dagblad voor alkmaar en omstreken. De zitting van hetEngelsche Lagerhuis. DE OORLOG ITALIE-ABESSINIE. fixufdiiksch Ovutichl Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgii o 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 252 Pu "'immer bestaat mt drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 25 October 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Redevoeringen van Churchill en sir John Simon. - Slot der debatten. De internationale politiek. Redevoering van Winston Churchill. Sir John Sitnon besluit de debatten. Buitenland. Kans op bijlegging van internationale kwesties? Nieuwe Italiaansche voor stellen. Voorstellen van Mussolini? Italië wil hernieuwd onderzoek. Van het front. Wat vandaag de aandacht trekt AUTO VERONGELUKT BIJ BREST. Vijf personen gedood. VAN 30 M. HOOGTE IN ZEE GESTORT. ALKMAARSCHE COURANT. De derde dag van de debatten over de in ternationale politiek is gisteren geopend met een redevoering van Winston Churchill, die zijn uiteenzettingen aanving met te verwij zen naar het voorschrijden der Duitsche her bewapening. Wat ook door de Duitschers gedacht werd omtrent de redenen of het doel van deze bewapeningsbeweging, spr. was van meening, dat zij geen enkele bezorgd heid konden gevoelen, die vergeleken kon worden met de bezorgdheid, die door deze herbewapening gewekt werd. Vergeleken met dit feit, beschouwde spr. den oorlog tusschen Italië en Abessinië als een zeer geringe zaak. Het geschil tusschen Italië en den Volken bond moet beschouwd worden op den grond slag van de Duitsche herbewapening en in alle omstandigheden is spr. er van over tuigd, dat de inspanningen, die Frankrijk zich getroost heeft om effect te verleenen aan het Volkenbondshandvest, op warme wij ze erkend behoort te worden. Zijn redevoering voortzettende, sprak Churchill zijn sympathie uit met de Abessi- niërs bij den inval, die in hun land gepleegd b, maar, zeide hij, nu zij een beroep hebben pdaan op den Volkenbond, moeten zij ook wie brengen in hun huis, opdat de Volken- kof niet beschuldigd kan worden van een zijdige actie tegen Italië. Het groote en nieu we feit in den internationalen toestand, al dus Churchill, is, dat de Volkenbond leeft en optreedt. Men staat tegenover een ge denkwaardige gebeurtenis, het tot zijn recht doen komen van de openbare wet door vijftig naties en de erkenning daarvan door den be trokken staat en de historische figuur aan het hoofd van dien staat. De Volkenbond is uit de schaduw getreden en heeft stoffelij- ken vorm aangenomen, is uit de rhetoriek gekomen in de werkelijkheid. De altijd ma jestueuze structuur, die tot dusverre echter eenigszins schimmig was, wordt met macht bekleed. Men begint den polsslag te gevoelen, die eens een grootere maatslag kan geven van kracht en veiligheid voor ae geheele wereld Churchill drong er bij het huis op aan niet te veronderstellen, dat de maatregelen, die tegen Italië genomen waren niet zeer buiten gewoon waren. Men moet niet alleen maar een of twee maanden voor zich uitkijken Waar zal de Italiaansche dictator zijn het eigende jaar om dezen tijd? Hij kan ver in Abessinië zijn doorgedrongen met een leger van een kwart millioen mannen, die snel Wegslinken door de guerrilla en ziekte en al dien tijd zal Italië geboycot worden en ge censureerd door practisch de geheele we- jeld, terwijl het uit bijna iedere porie zal bloeden en zijn goudreserves wegsmelten, terwijl de prijzen stijgen en zijn crediet ver dwenen is. Spr. zeide niet te gelooven, dat Mussolini zich met het Abessinische avontuur zou heb ben