ABDIJSIROOP Plan-Congres" van S.D.A.P. en N.V.V. Eau de Cologne "Mall-Creme" JANTJE'S LEER VAN T VERKEER. De werking van is versterkt! 0$MMtdatld d£prijzfn der levensmiddelen Inleidingen over „hel Plan van den Arbeid voor Nederland. VERGADERING TE UTRECHT. Vtaaq. £*t Aanbod actie tegen oliebollendagen. De vanouds beroemde AKKER'i ABDIJSIROOP is een natuur-genees- middel, daar de werking in hoofd zaak berust op de geneeikracht van extracten, bereid uit reeds in oude tijden bekende „genees-kniyden" AKKER s ABDIJSIROOP, bereid vol gens oud recept, ii dui een aan de natuur ontleend geneesmiddell De geneiende, hoeitatillende, ilijmoplossende en kalmeerende werking van de kruiden-extracten, welke AKKER s ABDIJSIROOP 100 beroemd hebben gemaakt,ia thans door een nieuwe toevoeging van den bekenden Apotheker Dumont nög sterker, nog sneller, nóg krachtiger en nóg doeltreffender! Een lepel AKKER'S ABDIJSIROOP werkt thans 2 x soo snel als voorheen I Een ongeëvenaarde werking tegen hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influensa. De verlaagde prijzen zijn thans 75 ot. F 1.25 F 2.00 F 3.50 dtg*n 6 dtgan 11 dagen M dagen Mbruik gebruik gebruik gebruik De grootere flacons zijn bij voortgezet gebruik voordeeligerl DE PRINSES TE UTRECHT. Bezoek aan een laboratorium. Gister heeft H.K.H. prinses Juliana eer. bezoek gebracht aan Utrecht. Des morgens om kwart over tien arriveerde Hare Koninklijke Hoogheid aan het Labora torium voor vergelijkende Physiologie van prof. Jordan aan de Alexander Numankade De prinses, die vergezeld was van baron Baud en jonkvrouwe de Braauw, werd be groet door prof. Jordan. die in een rede de beteekenis van den arbeid in zijn labo rato- rium schetste. Vervolgens werd een* rondgang door het gebouw gemaakt Hierna bezichtigde de orinses enkele ge bouwen der Veterinaire Faculteit, waaronder het Chirurgisch Instituut, het Anatomisch Instituut en het Pathologisch Instituut, waarbij zij door de betrokken hoogleeraren werd rondgeleid. Vervolgens werd een kort bezoek gebracht aan de Universiteits-bibliotheek, waarna het noenmaal gebruikt werd ten Paushuize, de residentie van den commissaris der koningin in de provincie Utrecht. In de middaguren woonde de prinses de opening bij van het nieuwe Laboratoriun. voor Phvsiologische Chemie van prof. Ringer aan de Vondellaan. Tenslotte maakte de prinses een rondgang door de ziekenhuizen aan den Cathrijnens'n- pl, waarna Zij per auto wederom naar het Lm terugkeerde. DOOR DRIJFRIEM MEEOESLEURD. Gistermiddag omstreeks drie uur is df werkman J. Luyten, 40 jaar oud, wonende te Princenhage, gehuwd en vader van drie kin deren, op de Veco en Vlindercofabrieken te Breda met het drijfwerk van een machine in aanraking gekomen en naar de machine ge sleurd. De man werd zoo ernstig aan hoofd, armen en beeneri gewond, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. HET TEKORT VAN DE FLORA. Vermoedelijk ongeveer f 20.000. Naar wij vernemen zal het ver moedelijke tekort van de tentoon stelling Flora 1935 ongeveer 20.000 bedragen. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN Weer twei ongelukken. De 43-jarige M. K. Halling, bouwkundig opzichter, wonende aan den Graaf Florisweg Gouda, is gistermiddag tegen vijveir op pi onbewaakten overweg aan den Kerkweg Waddinxveen met zijn motorrijwiel tegen f® locaaltrein van den dienst Gouda—Bos- *?