355 DE BERECHTING VAN DE OSSCHE MISDRIJVEN. HET DRAMA TE NIGTEVECHT. De verongelukte auto vrijgegeven na hernieuwd deskundig onderzoek. Getuigen door den rechter commissaris gehoord. reedersvereenioino te ijmuiden zegt de arbeids contracten op. de storm. Zeilschip gezonken. meelfabrikant in arrest. TE AMSTERDAM. kind overreden en gedood. nederlandsche ambulance naar abessinie. overeenstemming met 's heeren Wiggers advies, 1 jaar gev. voorw met 1 jaar proef tijd, waaronder begrepen opzending naar Het Hooge Land voor den tijd van 1 jaar. Wat Cornelis S. betrof, requireerde de officier 8 maanden gev. voorw. met 3 jaar pr" ,ijd en op te leggen bijz. voorwaarden. .1. Smal. als verdediger optredende voor t^.de verdachten, was vol lof over de be moeiingen van den heer Wiggers met zijn uitnemende rapporten, prees ook de moeder van Jan S., die een bijzonder goefle moeder is. Pleiter kon zich vereenigen met het reaui- sitoir, doch zou voor Joh. S. een andere be trekking wenschen. Jan mocht nog even blijven. De eerste verdachte Joh. S. uit vorige zaak had zich ook nog te verantwoorden ter zake diefstal van een portemonnaie. inhoudende 15 cent. die hij had ontvreemd op 30 Juni op het voetbalterrein te Schagen ten nadeele van den 17-jarigen W. J. Wouters. In dit geval vorderde de officier 3 maanden gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren. Twee zwijntjesjagers. Verdacht van rijwieldiefstal, gepleegd op 27 Augustus, stond terecht de thans gedeti neerde 21-jarige „koopman" Wilh. K. uit Wervershoof, welk jongmensch te Ooster- Blokker tijdens de kermis een fiets uit een rijwielstalling zich wederrechtelijk had toe geëigend. Het karretje was eigendom van G. N. Jellema, een bakkersknecht aldaar. Het jongmensch, dat geregeld langs den weg zwerft, met penteekeningen enz. vent, staat fliet best aangeschreven en tegen hem werd 1 jaar gevangenisstraf gevorderd. Hierop werd door de rijksveldwacht aan gevoerd de 24-jarige los werkman Harmen de Vr., wonende te Amsterdam, welk heer schap eveneens op 27 Augustus te Ooster- Blokker, waar het kermisfeest werd ge vierd, een karretje had gegapt en er mee naar Zaandam was gereden. Het rijwiel be hoorde aan den tuinder Willem Kracht te Ooster-Blokker. De fiets was gestald in de garage van een caféhouder aldaar. De reputatie van het jongemensch was on gunstig en er werd gevorderd 8 maanden. (Wordt vervolgd.) Als getuigen zullen optreden de landbou wer W. Bouwman, alsmede genoemde vier misdadigers. De strafzitting van morgen. In de vijfde strafzitting van de rechtbank te 's Hertogenbosch, welke morgen gehouden zal worden ter berechting van de misdaden der Ossche bende en haar aanhang, zal o m. de gewezen 23-jarige Ossche wielrenner Jo- hannes Petrus Ceelen (Den Ceel), die tot nu toe in verscheidene strafzaken als getuige is opgetreden, terechtstaan voor den door hem op 9 November 1932 onder Berchem bedre ven moord op den caféhouder J. M. C. van der Pas, op wiens lichaam hij naar de dagvaarding mededeelt van zeer kort een met scherp geladen revolver herhaalde malen heeft afgevuurd, waardoor verscheidene kogels doel troffen en het hart werd door boord, tengevolge waarvan het slachtoffer spoedig overleed. In deze zaak zullen als getuigen worden gehoord de opperwachtmeesters der mare chaussee te Venlo, Vlodrop en Oss, de wacht meester der marechaussee te Oss, de Ossche arbeider Lambertus J. Brands, de weduwe van J. v. d. Pas, Johanna Ha. van Uden, huisvrouw van W. v. Gestel en als deskun dige dr. B. M. H. Mettrop, arts te Den Bosch. Ceelen zal bovendien, tezamen met den 23- jarigen opperman Hendrikus van der Pulten, den zeer beruchten 20-jarigen fabrieksarbei der Petrus Wilhelmus de Bie en den eveneens beruchten 23-jarigen landbouwer Antonius Johannes