JANTJE'S LEER VAN 'T VERKEER. Verduistering door penningmeester te Hu uzen. ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 24 OCTOBER 1935 Rechtszaken De vereeniging Eigen Hulp" gedupeerd. Requisitoir. Binnenland Rondom de millioenenerfenis van Neeltje Paoter. Een proleet opgestaan onder de groote schare van erfgenamen. Schim van millioenenschat. -v. fe 6 ,v" w >-vii -o AFVLOEIING BIJ DE SPOORWEGEN. AUTO TEGEN EEN TELEFOONPAAL GEBOTST. ONGEVAL BIJ OEFENINGEN MET HANDGRANATEN. Dienstplichtige gewond. JONGEMAN VERDRONKEN. Vermoedelijk uit pakhuisluik in het water gevallen. Voor de vierde kamer der Amsterdam- sche rechtbank had zich te verantwoorden J. S., penningmeester van de visch- en kaas- ventersvereeniging „Eigen Hulp" te Huizen. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij in die functie zich verschillende geldsbedragen zou hebben toegeëigend, die aan die vereeni- ging toebehoorden. Ook was hem valschheid jn geschrifte ten laste gelegd. Hij zou n.1. hebben aangegeven, dat er op het spaar bankboekje der vereeniging plm. 1200 stond, terwijl er in werkelijkheid bijna niets meer aanwezig was, alsmede dat er nog een tegoed van eenige honderden guldens bij de Boerenleenbank aanwezig was, welk saldo aanzienlijk minder bedroeg. De verdachte geeft volmondig toe, dat die boekingen inderdaad volmaakt onjuist zijn, (joch beroept zich erop, dat het bestuur van M en ander volkomen op de hoogte was en hem de instructie had gegeven, dat hij maar moest zorgen, dat de boeken op de een of andere wijze klopten wanneer er vergade ring werd gehouden en dat hij, wanneer er niet genoeg geld was om aan de zieke leden bun uitkeering te doen, maar bij hen aan moest kloppen. Hij zou nimmer een cent ten eigen bate hebben aangewend, doch de oor zaak van de onjuiste boekingen zou zijn ge weest, dat er eigenlijk niemand van boekhou den eenig begrip had en zoodoende boek houdkundig de grootste onzin werd opge schreven. Voorts zou verdachte er reeds vroeger meer dan eens op hebben gewezen, dat er veel minder aanwezig was, dan de boeken aangaven en het bestuur hebben voorgesteld de administratie maar aan iemand anders op te dragen. De eerste getuige is A. v. d. Wal, visch- venter te Huizen en voorzitter van Eigen Hulp. Getuige verklaart, dat verdachte se dert 1931 penningmeester is. Er mocht slechts 50 onder zijn beheer zijn, de rest moest op de Back worden geplaatst. Op de jaarvergadering las de penningmeester uit het spaarbankboekje het saldo voor, maar niemand keek in 't boekje of de zaak inder daad klopte. Ook de controle van de kascom- missie, die elk jaar trouw werd benoemd, liet alles te wenschen over. „U begrijpt, edelacht bare, we vertrouwden S volkomen en och dan is controle niet aardig" meende getuige. Met klem wees verdachte er op, dat hij herhaaldelijk zijn medebestuursleden heeft gezegd, dat de boeken niet klopten en dat hij de boekhouding over wilde doen. De voorzitter ontkende dit, ook zou hij nooit gezegd hebben„als 't niet klopt, maak jt 't maar kloppend". President: Werden er wet eens opmerkin gen gemaakt, als verdachte op de vergade ringen verslag uitbracht. Dit blijkt nooit het geval te zijn geweest. 