I SAXON Rechtszaken J\xidioptoqtüMUiUi üeuitletoK Kantongerecht te Alkmaar. ren» Zitting van Vrijdag 18 October. Seizoendelict. De zoozeer begeerde vischtijd is uitteraard ook rijk van overtredingen en zoo stond heden o.m. terecht de smid H. de J. uit Koog a. d. Zaan, die in het N.-H. Kanaal onder de gemeente Beemster zonder acte met 2 hengels had gevischt. De verdachte, die veel detective-romans leest en sprak van den „openbare aanklager", deed met loffe- lijken ijver zijn best aan te toonen dat de verbalisant "Hessen er met zijn bekeuring precies naast was geweest, doch het mocht hem niet gelukken aan een vonnis, waarbij hij tot 2 x 2 boete of 2 x 2 dagen werd veroordeeld, te ontkomen. Zijn hengels wa ren bovendien verbeurd verklaard. 'n Weinig voorzichtige aanhang- wagenbestuurder. De chauffeur T. J. A. B. uit den Helder, die in den avond van 30 Augustus op den rijksweg te Castricum moeite kreeg met de verlichting van zijn truc met aanhangwa gen, was zoo roekeloos dit reuze vernikel onverlicht te laten staan en wel midden op den rijksweg, zoodat de arbeider Rene de Vries uit Egmond-Binnen, die op zijn mo tor van IJmuiden kwam, bijna pardoes op dezen wagen was ingereden. Gelukkig wist hij het obstakel nog juist op tijd mis te rij den, maar zijn broekspijp werd beschadigd, alsmede de rem van zijn motorrijwiel, een en ander ten bedrage van 8.50. De onbe hoorlijke manier van doen werd natuurlijk sterk afgekeurd en de motorrijder, die er zijn hachje wel bij had kunnen inschieten als hij harder en minder attent had gere den, werd gefeliciteerd met de goeden afloop, terwijl de niet verschenen bestuurder werd veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen (al heel clement!) en betaling van de gerecla meerde schade. Ook niet geschikt om les te geven in verkeersregels. De chauffeur S. M. S. uit Beverwijk rijdt volgens zijn zeggen, reeds jaren op den verkeersweg, doch op 28 Juli versierde hij het op het kruispunt rijksweg—Bakkum zoo ongemanierd, dat een motorrijder met zij- spanwagen den metselaar Simonius uit Amsterdam, dien hij den voorrang niet gaf, noch voldoende voor hem was uitgeweken, wel 200 lijfs- en motorschade berokkende. De vrouw van den metselaar bekwam onder meer een sleutelbeen-breuk. Heden voor dit ernstig verkeers-incident etrecht staande, scheen hij zijn roekeloosheid nog niet vol doende te willen toegeven, maar de ambte naar sloeg de zaak zeer hoog aan en requi- reerde 60 boete subs. 20 dagen, daarbij opmerkende dat hij ditmaal nog niet ontzeg ging der rijbevoegdheid zou vorderen, hoe wel er naar zijn meening zeker wel aanlei ding was deze bijzonderen maatregel toe te passen. A.s. week vonnis. Nachtelijke plunderaars in de volkstuintjes. Moreel gesproken, zou men een plunde ring van een volkstuintje, het bezit en genot van den heel kleinen man, meer afkeurings- waardig kunnen vinden dan een welgeslaag de inbraak in de Ned. Bank, maar er schij nen toch altijd nog gewetenlooze kerels ge vonden te worden die zich niet ontzien te parasiteeren op het eigendom der armen. Zoo werden ook sinds eenigen tijd de volks tuintjes aan den Bergerweg het mikpunt van struikroovers en werden voortdurend te veld