dagblad voor alkmaar en omstreken. De redevoeringen in het Engelsche Lagerhuis. DE OORLOG IN OOST-AFRIKA. T)jaqdiik$ch Ovuzicht No. 251 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 24 October 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Hoe Hoare's rede wordt opgenomen in Abessinië en Italië. BALDWIN SPREEKT. Buitenland. Waf vandaag de aandacht trekt... Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Niet de oorlog in Abessinië trekt deze dagen de meeste aandacht, maar wel de verklaringen en de redevoeringen, welke in het Engelsche Lagerhuis wor den gehouden. Feitelijk wordt op het oogenblik in Londen beslist over een groot conflict, dat kan worden bijge legd ofdat zou kunnen uitbarsten Gelukkig gaat het de kant uit der bijlegging, zoodat er alle hoop is, dat de oorlog gelocaliseerd blijft in Abessinië. Wij hebben eerst Hoare's rede gehoord in het Lagerhuis. Naar aanleiding daarvan schrijft men uit Addis Abeba het volgende: Voor wie zich in het bestaan van de Abessinische hoofdstad eenigen tijd heeft kunnen inleven wordt het steeds duidelijker, dat verscheidene hoogere ambtenaren beter op de hoogte zijn van de wereldpolitiek dan de nieuw-aangekomene gemeenlijk wel denkt. Gevraagd over den indruk, die op hen de laatste redevoering van Hoare ge naakt had, verklaarden zij. dat naar hun nttning een nieuwe wereldoorlog, dan wel «n reeks van wereldoorlogen ongetwijfeld het gevolg zal ztjn, wanneer de volken, die lid zijn van den Volkenbond Italië toestaan Zich meester te maken van Abessinië en het avontuur van Mussolini zoodoende tot een succes doen worden. Verschillende zwakke landen zullen duur moeten betalen voor het gebrek aan strijdvaardigheid voor den vre de, dat thans in deze crisis weer de over hand schijnt te krijgen. Vooral sinds de laatste rede van Hoare is men in deze kringen de overtuiging toegedaan, dat Abes sinië en het land, dat binnen de eerstvolgen de tijden aan dit land beschoren zal zijn, een definitieven invloed zullen uitoefenen op de verdere ontwikkeling van de wereldpoli tiek. Thans eerst recht, zoo meenen zij, staat het lot van den Volkenbond op het spel, meer dan zulks in de afgeloopen maanden het gevolg is geweest. Deze algemeene opvatting wordt door anderen als volgt nader verklaard: Enge land begint zich thans uit de Abessinische aangelegenheid terug te trekken. Het feit, dat Hoare zoo duidelijk verklaard heeft geen oogenblik te hebben gedacht en te den ken aan militaire sancties moet wel een uit- noodiging lijken voor Mussolini den oorlog voort te zetten, zonder vrees voor een daad werkelijk ingrijpen in zijn actie door de le den van den Volkenbond. Toen de eerste berichten over de economi sche sancties in Abessinië ontvangen wer den, dacht men hier, dat deze Italië binnen drie maanden zouden dwingen een einde te maken aan het avontuur. Na de rede van Hoare is men te dien opzichte sceptisch ge worden, aangezien men inziet, dat zonder de mogelijkheid van uiteindelijke militaire sanc ties er in den muur, die men economisch rond Italië zou willen opbouwen genoeg messen zullen overblijven om Italië een doorzetten mogelijk te maken. Hoewel dit alles uiteraard door niemand zoo scherp geformuleerd en zoo duidelijk uiteengezet wordt, kan men na de rede van Hoare de hier heerschende gevoelens toch wel als volgt samenvatten: Abessinië heeft niet dat vertrouwen in den Volkenbond zijn actie als voor de rede van Hoare n°g het geval was. Italiaansche persstemmen over de reie van Hoare. De redevoering van Sir Samuel Hoare «eeft evenals de diplomatieke besprekingen hjdens het weekend in Italië den indruk ge bekt van een toe te juichen poging om den °cstand op te helderen. Men wacht nu T iur.