DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 2kgdiiksch Geen van ons wenscht den oorlog zegt Samuel Hoare. DE OORLOG IN OOST-AFRIKA. No. 250 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 23 October 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Groote rede in het Lagerhuis. Buitenland. Groote stag verwachtmobilisatie gereed. Wat vandaag de aandacht trekt.,, COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. De débatten over de buitenlandsche poli tiek in het Engelsche Lagerhuis, dat voor deze gelegenheid voor het eerst sedert drie maanden bijeen was gekomen, zijn gister middag geopend met een uitvoerige rede van den minister van buitenlandsche zaken Sir Samuel Hoare. De debatten, zullen vermoe delijk drie dagen duren. Nadat Sir Samuel Hoare eenige woorden gewijd had aan de nagedachtenis van Ar- thur Henderson, den overleden voorzitter van de ontwapeningsconferentie, zette hij om. uiteen, dat de politiek van Engeland in den laatsten tijd niet veranderd is. Spr. kon be weren, dat deze politiek de groote meerder heid van het Engelsche volk achter zich heeft. Ook de Dominions staan achter de Britsche regeering. Dit feit heeft in 't buiten land verrassing gewekt. Men heeft, omdat Engeland vroeger geweigerd heeft zich te verplichten tot een bepaald optreden in hy pothetische gevallen, abusievelijk gemeend, dat de Engelsche handelwijze ook in een dui delijk en bepaald geval onbepaald zou zijn. Men heeft niet begrepen, dat Engeland aan den Volkenbond gelooft als aan een instel ling, die er niet alleen is om den oorlog te verainderen, maar ook om zijn oorzaken uit den weg te ruimen Men heeft niet begrepen, dat Engeland den Volkenbond als de brug tusschen Groot-Brittannië en Europa be- ichouwt, en dat, ingeval deze brug verzwakt ol gebroken zou worden, dan de sr.men- werlnrg tusschen Engeland en het vasteland odeflijk en gevaarlijk zou worden. Sir Samuel Hoare behandelde voortgaande ditgene. wat tot dusverre door den Volken bond was bereikt. Hij wees op de moeilijk heden, die de Volkenbond ontmeet had Ruim 50 staten van verschillende opvattin gen heeft men met elkander in overeenstem ming moeten brengen en bovendien ging het om een conflict tusschen een werkelijken Volkenbond en een van zijn sterkste leden. De verleiding was groot geweest de taak ho peloos te achten. De redenen, waarom Engeland den Vol kenbond ondersteund heeft, moeten gezocht worden in de omstandigheid, dat Engeland de dingen realistisch ziet. Engeland is er op het oogenblik mee bezig de bepalingen van het Volkenbondshandvest te toetsen. Wat de Britsche regeering betreft, zij heeft ernstig «t eerlijk gepoogd deze bepalingen tot een «ucces te doen worden. Dit zijn de eenige ®otieven voor den rol, die Groot-Brittannië Geneve heeft gespeeld. Geen rijksbelang heeft daarop invloed uitgeoefend, tenzij de Natuurlijke bezorgdheid, die een zich over den aardbol uitstrekkend rijk moet gevoelen ten opzichte van het behoud van den vrede Engeland heeft ook niet het minste voorne men zich te mengen in de binnenlandsche Ongelegenheden van andere volkeren. Men heeft Engeland het verwijt gemaakt, dat het in Geneve de leiding genomen heeft w antwoord daarop wilde spr. vrijmoedig f°nstateeren, dat een vertegenwoordiger van proot-Brittannië bij internationale gedach tewisselingen geen tweederangsrol kan spe ten. Aan den anderen kant heeft men de re gering verweten, dat zij zoo langzaam ge handeld heeft en dat zij verschillende ge beurtenissen van vroegeren tijd niet waarge nomen heeft. Wat dit betrof wees Hoare er °P. dat bijvoorbeeld in Stresa de Italiaan se regeering op de hoogte is gebracht van opvattingen der Britsche regeenng. Eerst moest de toestand opgehelderd worden, v°or men 0ptrecjen kon overgaan, "oorts heeft men den Volkenbond verwe- 611 zoo langzaam te handelen. Hier moest JjP* constateeren, dat, zoolang een verzoe- nog mogelijk geweest was, het de plicht *h den Volkenbond was alles in het werk te *"en om langs vreedzamen weg een oplos- .