41 DOBBELMANN JANTJE'S LEER VAN 'T VERKEER. Hit het JUtdemeut Sünuetdand I (t, terwijl op een tafel ernaast appa- atjes leggen, waarmede de kleintjes worden gevoed, niet groóter dan de gummievullets van een inktpen. Drie van de kleintjes had den de helft van het gewicht van een normale baby, de vierde haalde slechts een derde van het normale gewicht. Den Haag, 15 October. Mr. A. de Block tot griffier benoemd. In een' avondvergadering, waarin eenige wetsontwerpjes van minder belang zonder debat en zonder stemming zijn aangenomen, heeft de senaat een nieuwen griffier be noemd, die den overleden jhr. Beelaerts van Blokland moet opvolgen. Met algemeene (42) stemmen heeft zij gekozen mr. A. L. de Block thans commies-griffier van de Eerste Kamer. De nieuwbenoemde heeft aanstonds de vereischte eeden afgelegd in handen van den voorzitter baron de Vos van Steenwijk. Deze heeft hem in een vriendelijk toespraakje geluk gewenscht en geprezen voor zijn werkzaamheid van commies-grif fier gedurende acht jaren. De president merkte op, dat mr. De Block de opvolger is van een door de Kamer betreurden man en dat het verlies, dat zij geleden heeft, den nieuwen functionaris verplichtingen oplegt. Hij eindigde met zijn goede verwachtingen te uiten op grond van mr. De Block's verle den. De laatste nam toen de plaats aan 's voorzitters rechterhand in. De leden applau disseerden en wenschten mr. De Block ge luk. Biografie. De nieuwbenoemde griffier van de Eerste Kamer is op 19 Juni 1901 te Amersfoort ge boren en heeft de gymnasia te Leeuwarden, Leiden en 's Gravenhage bezocht. Hij heeft gestudeerd aan de Leidsche universiteit, waar hij op 2 Mei 1927 promoveerde op een dissertatie over Scandinavische wetgeving, ter voorbereiding waartoe hij ook aan de universiteit te Oslo studiën heeft verricht. Voordat hij promoveerde, is mr. lock nog werkzaam geweest bij de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Keulen. Op 20 October 1927 werd mr. De Block tot commies-griffier van de Eerste Kamer benoemd. Hij is ook opgetreden als secreta ris van de commissie tot reorganisatie van de genie, welke in 1930 is opgeheven, n ver band met zijn werkzaamheid als zoodanig is hem de onderscheiding van ridder in de Orde van Oranje-Nassau verleend. LOOD- EN ZINKMIJN TE VAALS? Naamlooze vennootschap opge richt. Naar de Limb. Koerier verneemt is te Vaals gevestigd de Nederlandsche Exploita tie en Exploratie-maatschappij „Cavando Acquiro'', welke maatschappij tot doel heeft, het opsporen van delfstoffen, het ontginnen en het economisch benutten daarvan. De maatschappij beschikt over een kapi taal van een half millioen, waarvan 100.000 gulden geplaatst is. Blijkens de geologische rapporten zullen in de omgeving belangrijke afzettingen van zuiver lood-en zinkerts gedolven kunnen worden. De voorbereidende werkzaamheden zijn reeds lang aan den gang. Eerstdaags zal het eerste onderzoek op terreinen onder de ge meente Vaals ondernomen worden. Er zul len boringen worden uitgevoerd tot 200 M. Directeur van de N.V. is jhr. dr. de Wyc- kerslooth de Weerdesteyn, geoloog en mijn ingenieur. WERKKAMPEN VAN DE A. J. C. Olficiëel geopend. Onder zeer groote belangstellh j werden te Vierhouten nabij Apeldoorn de werkkam pen van de Arbeiders Jeugd Centrale bij den Paaschheuvel officieel geopend. Namens den minister van Sociale Zaken was aanwezig de heer Van Geelen, direc teur-generaal van de Werkverschaffing, voorts van de regeeringscommissie voor jeugdige werkloozen de heeren Mever de Vries, algemeen secretaris, dr. J. Diepen horst en ir. Hemmes. Verder merkten wij op de bestuursleden van het