ingelaten, wanneer hij niet ingezien had boe diep de bezorgdheid van Frankrijk over de Duitsche herbewapening was en hoe zwak Engeland was te water en te land. Spr. ®oest de houding van Frankrijk verdedigen. dat het eenige groote land van Europa is, dat zich niet tot de dictatuur had gewend. Ook de „grootmoedige houding Van Italië" loofde spr, dat de Geneefsche sancties aan vaardde, zonder daarin een onvriendelijke daad te zien. Tegelijkertijd verdedigde Chur chill echter ook de maatregelen van Enge land in de Middellandsche Zee, waardoor de indrukwekkende effecten van een krachti ge zeemacht klaar aan den dag zijn getreden. Engeland meet er zonder verwijl voor zorg dragen, dat het zijn heerschappij over de Middellandsche Zee veilig en duurzaam maakt. (Applaus.) Nadat nog enkele sprekers na Churchill aan het woord waren geweest, sloot Sir John Simon, de minister van binnenlandsche za ken, namens de regeering de debatten. Sir John verklaarde o.m.: Donderdagoch tend is een verwonderlijke bewering gepubli ceerd, n.1. dat de Britsche regeering haar politiek van een allesomvattende samenwer king met den Volkenbond heeft opgegeven Deze bewering hield voorts in, dat de re geering reeds achter den rug van den Vol kenbond met Frankrijk en Italië een regeling treft aangaande het Italiaansch-Abessinische conflict en dat dan de Volkenbond en Abes sinië deze regeling zouden moeten aanne men. Dat alles heeft men na alle in het Lager huis afgelegde verklaringen Donderdagoch tend vroeg beweerd: Er zou dus een intrige gaande zijn tusschen Londen, Rome en Pa rijs om den Volkenbond voor een fait ac compli te stellen, hetgeen de belangen van ten partij zou schaden, en in strijd zou zijn met de principes van den Volkenbond zelve. „Ik spreek met het gezag van de geheele regeering, wanneer ik verklaar, dat deze wilde beschuldiging geheel onwaar is. Van den aanvang van dit conflict af, was de politiek der Engelsche regeering er voor al op gericht, indien mogelijk een regeling te bevorderen, welke niet alleen binnen het kader van den Volkenbond staat, doch ook voor de beide bij het conflict betrokken par tijen aannemelijk zou zijn. Ik neem aan, dat wij volkomen het recht hebben, indien wij als vrienden van den vrede optreden, de in ternationale vriendschap te bevorderen. De Engelsch-Fransche voorstellen b.v., wel ke in Augustus te Parijs zijn voorgelegd, berustten op dit principe, evenals het plan van de Geneefsche commissie van Vijf. Wij doen noch iets achter den rug van den Volkenbond, noch hebben wii er ook slechts een oogenblik aan gedacht dit te doen (bij val oo de bank der ministers). Wij hopen, dat een snelle en bevredigende oplossing tot stand komt. doch zij zal moe ten vallen binnen het kader van den Volken bond en door de drie partijen, n.1. Italië. Abessinië en den Volkenbond moeten worden aanvaard" (Bijval.) Sir John besprak vervolgens nog eenige kwesties de binnenlandsche politiek betref fende, waarna het groote debat in het La gerhuis. dat drie dagen heeft geduurd, werd ges'oten. Er werd niet meer gestemd. Laval heeft gisteren een langdurig onder houd gehad met den Engelschen ambassa- eur Men vermoedt, dat Laval bij deze ge- Eenheid den ambassadeur in kennis gesteld ^'t van de voorstellen der Italiaansche re- geerinjr tot een vreedzame oplossing van het j essinische vraagstuk. Omtrent den inhoud e?er voorstellen is niets naders bekend. v e "Intransigeant" spreekt over een eisch Mussolini de thans door de Italiaansche jroepen bezette gebieden bij het Italiaansche van e gebied in te lijven en