PALMOLIVE 1t...en nu heb ik nog kans op de extra f 500«- De misdadigers van Oss achter 't hekje. [Binnenland Rechtszaken De brandstichting te Megen wordt opgehelderd. ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 25 OCTOBER 1935 Dagelijks een dames- of heerenrijwiel (waarde f39.50) of f35.- contant en 50 waardevolle prijzen Eéns per maand: 500 gulden! De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft gistermiddag, na de schorsing, de zaak be handeld tegen den 51-jarigen hotelhouder J F g., wien is ten laste gelegd, dat hij in het voorjaar van 1933 brandstichting heeft uit gelokt, door aan een of meer leden van de familie de Bie te Oss daarvoor een bedrag van honderd gulden of daaromtrent te ge ven of te beloven. In den nacht van 7 op 3 juni van genoemd jaar heeft die brandstich ting PIaats g*1130 Piet d« Bie en zijn neef Qgrrit, die later door hem is vermoord, heb ben samen dit misdrijf gepleegd. De woning van verdachte te Megen met bakkerij en schuur, is grootendeels afgebrand. Er s le vensgevaar te duchten geweest voor twee menschen, die zich in het huis bevonden, en semecn gevaar voor gebouwen en inboedels u, de nabijheid. Verdachte zegt, dat hij geen verdediger ril hebben. Mr. Hekking zegt, dat hij als toegevoegd verdediger den plicht heeft, hier te zijn. Verdachte: Ik neem geen verdediger, vast niet. Op 18 Juli heb ik besloten, geen verde diger te nemen. Ik kan mijzelf wel verdedi gen. De president: Ik denk dat uheel wat ver dediging noodig zult hebben. Is het waar wat u ten laste wordt gelegd? Verdachte: Neen, zeker niet. De president: Heb je in 1933 een der de Bie's geld aangeboden om brand te stich ten? Verdachte: Nooit iets van gezegd. De president: Het zal straks anders blij ken. Kende je de de Bie's? Verdachte: Jawel. De president komt dan tot verdachte's verklaringen voor de wachtmeesters de Gier en van der Weerd. Verdachte zegt dat hij geslagen is. De president: De boe te Megen was ver zekerd voor J 14.500 Die verzekering was u opgezegd en zou den 9en Juni eindigen Wel eigenaardig, dat een nacht te voren de zaak afbrandt en dat u te Veghel ziek lag Wat was dat voor een ziekte? Verdachte: Ik had kou gevat. De president: Waarom heb je je kinderen uit Megen laten komen en niet den pastoor? Die is nog belangrijker dan je kinderen, wan neer je zoo ziek bent. Verdachte zegt nog, dat Gerrit de Bie zijn huis uit haat in brand heeft gestoken. Gerrit was bij hem in dienst geweest en was 14 da gen tevoren bij hem weg gegaan. Wachtmeester van der Weerd verklaart, dat verdachte hem op een avond had gezegd, dat hij zijn hart wilde uitstorten. Getuige had toen wachtmeester de Gier geroepen en getuige had vervolgens gezien dat verdachte de Gier om den hals hing en allerlei dingen vertelde. Van eeweld is geen oogenblik spra ke geweest Aan zoo'n ouden man zal ik mij niet vergrijpen, aldus getuige. De wachtmeester vertelt verder dat ver dachte op een zeker oogenblik was opgehou den met rijn bekentenissen en had gezegd: „Wij kunnen in Den Bosch nog wel eens on derhandelen*'. Getuige had toen nog gezegd: „Het is in den Bosch geen vredesconferentie" Voorts zegt getuige, dat verdachte vaak vreeselijk te keer ging in de cel, maar dat hij dikwijls ook erg veel pleizier over hem heeft gehad (vroolijkheid). Wachtmeester de Gier zegt, dat verdachte nem den Zondag na zijn aanhouding zijn bekentenis had gedaan. Hij had gesnikt als een kind Geweld is er niet in het minst ge bruikt; de verklaring is geheel vrijwillig af- gclegd en getuige kreeg den indruk dat hij °ok werkelijk berouw had verdachte: Ze hebben mij behandeld