N.V.V., voorzitter en secretaris van 't partijbestuur der S.D.A. P., de heeren K. Vorrink en C. Woudenberg, namens de Kamer-fractie mevr. De Vries Bruins en dr. J. v. d. Tempel, en voor de Eerste Kamer-fractie der S.D.A.P. den heer P Moltmaker. De directeur der Nederland sche Heide-Maatschappij, ir. J. P. van Lonkhuizen, behoorde eveneens tot de aan wezigen. De heer Toornstra, voorzitter der A.J.C., gaf, alvorens de werkverschaffingsobjecten in oogenschouw werden genomen, een korte uiteenzetting. Spreker deelde mede, dat telkens gedu rende zes weken ongeveer 100 jeugdige werkloozen te werk kunnen worden gesteld. De werkverschaffingsobjecten omvatten o.a. den bouw eener boerderij met bijgebouwen, een dubbel woonhuis en den aanleg van een groot ontspanningspark, waarin een open lucht-theater plaats biedt aan 5000 tot 6000 toeschouwers. Nadat een rondgang over de terreinen was gemaakt, verzamelden alle aanwezigen zich bij den Paaschheuvel, waar de heer Van Geelen de officieele openingsplechti heid verrichtte. Spreker verklaarde, dat i minister met groote belangstelling het thans officieel aan te vangen werk gadesloeg en met waardeering gewaagde hij van de of fervaardigheid van de S.D.A.P. en de mo derne vakbeweging, welke tot op heden reeds een bedrag van ongeveer 75.000 bij een wisten te brengen. Met het bijschen van de vlag vond de symbolische opening ten slotte plaats. PLUIMVEEVOEDERFABRIEK UITGEBRAND. Schade op f 15.000 geraamd- Maandagmiddag om twee uur is brand uit gebroken in de pluimveevoederfabriek van den heer W. van den Broek aan den Kanaal dijk te Gouda. In een oogwenk sloegen de vlammen uit het 35 meter diepe fabrieksge bouw. Met kracht werd door de brandweer de blussching ter hand genomen en na een uur was men het vuur meester en kon men vol Siaan met nablusschen. Het geheele fabrieksgebouw, dat een breed te van twaalf meter had en twee verdiepingen hoog was, is uitgebrand, alleen de muren staan nog. Het dak en de zolders zijn of ver dwenen of hebben zoodanig van het vuur te lijden gehad, dat zij practisch onbruikbaar zijn. Een groot aantal machines, tien motoren en een groote voorraad pluimveevoeder zijn een prooi der vlammen geworden. De schade hiervan, die geraamd wordt op 15.990, wordt door verzekering gedekt. Het pand, waarvan de heer H. Zanen eige naar is en dat door Van den Broek werd ge huurd, is nagenoeg waardeloos en eveneens verzekerd. Omtrent de oorzaak is men van meening, dat vier ruwoliebranders, die een oven op temperatuur moesten stoken, een zoodanige hitte hebben ontwikkeld, dat de daarboven op de zolder liggende zakken vlam hebben gevat. In het bedrijf werkten vijf personen. W van den broek is ook voor bedrijfsschade ver zekerd. SMOKKELEN AAN DF. ZUIDGRENS. Buit: 1000 K.G. suiker; 750 K.G. margarine; 15 rijwielen. Het smokkelen aan onze zuidgrens neemt toe en wel vooral als straks het werk door de lange en duistere nachten zal worden be gunstigd en de kennis van het terrein den smokkelaars veel voorgeeft op den bevreem den ambtenaar. Toch loopen er vele smokelaakrs tegen de lamp, hetgeen uit het volgende moge blij ken. In Weert stieten de kommiezen onder Bos hoven op een troep smokkelaars, die op het halt-geroep fiets en smokkelwaar aan de kant gooiden en de vlucht namen, achterla tende een buit van circa 400 kg. boter, 200 kg. suiker en 7 rijwielen Onder Ell nabij Weert verasten de kom miezen een -tal smokkelaars, die eveneens de kennismaking met de kommiezen wisten te ontkomen, maar intusschen 4 rijwielen, 150 kg. suiker en 100 kg. boter in handen van de kommiezen moesten achterlaten. In het aan Weert grenzende Budel