DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De veldslag aan het Noordelijk front. Moeilijkheden voor den Italiaanschen opmarsch. Italiaansche legerberichten. P" Directeur: C. KRAK. Zaterdag 12 October 1935 Hooldred.ct.ur, Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Abessinische aanvoerders overgeloopen Frankrijk en de Volkenbond De botsing met de Italiaansche troepen uiteniand REVOLUTIONNAIRE BEWEGING IN MEXICO. Arbeiders- en boerencomité in gesteld? Een tegenspraak. DE JAPANSCHE POLITIEK JEGENS CHINA. EEN JAPANSCH DEMENTI. Geen Russische consulaten Mandsjoekwo doorzocht. Wat vandaag de aandacht trekt tBitmetdand RUMOR OP HET LANDBOUW- CRISISBUREAU. Het door dr. Deckers gelaste on derzoek nog gaande. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- s Jagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENi Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. aksoes nog niet gevallen. In de Abessinische hoofdstad worden de geruchten steeds luider over een veldslag aan het Noordelijk front. De Italianen zouden in Wolkait, Tigré en Agama trachten met artillerievuur en luchtaanvallen de Abessinische stellin gen „stonnrijp" te maken Het zwaarte punt van den veldslag zou liggen in het gebied rondom Aksoem. Ook ten Zuiden van Aigrat zou een verhoogde oorlogs activiteit merkbaar zijn. Een bevesti ging van deze berichten kon nog niet verkregen worden, aangezien de tele foonlijn Adoea—Addis Abeba ver nield is. Het bericht over hevige gevechten rondom en in Adoea, waarbij de Abes sinische troepen 2500 Italianen zouden gedood hebben, werd aan Reuter ver strekt door iemand, die in nauw contact staat met het keizerlijk paleis. Een woordvoerder van de regeering ver klaarde ook, dat hij reden had aan te nemen, dat het bericht juist was De Italiaansche opmarsch ondervindt thans aan het geheele Noordfront ver traging, ten deele wegens het gebrek aan verbindingen en ten dee!e wegens de concentratie van sterke afdeelingen Abessiniërs op de lijn MeginaRasdas- cian—Amba—Aladi. De sterkte van de ze troepen wordt geschat op precies 40.000 man. Men verwacht, dat zich he vige gevechten zullen ontwikkelen, die bovendien zeer moeilijk zullen zijn we gens het bergachtige terrein. Van de Noordwestgrens komen voorts be richten volgens welke daar krachtige Abes sinische troepenbewegingen plaats hebben, wélke voornamelijk geconcentreerd worden bij de rivier Setit. De Italiaansche troepen traden hier vooreerst zeer voorzichtig op, aangezien zij in verband met de nabijheid van de grens van den. Soedan politieke ver wikkelingen willen voorkomen. Overigens schijnt de Italiaansche opmarsch op het ge hele Noordelijke front niet krachtig te zul len kunnen worden voortgezet alvorens de achterhoedeversterkingen en -voorzieningen geheel gereed zijn, waarbij vooral het wach ten is op artillerieversterking. De heilige stad Aksoem is nog steeds niet rn handen van de Italianen gevallen. Zoo- wa de legercorpsen van Maravigna verster kingen hebben gekregen, zal de opmarsch naar Aksoem hervat worden. In den omtrek van deze stad zijn tot dusverre nog geen con centraties van Abessinische troepen waarge nomen. Van het Somalifront komen berichten over Italiaansche troepenbewegingen, die ten doel nebben in Noordwestelijke richting op te rukken en het contact met de troepen van Santini tot stand te brengen. Ofschoon geen Abessinische vliegtuigen boven Astnara ver benen zijn, hebben de autoriteiten toch vei ligheidshalve bevel gegeven, dat de stad des nachts in het duister gehuld' moet zijn. Een Italiaansch vliegtuig neergeschoten? De speciale correspondent van het D.N.B. Rog uit Addis Abeba, dat aldaar in of- bcieelc kringen wordt medegedeeld, dat twee ^liaansche vliegtuigen een vlucht hadden Cudernomen boven het plaatsje Wareno, in "Cl noorden van Harrar, in de provincie Is- ®*- Een dezer toestellen is door de leden van j* Issastam met geweerschoten omlaag ge baald. In het vliegtuig bevonden zich twee Personen en een kleine hond, die allen om bet leven kwamen. Dit bericht wordt bevestigd door een spe- calen correspondent van