l Getuigenis-samenkomst van Kerk en Vrede. Stad en Omgeving. Tegen oorlog. Men heeft God méér gehoor zaam te zijn dan de menschen. Drie sprekers in de Kapelkerk. HET UITZICHT IS BEPERKT LEED AAN HEVIGE RHEUMATïEK. Tot zijn vrouw het middel vond. Ons bedrijfsleven. Jiadioproqicunma o 1 I r I VIER EEUWEN BUENOS AIRES. DE MISLUKTE AANSLAG OP DEN TURKSCHEN STAATSPRESIDENT. De dader is thans bekend. SMAAD AAN JODEN. Hun namer mogen op de oorlof' monumenten niet voorkomen. 't Was jammer, dat de Kapelkerk gister avond voor de getuigenis-samenkomst van Kerk en Vrede niet geheel bezet was. Er wa ren drie sprekers aangekondigd, van wie één, ds. M. van der Voet, herv. pred te Haarlem, wegens huiselijke omstandigheden echter ver hinderd was. In zijn plaats trad op ds. E. H. Wieringa, herv. prea. te Purmerend. Nadat ds. F. K u i p e r, doopsgez. predi kant hier ter stede, met het voorlezen van Joh. 15 16 t/m 27 de bijeenkomst had ge opend, ging hij' vóór in gebed. Daarna sprak hij over: De oorlog van 1935. Bij spr. had zich een vergelijking opge drongen tusschen dezen oorlog en dien van 1914. Vastgesteld moet worden, dat er groo>e verschillen zijn: andere omstandigheden er andere oorzaken en wij weten niet of er 'en zoo groote zee van ellende over de wereld zal komen als toen. Maar wel weten we, dat een getuigenis van de Kerk noodig is (wat in 1914 te veel achterwege bleef) tegen den oorlog. Spr. stond dan even stil bij den oorlog van thans, die ons anders treft den de oorlogen tusschen andere landen in de laatste jaren. Waarschijnlijk komt dat doordat Europa en dus ook Nederland er nader bij betrokken is. Deze oorlog is een koloniale oorlog en de zulke hebben ook wij gevoerd en daardoor vragen wij ons af: wat zouden wij gedaan hebben? Deze oorlog is ook van belang voor Neder land om zijn koloniën, want hij wordt ge streden bij de Roode Zee, den weg ook naar Ned. Indië, en als aan die kust een andere machtsinvloed komt, is dat ook van belang voor onze koloniën. Ook petroleumbelangen zijn met dezen oorlog verbonden en Neaer- landsche belangen zijn in den wereldstrijd om de petroleum betrokken. Hoe belangrijk ook de maatschappelijke belangen zijn bij den oorlog van thans, tóch moet de grondslag van ons zien van dezen strijd een andere zijn dan de economische Het Italiaansche fascisme is de beheerschen- de factor in dezen oorlog. Spr. ging de ont wikkeling dezer partij in groote trekken na Om iets te bereiken in de wereld, moet men geweld gebruiken, had Mussolini's leermees ter gezegd en de leerling riep de zijnen op om welvaart en orde te scneppen, waarbij het geweld niet achterwege kon blijven. En dat werd zoodanig, dat het scheen alsof er niets dan geweld overbleef. De bende, die in 1922 optrok naar Rome, is uitgegroeid tot een der machtigste organisaties, die de wereld oo't heeft gekend, maar maatschappelijk is nog niet veel bereikt, omdat men nu eenmaal met de spade verder komt dan met geweld. Italië heeft in de laatste jaren veel gedreigd, naar allerlei landen, en met succes, en daarna ging het tegen Abessinië en den Volkenbond: „geef mij wat ik begeer''. Spr. geloofde, dat er zóóveel militair geweld is opgehoopt in