had den de kommiezen meer succes, wat betreft ae aanhouding van een troep smokkelaars, die een procesverbaal opliepen en bovendien moesten afgeven 250 kg. Belgische suiker en 300 kg. margarine, benevens 6 rijwielen. In Maarheeze werd bij diverse ingezetenen huiszoeking gedaan door de rijksambtena ren en werden verschillende partijen suiker en boter in beslag genomen, hetgeen natuur lijk vergezeld ging met even zooveel proces- senverbaal. Dit alles is het resultaat van een tweetal dagen van het smokkelbedrijf in het klein, want grootere kwantums vinden nog altijd hun weg per vrachtauto. Een nieuw smok kei-object van den laat- sten tijd van België naar hie,r schijnt te zijn Eau de Cologne. DE ROODE VLAG NAAST DE DRIEKLEUR. Vragen van het Eerste Kamerlid De Savornin Lobman over de rede van den heer van Geelen. Het Eerste Kamerlid prof. dr. B. G De Savornin Lohman heeft den minister van sociale zaken de volgende schriftelijke vra gen gesteld: 1. Is de minister bereid, mede te deelen, of de directeur-generaal der werkverschaffing, de heer v. Geelen, in de rede, waarmede hij de werkkampen voor jeugdige werkloozen van de A.J.C. op 14 Oct j.1. heeft geopend, wijzende „op het feit dat den ingang van het kamphuis, naast de roode vlag ook de driekleur wappert", daarin heeft toegevoegd dat hij daarin „het bewijs (zag), dat men zich beschouwt als deel van het geheel?" 2. Indien door genoemden hoogen ambte naar inderdaad een opmerking van derge lijke strekking is gemaakt, is de minister dan niet van meening, dat het nooit op den weg van een regeeringsvertegenwoordiger kan liggen, zijn voldoening uit te spreken over het feit, dat naast het symbool van een revolutionair staatkundig streven ook nog aan het nationaal embleem een plaats is in geruimd? 3. Is voorts de minister niet van meening dat de regeering niet vertegenwoordigd bc hoort te zijn bij plechtigheden, waar „on derscheidingsteekenen, welke uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven (wet 15 September 1933, Stbl. art. 1 W. v S. art. 435a) worden ten toon gesteld, al thans zoo dat streven revolutionair is, ook al zouden die emblemen door de nationale vlag zijn geflankeerd? 4. Zoo ja, is Zijne Excellentie dan bereid te bevorderen, dat, voor zoo ver zijn depar tement aangaat, met dit gevoelen rekening zal worden gehouden? VERTREK VAN EEN AANTAL SCHEPEN NAAR NED.-INDFE. Antwoord op vragen van den heer Sch&lker. Op vragen van den heer Schalker: 1Heeft het de aandacht der r^eer trokken, dat een aantal schepen van de Nederland en van andere maatschappijen? o.a. de Singkep, de Symbilan, Soemba en Sa- laier, die reeds sinds geruknen tijd m de Amsterdamsche haven waren opgelegd, op dit oogenblik worden gereed gemaakt, om in ballast, met onbekende bestemming, uit te varen? 2. Kan de regeering mededpelen, welke de bestemming dezer schepen is? 3. Kan de regeering de verzekering geven, dat deze schepen in geen geval voor oorlogs doeleinden van een of andere buitenlandsche mogendheid zullen worden gebruikt? heeft de minister van handel, nijverheid en scheepvaart geantwoord: 1. Het is der regeering bekend, dat eenige schepen der Stoomvaart Mij. Nederland, wei- ke reeds geruimen tijd waren opgelegd, thans wederom gereedgemaakt zijn om in de vaart te komen. 2. De bestemming der schepen is Neder). - Indië. 