^Buitenland Het vraagstuk der jeugdige werkloozeri. JANTJE'S LEER VAN 'T VERKEER. ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 29 OCTOBER 1936 Wij zijn gereed ons op te offeren". heiligheid van den zondag. de stormramp op haïti. hJ? J J^gcbracht- regeering van bloedige botsingen tusschen 16 dooden. schipbreukelingen na twee maanden gered. 17 JAREN TSJECHO-SLOWAKIJE. Binnenland Men poogt wegen te vinden om hen in het bedrijfsleven op te nemen. 200 Italiaansche vliegert bereid voor den Dnce zelfmoord te plegen. Tijdens het moment van groote spanning tusschen Engeland en Italië deelde Oene- viive Tabouis, de correspondente te Genève van de „Oeuvre" een vreemde geschiedenis mee, zegt de Parijsche correspondent van het Volk- Volgens haar zou Mussolini een paar honderd officieren hebben gezocht, die bereid waren in een speciale opdracht hun leven te wagen, een opdracht, waarvan zij niet terug jouden komen. Niemand sprak door meer over, tot wij heden het ware van de zaak te weten zijn ge komen door een publicatie van „Paris Soir" uit Rome. Jonge menschen spraken er over te ster ven. Het waren jeugdige officieren op het vliegveld van Ciampino. Zij spraken kalm over het verzoek, dat hun was gedaan zich beschikbaar te stellen om met hun vliegtuig, belast met explosie-materiaal, op een oor logsschip neer te storten, zoodoende hun le ven opofferend om het doel niet te missen Meer dan 200 officieren uit alle formaties van het Italiaansche luchtleger hebben reeds die belofte afgelegd. Thans is de oorlogsdreiging in Europa bijna verdwenen, maar in hun besluit is niets veranderd; als het noodig mocht zijn, zullen zij zich opofferen. „Wij kunnen ons geen oor log in Europa voorstellen, zei een van hen in een vertrouwelijk gesprek, waarbij Italië de aanvaller zou zijn, maar als ons land zou worden aangevallen, zouden wij niet aarze len. Wij zouden dan onze bommen en torpe do's vergezellen, zeker van de verschrikke lijke doeltreffendheid van onze opofferin gen" Toen ik hem vroeg, schrijft de journaliste, waarom zij er op het vliegveld nog over spra ken, antwoordden zij „Geloof niet, dat wij onzen tijd verdoen met over die belofte te spreken, maar er moest een détail geregeld worden, een simpel détail. Sommigen van ons hebben vrouw en kinde ren. Er zijn er, die zich over hen bezorgd ma ken en hun positie door den staat geregeld wenschen te zien, maar anderen waren van oordeel, dat het onnoodig was die vol waarde te stellen". Ik uitte enkele woorden over het verschrik kelijke lot van die vrouwen en de angst, waarin zij nu voortdurend moesten leven Het antwoord luidde: „Onze vrouwen kun nen ons niet beletten te willen, dat Italië leve". En mijn zegsman wilde niets meer los laten. Ik wendde mij daarom tot een techni cus van den luchtvaartdienst. Deze zette mij Kt volgende uiteen: „De proefnemingen, die reeds langen tijd genomen zijn in 't torpedeeren van een schip door een vliegtuig, zijn niet volkomen af doende gebleken. Om zijn torpedo kwijt te raken moet het vliegtuig vlak boven het wa ter scheren op vijl of tien meter hoogte Om niet al te kwetsbaar te zijn op zoo geringe hoogte, kan het de aan te vallen oorlogs schepen op niet minder dan 50 meter afstand naderen. Op zoo'n afstand kan een torpedo uit de koers raken en men moet voorts reke ning houden met het metalen net, dat men rond het 6chip uitgezet heeft om torpedo's in de mazen daarvan op te vangen. Welnu, wij hebben vliegtuigen de Savoy E- 81 en F. 82 die met een snelheid van 300 a 350 kilometer