DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. \'/M „Geen massa-aanvallen, maar Guerilla", zegt de Neg us. Critieke kabinetswijziging in Oostenrijk. Ho. 246 Dit nummer bestaat uit drie kladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 18 October 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Trekt thans ten strijde en vecht dapper PARADE VOOR DEN KEIZER. Ernstig conflict tusschen Mussolini en De Bono? DE BERAADSLAGINGEN IN GENÈVE. Buitenland, Drie der voornaamste ministers afgetreden. MAJOOR FEY „GELICHT". ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. ff Geen enkele Europeaan, die gis teren getuige geweest is van het overrompelend schouwspel, dat ge boden werd door de parade van omstreeks 100.000 Abessinische krijgslieden langs den Negus, zal de herinnering daaraan ooit kunnen vergeten. Terwijl het enerveerende gedreun van de monotone oorlogs trommels de spanning allengs tot een nauwelijks dragelijke hoogte op dreef, liepen, renden, dansten de vaak in extase verkeerende inboor lingen zingende, juichende en schreeuwende voorbij, terwijl de ge weren, lansen en andere wapenen, die zij boven hun hoofden zwaai den, schitterden in de zon. s* mm 4F fm'% ««Zoolang één enkel Italiaansch soldaat op mijn gèbied staat, zal ik niet over vrede onder handelen." Het bericht, dat Engeland er niet aan denkt zijn vlootstrijdkrachten uit de Middel- landsche Zee terug te trekken, is met groote voldoening door den Negus ontvangen. Hij gaf te kennen, dat dit voor hem bewijst, dat Engeland begrijpt, dat de vrede niet bereikt kan worden ten koste van de vernedering van een ander lid van den Volkenbond of ooor verdeeling van Abessinië. De Negus zeide er thans van overtuigd te zijn, dat dank zij de Engelsche traditioneele eerlijk heid de rechtvaardige zaak in het eind zou triomfeeren. „Zoolang één enkel Italiaansch soldaat op mijn gebied staat, zal ik niet over len", aldus voegde de kei- vrede onderhan z;r hieraan toe. Haile Selassie Als leeuwen. Glimlachend en stralend aanschouwde Haile Selassie zijn voorbijtrekkende krijgers, gezeten op een met scharlaken zijde gedra peerde troon en omringd door zijn in volle krijgsuitrusting uitgedoste ministers. Tel kens weer klonken de uitgeschreeuwde betui gingen van trouw aan den keizer. Zoo dicht drongen de krijgslieden soms op den keizer toe, dat het noodig werd eenige dozijnen po litiemannen een cordon te doen vormen, ten einde te verhoeden, dat de eindeloos aanruk kende, enthousiaste scharen den troon zou den omverloopen. Een der veelvuldig her haalde kreten luidt: „Wij zijn geboren op het slagveld, wij hebben geleefd op het slag veld, wij willen op het slagveld sterven. Leeuwen zijn wij en wij willen als leeuwen vallen". Het was een woeste en voor het Europee- «che oog ordelooze ongedisciplineerde stroom van soldaten. Bij langer toezien Week echter duidelijk, dat dit gebrek aan dis cipline niets anders dan schijn was en dat de in deze merkwaardige gelederen heer- schende orde alleen een geheel andere was dan men in Europeesche landen gewend is. Wat de bewapening der troepen betreft, viel het op, dat die al zeer uiteenloopend en voor onze begrippen volstrekt onvoldoende geacht moet worden. Vele krijgslieden beza ten zelfs geen geweer en waren slechts met lansen en speren gewapend. Sommigen had den lanspunten vervaardigd van gepunte scheermessen, anderen hadden geweren, die dien naam niet meer verdienden en als don derbussen behooren te worden aangeduid. Een ramp tegemoet De uiteindelijke indruk der parade kan dan ook samengevat worden in de thans reeds overbekende stelling, die gisteren voor de aanwezigen hier wederom bevestigd werd, dat