Hendriks, bijgenaamd „De Jonge Toon de Soep'', terechtgestaan terzake van den in den nacht van 20 op 21 Februari 1934 te Uden gepleegden roofoverval in de woning van het echtpaar Bouwman. Volgen® de dagvaarding hebben zij zich tot deze wo ning toegang verschaft door inklimming door een gat in het dak en door een gat in een muur, terwijl zij den diefstal van een geldsbedrag van 1900 deden voorafgaan, vergezeld gaan en volgen door geweld tegen den 65-jarigen landbouwer Bouwman en zijn 55-jarige echtenoote Hendrica Keiler, hierin bestaan dat zij beiden geslagen, vastgegre pen en vastgebonden hebben. Behalve dit echtpaar zal als getuige wor den gehoord de opperwachtmeester der ma rechaussee te Uden. De verdachten H. A. van der Putten en A. J. Hendriks zullen zich bovendien te ver antwoorden hebben terzake van den in den nacht van 15 op 16 Mei te Oyen gepleegden roofoverval in de woning van van de gebroe ders Verhoeven, die verdachten en hun deel- genooten, na zich toegang tot die woning ver schaft te hebben door een gesloten raam open tp breken en alvorens met een buit van onge veer 150 te verdwijnen, zoodanig o.a. met een stuk ijzer hebben mishandeld, dat Antoon Verhoeven is overleden en de thans 62-jarige Petrus Verhoeven verscheidene bloedende wonden bekwam. Behalve laatstgenoemde zullen als getui- Sen worden gehoord de brigadier-titulair ïjksveldwachter te Oyen, de deskundige dr. B. M H. Mettrop, arts te Den Bosch, de 17- jarige Wilhelmus Martinus de Bie en de 24- iarige Franeiscus Johannes van Orsouw; de laatste beiden gedetineerd te Den Bosch Voorts zal terechtstaan de thans 45-jarige verzekeringsagent te Tilburg Theodorus Jo- hnn Leonardus Kooien, uit wiens zonden- register hem ten laste is gelegd, dat hij door het viertal van der Putten, Piet de Bie, A. J. Hendriks (De Jonge Toon de Soep) en J. P. Ceelen in de woning van den landbouwer Bouwman te Uden gepleegden roofoverval opzettelijk heeft uitgelokt door aan Ceelen mede te deelen, dat bij Bouwman een aan merkelijk geldsbedrag was te stelen en hem de woning van Bouwman aan te wijzen In de tweede plaats is hem ten laste ge legd, dat hij omstreeks het begin van Maart 1934 in het arrondissement 's Hertogenbosch opzettelijk althans terwijl het aan zijn schuld te wijten was, dat zijn handeling door misdrijf verkregen geld betrof van fohannes Petrus Ceelen door diefstal ver kregen geld ten geschenke heeft aangenomen. VERVAARDIGING VAN VALSCHE RIJWIELBELASTINOMERKEN. De Utrechtsche rechtbank heeft den bank werker P. P. uit Zuilen wegens vervaardi ging van valsche rijwielbelastingmerken veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. OPLICHTER VOOR DE RECHTBANK. Eisch 2% jaar. Voor de Arnhemsche rechtbank had zich gisteren een 28-jarig koopman uit Nijmegen te verantwoorden, die zich aan oplichting had schuldig gemaakt. Verdachte was reeds op zijn zestiende jaar begonnen met flesschentrekkerij en oplich ting. Het laatst had hij zich uitgegeven voor directeur van een, niet bestaande, handel- maarschappij Comfor. Hij wist vele firma's te bewegen hem voor honderden guldens goederen van zeer uiteenloopenden aard te leveren: radiotoestellen, kantoorjasen, meu belen, costumes, schoenen, electrische lam pen, enz. De substituut offoeier van justitie mr. Speyart van Waerden eischte twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. fBiimetdand LIEFDESDRAMA. Gisteravond te omstreeks half zes speelde zich ia een perceel aan de Minervalaan te Amsterdam op de vierde verdieping, een liefdesdrama af, dat nog tamelijk goed is af- geloopen, doch waarbij een meisje, de 24- iarige dienstbode A. N-, een snee over de linkerwang kreeg. Op genoemd uur werd gebeld en vroeg een 40-jarige arbeider, waarmee het meisje omgang had, haar te