°P Practische bewijzen van een be- cidheid tot verzoening. De „Giornaie talia" begint zijn hoofdartikel met te wij n ,°P den hartelijken toon van de rede- ljj^riag> die afsteekt bij de anders gebruike- Engelsche verklaringen, waarna het mad echter met alle scherpte de traditio- v.e e bezwaren tegen Engeland te berde te beginnen kan het blad het (Vn met Hoare eens zijn, dat Engeland in hJffVe geen eersten rol wil spelen. Het m. Geneve alle initiatieven genomen en scht j .e kunst alle landen onder Engel se a Laaneen te sluiten. De beide laat- tan 5r Engelsche staatslieden uitgespro- ltaiil Vuer'1®en ^a<en den kern van het «maansch—Abessinische probleem onaan geroerd. Het blad wijst vooral op de passa ge, waarin gesproken wordt over een oplos sing van het conflict, die aanvaardbaar moet zijn voor de partijen, Italië, Abessinië en den Volkenbond.. Vandaag weet iedereen, dat Abessinië niet zelfstandig optreedt, maar de raadgevingen van Engeland op volgt, dat niet gedraaid heeft het te bewa penen en zijn weerstandskracht te vergroo- ten. Hetzelfde kan van den Volkenbond ge zegd worden. Nogmaals wordt hiermede dus duidelijk gemaakt, dat Italië zich tegen woordig via Addis Abeba en Geneve steeds weer tegenover Engeland ziet staan. Alle Italiaansche pogingen in Geneve, en in het bijzonder het groote memorandum van de Italiaansche regeering, hebben in Geneve niet de verschuldigde waardeering en het vereischte onderzoek ontmoet. Zeer beslist moet geëischt worden, dat Geneve voor reke ning houdt met den nieuwen factor, dat zoo talrijke inboorlingen zich komen onderwer pen, waardoor de breuk tusschen de randge bieden en Midden-Abessinië duidelijk aan den dag treedt. Het optreden van Italië kon door de mobilisatie van Abessinië niet meer worden uitgesteld. Geneve heeft Italië geen veiligheid geboden tegen de acht maanden lang aangekondigde en sinds een maand door feiten-materiaal gewezen Abessinische gevaren. De goede wil, waarover Hoare ge sproken heeft, kan bewezen warden door een openhartig en begrijpend onderzoek van het Kaliaansche standpunt en door een wijzi ging van het overijld en onrechtvaardigheid bepaalde standpunt. In de ,,Tribuna" eischt senator Davanzati, dat de Engelsche ministerieel redevoeringen nu moeten leiden tot een demobilisatie van het geheele complex dat zich tegenwoordig zoo agressief tegen Italië richt en gesteund wordt door het feit van de vlootconcentra tie in de Middellandsche Zee en de milita riseering van Egypte, zoowel als Palestina. Ook economische sancties noemt het blad 'n ernstige vergissing van oordeel en procedu re van den Volkenbond. Er bestaat geen rechtvaardiging en geen precedent voor haar toepassing. Het is niet toelaatbaar thans te spreken van nieuwe experimenten en nieu we betrekkingen in het leven te roepen, na dat de Volkenbond een geheel andere hou ding in vroegere conflicten had ingenomen. Redevoering van Baldwin. Intusschen zijn de politieke debatten in het Engelsche Lagerhuis voortgezet met de redevoering van den premier Baldwin. In verband met de uiteenzettingen van Hoare en de a.s. redevoering van Eden be perkte de minister-president zich er toe eeni- ge principieele opmerkingen en beschouwin gen te geven. Hij ving aan met te constatee- ren, dat ieder woord, dat de minister van buitenlandsche zaken gisteren had gespro ken den volledigen steun van een eensgezind kabinet heeft en dat de minister voor Volken bondsaangelegenheden tijdens zijn optreden te Genève in voortdurend contact had ge staan met zijn collega's in Londen, die een stemmig zijn optreden hebben goedgekeurd. Baldwin ging vervolgens over op de En gelsche Volkenbondspolitiek en sprak in dit verband over de critici, die van meening zijn, dat er een achterdeurtje bestaat, dat het En geland mogelijk zal maken achter den rug van den Volkenbond op te treden. Niets der gelijks ligt in het voornemen. Iedere rege ling, welke ook, moet een voor alle drie de Eartijen, Italië, Abessinië en den Volken- ond, gelijkelijk aanvaardbare oplossing vormen. Wanneer een regeling tot stand zou kunnen worden gebracht, die den duur van den oorlog aanmerkelijk zou bekorten dan wel de wereld bevrijden zou van de vrees voor een mogelijke uitbreiding van den oor log, maakt dit iedere poging de moeite waard, mits bovengenoemd nrincipp in stnd