per uur een torpedo of een bom van 1000 kilogram explosiemate riaal mee kunnen nemen. Zelfs kunnen de modernere toestellen, de F. 79, twee torpe do's of bommen laden en 400 kilometer per uur maken. Wanneer men op deze wijze de vernieling op het dek van het schip zou brengen door »*cherp naar beneden" te dalen van grocte hoogte en met een snelheid van een hemel- Wiaam, dan zouden wij het doel bereiken doen enkel luchtafweermiddel zou bet nood lot kunnen beletten zich te voltrekken. Eén vliegtuig zou een kruiser misschien niet ®t zinken brengen, maar dan toch buiten gt- ^ht stellen. Onze piloten hebben begrepen, "ui alleen dit middel aan onze vloot kans op succes zou geven. Daarom hebben 200 van hon niet geaarzeld zich als vrijwilligers op '0 geven en wees er zeker van, dat, als een conflict uitbreekt, waarbij Italië de zwaks't 2011 schijnen, allen tot den laatsten man dit voorbeeld zouden volgen. Wij willen de ever *Wning hebben met welk middel dan ook. Een rede van den Paus. Met het oog op de herdenking van den Marsch naar Rome, die Zondag gevierd «ord, werden Zondag de Italiaansche win- f's en kantoren open gehouden, terwijl gis ,er alles gesloten werd. Paus Pius XI heeft hierin aanleiding ge- Jouden in een redevoering krachtig het «andhaven van de heiligheid van den Zon- te bepleiten. De rede van den Paus werd door de bestuursleden van de Katho- *e Actie aangehoord. De Paus gaf allereerst uiting aan zijn F f voldoening over het feit, dat juist de jjatholieke actie er zich veel aan gelegen liet ggen den Zondag als rustdag voor het ge- r? te houden. Woordelijk zeide hij vervol- vnü?' 's opmerkelijk, maar nog niet j 001 bekend, diat ae ontwijding van w7JrvuStdng in de Heilige Schrift beschouwd onihoiigroote misdaad. Wie den rustdag moet beschouwd worden als tiïcu„ooehenaar en heimelijk atheïst. In onze Zondag deze verloochening van den Wordt derha k°nien °P€nliik bedreven en gezien tot openbaar atheïsme, aan rijden ]\l verloochent en een Hem ge- rij<W g P°°f»t af te schaffen. De ont- der Zon<uan d«n Zondag is derhalve een bteesleept d€n toorn Gods met zich %<n deUJennatte !fn slotte lot de aanre gen onder de °ProeP deze opvattint- sPrekitn. beidende klassen te ver- Uit Port au Prince wordt over den storm- °P Haïti nog gemeld, dat behalve de 2000 Personen, die naar schatting het leven verloren hebben, omstreeks 3000 anderen dakloos zijn geworden. Het is voorloopig ^nm0g5 ik een overzicht te krijgen do Lr6- ?ntza^elijke materieele schade en düe a?n dt te vekle staande orn dJ^r*t0nd maatregelen genomen om den noodlijdenden te hulp te komen. WEL EN NIET GEORGANISFFPnF ARBEIDERS- JnBirmingham in den staat Albama is het I? k|Oe ge botsingen gekomen tusschen v r. eheidene honderden georganiseerde en ongeorganiseerde mijnwerkers, waarbij ook van vuurwapenen gebruik gemaakt weid. Acht personen moesten deels met zware ver wondingen naar het ziekenhuis worden gebracht. VEERBOOT BIJ PARA OMGESLAGEN. De veerboot Alegria is tijdens een hevi- gen storm in de Majajobaai (Zd. Amerika) omgeslagen Van de 22 opvarenden zijn er lö om het leven gekomen, de anderen konden worden gered. Van schier onbekend eiland in Indischen Oceaan. Zaterdag is te Londen de Britsche vracht boot „Clan Ma Ptee" aangekomen, welke er in geslaagd was 68 schipbreukelingen te redden, die 2 maanden geleefd hadden op een schier onbekend eilandje in den Indischen Oceaan, omgeven door koraalriffen en door ratten bezocht. De bark „Diego" uit Mauritius was op 20 Juni tijdens een storm bij