®g tot stand te brengen. Wanneer de doel- hden van het Volkenbondshandvest moeten Vftiu n b^ikt, moeten alle leden van den 'kenbond hun taak ten uitvoer leggen. ijGj11 rede vervolgende keerde Hoare zich gen de critiek, die gericht is tegen de eco- da*1!?0 sancties Er zijn lieden, die zeggen, e onvermijdelijk tot den oorlog leiden, 's het daarmede niet eens., Hij gelooft inrffïo-' ^a* ontworpen economische druk Van A, 231 zijn Maar wanneer een actie Volt w11 aar£i rffectief wil zijn, moeten de ^"bondsleden hun aandeel dragen van Tp_ ®IC0> de ongemakken en de verliezen schm.a^6 moeten alle volkenbondsleden te hi«a aan houder staan om tegenstand tegen aa.n een aanval, die gericht wordt °ndernün omdat deze een handeling bondshan^ 7 ^dediging van het volken- SSSïiidV€st- -0™ deze reden heeft men regeer,nr!n^UPKewisse'd met de Fransche z<r daofn i Fransche antwoord, dat de gen ontvangen is, is volstrekt bevredi- Samuel Hoare. gend. De Franschen interpreteeren artikel 16 van het Volkenbondshandvest precies zooals de Engelschen dat doen. Voortgaande sprak Hoare over de kwestie van militaire sancties. Hij wees er op, dat er in Geneve in dit opzicht nog nooit een collectieve óvereenstemming geweest was. Militaire sancties kunnen alleen collectief worden toegepast en Engeland heeft vau den aanvang af duidelijk gemaakt, dat En geland alleen collectief wil optreden. Enge land heeft niet het voornemen alleen te han delen. Overigens heeft men van het begin af aan in Geneve de kwestie der militaire sancties niet besproken en geneerlei maatre gelen van dien aard vormen een bestanddeel van de Britsche politiek. De ontworpen maatregelen zijn niet van militairen aard, maar van economischen aard. Spr. gelooft niet en niemand in dit huis kan gelooven, dat iemand in Europa den oorlog zou wil len. Ook in de onderhandelingen met de Franschen is nooit de overweging van mili taire maatregelen behandeld. De Volkenbond is een instituut van den vrede. Dat moeten zich diegenen herinneren, die verlangen, dat Engeland het Suezkanaal zal sluiten en de Italiaansche verbindingen over zee zal af snijden. Aangezien Engeland dit niet alleen kan doen zal er ook geen collectieve over eenstemming op dit punt te bereiken zijn. Het is dan ook gevaarlijk en provocatief daarover ook maar te spreken. De economische druk, die thans in het voornemen ligt, zal niet aldus worden uit gebreid, dat het tot een oorlog komt.' Aan het slot van zijn rede gekomen wees de minister er nog op, dat de adempauze, waarin men zich thans bevindt voordat de economische druk ten uitvoer zal worden ge legd, gebruikt moet worden om een regeling tot stand te brengen. Majoor Attlee spreekt namens de oppositie. Bij den aanvang der eigenlijke debatten voerde als eerste ae nieuwe leider der oppo sitie, majoor Attlee, het woord. Hij beschul digde er allereerst Mussolini van den vrede te hebben verstoord en de geheele wereld in gevaar te hebben gebracht. Het Lagerhuis moet uiting geven aan zijn sympathie voor de slachtoffers van het Italiaansche optreden en voor de mannen, vrouwen en kinderen van Abessinië en Italië, die deze slachting inge voerd worden. De oppositie wil echter niet den fascistischen regeeringsvorm als zooda nig aanvallen, want zij gelooft niet, dat men het fascisme of eenigen anderen regeerings vorm door een aanval van buiten vernieti gen kan. Zijn rede voortzettende beschuldigde Att lee de Engelsche regeering er van te 'aat te hebben ingegrepen in het conflict tusschen Italië en Abessinië en door haar weifelende houding in het Japansch Chineesche conflict de Italianen te hebben aangemoedigd tot hun optreden van thans. Engeland heeft zelf nooit ontwapend en is derhalve voor een deel verantwoordelijk voor de herbewape ning van andere staten, zooals bijvoorbeeld Duitschland. De oppositieleider eischte ver volgens een onmiddellijk van kracht doen worden van de economische sancties, aange- zien Italië anders in den tusschentijd alles zou kunnen krijgen, wat het zou willen. (Ap plaus.) Vervolgens beschuldigde spr. er de regee- rirxg van haar eigen belangen in Afrika na te streven door middel van den Volkenbond. Laat de regeering daarom een gebaar maken ten bewijze, dat zij niet bij Abessinië is ge ïnteresseerd, door