DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Voortzetting der diplomatieke onderhandelingen. uitenlaiuL Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Mo. 249 Directeur: C. KRAK. Dinsdag 22 October 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Onderhoud van den Britschen gezant te Rome, Drummond en den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, Suvich. Nieuws van het front. Engeland en de neutraliteitsvoorschriften. De toestand aan de fronten. Het Italiaansch legerbericht De verovering van Dangheri. De Koptische kerk in den strijd. De Abessinische zaakgelastigde uit Rome vertrokken. De Abessinische zaakgelastigde te Rome, Chevrejesus, is vanmorgen naar Napels ver trokken, waar hij zich nog heden naar Qost- Afrika zal inschepen. Wapenen naar Abessinië. De speciale correspondent van het Berli- ner Tageblatt meldt uit Addis Abeba, dat sedert de opheffing van het wapenembargo een stroom van wapens en munitie Abessi nië binnenkomt. Indien dit in denzelfden omvang zou voortduren, aldus verklaarde een vooraanstaand militair deskundige, dan zouden de Abessinische troepen binnen drie maanden onoverwinnelijk zijn, in ieder geval in de guerilla. De machinegeweren, die vroe ger slechts door de commandeerende officie ren werden bediend, worden thans ook onder de gewone soldaten uitgedeeld. De Europee- sche militaire adviseurs van den negus, die eenige weken geleden nog somber gestemd waren, hebben thans veel meer vertrouwen in den goeden afloop voor Abessinië. Ook psychologisch heeft de opheffing van het embargo belangrijke gevolgen. Bij Makalé 50 000 Abessiniërs geconcentreerd? WEISSENBERG TOT 1 JAAR GEVANGENISSTRAF VEROOR DEELD. PLEIZIERSCHIP IN BRAND. DEMONSTRATIES TE ORAN. Wat vandaag de aandacht trekt DORP IN DE ASCH GELEGD. EEN BUITENHUIS VAN JIMMY WALKER DOOR BRAND VERWOEST. JOURNALIST VEROORDEELD. Wegens beleediging van Hitier. ZWEEDSCH STOOMSCHIP GESTRAND. Eli zeelieden verdronken. DE AARDBEVING IN HELENA. GROOTE BOSCHBRANDEN IN AMERIKA. ALKMAAR URANT. D. N. B. meldt uit Rome: De te Rome gevoerde diplomatieke be sprekingen hebben gisteren voortgang ge had met een gesprek tusschen den Engel- schen gezant, Drummond, en den Italiaan schen minister van buitenlandsche zaken, Suvich. Te bevoegder plaatse wordt ver klaard, dat het onjuist schijnt, van recht- streeksche onderhandelingen te spreken, waarvan een van Italiaansche zijde of elders ingediend plan ten grondslag zou liggen. Men zoekt uitsluitend contact om tot een al- gemeene opheldering van den stand van za ken te komen, zonder dat hierbij volgens een bepaald schema gehandeld wordt. Alle deu ren stonden open. Het onderwerp van de besprekingen is niet slechts de opruiming van het misverstand in de Middellandsche Zee, maar de internationale toestand in het algemeen is in een openhartige gedachten- wisseling aan een wederzijdsch onderzoek onderworpen. Eenige definitieve resultaten zijn nog niet bereikt. Zoo wordt er in be voegde Italiaansche kringen in het bijzon der de nadruk op gelegd, dat nog niet uit gemaakt is, hoeveel schepen Engeland uit de Middellandsche Zee zal terugtrekken en in hoeverre Italië dienovereenkomstig tot 'n vermindering van zijn troepenmacht in Ly- bië zal overgaan. Dergelijke maatregelen de uit de ge- zijn alleen in beginsel vastgesteld. Bij terugtreking van Italiaansche troepen Lybië moet echter in elk geval de voor vwligheid vereischte minimumsterkte iandhaafd blijven. Tegenover de van verschillende kanten opgedoken geruchten, dat de huidige bespre kingen tusschen Rome en Londen door be middeling van den Franschen gezant de Chambrun tot stand gekomen zouden zijn, wordt verklaard, dat bij de normale betrek kingen de twee landen een dergelijke bemid delende stap van derden niet noodzakelijk is geweest. Drummond deelt de toepassing aan Mussolini mede Sir Eric Drummond heeft gistermiddag een nieuw bezoek gebracht aan Mussolini om hem mede te deelen, dat Engeland en de Britsche koloniën, alsmede de Anglo-Egyp- tische Soedan de