DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dxtgetiihsch 0veezicht Buitenland De sanctie-wet besproken en aangenomen. Aan den vooravond van den nieuwen slag. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk f 2.50. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Mo. 254 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 28 October 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang PARLEMENT. Prof. Lobman contra den minister. De sanctiewet aangenomen. Al heeft de senaat de sanctiewet ronder hoofdelijke stemming aangenomen, dit be- teekent niet, dat alle sprekers evenveel geestdrift gevoelden voor onze deelneming aan het optreden van den Volkenbond tegen Italië. Prof. De Savornin Lohman (c.h.) meende, dat minister De Graeff te Genève ons land nog wat te veel op den voorgrond had gesteld. Z.Exc. is zelf over tuigd, dat het heel verkeerd zou zijn, wan neer Nederland bij de sancties een eerste viool speelde. Tegen prof. Lohman's ver wijt verdedigde hij zich door te vertellen, dat ter Volkenbondsvergadering Benesj, Laval en Eden hem hadden omsingeld en hem hadden gezegd, dat zij hem gevangen namen en niet eerder zouden loslaten, voordat hij zich bereid zou hebben ver klaard, het voorzitterschap op zich te nemen van de coördinatiecommissie en van de uit deze commissie te constitueeren commissie van achtten. Maar minister De Graeff had aan deze pressie weerstand ge boden, juist omdat hij ons land op den ach tergrond wilde houden. Prof. Van Embden (v.d.) juichte de rede, door onzen bewinds- maa te Genève gehouden, toe, maar zou vermoedelijker nog gelukkiger zijn ge weest, als Z.Exc. üog krachtiger Italië's inbreuw op het recht had afgekeurd. En mr. Mendels (s.d gaf door een interruptie b-,K, dat hij er geen bezwaar tegen zou hebben gehad, als minister De Graeff de coördinatiecommissie had gepresideerd. ZExc. kon toen verklaren gelijk hij na tuurlijk deed dat hij tusschen prof. Lohman eener- en de heeren Van Embden en pendels anderzijds den juisten midden weg had bewandeld. En een senator, die het Volkenbondsmilieu ook goed kent, mr. Van Lanschot (r.k.), gaf den bewindsman gelijk. De Abessiniërs trachten op 't oogenblik een veldslag te ontwijken. Tactiek van Abessinië. Nieuws uit Harrar. „Veroveraars der aarde". Italië gaat zijn vloot versterken. HITLER OVER DEN OORLOG. Duitschland levert geen wapenen. PARTIJCONGRES FRANSCHE SOCIALISTEN. Herriot weer voorzitter. Wat vandaag de aandacht trekt.,. ENGELSCH VERKIEZINGS MANIFEST. EUCHARISTISCH CONGRES TE LIMA. URANT Losse nummers 5 cents. Prof. Lohman's rede wierp nog al wat stof op. Tusschen den minister en hem schijnt een zekere incompatibilité d humeur te bestaan. Bij een vorige gelegenheid hebben de heeren ook al eens op een ge- prikkelden toon met elkaar gediscussiëerd. En nu meende Z.Exc., dat prof. Lohman had willen laten doorschemeren, dat hij, de bewindsman eigenlijk een beetje had wil len pronken met den aandrang, op hem ge oefend om een belangrijke plaats in de coördinatiecommissie te bekleeden. De mi nister had, repliceerde prof. Lohman, niet het recht, hem een dergelijke bedoeling toe te schrijven. De senator verweet Z.Exc. overgevoeligheid en de bewindsman ant woordde, zich voortaan tegen overgevoe ligheid te zullen behoeden. Ook na deze opheldering botert het, vreezen wij, nog niet tusschen beide heeren. Porf. Lohman heeft zich ongezouten uit gelaten over de N. S. B. in ons land als over Italië's rechtsinbreuk. Maar hij legde er grooten nadruk op, dat Nederland