staande groenten vermist, zoodat een drietal dappere volkstuinders, Harder, zijn schoon papa en zekere heer G. Schoen, zich in den laten avond van 22 Juli verdekt in de groo- te boonen opstelden en het geluk hadden 'n tweetal stroopers, A. v. H. en Th. C. A., te grijpen en aan de politie te Bergen over te leveren. Alvorens tot daden over te gaan, hadden de in de hinderlaag liggende eigenaars op advies van den hr. Harder, die politioneele eigenschappen schijnt te bezitten, gewacht tot de hecren stroopers 'n hoeveelheid wor telen uit de grond hadden getrokken en het delict dus voltooid was. Voor zijn beleid had Harder dan ook heden een compliment in ontvangst te nemen heden werden de niet verschenen deliquenten veroordeeld ieder tot 6 boete of 4 dagen hechtenis. Al te veel ijver schaadt slechts. De timmerman Jan Henselman te Noord- scharwoude is de eigenaar van een verwaar loosd en tot afbraak bestemd perceel, dat echter de aandacht had getrokken van eenige tot baldadigheid geneigde knapen die zoo vrij waren, alvast met de afbraak te begin nen en de ruiten te vernielen. De timmerman kon echter aan deze voorbarige vernielzucht niet zijn goedkeuring hechten en deed aan gifte met gevolg dat het trio ruitentikkers, Th. L., S. H. en M. K., heden werd veroor deeld tot f 6 boete of 6 dagen, voor M K„ die de kinderschoenen nog niet ontwassen is, met 1 week tuchtschool. Wielrijders dienen daar op te letten. Het is voor wielrijders zeer zeker niet aan te bevelen en 't is trouwens ook verboden, om den rijweg over te steken bij het ge vaarlijke kruispunt rijksstraatweg Limmen en prov. weg naar Amsterdam. De wiel rijder M. K. althans, die zoo roekeloos was om dit waagstuk te begaan, ondervond zelf niet alleen aan den lijve de noodlottige gevolgen, doch bracht ook nog groote schade aan den wagen van den chauffeur, die hem niet meer kon misrijden. Bovendien werd de roekelooze fietser heden ook nog veroordeeld tot 7.50 boete of 5 dagen. Zijn kameraad H. K., die zooals heden bleek, behoorlijk was afgestapt, werd vrijgesproken. Ze wagen het maar! De chauffeur W. A. J. W. uit Haarlem scheen er op 26 Augustus j.1. geen bezwaar in te zien om met een vrachtwagen, waar van geen enkele rem behoorlijk werkte, uit rijden te gaan en het gevolg was dan ook, dat hij te H. H. Waard op den hoek Basse- en Middelweg in heftige botsing kwam met een door den heer M. Knip be stuurde melkauto. Bij de gehouden rem proef bleek duidelijk de ondeugdelijkheid en dit werd heden den niet verschenen be stuurder duchtig ingepeperd in den vorm van 20 boete of 15 dagen. Ook een, die wat aandurfde. De groentenexpediteur Willem W uit Alkmaar behoort vermoedelijk ook tot dat soort automobilisten, die zich niet ont zien met hun eigen leven en dat van ande ren te spelen. Hij reed althans in den avond van Dinsdag 27 Augustus op den Hoornschen weg in razende vaart zonder eenige verlichting, met het resultaat, dat hij tegen een paal van het electr. net aan vloog en zijn wagen werd gedecimeerd en hij zelf bloedend verwond. Èr kwam heden, bij de behandeling dezer zaak, waarbij de verdachte niet aanwezig was, niet naar vo ren of de chauffeur soms onder den invloed was