dit eilandje, het Eagle Lsland, gestrand. Men dacht dat de pasagiers en de bemanning waren omgeko men daar men niets van ben gehoord had. Maar daar de route van de Clan Ma Ptee, die op weg was naar Indië, het schip in de buurt van den Chagos-Archipel bracht waar de Diego het laatst gezien was, was den ka pitein gevraagd naar hen te zoeken. Toen hij hen op 3 September vond er waren vrou wen en kinderen onder waren zij juist aan hun laatste baal rijst toe. Tot de gered den behoorden een oude vrouw van bij de 100 jaar en een baby van 6 maanden. De Clan Ma Ptee bracht hen naar een grooter eiland van de groep over De kapitein had het Eagle lsland aange daan, na zonder succes op twee andere eilanden te hebben gezocht, omdat de „Die- go" dit eiland soms aandeed. Er is een klei ne kolonie van ongeveer 12 inlanders op, die cocasnoten inzamelen. Toen de Diego strand de, ging een van de inboorligen er heen in een uitgeholen boomstam en trok een red dingboot met de schipbreukelingen aan den waL De eenige artikelen die gered konden worden waren de sextant en de chronometer van den kapitein, de scheepsbrandkast en de scheepsbel. De menschen hadden geleefd van cocosnoten van het eiland en van rijst die de stuurman van twee bezoeken aan een nabu rig eiland in een kleine boot had meege bracht. Het was onmogelijk alle menschen met deze boot van het eiland te halen Tijdens de schipbreuk waren enkele var kens van de Diego naar den wal gezwom men en op een of andere wijze waren ook eenige kuikens op het eiland beland. Toen de redders verschenen waren de varkens en de kuikens reeds verorberd en leefden de vch;p- breukeüngen van brood bereid uit mee1 en cocosolie De mannen hadden geen tabak doch rookten cocosvezels. 0 Het eiland wemelt van de ratten, die van de conosnoten leven, mieren en muskieten, doch gelukkig werd geen der schipbreukelin gen ziek. De kapitein van de Britsche vracht boot kreeg als aandenken en als bewijs van dankbaarheid de scheepsbel van de Diego ten geschenke. STAD IN NICARAGUA DOOR ORKAAN VERWOEST. Groot aantal dooden en gewonden. De stad Cape Gracias Adios aan de kust van Nicaragua is volkomen dooi een orkaan verwoest. Volgens den Amerikaanschen vlieger Kingsley, die over het geteisterde gebied heeft gekruist, zijn het douanekantoor en het hoofdkwartier van het leger de eenige gebou wen. die zijn blijven staan. Hij zag toen hij laag over de rivier dc Coco vloog talrijke dooden en gewonden IAARDAG DER FASCISTISCHE REVOLUTIE. Gebruikelijke plechtigheden te Rome. De viering van den dertienden verjaardag van den opmarsch naar Rome is gisteren be gonnen in een atmosfeer van welhaast reli gieuzen ernst, waartoe het sombere weer nog bijdraagt. Alle winkels waren gesloten en uit alle vensters wapperen de vlaggen. Het Directo rium der fascistische partij heeft zich gister morgen naar het kerkhof Verano begeven om hulde te brengen aan hen, die als slachtoffer der revolutie gevallen zijn. Om 10 uur werd van het Palazzo Venezia de partijvlag gehe- schen en allerwege werden liederen ingezet. Mussolini vc-scheen op het balkon en zeide in een toespraak tot de juichende menigte o.a.: Het jaar veertien der revolutie zullen wij met denzelfden moed beginnen. In alle steden vonden soortgelijke plech tigheden plaats. Terzelfdertijd werden de openbare werken ingewijd, die in het dertien de jaar van het fascisme zijn voltooid en die een uitgave van 1 Yt milliard lire vertegen woord igen. Des morgens werden, zooals aangekon digd, de electrische treinen