spreken. Zij liet hem boven komen en na een korte woordenwisse ling trok hij een scheermes uit zijn zak, waarmee hij haar een diepe snee over de linkerwang toebracht Het meisje riep om hulp en onmiddellijk schoten de bewoners toe, zoodat erger kon worden voorkomen. De politie werd gewaarschuwd en de man, die geen poging tot ontvluchten deed, ging gewillig mee naar het bureau Leidscheplein, waar hij na aan een kort verhoor te zijn onderworpen, is ingesloten. Het meisje is door den Geneeskundigen Dienst naar het Tesselschadeziekenhuis over gebracht. Haar verwondingen zijn niet ernstigen aard. van Gisterochtend is, op last van den Officier van Justitie, do auto, waarin de echtgenoote en het 10-jarig dochtertje van J. O. te Bloemendaal, in den avond van 10 October j.1., in het Merwedskanaal bij Nigtevecht den dood vonden, aan der eigenaar, den garagehouder J. J. te Santpoort vrijgegeven, doch niet, dan nadat de heer L. O. te Amsterdam, als deskundige, aangewezen door den reehter-comlssaris, opnieuw den wagen aan een nauwkeurig onderzoek had onderworpen. In gezelschap van den eigenaar van den auto, begaf de heer L. O. zich gister- ochtend met den rijksveldwachter van Wcesperkarspel naar de boerderij van den veehouder, den heer D. Verwey aan den Kanaaldijk, waar de auto nog 6teeds geborgen was. De wagen had van den val in het kanaal maar weinig geleden; het achterruitje was stukgeslagen, doch dit was geschied bij het uithalen met den kraanwagen, en wel met opzet, om het water uit de auto te kunnen laten loopen. Nadat een nieuwe accu was aan gebracht en de wagen eerst een eindweegs op sleeptouw was genomen bleek, dat hij weer op eigen kracht kon loopen. Eerst dreigde nog een kink in den kabel te komen, dooi dat de heer J. J. het gevraagde bedrag voor het uithalen met den kraanagen te hoog achtte. Tijdens dat dispuut drong de heer L. O. er op aan, dat in elk geval de wagen naar Amsterdam zou worden overgebracht voor het verder deskundig onderzoek, maar de rijksveldwachter wees er op, dat, indien het verschuldigde bedrag voor het uit het water halen niet voldaan werd, de auto, na het ambtelijk onderzoek te Amsterdam, weer naar Weesperkarspel teruggebracht zou moe ten worden. Tenslotte werd het bedrag voldaan en kon de auto worden over gebracht. Naar bij het eerste deskundig onder zoek gebleken was, waren de beide ach- terportieren van den auto op den avond van het drama, afgesloten geweest, het geen niet door de Inzittenden gedaan kon worden. Gistermiddag zijn door den rechter commissaris, mr. C. J. Heemskerk, de heeren D. Verwey en diens zoon en den pontwachter Barneveld gehoord, die de eerste pogingen tot redding hebben aangewend. Zij moesten een nauwkeu rige beschrijving geven van de wijze, waarop die redding zich had toege dragen, voor zoover het J. O. en diens zoontje betrof, en voornamelijk ook bij zonderheden mededeelen inzake de al dan niet door J. O. in het werk gestelde pogingen, om spoedig hulp te bekomen. Daags tevoren was ook mej. de V. ge hoord, die eertijds te Haarlem had gewoond, en toen kennis had gehad aan J. O. Later vertrok zij naar Brussel, doch verbleef daar maar korten tijd, want op den avond van het drama in het Merwedekanaal, woonde zij te Amster dam, alwaar zij in betrekking i6 gegaan. Toen mej. de V. het eerste verslag van het te water rijden van het gezin van J. O. in de bladen las, heeft zij geen oogenblik gedacht, dat het de familie gold, welke zij zoo goed kende. Eerst toen zij later door den rijksveldwachter werd ondervraagd, vernam zij de nadere bijzonderheden. Volgens de verklaringen van mej. de V., zou aan de verstandhou ding tusschen haar en J. O. reeds een paar maanden vóór den noodlo«,tigen avond een einde gekomen zijn. Dit laat ste klopt ook met de