neutraliteits-voorschriften van de conventie van den Haag van 1907 zullen toepassen. Dit beteekent, dat geen «nkel Italiaansch oorlogsschop, of Italiaan sche schip, dat levensmiddelen, wapens e.d vervoert voor de Italiaansche troepen in Oost-Afrika langer dan 24 uur in een Brit sche haven mag vertoeven. Verder mogen deze schepen niet meer brandstof en levens middelen innemen, dan noodig is om de naastbijzijnde Italiaansche haven te berei ken. Vermoedelijk zal de Egyptische regee- r'ng eenzelfde besluit nemen. Het bovenstaande stemt overeen met het bericht van de News Chronicle, volgens het welk het Italiaansche schip Sursum Corda <e Mombassa slechts steenkool kon innemen, voldoende om de naastbijgelegen Italiaan sche haven Kismayn te bereiken. Nog steeds Engelsche voldoening over de Fransche nota. Reuter meldt uit Londen De betuigingen van voldoening over de Fransche nota hernieuwen zich nog. Om elke verkeerde of tendentieuze interpretatie de pas af te snijden, bevestigt deze tekst categorisch, dat de Fransche minister-pre sident een volkomen nauwkeurig antwoord gegeven heeft en zijn verzekering heeft ge- pven zonder eenige dubbelzinnigheid. De lengte van den tekst, zoo wordt gezegd, is !e wijten aan het volledige overzicht, dat er- JP gegeven wordt van de houding van Frankrijk te Genève en in den loop van de diplomatieke gedachtenwisseling van onlangs en niet van voorwaarden, welke Laval voor de toepassing van art. 16, par. 3 zou hebben gesteld De Fransche nota zal niet worden gepubliceerd, daar men meent, dat een der gelijk document, dat het resultaat van be- Prekingen is, niet openbaar gemaakt zou bunnen worden, zonder dat de details van eze besprekingen bekend waren, waarvan io net onderhavige geval geen sprake kan De Italiaansche pers heeft de woorden aetL i"1' dat Engeland geen eenzijdige ie zal ondernemen, gunstig ontvangen, bestaan verschillen tusschen de rt, den van Baldwin en de feiten, zooals concentratie van de Britsche vloot in de Middellandsche Zee en de uitwijzing van Italiaansche burgers van Brïtsch gebied. Men wacht verder met belangstelling de rede van Sir Samuel Hoare in het Lagerhuis af en men hoopt, dat hij nadere opheldering zal verstrekken. Hoewel de eerste voorstellen van Laval voor Mussolini onaannemelijk waren, heeft Frankrijk zijn polsen voortgezet. Engeland is op de hoogte gehouden van de vorderingen en het is aan weinig twijfel onderhevig, of zij hebben zekere misverstanden uit den weg geruimd. De concessies, die Italië voor de opening van de vijandelijkheden zijn aangeboden, vormen waarschijnlijk in hun vollen omvang den grondslag van de huidige voorstellen en men mag aannemen, dat Mussolini zijn aanvankelijken eisch van een mandaat over heel Abessinië heeft laten varen. Te Londen staat men er op, dat alles zal geschieden in het kader van den Volken bond. Het woord voerend op een diocesaansche conferentie deelde de aartsbisschop van Can- terbury mede dat hij de autoriteiten van alle Christelijke kerken in Europa uitnoodigde maatregelen te nemen ter ondersteuning van den Volkenbond. Hij deelde voorts mede. reeds den Paus gepolst te hebben, doch deze was, naar hij vernam, niet geneigd, voor het oogenblik meer te zeggen, dan hij reeds in het open baar had gezegd. Volgens den aartsbisschop mochten evenwel niet de bijzondere moeilijk heden, waarin de Paus is geplaatst, uit het oog worden verloren. De Italianen hechten bijzonder veel betee- kenis aan den val van Dagheri, welke stad zij als den sleutel tot Harrar beschouwen Men verwacht dan ook, dat de opmarsch in het Zuiden, ondanks den nog steeds vallen den regen, binnenkort zal volgen. Generaal Graziani schijnt speciale voor zorgsmaatregelen genomen te hebben om de linkervleugel van zijn leger, die langs de Sje beli verder zal marcheeren, te versterken. Zooals men weet, zal de verdere opmarsch naar Harrar in twee gedeelten verloopeit n.1. langs de Sjebeli en rechtstreeks. Het zou in de bedoeling van de Italiaan sche legerleiding liggen om zoo