ALKMAAR'S UITBREIDINGSPLAN. ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 26 OCTOBER 1935 Het Gemeentebestuur wendt zich tot de Kroon om voor zijn grensgebied een verbetering te verkrijgen van den toestand, zooals deze was, toen Alkmaar nog binnen de stadsmuren besloten lag. HEILOO zal moeten missen het terrein aan den Kennemerstraat- weg ten Zuiden van den Heilooërdijk, het Blockhovepark, benevens de weilanden ten Westen van het Blockhovepark tusschen de Zander* sloot en den spoordijk. OUDORP zal het geheele Ooievaarsnest kwijt raken, benevens de landerijen ten Oosten van de Hoornsche Vaart tot aan de Zeswielen, tot halverwege den Munnikenweg. Ten Oosten van het Ooievaarsnest de landerijen langs den Scher- merweg tot voorbij den Omval, met een diepte van ongeveer 50 meter in Nooro-Oostelijke richting voorbij den nieuw ontworpen Provincialen weg. In bijlage Nr 148 deelen B. en W. het volgende mede: Reeds een 15-tal jaren is de vraag aan- tangig, op welke wijze in het beloop der gemeentegrenzen een verandering ware aan te brengen om deze in overeenstemming te brengen met het zich wijzigende aspect der gemeente. Wat reeds in 1920 een voor Alkmaar klemmend vraagstuk was, is het nu te meer, nu de bebouwde kom inmiddels zoovee! uitgebreider is geworden en de be bouwing de grens zoowel aan de zijde van Heiloo als van Oudorp heeft over schreden en zelfs tot die aan de zijde van Bcgen is genaderd. Ondanks onze herhaalde uitvoerige be- toogen heeft het college van Ged Staten niet wflen treden in het voorstel Uwerzijds om te bevorderen, dat gedeelten van de ge meenten Heiloo en Oudorp aan Alkmaar gouden worden toegevoegd. Wel is het col lege bereid, mede te werken tot een wijzi ging de.- grens enkel tusschen Almaar en Oudorp. Laatstelijk bij den ter inzage ge legden brief van 27 Februari j.1. nr. 174, deed het college ons van dit standpunt mede- deeling. Gelijk U bekend is, biedt de Gemeentewet sedert de wijziging van 1931 aan den ge meenteraad de gelegenheid, rechtstreeks tot de Kroon het verzoek te richten, dat een voorstel van wet tot wijziging der gemeen tegrenzen aan de Staten-Generaal worde ge daan. Nu het overleg met Ged. Staten met be- ekking tot de grens tusschen Alkmaar en meiloo niet het minste resultaat heeft gehad «1 wij van oordeel blijven, dat de voor wij- 'ging dier grens pleitende argumenten door e ontwikkeling der omstandigheden nog dat lracht hebben gewonnen, meenen wij, tof h »j °°£enblik is aangebroken om wL koningin het verzoek te doen. i arvJfn W'i het ontwerp hier laten volgen eik adres wij tegelijkertijd de wijziging <5nr,Lre?sLtussc'len Alkmaar en Oudorp ter sprake hebben gebracht, He' adres aan de Koningin. Het adres aan H. M. de koningin luidt: Mevouw, Met verschuldigden eerbied wendt de raad der gemeente Alkmaar zich tot Uwe Majesteit om te bepleiten de wenschelijkheid van een wijziging van het beloop der gren zen tusschen de gemeente Alkmaar en de ge meenten Heiloo en Oudorp. Aan het besluit om dit verzoek in te dienen is een zeer langdurig overleg voor afgegaan met Ged. Staten oezer provincie, terwijl B. en Wop verzoek van dat college, zich eveneens met hunne ambHgencoten der bovengenoemde gemeenten in verbinding hebben gesteld. Voor wijziging der grenzen gelden de volgende argumenten, die door het tijdsver loop van nog meer klemmenden aard zijn geworden. A. Grens tusschen Alkmaar en Heiloo. Gelijk uit de overgelegde kaart blijkt, loopt de grens met