Weerbericht £ucPduaact ^Buutettland eu Omgeving LANDINGSONGELUK TE BRUSSEL. ZITTING EERSTE KAMER. Het sanctie-ontwerp. ONRECHTMATIG STEUN TREKKEN. Twee arrestaties te Tegelen. TOCH SPELLINGWIJZIGING NIET UITGESLOTEN? Minister Slolemaker zou het vraagstuk opnieuw doen onder zoeken. DE GESTRANDE SCHEPEN TE EGMOND. FELLE BRAND TE NIJMEGEN. hoord en daarna het „plan de campagne van dezen winter. En uit dat plan heeft men kunnen opmaken, dat het actieve bestuur de zen winter voor zeer veel nieuws heeft ge zorgd en er in geslaagd is, meerdere gezel lige en leerzame avonden te organiseeren. Speciaal wees de heer Sietsma nog op de wandeltochten, welke des Zaterdagsmiddags worden gehouden en welke zich in een stij gende belangstelling mochten verheugen. De heer Peeters, voorzitter van het Cen traal Bureau der N.R V., de gast van den eersten avond, heeft daarna in een gezellige en werkelijk onderhoudende causerie het doel, nut en de aantrekkelijkheid der reis- vereeniging uiteengezet. Hij slaagde volko men in zijn plan en had een dankbaar ge hoor. In aansluiting en vervolg op deze korte rede kwam toen de film „Reizen en Trekken", waarbij het tevoren gesprokene als 't ware in beeld werd wecrgegc-en. Wij gelooven, dat deze propagandafilm haar nut zal af werpen en dat ze er toe zal bijdragen, dat de N. R. V. haar ledental ziet stijgen. Na deze rolprent volgden eenige anderen, w.o. de z.g. generales naar Brunnen en naar de Dolomieten in Venetië. Beide films waren rijk aan natuuropnamen, die als steeds trof fen door de schoonheid en de rijkdom. Het was een interessante avond, een goede inzet van het seizoen! minuten en geheel alleen vloog hij in Juli 1933 in 7 dagen 18 uren 49 minuten van New-York tot New-York via New-Found- land, Ierland, Berlijn, Moskou, Siberië, de Amour, Nome (Alaska), Fairbanks, Edmon- ton en Chicago. Een Engelsch vliegtuig van de lijn Lon den—Brussel—Keulen is gisteren bij de lan ding op het vliegveld Brussel te hard neer gekomen en over den kop geslagen. Een der vleugels knapte als een lucifer af en de 7 passagiers werden geducht dooreen geschud, maar de bestuurder wist de deur te openen voor er verder iets gebeurde en alle passa giers konden naar buiten komen, waarna bleek, dat er twee zulke kneuzingen hadden opgeloopen, dat zij naar een ziekenhuis ver voerd moesten worden. Een dame verklaarde van verdere deelneming af te zien, maar een uur later heeft dezelfde bestuurder met de vier overige passagiers in een ander vliegtuig de reis naar Keulen voortgezet. heeft gestaan, en verzekert dat het nader hand ook daarin is tegengesproken. Het is, naar het Propaganda Ministerie mededeelt nooit de bedoeling geweest van de Duitsche regeermg om tot dergelijke maatregelen over te gaan. De „Times", die van zijn Berlijnschen cor respondent het bericht van het verbod ook heeft, vermeldt er bij, dat in officieele krin gen beweerd woordt, dat geen Joodsche na men van bestaande monumenten zullen worden verwijderd. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Koetilang is gisteren op thuisreis van Rangoon te Jodhpur aangekomen. De Kwak landde gistermiddag om 15.53 uur op Schiphol. Het toestel had aan boorc 233 K. G. briefpost voor Nederland, 25 K G. voor Leipzig en 5 K.G. voor Bratislava Hedenmorgen 6.35 is de Sperwer van Schiphol naar Indië vertrokken. Geboekt hebben 3 passagiers Amsterdam Calcutta, één AmsterdamBatavia en één AmsterdamJodhpur en één Amster dam—Batavia. Meegenomen is 210 K.G. briefpost, 10 K.G. pakketpost en 25 K.G iading. De Lijster Is te Medan aangekomen. naar waarnemingen, verricht in den morgen van Zaterdag 26 October. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 774,3 m.M. te Vardö. Laagste barometerstand 730,8 m.M. te Seidisfjord. Verwachting, geldig tot den avond van Zondag 27 October: Meest matige, toenemende noordelijke tot westelijke zuidwestelijke wind; half tot zwaar bewolkt; eenige kans op regen; zachter. Weeroverzicht. Het gebied van hoogen luchtdruk m het westen nam nog ir beteeken is toe en breidde zich over geheel zuid-Europa uit. Op IJsland begon de luchtdruk snel te dalen, in het oos ten van dit land daalde de barometer in 12 uur 18 m.M. Het vermeerderend luchtdruk- verval van zuid naar noord heeft een ver sterking van den luchtstroom uit het westen ten gevolge benoorden den 55sten breedte- graad, die luchtmassa's aanbrengt. D» hooge druk in Scandinavië begint zich terug te trekken. De koude luchtstroom veroorzaakt ook lage temperaturen in de Alpen. Ten zuiden van de Alpen is het mooie weer teruggekomen. In onze omgeving is aanvan kelijk op mooi herfstweer te r«kenen met later toenemende bewolking en kans op re. gen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 5.18 uur licht op. AANRIJDING TE EGMOND. Te Egmond a. Zee kwam gisterav. de hr. J. Overpelt, die op de fiets uit de Kerkstr. kwam op de Voorstraat in botsing met een luxe- auto, bestuurd door den heer H. uit Alk maar. De heer O. sloeg over den kop, doch >ekwam slechts lichte kwetsuren. Zijn fiets werd zwaar beschadigd. De schade werd onderling geregeld. Hedenmorgen vergaderde de Eerste Ka mer. Aan de orde is het sanctie-ontwerp. Minister de Graeff beantwoordt monde ling het eindverslag. Nederland moet zich in Geneve niet op den voorgrond stellen. Daar om ook heeft spr. teruggewezen den aan drang van vele zijden op spr. om als voor zitter van de coördinatie-commissie op te treden. Spr. betoogt, dat de benzine-maatre- gelen buiten de rijnvaartacte staan. JEUGDDIENST. De 104e jeugddienst wordt gehouden Zon dagmorgen 9 uur in de Kapelkerk. Voorgan ger ds. W. A. B ten Kate van Wassenaar. LEVERINGEN. Gedurende het tijdvak van 1 November 1935 tot en met 31 Januari 1936 is de leve ring van het benoodigde hooi voor de Bere den Troepen in garnizoen te Amersfoort, Amsterdam en Leiden, opgedragen aan de firma D. Leeuwenkamp te Alkmaar. Wegens onrechtmatig trekken van steun te Tegelen heeft de gemeentepolitie aldaar gis teren aangehouden de arbeiders G. en E. Door het verzwijgen van andere inkomsten zou de eerste ongeveer 200 en de laatste ongeveer 300 aan steun onrechtmatig heb ben getrokken. Na verhoor zijn beiden naar Roermond overgebracht en in de strafgevan genis aldaar opgesloten. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 27 October is de apotheek van Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1, ge opend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. Zooals men zich zal herinneren heeft mi nister Slotemaker de Bruïne verklaard, dat voorloopig geen wijziging in de „examen spelling" zal worden aangebracht. Toen minister Marchant altrad waren er nog onderhandelingen gaande over de invoe ring van de nieuwe spelling in België. De Belgische regeering wenschte echter nog een nadere regeling voor de pronominale aan duiding. Nu was er reeds onder minister Marchant een gemengde Nederlandsch Belgische commissie ingesteld, die onder voorzitterschap van dr/Van Haeringen een lijst der bastaardwoorden zou samenstellen Van Belgische zijde zaten in deze commissie de linguisten Verdeyen en Van Mierlo S.J. Aan deze commissie droeg minister Mar chant op ook de door de Belgische regeering gewenschte regeling der pronominale aan duiding te onderzoeken. Men rekende op ko mende overeenstemming. Intusschen verneemt „De Maasbode" nu van goed ingelichte zijde, dat minister Slote maker de Bruine wederom een groote com missie zou willen instellen, die opnieuw het spellingvraagstuk zou onderzoeken. De vroe ger aan de commissie-van Haeringen ver- strekte opdracht zou dan strikt worden be perkt tot het samenstellen van de lijst van bastaardwoorden. DE ALKMAARSCHE EXPORTVEILING EN DE SCHULD AAN DE GEMEENTE. Mei 1928 werd de schuld van de N. V. aan de gemeente verlaagd en op 24.000.gesteld, rentende 6 pet Op deze schuld is sindsdien 7000.