verklaringen, afge legd door J. O. Naar wij vernemen blijft J. O., hoewel hij nog herhaalde malen aan een uit voerig kruisverhoor onderworpen is ge worden, hardnekkig ontkennen, met opzet den wagen in het kanaal gestuurd te hebben. BELGISCHE AUTORITEITEN BEZOEKEN NEDERLANDSCHE VISSCHERIJSCHOLEN. Ontvangst aan boord van de „Prinses Jnliana". In België bestaat groote belangstelling voor de wijze, waarop in Nederland het on derwijs, verband houdende met de scheep vaart, is georganiseerd, Eenige jaren ge leden reeds brachten Belgische onderwijs- en scheepvaartdeskundigen een bezoek aan ons land om kennis te maken met de organisatie van het binnenvaartvakonderwijs door het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, welk bezoek beantwoord werd met een tocht van het instructievaartuig „Prinses Juliana" naar Antwerpen en Gent. Dezer dagen vertoeven opnieuw Belgische autoriteiten in ons land, thans met het doel kennis te nemen van het onderwijs op de Nederlandsche Visscherijscholen. Maandag avond zijn de gouverneur van West-Vlaan- deren, een tweetal leden van het provinciaal bestuur van West-Vlaanderen en vertegen woordigers van de Visscherijschool te Ostende te Rotterdam aangekomen. Dinsdagochtend begaven zij zich, namens de Nederlandsche regeering vergezeld door den inspecteur van het nijverheidsonderwijs, den heer W. Polderman, naar Vlaardingen voor een bezoek aan de Visscherijschool aldaar. In het Handelsgebouw heeft de burge meester van Vlaardingen, de heer A. van Walsum, de Belgische bezoekers begroet. Het bezoek aan de school duurde eenige uren en de bezoekers lieten zich uitvoerig omtrent het onderwijs voorlichten. Tegen half een begaven de heeren zich aan boord van het inslructievaartuig Prinses Juliana, dat in de Nieuwe Haven gemeerd lag. De directeur van het Onderwijsfonds, de heer G. de Jong, begroette hier de Bel gische gasten, die zich, nadat de lunch ge bruikt was, uitvoerig lieten voorlichten om trent het werk van het Onderwijsfonds voor het vakonderwijs in Nederland. De Prinses Juliana bracht het gezelschap na een tocht door de Rotterdamsche havens naar Rotterdam, waar het in den middag een bezoek bracht aan het instituut voor scheepvaart en luchtvaart Woensdag bezoeicen de Belgische heeren des morgens de Visscherijschool te Scheve- ningen en des middags die te IJmuiden. Daarna zullen zij zich naar Amsterdam be geven, waar nog een bezoek zal worden ge- bracht aan het Nederlandsch Historisch Scheepvaart-museum. In de op 11 Januari j.1. tusschen de Ree- dersvereeniging te IJmuiden en de betrokken organisaties van werknemers afgesloten col lectieve contracten was bepaald, dat een eventueele opzegging der overeenkomsten vóór 1 November 1935^iende te geschieden De Reedersvereeniging heeft van dit recht gebruik gemaakt en alie contracten opgezegd. DE OPVOLGER VAN DR. IR. RINGERS- Naar wij vernemen zal ir. J. P. van Vlis- singen met ingang van 1 December a.s. worden benoemd tot directeur-generaal van den rijkswaterstaat als opvolger van dr. ir. J..A. Ringers. De heer van Vllssingen is thans hoofd-in- genieur-directeur van den rijkswaterstaat en werkzaam aan het bureau van den direc teur-generaal als hoofd van de afdeeling Nieuwe Wegen. DISTRIBUTIE VAN RUNDVLEESCH IN BLIK. Wk er van profiteeren. De minister van binnenlandsche zaken heeft een circulaire tot de gemeentebesturen betreffende de distributie van rundvleesch in blik. De minister schrijft, dat hem geble ken is, dat niet overal ten plattelande dezelf de opvatting bestaat omtrent de vraag, of kleine boeren, die een eigen bedrijfje voeren, doch slechts geringe inkomsten genieten, al dan niet voor de verstrekking van vleesch en gehakt in blik in aanmerking komen. In dit jjjif hooger bedrag hebben terugontvangen, i -i