°P—Alphen gebotst, die om 16 uur 44 uit was vertrokken. De heer Halling werd enkele meters weg geslingerd. Hij brak het rechterbeen en kreeg erwondingen aan het hoofd, net slachtoffer is naar de wijkverpleging Ie Qoude vervoerd. Het motorrijwiel werd geheel vernield. Mej. van de S. was bij het passeeren van r® der onbewaakte overwegen onder de °uwtschap Reeth (gem. Eist) schijnbaar o° in gedachten verzonken, dat zij geen acht 7*8 op den uit Kesteren naderenden trein, omstreeks half drie dien overweg pas- Op het allerlaatste moment werd zij yan het dreigend gevaar bewust en had og juist den tijd van de fiets te springen, e hijna gelijktijdig door den trein werd en totaal verbrijzeld. Mej. v. d. S oewei zeer ontdaan, bracht het er gelukkig af H. hts eenige kwetsuren aan het been die door den inmiddels ontboden gen^es- 2^ dr. Jaspers werden verbonden waarna laar huis kon worden overgebracht. De - }n had door het ongeval ongeveer 10 mi- vertraging. Retfeering waakt voor alfje- v, meene opdrijving. v «ar aanleiding van schriftelijke vragen minic*Tw€®de Kamerlid Sneevliet zegt de taart J Van handel, nijverheid en scheep- seliiv' inderdaad zich hier en daar plaat- oD Verschijnselen hebben voorgedaan, die aW'namsteren" wijzen; dat daarbij in het zirae hÜÜ tot prijsopdrijving van de evenw ?r vv'nkeliers in het spel zou zijn, More «°gniot komen vast te staan. priiZ(.n een algemeene opdrijving der Wiild f.„a ^enen, dan zal daartegen onver- De r 11161 beslistheid worden opgetreden, dacht a^rinJï schonkt van dag tot dag aan gebi*a ,e verschijnselen, aie zich op dit 6U voordoen, 99 Hedenmorgen is in het gebouw „Tivoli" te Utrecht het „Plan- Congres" begonnen van N. V. V. en S. D. A. P. ter behandeling van het door deze beide organisaties ontworpen „Plan van den Arbeid", het samenstellen van economische maatregelen, waardoor S. D. A. P. en N. V. V. meenen te kunnen bij dragen tot herstel van het econo mische leven van Nederland en ver hooging van het algemeene wel vaartspeil, o.a. door ordening van de productie, waardoor men o.m. hoopt in de toekomst conjunctuur schommelingen zooveel mogelijk te kunnen temperen. Openingsrede van den heer E. Kupers. Te ruim 10 üur werd het congres ge opend door den voorzitter, den heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V. en lid der Tweede Kamer. In zijn openings woord zeide hij, dat dit congres in de aller eerste plaats bestaanszekerheid voor de breede lagèn van het Nederlandsche volk wil E. Kupers brengen Dit beteekent in de eerste plaats voor de werkloozen zekerheia van werk tegen een behoorlijk loon. Nederland telt wel haast 400.000 werkloozen en in tegen stelling met bijna alle andere landen stijgt de werkloosheid in ons land nog bijna regel matig. Voor boeren en tuinders beteekenr bestaanszekerheid, dat zij op aizet van hun producten kunnen rekenen tegen een rede lijken prijs, voor middenstanders beteekent het vermindering van concurrentie en het scheppen van koopkrachtige vraag, lntellec- tueelen werkers wil het plan in de gelegen heid stellen hun bekwaamheden te stehen in dienst van de gemeenschap en den jongeren, die in dubbele mate door de crisis worden geslagen, opent het Plan de gelegenheid om een plaats in het productieproces te k-innen vinden. Wanneer de voorstellen, zooals die in het plan zijn neergelegd, verwezenlijkt worden, zal het mogelijk zijn. het aantal werkloozen met 200.000 te doen verminderen Deze voorstellen gaan voor een belang rijk deel lijnrecht in te°en de tot dusver door de regeering gevolgde politiek een po litiek. die tot dusver geen ander resultaat heeft gehad, dan een voortdurende en angst wekkende stijging van de werkloosheid. De deflatiepolitiek heeft schipbreuk ge leden. In Zweden en Denemarken is zij door broken, ook de Belgische regeering heeft haar losgelaten. Bij de deze week in Dene marken gehouden verkiezingen is wel geble ken, dat het Deensche volk het me» de door de regeering geveerde politiek eens is. Werkverruiming op groote schaal zou men de eerste grondslag van het Plan van den Arbeid kunnen noemen. De tweede grond slag is de ordening. Inleiding "an ir. H. Vos. Ir. Vos hield de eerste inleiding over de hoofdlijnen van het Plan Sp^ noemde den economischen toestand van letterland