Italië, dat er wel een vijand gezocht moes: worden. En de wereld ziet vrijwel werkeloos toe. Wel is gedreigd met economische en mili taire sancties, maar nu Italië doorgaat, hoort men niet meer van het militair verzet van den Volkenbond en nu heeft de machtigste staat in dien bond reeds gezegd, dat het niet zeker is of de economische sancties zullen zijn vol te houden, zoodat het beter zou zijn te streven naar een eervollen vrede. De kans bestaat dus, dat er spoedig een eind zal komen aan den oorlog. Maar zei spr. de vrede, die dan zal komen, zal niet voldoen aan het recht. We zullen staan voor donkere vooruit zichten ten aanzien van den vrede. De bewa peningen zullen nog toenemen: er is een voorbeeld gegeven, dat hij het wint, die zich het sterkst maakt en niet hij, die op recht en gerechtigheid vertrouwt. De onveiligheid der landen en de conflicten zullen toenemen, de geest in Europa, die hier en daar tot bar barisme is vervallen, zal nog verder achter uitgaan tenzij er een ontwaking komt in de christelijke kerk. De eenige hoop voor menschelijkheid en recht moet gevestigd wor den op het evangelie van Jezus Christus en het hangt af van de gemeenten, die de predi kanten stuwen, of tegenover den oorlogsgru wel wordt gesteld het Licht der Wereld, dat het zout der aarde is. Rede ds. Wieringa. Ds. Wieringa begon met de richting aan te geven, waarin zijn betoog zou gaan: Ook als de plek waar eens onze wieg stond, ons z:er dierbaar is, komt de vraag op of wij die lief de zoo hoog mogen stellen, dat wij ons vader land mogen verdedigen met alle middelen. Ons vaderland is niet los te maken van de begrippen staat en staatsgezag. De derde op merking was, dat de verdediging van de kerk ligt in de verdediging van het evangelie als het Woord Gods. Eenerzijds nu wordt de kerk opgeroepen hooge goederen te verdedigen als vaderland, orde en gezag; anderen betoogen, dat men- schelijke instellingen niet mogen worden ver eenzelvigd met God en Gods zaak. Spr. dacht aan het woord: „Geeft den keizer wat des keizers is en God wat Godes is", en ging de omstandigheden na, waaronder Jezus dat sprak. De vraag komt naar voren of het tweede deel dezer uitspraak niet over het eerste oordeelt, m.a.w. of het tweede niei eigenlijk het eerste is, en als men het woord verstaat in de lijn van den heelen bijbel, zou spr. die vraag bevestigend willen beantwooi- den. Hij lichtte dit nader toe. Het genoemde gezegde werpt ook een licht op de vraag omtrent de verhouding der kerk tot God en vaderland (staat, volk, staatsge zag.) Men mag God met de andere genoem de waarden niet op één lijn stellen, omdat dan aan deze laatste te hooge eer bewezen zou worden. Men zou alleen slechts denken aan den dienst, dien de kerk aan volk en vader land bewzijen moet. Van christelijke verkon diging van het souvereine woord van God is dan geen sprake meer. Vele christenen bedrij ven bedenkelijke afgoderij met staat er staatsgezag, al zijn dit groote en waarde volle goederen, die men moet trachten te be houden om den chaos niet nog grooter te doen worden. Wij zitten in een chaotische wereld, waar een staat meent door oorlog recht te kunnen scheppen en in dat geval meenen wij ge