het opdragen 1, ...een mandaat door den Volkenbond aan de akÜV" de duiten het stamgebied liggen- Amha^SSl*'scde „koloniën", waarnaast de m ™nsche provincies dan geplaatst zouden over?1 wor"€n onder internationale, d w z nrKnend 'tehaanschen invloed, nomen schriif' te hebben ver Italië in zijn nieuwe voorstellen den geest en den rol van den Volkenbond respecteert. De basis van de nieuwe voorstellen ligt in het rapport van de commissie van vijf, zoo- dat deze commissie de geschikte instantie zou zijn om de onderhandelingen te her vatten en tot een einde te brengen Het blad merkt op, dat bij het onderscheid, dat ge maakt wordt tusschen het eigenlijke stam gebied en de door Menelik veroverde provin cies opgehelderd moet worden, of de pro vincie Harrar gerekend moet worden tot het stamgebied of niet. Aangezien de Abessini sche dynastie groote waarde hecht aan dit gebied, zou het verstandig zijn het on^eJJ een speciaal regime te plaatsen. Het blad schrijft verder, dat de wijze van bestuur, waar de Italiaansche regeering heen stuurt, in juridisch opzicht niet hetzelfde hoeft te beteekei.en als een mandaat, zooals dit om schreven wordt in de Volkenbondsbepalin k De Fransche openbare meening volgi overigens het verdere verloop van de bemid- delingsonderhandelingen met groote span ning. De bereidheid van Mussolini om een van de drie Lybisd e divises terug te roepen, wordt een veelbelovend begin genoemd voor de door bemiddeling van Laval inge leide gedachtenwisseling tusschen Rome en Londen. Met het oog op het feit dat de ter mijn voor het ten uitvoer leggen van de sancties in een week afloopt, hoopt men, dat de Engelsche regeering spoedig zal in gaan op de nieuwe mogelijkheid tot bijleg ging van het conflict De opheffing van de spanning in de Middellandsche Zee wordt beschouwd als een vaststaand feit, ofschoon Engeland tot dusverre nog niet medege deeld heeft, dat het eenige eenheden van zijn thuisvloot zal terugtrekken uit de Middel landsche Zee. De Fransche bladen brengen duidelijk tot uitdrukking, dat zij een zoo danige maatregel van Engeland verwachten. De pogingen van Laval een plaatselijke en tijdelijke beperking van den Abessinischen oorlog tot stand te brengen worden vooral door de regeeringspers in het licht gesteld. De opvatting, die in een deel van de och tendbladen tot uiting is gebracht, dat Laval voor de commissie van buitenlandsche zaken van de kamer toegegeven zou hebben, dat Frankrijk zich bereid heeft verklaard tot steun aan de Engelsche vloot ook in het geval, dat deze door Italië zou worden aan gevallen, zonder dat Engeland in opdracht van den Volkenbond zou handelen, wordt in de avondbladen niet bevestigd- Deze kwestie blijft dus op zijn minst onopgehel derd. De spreekbuis van den premier, de „Temps" verklaart in verband hiermede: Er schijnt uit de uiteenzettingen van den pre mier te blijken, dat over de interpretatie van artikel 16 thans een volkomen overeenstem ming tusschen Engeland en Frankrijk tot stand is gebracht. De wederzijdsche bijstand moet geboden worden door alle leden yan den Volkenbond, ingeval een van ben door een staat wordt aangevallen wegens de gemeenschappelijk tegen hem ten uitvoer gelegde sancties. Hetzelfde zou het geval zijn, wanneer de Engelsche vloot, nadat deze van den Volken bond opdracht zou hebben gekregen poli tiediensten te verrichten in de Middelland sche Zee. door Italiaansche oorlogsschepen zou worden aangevallen. De Daily Telegraph meldt: Wat naar men gelooft de eerste definitieve voorwaarden zijn van Mussolini om tot een vrede met