geweest. Wel kwam echter het bericht binnen, dat hij dezer dagen ter zake open bare dronkenschap was gecalanceerd. Opgelegd werd 12 boete of 10 dagen. C'este Ie ton, qui fait le musique. De beroepschauffeur J. W. R., in dienst bij een garagehouder te Egmond aan Zee, keek in den avond van 24 Augustus bij het inslaan van een zijweg nabij de P. H. Stichting aldaar niet voldoende uit en stak bovendien zijn richtingaanwijzer te laat uit, zoodat een tamelijk ernstige aanrijding plaats had met den mo torrijder Zoonen uit Castricum, wien hij het verkeer had afgesneden. De botsing was zoo krachtig, dat de motorrijder ver plicht werd tot 14 dagen huisarrest, afge scheiden nog van de materieele schade aan den wagen van den patroon toege bracht. De inzittende chauffeur, heden terecht staande, was nobel genoeg, ruiter lijk te erkennen, dat de schuld aan hem had gelegen en hij werd alsnu, gelet op zijn royale, gunstig bij vele andere verdachten a'stekende houding, clement behandeld en slechts tot 15 boete of 10 dagen veroor deeld. Een verdachte, die zijn vrouw stuurde als verdedigster. De Egmoitdsche heer Jan Sch., die zich op verboden duinpaden had bevon den, was niet verschenen, doch har zijn vrouw afgevaardigd, welke dame op haar bc rt weer htu.r zwaar verkouaen kleu ter had meegenomen. Deze representatie haalde natuurlijk niets uit en werd Jan, die bramen zou hebben gezocht, mede in verband met zijn onvriendelijk optre den (hij had tegen den verbalisant ge zegd: schrijf me maar op. ellendeling) veroordeeld tot 4 boete of 2 lagen hechtenis. Verzoch om op zijn tellen te passen. De te Oudorp gevestigde chauffeur Gerat d B. had te Alkmaar op het smalle elzvenhuizen op onverantwoordelijke wijze het verkeer gesnaden, werd te dier zake veroordeeld tot 12 boete of 8 da gen en ontving tevens de boodschap van den „openbaren" aanklager, dat hij zijn manier van rijden grondig moest her zien, anders kwam zijn rijbewijs in ge vaar. Honden geen welkome gasten in het jachtveld. De niet van stroopersillusies vrije heer Jacob Vr. te Petten was in het jacht veld aangetroffen in gezelschap van een hazewind, die al spoedig een konijntje te pakken had. Volgens Jan was zijn hond losgebroken en met slecht begre pen dienstijver op jacht gegaan. De baas werd veroordeeld tot 10 boete of 6 dagen hechtenis en kreeg de boodschap mee naar huis in 't vervolg beter op zijn hond te passen, want bij een volgende gelegenheid werd deze dienstijveraar in beslag genomen. Het rijbewijs was zoek. De chauffeur Joh. Jac. S„ uit Amster dam, kon te Beemster bij gehouden con trole zijn rijbewijs niet toonen, waarop de gebruikelijke ceremonien volgden. Ge'ukkig kon hij heden bewijzen, dat het vereischte document uestijds in een thuis gebleven jas was verscholen en kwam hij er zeer billijk af met 1 boete o. 1 dag hechtenis. De eeuwige visscher, die altijd zelf wordt gevangen. Instede van de gehoopte baars werd de Amsterdamsche visécher Joh K. op 25 Aug. te H. H. Waard zelf aan den haak geslagen, aangezien hij niet de noodige vergunning kon toonen. Vonnis 2 boete of 1 dag hechtenis. De waarnemende kantonrechter was in aantocht. De gebrilde en gemotorjaste assura deur Dirk