kan worden gehouden. Naar sprekers mee ning heeft de Volkenbond onder de bestaan de omstandigheden betere dingen gepresteerd dan indertijd bij den aanvang van zijn werk zaamheden verwacht was mei h oo°r op d* ontzaggelijke moeilijkheden van den toe stand. Men mag niet vergeten, dat men niet te doen heeft met een zoo veel omvattenden Volkenbond als dit indertijd den oprichters voor den geest had gezweefd, maar met een Volkenbond, dien drie der machtigste staten ter wereld in den steek hadden gelaten en die waarschijnlijk slechts bogen kan op een wankelen steun van eenige zijner leden. Voortgaande legde spr. den nadruk op zijn reeds in Worcester uitgesproken verklaringen en de redevoering van Hoare van gisteren, waarna hij verklaarde, dat Engeland geen geïsoleerd optreden in den zin heeft Enge land is niet van plan verder te gaan dan de Volkenbond dat in zijn geheel zal doen. Nooit heeft Engeland aan een oorlog ge dacht. (Applaus). Wat de uitbreiding der bewapening be treft zeide Baldwin, verwijzende naar de op merkingen, die de leider van de oppositie, majoor Attlee, gisteren te berde had ge bracht over de ontzaggelijke uitbreiding van de Britsche strijdkrachten, dat het gaat om de versterking van de defensieve diensten binnen het kader van Genève voor de zaak van den internationalen vrede en niet om egoïstische doeleinden. Spr. zou niet verant woordelijk willen zijn voor de leiding van een Engelsche regeering op het huidige oogenblik, wanneer hij geen volmacht kreeg de feiten op te heffen, die zich hebben voor gedaan sedert het einde van den oorlog in de weermacht. Zonder deze weermachten zou hij geen oogenblik de huidige buiten landsche politiek voort kunnen zetten. Spr. keerde zich hierop tot het binnenland- sche probleem van de ontbinding van het Lagerhuis en de uitschrijving van nieuwe verkiezingen. Hij beantwoordde daarbij het verwijt van Sir Herbert Samuel, die van meening was dat in een zoo critieken tijd in buitenlandsch politiek opzicht geen verkiezin gen hadden mogen worden uitgeschreven Spr. is van meening, dat een rustpauze in de buitenlandsche politiek voor de deur staat en men kan niet zeggen, of dat in Januari ook het geval zal zijn. Daarom had hij het als zijn plicht beschouwd den koning te ver zoeken onmiddellijk over te gaan tot ont binding van het parlement. De regeering is voornemens alleen nog zekere aanbevelingen van de commissie voor de werkloozenverze- kering te verwerkelijken. Wat het plan der labour-oppositie betreft een motie van wan trouwen in te dienen tegen de regeering op grond van de werkloosheidspolitiek, be treurde spr het geen tijd ter beschikking te kunnen stellen voor een bespreking aaar- van. Het Lagerhuis is op verzoek van de oppositie in verband met den internationalen toestand een week vroeger bijeengeroepen. Met het oog op de buitengewone beteekenis van dit problemencomplex houdt de regee ring het voor haar plicht het lagerhuis drie dagen voor debatten daarover ter beschik king te stellen. Minister-president Baldwin besloot zijn redevoering met de woorden: De oppositie heeft tijdens den verkiezingsveldtocht gele genheid haar motie van wantrouwen aan die openbare meening voor te leggen en de re geering zal zich naar beste weten daartegen te weer stellen. Voorbereidingen vror den strijd in Ogaden. Hoewel de laatste dagen reeds herhaalde lijk gebleken is, dat men hier groote veldsla gen zoowel in het Noorden als in het Zui den binnen zeer afzienbaren tijd verwacht, is het toch moeilijk, zoo niet ondoenlijk aan gegevens te kernen over de eigenlijke voor bereidingen, die door de Abessinische leger leiding worden getreden Het is duidelijk, dat den autoriteiten strengste geheimhouding is opgelegd ten opzichte van de troepenbe wegingen, de plaatsen, wdar troepen gecon centreerd worden en de regelingen van de voedsel- en watervoorziening der Abessini sche corpsen. Dit geldt vooral voor het ge bied van Ogaden, waarover men geen enkel bericht van waarde machtig kan worden. Toch heeft