ern stiger dan van veie andere landen, waarbij hij wijst op de afneming van het aantal werkloozen in Zweden, Denemarken en België. Hij erkent, dat Nederland in het in ternationale verkeer een andere plaats in neemt dan genoemde landen, doch acht het conservatieve bewind der Nederlandsche re geering voor een groot deel voor dezen toe stand verantwoordelijk. Het Plan van den Arbeid geeft aan hoe het anders kan en moet. Het geeft ook aan, waarom het anders kan. Het trekt de hoofd lijnen van een positieve crisispolitiek, naar omvang en snelheid, het wijst aan hoe een conjunctuur-polihek moet worden gevoerd voor het voorkomen van nieuwe ellende. Het Plan is nationaal begrensd In het Nederlandsche Plan zijn echter toch alle maatregelen zoo genomen, dat zij de inter nationale arbeidsdeeling en de internatio nale ordening bevorderen. De handelspoli tiek blijft gericht op de juiste arbeidsdeeling tusschen de staten. Juist omdat dit wordt nagestreefd, worden vrijhandel en protectie beide als systeem verworpen en de georden de ruil met ruilregelingen tusschen de staten, aanbevolen. De handelspolitieke richtlijnen zijn ook van groot belang voor Indonesië. Voor het aanvatten van de crisispolitiek ginds zullen offers van Nederland noodig zijn. Voor het Plan is propaganda noodig. net is sprekers overtuiging, dat het Plan slechts op democratische wijze werkelijkheid kan worden, indien de grondgedachten ervan ge dragen worden door de volksmeerderheid. „Crisispolitiek en industrialisatie". Vervolgens was het woord aan den heer W. Drees, lid der Tweede Kamer, over „Crisispolitiek en industrialisatie". Wij zijn er ons van bewust, zei hij, dat het voor geen enkele regeering mogelijk zo.u zijn de gevolgen van de crisis, die uit inter nationaal werkende oorzaken is ontstaan, voor Nederland geheel te niet te doen. Wij zijn er echter ook met stelligheid van over tuigd, dat in ons eigen land een activiteit zou kunnen worden ontwikkeld, die spoedig in het bedrijfsleven een gunstige keer zou 'brengen en het aantal werkloozen in snel tempo zou doen afnemen. Het huidige crisis- beleid leidt tot vermindering van de koop kracht en toeneming der werkloosheid. De staat kan kapitalen, die thans onbe- legd blijven of naar buitenlandsche beleggin gen afvloeien, mobiliseeren om productieven arbeid te doen verrichten. Hij dient zijn cre- diet te gebruiken, om op veel grooter schaal en in veel sneller tempo dan thans geschiedt openbare werken te doen uitvoeren, om de industrieele uitrusting van ons land te ver nieuwen en te verbeteren en om een groot deel van de Nederlandsche koopvaardijvloot te moderniseeren. In het rapport is bepleit een driejarenplan, dat in het geheel 600 millioen zou vragen Gedurende de uitvoering daarvan zouden de begrootingen van rijk en gemeenten ont last worden, naar berekend is, met ongeveer 44 millioen per jaar door vermindering van den werkloozer.steun. hooger opbrengst van belastingen enz. Tijdens den duur van het groote werken- plan kan worden voorbereid de uitbreiding van de Nederlandsche industrie, zoowel ter vervanging van een deel van hetgeen tot nog toe werd ingevoerd, als ter voorziening in nieuwe en toenemende behoeften. Hoe het geld. noodig om het plan te fi nancieren. zal worden verkregen, hangt af van de wisselende omstandigheden op de geldmarkt. Het rapport geeft verschillende mogelijkheden aan. Het totale bedrag is pas in den loop van eenige jaren noodig. Hon derden millioer.en zijn op het oogenblik wegens gebrek aan vertrouwen aan de cir culatie onttrokken. In den oorlogstijd is in Nederland voor de mobilisatie en wat daarmede samenhing, voor veel grootere bedragen geleend, des noods met een z.g. stok achter de deur Thans gaat het om bestrijding van niet min der groote gevaren en om productieve, voor een groot deel