voor zichtig moet zijn met deelneming aan de sancties, omdat, als het tot militaire sancties kwam, zulks een ontzaggelijken oorlog, een Kladderadatsch, tengevolge zou hebben. Andere afgevaardigden waren ®cer geneigd, aan de traditie van ons land °P het gebied van het internationale recht aandacht te wijden. Prof. Lohman merkte on, dat, als een land onze overzeesche ge westen zou willen aanranden en de Vol kenbond een soortgelijke procedure zou gaan volgen als nu ter bescherming van Abessinië, Nederland vermoedelijk niet zonder kleerscheuren eruit te voorschijn *ou komen. Genoemde senator staat septisch tegenover de cc"ectieve veilig heid, welke te waarborgen het doel van Genève is. Maar mr. Van Lanschot ver weet hem, dat zijn scepticisme leidt tot een ondermijning van den waarborg voor Nederland, omdat, als men bij voorbaat zegt, een gegeven verzekering niet te ver trouwen, m^i later, als die verzekering zich eens in een daad zou moeten omzet ten, niet zoo sterk staat, Prof. Anema (a.r heeft met een voor treffelijk speechje bravo's en applaus uit gelokt. Tegenover hen, die in den Volken bond al te weinig vertrouwen stellen, stel de hij in het licht den ontzagelijken voor uitgang van het internationale recht sedert het begin dezer eeuw. Toen Engeland de Boerenrepublieken aanviel, brieschte de wereld van verontwaardiging, maar er was geen internationaal orgaan, dat ook zelfs maar kon probeeren, den aanvaller tot rede te brengen. Thans ontbreekt aan de kracht van den Volkenbond nog heel wat, maar het is toch geen kleinigheid, dat vijf tig staten zich nu verbinden tot economi sche en financieele sancties tegen een aan valler, sancties, welke hun zeiven schade brengen, maar die zij uitvoeren, omdat zij zich in dienst willen stellen van de inter nationale rechtsidee. Prof. Anema's rede maakte diepen indruk, omdat zij een blik gaf op de historische ontwikkeling en zich niet bepaalde tot den toestand van het oogenblik en ook. omdat zij regelrecht uit zijn hart kwam. Het was geen oppervlak kig woord om weifelaars een riem onder het hart te steken, maar een gedocumen teerd betoog van geschiedkundige argu menten. Zijn partijgenoot mr. Briët, die, al stemde hij zonder aarzeling voor het wets ontwerp, daar hij dit in het belang van ons land achtte, in den Volkenbond vooralsnog weinig heil schijnt te zien, kan er wellicht ook zijn voordeel mee doen. Men weet, dat het wetsontwerp ook be voegdheden aan de regeering geeft met be trekking tot uitvarende en inkomende schepen en het aandoen van buitenland- sche havens door Nederlandsche schepen. De regeering heeft deze bevoegdheden nog niet noodig, maar minister De Graeff maakte duidelijk, dat hij ze reeds in het wetsontwerp had opgenomen voor het ge val, dat Genève mocht besluiten, ook den doorvoerhandel naar Italië te treffen. In- tusschen verzekerde Z Exc., dat, mocht het zoo ver komen, Nederland de Rijnvaart akte toch zal eerbiedigen. Genève, zeide de bewindsman nog op stelligen toon, bedoelt geenszins, met de uitvoering van de sancties te traineeren, en zal op 31 October den datum vaststel len, waarop zij in werking kunnen treden. Voor 28 October moeten de landen aan Genève opgeven, op welken datum zij klaar zijn om aan de uitvoering van de sancties deel te nemen. Dit was de reden, dat de Eerste Kamer de wet op Zaterdag, een wel zeer ongewonen dag voor haar vergaderingen, meest afhandelen. Mr. Knottenbelt (lib.) vroeg inlichtingen over het verbod van uitvoer van benzine, dat gedurende twee dagen in ons