DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Volkenbond en zijn sancties. Dt STRIJD IN ABESSINIE. Ho. 256 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 30 October 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang DxtqeÜihsch 39 staten vaardigen een verbod uit van wapenuitvoer naar Italië. Diplomatieke besprekingen. ITALIE'S MAATREGELEN. DE DIPLOMATIEKE BESPREKINGEN. DE TOEPASSING VAN DE SANCTIES. BuUentand Waf vandaag de aandacht trekt Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ter afweer van de voor de deur staan de internationale sanctiemaatreRelen heeft de Italiaansche regeering aller eerst twee maatregelen genomen, die ten doel hebben het vleeschverbruik te be perken en de algemeene onkosten in de staalbedrijven, met inbegrip van de scholen, zoo laag mogelijk te houden De gedachte aan een rantsoeneering var. de consumptie door middel van een bon nen systeem wordt door Mussolini ver worpen, aangezien hij van meening is, dat op de beproefde zelftucht van het ge heel e Italiaanche volk gerekend kan worden. In het bijzonder zal geen wijzi ging worden aangebracht in den ver koop van brood en meel, aangezien 'k graanoogst van dit jaar met 77 mill qnintalen het binnenlandsche verbruik volkomen dekt. De bovengenoemde maatregelen, die gis termiddag afgekondigd zijn. bepalen met be trekking tot het vlecschgebruik, dat van 5 Nov. af voor den tijd van zes maanden dc slagerswinkels iedere week des Dinsdag ge sloten moeten blijven en Woensdag alleen an dere soorten dan rund-, schapen- en varkens- rleesch mogen verkorpen. De slagerswinkels, die sinds eenige weken des Zondags gesloten moesten zijn, kunnen nu oo dien dag tot des morgens 11 uur open blijven De corporatie* zullen de visscherij en de jacht intensiever organiseeren. In denzelfden trid zal in de hotels en ar dere eetgelegenheden, evenals in de restau ratiewa^ens oj de Italiaansche «-rrrwegen, slechts één vleesch- of vischschctel per maal tijd geleverd worden. De uitvoering van deze tijdelijke maatrege len is opgedragen aan de betrokken beroeps- vakorganisaties Er wordt van speciale wetten afgezien. Daarentegen zal voor de bezuinigingen in de staatsbedrijven aan het Italiaansche pai- lement een speciale machtigingswet worden vcorgelegd, op grond waarvan de Italiaan sche regeeringschef op dit gebied regelend kan optreden bij besluit. Door een eerste dergelijk besluit worden ter besparing op de papiervoorraden al'e •taatspublicaties tot een minimum beperkt Verder moeten bij nieuwe inrichting van bureaux alle aankoopen van nieuwe meubelen en bureauvoorwerpen zoo veel mogelijk b*- perkt worden. Alle staatstelegrammen en voor rekening van den staat gevoerde tele foongesprekken moeten bekort worden. 1 en •lotte zal ter besparing van steenkolen het bureaubedrijf beperkt worden van acht uur d«s morgens tot zes uur des middags,, tenein de tijdens den winter zoo zuinig mogelijk te «nnen omspringen met de verwarming: rcsp het gebruik van electrischen stroom Jules Sauerwein had in de Paris Soir geschreven, naar aanleiding van de aan wezigheid van Laval en Hoare te Oenève op Vrijdag, dat Engeland en Frankrijk het eens zouden zijn geworden over nieuwe voorstellen aan Italië Men zou dien dag een geheel nieuw 6tadium ingaan. „Frankrijk en Engeland doen op het oogenblik alles'', zoo stelt Sauerwein het voor, „om het terrein voor onderhande lingen te effenen. Er zijn reeds verschil lende Engelsche deskundigen te Parijs, die eenige dagen met de Franschen ge confereerd hebben en men is het Zondag avond eens geworden over den inhoud van de voorstellen, die men Italië zal doen. Engeland en Frankrijk zouden Italië de controle over verschillende Abesisnische provincies willen aanbie den Voor Harrai, een erfelijk leengoed van den Negus en de heilige 6tad Ak- ®oem, alsmede voor het Abessinische binnenland en de hooglanden, zouden vankrijk en Engeland geen enkele cesie willen toestaan, omdat de Negus ier nooit in zou kunnen toestemmen aueiw^in schrijft verder de détails van de voorstellen niet verder te kunnen ver melden, omdat die nog onderwerp uit maken van besprekingen. Naar aanleiding van bovenstaand bericht, waarvan ook andere Parijsche bladen heb ben melding gemaakt, wordt uit Londen van officieele zijde verklaard: De voorstellen, die ontstaan zijn uit de jongste diplomatieke be sprekingen tusschen Rome en Parijs en be- temd waren om tot grondslag te dienen voor een vreedzame oplossing van het Italiaan:ch- Abessinisch geschil hebben te Londen een on- dvrwerp van nauwkeurige studie uitgemaakt In het bijzonder heeft