Heiloo ten deele over, ten deele langs wegen. Immers a. de grens loopt over de as van den Hei looërdijk, voorzoover aan deze straat een bebouwing is ontstaan zoodat deze straks voor de helft ligt op het gebied van Heiloo en voor de helft op dat van Alkmaar; b van het punt waar de Heilooërdijk uit komt op den Kennemerstraatweg, tot het beginpunt van de Regulierslaan loopt de grens aan de Oostzijde van den Kennemerstraatweg, die derhalve over dien afstand in zijn geheel ligt op het gebied van Alkmaar, terwijl de bebou wing aan den Oostkant ligt op het ge bied van Heiloo; c. de Regulierslaan ligt in haar geheel op grondgebied van Heiloo, terwijl de grens langs de Noordzijde van die laan loopt en de bebouwing aan de Noord zijde dus is of zal ontstaan op Alk- maars gebied; d. aansluitende aan de Regulierslaan loopt de grens langs de Oostzijde van den Westerweg en buigt bij den Kalkovens- weg naar het Westen om, loopende langs de Zuidzijde van dien weg. De Heilooërdijk is tusschen Kennemer straatweg en Bleekerssloot aan weerszijden bebouwd Ook de Kennemerstraatweg tus schen Heilooërdijk en Regulierslaan heeft aan weerszijden bebouwing. Aan de Regu lierslaan is in de laatste jaren bebouwing Ontstaan, z.oowel aan de Alkmaarsche als aan de Heiloo^che zijde. De gemeente Heiloo, eigenares, van de op haar gebied liggende Regulierslaan, heeft ingezien', dat deze weg niet langer zijn oor spronkelijk karakter van landweg kon be houden en heeft het oostelijk gedeelte (tus schen Kennemerstraatweg en Zandersloot) verbreed, van trottoirs en electrische ver lichting voorzien en er tevens een beplan ting doen aanbrengen. Het westelijk gedeelte van de Regulierslaan (tusschen Zandersloot en Westerweg) heeft nog het karakter van landweg, in den zin van zandweg. Ook de Westerweg tusschen Regulierslaan en Kalk- ovensweg is gebleken de thans vrij smalle grindweg die de weg sinds jaren geweest is, evenals de Kalkovensweg. Aan de Regulierslaan zal de bebouwing verder gaan, evenals ze langs den Westerweg zich heeft uitgebreid. Kon men voor eenige jaren nog in twijfel verkeeren of de bebou wing zich in deze richting wel zou ontwikke len, thans kan daaraan niet meer worden getwijfeld; op het gebied van Heiloo, liggen de tusschen de Regulierslaan en het Hei- looërbosch, is een bebouwing ontstaan, die zich wel zal uitbreiden en in elk gevaï tot gevolg zal hebben, dat de Regulierslaan van een moderne bestrating, rioleering en ver lichting zal moeten worden voorzien, welke uitgaven ook aan de perceelen ten Noorden van dien weg, d.w.z. staande op Alkmaar's gebied, zullen ten goede komen. Hetzelfde zal zich voordoen, wanneer de bebouwing langs den Westerweg verder naar het Zuiden zich zal ontwikkelen, in overeen stemming met hetgeen reeds jaren bij het samenstellen van het uitbreidingsplan ter plaatse is beoogd. Ook dan zal een bebou wing ontstaan langs een weg, die ligt op het gebied eener andere gemeente. Hetzelfde kan zich voordoen aan den Kalkovensweg. Het gaat hier dus om een correctie, die noodig is ter verbetering van een grens, ont staan in tijden waarin Alkmaar nog geheel en al binnen de stadsmuren besloten lag Sedert het laatst der vorige eeuw is ook bui ten de Singelgrachten (de oude stadsgracht) een bebouwing ontstaan en thans is zij zoo ver gevorderd, dat de grens in geen enkel opzicht meer heeft het karakter van een na tuurlijke grens, dat men daaraan vroeger over het geheel genomen wel kon toekennen. In