1'oorts komt vast te staan, dat verdachte in het kasboek had opgeeven, dat er op de postspaarbank een saldo stond van 1269.41, droeg' werke,iilcheid maar 25 be- rin? K Bout ^vestigt verkla- J uen. voorz'rier. Ook deze getuige dachte inietS Van te herinncren» ver- vZal a eens over klaagde, dat de boek- houdkundige moeilijkheden hem over 't hoofd h;; vUtü'J1'kandeel, we stonden verstomd: °Pzetteliik gedaan. Toen we i ar huis liepen na die vergadering, hield m "stukies" (aandeelen) voor de neus en verdachte zeiAls ik ze had kunnen krijgen, had ik ze ook genomen. L>at is niet waar, riep verdachte. wel waar, bevestigde een getuige vanuit ae zaal, en je zei er nog bij: er struikelen er lederen dag zooveel. Getuige J. de Gooyer had als lid de boe ken gecontroleerd over 1932: alles klopte toen precies. Uit de verklaringen van den gemeenteveld- wachrer Marinus blijkt vervolgens nog, dat op het spaarbankboeje van de Boerenleen- bank een saldo van 87.40 stond vermeld, ^ad in de boeken een bedrag van 787.40 geboekt. Verdachte zeide, dat hij zelf geen cent voordeel van deze zaak heeft gehad, zijn in komsten bedroegen 14 tot 19; als erf- 8°bjcr had hij eenigen tijd geleden ruim uitgekeerd gekregen. Het geld van „Eigen Hulp" zou hij van de spaarbank hebben gehaald' om uit te keeren aan zieke leden. President: Dat hoefde niet, want die uit- keeringen werden gedekt door de contribu ties der leden; het geld op de spaarbanken was reserve. Zou je nu niet liever bekennen? Verdachte echter betoogt nogmaals zijn onschuld. De officier van justitie, mr. Wassenbergh, achtte de verduistering en de valschheid in geschrifte bewezen. De vereeniging Eigen Hulp is leeiijk gedupeerd door verd.'s oneer lijkheid. Verd.'s verweer, dat de fout in een onjuiste boekhouding zou zitten, noemt spr. onaanvaardbaar. Zijn inkomsten waren zeer gering en hij heeft niet de verleiding kunnen weerstaan telkens en telkens weer kleine be dragen weg te nemen. Gezien ook zijn brutale ontkente- nis eischte pleiter een strenge straf, n.1. zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Joh. K. M. Mathuisen, zeide in zijn pleidooi, dat verdachte geen no tie had van boekhouding; de uitgaven zijn niet zorgvuldig bijgehouden en er is hoogst waarschijnlijk meer uitbetaald dan geboekt is. In het reclasseeringsrapport wordt over voor- en tegenstanders van verdachte gespro ken; de getuigenverklaringen zijn naar pl.'s meening te wantrouwen. Verdachte staat zeer gunstig bekend. Pleiter drong aan op vrijspraak, sub®, verzoekt hij terugwijzing van de zaak naar de instructie. Vonnis 6 November. Wij lezen in de Tijd: In het mooie, oude kerkje van Broek, waar van de ranke torenspits over het groene Wa terland domineert, ligt tusschen de zitplaat- links van den ingang een grafsteen. Se- bijna 150 jaren dekt deze het stoffelijk Verschot van Huysvreuw Neeltje Cornelis Paater en het is de schim van deze eerzame juister de schim van haar fabelachtigen bjkdom, welke van tijd tot tijd gaat rondwa an onder de menschen Want al is Neeltje jjtod, zijn de schatten, die zij bezeten moet «ebben, verstrooid of verteerd, gebleven is naar herinnering in de begeerte van een staag groeiende groep, die als „erfgenamen van Neeltje Paater" jaagt naar de verdwe- "en millioenen. De heel oude historie van deze Neeltje en ^nr erfenis, waarmee een schaar nakomelin gen van eenige generaties en in velerlei af stemming zich reeds bij voortduring heeft t2]? gehouden, is onlangs in een nieuw Radium getreden, Van heinde en yer, uit alle ^len des lands en zelfs van over de gren en zijn menschen van allen rang en stand tegengekomen in Amsterdam, waar zij in tweetal rumoerige vergaderingen hun te®ilieband hebben