rendabele doeleinden. „Conjuprtuurbeheersching en Rationalisatie". Na de pauze werd het congres voortge zet onder leiding van den heer Koos V o r - rink. voorzitter van de S D P., met een inleiding van het tweede Kamerlid, dr. ir. Th. van der Waerdefi over „Conjunctuurbe- heerscmng en Rationalisatie". Spr. onderscheidt drie soorten werkloos heid; de onvermijdelijke, tijdelijke, d>e op te vangen is door een goede werkloosheidsver zekering; de conjunctuurwerkloosheid, te bestrijden door een oogenblikkelijke crisis politiek, en op den duur door beheersching van het conjunctuurverloop; en de structuur werkloosheid, de overblijvende, die voor een groot deel veroorzaakt wordt door de hui dige gebrekkige technische en economische organisatie. Maatregelen hiertegen moeten gericht zijn op ordening, op beheersching van expansie en van rationalisatie, op een juiste handelspolitiek. Zijn dit socialistische waandenkbeelden? Is het Plan slechts voos denk- en maakwerk? Bij de maatregelen, in het Plan ontwik keld, om te komen tot productie-ordening, staat voorop: beheersching van het Crediet- wezen, waarvoor allereerst noodig is socia lisatie van de Centrale Circulatiebank, de tlians nog particuliere Nederlandsche Bank, door middel waarvan de gemeenschap lei ding kan geven aan de kapitaalstroom naar het bedrijfsleven. Naast het ingrijpen langs den omweg van de credietverleening, wenscht het Plan ook direct leiding te geven aan 't bedrijfsleven. Niet door wild ingrijpen, doch voorzichtig voorbereid en doeltreffend, zoo, dat de maatregelen geredelijk, en niet als 'n last, aanvaard worden. Voor elk bedrijf zal hierbij het Bedrijf-schap zelf (onder hooge- re sanctie) zijn ordeningsmaatregelen stel len. De hcogere sanctie berust bij den Alge- meenen Economischen Raad, die geoutil leerd is met een onafhankelijken accountants dienst en voorgelicht wederom door zijn Centraal Conjuctuurbureau. In een volledige planmatig geleide maat schappij zal de rationalisatie de bron zijn van duurzame, toenemende welvaart; haar arbeidsbesparing zal ten goede komen aan de jeugd, voor spel en ontwikkeling aan den ouderdom voor tijdige rust, aan thet rijpe arbeidsleven voor toewijding aan gemeen schapswerk, voor ontwikkeling en cultuur. Inleiding over den landbouw. De heer W.vander Sluis, lid der Tweede Kamer en burgemeester van Goor, hield de volgende inleiding over den land bouw. Spr constateerde, dat de landbouwcrisis- maatregelen van de regeering gefaald heb ben. Men heeft hier dan ook niet met een gemakkelijke zaak te doen. Ze is heel wat moeilijker, dan de boerenbonden zich dat voorstellen. j Spr. stelde op den voorgrond, dat bij de tegenwoordige prijzen op de wereldmarkt elke landbouwcrisispolitiek pnjsverhoogend zal moeten werken. Het Plan van den Arbeid heeft geen bezwaar tegen een „steun van 200 millioen gulden, indien dit bedrag noodzakelijk is om de werkers op het platte land een redelijke belooning te verzekeren. Het gaat accoord met elk bedrag om dit doel te bereiken. De belangrijkste middelen, die het Plan aangeeft om het platteland door deze moeilijke tijden heen te helpen, zijn de volgende: Het eerste middel bestaat in de verhoo ging van de koopkracht in het binnenland en de vergrooting van de afzet in het bui tenland. Het tweede middel bedoelt meer orde te brengen in de productie. Wat waardeloos is, moet niet geproduceerd worden, Spr. wees er op, dat in 1934 17 millioen K.G. boter naar Engeland is uitgevoerd tegen 35 cent de K.G. In plaats van de melkproductie in te krimpen, is ze in 1935 uitgebreid met 10 pCt Er zijn nog maar 9 maanden van het jaar verstreken en nu reeds is 21 millioen K.G. boter naar Engeland uitgevoerd tegen een fabelachtig lagen prijs, terwijl tegelijkertijd de Nederlandsche consument 1.60 of 1.80 moet betalen. Het derde middel