KI., uit Amsterdam, compa reerde omdat hij op 24 Aug. te H. H. Waard op strafbare wijze het verkeer zou hebben gesneden. De verdachte, ken nelijk 'n secure broek, roerde flink zijn mond, maakte berekeningen omtrent de breedte van den weg en beweerde dat de veldwachter hem had gelast te stoppen omdat de waarnemende kantonrechter, mr. de Groot, op komst was. Voorts vroeg de heer Dirk KI., onder vroolijk- heid op de tribune, aan den kantonrech ter of deze ook het wetsartikel kon aan geval, waarin werd voorgeschreven dat men verplicht is te stoppen voor een waarn. kantonrechter. Gevorderd werd 12 boete of 12 dagen, doch de kantonrechter wilde er meer vat: weten en gelastte aanhouding, ten einde a.s. week mr. de Groot en den ver balisant te hooren. Slachtoffer van zijn uitgeschokte autolichten. De handelsreiziger Jan v. G. uit Hei- loo, bekeurd wegens het rijden zonder verachting, vermeende dat de fitting door het schokken van zijn wagen was losgeraakt. Het gebrek was direct her steld, maar het kostte bovendien nog 3 boete of 3 dagen hechtenis. Vap kwaad tot erger. De carosseriebouwe^.Joh. de J. had te Schermerhorn in het pa-nachtelijk uur zonder licht gefietst en het tevens oir- baar geacht 'n valschen naam op te gevei. Deze poging om de politie voor het lapje te houden werd hem thans nog het meest kwalijk genomen en kwam hem te staan op 10 boete of 6 dagen hechte nis, terwijl de rijwielovertreding werd berekend op 4 boete of 2 dagen hechte nis. Met zulke klanten wordt er altijd 'n schepje opgelegd. Slecht beloonde dienstvaardigheid. Een chauffeur, de heer Gerrit K. te Al! maar, die zich had bereid verklaard zich met een boodschap tc willen belas ten ,door een pakje te bezorgen, fietste e rst een geheel verkeerden kant uit en b'eek bovendien door het pakje niet in staat behoorlijk richting aan te geven, zoodat zijn misère nog werd verhoogd dooi een bekeuring, die hem heden jj> 2 boete of 1 dag kwam te staan. Dat liep ook weer tegen. De heer Pieter E., 'n garagehouder te Castricum, maakte van zijn auto ge bruik om een avondvisite te mnken. Naar zijn meening had hij zijn wagen voldoende verlicht, doch toen hij terug keerde bleek dat licht te zijn uitgedoofd en werd hij op een bonnetje onthaald. Uitspraak 2 boete of 1 dag hechtenis. Dinsdag 22 October. HILVERSUM, 301 M. (AVRO- nitz.) 8.— Orpl. 10— Morgen wijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Omroeporkest olv. Gerharz. 11.— Mevr. R. Lotgering—Hille* brand; Najaarsgroente 11.30 Verv. concert. 12.15 Gr.pl. 12.30 Kovacs Lajos' orkest. 1.30 Gr.pl. 1.45 Om roeporkest olv. Gerharz. 3.-4. Knipcursus. 4.15 Gr.pl. 5.30 Radio- kinderkoorzang olv. J. Hamel. 5. Kinderuur. 5.30 VPRO. Ds. B. J. Ai is: Vertellingen uit den Bijbel. 6.Het Lyra-trio. 6.45 De Avro- Decibels olv. Eddy Meenk 7.15 Mr. J Linthorst Homan: De veilig- lieidsweek van de K.N.A.C bestaat 5 jaar. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.— Ber. 8.10 Z. Exc. Gen. C. J. Snijders spreekt over de Luchtpost zegels. 8 20 Concert uit Weenen mmv. solisten en orkest olv. Jos. Holzer. 9.25 Slot van „De Straf zaak Mary Dugan", spel van B. Veiller. Leiding K. Kleyn. 