af te zien van alle uit vroegere verdragen voortvloeiende voordee- len. Engeland moet Egypte vrijlaten en den Soedan doen besturen door een Volken bondsmandaat. De regeling van het geschil mag geen verdeeling van Abessinië met zich mede brengen en mag den Abessiniërs niet opgedrongen worden. Ten slotte deed Attlee een aanval op de regeering wegens haar bewapeningspolitiek. De oppositie is niet bereid de regeering een blanco cheque te geven vöor de herbewape ning. Samuel spreekt. In het verdere verloop der Lagerhuisde batten verklaarde de leider der liberale op positie, Sir Herbert Samuel, dat zijn partij de door de regeering voorbereide en bestu deerde economische sanctiemaatregelen vol komen billijkt. Spr. noemde de redevoering van Hoare echter niet overtuigend. Samuel liet doorschemeren, dat hij geen principieel tegenstander van militaire sanc tiemaatregelen zou zijn. Lansbury zeide iedere toepassing van sanctiemaatregelen, militaire of economische te veroordeelen. De afgevaardigde der liberale oppositie Mander zeide, dat een sluiting van het ka naal van Suez de eenige oplossing was voor de stopzetting der vijandelijkheden in Abes sinië. Heden reeds einde der debatten. De Lagerhuisdebatten over den internatio nalen toestand zullen waarschijnlijk reeds hedenavond worden beëindigd, zulks op ver zoek van de Labour-oppositie, welke nog voor de ontbinding van het parlement een debat wenscht over het probleem der werk loosheid. Naar Dinsdagavond verluidde, is de re geering voornemens de toeslagen voor de kinderen van werldoozen van 2 tot 3 shil ling per hoofd te verhoogen, Mc:en de schatkist op 1 1/4 millioen pond te staan zou komen. Nadat nog verschillende afgevaardigden het woord hadden gevoerd, werd de fitting verdaagd tot Woensdag. Ook debatten in het Hoogerhuis. Tegelijkertijd met de debatten in het La gerhuis werd ook in het Hoogerhuis de in ternationale politiek besproken. Lord Lon- donderry deed ongeveer dezelfde mededee- lingen als Sir Samuel Hoare in het Lager huis. Ook hier werden de debatten verdaagd tot Woensdag. Majoor Attlee kondigt motie van wantrouwen aan. Bij de kleine interpellaties voor het begin van de eigenlijke debatten in het Lagerhuis vroeg Sir Herbert Samuel, de leider der op positioneel liberalen, de regeering, welke wettelijke volmachten zij bezat om den Ita- liaanschen invoer in Engeland tegen te gaan of andere sanctiemaatregelen toe te passen. Baldwin antwoordde daarop, dat deze volmachten vastgelegd zijn in de par lementsbesluiten betreffende he! sluiten van den vrede in 1919. De leider der Labourpartij, majoor Attlee, kondigde daarop aan, dat de oppositie een motie van wantrouwen tegen de regeering zou indienen op grond van het voortijdig uit schrijven van verkiezingen. Baldwin ant woordde Attlee, dat de verklaring betreffen de de verkiezingen Woensdag zou worden afgelegd. De indruk Ie Rome. De Londensche correspondent van de Mes- sino schrijft, dat het gevoel van verlichting, dat in geheel Europa merkbaar was na de verklaringen van Drummond en Baldwin, door de rede van Hoare belangrijk versterkt is. Ofschoon Hoare niets nieuws kon zeggen, heeft hij de kritiek der fanatieke Volken bondsvrienden, maar ook die der tegenstan ders van den Volkenbond afgewezen en daar bij in het bizonder de nadruk gelegd op drie omstandigheden. De eerste daarvan is, dar Engeland noch te Geneve, noch daarbuiten het nemen van militaire sanctiemaatregelen heeft overwogen. In de tweede plaats heeft Engeland verklaard, dat militaire sancties in ieder geval onmogelijk zouden zijn, omdat ze niet door voldoende leden van den Volken bond gesteund zouden worden. Ten derde is de verklaring van Hoare belangrijk, volgens welke io de pauze, die bestaat voor de toe passing der economische sanctiemaatregelen, opnieuw gepoogd kan worden het conflict op redelijke wijze te regelen, vooral waar Italië nog lid van den Volkenbond is. Het blad wijst er ook op, dat Engeland volgens de rede van Hoare nooit heeft gedacht aan een bestrijding van het Italiaansche fascisme. De troepen uit den Zuidwesthoek van Abessinië zijn thans ook in Addis \beba