Rome—Napels en Rome—Florence ingewijd. Door de elec- trificeermg van dit traject kan de afstand MilaanRome voortaan afgelegd worden in 7 uur 40 minuten en de afstand Milaan— Napels in 12 uur 10 minuten. Door de ver snelling van den dienst op dit traject onder gaan ook de diensten op aansluitende tra jecten groote veranderingen. Te twaalf uur 's middags stegen In alle Italiaansche steden eskaders vliegtuigen op, die rondvluchten maakten boven de stad. Bo ven Rome waren 400 vliegtuigen in de lucht, hetge eneen imposant schouwspel bood dat dan ook bewonderend werd gadegeslagen door een groote menigte in de straten der Italiaansche hoofdstad. Maandagavond had op het Piazza Vene zia te Rome een groote demonstratie plaats De fascistische partijstandaad, die den gi- heelen dag van het Venetiaansch paleis had gewaaid, Werd, geëscorteerd door jonge fas cisten en veteranen van voor den opmarsch naar Rome. DE IJSBREKER MALYOIN UIT HET POOLGEBIED TERUGGEKEERD. Na 115 dagen. 7000 mijlen afge legd. De ijsbreker Malygin, welke dit jaar een zeer belangrijken toent door het Poolgebied heeft gemaakt, is te Archangel terugge keerd. In 115 dagen heeft de Malygin 7000 mijlen afgelegd. De tocht gold in het bijzon der een onderzoek naar den Noordelijke» zeeweg. In de Karische zee werd een eilan dengroep ontdekt, terwijl geconstateerd werd, dat het eiland Kirov een zeer goede kwaliteit steenkolen kan opleveren. De zeventiende verjaardag van de onaf- hankelijksheidsverklaring van Tsjecho Slo wakije is gisteren in de^geheele republiek op feestelijke wijze gevierd. Te Lany, den zetel van den president der republiek, hebben ver tegenwoordigers der Nationale Vergad-riug, van de regeering, van het corps diplomati- que, van het leger en van andere organisa ties den president hun gelukwenschen over gebracht. DE VESDRE BUITEN HAAR OEVERS GETREDEN. Ten gevolge van den grooten regenval der laatste dagen is de Vesdre op verschillende plaatsen buiten haar oevers getreden. Te Dolhain is een wolspinnerij onder wa ter geloopen. Zoolang déze toestand voort duurt, zullen de 130 arbeiders der fabriek hun werk niet kunnen hervatten. Te Verviers en te Pepinster zijn de kelders van verscheidene huizen ondergeloopen. De Hoigne is te Theux buiten haar oevers getreden. Vanochtend is te Amblème het terrein bij de electrische centrale overstroomd. Men vreest, dat ook de putten der hier ge vestigde leerlooierijen onder water zullen loopen. DE oeschillen te hsiang hohsien. De gouverneur van Ho Pel streeft er naar, in overeenstemming met de instructies, wel ke hij uit Nanking heeft ontvangen, de ge schillen te Hsiang Hohsien zoo spoedig mo gelijk bij te leggen. Het schijnt, dat de Japansche militairen zijn actie zullen steunen. Een der leiders van de separatische beweging heeft zich Zon dag naar Tientsin begeven en den Chinee- schen autoriteiten door bemiddeling van Ja pansche instanties voorstellen voorgelegd. Daarin eischen zij de erkenning van auto nomie, schadeloosstelling voor een der geval lenen der beweging, zoomede voor verschei dene gewonden en ten slotte vrijheid van straf. Men neemt aan, dat de beide laatste eischen zullen worden ingewilligd. TIEN DUIZEND WILDE GANZEN IN OEVAAR. Meer dan tien duizend wilde ganzen u't Canada zijn op hun wintertrek naar het Zui den, waarschijnlijk tengevolge van het slechte weer, het land ingedreven en hebben zich neergezet in den bovenloop van de Nia- gara-watervallen. Zij dreigen, indien zij niet tijdig verwijderd kunnen worden, door den stroom te worden