10.05 P. Palla, piano en Topy Glerum, zang. 10.25 Bridgeles door mr. E. C. Goudsmit. 10.40 Versl. schaak match EuweAljechin. 11 Ber. 11.10—12.— UitCarlton, Amster dam: Tonny Steemers' tango-orkest en Neville Bishop's Dansorkest. HILVERSUM, 1875 M. (K.R.O, uitz) 8—9.15 en 10.— Grpl. 11.3012.— Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. en schlagermuziek. 2.— Vrouwenuur. 3.4.Modecursus. 4 15 Orkestconcert en gr.pl. 6.40 Lezingen. 7.45 Gr.pl. (8.— Ber.) 8 30 Revue-progr. 10.30 Ber. en gr.pl. 11.-12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35- 10.50 Morgenwijding. 11.05 Cause rie. 11.20 Orgelspel S. Torch. 11.50 Voor de scholen. 12.10 Gr.pl. 12.35 L. Voselli's Hongaarsch orkest. 120 Het Schotsche Studio-orkest mmv. M. Davis, piano 2.20 Ber. 2.25 Voor de scholen 3.10 Gr.pl. 3.55 Voor de scholen. 4.20 Lezing. 4.40 Het Westhmar-trio mmv. L. Mars hall, sopraan. 5.35 Het BBC-dans- orkest olv. H. Hall. 6.20 Ber. 6.50 Mozart-concert. 7.15 Fransche les. 7 50 Lezing, 8.20 Cembalo-recital A Ehlers. 8.50 „The Cat and the Fiddle", van Kern en Harbach, mmv. solisten, koor en orkest. 9.50 Ber. 10.20 Lezing. 10 40 Het Par- kington-kwintet mmv. J. Collinson, tenor. 11.35—12.20 Lew Stone en zijn Band. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8 20Gr.pl. 12.35 Orkestconcert o. 1. v Doyen. 2.50 Gr.pl. 4.20 Symph concert olv. Krettlv. 5.50 Vervolg concert. 6.50 Symphonieconcert olv. Tomasi. 7.20 Concert uit Weenen. 9.35 Zang olv. Clérouc. 11.05— 12.35 Pascal-orkest. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 —1 20 Strijkorkest olv. Magnussen. 2 20—4-20 L. Preil's orkest. 7.20 Oosten rij ksch concert uit Weenen. 8 50 Omroeporkest olv. Gröndahl. q 45—10.25 Omroeporkest o. 1. v. Gröndahl. KEULEN, 456 M. 5 50 Orkest concert. 11.20 Concert uit Leipzig mmv. orkest en solisten. 1.35 Gr.pl. 3.30 Concert. 4.20 Omroepklein- orkest olv. Eysoldt. 6.20 Het Radio kwintet. 7.35 Bismarck siegt bei Ni- kolsburg, spel van Heuer. 8.35 Zang en piano. ROME, 421 M. 8.10 Gevar. con cert. 9.20 Concert (viool, piano en zang). BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12.20, 1.30—2.20 en 6.20 Grjtl. 7 20 Concert uit Weenen. 9.40 Gr. pi. 10.30—11.20 J. Rutten's orkest. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salon orkest. 1.50-2.20, 5.20 Gr.pl. 6.50 Salonorkest. 7.35 Dito. 8.20 Sym. phonieconcert olv. F, André. 10.30 —11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7 35 Zie Keulen 8 35 Piano duetten. 8.50 Bont progr. 9.20 Ber. 9 50 W. Ludwig, tenor en H. Jager, piano. 10.05 Weerber. 10.20— ir.20 Kamermuziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1Hilversum 1. Lijn 2: Hilversum II. Lijn 3: Dsender 8.—11.20, Ka- lundborg 11.20—12.20, Brussel VI. 12.20—14.20, Kalundborg 14.20 15.20, D sender 15.2016.20, Pa- rijs Radio 16.20—17.20, Brussel Fr. 17.20—17.50, Parijs Radio 17.50 18.20, Brussel VI. 18.20—18.50, Parijs Radio 18.50—19.20, Bero- münster 19.20—21.35, Rome 21.35 —22.20, Berlijn 22.20-23.20, Weenen 23.20-24.