bestaat hierin, dat nauw lettend wordt toegezien, of de steun wel op de juiste plaats terecht komt. Spr. hekelt de geschiedenis met de bacon fabrikanten en vroeg een pachtwet om de pachters te be schermen en een hypotheekwet om de hypo- tbeekboeren te steunen. „De ordening van verkeers wezen en distributie". Het Tweede Kamerlid H. J. van Braambeek, bestuurder van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, sprak over de ordening en de toepassing daarvan op verkeerswezen en distributie. Spr. behandelt het verband tusschen pro ductie en distributie en de ordening der voortbrenging in verband met de conjunc tuurschommelingen Op dezelfde wijze als de credietverleening worden ook het transport en de distributie behandeld, daar deze bij stij gende conjunctuur sterk toenemen. Bij inzin king van de conjunctuur ziet men echter in beide bedrijfstakken het aantal ondernemer tjes toenemen. Wie in dé voortbrenging geen emplooi meer vindt, zoekt hier nog een broodwinning en verspeelt er zijn overige spaarcenten. De beteugeling dezer gevolgen gaat reeds eenigermate in de richting, die het Plan aangeeft. Aldus zal voorkomen worden wilde uitzet ting van het geheele voortbrengings-, trans port- en distributiesysteem, zonder verband met het verbruik, die al deze takken van volkswelvaart duur maken. Er zal een doelmatiger weg worden ge volgd om in de volksbehoefte te voorzien en de bestaanszekerheid van allen, die er in werkzaam zijn, za! worden vergroot. ,,De ordening in het bouw- en textielbedrijf'. De heer E. Kupers, voorzitter van het N. V. V., besprak de ordening in het bouw en textielbedrijf. Voor beide vraagstukken acht spr. het eerst noodige het brengen van overeenstemming tusschen de productie en de behoeften. De woningbehoefte bedraagt 45.000 a 55.000 woningen per jaar. De werkelijke toeneming van de woningvoor raad tedroeg in 1932 37.301, in 1933 41.262 en in 1934 49.940. Dit beteekent nog niet een evenredige verbetering van den toestand Er zijn "eel te weinig arbeiders woningen gebouwd. Voor de uitvoering van het bouwplan moet er komen een harmonische samenwerking tusschen regeering, provincie en gemeente. Een verbod van lintbebouwing zal daarbij niet kunnen worden gemist. Een landelijk plan, een streekplan en plaatselijke uitbrei dingsplannen zullen in groote lijnen de wijze van bebouwing aangeven. Daarbij zullen de organisaties van belang hebbenden medezeggenschap moeten hebben, terwijl huurcommissies voor vaststelling van redeli'ke huren moeten zorgen. Tot de taak van de Textielraad behoort o.a. het vaststellen van een schema voor de georganiseerde aanpassing van de productie aan de binnenlandsche markt. Hij stelt te vens de productiecapaciteit van elke fabriek vast. Ir. Albarda over de nolitieke perspectieven van het Plan. De reeks van inleidingen werd gesloten met een rede van den politieken leider der S.D.A.P., ir. J. W. Albarda, over de politieke perspec tieven van het Plan. Nog voor 't verschenen was, zoo zeide spr., had men gezegd, dat het een copy zou zijn van het Belgische Plan De Man. Spr ont kende dit ten stel ligste Het Plan is door en door Nederlandsch en in geen enkel op- Ir- J. W. Albarda. zicht een navol ging van de bestaande buitenlandsche plan nen, al toont het daarmede zeker overeen stemming, omdat al deze plannen berusten op eenzelfde grondgedachte. In alle kapita listische landen heeft het inzicht veld ge wennen, dat de groote economische krachten aan den wil der gemeenschap onderworpen moeten worden. Sommigen zien hierin een zonde tegen de economische wetten, doch men maakt geen bezwaar tegen het beteuge len der natuurkrachten. Het vrije spel der economische krachten is voor de menschheid even noodlottig als het vrije spel der natuur krachten. Het Plan is niet onveranderbaar en zal gewi'zigd worden