j_ I .J Uil rorllf Vi PH se aan de nagedachtenis van zijn vader ge- W'Nadat de kist in de groeve was necrgela- uerden tallooze kransen en bloemstuk- 5 op hft Eraf gelogd Tengevolge van het ruwe weer heeft gister- avond het zeilschip „Lena schipper T. Rraber. afkomstig van Stad aan het Ha ringvliet. welk schip, geladen met bleten, uit de haven de Kil te Ouddorp naar Put- tershoek zou vertrekken, het zeiltuig verlo ren Hierbij is het scheepje bij de gasboei van de Grevelingen gestooten en vol water rreloopen De opvarenden, schipper cn knecht zijn erin geslaagd met de roeib. ot te Merkingen aan wal te komen. Van de Lena steekt alleen nog de mast boven water uit. Oplichting van het Rijk en een verzekeringsmaatschappij? Gpliik velen zich zullen herinneren al- dus Het Volk brandde in 1930 de ieel- fabriek van den meelfabrikant F. M ge. heel uit, waarbij tevens de goederenvoo: aad verbrandde. Thans is V. aangehouden, ver dacht van oplichting van aanzienlijke be dragen ten nadeele eener verzekerin mij. en benadeeling van het Rijk in de acrijng- belasting. De politie vermoedt n.1., da- V. aan de verzekeringsmij. een veel hoogr be. drag opgegeven heeft, dan de wer lijkt waarde der aanwezige goederen geweer zm zijn, toen de fabriek afbrandde. Hie doer zou hij van de verzekeringsin ij. een aar ien- verband verwijst de minister naar een vori ge circulaire, waarin is meegedeeld, dat die personen in aanmerking komen, die een in komen genieten, hetwelk in het algemeen ge lijk is te stellen met dat hetwelk ter plaatse door de steuntrekkende wordt genoten. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. 150-jarig bestaap van het Departement Bodegraven. Gisteravond is In hotel Oudejans te Bo degraven een feestelijke bijeenkomst gehou den ter herdenking van het 150-jarig be staan van het departement Bodegraven der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, het oudste plattelands-departement. DIEFSTALLEN VAN ZILVER TE AMSTERDAM. De Amsterdamsche politie heeft in een logement aldaar een dertigjarigen man ge arresteerd, die er van wordt verdacht be trokken te zijn bij de inbraak in de Johannes Vermeerstraat, waar dezer dagen In een der heerenhuizen een groote partij zilver is ge stolen. Op den man werden slechts eenige centen bevonden. BEGRAFENIS PROF. MR. R. FRU1N. Onder zeer groote belangstelling is gis termiddag op de algemeene begraafplaats te 's-Qravenhage ter aarde besteld het stof felijk overschot van prof. mr. R. Fruin, oud algemeen rijks-achivaris en oud hoogleeraar aan de universiteit van Amsterdam. Opgemerkt werden o.a. de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne, prof. dr. Ter* dan waarop hij recht had. Tevens heeft hij aan de accijnsbelasting opgegeven, dat 'n groote partij suiker verlo ren gegaan was bij den brand, waardoor t Rijk hem een belangrijk bedrag resiitueerde Van een en ander is ae officier van justitie in kennis gesteld, waarop het parket uit Haarlem een uitgebreid onderzoek instelde en de geheele boekhouding in beslag nam. V. is naar Haarlem overgebracht. ^Umuejums OPENING VAN HET CITY-THEATER Openingsrede van minister Slingerberg. Het Leidschplein verjongd. De opening van het nieuwe City Theater, de groote, moderne bioscoop aan het Kleine Gartmanplantsoen, is een feestelijke gebeur tenis geworden voor het geheele Amster damsche stadsgedeelte rondom het Leidsche plein. Bij de officieele opening van het grootste en modernst ingerichte bioscooptheater van Nederland, beschenen tientallen schijnwer pers de groote gebouwen rondom het plein en kleurig verlichte fonteinen waren in de plantsoenen aangebracht. Bovendien hadden alle magazijnen en winkels rondom het plein en in de Leidschestraat gevlagd. Tegen half negen was de aan ruim 1800 personen