dagblad voor alkmaar en omstreken. tDeuteliihsch Op zoek naar een vreedzame oplossing. Verkiezingscampagne in Engeland begonnen No. 253 Bit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 26 October 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Voortdurend troepentransporten van Abessiniërs, die zich bi] duizenden naar de tronten begeven. DIPLOMATIEKE BESPREKINGEN. NIEUWSVAN HET FRONT Buitenland. Groote rede van Baldwin. Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. I 1 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. In Britsche kringen, aldus meldt Reuter, kreeg men gisteren den in druk, dat Engeland weliswaar be reid is sancties toe te passen, waar toe de Volkenbond zou besluiten in begin Novembep, doch dat men nog nog steeds hoopt, dat voordien een oplossing wordt gevonden. Men heeft echter dienaangaande nog geen zekerheid. Men erkent, dat van de zijde van Italië zekere po gingen worden gedaan om een ver zoening tot stand te brengen, deze zijn evenwel nog niet voldoende voor een basis van besprekingen. Men is zeer voldaan, dat de Italiaanscne divisie niet in Tripolis zal blijven, doch naar Italië zal vertrekken. Zonder zich nader bezig te houden met de Italiiansche voorstellen, be twist men in officieele Britsche kringen het recht de niet-Amhari- sche provincies te onttrekken aan de regeering van den Negus. Men merkt op. dat Italië de veroveringen van Menelik heeft erkend, toen het Abessinië voorstelde als lid van den Volkenbond. De officieele Britsche draadlooze dienst zegt in een beschouwing, dat het driedaagsche debat in het parle ment duidelijk heeft aangetoond, dat de partijen eensgezind waren om dit tweeledige doel na te stre ven: de nakoming van het Volken bondsverdrag en het herstellen van den vrede door het bereiken van een overeenkomst. Ten aanzien van de bewering van sommige bladen, als zou men reeds onderhandelen ach ter den rug van den Volkenbond metFrankrijk en Italië herinnert dit commentaar aaan de woorden van sir John Simon, waarmede deze Donderdag het debat over de buiten- landsche politiek sloot. Simon toch wees er op, dat het van den beginne af de politiek der regeering was ge weest slechts, dat te bevorderen vvat niet alleen op den weg van den ol kenbond lag. maar ook aannemelijk was voor beide partijen. Deze poli-1 tiek der regeering is ook gistermor gen bevestigd in de rede van den koning bij de sluiting van het par lement. De Britsche dagbladcorrespondenten te Parijs en Rome geven lezingen van de vredesvoorstellen, die Italië zou heb ben gedaan, welk onderling weliswaar uiteenioopen, waar het details betreft, doch overeenstemmen op de hoofdpun ten der Romeinsche voorstellen en plan nen, die als volgt samengevat kunnen worden: lo. Onderscheid tusschen het oude Abeësinië met AmhaarscLe bevolking en de buitengewesten, die later veroverd 'yn. Het oude Abessinië zou in principe zijn onafhankelijkheid bewaren onder het gezag van den Negus. De veroverde buitengewesten zouden onder een af zonderlijk bewind gesteld moeten wor den krachtens de z.g. voorstellen van Parijs. 2o De onafhankelijkheid van Tigre 111 den vorm van een vorstendom onder Protectoraat van Italië. 3o. De andere buitengewesten zouden gesteld moeten worden aan een door den Volkenbond aan Italië te verleenen mandaat. Hieromtrent schrijft de diplomatieke correspondent van de Manchester Guar dian, die de zienswijze van vrij bevoegde kringen schijnt te vertolken; dat Parijs Londen dergelijke voorwaarden on aanvaardbaar achten en verder, dat de Volkenbond niet accoord gaat met het onderscheid tusschen twee deelen van Abessinië. Wat betreft het denkbeeld, Tigré te r aken tot een vorstendom, waarvan de onafhankelijkheid zou gelijken op die Van Mantsjoerije, dit zal, aldus de cor respondent, niet te Londen aanvaard gorden, aangezien men daar aan de Geneefsche principes wil vahthoudne Bo correspondent