-. Lijn 4: Parijs Radio 805— 8.50, Lond. Reg. 10.35-12.10, Droitwich 12.1014.20, Lond. Reg. 14.20-17.35, Droitwich 17 35 18.20, Brussel VI. 18.2018.45, Lond. Reg. 18.4519.20, Weenen 19.20-20.20, Droitwich 20 20- 21.50, Boedapest 21.50—22.20 en Lond. Reg. 22 20—24 Hij had er wat voor over. D© heer Cornelis B. was heel uit Sneek naar Bergen overgekomen om daar op verboden grond te loopen. De moeite werd zeer op prijs gesteld en beloond met 1 boet© of 1 dag hechtenis. De bakfietsen krijgen het ook al te pakken. De kruidenier Thijs I. te Alkmaar moest op 14 Jun* toestaan, dat zijn bak fiets aan een remproef werd onderwor pen. Deze kunstbewerking. doQr profes sor Webster uitgevoerd, had geen gun stig resultaat en een veroordeeling tot 2 boet© of 1 dag hechtenis volgde. Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 18 October 1935. Overtredingen van de motor- en rijwiel wet: J. D. te Warmenhuizen, J. Z. te War menhuizen, B. T. te Medemblik, ieder 4 boete of 1 week tuchtschool. A. C. G. te Alk maar, 5 boete of 1 week tuchtschool. J. W. B. te Hilversum, 2 bcete of 2 dagen hech tenis. H. K. te Harenkarspel, P. A. O. te Alk maar, T. J. R. te Zoeterwoude, H. O. te Oud karspel, A. S. te Oudkarspel, A. de K. te Oud'karspel, A. R. te Heerhugowaard, S. W te Amsterdam, S. Z. te Castricum, J. M. S. T. te Leiden, A. v. V. te Alkmaar, H. J. M te Oudkarspel, J. H. B. te Bergen, J. H. B. te Bergen, J. J. S. te Den Helder, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. C. M. te Schoorl, P. B. te Nieuwe Niedorp, G. J. H. te Alk maar, G. J. W. 4e Graft, K. K. te Schermer horn, D. S. te Alkmaar, R. W. te Beemster, P. A. B. te Berkhout, J. H. N. te Wijk aan Zee en Duin, J. B. te St. Pancras, P. B,_tï Nieuwe Niedorp, P. de V. te Heiloo, C. C te Egmond-Binnen, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. B. S. te Alkmaar, P. v. D. te Zwijndrecht, S. v. S. te Winkel, G. A. K. te Purmerend, F. A. J. B. te Den Helder, G. H. te Alkmaar, ieder 5 boete of 5 dagen hech tenis. G. L. te Purmerend, 4 plus 2 boete of 4 en 2 dagen hechtenis. P. S. te Volendam, 4 en 3 boete of 4 en 3 dagen hechtenis. P. H. M. te Zaandam, H. K. te Zaandam, ieder 7.50 boete of 5 dagen hechtenis. A- B. te Beverwijk, Th. V. te Bergen, ieder 8 bcete of 8 dagen hechtenis. P. v. d. K- te Wonseradeel, H. v. d. H. te Broek op Lan- gendiik, ieder 10 boete of 8 dagen hechte nis. w. W. te Alkmaar, 12 boete of 8 da gen hechtenis. J B. te Alkmaar, 15 boete of 10 dagen hechtenis. W. A. J. H. te Haar lem 20 boete of 15 dagen hechtenis. Overtredingen van de politieverordenin gen: K. K. te Den Helder, M. P. te Rotter dam, J. G. te Heiloo, J. S. te Alkmaar, H. V. te Monnikendam, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis J. W. B. te Hilversum, 3 botte of 3 dagen hechtenis. Overtredingen van art. 453 van het wet boek van strafrecht (openbare dronkeo* schap): A. W. te Amsterdam, F. B. te Pur merend, ieder 3 dagen hechtenis. A. C. v. L- te Rotterdam, D. S. te Alkmaar, P. K. Oterleek, K. G. te Egmond aan Zee, ieder 6 boete of 6 d. heentenis. H. R. te Alk- 5225 G. P. BAKKER 28) „Ben je bekend met den wapenhandel?" „Ik weet met pistool en sabel om te gaan. Op de groote vaart zijn gevechten schering en inslag. Met kapers, zeeroovers en gal joenen van vijande'tjke naties. Engelschen, Spanjaarlen en Portugeezen. Als een scHp geënterd wordt, volgt een gevecht van man tegen