aangekomen, resp. onderweg naar de hoofd stad. Gister is de gouverneur van Mandsji, Ras Getatoe, met 30.000 man van de grens van den Engelsch-Egyptischen Soedan in Addis Abeba gearriveerd, nadat kort te voren de troepen van de gouverneurs van Gofa en Dedjas Abeba naar het front ver trokken waren. Men verwacht nu nog de troepen van den gouvern. van Wollega, Bid- woded Moka Nens, die 35.000 man onaer zijn bevelen heeft Hiermede zal dan onge veer de algemeent mobilisatie voltooid zijn en 1.100.000 man zullen onder de wapenen en gereed voor den strijd zijn. De cpmarsch bewegingen zullen waarschijnlijk tegen het einde van de maand definitief ten einde zijn gebracht Gistermoigen heeft de keizer eigenhandig eenige handgranaten van de laatste leverantie geworpen. Van het Zuidelijk iront wordt gemeld, dat Italiaansche vliegers in het gebied van de Webbe Sjebeli wederom bommen hebben neergeworpen. Ook zijn Italiaansche pa trouilles, na een voorbereidend artillerie vuur, opgerukt. Van het Noordelijk front komen berichten over Italiaansche troepenconcentraiies ten Zuiden van Adoea, waaruit geconcludeerd wordt dat men ook hier nieuwe aanvalsbe- doelingen heeft. In het gebied van den Setit, de Noord westelijke hoek van Abessinië, is alles rustig. Smokkelarij van geld. De groote koersverschillen inaken het nog steeds voordeelig te trachten Abessinische thalers uit te voeren en de smokkelarij in geld tiert dan ook welig, met he* gevolg, dat in Addis Abeba in verschillende Kringen eenige ongerustheid begint te ontstaan, aangezien er gebrek aan valuta voelbaar be gint te worden Er wordt dan ook met kracht tegen deze smokkelarij opgetreden. Alle bagage wordt zorgvuldig dooi zocht en het gevonden gesmokkelde geld wordt zon der pardon in beslag genomen Tegelijker tijd stelt men pogingen in het werk om te voorkomen, dat kostbare metalen in den vorm van sieraden en juweelen over de grens gebracht worden. Voor de in de hoofd stad vertoevende buitenlanders is deze toe stand in zooverre lastig, dat vrijwel nie mand er meer iets voor voelt bankbiljetten in ontvangst te nemen, welke in het gewone verkeer nog slechts bruikbaar geacht wor den voor het betalen van belastingen. Dit is vooral het geval buiten Addis Abeba, waar het reeds zoo ver gekomen is, dat men bij voorbeeld in Harrar met een bankrekening in Addis Abeba niets kan uitrichten, maar ver plicht is daar een speciale rekening in pon den te openen, hetgeen gepaard gaat met vrij aanzienlijke koersverliezen, die berekend worden voor het uitkeeren van zilveren dol lars, de eenige, die voor dagelijksche be hoeften waarde hebben. Het offensief dit het Noorden binnen een week verwacht. Men verwacht te Addis Abeba dat de Italianen binnen een week ook uit het Noor den een groot offensief zullen inzetten Vol gens de verkregen inlichtingen zouden ue ltaliaanschen troepen voornemens zijn dezen aanval in te zetten vanuit Adoea in Zuid-Oostelijke richtingen, terwijl een twee de aanval uit Adigrat in Zuid-Oostelijke richting zou worden ingezet. In de verdedi gingslinie van Ras Kassa en Ras Seyoein, zoo vertelt men hier verder, is het contact thans vrijwel geheel tot stand gebracht, met uitzondering van een driehoekig gebied ten Zuiden van Adoea, waar men echter guer rillabendes heen gezonden heeft, die thans alle belangrijke hoogten bezet houden en die de bekende tactiek van nachtelijke gevechten voeren. De strijdlust onder de Abessinische troepen begint nu wel het kookpunt te na deren. Herhaaldelijk reeds is gebleken, dat de aanvoerders meer moeite hebben hun tropen rustig te doen afwachten dan hen in den strijd te brengen. Het aantal Abessinische dooden en ge wonen, zoo wordt van gezaghebbende zijde verklaard is dan ook veel en veel groo- ter dan noodzakelijk zou zijn geweest, wan- zijde verklaard is, dan ook veel en veel groo in bedwang zou kunnen worden gehouden. Er gaan schattingen rond, die dit aan tal dooden en gewonden plaatsen op in to taal 15 tot 25.000, waartegenover dan het aantal dooden en gewonden der Italianen gesteld wordt op 5 tot 7000, waarvan dan meer dan de helft gevallen zou zijn onder de inboorlingentroepen, die