Abessinië te komen zijn gisteren door de bladen te Parijs en Rome onthuld. Zij zijn door den Italiaanschen ambassadeur Cerutti het eerst overhandigd aan Laval, met, naar verluidt, het verzoek ze aan de Britsche regeering te willen doorgeven. De publicatie te Rome heeft in diploma tieke kringen verrassing gebaard en de op vallende overeenkomst inet de berichten uit Parijs doen de geloofwaardigheid der be richten toenemen. De drie belangrijkste punten zijn: Ontwapening van Abessinië en internatio nale controle over het eigenlijke Abessinië, dat verschilt van de nrovincies en er ook wat het ras der bevolking betreft, niet mede overeenkomt; bezetting van Tigré door de Italianen; Abessinië zal een haven krijgen aan de kust van Eritrea. Neutrale waarnemers zijn van meening, dat de keizer geen haven zal accepteeren op Italiaansch grondgebied, welke andere voor waarden hij ook moge accepteeren, doch dat hij waarschijnlijk Zeila in Britsch Somali land zal vragen. Van gezaghebbende zijde te Rome wordt vernomen, dat de voorstellen moeten worden beschouwd als een basis voor discussie in den ruimsten zin en niet als de definitieve eischen van Italië. Het feit, dat zoowel Baldwin als Eden en Laval zich' deze dagen met zooveel klem voor het Volkenbondshandvest hebben uitgespro ken geeft den „Giornale d'Italia" aanleiding op te merken, dat juist uit eerbiediging voor het Handvest het oogenblik gekomen geacht moet worden voor een nieuw onderzoek van het Italiaansch-Abessinische geschil, waar bij dan rekening gehouden moet worden met de Italiaansche motieven. Om deze vo ledige interpretatie af te wachten blijft Italië in Genève. Het blad zet dan zijn beschouwingen voort met aan te toonen, dat er een conflict be staat tusschen Addis Abeba en Geneve, aan gezien Abessinië nooit de verplichtingen ten uitvoer heeft gelegd, die het op zich heeft moeten nemen, toen het als lid van den Vol kenbond werd toegelaten. Bij een nieuw on derzoek van het conflict zal rekening gehou den moeten worden met het ontbreken van staatseenheid in Abessinië, dat duidelijk ge bleken is door de talrijke onderwerpingen van Abessinische militaire en godsdienstige leiders aan de Italianen, voorts met de be hoeften en rechten van Italië, die erkend zijn in geldige verdragen, evenals met het pro bleem der Italiaansche veiligheid, dat een oplossing kan vinden in een ontwapening van Abessinië, het probleem van de bezet ting van Tigre, waar Italië de slavernij heeft afgeschaft, het civiele en het sociale leven op een hooger peil heeft afgestemd en het pro bleem van een uitweg van Abessinië naar Zee, waarin trouwens al voorzien is door het ItaliaanschAbessinische vriendschaps verdrag van 1928. Al deze punten, aldus het blad, zijn reeds door Italië aangeduid in zijn memoran dum, dat volkomen in overeenstemming is met den geest van het Volkenbondspact. Wat de in deze dagen heerschende neiging tot optimisme betreft schrijft het blad, dat deze neiging beteugeld moet worden met het oog op het feit, dat het gecompliceerde en zelfs gevaarlijke mechanisme der sancties aanleiding kan geven tot niet-gewilde inci denten en alle mogelijke complicaties. In dit geheimzinnig spel zouden de preciseeringen welke door Laval aan Engeland verstrekt zijn, door kwaadwilligen kunnen worden uit gelegd als een aanmoediging voor de Brit sche extremisten en als een waarschuwing aan het adres van Italië. Toch zou het goed zijn, aldus beëindigt het blad deze beschou wingen, wanneer dezelfde preciseeringen ook aan Italië werden verstrekt, teneinde alle mogelijke pogingen