het Abessinische leger een ramp tege moet zou gaan, wanneer het in een gewo nen veldslag tegenover een modern leger zou komen te staan, maar dat het daartegenover een geduchte en vreeselijke macht zal blij ken in den duisteren strijd van man tegen man in de onherbergzame binnenlanden, baarbij deze soldaten geestelijk en lichame lijk zoo volkomen zijn aangepast. Hieraan kan ten aanzien van de parade zelf nog toegevoegd worden, dat de voorbij- marscheerende troepen niet uitsluitend het leger van Mulugueta vormden, maar dat zich daarbij nog omstreeks 20.000 mannen mt Kambata en 15.000 strijders uit Gamo, die zoo juist gearriveerd waren, hadden aangesloten. Aan het einde van den stoet *wam Mulugueta, die omringd was door zijn garde. Voor den keizer bleef hij staan terwijl zijn mannen op den oorlogstrom sloegen, en betuigde hij zijn gehoorzaamheid en aanhankelijkheid, waarop Haile Selaissie met een korte toespraak antwoordde, Een bericht uit Addis Abeba. In de Abessinische hoofdstad wordt het sensationeele bericht verspreid, dat tusschen Mussolini aan den eenen kant en de Italiaansche generale staf en ge neraal de Bono aan den anderen kant over het langzame oprukken van de Ita liaansche troepen hevige meeningsver- schillen zijn ontstaan. De Bono zou hebben verklaard, dat het langzame op rukken der troepen veroorzaakt wordt door de ontzaggelijke terreinmoeilijkhe den, op grond waarvan hij iedere ver antwoordelijkheid moet afwijzen. De on- eenigheden, zoo wordt hier verder ver klaard, zijn zoo hoog ge'.oopen, dat de Bono zijn aftreden zou hebben aange boden. De Italiaansche koning zou ech ter bemiddelend tusschen beide partijen opgetreden zijn. (Het ligt voor de hand, dat dit be richt met alle voorbehoud moet worden opgenomen, aangezien van geen enkele andere zijde nog desbetreffende berich ten, laat staan bevestigingen, ontvangen zijn. Red.) Een opmerkelijk geluid uit Oostenrijk. In een opmerkelijk artikel in de „Wiener Politische Blatter" schrijft dr. Winter, de onderburgemeester van Weenen, dat het Abessinische avontuur van Italië geen sym pathie onder het Oostenrijksche volk vindt. Italië, aldus verklaart hij, is beslist impopu lair geworden. Indien de kloof tusschen Ita lië en Engeland wijder wordt, zoodat hij niet meer te overbruggen is, zal een toena dering tusschen Ltalië en Duitschland het gevolg zijn, waardoor de Italiaansche ga ranties voor Oostenrijk waardeloos zouden worden. Van het Noordelijk front. Uit de noordelijke provincie aangekomen vluchtelingen vertellen, dat de Italianen in de bezette gebieden de bevolking te werk hebben gesteld bij den aanleg van wegen en dat zij al het vee en alle levensmiddelen in beslag genomen hebben om hun eigen troe pen te verzorgen. Men vreest, dat onder de bevolking in de veroverde gebieden hongers nood zal uitbreken. De Vereenigde Staten leveren tegen contante betaling. De Daily Telegraph meldt uit New-York, dat de algemeene opvatting aldaar is sinds gebleken is, dat benzine niet voorkomt op de door president Roosevelt opgestelde lijst van artikelen, welke niet mogen worden uitge voerd, aangezien zij voor oorlogsdoeleinden kunnen worden gebezigd, dat de belangheb bende maatschappijen voort zullen gaan met leveren, mits zij contant worden betaald. Ras Koeksa benoemd tot gou verneur. Van het front in Oost-Afrika zijn gisteren geen belangrijke berichten ontvangen, doch uit Rome wordt gemeld, dat ras Koeksa, de overgeloopen Abessinische bevelhebber, uit naam van den koning van Italië benoemd zou zijn tot gouverneur der provincie Tigré Het verluidt, dat de grens van Britsch So- maliland voor militaire vluchtelingen is ge sloten. Uit Belgrado wordt