Havas, die daarbij vermeldt, dat dit feit op 9 October is ge schied. De oorlogscorrespondent van het D.N.B. je Asmara meldt voorts, dat thans de sterkte bekend wordt van de Italiaansche troepen, 3 October oprukten in Abessinië. Deze «°epen tellen 110.000 man met 2300 mi- jjjfblleur, 230 stukken geschut, 92 tanks en 35.000 paarden en muildieren. Bij iedere jjoepenafdeeling is een deskundige inge beeld, die bekend is met de landstreek en die de bevolking moet bewerken. Hiervoor maakt men bij voorkeur gebruik van Askari's, die zich na beëindigen van hun diensttijd in het Italiaansche koloniale leger in deze streken hebben gevestigd. Uit Asmara wordt tevens gemeld, dat ge neraal De Bono, alvorens naar Adoea te ver trekken, waar hij zijn hoofdkwartier zal ves tigen, aan den vice-gouverneur van Eritrea, Gabelli, de leiding van de kolonie heeft over gedragen. De aanleg van wegen voor vrachtauto's in de bezette gebieden wordt voortgezet. Voor Addis Abeba legeren thans weer 20.000 vrijwilligers uit afgelegen gebieden, die met vrouwen en kinderen herwaarts ge togen zijn en die zich thans aan den keizer als een gesloten vrijwilligerscorps aanbie den. De vertegenwoordiger van Abessinië te Geneve, Tecle Hawariate, een van de be kwaamste Ethiopische generaals, die eind examen heeft gedaan aan de militaire acade mie van Petersburg, is thans op zijn her haald verzoek naar zijn land teruggeroepen om een commando op zich te nemen. Ten slotte zou, volgens een bericht uit Abessinischen bron uit Diredawa de Abessi niërs Wal-Wal en War Dair hebben bezet. Na twee dagen is gisteren weer een offi cieel Italiaansch legerbericht uitgegeven, waarin voor het eerst verliescijfers worden genoemd. Het bericht luidt als volgt: „Gisteren is de verbinding met de etappe verder verbeterd, terwijl nieuwe maatregelen werden genomen voor verpleging, wegen aanleg en watervoorziening. In den loop van den dag hebben inland- sche infanterie en cavalerie tochten onder nomen in het vijandelijke gebied en een aan tal vijandelijke troepenafdeelingen verspreid. Tegen zonsondergang naderde Ras Selas- sie Guksa, de commandant van Oost-Tigré, onze voorposten en stelde zich met zijn af deelingen, eenige duizenden mannen, onder het bevel van generaal Santini. Kort daarop is ook Ras Kassa met zijn mannen naar onze zijde overgeloopen. De verliescijfers, die door eenige bniten- landsche bladen worden gepubliceerd, zijn leugenachtig. Voor zoover over het uitge strekte front na een opmarsch van 4 dagen kon worden vastgesteld', bedragen de verlie zen: 30 dooden, onder wie 25 inlanders, 70 gewonden, onder wie 25 inlanders, 70 ge wonden, onder wie 50 inlanders, 33 inlan ders worden vermist. De berichten over doo den en gewonden zijn onmiddellijk aan de familieleden bekend gemaakt. Verder verlo ren de Italianen een kanon, een mitrailleur, 134 geweren en 30 houders munitie. In de bezette gebieden wordt de reorgani satie voortgezet, waaraan geestelijkheid en bevolking op steeds bereidwilliger wijze me dewerken. Aan het front in het Zuiden zijn talrijke gevallen van desertie in de Abessini sche troepen waargenomen. De berichten der buitenlandsche bladen over desertie van Ita liaansche Askari's zijn onjuist. De lucht macht heeft tactische en strategische vluch ten over de akaze uitgevoerd zonder Abessi nische troepen-concentraties te kunnen waar nemen Het bericht, dat een Italiaansch vlieg tuig bij Aksoem is neergestort, is onjuist. Binnenkort zal het hoofdkwartier worden overgeplaatst op het veroverde gebied. De gezondheidstoestand en het moreel van de troepen is uitstekend-'. Moeilijkheden voor de Italianen? De correspondent van het Duitsche Nieuwsbureau seint, dat bij Najami, in de nabijheid van het Italiaansche hoofdkwartier een concentratiekamp voor gevangenen is in gericht. Bij Amba Augher zijn 300 Abessi nische soldaten aangetroffen, die vijf dagen lang geen voedsel hadden genoten en we gens lichamelijke verzwakking nog niet kon den worden vervoerd. De gistermiddag van Abessinische zijde verspreide berichten, dat drie Italiaansche vliegtuigen zouden zijn