tot speculatie te eümi- neeren. De terugtrekking van een divisie uit Lybië. Donderdagavond werd te Rome officieel medegedeeld, dat de Italiaansche regeering een divisie uit Lybië zal terugtrekken en naar Italië zal terugzenden. Met de verscheping zal onmiddellijk wor den begonnen. De in Lybië gestationneerde Italiaansche strijdkrachten worden door dezen maatregel met 15.000 man verminderd. In bevoegde kringen te Rome verklaart men met nadruk, dat deze terugtrekking op spontane wijze en zonder eenige voorwaarde is geschied. Zij was niet verbonden met eenigen maat regel noch met eenigen eisch. Italië heeft zeer zeker niet als voorwaarde voor dezen maatregel gesteld, dat Engeland zijn vlcot in de Middellandsche Zee zou verkleinen. In gezaghebbende kringen wordt evenwel de hoop uitgesproken, dat, nadat Italië een zoo belangrijke geste aan den dag heeft ge legd, ook van andere zijde wel een bijdrage zal worden geleverd, welke tot een ontspan ning van den toestand in de Middellandsche Zee zal kunnen leiden. Voorloopig is evenwel nog niet bekend of Engeland schepen uit de Middellandsche Zee heeft teruggetrokken of daaromtrent vaststaande besluiten heeft genomen. De Italiaansche maatregel was een gevolg van den wensch den reeds genoeg verwarden toestand in het Italiaansch Abessinische con flict door nieuwe verwikkelingen in de Mid dellandsche Zee niet nog verder te bemoei lijken, doch alles te doen, dat tot een ophel dering van de atmosfeer zou kunnen leiden. Met betrekking tot den politieken toestand verklaart men nog, dat het in ieder geval onjuist is, dat reeds over een vast plan werd onderhandeld. Het zwaartepunt der bespre kingen zou te Londen en Parijs liggen Vergiftigen van bronnen. Abessinische deserteurs deelen ineüe, dat op instructie van den generalen staf van den Negus bij alle bronnen in de omgeving van Gorrahei zakken arsenicum geplaatst zijn, die in het water zullen worden gewor pen, zoodra de Abessinische bezetting tot de overtuiging komt haar positie niet te kunnen handhaven tegenover de Italianen. - De troepen- en materiaalzendingen. Uit Asmara wordt gemeld, dat in Septem ber 5000 auto's, 50.000 lastdieren en 40.000 manschappen zijn gedebarkeerd. Naar het hooggebergte zijn verzonden 2000 auto's, 20 000 lastdieren, 10.000 arbeiders, 60.000 soldaten en 70.000 ton oorlogsmate riaal. Militaire acties. Te Rome wordt officieel bevestigd, dat een in Lybië gemobiliseerde divisie opdracht heeft onjtvangen naar Italië terug te keeren. Volgens te Rome ontvangen draadlooze be richten van het oorlogsterrein hebben veertig stamhoofden uit nog niet bezette deelen van Tigré vertegenwoordigers gezonden naar het Italiaansche hoofdkwartier, ten einde te ver zoeken dat de Italianen spoedig hun op- marsch voortzetten. Men heeft te Rome veel belangstelling voor de berichten, dat ras Seyoem in de stre ken, waar men de Italianen vriendelijk heeft bejegend, opdracht heeft gegeven groote raz zia's te doen houden ter bestraffing der genen, die zich afvallig hebben betoond Terwijl de Italiaansche stellingen steeds meer worden geconsolideerd en de opmarsch wordt voorbereid volgens een bepaald p'an, denkt men tegelijkertijd aan de verbinding tusschen de legermacht en de etappe en aan de uitbreiding van de organisatie voor de verzorging der troepen. Bovendien heeft men gezorgd voor de vervaardiging van bevroren vleesch en ijs, terwijl men in het bijzonder zijn aandacht wijdt aan de drinkwatervoorziening. Veiligheidsmaatregelen in Kenya. Ter bescherming tegen eventueele grens- Het sanctie-ontwerp aangenomen. (Uit het parlement). De zitting van het Engelsche Lagerhuis. (Dag. Overzicht). De oorlog ItaliëAbessinië. (Buitenland). Smaad jegens Duitsche joden. (Buitenland.) Bij ijhet witte spatbord ook het roode achterlicht vereischt. (Bin nenland.) De jeugdwerkloosheid bestreden. (Binnenland.) De moord te Loon op Zand voor 't gerecht. (Rechtszaken). De Ossche misdadigers achter 't hekje. (Rechtszaken). K.L.M.