verklaart bovendien t> indien de buitengewesten van Abes sinië onder een mandatair bewind ge steld moesten worden, Italië toch niet oe eenige mandataire mogendheid zou moeten zijn. Troepen uit Harrar tear Ogaden. De geregelde Abessinische troepen, die dojr de Belgische militaire missie zijn opgeleid, zijn via Jijinga naar Agaden vertrokken. Ook Ras Nassiboe is naar Jijiga ver trokken, waar hij zijn hoofdkwartier zal vestigen, om van daaruit de operaties aai het Somalifront te leiden. Het vertrek van de geregelde troepen naar Ogaden was aanleiding voor het houden van een bijzonder luisterrijk troependefilé, dat bij de bevolking groo te geestdrift wekte. Ras Nassiboe, gouverneur van Harrar en opperbevelhebber der troepen in Ogaden, inspecteerde de elite-troepen, bestaande uit infanterie, verscheidene compagnieën machinegeweren, die wor den gedragen door muildieren, 300 cava leristen en een groep kameelruiters, die pas door de Belgische militaire missie is gevormd. Alle burgerlijke, militaire en religieuze autoriteiten sloegen het troependefilé gade Ras Nassiboe hield een toespraak, en vrouwen wierpen bloemen naar de soldaten. Sedert gisteren marcheeren onophou delijk troepen door Addis Abeba en wel 50 000 man uit de provicies Kaffa en Wollega. die zich naar het front bege ven. De troepen staan onuer commando van Ras Getatsjoe Abaté, die in 1896 den Itadanen bij Adoea slag heeft geleverd. Ra Getatsjoe is gezant geweest te Parijs en heeft ook de beiangen van Abessinië bij den Volkenbond verdedigd. Gister avond defileerden de troepen voorbij de i Negus en den Ras. Tijdens het défilé voor den Negus van de troepen van Ras Getatsjoe en ded- zjasmatsj Afte begeleidden zwarte Cha- kallaè's, vroegere slaven en goede musi ci, gezeten op ezels, den marsch op hun trommen. De vaandels vormden een haag rond de commandanten, voor wie de menigte zich neerwierp en in de han den klapte. De ordebewaarders riepen de soldaten herhaaldelijk met stok slagen tot de orde. De 50.000 defileeren- den waren allen ongeregelde troepen, gekleed in Abessinisch costuum en ver schillend bewapend. De Negus raadde den mannen aan, dapper, doch voorzich tig te zijn. De Negus bestelt handgranaten. In tegenwoordigheid van de voor naamste militaire chefs, o.a. dedzjas- matsj Wolde Johannes heeft de Negus een proef met nieuwe handgranaten bij gewoond, waarvan de regeering een groote hoeveelheid heeft besteld bij den Armeniër Sarafian, een specialist op dit gebied en leverancier van Egypte. De Negus zelf heeft een aantal granaten geworpen. Deze handgranaat is een cylinder met ee~ riehtvleugel, gevuld met 6chroot en zwart kruit. Het totaalgewicht is 300 gram. De ontploffingsstraal bedraagt meer dan 10 meter. Sarafian heeft een fabriek van deze projectielen opgericht, waar dagelijks 1000 stuks worden vervaardigd, waarbij 40 werklieden bezig zijn. De troepen zullen door een medewer ker van Sarafian worden opgeleid in het werpen van dit projectiel. De actie der Italiaansche vliegers aan het zuidelijk front is gister tegen de verwachting der Abessiniërs hervat. Talrijke plaatsen werden met bommen bestookt. Vrijdagavond is te Addis Abeba een Amerikaansche zendelinge aangeko men, die, slechts van bedienden verge zeld, uit het binnenland van den Soe dan naar de Abessinische hoofdstad was gereisd. Zij rapporteerde, dat zij tijdens haar rei6 van 14 dagen groote afdeelingen Abessinische troepen was tegengeko men, die zich op weg bevonden naar het gevechtsterrein. Ondanks deze troepen heeft zij haar reis volkomen ongestoord kunnen voltooien. Overal, ook in het binnenland, constateerd ezij volmaakte rust. Officieel wordt meegedeeld, dat groote afdeelingen Italiaansche troepen, ge steund door vliegtuigen, zich van twee posten hebben meester gemaakt, één ge legen aan de Webbe Sjebeli en één by Calafo in Ogaden. Andere ltahaa"sc'^ri vliegtuigen vlogen boven Gorahai begaven