bekend. De strijdbijl is toen weer opgegraven en een nieuwe gemeen- •chappelijice aanval ingeluid tot verovering a.n de hun toekomende spoorloos verdwenen schatten. .Want onder deze erfgenamen is een ge- ^J®zinnig man opgestaan als een oud-testa- pjtarische ziener of richter. Het is de heer H Reek uit de van Spilbergenstraat in ^sterdam-West, die het vaan weer hoog Jtft geheven uit het stof der vergetelheid a gewapend met in jaren van onderzoek op- vvetenschap, de vertwijfelde belang- j^benden voorgaat naar recht en rijkdom, hto i'^bts enkele schakels ontbreken den r Reek, nog één stap scheidt de erfgena- n van het begeerde doel. Gezamenlijk zal 2et"ennu brachten den beslissenden stap te n^'e-^as deze Neeltje, die thans nog, bij- Brr»u Jaren 113 baar dood in het stille bren£» "onderden in den lande in beweging spireert rumoer'8€ bijeenkomsten in- 17^'tje Cornelis Paater werd op 1 Febr. Iin„p S^ooren als laatste directe afstamme- koonii2?n een Broeksch geslacht van noch -^eiü. bierbrouwers. Zij had broers achtiJ^V" gebeel alleen de fabel- bestaana .'?mmen van haar familiebezit, uit groote complexen pakhuizen en woningen te Amsterdam, landerijen en hofsteden door bijkans geheel Noordholland en vooral een belangrijk aandeelen-bezit in de Ver. Oost-Indische Compagnie. Betrekkelijk laat zij was 38 jaar trouwde Neeltje op huwelijksvoorwaarden met den 11 jaar ouderen Cornelis Cornelis- zoon Schoon. Het huwelijk bleef kinderloos Na den dood van Schoon in 1778 leefde zij stil en teruggetrokken in haar woning in Broek in Waterland, waar zij op 8 Maart 1789 overleed. Geen belangstelling voor suikertante. Enkele dagen voor haar dood had Neel- tje Paater den notaris Gerrit de Ruijter uit Amsterdam bij zich ontboden en hem op dracht gegeven haar testament te maken. Haar nabestaanden, verre neven en nichten, die zich vreemd genoeg blijkbaar niets aan de rijke tante gelegen lieten liggen, ken de zij niet. Zij benoemde daarom een huis vriend, burgemeester Corn. Koker van Broek, tot uitvoerder van het testament. Hij ontving een groote som aan contanten en had daarvoor tot taak na te gaan aan wie Neeltje Paaters rijkdommen moesten wor den vermaakt. Na Neeltjes dood viel echter een geheim zinnige duisternis over de erfenis. Belang rijke papieren op Neeltje's bezit, bleken spoorloos verdwenen. Uit het „Kerkeboek" van Broek scheurde een onbekende hand de bladzijden waarop Neeltjes's familierelaties stonden vermeld. Van een verdeeling van de erfenis is dan ook practisch geen sprake ge weest. De roerende goederen, zooals goud, juweelen en aandeelen, zijn zelfs nooit ge taxeerd. De eenige betrekkingen die iets kregen, waren een neef in den zevenden en een nicht in den achtsten graad. Hun werden pakhui zen en landerijen toegewezen. De overige bloedverwanten waaronder er heel wat dich ter in de familie waren, hadden het nakij ken. Geen cent werd hun uitgekeerd. Generaties van erfgenamen hebben nadien E recessen gevoerd, maar zonder succes. Wat un deel werd, was spot en hoon. Men voer de zelfs een klucht op „De erfgenamen van Neeltje Paater uit Broek in Waterland". Ge leidelijk raakte toen de geschiedenis, althans voor de buitenwereld, in het vergeetboek. Want wat de heele actie uiterst zwak maakte: waar de zoo vurig begeerde schat ten vandaan moeten komen, wist eigenlijk niemand en weet nog niemand! Het eeni ge wat op den huidigen dag als afkomstig van Neeltjes nalatenschap valt aan te wij zen, is