neergeschoten, zijn onjuist. De drie toestellen werden tijdens operaties ten N.O. van Adoea zwaar be schadigd, maar konden hun basis weer be reiken. Ook het bericht, dat een Italiaansche kolonel zou zijn gevangen genomen, is niet volgens de waarheid. De Italiaansche opmarsch bij Sheden on dervindt thans vertraging, deels wegens het gebrek aan verbindingen en deels wegens de concentratie van sterke afdeelingen Abes siniërs op de lijn Megnina-Rasdascian-Amba -Aladi. De sterkte van deze troepen wordt geschat op precies 40.000 man. Men ver wacht, dat zich hevige gevechten zullen ont wikkelen, die bovendien zeer moeilijk zullen zijn wegens het bergachtige terrein. Het standpunt van de Fransche bladen ten opzichte van de gebeurtenissen in Genève is de laatste dagen niet gewijzigd. Steeds weer stelt men in het licht, dat Frankrijk's politiek zich sedert het einde van den oorlog ge steund heeft op óen Volkenbond en dat het derhalve aan het handvest moet vasthouden, al weigert het ook deel te nemen aan sanc ties van militairen aard. Alleen de medewerker voor buitenland sche politiek van den „Paris Soir" trok gister een volkomen nieuwe conclusie uit het verloop tot nog toe van de besprekingen te Genève. Er is gebleken, zoo schrijft hij, hoe langdurig en zelfs verlammend óe pro cedure van Genève is. Frankrijk kan der halve niet langer in de gevaarlijke positie blijven van een natie, waarvan alle veilig heidsverdragen zijn afgesloten binnen het kader van den Volkenbond. De inmenging van den Volkenbond beteekent practisch de gevaarlijkste belemmeringsmogelijkheden op óen dag, waarop een onmiddellijk optreden noodzakelijk zou zijn. Men moet derhalve of wel de diplomatieke onderhandelingen aan de verlammende Geneefsche procedure ont trekken dan wel den Volkenbond van den aanvang af reorganiseeren. De Fransche premier komt met een zeer bezorgd gezicht terug in Parijs, omdat hij tijdens zijn opont houd in Genève geconstateerd heeft, dat de gebruikelijke gang van zaken in den Volken bond thans niet meer voldoet. Frankrijk moet zijn veiligheid op tastbaarder basis opbouwen dan op die procedure en op com missies. Het ontwerp-wapenverbod. Het ontwerp van-een voorstel No. 1 be treffende het wapenuitvoerverbod heeft den volgenden tekst: Teneinde den regeeringen def volken bondsleden de nakoming van hun verplich tingen volgens artikel 16 te vergemakkelijken is het raadzaam reeds thans de volgende maatregelen te nemen: 1 De regeeringen der volkenbondsleden, die op het oogenblik maatregelen tot verbod of beperking van den uitvoer, den heruit voer of den doorvoer van wapenen, munitie en oorlogsmateriaal naar Abessinië toepas sen, zullen deze maatregelen onmiddellijk opheffen. 2. De regeeringen der volkenbondsleden zullen terstond den uitvoer, heruitvoer en doorvoer naar Italië en zijn bezittingen van wapenen. munitie en oorlogsmateriaal, welke aangegeven staan op de geciteerde lijst, verbieden. 3. De regeeringen der volkenbondsleden zullen de noodige maatregelen nemen om te vermijden, dat de in de bevoegde lijst opge noemde wapenen, munitie en oorlogsmate rialen die naar een ander land dan Italië uitgevoerd worden, direct of indirect naar Italië of de Italiaansche bezittingen heruit-, gevoerd worden. 4. De onder 2 en 3 bepaalde maatregelen hebben ook betrekking op de reeds in uitvoe ring zijnde contracten. 5. Iedere regeering wordt opgeroepen in den kortst mogelijk tijd de coördinatie-com missie door tusschenkomst van den secreta ris-generaal van den Volkenbond mededee- ling te doen van de maatregelen, die zij op grond van de bovengenoemde bepalingen heeft genomen. De bijgevoegde lijst bevat tot in bijzonder heden de wapen- en munitie-soorten, waar van uitvoer naar Itaiië verboden moet wor den. Wapenuitvoerverbod aan genomen. De sanctie-conferentie heeft zonder debat ten van belang het ontwerp-resolutie inzake verbod van uitvoer van wapenen naar Italië aangenomen met algemeene stemmen. Al leen Hongarije stemde tegen. De financieele commissie der conferentie zal vandaag de kwestie bestudeeren van een verbod van leeningen van welken