plaats biedende zaal geheel ge vuld met een feestelijk gestemd publiek, w.o. tal van autoriteiten, o.a. de meeste leden van het Amsterdamsche gemeentebestuur en van den gemeenteraad, de leden van de Prov. Staten van Noordholland, de hoofdcommis saris van politie, tal van leden van het diplo matieke corps uit Den Haag, en vele beken- BOTSING TUSSCHEN PERSONEN- EN VEEAUTO. Twee personen gewond. Op den Edescheweg bij Doesburgerbuurt te Lunteren is gisterochtend een ernstig auto-ongeluk geschied. Een personenauto, bestuurd door den heer F. v Roekei uit Wekeroro, reed met groote snelheid tegen een rechts van den weg staande veeauto, waardoor het rechter ge deelte van de personenauto werd vernield. De heer Van R. bekwam hierbij een hoofd wonde, welke niet gevaarlijk bleek te zijn. Hij is naar zijn woning vervoerd. De in de auto gezeten heer Zegers was er evenwel ernstiger aan toe. Deze werd met een gebroken neup in hoogst ernstigen toe stand naar het Diaconessenziekennuis te Arnhem vervoerd. Uit getuigenverklaringen is komen vast te staan, Jat de schuld geheel te wijten was aan den heer Van Rdie onder den invloed van sierken drank had verkeerd. Suermondt, uit Leiden, generaal van wisga, oud-commandant van het veldleger, de personen uit de wereld van kunst, handel Gistermiddag te ongeveer 1 uur op het Noordeinde te Meppel het zevenjarig doch tertje van den schipper Oldebesten aldaar onder een vrachtauto van den heer O., be stuurd door den chauffeur A. de B. geraakt en gedood. Het kind zal achter op den wa gen en werd er spelenderwijs door haar tienjarig broertje afgetrokken. Het meisje kwam onder de vrachtauto terecht en kreeg een der achterwielen over het hoofd. In de woning van een dokter ia het kind kort na het ongeval overleden. Bij informatie op het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis werd ons medegedeeld, dat het thans vrijwel zeker is, dat van Nederlandsche zijde een eigen am bulance zal worden uitgezonden naar het oorlogaterrein in Oost-Afrika. Hoewel de middelen nog niet geheel bijeen zijn, is er toch voldoende uitzicht om met de verdere voorbereidingen voort te gaan. Wel zal de ambulance van kleiner omvang worden dan men zich aanvankelijk had voorgesteld. Door nadere inlichtingen is men ook tot de over tuiging gekomen, dat het om allerlei redenen gewenscht is in Abeaainië zich de medewer king van aldaar wonende personen te ver schaffen. Het spreekt vanzelf, dat dit ook °P, kostenberekening van invloed is. net Roode Kruis hoopt, dat de ambulance def uiSez^nden"6 Weken Ml kuntie" W°r' mr. L. E. Visser, vice-president en mr. G. Kirberger, raadsheer in den Hoogen Raad. Aan de groeve heeft dr. Japikse, directeur van het koninklijk huisarchief, het woord ge voerd, Dr. Japiske zeide, dat prof. Fruin den schriftelijken wensch had nagelaten, dat hij op deze plaats kort en bondig zou spreken over zijn wetenschappelijk werk. Gaarne voldeed spr. aan dien wensch, omdat hij voor de persoonlijkheid van zijn ouderen vriend en voor diens wetenschappelijk werk groote bewondering en waardeering koes tert. In het maatschappelijk verkeer was Fruin een geestige en gezellige causeur, met wien het een genoegen was om te gaan. Wat zijn wetenschappelijk werk betreft, dit was voor het grootste deel gewijd aan het archiefwezen. Het algemeen archivariaat van Fruin was ongetwijfeld zijn grootsche periode; hij kon daar met groote voldoening op terugzien. Fruin heeft het archiefwezen trachten te maken tot een eigen inrichting, die haar be staan aan eigen rechten ontleende en niet van iets anders afhankelijk was. Dr. Japikse memoreerde vervolgens de werkzaamheid van Fruin op internationaal gebied. Gaarna en met groote toewijding en wetenschap, en natuurlijk iedereen, die eenige rol van beteekenis