het Neeltje Paaterfonds te Broek dat jaarlijks een 300 voor de behoeftigen van het dorp uitkeert. De laatste poging van erfgenamen om hierin licht te brengen dateert van 1931. De helderziende dame Mad. Sylvia opereerde in Noordholland o.a. te Zaandam, op zoek naar het verdwenen goud en de juweelen van Neeltje, welke toch ergens verborgen moesten zijn. Geheim mee in het graf. Men heeft toen nog aan den Kerkeraad van Broek verzocht het graf van Neeltje te mogen openen. Zij zou in haar doodkist be langrijke documenten hebben meegekregen. De kerkeraad weigerde echter in de kerk te laten graven, daar de grafsteenen na den watersnood van 1916, welke den bodem der kerk loswoelde, niet op hun oude plaatsen zijn teruggevoegd. Waar Neeltje precies rust zou dientengevolge niet meer te zeggen zijn Nu echter is, zooals medegedeeld, een heer Reek, van beroep bouwvakarbeider, maar sinds jaren werkloos, in de kringen der be langhebbenden verschenen. Gedurende ver scheidene jaren heeft deze heer Réek uit lief hebberij onderzoekingen verricht in archie ven en daarbij belangrijke vondsten gedaan. Hij beweert thans, dat de erfenis van de rij ke Neeltje Paater welke hij op 200 millioen schat, nog niet als verloren behoeft te wor den beschouwd. Hij heeft een nieuw spoor gevonden, dat wijst in de richting der Noor delijke provinciën. Daar hoopt hij in de ar chieven de ontbrekende documenten en gege vens te vinden, die klaarheid kunnen brengen m de oogenschijnlijk hopelooze zaak. Verschillende belanghebbenden, o.a. zelfs uit Zuid-Afrika, zouden zich reeds met Reek in verbinding hebben gesteld en hem groote sommen hebben geboden voor de documen ten, die Reek zegt in zijn bezit te hebben. Reek echter verklaart uit idealistische motie ven te handelen en niet te rusten voor hij al les heeft opgehelderd. De erfgenamen, wier aantal naar de 1000 loopt, hebben thans een vereeniging gesticht, terwijl een commissie, bestaande uit de hee- ren K. Medemblik te Amsterdam, G. de Haas en J. Pater te Laren, het contact met Reek onderhoudt. In spanning wacht men thans op resultaat: de meesten der erfgenamen kunnen de millioentjes best gebruiken. Vele ambtenaren met pensioen. Naar wordt vernomen, zullen wegens overcompleet door rationalisatie bij de Ned. Spoorwegen, bij den dienst van trj.ctie ingaande 17 November a.e. op wachtgeld worden gesteld 13 beambten van verschillende functies. Bij den dienst van het vervoer zullen met ingang van 1 December a.s. op pen sioen gesteld worden zes stationschefs en elf man rangeerpersoneel. Voorts zullen nog bij dezen dienst ingaande 1 December en 1 Jan. a.6. op wachtgeld worden gesteld vijf ambtenaren en 53 station6beambien uit verschillende be trekkingen en standplaatsen. Ten slotte zal nog een aantal admi nistratieve ambtenaren van verschil lende diensten In de e.v. maanden op pensioen en wachtgeld werden gesteld, waarvan het aantal nog niet bekend is. HET VERMOORDE MEISJE TE HULST. Geen geweldpleging geconsta teerd op het lijk, in den vijver gevonden. Naar wij vernemen, werd door het parket van Dendermonde sectie verricht op het lijk van de 19-jarige M. Vinck, uit St. Janssteen, dat Maandag j.1. werd opgehaald uit een ven in de dennenbosschen van de Trompe (België), nabij de Nederlandsch-Duitsche grens. Op het lijk werden geen sporen van gewelddadigheden gevonden. Ook bij het overige politie-onderzoek is niets gebleken van een moordaanslag, en het stoffelijk over