aard ook. Daarbij wordt gedacht aan regeeringscre- dieten, leeningen op de financieele markt en handelscredieten. Naar van Engelsche zijde wordt verklaard is de conferentie het er over eens, dat uiter ste spoed bij de toepassing van concrete maatregelen geboden is. Wat het wapenuit voerverbod betreft, is men vooreerst niet voornemens controlemaatregelen te nemen. Een leger van 100 000 Abessiniërs. In Abessinische kringen verluidt, dat de legeraanvoerders Ras Seyoem, Ras Kassa en Roechi zich hebben vereenigd en met hun troep van 100.000 man een tegenoffensief voorbereiden aan het Noordelijk front. De bewegingen der Italiaansche strijdkrachten hebben ten doel de insluiting van Adoea. zal waarschijnlijk plaats hebben aan den bovenloop van de Mareb Ook aan het Oostelijk front zouden de Abessiniërs aanvallen voorbereiden. De acti viteit der Italiaansche vliegers, die tot uiting komt in bomaanvallen en machinegeweer vuur, is vooral aan het Zuidelijk front toe genomen. Volgens de Abessinische mededeelingen is het resultaat echter gering. De Negus zal voorloopig te Addis Abeba blijven. De minister van oorlog daaren tegen heeft zijn hoofdkwartier te Dessie op geslagen. In den staat Yucatan hebben arbeiders leiders de constitutionneele staatsregeering afgezet en een Arbeiders- en Boerencomité in het leven geroepen. Naar uit een telegram van de arbeiders organisatie aan president Cardenas blijkt, heeft de omwenteling zich als volgt voorge daan: „In Yucatan hebben 20.000 georganiseer de arbeiders het volkshuis bezet en de staats regeering ten val gebracht, aangezien zij de voortdurende vervolging vanwege de staats- autoriteiten moede waren". Daarentegen verklaart het bureau van den president, dat de autoriteiten op normale wijze de staatszaken behandelen. Cardenas zal het conflict op constitutionneele wijze oplossen. De sterk communistisch georiënteerde ar beidersklasse van Yucaton hangt Cardenas aan. De „Nishi Nishi" meld, dat de nieuwe Ja- pansche politiek ten opzichte van China, die uitgevoerd zal worden door een conferentie van staf-cfficieren van het Kwantoeng-Ieger en van het Japansche garnizoen in Noord- China in de conferentie te Dairen en door de Japansche gedelegeerden in de conferentie te Shanghai, benevens door de conferentie van Japansche consuls in China en Shanghai, zal bestaan in de eerste plaats uit den eisch dat de anti-Japansche agitatie in China moet worden geliquideerd, terwijl in de tweede plaats Mandsjoekwo door China moet wor den erkend en ten derde China met Japan en Mandsjoekwo moet samenwerken bij de on derdrukking van de roode penetratie. Ten slotte zal een economische samenwerking van Japan, Mandsjoekwo en Noord-China geëischt worden. in De Sovjet-Russische ambassadeur Yoerenef heeft een bezoek gebracht bij den Japanschen min. van Buitenl. Zaken Hirota, die in het daarop volgende onderhoud catagorisch ont kende dat er waarheid zou schuilen in de Russische protesten van 3 October, volgens welke de Mandsjoerijsche autoriteiten kort geleden huiszoekingen zouden willen doen uitvoeren in de Russiche conulaten in Mands joekwo. Hirota gaf Yoerenef de verzekering, dat de desbetreffende beschuldigingen onge fundeerd waren. In het verdere verloop van hun onderhoud wisselden de ambassadeur en de Minister van gedachten over het grens incident, dat op 6 October nabij Sui Fen Ho is voorgevallen. ERNSTIGE AARDBEVING IN RUSLAND. 50 dooden, 300 gewonden. Uit Zuid-Andjikistan zijn te Stalingrad berichten ontvangen over een zeer ernstige aardbeving. De eerste berichten maken melding van 50 dooden en ongeveer 300 gewonden. Nadere bijzonderheden kunnen nog niet worden gemeld. ZWARE ONTPLOFFING OP SCHEEPSWERF. Drie dooden, elf zwaar gewonden. Op een van de grootste Fransche scheepswerven, Penhoët, in St. Nazaire, heeft gister in de ketelsmederij een zware ontploffing plaats gehad, tengevolge waar van drie arbeiders werden gedood en 11 zoo ernstig gewond, dat men voor hun le ven vreest, Gistermorgen waren in de smederij 200 arbeiders aan het werk met het lasschen van k,®telnaden voor het linieschip „Strass- bourg en den pantserkruiser „Georges Leygues Door onbekende oorzaak ont plofte plotseling een groote zuurstofcyiin- der. Alle ruiten van het gebouw werden versplinterd. Onder de arbeiders ontstond een paniek. Werklieden uit andere werk- De oorlog in Oost-Afrika. Ernstige aardbeving in Turkije; 50 dooden. (Buitenland). Ontploffing op scheepswerg te St< Nazaire (Fr.); 3 dooden, 11 zwaarge wonden. (Buitenland). Cinematografie 40 jaar. (Binnenland). De kantonrechter te Groningen heeft beslist, dat fietsers over dag niet met een wit achterspatbord behoeven te rijden. (Binnenland). Uit het parlementaire leven. (Arti kelen). Holland's stedenschoon in praat en prent. (Artikelen). (Zl« verder eventueel Iaatate berichten.) plaatsen, die op het geluid van de ontplof fing kwamen toesnellen, maakten onmid dellijk een aanvang met het reddingswerk. Een arbeider werd met verbrijzelden sche del naast den cylinder gevonden, dertien anderen lagen, deels met levensgevaarlijke verwondingen, naast den grooten ketel, welken zij bezig waren te lasschen. Twee hunner overleden tijdens het transport naar het ziekenhuis. Men vermoedt, dat de gummislang, die het lasch-apparaat ver bond met den zuurstofcylinder vlam heeft gevat, waardoor dan de explosie zou zijn ontstaan. PROCLAMATIE DER GRIEKSCHE REGEERING. De regeering heeft Vrijdag een procla matie tot de bevolking uitgevaardigd, waarin zij allereerst verklaart, dat de Na tionale Vergadering haar vertrouwen in de regeering heeft uitgesproken. De nieuwe regeering, aldus de proclama tie, beschouwt het als haar taak de volks stemming over den terugkeer van den ko ning ten uitvoer te leggen. De terugkeer van den koning wordt Im peratief genoemd voor de ordening der politieke toestanden en zal het begin be- teekenen van een langdurig en normaal politiek leven. De twegde taak der regeering zal zijn wetten op te stellen en in te voeren, welke den heropbouw van het land ten doel hebben. De verschillende maatregelen, welke de regeering zal invoeren, betreffen bestuurs- hervorming, de rechtspraak, het onderwijs en de hygiëne, volkomen reorganisatie van leger, vloot en luchtmacht, en een sociale politiek, welke allen Grieken arbeid zal geven. De proclamatie is geteekend door mi nister-president Kondylis en de overige leden der regeering. Van vele zijden zoo schrijft het Hbl verzoekt men ons, nadere opening van zaken te geven wat betreft de toestanden en verhou dingen op het Landbouwcrisisbureau van het departement van Landbouw en Visscherij, toestanden, die niet alleen reeds hebben ge leid tot een spontane en abrupte ontslagne ming door vier juridische ambtenaren, doch tevens tot een zeer sterke terugzetting door minister Deckers van den feitelijken leider van het bureau, die tevens fungeerend secre taris is van het College van Regeeringssom- missarissen. Wij kunnen aan dit verzoek vooralsnog niet voldoen, aangezien wij meldden het reeds eerder wij de resultaten van ons ter zake ingesteld onderzoek, toen voor ons de grens der controleerbaarheid was bereikt, monde ling en schriftelijk ter kennis hebben gebracht van bevoegde autoriteiten. Publicatie onzer gegevens is dus, gezien de oncontroleerbaarheid op sommige punten, niet gewenscht. Doch bovendien is het ons be kend, dat minister Deckers een nauwgezet onderzoek instelt, van welks resultaten onge twijfeld zal blijken bij zijn beantwoording der schriftelijke vragen, hem gesteld door het liberale lid der Tweede Kamer mr. Boon. Om deze twee redenen zijn wij verplicht, het resultaat van het ministerieele onder zoek en de beantwoording der vragen van mr. Boon af te wachten, alvorens tot een even tueel nog dienstige publicatie over te gaan. Wèl achten wij het noodig, om op te komen tegen hetgeen vanwege den Regeeringscom- missaris voor commercieele aangelegenheden, tevens chef van personeelszaken den heer S. van Zwanenburg, aan eenige bladen is mede- gedeeld, n.1. dat de vier juristen ontslag zou den hebben genomen, „op grond van het feit, dat zij zich door de aanwijzing van een ande-

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1