medegesleurd. Men heeft reeds pogingen gedaan om de vogels voor hun eigen veiligheid te verjagen, doch zij schijnen te vermoefd om verder te trekken of uit het water op te vliegen. OFFICIEEL INTERVIEW MET HITLER GEDEMENTEERD. Het Fransche blad „L'Ordre" heeft een zoogenaamd interview van verscheidenen uren gepubliceerd, dat de „Fuehrer" zou heb ben gehad met een bekenden Franschen jour nalist Van bevoegde zijde wordt hieromtrent het volgende gemeld: De „Fuehrer" heeft bij gelegenheid van het verblijf te Berlijn van een Franschen journalist, dien hij sedert geruimen tijd kent, een kort particulier gesprek met hem ge voerd, dat op het gebied der buitenlandsche politiek niet uitging boven besprekingen van algemeenen aard. Het bericht van het bovengenoemde blad over zoogenaamde verklaringen van den „Fueh rer' is volkomen onjuist. In verband met de bespreking, welke de vorige week onder leiding van minister Slin- genberg met vertegenwoordigers der provin ciale besturen omtrent de mogelijkheid van ontplooiing van een nieuwe actie tot opne ming van werklooze jongelieden in het be drijfsleven is gehouden, heeft een verslagge ver van het Alg. Ned. Persbureau in Den Haag te bevoegder plaatse nadere inlichtin gen verzocht. Men wees erop, dat de nood onder de jeugd, voor wat de werkloosheid betreft, ontzettend groot is. Groote waardeering verdient, wat reeds met steun van rijk en gemeenten in tal van plaatsen in ons lana voor de jonge werkloozen geschiedt. Er zijn in ons land naar schatting 160000 werkloozen van 14 tot 24 jaar. Niet alleen, dat hun werkloosheid een demoraliseerenden invloed op hen oefent, maar ook vraagt men zich ten aanzien vaa velen van hen af, waar mede zij in de toekomst hun brood zullen kunnen verdienen. Wat moet er bij voorbeeld gebeuren met menschen, die op achttienjarigen leeftijd als nageljongen werkloos zijn geworden en se dert vijf jaar geen nieuwen arbeid hebben gevonden? Vakkennis hebben zij niet opge daan. Op deze manier kan men zeggen, dat er, wat vakkennis aangaat, een generatie wordt overgeslagen. Zal deze generatie als ongeschoolden door het leven moeten gaan, met de vele moeilijkheden en ontberingen aan het lot van dezulken verbonden? De taak van de gemeentelijke en plaatselijke comité's. Opneming van deze jongelui in het be drijfsleven is het doel der actie, waartoe de bespreking onder leiding van minister Sim- genberg met vertegenwoordigers der pro vinciale besturen den stoot heeft gegeven en die zich over het geheele land zal moeten uitstrekken Plaatselijke en gewestelijke in stanties zuilen de desbetreffende plannen kunnen uitvoeren. De plaatselijke comité's zullen onder lei ding komen te staan van den burgemeester of van den wethouder, onder wien de werk- loosheidszorg ressorteert. Dat van rijkswege nauwkeurig wordt voorgeschreven, hoe de samenstelling van deze plaatselijke commis sies moet wezen, schijnt minder wenschelijk, omdat veel zal afhangen van de plaatse lijke toestanden, welke onderling verschillen De vakbeweging zal in zulk een commissie vertegenwoordigd kunnen zijn. De plaatselijke comité's nu zullen trachten, dc jonge werkloozen in bedrijven geplaatst te krijgen, maar zoodanig, dat vast sta, dat zij geen arbeid zullen verrichten, welke anders töch gedaan zou moeten worden, maar waar voor dan arbeiders tegen het gewone loon zouden worden aangesteld. Ook moet vast staan, dat niet door de aanstelling van jon ge werkloozen anderen werkloos worden En de ondernemingen, welke jonge werkloozen in dienst