schot zal daarom aan de familie worden overgegeven. LAGE WATERSTAND OP DE WADDEN. Postboot heeft vertraging. Door den lagen waterstand op de Wadden kon de postboot van Ameland gisteravond Holwerd niet bereiken. De passagiers werden met een sloep aan land gebracht. Passagiers, die naar Ameland moesten, zijn met de sloep naar de boot gebracht, doch deze kon niet verder en ligt thans met passagiers aan boord op het water. Vóór hedenochtend kon zij de reis niet voortzetten. Gistermiddag is aan den Korreweg te Groningen de auto, bestuurd door den heer G. Sollardt, technisch ambtenaar der gemeentewerken, tegen een telefoon paal gebotst. De heer J. P. Boelkens, ingenieur bij de gemeentewerken, die mede in de auto zat, kreeg verschil lende verwondingen aan het hoofd en vermoedelijk een rechter-kniefractuur. Hij is naar het Diaconessenhuis ge bracht. De auto werd ernstig bescha- d->d Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de heer Sollardt de macht over het stuur verloor, toen hij bij ongeluk tegen een medepassagier aanstootte. MAN DOOR TREIN DOODGEREDEN. Weer een ongeluk op onbewaakten overweg. Gistermiddag heeft op den onbe waakten overweg in den Teersdijk onder Wychen een ernstig ongeluk plaats gehad. De boterhandelaar, de heer Wi- kenhagen uit Nijmegen, die met zijn fiets den overweg passeerde, is door den trein uit de richting Nijmegen overreden en vrijwel op slag gedood. De trein ondervond eenige ver traging. „HOE GAAS ES?" 't Ging heelemaal niet Het publiek, dat zich gisteravond in den Hollandschen Schouwburg te Amsterdam bevond ter bijwoning van Strelitzkie's revue „Hoe gaas es?'', zag als eerste, niet ver wachte scène den directeur van het revue- gezelschap verschijnen, die van wal stak met net uiten van een serie grieven tegen de schouwburgdirectie. Laatstgenoemde belette hem echter het verder spreken en deelde de aanwezigen mede, dat de voorstelling niet zou doorgaan en dat de entreegelden zouden worden terugbetaald. Terwijl het ijzeren scherm zakte, verliet het publiek, dat op een dergelijke ontvangst al lerminst was voorbereid geweest, de zaal, het gebeurde druk besprekende. In het kamp Waalsdorp te Den Haag op het terrein van de z.g. stormschool, is gisteren, tijdens het handgranaat- werpen, een ernstig ongeval gebeurd. Geoefend werd met z.g. half öcherpe handgranaten, hétgeen over het alge meen weinig gevaar oplevert. Tijdens de oefening bleek echter een dienstplich tige in de gevaarlijke zone terecht te zijn gekomen, waar hij door een 6cherf werd getroffen. Nadat hem in het kamp eerste hulp was verleend, is de getroffene naar het militair hospitaal gebracht. Een aantal pakhuizen in de Plancius- straat te Amsterdam komen aan den achterkant uit aan het water, de zooge naamde Smallepadsgracht. In een dezer pakhuizen heeft gisteravond personeel overgewerkt. Onder dit personeel was een jongeman van zeventien jaar. Gis teravond laat werd bij de politie in de Spaarndammerstraat aangifte gedaan, dat hij niet was thuisgekomen. De politie stelde een onderzoek in en ging tenslotte dreggen in de gracht. Zij heeft daaruit het lijk van den jonge man opgehaald. Vermoedelijk is hij uit een der luiken van het pakhuis in het water gevallen. DRIE PERSONEN DOOR GAS BEDWELMD. In een huis te Amsterdam. In het gelijkstraatsehe gedeelte van het perceel Shackletonstraat 8 te Amsterdam iijn gistermiddag drie personen door uitstroo mend gas bewusteloos geraakt. Buren, die