-dienst verlengd tot Ma nilla? (Luchtvaart.) Dr. Euwe wint de tiende partij. (Sport.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) overvallen zal, volgens de mededeelingen van een vertegenwoordiger van de regeering in het Lagerhuis, een keten van Engelsche mili taire vliegtuigen in Kenya gestationneerd worden. Er zijn voorbereidingen getroffen om de ter beschikking van den gouverneur staande troepen in geval van ernst onmiddel lijk te kunnen versterken. Italië koopt katoen. Gemeld wordt, dat met het oog op het bin nenkort van kracht worden der sancties, de exporteurs in Alexandrië alle beschikbare voorraden balen katoen in Egypte opkoopen voor onmiddellijke verscheping naar Italië. Deze aankoopen in het groot zijn reeds een week geleden begonnen, toen Italië besloot de katoenaankoopen contant te betalen. Van 17 tot 24 October zijn uit het binnenland 70.600 bJen katoen in Alexandrië aangekomen, terwijl in denzelfden tijd van de vorige maand slechts 25.100 balen arriveerden. De Egyptische staatspoorwegen kunnen den stroom katoen nauwelijks verwerken. Een auto, waarin drie Carabinieri en twee andere personen hebben plaats genomen, is in den afgeloopen nacht nabij Brest in het dal van de Nous van den weg geraakt, ver moedelijk tengevolge van het breken van een as, en in een greppel terecht gekomen. Alle vijf inzittenden werden gedood. 34 gewonden, w.o. 8 ernstig. zeer Tusschen Algiers en Djidjelli nabij de dui nen van Mansaeria is een autobus van een hoogte van 30 meter in zee gestort, waar schijnlijk tengevolge van een defect aan de stuurinrichting, wegwerkers snelden naar de plaats des onheils en verleenden eerste hulp. Alle passagiers van de autobus konden worden bevrijd. 34 hunner waren gewond, van wie acht zeer ernstig. GEVELTOERIST IN ACTIE. Ontsnapping uit gevangenis. Héél Versailles was in oproer. Want in een oogenblik was 't overal bekend, dat een in breker, Jean Dupuis, die naar Parijs zou worden gezonden om zich daar te verant. woorden voor zijn rechters, er in was ge slaagd, om de gevangenis te ontvluchten, zoo meldt een correspondent te Parijs. Het anders zoo stille koningsstadje was in rep en roer, want de brutaliteit waarmede Du- pois te werk was gegaan, was ook ongekend. Terwijl de gevangenen hun rondwande ling over de binnenplaats deden, nauw be waakt door de cipiers, had Dupuis blijken gegeven, dat hij nog niets had verloren van zijn oude talenten van trapeze-werker in een groot circus. Als was het een ladder, zoo klom hij langs de vensters tegen den gevel van de directeurswoning, toegejuicht door zijn medegevangenen stond hij weldra op het dak. Daar rende hij naar de voorzijde en aar zelde geen oogenblik om een sprong van zeven meter diepte wagen. Toen de cipiers buiten kwamen, was Dupuis al verdwenen. De gendarmerie inmiddels gewaarschuwd, begon dadelijk en klopjacht en enkele uren later vond men Dupuis. met e#n pijnlijk ge zicht. op een bankje in het park gezeten be zig zijn voet te masseeren „Als ik m'n „poot" niet verstuikt had. dan wandelde ik nu il in de Alpen of de Pyreneeën, zoo zucht te hij.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1