hoorzaamheid aan den staat te mogen weige ren, omdat wij Gode méér gehoorzaam moe ten zijn dan den staat. Spr. citeerde tot slot een deel van een ge schrift van ds. Buskes, den voorzitter van Kerk en Vrede. Na een korte pauze, waarin tijdens orgel spel gecolporteerd werd met geschriften van Kerk en Vrede, betrad ds. P. A. E. S i le- v i s S m i t, geref. predikant (hersteld ver band) te Haarlem, dan kansel om te spreken over Kerk en Vrede. Wanneer wij denken aan den huidigen toe stand in Europa, kunnen wij zonder eenige overdrijving zeggen, dat Mussolini heerscht. niet alleen in zijn land, maar speciaal heerscht alom zijn geest en dit is heel wat gevaarlijker in kerkelijk Europa. Wij zijn geneigd Mussolini te verguizen z nder ons zelf te kennen, maar omdat de Duitsche leeuw niet minder gevaarlijk is dan de Romeinsche en de Engelsche niet anders is dan Nederlandsche, heeft het feit, dat er ook in ons land comité's worden opgericht tot bescherming van het land, ons veel te zeggen. Er is een soort angst en angs' is een slechte raadgeefster. Het zegt ons, dat de mensch niet veel is veranderd, wij worden ervan doordrongen, dat in ons christelijk Europa het christendom eigenlijk niet anders is dan een kleed, waaronder het zwaard is verborgen. Het kleed van het ware christen dom en van beschaving wordt afgeworpen en wij weten niet wat de toenemende bewape ning van Europa zal brengen. De demonen hebben van 1914 tot 1918 vrij hun vreeselijk spel gehad en hebben ons daarna verladen en Europa heeft zich toen zelf in orde ge bracht. De Volkenbond kwam maar er kwam desondanks ook nieuwe oorlog en wij durven er niet aan denken, wat er zal gebeu ren als de hel echt losbreekt. Europa heeft niet in de eerste plaat3 het koninkrijk Gods en Zijn gerechtigheid ge zocht en dreigt daarom een verschrikkelijke toekomst tegemoet te gaan. Wat hebben wij daartegen van de Kerk te verwachten? Het is juist, dat zij op dit punt geen groot verleden heeft, maar een lichtpunt is, dat er stemmen opgaan, die betoogen, dat zij zich heeft te verzetten De r.k. kerk zwijgt en haar klokken hebben in Italië ook geluid als opwekking tot den roofoorlog in Abessi nië. Een dreigend voorteeken voor de Kerk' In wiens handen is het Europa van 1935? Wij zouden kunnen zeggen met open Mik voor de werkelijkheid: niet meer in handen van vrede en gerechtigheid; de Volkenbond heeft het niet meer in de teugelshet is in handen van een economisch zelfmoordproces, van imperialisme en ongebreidelde expansie- zucht (niet van Italië alleen), van geld magnaten, wapenfabrikanten en petroleum- koning;en, kortom in handen van de demonen zelf, die door Paulus genoemd zijn: de God dezer wereld. De Kerk zal moeten getuigen: al is de wereld in handen van booze machten, toch is ze eigenlijk van Jezus. Niet „Der Untergang des Abendlandes'' zal zeggen, hoe het gaan zal, maar de bijbel van Jezus. Deze Jezus van Nazareth zal overwinnaar zijn. De Kerk ?al van Hem moeten getuigen, dat het licht in de duisternis is gekomen en dat het niet door de duisternis is overweldigd. Aan dit getuigenis zal de houding der Kerk moeten beantwoorden. Zij zal moeten erkennen, dat de wereld bezig is zich te