als slaaf. Ik ben mishandeld waar wacht ster de Gier bij zat. De president leest dan de vroegere beken tenis van verdachte voor, waarin om. werd ^egd, dat Piet de Bie de vader van Ger- nt hem had aangeraden om zijn kinde ken, die te Megen woonden, naar hem (ver nachten) in Veghel toe te laten komen door 2,ekte voor te wenden, voordat de brand zou "orden gesticht verdachte: Dat kan daar allemaal wel geschreven staan De president: Dat is het toppunt. Te wil len zeggen, dat wachtmeester de Gier val selijk iets opschrijftIk kan u wel zeg den, dat de rechtbank u aan die verklarin- ^en zal houden. De marechaussee van der Spek is er bij geweest, dat B een verklaring wilde afleg- gen- Hij was niet bij het verhoor geweest, de Gier verdachte daarna had afgeno men. Getuige Bonstra, rijksveldwachter te Me- had den bewusten nacht den brand ont- Toen hij erbij kwam, stond bet heele J^id al in lichte laaie. Er was een brand- ®uur en het was duidelijk, dat de brand was aangestoken. Getuige was naar boven ge- g^n, omdat er gezegd werd, dat er nog een "wisje in huis was; dit was echter niet het g^l geweest. 1De president tot verdachte: Had u den ®°f1 kunnen verkoopen? Verdachte* Ta 7ekcr Jachtmeester'de Gier: Niet waar. Er was Prake van, doch de gegadigden wilden er plotte niet aan. Zij vonden het een te vieze Jfatlachte: Vieze boel! Ze hebben 11 000 geboden, maar dat was mij te weinig- Piet de Bie getuigt. ^an verschijnt Piet de Bie voor de recht- President wijst hem op het ge- cnt van zijn verklaring „Denk eraan, dat J niets te veel en niets te weinig zegt va„ 8e zegt, dat Gerrit en diens vader 3 herdachte de opdracht hadden gekre- brand stichten. Hij had dit van gehoord en toen was de afspraak ge- dopi ri Gerrit en getuige het zouden oen. Gewapend met een flesch benzine wa- a €r heen gegaan. Zjj hadden er nog het Gerrit"hadden <7°" °°^- Getuige en ten in brand °P verschillende pun krijgen maar Jr u'i. zouden elk 25 Gerrit 'wist Ha+'e 3 z'ï noo't gezien, wenden m' verdachte ziekte zou voor- gen JT1 kin<kren h«t huis uit te krij- Verdacht Die jongen kan zeggen wat hij bekentenis !dent* Het kl0pt met vr°egere p. Catharina Ulijn spreekt. dieTiTT Geelen, Catharina Ulijn mi 18 geweest tot het dra- laatstèonnpmH l !n Ger["it de Bie, waarbij Ï3TR2?6 ,hei leven beeft gelaten heeft vertpfiï j* ^'t baar eertijds brand ,mdat hii biï B- den >n Sn ki^w Stekn1e? dat verdachte dan aan selma ïnl!" Z°U, telefoneeren dat hij plot- iomm rvf Z1Cj was en K over m°etsen avJond van den brand bad Ger- "n,hanf gezegd„Kijk vanavond laat daar SJl?>'rrL1UChtYdan zie l'e de baan 'a j bad dien avond gekeken frpnHp r^aa U !^cbt rood gezien. Den vol gieten dag had Gerrit haar verteld, dat hij met Piet den brand had gesticht. Getuige blijft, haar verklaring afleggend, strak voor zich uitkijken. Piet de Bie, op een paar meter afstand van haar gezeten, slaat gezicht C mC* Cen vuurroode k'cur op zijn De echtgenoot van Catharina bevestigt haar verklaringen. Requisitoir. Het O.M. constateert, dat de brandstich ting vast staat. De vraag is of verdachte er van wist. De man zegt van niet, maar spr. gelooft van wel. Hij releveert 's mans beken tenis voor de marechaussee, daarbij vast stellend dat wat verdachte nu zegt: dat hij (Zondags) bekend heeft omdat hij Donder dags was geslagen, absurd is. Behalve de bekentenis is er de verklaring van Piet de Bie, die bevestigd wordt door Catherina Ulijn en Ceelen. Alle drie wisten van Gerrit, dat B de brandstichting had uitgelokt. Ver der wijst spr. op de gefingeerde ziekte, om de kinderen het huis uit te halen. Deze brandstichting