aan de Daily Tele graph gemeld, dat Albanië 40.000 man on der de wapenen roept (vorige berichten spra ken van 15.000 man), waarschijnlijk om Italië te helpen bij de verdediging van de toe gangswegen tot de Adriatische zee, hoewel Joegoslavië met nadruk alle berichten over troepenconcentraties aan de grenzen tegen spreekt. Steeds meer troepen naar het front. Het verschepen van officieren en soldaten naar Oost-Afrika blijft voortduren Gisteren is een schip vertrokken met 4600 soldaten aan boord. Vrijdag en Zaterdag zullen 11000 soldaten uit Napels vertrekken. In Tivoli wordt een bataillon gevormd van 1200 studenten, die vrijwillig in dienst treden om naar Oost-Afrika te worden gezonden. Nader wordt over het troepenvertrek ge meld: Gisteren heeft hef s.s „Viminale" met aan boord 32 officieren, 50 onderofficieren en 1829 soldaten het anker gelicht. Met 4000 man aan boord is hedenavond het groote s.s. „Saturnia" en met 6000 man de „Romo- lo" uit Napels vertrokken. De op deze schepen vervoerde troepen worden direct naar Mogadiscio gebracht en zijn dus be stemd om op het Zuidelijk front te strijden. De actie der vliegers. Een buitenlandsch blad had uit officieele Abessinische bron het bericht gepubliceerd, volgens hetwelk Italiaansche bombarde mentsvliegtuigen de stad Damot zouden heb ben verwoest, met inbegrip van de zeven be staande moskeeën. Dezelfde berichten voeg den hieraan toe, dat luchtbombardementen slachtoffers bij de burgerbevolking zouden hebben gemaakt. Al deze berichten worden van officieele Italiaansche zijde tegenge sproken. Naar aanleiding van het verzoek der ver- tegenoordigers van eenige te Addis Abeba vertegenwoordigde mogendheden geen bom men te willen werpen op Addis Abeba en Dire Daoea, hebben de Italianen schikkin gen in den gewenschten geest getroffen. Na tuurlijk zullen de beide steden niet de bases mogen worden voor de concentratie van troepen of oorlogstuig. De Italiaansche gemeenschap te Porto Alegre heeft, naar gemeld wordt, besloten alle Britsche producten re boycotten. De economische cömmissie der sanctie-conferentie heeft de beraad- slaging voortgezet over den boycot van in- en uitvoer van Italië. De lijst van z.g. sleutelproducten, waar van de export naar Italië moet worden ver boden, is nogmaals bestudeerd en aangevuld met eenige grondstoffen, w.o. wol en katoen Grootere moeilijkheden ontstonden bij de behandeling van het definitieve voorstel be treffende de volledige weigering van afne men der Italiaansche producten. De Pool- sche gedelegeerde verklaarde, dat zijn regee ring bijbeen zoo diep ingrijpenden maatregel alle omstandigheden nauwkeurig kennen moet, voor zij besluiten kan nemen. Hij waarschuwde voor te starre en te simplisti sche formules, die tot andere, zelfs tot tegen overgestelde doelen zouden kunnen leiden, dan men oorspronkelijk van plan was. In het bijzonder oefende men er critiek op uit, dat voorgesteld was de loopende contracten niet af te wikkelen. Voor Polen beteekent deze gedachte aanzienlijke verzwaring van de verplichtingen De Zwitsmechc vertegen woordiger Stucki herhaa de zijn critiek op de Engelsche voorstellen, welke in het bijzonder peen recht doen wedervaren aan de tusschen Zwitserland en Italië bestaande betrekkin gen. Derhalve verklaarde hij, dat hij niet in staat was de voorstellen goed te keuren Hedenmiddag en morgenochtend zouden slechts commissiewerkzaamheden op het pro gramma staan. Fransch nlan betreffende den wederziidschen steun. De algemeene besprekingen over het we derzijdsche hulpverleenen der aan de econo mische sancties deelnemende staten ziin Gistermiddag door de betrokken commissie van de sanctieconferentie