welke mate de bovengeschetste toestand uit bestuursoogpunt bezwaren oplevert, be hoeft geen betoog, al was het alleen uit een oogpunt van regeling der bij de bebouwing betrokken openbare belangen. Er gelden thans aan weerszijden van dezelfde straat verschillende voorschriften voor het bouwen. Maar ook overigens is het uitgesloten, dat er thans voor deze groeiende aan de stad aan sluitende bebouwing de door één leidend orgaan geregelde en vereischte maatregelen kunnen worden getroffen. Wetstoepassing zal aan de eene zijde van de straat anders zijn dan aan de andere. Dit alles is van groote beteekenis. Waarbij nog komt, dat het gebied van Heiloo aan de Oostzijde van den Kennemerstraatweg, ge lijk uit de overgelegde kaart blijkt, een enclave vormt in het gebied van Alkmaar, welke wel op overtuigende wijze demon streert, hoe zeer deze grens niet meer past bij den tegenwoordigen tijd. Nu is het er verre van, dat het in de be doeling van den Raad van Alkmaar zou lig gen, het historisch gewordene aan te tasten. De historische kern van de gemeente Heiloo heeft met de hierbedoelde bebouwing aan den Heilooërdijk, den Kennemerstraatweg, de Regulierslaan en den Westerweg geen enkel verband: deze bebouwing dagteekent groo- tendeels van de laatste tien a twintig jaar. Tusschen deze aan Alkmaar aanleunende be bouwing en de dorpskern van Heiloo ligt het Heilooërbosch aan de Westzijde, terwijl aan de Oostzijde het bekende landgoed „Nijen- burg" gelegen is, dat de scheiding tusschen de nieuwe en de oude bebouwing voor ieder zichtbaar aangeeft. Nog sterker klemt dit wanneer men ziet, hoe weinig de bewoners op Heiloo zijn ge oriënteerd; velen beschouwen zich feitelijk als Alkmaarders. De post wordt van Alk maar uit besteld. Voor het Alkmaarsche zakenleven heeft de Kennemerstraatweg het karakter van een Alkmaarsche straat. Vele bewoners hebben hun bezigheden in Alk maar, kortom in allerlei opzichten vertoon; het bovenaangegeven gebied hetzelfde beeld, dat men overal elders terugvindt waar de stadsbebouwing zich over de grenzen heeft uitgezet. Er is reeds op gewezen, dat de Reguliers laan in de naastbijzijnde toekomst een hoofd ader zal worden voor de bebouwing, die aan weerszijden zal ontstaan tengevolge van het totstandgekomen uitbreidingsplan van Hei loo en het in voorbereiding zijnde uitbrei dingsplan van Alkmaar. Het behoeft geen betoog, dat een afdoende oplossing van de daarbij betrokken technische- en bestuurs- vragen alleen kan worden verwacht, wan neer de geheele ontwikkeling van de bebou wing, van zoo groot belang voor de toe komst, door één gemeente wordt beheerscht. Voor den Westerweg tusschen Reguliers laan en Kalkovensweg geldt hetzelfde. Dit alles echter heeft, het zij herhaald, met het historischh gewordene niet het minste verband. Aan het karakter van de plaats Heiloo, gelijk zij zich in den loop der eeuwen heeft gehandhaafd, wordt niets te kort ge daan wanneer deze randstrooken, die eerst in den allerlaatsten tijd van bestemming ver anderd zijn, aan Alkmaar worden toege voegd, bij welke gemeente zij juist door die zelfde ontwikkeling behooren. Wanneer een grensstrook als op de kaart is aangegeven binnen het gebied van Alk maar zou komen te liggen, zou de hinderlij ke enclave, waarop wij boven doelden, zijn vervallen, terwijl tevens een zoodanige langs Regulierslaan en Westerweg gelegen vrij smalle strook onder het beheer van Alk maar zou worden gebracht, dat voor afzien- baren tijd