men uit zeer algemeene gegevens hier den indruk, dat met kracht gewerkt wordt aan de voorbereiding van grooten te genstand in het Zuiden, waarvan het deel voornamelijk moet zijn den in het Noorden uitgeoefenden druk te verminderen. Ook in Harrar kan men zich geen duide lijk beeld van den toestand vormen aan het Zuidelijk front. Zoo valt daar niet uit te ma ken of het nu de Abessiniërs zijn dan wel de Italianen die tot dep aanval overgaan. De verhoogde militaire activiteit wijst er echter wel op. dat binnenkort belangrijke dingen aan het front gebeuren zullen, terwijl men in het algemeen den indruk heeft, dat de te rugwijkende tactiek in het Zuiden thans ten einde is. Een hevige veldslag aan den gang. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat volgens in de hoofdstad ontvangen be richten in de naaste toekomst hevige ge vechten worden verwacht. Volgens onbevestigde geruchten zou in het Zuiden van Abessinië reeds een groote slag worden geleverd. De Abessinische bevelhebber ras Desta staat met ongeveer 300.000 man tegenover een Italiaansche troepenmacht van 140.000 man en wel op een front, dat zich van de Webbe Sjebeli naar het Noorden uitstrekt. De rechtervleugel der Abessinische troepen, welke een steunpunt te Sjebeli hebben, zijn slaags geraakt met de Ita lianen. De linkervleugel van de Italia nen, die onder bevel staan van generaal Graziani, beweegt zich in Noordelijke richting. Italiaansche divisie uit Lvb'ë teruggetrokken? Naar te Londen verluidt heeft de Ita liaansche staatssecretaris van buiten landsche zaken, Suvich, Dinsdag den Britschen ambassadeur te Rome mede gedeeld, dat de Italiaansche regeering instructie had gegeven een divisie Ita liaansche troepen uit Lybie terug te trekken. Sir Eric Drummond zou deze mededeeling hebben begroet als een bij drage tot de verbetering in de betrek kingen tusschen Engeland en Italië. In officieele kringen wordt ten opzichte van dit bericht reserve in acht genomen. Er is nog geen besluit genomen over een En- gelsch antwoord op deze Italiaansche maat regel, ofschoon met zekerheid kan worden aangenomen, dat het kabinet in zijn zitting van heden zich met deze aangelegenheid heeft bezig gehouden. Er wordt op gewezen, dat Italië ook thans nog 2 speciale divisies in Lybie heeft staan. De concessie van Ricket. Volgens te Rome ontvangen berichten heeft Ricket besloten ondanks den tegenwoor- digen toestand onmiddellijk een aanvang te maken met het boren naar petroleum, ten einde de Italiaansche regeering voor een fait accompli te plaatsen. Hij zou volgens deze berichten onderweg zijn naar Djiboeti met de voor de boringen noodige machinerieën, terwijl ook een tweehonderdtal geschoolde arbeiders derwaarts onderweg zou zijn. Een zoen van Ras Koeksa tot goeverneur benoemd. Volgens te Addis Abeba ontvangen be richten hebben Italiaansche vliegtuigen aan het Noordelijk front vlugschriften uitgewor pen, die den volgenden inhoud hebben: Aan het volk van Tigre. Op bevel van ko ning Emanuel III en Mussolini heeft gene raal de Bono Z.H. Haile Selassie, den zoon van ras Koeksa, benoemd tot gouverneur van de gebieden Allawa en Takasse. Volk van Tigre! Weest gelukkig, dat het huis van keizer Johannes met behulp van de Italiaan sche regeering weer zal opstaan. Gehoor zaamt hem evenals ons! Datum Adigrat. Italiaansche deserteurs in Oos tenrijk. De Weensche correspondent van de „Ti mes" meldt, dat in de laatste weken ruim 200 Italiaansche deserteurs de grens zijn overgestoken. De meeste hunner behooren tot de Duitsch-sprekende bevolking uit Zuid Tirol. Men heeft hen gevraagd of zij in Oostenrijk wenschten te blijven en de meer derheid heeft daarop geantwoord, dat zij naar Duitschland wenschten te gaan. Aan dien wensch is gehoor gegeven, doch in de laatste dagen zijn zij in den regel door de Duitsche autoriteiten naar Oostenrijk te ruggeleid. Nieuwe troepen naar Oost- Afrika. De stoomschepen Campidognio en Sicilia zijn met soldaten en oorlogsmateriaal aan boord naar Oost-Afrika vertrokken. Ras