man een kwartier wordt niet gegeven. Alleen aan de Alzerijnsche kust wordt je als slaaf verkocht". „Als slaaf. Ik geloof dat ik liever zou sneuvelen". „Is ook beter". „Dus je weet wat vechten is. Dan zullen ze je wel spoedig monteeren" „Waar rijden we eigenlijk heen?" „Naar het kamp bij Halle. De weg loopt door een uitgeplunderde streek. Slechts hier en daar een herberg, heilige huisje», die hebben ook de soldeniers noodig". „Afgefourageerd", merkte Saxon op. „Zoo is het helaas", klonk de verzuchting van zijn makker. HOOFDSTUK XVIII. Toen Verona zag dat het hoofd van den schipper achterover zonk, blies zij de kaar sen uit en ging zitten nadenken bij het lich: van de kleine lantaren. Zij was er zich van bewust dat zij hem slecht had behandeld en nu hij in het halfdonker daar roerloos in zijn leunstoel lag, bleek als een doode, be- begon ze zich haar daad te verwijten. Toch kon ik niet anders, trachtte zij zich zelf gerust te stellen. Hij gaf niets om mij: toen hij zijn hoofd afwendde, voelde ik dat hij met hart en ziel aan een andere vrouw verknocht was, ondanks zijn bewon dering en de blikken, die hij mij als zanger toewierp. Hij speelde met mij. liet is mij nog een raadsel, dat ik uiij zoo goed heb ge houden, zoo ellendig en vol schaamte voelde ik mij. Ik heb me aangeboden en ben af gewezen. Teen bestond er maar één weg meer. Ik had te veel gezegd, kon niet af wachten wat hij zou gaan doen. Ik was zoo verliefd op hem. De eerste maal van mijn leven heeft een man zoo'n indruk op mij ge maakt. Anderen hebben mij altijd onver schillig gelaten, maar die trouwe, blauwe oogen, die forsche, groote gestalte Ze ging naar hem toe, drukte een zoen op zijn voorhoofd en zei: „Liefste, vergeef mij, ik moest het doen. Ik kon niet anders. Ik had mijn lot heele- maal in jou handen willen leggen, mij aan je overgegeven op leven en dood, ik wist dat ik nooit een ander zou kunnen liefhebben, ik houd van je. Het was me onverschillig wie je eigenlijk waart. Ik heb het je niets eens gevraagd. Geen oude speelman, geen schip per, maar wat dan wel? Een avonturier, die kwam om de kostbaarheden te zoeken, maar wie? Hoe goed je ook voor schipper speelde, je kon mij niet bedriegen. Je bent iemand die een betere opvoeding genoten heeft. Slaap zacht. Ik heb je niet te veel van het heulslap gegeven. Je zult slapen tot het dag is, dan wordt je wakker. Je zult een vreemden droom hebben en geluk kig zijn. Je zult droomen van mij. Ik zal steeds bij je wezen. Als ie ontwaakt, zal je bemerken dat je vrij bent en dat ik je niet heb verraden. Je weet dat er iets in de kast is en je zult er alles vinden wat je noodig hebt". Ze kuste hem nog een maal. „Misschien zien we elkander nooit weer. Dat zou het beste voor mij zijn. Vergeten zal ik je nooit. Ik zal bij je waken tot het licht begint te worden". Een man en een vrouw sjokten langs den landweg. Het waren havelooze schooiers. Tijd, regen en wind hadden huu kleeren verfomfaaid en in flarden gescheurd, de kleuren besmeurd en vergrauwd. De man, een flinke blonde kerel, droeg een mars op den rug en steunde op een langen eiken knuppel. „Ja zei hij tegen de donkeren, vrij lange vrouwr „Het ongeluk schijnt