de Italianen vaak gebruiken voor de gevaarlijkste opera ties. Wat het nieuwe Iatliaansche offensief be treft wordt verwacht, dat de Italiaansche legerleiding zal trachten den krachtigsten stoot te richten op de plaats waar de troe- Een van Ras Kassa en van Ras Seyoem el- ander ongeveer genaderd zijn, in de omge ving van Dera Tegelijkertijd zou dan ge poogd worden 'n omsingelende beweging te Sir Hoare pleit voor den Volkenbond. (Dag. Overzicht.) De oorlog in Oost-Afrika; groote slag verwacht. (Buitenland.) Nederlandsch schip op de Theems m aanvaring. (Binnenland.) De zoekgeraakte rapporten. (Binnen land.) Waanzinnige race tusschen auto en motor eischt 2 dooden. (Binnenland.) Tariefverlagingen bij de P. T. T.; welke telefoongesprekken vanuit Alk maar verlaagd zullen worden. (Binnen land). Vervolg van de Ossche zuivering (Rechtszaken.) De dader van den moord op Schier monnikoog tot 7 jaar gevangenisstraf veroordeeld. (Rechtszaken). (Zie verder eventueel laatste berichten.) maken, teneinde Ras Kassa af te snijden. Een aangename ontdekking... Na de bezetting van de streek rond Sjaveli zijn de Italiaansche troepen onmid dellijk aan het werk gezet ter consolidee ring der positie en regeling van de sanitaire en verzorgingsdiensten. Tot hun blijde ver rassing ontdekten zij bij deze werkzaamhe den, dat de vlakte van Hazebo, die op de kaarten staat aangegeven als moerassig en ongezond, een zeer gezond en vruchtbaar terrein is. en een onaangename. De Italiaansche soldaten hebben een lugubere vondst gedaan; zij kwamen n.L tot de ontdekking, dat de Abessinische hoofden de vrou wen en kinderen van hen, die zich aan de Italianen overgaven, dood den en verminkten. De voeten en handen der slachtoffers, die afge hakt waren, werden n.L aan de toekoels gebonden aangetroffen, toen de Italiaansche troepen in de dorpen der overloopers waren bin nengedrongen. Ziekentransporten naar Italië- De correspondent van de „Times" te Port Said meldt, dat Maandag 't Italiaansche hos pitaalschip „California" het Suezkanaal is gepasseerd met 660 personen aan boord, voor het grootste deel zieke arbeiders. Dit is het grootste ziekentransport, dat m de laatste maanden door het kanaal is ge komen. Verklaard wordt, dat de zieken een uitgeputten indruk maken. Het blijkt, dat zich onder de Italiaansche werklieden m Oost-Afrika vele gevallen van tuberculose voordoen, hetgeen men toeschrijft aan het klimaat, het gebrek aan water en het slechte voedsel. De passagiersschepen „Helouan" en „Vienna" zijn ingericht als hospitaalschepen Zij ziin verleden week in Zuidelijke richting door het Suezkanaal gekomen. Groote slag verwacht. De Daily Tel. meldt uit Addis Abeba, dat Ras Mulugueta het opperbevel op zich zal nemen over de troeen, die de Abessiniërs in het Noorden hebben geconcentreerd. Men gelooft dat binnen veertien dagen aan het Noordoostelijk front een hevige veldslag zal beginnen. Ras Seyoem heeft bevel ontvangen op de linie bij Adoea met alle middelen stand te houden, terwijl er aan den anderen kant aanwijzingen zijn, dat de Italianen niet hun opmarsch door het bergachtige gedeelte van het land willen forceeren doch de woes tijn van Danaki willen doortrekken. Volgens oofficieele berichten der Abessi niërs hebben de Italianen ernstig van dorst en koorts te lijden, vooral in het district van den berg Mosslai, waar men de bronnen met zout onbruikbaar heeft gemaakt. Uit Diaradoea worden versterkingen ge zonden, die voortdurend gevechten leveren met de Italianen. Gemeld wordt dat de Abessinische gene raai Ayeloe aan het Noordelijk front ge wond is geraakt. Het door de Italianen gepubliceerd com muniqué spreekt slechts van de versterking der versterkte gebieden. De Daily Telegraph in Italië verboden. De Londensche „Daily Tele graph", welke beschouwd wordt als het orgaan van Eden, wordt met in gang van gister niet meer in Italië toegelaten. Van officiëele zijde geeft men als reden voor dit besluit aan, dat het Londensche blad voortgaat met een tendentieuse campagne tegen Italië en onjuiste berichten over dit land verspreidt.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1