3. Een verzekering, als gevraagd, kan de regeering uiteraard niet geven. VERDUISTERING? Van een kassier Ie Vaals. Naar men ons meldt, wordt de boekhdu- der-kassier H. der gemeentebedrijven te Vaals, die ontslag heeft aangevraagd, ver dacht van verduistering van ongeveer 2000. Geregeld heeft accountantsonder zoek plaats. Een tusschentijdsch onderzoek heeft eenige dagen geleden plaats gehad op last van den burgemeester. Dezer dagen is de gemeenteraad in spoedeischende vergadering bijeen gekomen. VEERTIG JAREN CINEMATOGRAFIE. Officieele ontvangst van het bestuur van den Ned. Bioscoop-Bond ten Stadhuize. De heer Louis Lumière onder de gasten. In het kader van de herdenking van het 40-jarig bestaan van dé cinematografie is het Ixstuur van den Nederlandschen Bioscoop- Bond gistermiddag officieel ontvangen door het gemeentebestuur der hoofdstad, dat ver tegenwoordigd was door de wethouders mr. Kropman en Jac. Rustige eerstgenoemde als waarnemend burgemeester terwijl ver der. mèt den gemeente-secretaris, mr. S J van Lier, verscheidene raadsleden aanwezig waren. Tot de gasten in de raadzaal, waar de ont vangst plaats vond, behoorden de uitvinder van de cinematografie, de heer Louis Lu mière, de Fransche gezant, de heer baron d'Arnauld de Vitrolles, de consul van Frank rijk te Amsterdam, de heer Judas, alsmede de voorzitter van de plaatselijke Commissie van Toezicht, mr. dr. J. A. van Thiel. In zijn toespraak bracht de heer Kropman hulde aan den Nederlandschen Bioscoop- Bond, die, voordat de keuringsinstanties bui ten deze organisatie de taak op zich namen van de behartiging van het geestelijk heil der volksgemeenschap, blijk had gegeven dat hij voor den goeden naam van de film op de bres stond. Spr. merkte voorts op, dat in den heer _ouis Lumière alle uitvinders gehuldigd kun nen worden, die de cinematografie tot haar ïuidige ontwikkeling hebben gebracht. Het perfecte technische apparaat, waarover men thans beschikt, mag echter geen doel, doch slechts middel zijn om de menschheid te dienen; de film zelf wordt, waar zij de ge moederen raakt, een cultuurgoed van hooge waarde. Spr. gaf uiting aan de door de overheid gekoesterde hoop, dat, met medewerking van de organisatie, eenmaal een eenheid tot stand zal komen, welke geest en materie in zich vereenigt en hij eindigde met namens het ge meentebestuur een afzonderlijk hartelijk woord van welkom te richten tot den heer .umière, die daarvoor met een handdruk dankte. De toespraak van den heer Kropman werd jeantwoord door den voorzitter van den Nederlandschen Bioscoop-Bond, den heer D iamburger, die de verzekering gaf dat be stuur en leden van deze organisatie, welke naar hij zeide uniek is in de geheele wereld, alles zullen doen om de film de rol te laten spelen, die zij in de wereld behoort te spelen. Een zeer lichte melange voor pijp en sigaretten. De smaak van een Amerikaansche sigaret. Met IBIS SHAG moet men zijn pijp uiterst luchtig stoppen. IBIS SHAG is den zelfs lichter dan gewone rooktabak. Met een pijp IBIS SHAG doet men veel en veel langer dan met een pijp gewone Hollandsche rooktabak. Daarom is IBIS SHAG zoo voordeelig. Maakt Uw pijp geregeld schoon. ....Oncu^ September 1935) bedroeg de werkloosheid 28. 8 pet. In de overeenkomstige week van de jaren 1934 en 1933 was de werkloosheid onder- scheidelijk 26.6 pet en 24.1 pet. Bij 1061 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 28 September 1935 in totaal 380.014 werkzoekenden ingeschre ven, onder wie 358.911 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 360.743 werkloos, onder wie 344903 mannen. Op 14 September 1935 bedroeg het aan tal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 376022, onder wie 358.551 werkloozen. Het aantal werkzoekenden is blijkens het bovenstaande sedert 14 Sep tember 1935 gestegen met 3.992 het aantal werkloozen daaronder met 2.192. TWEE ONDERZEEERS VOOR INDIE. Dezer dagen zal Defensie opdracht verstrekken. Het departement van Defensie zal dezer dagen opdracht verstrekken voor den bouw van twee onderzeeërs, tevens ingericht voor iet leggen van mijnen en bestemd voor den dienst in Nederlandsch-Indië, ter vervanging van thans in dienst zijnd materiaal. De boo ten zullen heeten K 19 en K 20. Er is nog geen beslissing genomen over de toewijzing van deze opdracht Wij vernemen, dat de uitvoering dezer op dracht over verschillende werven zal worden verdeeld, zcodat de een de machines, de ander de schepen bouwt. 