zich vervolgens naar Kelride ei Hape, waar zij door hun hommen de huizen in brand staken. Het Italiaansche legercommu niqué. De Italiaansche minister van pers en propaganda publiceert het volgende leger-bericht. ,)Op het Somalifront wordt de actie in het gebied van de Sjebeli voortgezet. Na de inneming van de ver sterkte plaats Dagherei wordt de op- marsch langs de rivier voortgezet, ten einde de verschillende dorpen langs de oevers te bezetten. Doebats hebben Ca- laffo, de hoofdstad van het gebied Sje beli, bezet. Verscheidene stamhoofden verschenen onmiddellijk te Calaffo om hun onderwerping aan te bieden en hun wapens in te leveren. Reeds heeft men 500 geweren in ontvangst genomen. O.oi Dinle, de sultan van Sjebeli, die zich aan de Italianen heeft onderworpen, flankeert met zijn gewapende krijgers de' Italiaanschen vleugel. Den 21sten Octobar wist hij na een succesrijken strijd het dorp Chelidi te bezetten. De luchtvaart voerde een aantal ver kenningsvluchten uit tot aan Sasa Bané en bombardeerde met succes een aantal militaier objecten. Van het front in Eritrea valt niets nieuws te melaen. De voorhoeden heb ben in Tigré verdere gebieden bezet, waar zij door de bevolking met geest drift zijn ontvangen. Bezetting van Tigré wordt voortgezet. Te Asmara uit het binnenland van Abesëinië aangekomen vreemdelingen deelen mede, dat de concentratie van troepen van Ras Kassa rondom Goniar geschat kan worden op 60.000 man, die gewapend zijn met Russische en andere geweren. De hoeveelheid beschikbare munitie wordt geschat op 60 patronen per man per geweer. Volgens dezelfde vreemdelingen zouden do troepen be schikken over levensmiddelenvoorra-1 den, die toereikend zouden zijn voor vier maanden. Derha'v© zou men een ver-] snelden aanval moeten verwachten Ras Kassa, zoo vertellen zij ten slotte I nog, is een van de rijkste hoofden, die een fortuin gezit. dat geschat kan wor-1 den op 20 miM'oer. thalers Volgens rapporten van de Italiaan-1 sche verkenningsvliegtuigen hebben zich geen belangrijke concentraties van vij-1 andelijke troepen meer gevormd, zoodat de bezetting verder naar het Zuiden kan worden uitgebreid. Aanstaande Maandag zal de weg van Massaoea naar Nefasik worden geopend. De weg is geasfalteerd en bevat ver- scheiden© bruggen, waaronder een van 120 meter lengte. Graal Vinei vertrokken. Graaf Vinei is hedenmorgen om half tien uit Addis Abeba vertrok-1 ken. Het vertrek geschiedde vrijwel onopgemerkt. In diplomatieke kringen meent I men ,dat de kalmte, die op 't oogen-1 blik bestaat aan alle fronten een stilte van den storm is Men gelooft zeker, dat de strijd in November weer met bijzondere heftigheid zal losbranden. Op de lijn Wal-Wal-1 Addis-Abeba zijn hier en daar bom-1 men geworpen. Baldwin De verkiezingscampagne der Engelsche nationale regeering is Vrijdagavond geopend met een belangrijke radiorede, die werd uit gesproken door den premier Baldwin. Het belangrijkste deel der nationale regee ring aldus verklaarde hij is de verbe tering van den binnenlandschen toestand en daarnaast de handhaving van den vrede in de wereld. Baldwin vroeg opnieuw om het vertrouwen van het volk, waarbij in de ge geven omstandigheden een regeering, die vast in het zadel zit, van overwegend be lang is. De staten, die nog steeds lid van den Vol kenbond zijn, probeeren 'n nieuwen weg en wij allen zien aldus Baldwin dat de weg moeilijk en niet ongevaarlijk is. Wij hebben onze politiek duidelijk uiteen gezet. Geen geïsoleerd optreden, geen maat regelen, die niet ook door alle andere le- leden van den bond worden genomen. Ik weet niet, hoelang de bestaande kritieke toestand zal voort duren, maar wij be ginnen in Europa aan een nieuw tijd perk, nu de Volken bond tracht zijn ver plichtingen na te ko men. Dit is geen alle- daagsche politiek. De Volkenbond zal waar schijnlijk andere en moeilijke proeven moe ten ondergaan. Er bestaan vele