een sterke gaslucht waarnamen, waarschuwden de Gemeente Gasfabriek, waarna zich onmiddellijk een gasfitter naar het huis begaf. In de keuken bevonden zich de bewoners, een 83-jarige man en zijn 81- jarige echtgenoote, die in bewustloozen toe stand verkeerden. Ook de gasfitter, die nog in staat was geweest de hoofdkraan af te sluiten, geraakte bij het zoeken naar het lek in de gasleiding bedwelmd, zoodat, toen de spoedig gewaarschuwde geneeskundige dienst ter plaatse was, het personeel drie menschen te behandelen kreeg. Gelukkig kon den de slachoffers worden bijgebracht Zij zijn ter observatie naar het Wilhelmina- Gasthuis vervoerd. DE ONBEWAAKTE OVERWEG Eén persoon op slag gedood. Gisternamiddag is op den onbe waakten overweg tusschen Kethel en Schiedam op den Oudendijk een auto door trein 1104, van Rotter dam naar Amsterdam, gegrepen. Het voertuig werd totaal vernield Een der inzittenden van den wagen werd gedood; de tweede inzittende kreeg ernstige verwondingen. Het treinverkeer ondervond ten gevolge van dit ongeval ongeveer een half uur vertraging. Omtrent dit ongeluk vernemen wij nog het volgende: De auto, die toebehoorde aan de destilla teursfirma Van der Valk, is in hotsing ge komen met den trein, die om 3.07 uit Schie dam naar Den Haag vertrekt. In de auto zaten de heer Klaassen en zijn achtjarig zoontje. De auto werd na de aanrijding on geveer 200 M. meegesleurd. Het lijk van het jongetje werd 150 M. van den overweg tus schen de rails gevonden. De vader is met een beenbreuk overgebracht naar het Gemeente lijk Ziekenhuis te Schiedam. Onmiddellijk na het ongeval hebben de burgemeester van Kethel en de Commissaris van politie van Schiedam een onderzoek ingesteld. De oorzaak van de aanrijding is niet bekend. Van de richting, waaruit de auto kwam, is het uitzicht op de spoorbaan zeer goed. ONTSNAPTE GEVANGENE AANOEHOUDEN. De politie te Nijverdal hefet een kantoor bediende uit Den Bosch aangehouden, die een ontsnapte gevangene bleek te zijn. Hij had zich bij het pension van den heer K. aan den Joncheerelaan te Nijverdal aangediend. De man had voorgegeven Amerikaan te zijn; zijn dochter zou in een ziekenhuis in En schede zijn opgenomen. Toen de pension houder echter naar de juistheid van deze feiten een onderzoek instelde, bleken ze ge fingeerd te zijn. In meerdere plaatsen bleek deze z.g. gast zich reeds aan oplichting van hotelhouders te hebben schuldig gemaakt, door bij hen te logeeren en daarna te vertrekken zonder te betalen. De man is te Almelo in verzekerde bewaring gesteld. HET „VERDWENEN" RAPPORT. Naar aanleiding van 'het gister door ons uit „Het Handelsblad"overgenomen bericht over het verdwenen rapport schrijft de par lementaire verslaggever van „Het Volk" het volgende: In verband met deze nadere mededeelin- gen heeft men ons hedenavond van officieele zijde verklaard, dat het origineel van het bedoelde rapport destijds is toegezonden aan den voorzitter van het college van re- geeringsconrmissarissen, den secretaris-gene raal, mr. dr. A. A van Rhyn. De heer Van Rhyn heeft dit exemplaar nog steeds onder zijn berusting. Het is niet weg geweest. Vier afschriften van het rapport zijn toe gezonden aan de regeeringscommissarissen. Het Hbl. houdt in strijd hiermede zijn tegenspraak staande, hoewel dit blad, onbe grijpelijk, niet ingaat op de medtedeeling, dat het origineele exemplaar steeds in het bezit van dr. van Rhyn is geweest en deze tegen spraak zelfs