had twee personen het leven kunnen kosten; de zaak is zeer ernstig geweest: Verdachte staat ongunstig bekend Spr. eischt vijf jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Verdachte: Er is niets van waar, dat ik het heb uitgelokt. President: Verder niets te zeggen? Verdachte: Ja, nog heel wat. Hij wijst er op, dat hem ten laste wordt gelegd, dat hij den ouden Piet de Bie heeft overgehaald, den brand te stichten, en dat deze de Bie zoo juist verklaart, van niets te weten. President: Ik geloof, dat mr. Hekking je verdediging beter zou hebben gevoerd! De uitspraak is over veertien dagen. HET DRAMA TE LOON OP ZAND- Tegen jongeman, die zijn ge wezen verloofde met revolverschoten verwondde, 5 jaar geëischt- Op 2 Juni heeft te Loon op Zand een moordaanslag plaats gehad. De 23-jarige timmerman J. W. M. van B uit Kaatsheuvel zag dien dag zijn gewe zen verloofde mej. J. van den Boom, die kort tevoren den omgang met hem had verbroken, met eenige vriendinnen wandelen. Hij vroeg haar een oogenblik te spreken en trok toen het meisje weigerde opnieuw be trekkingen met hem aan te knoopen, plotse ling een revolver waaruit hij van zeer korten afstand eenige schoten op het meisje loste. Door een der kogels werd het meisje zeer ernstig gewond, aangezien deze tot in het ruggemergkanaal doordrong. Gisteren stond de dader J. W. M. van B voor de Bredasche rechtbank terecht. Aan verdachte is ten laste gelegd poging tot moord, subs. zware mishandeling en meer subs. mishandeling. Door het O.M. dat werd waargenomen door mr. F. Deelen waren 5 getuigen en 1 deskundige gedagvaard. De reentbank was samengesteld als volgt: mr. Ch. Roebroekx, president, mrs. Godding en Andraea, griffier mr van Panhuyzen. Verdediger was mr. E. van Zinnicq Berg- mann uit 's-Hertogenbosch. Verklaringen deskundige. Dr. J. G. M. A. Goossens, chirurg te Til burg, die de kogels uit het lichaam van het meisje verwijderd heeft, legde eenige verkla ringen af omtrent den aard der verwondin gen, die niet doodelijk doch wel levensge vaarlijk waren. Het meisje zal naar getuige's oordeel wellicht levenslang ongelukkig blij ven, aangezien het ruggemerg beschadigd is Nog steeds na 5 maanden is de toestand van dien aard, dat levensgevaar aanwezig moet worden geacht. De verklaringen van het gewonde meisje werden hierop voorgelezen. Bij een verhoor in het ziekenhuis verklaarde zij, dat verdachte zich tevoren immer behoorlijk tegenover haar had gedragen en dat zij hem hetgeen hij tegenover haar misdreef, ten volle vergeeft. Verdere getuigenverhoor. De opperwachtmeester der Kon Mare chaussee A. v. d. Plas, die het eerste onder zoek instelde deelde mede, dat het gewonde meisje aanvankelijk weigerde te zeggen wie op haar geschoten had. De dader was na zijn daad hevig opgewonden, doch toonde den volgenden dag groot berouw. Herhaal delijk informeerde hij of het meisje dood was Een zuster van het gewonde meisje legde eenige verklaringen af omtrent hetgeen oogenbl ikke lijk aan den moordaanslag voor af ging. Toen het meisje weigerde aan het verzoek van den verdachte den omgang met hem weer aan te knoopen, trok deze een revolver en schoot. Reeds bij het eerste schot viel het meisje gewoond neer en toen zij op den grond lag schoot verdachte nog drie- of viermaal op haar. Get. weerde deze schoten met haar handtaschje af en trachtte haar zus ter te beschermen. Uit het verdere verhoor van deze getuige blijkt, dat verdachte reeds een week voor den aanslag met de revolver in den zak liep. Verdachte zeide nooit de bedoeling te hebben gehad op het meisje te schieten, doch wel om zichzelf van het