wape nen en dat ook Nederland daaraan meedoet en tegelijkertijd zal zij moeten zeggen, dat Jezus het laatste woord heeft en dat zij daar om aan die ongerechtigheid niet meedoet. De Kerk onzer dagen, zooals zij zich con creet openbaart, zal achter Mors aangaan en niet achter het Kruis het is smartelijk dit te moeten erkennen. Gelukkig zijn er in de Kerk menschen, die Gode meer gehoorzaam zullen zijn dan de menschen. Die Kerk is er altijd geweest en zal er altijd zijn. Het conflict met den staat zal vroeg of laat ons wachten; velen zullen ervoor terug schrikken. Spr. stelde vast, dat Kerk en Vrede niet revolutionnair is en erkent, dat de s*aat er moet zijn ter onderwerping van allerlei booze machten, maar daartegenover staat, dat de macht van den staat haar grenzen vindt in Gods woord en dat de Kerk altijd dat woord zal moeten verkondigen en hoog houden en een open oog moet hebben voor de verwording van het staatsleven in onzen tijd. Wij mogen ons niet zonder meer aan den staat toevertrouwen, maar wij moeten weten, dat hij het orgaan is van den modernen oor log. Het legerkamp des lichts mag geen ge meenschap hebben met het legerkamp der duisternis. Alleen met Jezus, met God, kunnen wij het wagen. Hij zal met ons zijn, als wij ons hou den aan Zijn paden, gelijk Hij ons zelve heeft beloofd. In die overtuiging kunnen wij onzen gang gaan. In Zijn gemeenschap kunnen wij geen wapenen dragen. De bijeenkomst werd gesloten met geza- menlijken zang van Gez. 199 1 en 4. Op hoog* bruggan It SCHERP RECHTS HOUDEN h*t wachtwoord I U kunt immart nlat zien, of van da andere zijde verkeer nadertl De oude geschiedenis, van alles gepro beerd, eerst dit, toen dat, dat, maar geen verbetering, de pijnen bleven. „Ten- slott", schrijft deze dame, „besloten wij een proef met Kruschen £a|ts te nemen en -inderdaad, het heeft wonderen voor mijn man gedaan". Het zou voor rheu- matieklijders heel wat veistandiger zijn om direct met Kruschen Salts te be ginnen. Lees slechtv haar brief: „Mijn echtgenoot leed aan hevige rbeumatische pijnen In den rug Eenigen tijd geleden moest hij zeifö twintig weken achtereen thuis blijven. Ik vrees de, dat hij nooit meer zou kunnen wer ken. We probeerden ieder denkbaar middel, maar niets hielp. Tenslotte be- s eten wij een proef met Kruschen Salts te nemen. Het heeft ons bewezen zijn gewicht in goud waard te zijn. Mijn man kan nu weer werken als voorheen. Ik beveel Kruschen Salts aan een ieder aan, zoo gauw ik van rheumatische pijnen hoor. Voor mijn man deed het wonderen". Mevr. B. F. te Rheumatiek, jicht en ischias onhtaan bijna altijd doordat urinezuur en afval stoffen zich in het lichaam hebben op gehoopt, waardoor het bloed verontrei nigd wordt. Kruschen Salts spoort lever, nieren en ingewanden aan tot krachti ger werking, waardoor de giftige stoffen volkomen uit het lichaam verwijderd worden en de pijnen snel en voor goed verdwijnen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogis ten 0.90 en 1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij voorkomt. Nog zijn wij de crisis niet te boven of nieuwe zorgen, als gevolg van de jongste gebeurtenissen in Afrika, dreigen hun rem- menden invloed te doen