speelt in de NederL film- en bioscoopwereld. De directeur van het theater, de heer J. ter Linden, trad voor het witte doek en heette namens den Raad van Commissarissen de autoriteiten en genoodigden welkom. Vervolgens kreeg het woord den minister van sociale zaken, mr. M. Slingenberg, die o.a. zeide, dat 5 a 10 jaar geleden als zeer vrijpostig zou zijn beschouwd, als een Neder landsch minister van het tooneel eener bio scoop het woord tot het publiek had durven richten. Ook thans had de minister even ge aarzeld, toen hem verzocht was, dit bioscoop theater officieel te openen. Hij had zijn aar zeling echter overwonnen en was tonsiotre zelfs enthousiast voor het denkbeeld gewei" den, omdat het werk dat hier tot 'j? gekomen van groote beteekenis is, niet artistiek en cultureel, maar vooral ook voor een minister van sociale zaken, die zich hee bezig te houden met het vraagstuk, hoe me werklooze menschen aan het werk kan zet ten. Door dit werk hebben 600 menschen g durende verscheidene maanden werk B6®4 tegen loonen, die op het departementen no maal, dus goed worden genoemd, en m toekomst zal het een vasten staf van ru™ 100 menschen blijvend werk verschaffen- nam hii daaraan deel, oindat hij voelde, dat I minister bracht vooral hulde aan B^rt hij ook het Nederlandsche archiefwezen ton, die zich vroeger reeds naam heeft ver- daarmede diende. 1 - - Doch niet alleen archivaris was Fruin, hij was ook historicus. Van de vaderlandsche geschiedenis had hij zeer uitgebreide stu diën gemaakt in alle richtingen en daarbij kende hij ook de algemeene geschiedenis goed. Dit, gevoegd bij zijn belangstelling voor het gebeuren om hem heen, verklaart dat hij zich met bijzondere voorliefde gege ven Jieeft aan den arbeid van het Comité "4V. LIVU l UVj>V1 1VVW 71 AöOT worven als scheepsbouwer en thans, o het ondernemen van dit werk, een voort*' heeft gegeven van moed en ondernemmfi geest, en ook van gemeenschapszin tegeOO* diegenen die hun ongebruikte kapitale 1 productief in hun brandkast laten liggen- Terwijl alle aanwezigen zich van hm1 tel» verhieven spelde het orgel bet mus. Vervolgens dankte de heer Ier Lh»~ den minister en sprak een kort wourd^ reld?oriopZ°ek VaU de 00rzaken van den we- hulde voor de architecten, en daarna kon w/ai f' i. j eigenlijke programma aanvangen. Naast betfeft dit lift !LPfnf Tl hjstoritus journalen en de gekleurde Sifiy Symph t van Wa'ït Disney "had vooral een fitópj^ een overzicht gaf van de tot standkonn den bouw van het City Theater en v f metamorfose, die het Leidscheplein daar |>et!,eft« dit ligt voornamelijk op juridisch ge- bied. Hier heeft hij ook de gelegenheid 7,e. had synthetisch te werken. B Dr. Japikse besloet zijn toespraak met een u'- lnet Fruin het I onderging, groote belangstelling. je iim commissie voor Na afloop van de hoofdfilm wor Rijtje s Rijks geschiedkundige Publieatiën van - - -j:m,i <><»n sta^ welke commissie Fruin voorzitter en snr sè- cretans was. De samenwerking was ideaal. Dat kwam omdat het Fruin nooit om eigen roem of voordee te doen was devh a tijd alleen en uitsluitend om hetTerk genoodigden nog verrast met een si. van kranige filmreportage van door deze onderneming terecht reportage" genoemd, nJ. een filmpje va Fruin was, zoo eindigde dr. Japikse, een eerink en waarachtig Nederlander nuchter ir I zonJer neiging tot praal of pronk rjrie van dV. Japikse dankte de oud ste zoon van den ontslapene voor de vroote belangstelling, bi, deze droeve plech4hjid betoond en voor de woorden van dr japik fcestelij* verlichte Leidsche plein en r, komst van de genoodigden voor het dienzelfden avond vóór den aanvang v voorstelling. Aan het bla-1, waarin zij adv«r Kent nien de beteekecis van de

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10