gevaren voor den vrede, die ook ontspruiten aan den aard der sanctiemaatregelen. Indien maatregelen van den strengsten aard worden opgelegd, zal dat onvermijdelijk leiden tot een blokka de en'een blokkade doet de vraag -rijzen, wel ke houding de staten, die geen lid van den bond zijn, zullen aannemen Deze overweging hield ik voor oogen aldus Baldwin toen ik zeide, dat ik nooit een blokkade door Engeland zou goedkeu ren als wij niet van te voren zeker waren van' het standpunt van Amerika. Wat ook in het vervolg geschieden mag t.a.v. de blokka de de voornaamste lasten die er uit voort vloeien zijn in den aanvang voor rekening der Engelsche vloot. Moderne strijdkrachten. Baidwin zeide verder, dat de verwachting, die Engeland koesterde t.a.v. de ontwapening, teleurgesteld is. Vele staten hebben de be wapening uitgebreid. Ze hebben verder hun wapenen gemoderniseerd en hun productie capaciteit verhoogd. Engeland zal deze sta ten niet navolgen. Het zal slechts zijn strijd krachten moderniseeren. De Engelsche vloot is voor het grootste deel verouderd en slechts drie der slagschepen zijn na 1918 gebouwd. In geval van oorlog zal de Engelsche vloot het voornaamste werk moeten doen. Dit zou beteekenen, dat de verouderde Engelsche schepen ten strijde zouden moeten trekken tegen moderne schepen. Wel zou de Engel sche vloot tenslotte zegevieren, maar deze zege zou dan zijn verworven met onnoodige slachtoffers. Engeland is daarom voor een collectieve veiligheidspolitiek. Ik kan aldus Baldwin verder aan deze politiek echter niet blijven vasthouden, wanneer ik niet de volmachten verkrijg om de leemten in ons verdedigingssysteem aan te vullen. We willen geen geweldige strijd krachten, maar we willen dat onze menschen met de beste wapenen kunnen worden uit gerust als ze worden opgeroepen voor den strijd. Als wij aan de macht blijven, zullen deze vraagstukken in het nieuwe parlement be handeld worden. Tenslotte verklaarde Baldwin, dat hij niet kon beloven, de werkloosheid in Engeland te zullen genezen. De nationale regeering zal echter gedurende de eerstvolgende vier jaar trachten de werkloosheid, die in de laatste vier jaar reeds met 1 millioen is verminderd, verder te doen inkrimpen. 1270 candidaten voor 615 zetels. De ontbinding van het parlement heeft het signaal gegeven van de verkiezingscam pagne. Voor de 615 zetels in het parlement zijn er op het oogenblik 1270 candidaten, ow. 57 vrouwen. De regeering beschikt over ongeveer 600 candidaten, terwijl de Labour- oppositie er ongeveer 530 heeft gesteld. De Iabour-partij in actie. De nationale regeering heeft een verkie zingsmanifest gepubliceerd. Tevoren had de Labour-partij haar offi cieele verkiezingsoproep uitgegeven. Ze ver wijt daarin de regeering dat deze geen enkele stap tot verbetering van den toestand in het binnenland heeft gedaan. Twee millioen menschen zijn werkloos en meer dan 1 Yi mil lioen zijn aangewezen op de armbesturen. In de noodlijdende districten is de toestand verergerd. Door haar zelfmoordpolitiek heeft de regeering de ontwapeningsconferen tie ten gronde gericht. De labourpartij ver langt verder uitgebreide samenwerking met den Volkenbond, handhaving van de strijd krachten, voor zoover ze in overeenstem ming zijn met het lidmaatschap van den bond en de hervatting van de onderhande lingen der algemeene ontwapening. T.a.v. de binnenlandsche politiek herhaalt de partij de oude eischen, w.o. de afschaf fing van het Hoogerhuis. De liberalen bondgenooten met Lloyd George en Snowden? De leider der liberale oppositie, Sir Her- bert Samuel, heeft zijn aanhangers opgeroe pen om in de districten waar geen liberale candidaten zijn gesteld, te stemmen op de candidaten van de „vrede- en herstelbewe ging". Eenige bladen maken daaruit de gevolg trekking, dat bc liberale oppositie voor ae verkiezingscampagne een bondgenootschap heeft gesloten met Lloyd George en Snowden. Op