spoedig mo gelijk een contact tusschen Eritrea en Somali land tot stand te brengen. Aan het Noordelijk front is Ras Syoem er in geslaagd de telefonische verbinding met Addis Abeba, die Ras Koeksa had verbroken te herstellen. Hij heeft een telefonisch onder houd gehad met den negus. Verder is het gisteren aan het Noordelijk front rustig ge weest. Alleen hebben de Italiaansche vlieg tuigen voortdurend nieuwe verkennings vluchten gedaan boven het gebied om Ma kallé. Het schijnt dat de Italiaansche voortrek kers, die Makallé reeds vrii dicht genaderd waren en die voortdurend last ondervonden van kleine Abessinische troepen, zich terug getrokken hebben naar de Italiaansche hoofd macht, iets ten Zuiden van de lijn Aksoem en Adigrat. De positie van de troepen van Ras Kassa is niet nauwkeurig bekend; zij schijnen nog steeds verder naar het Noordoosten op te rukken. Het ministerie van pers en propaganda heeft gisteren te Rome het volgende legerbe richt gepubliceerd: Op 18 October hebben tien toestellen van de Italiaansche luchtmacht gedurende een uur de Abessinische garnizoensplaats Da gueri aan de Webi Sjebile gebombardeerd waar men zich gereed maakte de Italiaan sche linies aan te vallen. Na het bombardement, waarbij vijf toe stellen werden getroffen door geweerkogels, gingen de afdeelingen inlandsche troepen van Moestahil, onder commando van majoor Fava der grenadiers, tot den aanval over en en verdreven den vijand uit zijn versterkte stellingen. De vijand werd gevolgd en verstrooid met achterlating van 5 dooden. vele gewon den en eenige dozijnen gevangenen. De Italiaansche inlandsche strijdmacht heeft hierbij 14 dooden en 40 gewonden ver loren. De vijand liet twee kanonnen, twee machinegeweren, twee vrachtauto's, eenige honderden geweren en een aantal kisten munitie achter. Aan Italiaansche zijde na men aan de actie deel de gewapende troepen van sultan Oio) Inle. stamhoofd van de Cha- velis, die vroeger onder Abessinië behoorden en thans naar de Italianen zijn overgeloo- pen. Hij vroeg deel te mogen nemen aan den strijd om zijn trouw te bewijzen. Het geheele ^ebied van de Chavelis is door dit gevecht in Italiaansche handen. Aan het front van Eritrea is niets nieuws te melden. Alleen de normale strategische en verkenningsvluchten. Het legercorps van generaal Santini heeft, naar Reuter gisteren uit Adoea meldde, voor Adrigat een strategische positie ingenomen. Het inlandsche legercorps onder generaa* Biroli heeft zich voor Entiscio opgesteld en het legercorps van generaal Maravigna voor Aksoem. De luchtvaart voert steeds verkennings tochten uit tot de lijn Assab-Setit, een af stand van 1300 K.M. De verkennende vlieg tuigen zagen troepenconcentraties van de Abessiniërs bij Makallé en in het gebied van Tembien. Hiermede werden voorgaande berichten bevestigd, het is evenwel zeer moeilijk de sterkte van deze strijdmacht te schatten, ver moedelijk is het 100.000 man. Fitaoari (generaal) Tefa Johannes Arame, het stamhoofd van de Egen Deguni, heeft zijn onderwerping aan de Italianen aange beden. De val van Dagheri is een groot militair en een strategisch succes voor de Italiaan sche troepen. Dagheri ligt 200 meter boven den zeespie gel en is de sleutel tot den weg naar Harrar en een voornaam punt in het verdedigings systeem van de Abessiniërs in dit gebied. Naar thans bekend wordt, had het ge vecht plaats tijdens een storm en een hevi- gen regen. De vliegtuigen namen actief deel aan den strijd door van geringe hooge mitrailleur- vuur op den vijand te openen. Men gelooft, dat de Abessinische verlie zen zwaar, die van de Italianen daarentegen gering zijn. De inneming van deze stad zou van des te meer beteekenis zijtr doordat het een vrucht bare oase is temidden van een bijna onbe woond gebied, dat zeer arm aan water is Reuter meldt uit Addis Abeba De godsdienst speelt een belangrijke ro in het conflict, aangezien de Italianen al het mogelijke doen om hun politieke propaganda te voeren via de kerken. Dit geldt in het bij zonder voor Aksoem, de