aan zijn lezers onthoudt. Wij achten het dan ook verstandig af te wachten, wat in de Kamer over deze kwestie gezegd wordt. DE OPENING DER A. J. C- WERKKAMPEN. Antwoord op de vraag waarom de roode vlag naast de driekleur wapperde. Op vragen van het Eerste Kamerlid de Savornin Lohman: 1. Is de minister bereid mede te deelen, of de directeur-generaal der werkverschaf fing de heer Geelen in de rede, waarmede hij de werkkampen voor jeugdige werkloozen van de A. J. C. op 14 October 1.1. heeft ge opend, wijzende „op het feit, dat aan den in gang van het kamphuis, naast de roode vlag ook de driekleur wappert", daaraan heeft toegevoegd, dat hij daarin „het bewijs (zag), dat men zich hier beschouwt als deel van het geheel"? 2. Indien door genoemden hoogen amb tenaar inderdaad een opmerking van der gelijke strekking is gemaakt, is de minister dan niet van meemng, dat het nooit op den weg van een regeeringsvertegenwoordiger kan liggen zijn voldoening uit te spreken over het feit, dat naast het symbool van een revolutionnair staatkundig streven ook nog aan het nationaal embleem een plaats is in geruimd 3. Is voorts de minister niet van oordeel, dat de regeering niet vertegenwoordigd be hoort te zijn bij plechtigheden, waar „onder scheidingsteekenen, welke uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven" worden ten toon gesteld, althans zoo dat streven revolutionnair is, ook al zouden die emble men door de nationale vlag zijn geflankeerd? 4. Zoo ja, is Zijn Excellentie dan bereid te bevorderen, dat voor zoover zijn departe ment aangaat, met dit gevoelen rekening zal worden gehouden? heeft de minister van sociale zaken geant woord: Ad 1. Inderdaad heeft de directeur-gene raal van werkverschaffing en steunverlee- ning in de bedoelde rede een opmerking ge maakt van een strekking, als in deze vraag wordt vermeld. Ad 2. Zooals uit het antwoord op de eerste vraag blijkt, heeft de directeur-gene raal niet zijn voldoening uitgesproken over het feit, dat men in het kamp mede de natio nale vlag had uitgestoken, maar heeft hij, dit feit constateerende, hieruit afgeleid, dat men zich in dat kamp bij het werk voor de jeugd ten volle als deel van het geheel be schouwt. Den directeur-generaal heeft bij zijn be zoek en toespraak voorts voor oogen ge staan een bezoek, dat de ambtsvoorganger van den ondergeteekende onder soortgelijke omstandigheden den 29sten Mei 1935 aan genoemd kamp gebracht heeft. Afd. 3 en 4. De ondergeteekende is van oordeel, dat het niet strafbaar feit, dat bij een plechtigheid onderscheidingsteekenen worden ten toon gesteld, welke uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven, hem zonder meer niet behoeft te weer houden, zich daarbij te doen vertegenwoor digen. Bijkomende omstandigheden, van ge val tot geval te beoordeelen. kunnen het at 31. Maar Jantje begreep nog altijd niet, dat het ernst was. Je doet me lekker toch niks, zei hij brutaal tegen den agent Ik mag hier gerust fietsen. O, ja, grinnikte de agent, dat moet de rechter dan maar eens uitma ken. 32. En hoe Jantje ook spartelde, hij moest met den agent mee. Toen de agent bemerkte, dat Jantje erg te keer ging, bond hij een paar touwtjes aan de ooren van den bruta- len aap! Nu moest Jantje wel kalm meeloo- pen, omdat de agent anders heel hard aan de touwtjes trok. Het ergste was evenwel, dat nu zijn ezelsooren weer begonnen aan te groeien

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9