gevoelen op ons be drijfsleven. Te verwonderen valt dit niet. De interna tionale toestand geeft een beeld van verwaï- ring en de moeilijkheden welke ons land heeft te overwinnen, zijn waarlijk niet te on derschatten. Inmiddelswij moeten vooruit. Het is een gebiedende taak ons bewust te blijven, dat het voor de instandhouding van ons be drijfsleven van het grootste belang is, dat Nederland voortgaat met uitvoer en zich een afzetgebied verovert in die landen, waar de afzetpogingen met kans op slagen kunnen worden beloond. Deze noodzakelijkheid wordt door zeer velen uit handelskringen begrepen. Hunne veelvuldige verzoeken om voorlichting zijn ons een zeer duidelijk bewijs, dat zij er niet aan denken den strijd op te geven. Om te voldoen aan verschillende verzoe ken om inlichtingen betreffende de te bewer ken markten, komen wij tot het geven van de volgende wenken: Bij den afzet van' onze'producten bedenke men allereerst, dat er in ae houding van de meeste Europeesche landen, die den invoer van onze producten belemmeren, zij het dan ook ter bescherming van eigen industrie, vooreerst geen wijziging in dit opzicht valt te verwachten. Wij moeten het verder zoeken en onze goe deren zenden naar landen, waar onze afzei- pogingen kans van slagen bieden. Hierbij denken wij aan Zuid-Amerika. Eenigen tijd geleden, toen wij wezen op de noodzakelijkheid om de Nederlandsch-Indi- sche markt voor Nederland te behouden, bleek Japan een geduchte concurrent te zim. Voor Zuid-Amerika vreest men eveneens, dat Japan op weg is ons de baas te worden. Ja pan ontkent dit niet en doet de wereld we ten, dat niemand het zal kunnen tegenhou den op den ingeslagen weg. Misschien valt er iets te leeren van dit volk, dat in hooge mate de gaven van het initiatief bezit. Dat Nederland niet wenscht achter te blij ven blijkt ons uit de bemoeiingen van ons land inzake de deviezenregeling b.v. in Ar gentinië en Brazilië, waardoor Nederland in een gunstiger positie kwam dan voorheen. Zuid-Amerika op dit werelddeel en zijn gunstige markten heeft het Bureau voor Handelsinlichtingen meermalen gewezen kan niet buiten den invoer uit andere landen. Ook niet dié staten, waarin de nijverheid in de laatste jaren sterk voorn 't gaat. Tot de artikelen, welke Argentinië aan Ne derland vraagt, behooren: visch, melkpro ducten, chemische artikelen, verfwaren, ga rens, stukgoederen, aardewerk, papier en pa pierwaren, granen, erwten, boonen, genees middelen, ijzer en staalwerken, leder, gereed schappen, oliën, dranken, touw, etc. Wil men slagen in Zuid-Amerika, dan moet men wel bedenken, dat de exporteurs een zekere mate van bekendheid moeten be zitten met de gewoonten van het land, waar heen zij wenschen te exporteeren. De vooruit verkenning der markten, zooals het Bureau voor Handelsinlichtingen dat doet, ten be hoeve van zijn leden, is een eerste eisch. Men diene na te gaan, bij den uitvoer van produc ten, of de staat welke men op het oog heeft, dezelfde producten eveneens uit naoijgele- gen landen invoert. Men stelle dus zeer con- curreerende prijzen. Een voorname factor bij den handel met het buitenland is liet ge ven van crediet. Zonder aanpassing aan de gewoonten