land van kracht is geweest en dat in het buitenland den indruk heeft gemaakt, tegen Italië te ziju gericht. Van de ministers De Graeff en Gelissen vernamen wij nu, dat dit verbod al in kannen en kruiken was, voordat de eerste naar Genève vertrok. Met Italië had het verbod niets te maken. Er was nog n.aar voor enkele weken benzine voor de militaire vliegtuigen in ons land en omdat men niet wist, of de benzine, die zeilende was en het Suezkanaal nog moest passee- ren, ons land tijdig zou bereiken, heeft de regeering toen twee dagen den export onderbroken. Ook hierbij is de Rijnvaart akt? geëerbiedigd; bij vergissing hebben de douanen twee schepen een half uur te Lobith opgehouden. Veertien dagen na de verovering der „heilige stad" Aksoem hebben de Italiaansche troepen aan het Noordelijk front naar de speciale correspondent van United Press, Webb Miller, meldt een tweede offensieve beweging ingezet. brigade der fascistische milizia onder mmando van generaal Diamante en afdee- «i ®et\ der ond >r bevel van generaal Biroli nde Askari's zijn van den voet van den berg Samaiat den opmarsch begonnen naar het op 14 K.M. ten Zuid-Oosten van Adoea gelegen dorp Adi Nefas, dat zij intusschen ondanks den tegenstand der Abessinische troepen hebben veroverd. In het Italiaansche hoofdkwartier beschouwt men deze bezetting als een groote prestatie, in verband met het buitengewoon moeilijke terrein, waardoor de troepen moesten oprukken. De omgeving van den Samaiat behoort namelijk tot e wildste gebieden van geheel Noord-Abes- s i n 16. Verder hebben inboorlingen afdeelingen, die aan de flank der Italiaansche troepen opereeren, de Takaze overschreden, waarbij zij slechts geringen tegenstand ontmoetten. Volgens den correspondent van Reuter aan het Italiaansche Tigre-front heeft men bij de bezetting van Adi Nefas niet zoozeer te doen met een nieuw offensief dan wel met de voorbereiding er van. De huidige opmarsch zou in de eerste plaats ten doel hebben, het front te rectificeeren, zoodat dit tusschen het legercorps van generaal Maravigna in den sector van Aksoem en dat van generaal San- tini in den sector van Adigrat in een rechte lijn zal verloopen. Pas wanneer dit doel ge heel is bereikt, zal men, aldus Reuter, kun nen overgaan tot een nieuwe grootscheep- sche actie, indien althans intusschen de di plomatieke onderhandelingen niet tot een oplossing hebben geleid. Volgens den Reuter-correspondent te Mas- saua hebben maarschalk Badoglio en de Ita liaansche onderstaatssecretaris van koloniën Lessona tijdens hun besprekingen met gene raal De Bono de plannen voor den aan staanden Italiaanschen opmarsch tot jn de tails vastgesteld. De opmarsch zou zijn ver traagd als gevolg van den wensch der Ita liaansche legerleiding, het aantal dooden en gewonden tot een minimum te beperken. Te vens wil men niets aan het toeval overlaten. Er zouden dan ook nog eenige dagen ver loopen, alvorens het eigenlijke offensief wordt ontketend. Te Addis Abeba verneemt United Press, dat de nieuwe Italiaansche opmarsch in het Noorden op de groote trekken der plannen van den Abessinischen generalen staf geen invloed zal uitoefenen. Voorloopig zal men, zoo verzekert men in goedingelichte kringen, de Italianen in de richting van Makalle la ten oprukken, zonder hun de gelegenheid voor een veldslag te geven. Niettemin zullen de Abessinische troepen niet al te lang werk loos blijven, daar de Italianen anders in staat zouden zijn zóó sterke stellingen in te nemen, dat een Abessinische aanval met zelfmoord