heilige stad, die ge heel is volgebouwd met kloosters en kerken en die de Italianen niet gebombardeerd heb ben, om al deze oude bouwwerken, die cul tuur-historisch vaak een groote waarde heb ben, te sparen. Naar verluidt hebben de Italianen, toen zij eenmaal de stad hadden bezet, een groote som ter beschikking gesteld om de kathe draal te restaureerentevens zouden zij de geestelijkheid verdere sommen gelds hebben toegezegd vcor het restaureeren en in stand houden van de andere kerken. Terwijl de Italianen in Tigré op die wijze op goeden voet zijn komen te staan met de kerk, bidden de priesters te Addis Abeba, dat het Abessinische leger er in zal slagen de invallers terug te dringen. Het merkwaar dige doet zich daarbij voor dat zoowel te Addis Abeba als te Aksoem de vrijheid en de onafhankelijkheid van de kerk aanleiding zou ziiti tot deze gebeden, en dat deze vrijheid te Aksoem wordt beloofd door de Italianen en te Addis Abeba door den negus. Te Addis Abeba nemen de muzelmannen die hier een m'nderheid vormen, deel aan de gemeenschappelijke gebeden. De Negus voor de microfoon Gisteravond heeft de bijzondere correspon dent van Paris Soir te Addis Abeba van het keizerlijk paleis uit gedurende tien minuten een radioreportage gegeven, welke door de meeste Fransche zenders werd uitgezonden Na eenige inleidende zinnen van den journa list bleek de negus bereid ook zijnerzijds eenige woorden te spreken. In vloeiend Fransch gaf hij uiting aan de overtuiging, dat ondanks zijn betrekkelijke zwakheid zijn volk in staat zou zijn zijn land te verdedigen, daar a'len voor hun vrijheid streden. Daarna cnrak de negus zijn onwankelbare hoop uit op de rechtvaardige beslissingen van den Volkenbond en gaf uiting aan zijn vreugde, dat in Europa levendige deelneming met zijn land en het lot van zijn volk te constateeren kallé, waarvoor plannen bestaan, eerst over enkele weken zal plaats vinden in verband met de etappemoeilijkheden. Volgens te Asmare ontvangen berichten moeten in de nabijheid van Amba Alatsji ten zuiden van Makalé ongeveer 50.000 Abes siniërs geconcentreerd zijn. Bij geruchte ver luidt, dat de Negus den vroegeren keizer _egg Jasow, die sedert 1916 bij Harrar ge vangen werd gehouden, naar de streek van Gal la heeft laten brengen met het oog op den Italiaanschen opmarsch naar Harrar. was. De oorlogscorrespondent van het D.N.B meldt, dat het Italiaansche commando twee Abessinische krijgsgevangenen heeft laten neerschieten, daar zij in het bezit waren van verschillende voorwerpen, die hadden toebe hoord aan luitenant Morgantini, den eersten Italiaan die bij Adoea is gevallen. In een semi-officieele mededeel ing van hel Italiaansch hoofdkwartier worden de Ita liaansche verliezen aangegeven met 87 doo den en gewonden, Het is mogelijk dat de opmarsch naar Ma INCIDENT BIJ GEZANT VAN TSJ ECHOSLO W AKI JE TE BERLIJN. Meubilair stuk geslagen. In de Tsjechoslowaaksche legatie te Berlijn heeft zich gistermorgen een ernstig incident voorgedaan. Drie jongelieden vervoegden zich aan het gezantschap en vroegen den gezant te spreken. Zij ontvingen hierop ten antwoord, dat de gezant afwezig was, en dat hij hen bijgevolg niet kon ontvangen De drie jongelui begonnen daarop uiting te geven aan hun misnoegen, en beleedigin gen te uiten aan het adres van Tsjechoslowa- kije, in verband met de onderdrukking, waar- f' onder, naar zij beweerden, de Duitschers in Tsjechoslowakije gebukt gingen. Zij verniel den het meubilair in de wachtkamer en een aangrenzend vertrek sloegen zij de ruiten in. De politie werd onmiddellijk gewaar schuwd. en arresteerde de daders. Zij weiger den echter hun indentiteit op te geven. Naar zij verklaarden, waren zij Tsjechoslowaak sche staatsburgers van Duitsche nationali teit. Het gezantschap wil het resultaat van het door de politie ingestelde onderzoek afwarh- ten, alvorens na te gaan, wélke gevolgen het incident zou kunnen hebben. De legatie kent de jongelieden niet, en weet niet of hét inderdaad Tsjechoslowaak sche staatsburgers