der Zuid-Amerikaansche firma's is er geen kans op eenig afdoend resultaat voor het verkrijgen van een geregelden ex port. Het Bureau voor Handelsinlichtingen, dat in Zuid-Amerika voortdurend propaganda voert, heeft vele directe aanvragen naar Ne derlandsche artikelen uit Zuid- en Midden- Amerika ontvangen In de afgeloopen zes maanden bleek er belangstelling voor de volgende artikelen: textielen, garens, dekens, markiezendoek. lompen, touw, zakken, kapok, vezels, electri- sche lampen, electrisch draad, verwarming»- ^Paraten, machines, rijwielen, centrifugeer machines, separatoren, ijzerwaren, tin, lood, metaalgaas, ijzeren kettingen, gereedschap- Zaterdag 26 October. HILVERSL'/Vi. 301 M. (VARA- uitz.) 8.- Gr.pl. 10.VPRO- morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continutedr.: J. Jong, orgel en F. Nienhuys en C. Rijken, deel. 12.Gr.pl, 12.30 De Notenkrakers olv. D. Wins. 1.Gr.pl. 1 15 I.45 E. Walis en zijn orkest. 2.— Gr.pl. 2.20 Strijkorkest olv P. Tig- Sers, mmv. L. v. d. Lek, hobo. 2.35 'ubbel X, olv. C. Steyn, mmv. B. v Dongen, zang. 3.rilmpr. M. Sluyser. 3.15 M. Gobets, tenor en JJohan Jong piano. 3.40 Economi sche lezing J. W. Matthijsen. 4.05 Gr.pl. 4.40 Mr. dr. G. v. d. Bergh: Het plan van den arbeid. 5.— R. Schoute: Baskische feestdagen (mei gr.pl.) 5.40 Literaire lezing dr. G. J Geers. 6De Wielewaal, o.l.v. P Tiggers en toespraak. 6.30 Es- g:ranto-uitz. 7.— H. A. Brinkhof: e boodschap van het religieus- socialisme en gr.pl. 7.30 Gr.pl 8. Herh. SOS-ber. 8.03 Nieuwsber. en VARA-varia. 8.15 Gr.pl. 8 40 „De Meid", spel van H. Heijermans, m. m. v. het VARA-tooneel en Esther de Boer—van Rijk. 9.— C Steyn's Accordeon-orkest mmv. B. van Don gen, zang. 9.20 Toespraak H. F. Oets. 9.30 10.— „Noc turne", spel van Heijermans, mmv.' het VARA-tooneel en Esther de Boer—van Rijk. 10.30 E. Walis en zijn orkest. 11.— Nieuwsber. 11.05 Verv. orkestconcert. 11,20—12. Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. (KRO-nit- zending). 8.915 en 10 Gr.pl. II.3012.Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. en orkestconcert. 1.30 Schla- germuziek. 2.Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.-4— Kinderuur. 4.15 Schlagermuziek en gr.pl. 8Ber. 8.05 Orkestconcert, zang en accor- deonmuziek. 10.35 Ber. 10.40 Ac cordeon en piano. 10 50—12.— Gr.pl. DROITWICH, 150C M 10.35— 10.50 Morgenwijding. 11.05 Cau serie. 11.20 BBC-Northern-orkest olv. Morrison mmv. L. Sheppard, alt. 12.35 Het Commodore Grand- orkest olv. H. Davidson. 1.35 Gr.pl. 2.20 Ber. 2.25 Coventry Hippo- drome olv. Shadwell. 3.20 Orgel spel H. Ramsay. 3.50 Het orkest v. d. Royal Air Force olv. R. P. O'Donnell. 4.50 BBC-koor olv. L. Woodgate. 5.20 Gr.pl. 5.50 „Five Hours Back", relais uit Amerika. 6.20 Ber. 6.50 Sportpr. 7.05 Welsch intermezzo. 7.20 The Saturday Ma gazine, week-end-progr. 8.05 Causj- rie. 8.20 Variété-progr. 9.50 Ber. 10.20 Nieuws uit Amerika. 10.35 BBC-orkest olv. Clifford. 11.20— 12.20 BBC-dansorkisst olv. Henry Hall. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Orkestconcert olv. Morel. 