gelijk zotf. staan. In het gebied van Harrar is men thans overgegaan tot de mobilisatie van de achter ban. Te dien einde is de geheele bevolking heden in de kerken bijeengekomen, waar door de priesters de volgende proclamatie werd voorgelezen: „De regeering heeft eiken man noodig. Derhalve moeten alle mannen te velde trek ken. Hun vrouwen en dochters mogen geen tranen vergieten. Wij trekken ten oorlog te gen den vijand, die ons land is binnenge- drogen. Zoolang de mannen afwezig zijn. moeten de vrouwen eiken ochtend en avond God bidden, dat hij onze legers ter overwin ning moge leiden". De tot de achterban behoorende mannen zijn diegenen, die niet in staat zijn tot actie ven dienst aan het front. Zij zullen echter in arbeidsafdeelingen te werk worden gesteld. Harrar zelf is op het oogenblik vrijwel gedemilitariseerd. Generaal Nasiboe heeft namelijk bevel gegeven, dat alle troepen de stad moeten verlaten en dat ook de voorra den oorlogsmateriaal en proviand zoovee! mogelijk naar het Zuiden tot in de nabijheid van het front vervoerd moeten worden. Men hoopt aan Abessinische zijde, dat deze maat regel tot gevolg zal hebben, dat de Italiaan sche vliecers Harrar niet zullen bombardee ren. Te Harrar maakt men zich volgens Reuter ongerust over hvt feit, dat het radiostation te Gcrahi sinds vier en twintig uur geen en kei bericht meer heeft uitgezonden. Men vreest dat Italiaansche vliegers er in ge slaagd zijn het station te vernielen. Naar Reuter uit Rome meldt, blijft de ge zondheidstoestand der Italiaansche troepen aan het Tigrefront uitstekend. Er heerscht geen enkel epidemie. S'echts een paar geval len van nekkramp en pokken hebben zich voorgedaan. Te Adoea zijn eenige gevallen van malaria en typhus geconstateerd. Geen der patiënten is evenwel overleden. Mussolini over de sancties. Ter herdenking van den opmarsch naar Rome nu 13 jaar geleden, heeft Mussolini in het officieele partij-orgaan „Foglio dOr- dine" een beroep gepubliceerd, waarin hij ook de buitenlandsche politiek bespreekt en zich scherp uitlaat over de economische sanctie maatregelen, die de leden van den Volken bond van plan zijn tegen Italië te nemen. Zijn ooroep luidt als volgt: Zwarthemden van geheel Italië! Op den dertienden herdenkingsdag van den op marsch naar Rome staat het Italiaansche volk gesloten achter het regime. Door de mo bilisatie van 2 October heeft het getoond tct alles bereid te zijn De dertien jaren van ons regime zijn niet tevergeefs verloopen en de wereld van plutocratisch en conservatief egoïsme zal zich daarvan rekenschap moeten geven". „Zij, die zich gereed maken, om tegenovei ons de grootste onrechtvaardigheid te be gaan, zullen zien, dat het Italiaansche volk tot een even groote heldendaden in staat is, als zijn soldaten, die zich bij Adoea roemrijk hebben onderscheiden en beschaving brach ten in een Afrikaansch gebied." „Een jaar, rijk aan gebeurtenissen, is ten einde, het veertiende fascistische jaar begint en wij begroeten het als soldaten, met ont plooide vaandels, met onzen wil, die door on telbare enorme krachtproeven is gestaald" „Zwarthemden van geheel Italië! Wij le ven in een tijd, dat men trotsch moet zijn om te leven en te strijden. Wij leven in een tijd waarin een volk zijn weerstandsvermogen en moed kan bewijzen." „Alle Italianen zullen weerstand bieden aan de dreigende economische belegering, welke de geschiedenis een krankzinnige mis daad zal noemen, die de wanorde en ellende zal doen toenemen. Wij zullen onderscheid weten te maken