ons te vervolgen. Met moeite zijn we uit Hessen gevlucht, waar Tilly's ruiters alles neer slaan, en bij Mühlhausen zijn we nauwe lijks de galg ontkomen. En in Thüringen speelden die lui van Pappenheim hetzelfde deuntje rooven en moorden zoodat er voor niemand anders iets meer overblijft". „Hier in het Erfsticht is het ook al ge- ,en droeviger. Niets, maar ook letterlijk niets te halen voor ons. Aan de groote wegen staat geen boerderij meer en nier aan ae landwegen is niets te krijgen Al smeek ik met mijn armzaligste vrouwen stem, niemendal. De stakkers lijden zelf honger". „Spreek dat woord niet uit, Jan" „Goed, maar het is toch waar. Vroeger had ik geluk in mijn vrouwenrol. Ze gaven iets en soms in de herbergen wat een pret! Als zoo'n halfgare verliefd werd en ach ter jou rug mij knipoogjes zat te geven Bah. wat kerels, geen lef om zelf een jonge meid te veroveren. Aanpappen met vrouwen van anderen. Dan kwam ae wijn op tafel". „Ja en wat dat vrouwtje dan drinken kon. De verliefde gek lag altijd het eerst onder tafel. En somtijds ruzie". „Weet je nog die eene vent, die steeds maar doorsabbelde, ofschoon jij zei: Ik hou niet van je. En hij weer: „Kan je niet van me leeren houden. Zullen we nader kennis maken. Ik zal lief voor je zijn. Ik heb geld" „Maar waarom sloeg je hem eensklaps op zijn gezicht? Jij stondt er toch buiten", „Ik zag rood. Door zoo'n vent heb ik mijn meisje verloren. Ik hield van haar. Zij hield van mij. We waren eigenlijk reeds man en vrouw. Toen kwamen de slechte tijden en de vent, die met het spel geld had verdiend, verscheen op het tooneel". „Nu begin ik het te begrijpen. Ze krijgen hun trekken wel thuis. De vloek van een slechte daad is, dat ze altijd door andere gevolgd wordt", zei mijn professor in de wijsbegeerte". „Misschien had ik ook schuld" „Wie onzer zonder zonde is, werpe den eersten steen", „En wat gebeurde er verder?" „Ik gaf den strijd op. Ten slotte was zij het niet waard en ik werd een zwerver. „En jij?" „Ik was student. Lied, liefde en wijn «J toch een dwaas. Weggejaagd, maar ik had talent voor schilder en wera huisschilder- Toen er niets meer te huisschilderen viel door de slechte tijden, begon de wandeling langs 's heeren wegen", „Evenals ik", meende Joop. „Weet je nog die doode marskramer aan den weg, die jou de kiep gaf? Veel waarde was er niet in, maar er viel soms een han- deltje te doen en als we geen centen had den, bood jij den waard met mooie woorden een kunstvoorwerp aan, dat we hier of «4fr hadden opgepikt' „En nu zei Joop. „Niets. Zelfs de re kraaien zijn zoo sluw geworden, dat zich niet meer laten verscnalken „Weet je", riep Jan. „Ik heb zin die ver velende rokken hier uit te trekken en op w weg te smijten". „En ik om de kiep in de sloot te sliBg* „lic ben bang dat we Holland nooit zulle" bereiken, Holland, waar werk moet Wn a overvloed. Waar duizenden naar zee iW op zoek naar verre landen en avonturen ,Daar zouden we een nieuw leven kun» beginnen en verstandiger zijn". had. „Zeker. We hebben beiden schuld ge Maar waarom zijn we heden zoo yen wel ijk? We hebben nooit over het ven gesproken". (Wordt vervolgd-)

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6