een afdoende oplossing zou wor den verkregen. B. Grens tusschen Alkmaar en Oudorp. Een soortgelijke situatie als ten opzichte van Heiloo, is ontstaan ten aanzien van Oudorp. Ook op het gebied van deze ge meente, tegen de grens van Alkmaar, is een bebouwing ontstaan, die in elk opzicht het karakter draagt van een uitbreiding van de stadsbebouwing. Ook hier loopt de grens tangs den Kanaaldijk en den Friescheweg, zelfs door bebouwde perceelen, met 't gevolg dat de Kanaaldijk geheel en de Friescheweg voor een belangrijk deel liggen binnen het gebied van Oudorp, een toestand, die op de ze belangrijke verkeerswegen zeer onge- wenscht is. Maar ook overigens geldt het zelfde wat ten aanzien van Heiloo werd op gemerkt. Allerlei voorzieningen voor deze in feite stadsbevolking kunnen beter door de stad worden getroffen, die op haar beurt er prijs op moet stellen, dat de voorzieningen gelijkelijk doel kunnen treffen over het ge heele gebied waarover de bebouwing zich uitstrekt. Ook hier geldt, dat 't historisch gewordene in geen enkel opzicht wordt aangetast. De historische kern van Oudorp is het ongeveer 1000 inwoners tellende dorp, dat door een breede strook weilanden ge scheiden is van de bij de stad voor een 10- tal jaren ontstane wijk, die zich geheel en al op de stad heeft georiënteerd. Vordert reeds deze situatie op zichzelf een wijziging van het beloop van de grens, ook overigens is daartoe aanleiding nu in over eenstemming met de provincie voor rekening van Alkmaar een weg zal worden aange legd, overeenkomstig het Provinciaal wegen plan, die Alkmaar aan de Oostzijde zal ver- verbinden met den geprcjecteerden grooten Provincialen verkeersweg. Deze verbin dingsweg zal door de gemeente Oudorp loopen en aansluiten op den Kanaalweg. Het is voor de gemeente Alkmaar een groot be lang, dat zij over dien weg en de aangren zende terreinen ook publiekrechtelijk zeg genschap heeft. Op grond van een en ander is de Raad van oordeel, dat een gedeelte van Oudorp als op bijgevoegde kaart is aangegeven aan de gemeente Alkmaar zou behooren te wor den toegevoegd. Het is om bovenstaande redenen, dat de Raad van Alkmaar zich op grond van ar- tikel 164 der gemeentewet tot Uwe Majes teit wendt met het eerbiedig verzoek dat het Haar moge behagen, aan de Staten-Gene raal een voorstel van wet te doen als bedoeld in artikel 157 der gemeentewet, tot wijzi ging van de grenzen dezer gemeente over eenkomstig bijgevoegde kaart met de daar bij behoorende omschrijving van de nieuwe grenzen. 't Welk doende, enz. Omschrijving van de nieuwe gren zen tusschen de gemeente Alkmaar en de gemeente Heiloo en de ge meente Oudorp, zooals deze zijn aangegeven op de bij het ontwerp- adres aan H. M. de Koningin ge voegde kaart. a. Nieuwe grens met de gemeente Heiloo. Van den Kalkovensweg bij de Oostzijde van den spoorwegovergang af in Zuidelijke richting langs de Oostzijde van den spoor weg Uitgeest—Alkmaar over een lengte van 450 M., daarna in Oostelijke richting gaan de naar en volgende de Noordzijde van de in het uitbreidingsplan der gemeente Heiloo geprojecteerde verbindingsstraat tusschen den Westerweg en den Zandersweg tot den Zandersweg, dwars gaande door dien weg en de daarnaast gelegen Zanderssloot met groene strook, volgende de Noordgrens van het perceel kadastraal bekend gemeente Hei loo Sectie A. No. 3192, dwars over de Cur- tiuslaan in Oost. richting gaande op een af stand van 24 M. en evenwijdig met de Noord grens