tusschen vrienden en vijan den en van vader op zoon en op naneef de herinnering daaraan bewaren.'' „Legionnairs der revolutie! Het eenige voorrecht, waarop gij trotsch kunt zijn, is, dat gij in de eerste rijen moogt staan wanneer het gaat om plicht en offervaardigheid. Ik ben er zeker van, dat gij aan iederen oproep direct gevolg zullen geven en dat de 44mil- lioen Italianen zich aaneen zullen scharen met den ouden strijdkreet: Aan ons!" Het begin van het veertiende fascistische jar zal, zooals gebruikelijk, o.a. herdacht worden met de inwijding van tal van open bare werken, o.a. de electrificatie van de spoorlijn NapelsFlorence. Gisteren heeft Mussolini in zijn paleis 500 boeren ontvangen, die zich bijzonder verdien stelijk hadden gemaakt bij de ontginning van gronden en aan wie hij geldprijzen tot een totaal bedrag van 1 'A millioen lire uitreikte. Hij richtte daarbij eenige woorden tot de „veroveraars der aarde", die de fundamenten vormen van het fascistische Italië. Hij her dacht den minister van Landbouw, Razza, die op een vlucht naar Eritrea bij Cairo is omgekomen en wiens dood, naar hij zeide, „in groote geheimzinnigheid is gehuld". Tot de buitenlandsche journalisten zeide Mussolini ten slotte, dat de gebeurtenissen in Oost-Afrika de sociale evolutie van het fascisme niet zullen vertragen. Zooals de Fransche revolutie het volk heeft bevrijd van den adel zal het fascisme het volk bevrijden van de plutocratie. De Italiaansche regeering heeft een de creet gepubliceerd, krachtens hetwelk een be drag van 414 millioen lire beschikbaar wordt gesteld voor uitbreiding van de vloot. Dit be drag zal verdeeld worden over drie vloot begrootingsjaren, t.w. 285 millioen over de jaren 1935/ 36, 103 millioen over de jaren 1936C37 en de rest over het begrootingsjav 1937/'38. Verder heeft de Italiaansche regeering in een tweede verordening bekend gemaakt, dat een zelfstandig vlootcommando voor den Dodekanesos in het leven is geroepen. Hitier heeft gister een interview toe gestaan aan een Fransch journalist. De rijkskanselier sprak zijn bewondering uit over de Fransche politiek in het Abessinische geschil en voegde hieraan toe, dat hoewel Duitschland niet bij de kwestie betrokken is, hij zich toch als de tijd er rijp voor is in de zaak als ar biter zal mengen. Hitier voegde hieraan toe, dat hoewel hij niet instemt met een stopzetting van den handel met de oorlogvoerende lan den, Duitschland geen der beide landen wapens zal leveren. Het congres der Fransche Radicaal- Socialistische Partij is gistermiddag te Parijs met een gemeenschappelijken maaltijd besloten. In de ochtendbijeenkomst werd de partijverklaring, een soort resumé der aangenomen resoluties, goedgekeurd. De partij verklaart o.m. dat de Vol kenbond de ger chtigheid beteekent en d-. bij hem aangesloten volken de macht. Macht en gerechtigheid mogen even* w'1 niet van elkander worden geschei den en daarom mag men er trotsch op zijn, dat de Fransche politiek met dit edele ideaal in overeenstemming 6taat. Voorts wordt op de noodzakelijkheid gewezen alle tegen de republiek gerichte organisaties te ontbinden. Ten slotte wordt verklaard, dat de partij niet in staat is alleei dit program ten uitvoer te leggen, waarmede haar samengaan met andere linksgeoriën teerde groepen in het z.g. Volksfront wordt gerechtvaardigd. Op voorstel van Chautemps is Herriot door de partijvergadering van de radi caal-eocialistische partij ten vierden male met eenstemmigheid tot voorzitter 1 der partij gekozen. Aan den