nemen, zullen niet met behulp van hun arbeidskracht een deloyale concurrentie mogen voeren De jongelui zullen dus uit sluitend arbeid mogen verrichten, welke an ders niet verricht zou worden. Men kan aannemen dat in vele onderne mingen arbeid onverricht blijft, omdat de ondernemers dien niet kunnen betalen. Dit is het geval zoowel op administratief- boekhoudkundig terrein als op het gebied van den handenarbeid. Door een nauw contact met de leiders der ondernemingen zal een plaatselijk comité te weten kunnen komen, waar dergelijke arbeid onverricht blijft en van welken aard hij is. Overheids- en semi- overheidsbedrijven zullen ten aanzien van het doen verrichten van zoodanigen arbeid onder de nieuwe regeling een voorbeeld kun nen geven. Ook vraagt men zich af, of ge meentelijke reinigingsdiensten niet in plaats van bijv. twee maal. per week, drie of vier maal per week vuilnis zouden kunnen laten ophalen, als zij jonge werkloozen door be middeling van het plaatselijk comité in de gelegenheid stelden om arbeid te verrichten. De comité's moeten voorts beproeven om jongelui, die voorloopig niet in het bedrijfsle ven kunnen worden geplaatst, tijdelijk onder te brengen in een te scheppen werkgelegen heid. Daarbij komt in aanmerking de arbeid, waarvoor stad, dorp of streek zich het meest eigenen. Men denke in dit verband onder meer aan wegverbetering en plantsoen aanleg. In verband met het gebrek aan goede vak lieden zal naast arbeid onderricht in een bepaald vak moeten worden gegeven Bijv.: zes uur per dag arbeid en twee uur onder richt. De plaatselijke comité's zullen in geregeld contact moeten zijn met de arbeidsbeurs en de ondernemingen ter plaatse. Want het doel is om den jongelui 'n de toekomst normalen arbeid te bezorgen. Voor dezen arbeid zullen de ondernemers zich moeten verbinden, al lereerst de jongelui van het comité, „de co mité-jongens", te plaatsen. Dezen moeten het perspectief hebben, ten slotte normalen arbeid te zullen krijgen. Jecovitol levertraan wetensehoppefijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten 6 f 0.75 per flacon. De financiering. De bedoeling is voorts, dat een onderne ming voor eiken jongen werklooze, die bij haar volgens de aangegeven regeling te werk wordt gesteld, een zeker bedrag per week aan het comité zal betalen. Het comité zal bij de bepaling van dit bedrag er rekening mee moeten houden, dat het arbeid betreft, welke anders onverricht zou blijven. De vergoe ding zal dus slechts een zeker percentage bedragen van het weekloon, dat voor'norma len arbeid zou moeten worden betaald. Voor werkkrachten beneden achttien jaar zullen de ondernemingen wellicht kunnen volstaan met een lagere vergoeding dan voor jongelui boven dezen leeftijd. Het comité zal een deel van de ontvangen vergoeding aan den te werk gestelden jongeman geven. Bij deze be looning zal voor de jongelui geen sprake kunnen zijn van een loon in den gewonen zin van het woord, maar slechts van een zekere tegemoetkoming, die misschien ver schillend kan zijn, naar gelang van leeftijd, duur der tewerkstelling, enz. Bij deze ge heel e materie moet overigens de gedachte voorzitten, dat niets gaat boven normale te werkstelling van jonge werknemers onder normale arbeidsvoorwaarden, welke de ge zinsvorming niet belemmeren. Het deel der vergoeding van de onder neming aan het plaatselijk comité, dat de jonge werkkracht niet krijgt, zal het comité besteden aan andere zorg voor jonge werk loozen. Het zal ten goede komen aan de cur sussen, de centrale