2.50 Gr.pl. 4.20 Pascal- orkest 5.50 en 6.50 Gr.pl. 8.20 Deel. en zang. 9.05 „Véronique", operette van Messager, mmv. so listen, koor en orkest olv. Bigot 11.0512.35 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 —1.20 Strijkorkest olv. H. Ander- sen. 2.35—4.20 Het Omroeporkest olv. L. Oröndahl. 6.35 18de Eeuw- sche muziek olv. L. Gröndahl. 7 20 10.20 Bont progr. KEULEN, 456 M. 5 50 Orkest- concert. 11.20 Uit StuttgartPopu lair concert. 1.35 Gr.pl. 3.20 Vroo- lijk progr. mmv. solisten en orkesten olv. Kneipp. 6.20 Omroepkwintet 7 30 Omroeporkest en -koor. 10.20 11.20 Emdé-orkest. ROME, 421 M. 8.10 „Aïda", ope rette van Verdi. Orkestl.: Vitale. Koorl. R. Benaglio. BRUSSEL, 322 en 484 M- 322 M 12 20 Gr.pl 12.50 Salonorkest olv. Walpot. 1.50—2.20 en 4.20 Gr.pl. 5.20 Pinao- en fluitrecital. 6.35 io 805— 8 35-12.35, 2 Sa-on-orkest olv Walpot. 7.35 Gr. p| 8.20 Salonorkest olv Walpot 10.30—11-20 Gr.pl. 484 M 12.20 Grpl. 12.50 Omroeporkest olv Ga soii. i.50—2.20 m 4.35 Grpl. 5 20 Omroeporkest olv. Gason. 6.20 Gr pl 6.50 Omroeporkest. 8.20 Sym- plionie-concert. 9.20 Hoorspel. 9.45 Verv. concert. '0.30 Dansmuziek. 11 20-12.20 Or.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 720 „Der Zigeunerbaron", operette van Strauss. Leiding K. List. 9.20 Ber. 9 50 Eng. hoorn, en piano-recital. 10.05 W'erber 10.20 11.20 Dansmuziek door W. Krü- ger's orkest. GEMEENTEL! IKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum I. Lijn 2: Hilversum II. Lijn 3: D sender 8.11.20, Ka- lundborg 11.2012 20, Brussel VI. 12.20—14.20, Luxemburg 14.20 14.35, Kalundborg 14.35—15.20, D.sender 15.20—17.20, Brussel Fr. 17.20—18.20, Parijs Radio 18 20— 19.10, Beromün3ter 19.10—19.50, Weenen 19.50-20.20, Rome 20.20 —24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8.50, Lond. Reg. 10.35- Droitwich 12.3516.50. Lond. Reg. 16.5017.35, Droitwich 17 35 18.50, Lond. Reg. 18.50-20.20, Droitwich 20.2022.35 ,Lond. Reg 22.35-24.-. Zondag 27 October. HILVERSUM, 301 M. (855— 10.— en 5.-8— VARA, dc VPRO van 10.—12.—de AVRO van 12-—5.en 8.12.nor). A 8.57 Carillonspel S. Nees. 9.— X Voetbalnieuws. 9.05 Tuinbouwpr. S. S Lantinga. 9.30 Carillonspel J. Denijn en S. Nees. 9.45 Prof. dr. J. Tinbergen: Het plan van den ar beid. 10.Zondagshalfuur voor kinderen. 10.30 Kerkdienst u. d. Rem. kerk te Alkmaar. Voorg. mej. ds. F. W. Rappold. 12.— Klokken spel en uurslag v. h. Stadhuis te Veere. 12.01 Filmpr. L. J. Jordaan. 12.30 Carillonbespeling St.- Nees. 12.50 De Octophonikers olv. B. Drukker en gr.pl. 2.Boekbespr. dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Piano- recital J. Odé. 3.Omroeporkest o. 1. v. A. van Raalte, mmv. W. Spruit, sopraan en mr. H. Smedes, tenor. 4.Dordrechtsch Mannenkoor Caecilia" olv. D. W. v. Leeuwen. 4.20 Or.pl. (4.45 Sportber.) 5 Sportpr. 5.20 Intern. Vocaal Jeugd- concert. 7.20 F.agm. uit Heijer- man's „Droomkoninkje" olv. W. v. Cappellen. 8.— Ber. 8.15 Omroep orkest olv. N. Treep. 9.— Radio journaal. 9.15 „De familie Stastok" spel naar Hildebrand door j. v. d. Poll. Leiding K. Kleyn. 10.Om roeporkest olv. A. van Raalte mmv. F Lamond, piano. 10.30 Or.pl. (10.45 Verslag schaakmatch Euwe Aljechin. 11.— Ber. 11.10—12. De Avro-Decibels olv. E. Meenk HILVERSUM, 1875 M. (8.30- 9.30 en 5.-7.45 NCRV, 10 11.30 N.E. V. en de KRO van 9.30 10.en 7.4511.uur). 