beëindigd. Men kwam tot overeenstemming over een Fransch plan, althans tot een overeenstem ming in groote trekkendit plan bepaalt, dat nieuwe afzetgebieden moeten worden ge schapen voor de lacunes, die ontstaan en dat bovendien die staten die in het hijzon der getroffen worden door het verbod van uitvoer naar Italië, een financieele oncter- steuning in den vorm van credieten of lee ningen zullen krijgen. Een redactiecommissie zal op deze basis een ontwerp-resolutie uit- W7nenÈngelsche kringen is men niet geheel tevreden over het tempo van de onderhande lingen Men houdt er aan vast, dat dezi eerste etappe der sanctieconferentie, d.w z het nemen van besluiten over de economische en financiëele maatregelen, deze week moet worden beëindigd. Het voornemen bestaat heden de plenaire conferentie bijeen t» roepen en eventueel in een nachtzitting het peheele problemencomplex aan te nemen Eden zal Zaterdag voor eenige dagen naar Londen gaan. Tegelijkertijd zullen de besluiten van de sanctieconferentie aan de niet-leden worden medegedeeld, opdat zi hun standpunt zullen kunnen bepalen. Schuschnigg IjTl Gistermiddag is de Oostenrijksche ministerraad in een zitting bijeengeko men, waarin naar verluidt, een reorga nisatie van het kabinet besproken werd. Staatssecretaris Fey, (die eerst nog gehuldigd is door de Weensche Heim- wehr, waarvan hij landsdleider is, naar aanleiding van zijn driejarig minister schap) voorts minister van financien Buresch, minister van landbouw Reit- her en de minister voor sociaal beheer NeustadterStürmer, zullen uit de re geering treden. Fey zou dan worden vervangen door den Landeshauptmann van Neder- Oostenrijk, von BaarBarenfels, ter wijl Nestadter—Stürmer vervangen zou worden door staatssrectaris Gros- sauer. Vermoedelijk op grond van de vrees, dat in verband met deze veranderingen en voor al in verband met het uittreden van minis ter Fey, mogelijk onlusten in Weenen zou den kunnen uitbreken, zijn gistermiddag laat de openbare gebouwen onder krachtige bewaking gesteld. De reorganisatie van het kabinet wordt voor een deel in verband ge bracht met tegenstellingen in de Heimwehr Een officieel communiqué over de ziting van den ministerraad zal vermoedelijk nog wel gisteravond uitgegeven worden. De nieuwe regeering. Officieel wordt medegedeeld: Bondskanselier dr. Schuschnigg heeft gis termiddag den bondspresident, Miklas, een voorstel gedaan alle leden van zijn regee ring volgens artikel 82 van de grondwet van 1934 ontslag te verleenen. Tegelijkertijd bood de bondskanselier den bondspresident volgens artikel 86 van de grondwet van '34 zijn onslag aan. De bondspresident gaf gevolg aan het voorstel met betrekking tot het ontslag der regeeringsleden, maar men nam geen acte van het verzoek van den bondskanselier om ontheffing uit zijn functie. Hij verzocht bondskanselier dr. Schusch nigg hem zonder verwijl voorstellen te doen betreffende de nieuwe samenstelling van de regeering. Bondskanselier dr. Schuschnigg heeft deze opdracht ten uitvoer gelegd en zijn voorstel len ingediend, die door den bondspresident werden goedgekeurd. Dientengevolge zal in het kabinet bonds kanselier dr. Schuschnigg de portefeuilles der bondskanselarij, van het ministerie van landsverdediging en van onderwijs op zich nemen. Bovendien werden door den bonds kanselier de volgende persoonlijkheden be noemd tot leden der bondsregeering op voorstel van den bondskanselier volgens ar tikel 82 van de grondwet van 1934: Ernst Ruediger Starhemberg, vicekan- selier. Egon BergerWaldenegg, minister van buitenlandsche zaken. Eduard BaarBarensfels, minister voor zakelijke leidingen der aangelegenheden van binnenlandsch bestuur