Sevoem straft de on trouwen. Stefani meldt, dat Italiaansche autoritei ten vernomen hebben, dat ras Seyoem beve heeft gegeven tot het houden van razzia's in de dorpen en het straffen van de bevolking die sympathie heeft betoond met de Italiaan sche bezetting. Dit optreden heeft een ave rechtsche uitwerking, want een dergelijk bar- baarsch systeem verbittert de bevolking nog meer. Scherp voorpostengevecht? De correspondent van de Daily Tel. meldt dat Woensdag een Abessinische aanval op een Italiaanschen voorpost te Aksoera na een scherp gevecht is afgeslagen. Ras Seyoem zou den aanval hebben geleid. De redevoeringen in het Engel sche Lagerhuis; rede van den pre mier Baldwin. (Dag. Overzicht). De strijd in Abessinië. (Buiten land). Nieuwe onlusten te Kingston; huizen en winkels geplunderd. (Bui tenland). Verwoestende boschbranden in Zuid Califormë, verscheidene p'aat- sen in gevaar. (Buitenland). Hevig noodweer in Italië; een schip vergaan. (Buitenland). Doodelijke ongelukken op onbe waakte overwegen. (Binnenland). Nadere mededeelingen omtrent het vermoorde meisje te Hulst. (Binnenland). Bestrijding jeugdwerkloosheid. (Binnenland.) Antwoord op de vraag, waarom de roode vlag wapperde naast de driekleur in de A.J.C. werkkampen, heid. (Binnenland.) Verduistering door penningmees ter van „Eigen Hulp" te Huizen. (Rechtszaken). Het Nederlandsch elftal samenge steld. (Sport). (Zie verder eventueel laatste berichten.) DE KATHOLIEKEN IN HET DERDE RIJK. Geestelijken veroordeeld. De katholieke geestelijke ALbert Eek- hardt uit Schreibenhardi is wegens een overtreding van de deviezenverordening veroordeeld tot een jaar en tien maan den tuchthuisstraf en een geldboete van 1000 R.M. Deze preventieve hechtenis zal geheel in mindering worden ge bracht (Eckhardt bevond zich 6edert einde Juni in handen der politie). In het deviezenproces tegen de beide katholieke geestelijken uit Paderborn, is de secretaris-genera?,", van de Bonifa- ciusvereeniging, Freckmann, veroor deeld tot vijf jaren tuchthuisstraf en 150.000 R.M. boete en de vicaris-generaal var het bisdom Hildesheim, Dr. Seel- meyer, tot vier en een half jaar tucht huisstraf en eveneens een geldboete van 150.000 R.M. Beide verliezen bovendien voor den duur van vijf jaar hun burger rechten. WEDEROM ERNSTIGE ONLUSTEN IN WEST-INDEE. Na de bloedige werkloozenonlusten in Kingstown in Britsch-West-Indië is het gister opnieuw tot errstige botsin gen gekomen in Camden Park op de Bovenwindsche Eilanden. Volgens een mededeeling van den Engelschen gou verneur hebben de oproerlingen de te'e- foondraden doorgesneden, een brug ver nield en verscheidene winkels geplun derd. Voorts hebben zij een vrachtauto met vrijwilligers en politiemannen aan gevallen en daarbij twee agenten van politie gewond. De politie cpende daar op het vuur en doodde een aanvaller en ve wondde er vier. De toestand werd zoo ernstig, dat 24 man aan land gezet wer den van het naar Kingstown gedirigeer de Engelsche oorlogsschip, om de poli tie te versterken. Versche'dene perso nen zijn in arrest gesteld. De onlusten zijn uitgebroken na een massa-vergadering van arbeiders, waar op vele grieven inzake loon- en andere kwesties tot uiting waren gebracht. Van ofiicieele zijde is medegedeeld, dat de Italiaansche aanval op Abessinië er toe heeft bijgedragen, dat de inheemsche bevolking opstandig is geworden, en in verband daarmede vreesde men, dat de CLlusten in een rassenbotsing zouden ontaarden. Om dat te voorkomen heeft de politie verschillende blanke fami lie® naar de politieposten overgebracht. Ve'e huizen en winkels zijn geplunderd en de auto's van den gouverneur en den attorney-general werden door het ge peupel vernield. TAL VAN SLACHTOFFERS VAN BUILENPEST. Tn Zuid-West Sing Kiang (China) zijn verscheidene personen tengevolge van builenpest overleden. De regeering heeft de aanstelling van Russische artsen goedgekeurd, in af wachting van Chineesche geneeskun- 1 difcen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1