— alge- lost. De N. V. wenscht thans 15.000.in eens af te lossen, en is daartoe in staat als de gemeente voor dit bedrag borg blijft. Aangezien B. en W. van oordeel zijn dat het gemeentebelang vordert, dat wat mogelijk is behoort te worden gedaan om de positie van de N. V. te verster ken, stellen zij voor het verzoek in te willigen. DE SCHOOL DER TOEKOMST EN WAT HAAR IN DEN WEG STAAT. A.s. Woensdagavond spreekt in de Handelsschool voor de Volksuniversiteit de heer D. L. Daalder, leeraar aan de Rijks H. B. S. te Alkmaar en redacteur van „Het Kind" over bovenstaande on derwerp. Allerwegen wordt critiek uit geoefend op de tegenwoordige school en haar organisatie het is dwaas, iedere aanval te onderschrijven, het is even onverstandig, blind te zijn voor het feit, dat mèt de maatschappij óók de school zich dient te ontwikkelen. Noodzakelijk is daarom de wetenschappelijke bestu deering van het schoolprobleem. Onbe vooroordeeld dient men de critiek aan te hooren en te onderzoeken. In hoofd zaak verwijt men de school het volgen de: 1. zij is in organisatie, inrichting en methode niet psychologisch gefun deerd; 2. zij is „selbstherrlich" en „welt- fremd"; 3. haar dienaren zijn te veel „geleer den" en te weinig „artisten". Spreker wil nagaan, ir. hoeverre deze verwijten gegrond zijn. Dit onderzoek brengt hem tot de conclusie, dat de cri- ti kernen van waarheid bevat èn tot het inzicht, dat binnen de bestaande school de „school der toekomst" zich voortdurend ontwikkelt. Hij ziet ten slotte de vraag onder het oog, welke krachten in mensch en maatschappij den groei dezer school trachten te be lemmeren. Het stond nu wel vast, dat de „Kerk* plein' vlot gebracht zou v orden en dat men de „Drente" zou sioopen. Maar eT blijkt niets veranderlijker dan een schip' Reeds waren twee spoorwegwagon< met pijpen, zuigers, machines e. d. aan gekomen. Men is voorts druk bezig®0 200 ton steenkolen aan boord van „Kerkplein" te brengen. De machine zouden namelijk bij het bergingswe.* gebruikt worden. Experts hebben Vr'r dagmiddag echter bevel gegeven, dat machines nog niet mogen werken. vreest namelijk dat het schip dan r zal bieken. Daarvoor bestaat door de ongelijkheid van bet onder de kiel van het schip. Mocht „Kerkplein" breken, dan i' natuu van vlot brengen geen spreke meer De sloopers hebben heden de „D bezichtigd. Men acht het heel we! u lijk, dat dezen de „Drente" i iet ter P s» zullen sioopen, maar de boot w len sleepen. 250 Man personeel zonder werk. Hedenmorgen te omstreeks 6 uur brak vermoedelijk tengevolge van kortsluiting in de liftschacht brand uit bij de N.V. Ex port papierfabriek te Nijmegen. De brand, die het eerst ontdekt werd op het papierma gazijn op de eerste verdieping, breidde zich met groote snelheid uit over de verdieping over een oppervlakte van 7 bij 1214 M. Bin nen een kwartier stonden het magazijn, als mede de aangrenzende afdeelingen in lichter aaie. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, bestreed het vuur van twee zijden met zes stralen. Ze kon het magazijn evenwel niet behouden. Een groote voorraad papier en 10 machines gingen verloren. Op het gelijkvloersche gedee'te, dat door een zware betonnen vloer van de eerste ver dieping gescheiden is, werd door de groote hoeveelheid bluschwater nogal schade aan gericht. Drie machines aldaar hebben even eens veel schade gekregen. Omstreeks half acht was het gevaar voor uitbreiding geweken. De bovenverdieping is eveneens geheel uitgebrand. De schade, welke in de duizenden loopt, wordt door verzekering gedekt. Het personeel (250 man) kan heden niet werken. Men hoopt echter Maandag reeds weer een deel van het personeel den arbeid te kunnen doen hervatten. PAARD GEHOLPEN. Een wagen met hooi kwam gistermiddag aan den Huigendijk te dicht bij den kant van den dijk en rolde weg. Het paard viel overzij in de sloot, doch kon, na het doorsnijden van de strengen, met veel moeite weer op het droge worden ge bracht.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2