8 30 Morgenwijding olv. Kapt. J. Salo- mon mmv. sopraan, alt en orgel. 9.30 Gr.pl. 10.Kerkdienst in de Ned. Herv. kerk te Coevorden. Voorg. ds A. E. K. Pols. Orgel H. Mulder. Koorleiding B. W. H. Kramer. 11.30 Orkestconcert en gr.. pl. 1.Lezingen en orkestconcert 2.Lezing. 2.30 Orkestconcert, le zing en gr.pl. 4.30 Ziekenhalfuur. 5.Gewijde muziek. 5.20 Kerk dienst uit de Geref. kerk (Nieuwe Oosterkerk) te Rotterdam. Voorg. ds. W. J. J. Velders. Orgel F. Tol- lig. Hierna gewijde muziek. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie. 810 Ber. 8.15 Orkestconcert, zang en gr.pl. 10.30 Ber. en gr.pl. 10.40— 11.Epiloog. l l I pen, spijkers, schroeven, zink, landbouw werktuigen, aardewerk, glaswerk, sanitaire artikelen, tegels, mandflesschen, huishoude lijke artikelen, plantaardige oliën, essences, gommen, coprah. bamboe, lijm, stijfsel, stea rine, paraffine, detrine, glucose, vleeschwa- ren, melk, kaas, haring, bokking, visch, reu zel, margarine, cacaoboter, cacaopoeder, sui ker, conserven, aardappelen, uien, boonen, vruchten, chemische producten, medicinale kruiden, specerijen, bier, alcohol, dranken, mout, papier, carton, behangselpapier, leder, lederen riemen, schoenleder, schoenfournitu- ren, bloembollen, zaden, cement, inkt, poets katoen. Het Bureau voor Handelsinlichtingen, 16 Oudebrugsteeg, Amsterdam, is gaarne bereia inlichtingen te verstrekken en behulpzaam te zijn bij het aanknoopen van zakenrelaties. Do schrijver Enriquo Rodriguoz Lar- roia heeft in gezelschap van den gezant van Argentinië, Garcia Mp.nsilla, gister ochtend een bezoek gebracht aan den president van de Spaanscbe Republiek om dezen namens de Arirentijnsche re- gearing officieel uit te noodigen het vierde eeuwfeest van do stichting van Buenos Aires bij te wonen. De herden king zal plaats vinden in Juni van het volgend jaar. Zamora heeft verklaard aan de uitnoodiging gevolg te zullen geven, indien de binnen- en buitenland- sche politieke toestanden hem zulks zal veroorloven. Het is thans komen vast te 6taan, da' het Trans Jordaansche parlementslid. Aosad Pasja Khalil de voornaamste ver dachte is in verband met de poging «en aanslag te plegen op den president van Turkije, Kemal Ataturk. Assad Pasja Khalil is voortvluchtig. Te Haifa zijn drie vroegere Turksche officieren gearresteerd, die tijdens den Grieksch Turkschen oorlog van 1923 waren overgeloopen en uitgeweken naaf Palestina. Rijksminister Göbbels heeft bepaald, d» het verboden is de namen van Joden, gé**" len in den wereldoorlog op de gedenksteen® of monumenten der gesneuvelden in den w - reldoorlog te vermelden. Deze verordening, welke wel aldus op» vat moet worden, dat alle Joodsche name van gedenksteenen en monumenten m0f ,e. worden verwijderd, is wel een der meest gen de borst stuitende uitingen van het a» semitisme. .^/W) In den wereldoorlog hebben rond i- loodsche Duitsche soldaten en officieren leven gelaten. In ontelbare steden pen zijn monumenten of gedenksteen«i richt voor gevallen stad- of dorp&^i' )n_ onder wie zich Ariërs en met-Anërs den De namen der niet-Ariërs zul lei op Göbbels' bevel weggebeiteld moete den.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6