als de economische om- Geeft Uw huid de zoo be geerde zacht matte teint en is de beste onderlaag voor Het universeele Verfrisschingsmiddel in beroep, bij sport, op reis. standigheden dit noodig maken en als ern stige wetenschappelijke critiek ons overtuigd, dat wijziging noodig is. Diskwalificeerende critiek, voortgesproten uit minderwaardige gevoelens, zal ons onberoerd laten, zeide spr. Voor de verwezenlijking van het Plan rekende spr. in de eerste plaats op de ar beidersklasse, doch ook op middenstanders, kleine land- en tuinbouwers, intellecteueelen en andere maatschapelijke groepen, die in alle klassen zwaar door de crisis getroffen zijn. Medewerking wordt verwacht ook van hen, die andere dan socialistische toekomst verwachtingen koesteren. Het Plan zal een zoodanige plaats in het politieke leven van Nederland moeten gaan innemen, dat alle politieke partijen zich ermee bezig moeten houden. Het kan nieuwe partijgroepeeringen te voorschijn roepen. Het zal verwezenlijkt moeten worden op democratischen grond slag en met democratische middelen. De be vordering van de volkswelvaart mag niet gepaard gaan met verlies van democratische volksvrijheden. Met de actie voor het Plan willen wij bewijzen, dat het Nederlandsche volk waard en in staat is een eervolle plaats tusschen de andere volken in te nemen, al dus eindigde ir Albarda zijn luid toegejuich te rede. Het congres werd door den heer Vorrink gesloten en ging onder het zingen van de Internationale uiteen. (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van 15 reëels 60 cent bij vooruit betaling te voldoen. TE KOOP EEN KINDERWAGEN z. g. als nieuw en vierkante UITSCHUIF- TAFEL. ACHTERSTRAAT B 62. Pracht gebruikte Boeken o.a. Leerboe ken van waterbouwkunde, bruggen bouw, opleiding voor ingenieur enz. (Koopjes) wegens opruiming, tevens moderne eiken piano. DEKKER, Laat 182 TE KOOP een in goeden 6taat zijnde AUTO merk Essex 1930. Prijs 100. Proefrit toegestaan. Te bevragen bij P. DE HEER, A 190, Berkhout. Prima Winterjassen. Regenjassen en Damesmantels 1.502.50, prima Singernaaimachine 7.50, Trapm. 12, Veerenbed 7.50, be6te Werkfietsen 4.50. enz. DEKKER, Laat 182. TE KOOP MAHONIEHOUTEN TAFEL en PIANO tegen elk aannemelijk bod. HOEK, Zeglis 42. TE KOOP een gebruikte PERMANENT DUPLEX HAARD. J. C. MULLER, Zilverstraat 8. TE KOOP een beste donkerblauwe WINTERJAS zoo goed als nieuw, groo te maat, tegen billijken prijs. Adres te bevragen bureau van dit blad. TE KOOP zoo goed als nieuw VER LOVINGSRINGEN, GOUDEN HOR LOGES. COLLIERS en ZILVEREN KOFFIELEPELS. S. W. VET, Verdronkenoord 5. KOOPJE: SLEE f 2.—, GLADDE LIN- NENKAST 6.—, een pers. LEDIKANT met matrassen 3, SECRETAIRE 7.50. HANDELSKADE 40. Fornuizen reeds vanaf 3.50. Alle soorten prima gebruikte Kachels voor een beetje. Partij beste wollen Dekens 2 p. stuk, Meubelen, enz. J. L. Sostman Jr., Verkooplokaal Ridderstraat 10. Vertoornde bakkers. De Nederlandsche vereeniging van Werk gevers in het Bakkersbedrijf heeft besloten ten scherpste stelling te nemen tegen het voornemen van crisis-comité's in diverse ste den om ook thans weer een oliebollendag te organiseeren. Volgens de vereeniging beteekent deze 35. De rechter riep dit laatste woord: Ver staan, zoo woedend uit, dat de inktpot in het gezicht van den agent terecht kwam Het eind van het liedje was natuurlijk, dat Jan tje werd opgesloten in het politiehok. Daar kreeg hij niets anders te eten dan water en brood. En hij sliep op een houten brits. 36. Drie dagen moest Jantje in dit hok vertoeven. Toen werd hij weer vrijgelaten. Nauwelijks was hij weer buiten, op den land weg of hij miste zijn fiets. Maar die kreeg hij nog niet terug. Opeens kwam er een heel deftige meneer in een auto naar Jantje toe. Dat was een Amerikaan.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7