en veiligheidswezen. Prof. dr. Debretsberger, minister voor so ciaal beheer. Staatsraad dr. Ludwig Draxler, minister van financiën. Fritz Stockinger, minister van handel en verkeer. Procureur generaal dr. Robert Winter- stein, minister van justitie. Starhemberg Ir. Ludwig Strobl minister van land- en boschbouw. Dr. Karl Buresch, minister zonder porte feuille. Laatstgenoemde minister zonder porte feuille zal belast worden met het beheer van alle economische aangelegenheden en met het voorzitterschap van economische minis- terieele commissies. Voorts werden op voorstel van den bonds kanselier in overeenstemming met artikel 92 par. 1 van die grondwet van 1934 door d«n bondspresident benoemd tot staatssecreta rissen: afdeelingschef dr. Hans Pertner bij het ministerie van onderwijs; generaal der infanterie, Wilhelm Zehner, bij het departe ment voor landsverdedigingTheodor Zni- dario, tot dusverre leider van de metaalbe werkersorganisatie bij het ministerie voor sociaal beheer voor de aangelegenheden van wette lijken steun der arbeiders en be dienden; ten slotte zal een staatssecretaris voor de behandeling van aangelegenheden der boeren uit den boerenstand worden benoemd. De aangelegenheden van den staatscom- missaris voor buitengewone maatregelen ter bestrijding van staats- en regeeringsvijandig streven in het particuliere bedrijfsleven, zijn, zooals reeds bekend is, met een wet van Sep tember j.1. geplaatst onder de leiding van den bondskanselier en minister van binnenland- sche zaken. Zij zullen behandeld worden door minister Baar-Barenfels. De in de lan den aangestelde economische commissaris sen, die tot dusverre direct ressorteerden onder den staatssecretaris-generaal zullen onder de veiligheidsdirecteuren komen te staan. Tegelijkertijd is de samensmelting der weer-organisaties in den door den bonds- leider van het Vaderlandsche Front en leider van het Wehrfront Ernst Ruediger otarhem- berg, in overeenstemming met bondskanse lier dr. Schuschnigg reeds voor eenigen tijd aangekondigden vorm, ten uitvoer gelegd. De nieuwe, gemeenschappelijke weer-orga- nisatie draagt den naam „Vrijwillige mili tie Oostenrijksche Heimatschutz" en zal de eenige draagster zijn van de vrijwillige af- weerbeweging in Oostenrijk. Teneinde de doelmatige aaneensluiting en samensmelting van alle weerkrachten van het volk mogelijk te maken, zal voor een nauw en voortdurend contact tusschen weermacht en militie zorg gedragen worden. De bondskanselier en bondsminister voor landsverdediging, dr. Schuschnigg, heeft den vicekanselier en leider van het Wehrfront, Starhemberg, alle desbetreffende noodzakelijke volmachten verleend, welke noodig zijn om de doel matige en wrijvinglooze samenwerking van de weermacht en de vrijwillige militie te waarborgen. Verder wordt tegelijkertijd ook de samen smelting van de in een arbeidsgemeenschap reeds samengevatte jeugdorganisaties in een „staatsjeugdonder volkomen waarbor ging van bestaande rechten der afzonder lijke organisaties, in het bijzonder met het oog op de in het concordaat overeengekomen grondbeginselen, uitgevoerd. De kabinetsreconstructie. Men acht bij de regeeringsconstructie van thans van beteekenis het succes van de Burgerwacht, aangezien alle nieuwe minis ters, met uitzondering van den procureur- generaal, dr. Winterstein, als Heimwehr- mannen kunnen worden beschouwd. De nieuwe minister van Financiën, dr. Draxler, geldt voor een directen vertrou wensman van prins Starhemberg. Zijn kan selarij behartigt ook de belangen van het huis Habsburg bij de onderhandelingen over het vermogen der Habsburgers met den staat,

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1