leven te be- rooven. Toen het meisje echter weigerde met hem mee te gaan verloor hij zijn bezin ning en trok de revolver. Het meisje wilde wegloopen en toen trof verdachte haar in den rug. Had zij niet geprobeerd om weg te loopen zoo zegt verdachte dan had ik haar morsdood geschoten. Verdachte, wiens verhoor enkele malen door hevige huilbuien wordt onderbroken, zeide nog zielsveel van het slachtoffer te houden en diep berouw te hebben. De getuige J. A. van Tilburg zag den aanslag van dichtbij gebeuren. Toen ver dachte schoot stond het meisje op nog geen 2 M. afstand van hem. w L u J Requisitoir. Van het verhoor der verdere getuigen werd afgezien, waarna het O.M., waarge nomen door mr. F. Deelen requisitoir nam. Deze meende dat het buiten kijf is dat hei primair tenlaste gelegde, de poging tot moord, volkomen bewezen is. De moeilijkheid in deze zaak is de vraag welke straf de verdachte moet worden opge legd. Spr. moet steeds denken aan het bezoek, aat hij aan het slachtoffci in het ziekenhuis bracht en toen dat jonge kind als een lam- geschoten vogeltje op het ziekbed zag lig gen. Nimmer tevoren heeft spr. zoo gevoeld de waarheid der woorden: „Si je t'aime, prends garde toi". Door zijn daad heeft verdachte, die uit een behoorlijk milieu komt en een goede opvoe ding heeft genoten, een jong leven vernie tigd en daarvoor is een strenge straf op haar plaats. Het O.M. requireerde daarom wegens poging tot doodslag een gevangenisstraf voor den tijd van 5 jaar. Pleidooi. De verdediger mr. E. van Zinnicq Berg- mann uit Den Bosch bestreed dat de pri maire tenlastelegging zou zijn bewezen, wel zware mishandeling. Uit niets blijkt echter dat verdachte heeft willen dooden. Verdachte is door de psychiaters volkomen toerekenbaar verklaard, doch de psychiaters geven toe dat karakters als deze jonge man gemakkelijker dan anderen tot excessen komen. Met het oog op de jeugd van den ver dachte pleitte spr. met klem de uiterste clementie, waarbij hij ook namens het zwaar gewonde meisje aan de Rechtbank verzocht genade voor recht te willen doen gelden. Verdachte vroeg snikkend het meisje nog eenmaal te mogen spreken, waarop de pre sident hem zeide drt verzoek schriftelijk aan de officier van Justitie te doen Uitspraak 7 November a.s. PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Draaierijen alom. Bij de verdere behandeling der Paleis voor Volksvlijt-zaak voor de Amsterdam- sche rechtbank geeft de ex-directeur op vra gen van den president toe, dat hij het Pa leis het volle bedrag in rekening bracht en er „wat aa verdiende". Pres.: Ik noem het niet „verdienen", maar benadeelen van het Paleis, 't is ergerlijk Een getuige vertelt, dat hij slechts 20 voor een obligatie kreeg. Pres.: En u boekte 200! De resident ondervraagt den ex-directeur over zijn rivé-vermogen. Een bedrag van 47.000 kan hij niet ver antwoorden. Zou dat misschien in verband staan met het Paleis? vraagt de president. Verdachte: Neen, dat staat er buiten, ik heb van het Paleis nooit een cent wegge nomen. Pres.: Maar u hebt in een jaar 125.000 contant gestort op uw privé bankrekening en 87.000 opgenomen in een jaar tijds. Hoe verklaart u dat? Verdachte zwijgt en haalt zijn schou ders op. Pres.: Dus daar komt geen antwoord op? Verdachte: Neen! Pres.: Dus doet er het zwijgen toe. Verdachte: „Ja, maar 't is niet recht!" Mr. Muller Massis (tot zijn cliënt): Rechtvaardig je dan! Verdarhte (opgewonden): Ik hèt> niet zooveel gestort. President: De accountant gaat ook niet over één nacht ijs. Mij is b.v. opgevallen, dat u privé 10.000 stortte bij de Amster- damsche Bank op den dag, dat