vooravond van den nieuwen slag. (Dag. Overzicht). Hitler's oordeel over den oorlog. (Buitenland). Herriot benoemd tot voorzitter van de sociaal-radicalen in Frank rijk. (Buitenland). Poolsche logger bij Katwijk ge strand, bemanning gered. (Binnen land). Felle brand te Amersfoort. (Bin nenland). Nieuwe bekentenis uit Oss. (Bin nenland). Loodsgelden per 1 Nov. a.s. ver minderd met elf procent. (Binnen land). (Zie verder eventueel laatste berichten.) GOERING TE BRESLAU. O.m. over hamsteren. De Pruisische minister-president Goering, heeft Zaterdagavond op de lei dersbijeenkomst van den gouw Silezië der N.S.D.A.P. 'n redevoering gehouden waarin hij o.m. zeide: Ieder van ons is i i het leven gekomen, rijkelijk bepakt mei bagage uit andere tijden, 't Is bui tergesloten dat de tegenwoordige genera tie voor 100 nationaal socialistisch denkt en voelen kan. Daarom is het opvoedende werk het belangrijkste, wat verricht moet worden. Daarvan zal voor de toekonret alles af hangen. Ten aanzien van kerk en religie zeide Goering, dat wie nationaal socialist heot, heeft bewezen te kunnen geloo- ven. Het hangt van de kerk af of ze vre- do wil. Wij, in het bijzonder de beweging en allen van de regeering en den staat hebben nooit de kerk aangevallen. Wij hebben de kerk bescherming verzekerd en de v~"k weet, dat zij deze bezit. I" rvolg van zijn redevoering, ..e generaal Goering ook nog de kwestie van het hamsteren. Hij ver- k aarde in dit verband, dat de hamster- aars bezorgd zijn hun buik niet genoeg te kunnen vullen. Zij moeten evenwel een voorbeeld nemen aan andere volken, die hun zonen, hun bloed op het spel zet ten om zich ruimte om te leven te ver werven en zij, de hamsteraars, willen niet eens minder botter gebruiken. Uitgaande van de regeering. De Engelsche regeering heeft voor de ge zamenlijke regeeringspartijen een verkie zingsmanifest uitgevaardigd, die ondertee kend is door Baldwin voor de Conservatieve partij, door Macdonald voor de nationale Labourpartij en door Sir John Simon voor de Liberale partij. Het manifest verdedigt de vorming van een nationale regeering voor vier jaren, die een keerpunt beteekent in de geschiedenis van Engeland. Dit feit heeft een vérstrekkenden invloed gehad op de inter nationale gebeurtenissen. De Volkenbond heet ook voor de toekomst de grondslag voor de Britsche internationale politiek. In het Italiaansch-Abessinische conflict zal de regeering niet van den ingeslagen weg terugkeeren. Slechts een collectief vei ligheidssysteem met collectieve acties zal het land kunnen vrijwaren tegen een terugkeer naar het oude systeem, dat tot den wereld oorlog heeft geleid. Verder wordt gepleit voor een versterking der Engelsche bewape ning. Sprekend over de binnenland6che politiek zegt het manifest, dat de politiek van Otta wa zal moeten worden voortgezet. Afbraak der internationale tolmuren zal eerst geleide lijk kunnen geschieden. Onder de beloofde sociale maatregelen komt o.a. voor de bouw van een millioen nieuwe huizen. Paus Pius XI heeft ?,isLren ter gele genheid van de sluiting van het Eucha ristisch Congres te Lima (Peru) een radioredevoering gehouden. waarin hij ook uitdrukking gaf aan den wensch, dat de vrede, welke vooral in Europa en in Afrika reeds verstoord en in gevaar gebracht is, alsnog bewaard moge blijven. Paus Pius XI wekte op te bidden voor een vrede, welke moet gebaseerd zijn op de gerechtigheid en nimmer mag wor den gescheiden van de waarheid en de naastenliefde.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1