01*1* Schaken. HET WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN. De zesde partij werd gisteravond te Rotterdam gespeeld. Euwe met wit be handelde de opetung uitstekend kreeg voordeelen, maar e.;-cd in tijdnood later minded goede zetten, zoodat Aljechin tenslotte nog aanvalsspel kreeg. De partij werd afgebroken, nadat Eu.ve zijn zet had afgegeven. Er zijn nog tal van mogelijkheden voor beide par tijen. Vanmiddag wordt het spel hei-vat. Het spelverloop was: Wit :Euwe. Zwart: Aljechin. 1. d2—d d7—d5 2. c2c4 c7c6 3. Pgl—f3 Pg8—f6 e2—e3 Lc8-f5 5. v4Xd5 Pf6Xd5 6. Lfl—c4 I" 0 Pb8-d7 8. Ddl—e2 Lf5—g4 10 ïl i Lg4—h5 10. c3-e4 Pd5-b6 11. Lc4b3 12. a2—a4 13. a4a5 14. aoa6 15. a6Xb7 16. Lb3—a2 17. d4—d5 18. g2-g4 19. De2Xf3 20. Pblc3 21. Df3—«2 22. Lel—e3 23. h3h4 24. Le3Xc5 25. Lc5—e3 26. Tfl—cl 27. Pc3—dl 28. TclXc8f 29. La2bl 30. Lbld3 31. LdSXa6 32. De2Xe3 33. De3d3 34. Dd3e2 35. Tal—cl 36. Tel—c3 37. La6d3 38. Ld3—bl 39. Tc3—h3 40. Kglg2 Lf—e7 0—0 Pb6—c8 Dd8-r-b6 Db6Xb7 c6c5 Pd7-e5 Pe5Xf3J Lhog6 Pc8b6 ef)ea a7—a6 Le7Xh4 Tf8—c8 Lh4—©7 Le7d6 Ta 8b8 Tb8Xc8 Pb6c4 Pc4Xo3 Db7a7 Ldóe5 Tc8—b» Da7e7 h7—h5 Tb8b4 Tb4b8 Lc5—d4 De7g5 h5Xg4 Afgebroken in den volgenden stand: Zwart: Aljechin. Wit: Euwe. I A A 1 A 1 I v I Kolven. KOLVEN IE VENHUIZEN- In de kolfbaan van den heer 'j Venhuizen, werd een 50-slagen kolfweostri] gehouden met den navolgenden uitslag: Eerste klasse: 1 W. Visser, Spanbro» 489 jp. 2 P. Goet, Zuidscharwoude 480 p-> 3 J. Knol, Venhuizen 478 p. Serieprijs J Goet, Alkmaar 100 p. Tweede klasse: 1 J. van der Pijl, V®1 zen 431 p.; 2 A. Ott, Hem 431 p.J 3 Evers, Venhuizen 430 p. Serieprijs P. o* ter. Alkmaar 101 p. Derde klasse: 1 A. de Smeth, Venhui» 415 »p.2 C. Groen, Venhuizen 393 p_; H Bart, Venhuizen 391 p. Serieprijs W. dN* horst, Venhuizen 95 p. 17. Nu had Jantje heelemaal ezelsooren gekregen. Hij was opeens zoo kwaad op alle agenten en verkeersregels, dat hij vastbeslo ten was alle verkeersregels in de toekomst met opzet te overtreden. En toen hij een bordje zag: Hier oversteken, liep hij expres 20 meter terug om juist op een verkeerd' punt over te steken. 18- gevolgen waren verschrikkelijk, ten chauffeur, die Jantje nog wilde redden remde uit alle macht, maar het gevolg was dat nu wel twintig auto's op en door elkaar reden. Terstond was er een roode kruis-auto bij de hand om de gewonden te helpen. Een politie-agent was al heelemaal verbonden, toen er van Jantje nog geen spoor te beken- uen viel, DE WERKLOOSHEID- Op 28 September 380014 werk zoekenden. De directeur van den rijksdienst der werk- oosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week 23 t.m. 28 Sep tember 1935 het aantal leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieer de vereenigingen bedroeg 544.100, waarvan 75.300 landarbeiders. In de maanden Mei t.m. November worden geen gegevens aan gaande de werkloosheid van de vereeni gingen van landarbeiders ontvangen. De werkloosheid onder de overige 468.800 verzekerden bedroeg 30.2 pet. In de vorige verslagperiode (9 t.m. 14 gaboowd zal worden

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8