het Paleis terrein werd verkocht. Hoe kwam u aan dat geld' Verdachte: Diamanten verkocht President: Voor den rechter-commissaris sprak u over verkoop van cabaret-meubelen. Verdachte: Ik eet het niet meer... President: De tien mille zijn uit de lucht komen vallen! Nadat ook aan de ex-commissaris nog eenige vragen zijn gesteld over 10.000 welke ook door hem op den dag van den verkoop van het terrein ziin gestort en waarop hij antwoordt, dat dit de aflossing van een oude schuld betrof, die het Paleis aan hem had, wordt de zitting geschorst tot Dinsdag a.s. HET WITTE ACHTERSPATBORD. De officier bij de Groningsche rechtbank heeft vernietiging var het vonnis van den kantonrechter gevraagd. Voor de rechtbank te Groningen is gister middag in hooger beroep behandeld de zaak tegen den heer A. H. Edskes, rijksklerk Ie klasse bij het Kantongerecht te Groningen, die door den kantonrechter van rechtsvervo! ging is ontslagen van de hem ten laste ge legde overtreding van de bepalingen van hel Motor- ea Rijwielreglement, ingevoerd tyj Zoudt U niet graag een mooi Fongers rijwiel willen hebbengloednieuw, voorzien van prima banden en rem Een dames- of heeren model - net zoo U wilt. Of misschien verkiest U f 35.- in contanten Bovendien dingt U mee naar den extra prijs van f500.- per maand. En 50 personen winnen dagelijks nog een spe- cialen prijs. Om deel te nemen aan dezen wedstrijd hoeft U slechts het volgende te doen: Palmolive biedt iederen dag een Fongers 4a (of f35.-) aan voor den besten brief van den dag. waarin wordt gezegd waarom men Palmolive zeep verkiest. Op literaire waarde komt het niet aan het gaat veeleer om de goede idee. De brieven mogen niet langer zijn dan 30 woor den en zoo'n brief schrijven kan iedereen I U weet dat Palmolive de schoonheidszeep der wereld Is en dat de olijf- en palmoliën die erin verwerkt worden de beste natuurlijke schoon heids-middelen zijn. Ook weet U dat vrouwen, in alle landen der aarde, verklaren dat Palmolive méér dan zeep een schoonheids-middel is! Probeert U Palmolive nu ook. en schrijf ons dan waarom U ze verkiest. Met dien brief kunt U een mooien prijs winnen. Vergeet niet dat U zooveel antwoorden kunt inzenden als U wenscht. Schrijf ons Uw oordeel vandaag nog I LEES DEZE EENVOUDIGE REGELS: Q Ga naar Uw winkelier en koop drie stukken Palmolive reep voor 31H CL Van hem ontvangt U alle bizonderheden. 0 Schrijf ons ia 30 woorden of minder waarom U Palmolive zeep verkiest. Vermeld ook den naam van Uw winkelier. Wij kijken niet naar literaire waarde - de beate idee zal winnen. 0 Stuur Uw opgave naar Palmolive. Postbus 671. Amsterdam-C., onder bijvoeging van 3 zwarte banden van de Palmolive verpakking. Het staat ieder vrij zoo vaak in te zenden als hij wiL Voor iedere inzending 3 zwarte banden bijvoegen. Dagelijks: een rijwiel en 50 exlra prijzen. Hoofdprijs: ééns per maand van 1500.- Kon. besluit van 28 Augustus J.I., waarbij het voeren van een wit achterspatbord met ingang van 7 October j.1. verplichtend werd gesteld. De officier van justitie, mr. J. N. Mein- dersma, wees er op, dat de moeilijkheden zit ten in art. 59 van het Motor- en Rijwielregle ment, waarin is bepaald, dat een rijwiel tus- schen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang van voren voor zien moet zijn van een brandende lantaarn en van achter van een roode lantaarn of reflector. Aan dit artikel is een nieuw lid toege voegd, waardoor moeilijkheden zijn ontstaan Ware dit toevoegsel geplaatst achter het artikel betreffende de bei, dan, zouden die moeilijkheden niet zijn opgekomen. De kantonrechter meent, dat het