van het perceel kadastraal bekend ge meente Heiloo Sectie A. No. 3195, in Noor delijke richting volgende de Westzijde van het perceel kadastraal bekend gemeente Hei loo Sectie A. No. 3201 tot de Noordgrens van dit perceel, deze Noordgrens volgende tot de Blinkenlaan, dwars over dé Blinken- laan, in Zuidelijke richting langs de Oost zijde van deze laan tot de Noordgrens van het perceel kadastraal bekend gemeente Hei loo Sectie A. Nb. 2537, deze Noordgrens volgende, verder langs de Zuidgrens van het perceel kadastraal bekend gemeente Heiloo Sectie A No. 3209, dwars over den Kenne merstraatweg, in Noordelijke richting langs de Oostzijde van dezen straatweg tot aan de Noordgrens van het perceel kadastraal bekend gemeente Heiloo Sectie B. No. 1074, deze Noordgrens volgende, daarna gaande langs de Noordgrens van het perceel kadas traal bekend gemeente Heiloo Sectie B. Nb. 1075 en het verlengde daarvan tot aan en in Noordelijke richting volgende de West grens van het perceel kadastraal bekend ge meente Heiloo, Sectie B. No. 61, langs de Noordgrens van dit perceel en verder in Noordelijke richting langs de Westzijde van de sloot genaamd de Die tot aan de bestaan de grens tusschen de gemeenten Alkmaar en Heiloo. b. Nieuwe grens met de gemeente Oudorp. Van den Schel pdijk bij de Zuid-Oostzijde van den spoorwegovergang af in Noord-Oos telijke richting langs de Zuid-Oostzijde van den spoorweg Alkmaarden Helder en Hoorn over een lengte van 110 meter, in Zuid-Oostelijke richting naar den Noorde lijken hoek van het perceel kad. bekend ge meente Oudorp, Sectie A. No. 236, langs de Noordgrens van dit perceel tot aan het punt liggende in het verlengde van de grens tus schen de perceelen kadastraal bekend ge meente Oudorp Sectie A. Nos. 238 en 239, gaande in Zuidelijke richting tot het Noorde lijk einde van de grens tusschen de percee len kadastraal bekend gemeente Oudorp Sectie A. Nos. 238 en 239, volgende de Noordgrens van het perceel kadastraal be kend gemeente Oudorp Sectie A. No. 238 en het verlengde daarvan tot de Oostgrens van het perceel kadastraal bekend gemeente Oudorp Sectie A. No. 233, deze grens volgen de in Zuidelijke richting tot den Muniken- weg, dwars öVer dezen weg, in Zuidelijke richting langs de Oostgrens van de perceelen resp. kadastraal bekend in de gemeente Oudorp Sectie A. Nos. 249, 251, 252, 253 en 255 tot het punt gelegen in het verlengde van de grens tusschen de perceelen kadastr bekend gemeente Oudorp Sectie A. Nos. 273 en 4, daarna over de sloot gelegen tusschen de perceelen kadastraal bekend gemeente Oudorp Sectie A. Nos. 255 en 4, volgende de grens tusschen de perceelen kadastraal be kend gemeente Oudorp Sectie A. Nos. 273 en 4 tot en langs de Noordgrens van het per ceel kadastraal bekend gemeente Oudorp Sectie A. No. 388, langs de Oostgrens van laatstgenoemd perceel tot het punt gelegen op 100 M. ten Noorden van den ontworpen verkeersweg ten N.O. van Alkmaar, volgen de in Oostelijke richting een lijn evenwijdig met en geprojecteerd op 100 M. afstand ten Noorden van genoemden verkeersweg, dwars door den ontworpen provincialen verkeers weg AlkmaarSchagen, in Oostelijke rich ting tot 100 M. ten Oosten van dezen ont worpen provincialen verkeersweg en daarna in Zuidelijke richting evenwijdig met en op 100 M. afstand van genoemden ontworpen provincialen verkeersweg naar de bestaande grens tusschen de gemeenten Oudorp en Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 13