zoek naar een vreedzame op lossing. (Dag. Overzicht). De bende van „Dutch" Schultz in New York uitgeroeid. (Buitenland). In Athene ontkent men den ge- publiceerden opstand op Kreta. (Buitenland) Chineesch munitiedepöt in de lucht gevlogen; verscheidene hon derden dooden. (Buitenland). Brand in een Poolsch dorp; twee vrouwen om het leven gekomen. (Buitenland). Groote verkiezingsrede van Bald win. (Buitenland). Het „Plan-congres" van S.D.A.P. en N.V.V. (Binnenland), Weer ongelukken op onbewaakte overwegen. (Binnenland). Fel-uitslaande brand te Nijmegen. (Binnenland). Uitbreidingsplan van Alkmaar; offers gevraagd van Oudorp en Heiloo. (Stad). Uit het parlementaire leven. (Ar tikelen). Holland's stedenschoon in praat en prent. (Artikelen). (Zie verder eventueel laatste berichten.) DE BENDE VAN „DUTCH" SCHULTZ UITGEROEID? Met betrekking tot den gangster-overval op de bende van den beruchten „Dutch" Schulz, den bierbaron, kan nog worden ge meld, dat thans ook het laatste lid der ben de, die met ernstige schotwonden naar het politieziekenhuis was overgebracht, is ge storven. Hiermede is de geheele bende van Schulz uitgeroeid. De politie zoekt thans in de on derwereld naar de uit zes personen bestaan de bende, die den overval op Schulz heeft gepleegd. De dood van Dntch Schulz. De dood van de Amerikaansche bendelei der heeft opnieuw de aandacht gevestigd op het georganiseerde bendewezen, dat nog al tijd te New York schijnt te bloeien. Het blijkt dat er een oude vijandschap bestond tuschen de bende van Schulz en een Italiaansche bende, die in Februari 1932 het onderspit moest delven in een gevecht tegen die van Schulz. De Italiaansche bende schijnt in dien tijd sterk genoeg geworden te zijn om met succes een tegenaanval te doen, wat o.a. kan blijken uit het feit, dat een twee uur nadat Schulz met drie van zijn „officieren" was neergeschoten in een kroeg in de buurt van Broadway, twee andere vooraanstaande leden door schoten werden gewond in een kapperszaak in de buurt daarvan. Schulz zat met zijn medewerkers aan een groote, helder verlichte tafel, toen er twee lieden binnenkwamen, de hoeden over de oogen gedrukt, die oogenblikkelijk het vuur openden. Allen werden onmiddellijk ernstig gekwetst, maar toch slaagden de helpers van Schulz er in het vuur te beantwoorden, voor zij bewusteloos in elkaar zakten. Schulz zelf strompelde de zaal uit naar de gang, waar hij telefoneerde met het hoofd kwartier van zijn bende en om een zieken auto vroeg. Daarna stortte ook hij in el kaar. In het ziekenhuis bleek dat de toestand van alle vier hopeloos was en ondanks het feit dat men eenige malen een bloedtransfu sie bewerkstelligde, stierf Schulz in den loop van den middag. Hoewel hij nog wel bij bewustzijn is geweest, weigerde hij mee te deelen of hij de aanvallers had herkend, en zoo ja, wie het dan geweest waren. Verschillende lieden uit de kringen van de bende van Schulz hebben verklaard, dat het hier vermoedelijk de uitoefening van een wraak was in verband met den dood van twee leden van de Italiaansche bende. De New Yorksche politie heeft een razzia ge houden en eenige bijzonder beruchte moor denaars gearresteerd. Zijn levensloop. Schulz' ouders waren tamelijk welgestel de lieden, die in het begin getracht hebben hem een behoorlijke opvoeding te geven, doch dit lukte niet al te zeer en al spoedig werd Schulz een „nederig inbreker", gelijk de Parijsche editie van de New York Herald, aan welk blad wij deze bijzonderhe den ontleenen, dat uitdrukt. Zijn gouden tijd brak aan met het drank verbod. Met den onwettigen handel van drank schijnt hij millioenen verdiend te heb ben. Toen het drankverbod werd opgeheven, wierp hij zich op een nog winstgevender be drijf, n.1. dat van de verzekenngszwendel. Ook leende hij geld uit tegen een woeker rente aan eenvoudige lieden, terwijl hij te-

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1