werkplaatsen en de werk verschaffing voor jongelui. Op deze wijze worden geen nieuwe uitgaven van de over heid vereischt. De leeftijdsgrens naar boven voor jonge lui, onder deze regeling vaMende, zal in het algemeen op vijf-en-twintig jaar worden be paald. In uitzonderingsgevallen moet het, na een behoorlijk onderzoek, mogelijk zijn. den leeftijd wat te verhoogen. Ook hierbij zullen plaatselijke toestanden een rol spelen. Een factor zal ziin de vraag, welke bedrijven in de onderscheidene gemeenten zijn geves tigd en van welken leeftijd deze bedrijven jongelui het beste kunnen gebruiken. De verslaggever heeft gevraagd, of hef in de bedoeling ligt, arbeidsplicht in te voeren, in dezen zin, dat, als een jongeman weigert, den arbeid te verrichten, welken hij door de bemiddeling van het comité kan krijgen, hij op de arbeidsbeurs van de lijst der werk zoekenden afgevoerd, en het gezin, waartos hij behoort, steun onthouden zou worden Op deze vraag luidde het antwoord, dat dit niet in de bedoeling ligt, omdat de lust der iongel ui, om aan het werk t* gar.n, groot ge noeg is. MINISTER OUD SPREEKT. Verleden, heden en toekomst der Vrijzinnig Democraten. Voor de Vrijzinnig-Democratische Kiesvereeniging te 's-Gravenhage heeft de minister van Financiën, mr P. J. Oud, gisteravond in „Pulchri Studio" een rede gehouden over: „De vrijzinnig democratie in verleden, heden en toe komst". Wanneer wij aldu6 spreker in deze dagen onder den nood der tijden vele dingen moeten terugnemen, dan komt ons beginselprogram niet in het gedrang .Wij dienen de democratie het best door ons in de werkelijkheid te plaatsen. Doen wij dat niet, dan zal de ontgoocheling des te bitterder zijn. Spreker gaf een overzicht van de wijze waarop de grondslagen van het Vrijzin nig-Democratisch programma zich in den loop der tijden hebben ontwikkeld. Richtten de Vrijzinnig-Democraten zich aanvankelijk nog in op Staats socialisme, later is dat anders gewor den en hebben zij ook de waarden van het organische element in de samen leving leeren zien .Daarom zijn zij ook voorstanders van de evenredige ver tegenwoordiging. Ondank^ alle uitwas sen is deze toch de organisatie van de Nederlandsche samenleving op politiek gebied. Men moet het badwater niet met het kind wegwerpen. Ook hopen wij aldus spr. een verdere bedrijfsorganisatie te zien groeien, waarbij de overheid het ver bindende element i6. De beginsel-grond slagen zijn tevens de basis voor de vrij zinnig-democratie van het heden. Wij gevoelen ging spr. voort dat deze crisis niet is een gewone inzinking, doch een overgang naar geheel andere toestanden. Wat er thans in Genève ge beurd is, is van groote inoreele beteeke- nis. Doch deze tijd heeft ons ook iets anders geleerd ,n 1. dat het Volken- 39. Dat gaf een heele consternatie. Jantje werd alweer meegenomen naar het arrestan- tenlokaal, waar de burgemeester uit moest maken of Jantje vervolgd zou worden we gens schuldige onwetendheid. Terwijl de burgemeester bezig was dat uit te maken, was er een politie-agent, die Jantje aldoor zat te plagen met een papagaai, die aan een stuk door voor Ezel schold. 40. De burgemeester vond tenslotte, dat de Amerikaan zelf ook maar een beetje uit zijn oogen had moeten kijken en daarom werd Jantje vrijgelaten. De Amerikaan was intusschen ook weer een beetje opgeknapt. De man besloot om meteen maar naar Ame rika terug te keeren. Jantje vond vlak buiten de deur van het arrestantenlokaal een hoef ijzer.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9