zijn. In het proces tegen den „wonderprofeet" Weissenberg zijn alle 11 beklaagden wegens vergrijp tegen par. 4 van de verordening van den Duitschen rijkspres. tot bescherming van volk en staat schuldig verklaard. De eerste beklaagde, de 79-jarige Joseph Weissenberg zelf en de redacteur van het blad der secte, „Der Weisse Berg", Franz Kursowsky, wer den elk tot 1 jaar gevangenisstraf veroor- deld. De overige beklaagden kregen resp. 4, 3, 2 en 1 maand gevangenisstraf Gistermorgen is brand ontstaan aan boord van het pleizierschip „Kehr wieder", dat aan den Buedelsdorfer Kai te Rensburg lag. In korten tijd stond het achterdek in lich terlaaie. Toen de vlammen de commando brug hadden bereikt, zonk het achterdeel van het schip, zoodat alleen nog het voordek bo ven water uitsteekt. Het vuur sloeg vervol gens over op een tweede pleizierschip, de „Smits". Ook dit schip werd zwaar bescha- did en kreeg een aantal lekken, waardoor het eveneens zonk. Werkloozen vrageL meer steun. Voor het gemeentehuis te Oran heb ben eenige duizenden werkloozen een demonstratie gehouden, w-aarbi.i zij arbeid en brood eischten. De burgeuiees- De voortzetting der diplomatieke onderhandelingen te Rome. (Buiten land). Werkloozendemonstratie te Oran. (Buitenland.) Euwe wint de achtste partij schaken en heeft nu nog een ach terstand van 2 punten. (Sport). 20.000 Nederlanders gezocht! nenland). Te Helmond is een jonge man na ruzie in een café doodgestoken. (Binnenland). Bij kon. besluit is met ingang van 21 Oct. de uitvoer van wapenen uil ons land naar Italië verboden. (Bin- A. v. Geelen, dir.-generaal der werkverschaffing overleden. (Bin nenland). Interessante ontdekking van een grensexpeditie in Suriname. (Kolo niën). Oss voor den rechter. (Rechtsza ken). (Zie verder eventueel laatste berichten.) ter beloofde den betoogers, dat hij Don- de dag a.s. den gemeenteraad goedkeu ring zou vragen voor een nieuw crediet van 5 millioen francs, mits de regeering en het provinciale bestuur ook een bijdrage wilden verstrekken. Er zijn te Oran ongeveer 8000 werk loozen en nauwelijks 1500 arbeiders kunnen gebruikt worden bij de werk- zaï mheden die het gemeentebestuur laat verrichten. In een dorp in het Poolsche district Ho- rosjof (Wolhynie) is een brand ontstaan in een boerenhut. De vlammen sloegen over en in betrekkelijk korten tijd werd het geheele uit 79 boerenhoeven bestaande dorp geheel vernield. De oorzaak van den brand is on voorzichtigheid. De Daily Telegr. meldt, dat een buitenhuis van den vroegeren burgemeester van New- York, Jimmy Walker, dat deze verhuurd had aan de filmactrice Laura la Plante en haar echtgenoot, Irving Asher, door brand is ver woest. Laura, die ziek te bed lag, is door haar dokter in veiligheid gebracht. Verschillende documenten, welke betrek king hebben op den burgemeesterstijd van Walker, zijn een prooi der vlammen gewor den. Het gerechtshof van Rybnik in Silezië heeft den redacteur van de „Katholische Volkszeitung" Trunkhardt veroordeeld tot 10 maanden hechtenis wegens beleediging van Hitier. Trunkhardt heeft hooger beroep aangeteekend. Tijdens den krachtigen storm, die in de af- geloopen dagen heeft gewoed, is Zondag middag aan de Westkust van Estland het Zweedsche stoomschip „Stella", dat 700 ton meet, gestrand. Van de uit dertien koppen bestaande be manning kon men slechts twee leden redden. De mater ieele schcie, die door de aard beving in Helena in den staat Montana is veroorzaakt, wordt thans geschat op 3 mil lioen dollar. Daar steeds weer lichte aard schokken voorkomen, is een massa-uittocht uit de stad begonnen. In de omgeving zijn groote tentenkampen ingericht. De bewoners van deze noodwoningen hebben echter veel te lijden van de koude. In den staat New-York hebben sedert gis- eren bijna 50 groote boschbranden gewoed, welke blijkbaar veroorzaakt zijn door de na latigheid van jagers. Duizenden morgen bosch, zoomede ver scheidene woonhuizen, zijn een prooi der vlammen geworden.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1