woordje „bovendien", waarmee het toevoegsel aan art. 59 is gehecht, bewijst, dat het artikel in zijn geheel moet worden beschouwd en dus de bepalingen betreffende het witte achterspat bord slechts gelden bij donker. Spreker gelooft niet, dat die opvatting ge heel juist is. Spr. meent, dat men deze zin snede geheel kan zien los van de vooraf gaande bepaling van art. 59. Het gaat naar sprekers opvatting evenmin aan er maar iets extra's in te lezen. Spr. meent, dat het we! degelijk de bedoeling is geweest, dat de bepa ling betreffende het witte achterspatbord ook overdag zal moeten gelden. Spr. geeft toe, dat het beter ware geweest als de bepaling aan een ander artikel ware gekoppeld, maar vindt het toch ook weer niet zoo dwaas, om dat het is opgenomen bij de uiterlijke ken- teekenen van het rijwiel. Spr. meent daarom dat verdachte dient te worden veroordeeld en het vonnis van de kantonrechter moet worden vernietigd. Spr. eischt schuldigverklaring en veroordeel'ng tot een geldboete van 50 cent, subsidiair 1 dag hechtenis. Misschien dat de rechtbank zou kunnen komen tot niet-strafoplegging. Spr. achtte het gewenscht, dat er een eind wordt gemaakt aan de onzekerheid. De heer Edskes verklaarde het niet eens te zijn met den officier van justitie. Zijns in zien» geldt de gewraakte bepaling alleen voor den nacht. Uitsoraak Donderdag 31 October. DE WERELD-JAMBOREE IN 1937. Voor het Gooi is het garantie fonds bijeen. Zooals men weet bestaan er plannen om de wereld-jamboree der padvinders in 1937 in Nederland te houden. Twee plaatsen ko men hiervoor in aanmerking n.1. Bloemen- daal of het Gooi. Er is echter een garantie fonds van 50.000 noodig. Van particuliere zijde is reeds 30.000 bijeengebracht en de diverse Gooische ge meenten zouden trachten, gezien het groote belang voor de streek, de overige 20.000 bijeen te brengen. Hilversum heeft reeds 8000 toegezegd, welk bedrag verhoogd zal worden toi 10.000; Bussum heeft 5000 toegezegd, terwijl thans de gemeente Huizen voorstelt 1000 bij te dragen. De raadsvoorstellen fier andere gemeenten zijn nog niet verschenen, doch, naar wij ver nemen, zal Naarden 1000 a 1500 en Bla- ricum 1000 toezeggen. Thans heeft ook de Kamer van Koophan del van Utrecht besloten voor 2000 is het garantiefonds deel te nemen, mits de jam boree in het Gooi gehouden wordt. Een an dere voorwaarde is, dat een deel der aan- koopen in het ressort Utrecht zal geschieden en dit ressort, inzonderheid de gemeente Utrecht, wordt ingeschakeld in de plannen, die te zijner tijd voor excursies van deelne mers en bezoekers zullen worden georgani seerd. Voor het Gooi is dus het garantiefonds bij een. De Heer J. C. Haspels is met ingang van 1 November a.s. benoemd tot burgemeester der gemeente Enkhuizen DE TOESTAND VAN DEN AARTS BISSCHOP. Gisteravond door ernstige be nauwdheid overvallen. Gisteravond laat heeft dr. A. J. Boekei man, geneesheer-directeur van het St. An- tonius-ziekenhuis te Utrecht over de ziekte van Z. H. Exc. den Aartsbisschop het vol gend communiqué medegedeeld: De laaste weken is de toestand van Z. H. Exc. mgr. Jansen gestadig achteruit gegaan. Hedenavond werd de Aartsbisschop door een ernstige benauwdheid overvallen, die eenige uren aanhield. Indien de aanvallen zich mochten her- hale, is er reden tot ernstige ongerustheid. TRAMBESTUURDER ONWEL GEWORDEN. Na enkele oogenblikken over leden. De trambestuurder R., arriveerde gister avond met een tramwagen van lijn 17 aan het beginpunt Surinameplein te Amsterdam, omstreeks half negen. Hij voelde zich plot-

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9