men willen nagaan, of d« voorstellen overeenstemden met de Engel sche eischen en met den geest van het Volken bondsverdrag en of zij gelijkelijk aanvaard baar waren voor Abessinië en voor ItaÜë. Over deze Engelsche eischen nu, meldt de ofifcieele berichtgever, is het tusschen oe Fransche en de Engelsche regeeringen tol algeheele overeenstemming gekomen De voorstellen, die tevens zijn voorgelegd aan een commissie van Fransche en Engelsche technische deskundigen, worden door deze commisie niet geacht overeen te stemmen met genoemde Fransch Engelsche eischen Met nadruk wijst men er nu op, dat uit de gedacbtenwisseling van de regeeringen te Parijs en Londen geen voorstellen zijn ont staan voor 'n minnelijke schikking om voor gelegd te worden aan de vergadering te Genève en de geruchten, die dé aanwezigheid van Hoare in genoemden zin uitleggen, moe ten met kracht worden tegengesprokrn Hoare's reis naar Genève moet slechts wor den opgevat als een demonstratie van het groote gewicht, dat de Engelsche regeering hecht aan de te nemen beslissingen. Intusschen meldde Reuter gisteravond nog uit Rome, dat de Britsche gezant gedurende meer dan een uur een onderhoud met Musso lini had gehad. Een stroom van toezeggingen gis teren op het Volkenbondssecreta riaat ontvangen. De Geneefsche correspondent der N.R.Crt meldde gisteravond uit Geneve aan zijn blad: Het volkenbondssecretariaat heeft vandaag een indrukwekkend groot aantal telegram men van regeeringen over de naleving van de besluiten der coördinatie-commissie ont vangen. In alle werelddeelen leeft blijkbaar het besef, dat de regeeringen niet mogen aarzelen in de toepassing van hun verplich tingen, die art. 16 van net Volkenbondsver drag aan alle Voikenbondsstaten oplegt en ter uitvoering van welk verdrag de coördi natiecommissie bepaalde voorstellen aan de Voikenbondsstaten heeft gedaan. Verblijdend was vandaag, dat ook enkele Zuid-Ameri- kaansche staten zooals Argentinië en Uru guay, die tijdens de besprekingen van de co ördinatiecommissie nog een eenigszin# wei felende houding aannamen met het oog op het groote aantal Italianen, dat in hun lanc woont, vandaag den Volkenbond een tele gram gezonden hebben, meldende, dat zij desniettemin tot toepassing van de financiee- lc en economische sanctiemaatregelen tegen Italië bereid zijn. Het Zwitsersche antwoord Ook het antwoord der Zwitsersche regee ring is gunstiger uitgevallen dan men met het oog op de berichteo in de Zwitsersche pers de vorige week, waarin voornamelijk de bedenkingen tegen de voorgestelde sanctie bepalingen werden uiteengezet, had ver wacht. De Zwitsersche regeering aanvaardt de financieele boycot tegen Italië en het ver bod van uitvoer van wapenen en bepaalde grondstoffen en producten naar Italië, zooda de Zwitsersche regeering uitsluitend een voorbehoud maakt inzake verbod van invoer van Italiaansche waren in Zwitserland. Ook hier heeft de Zwitsersche regeering door aanvaarden van het door Stucki in de com missie van achttien bepleite denkbeeld haar goeden wil tot medewerking aan de Volken bondsbemoeiing getoond. De Zwitsersche regeering, die met het oog op de in Zwitser land wonende Italianen, bezwaar maakt te gen een verbieden van den geheelen invoer van Italiaansche waren, verklaart zich be reid geen grooteren invoer toe te staan dan de overeenkomstige waarde van den Zwitser schen uitvoer van de niet onder het uitvoer verbod vallende artikelen. De Italiaansche regeering zal dus in verband ook met de be staande c'earing tusschen beide 'anden door den verkoop van Italiaansche waren naar Zwitserland geenerlei geldmiddelen in han den kunnen krijgen, waarvoor in niet Vol kenbondsstaten oorlogsmateriaal door Italië zou kunnen worden gekocht. Bovendien heeft de Zwitsersche regeering beloofd, dat de handelsbetrekkingen tusschen Italië en Zwit serland niet zullen worden uitgebreid boven iet tegenwoordige peil, zoodat Zwitserland geen voordeel zal trekken uit het verloren gaan van handelsbetrekkingen tusschen an dere Volkenbondsstaten en Italië. Het plebisciet voor den vrede. Hedenavond hadden 39 staten het verbod van wapenuitvoer naar Italië uitgevaardigd. Veel belangrijker is echter de groote deelne ming van staten, die uitdrukkelijk bevestigd hebben, dat zij ook tot de financieele en eco nomische sanctiemaatregelen bereid zijn. Het aantal regeeringen, die een financieele boy cot tegen Italië zullen toepassen, die binnen korten tijd in werking zal worden gesteld is thans reeds tot 32 gestegen. Niet alleen uit kwantiatief oogpunt, maar ook in kwalita tief opzicht is er reden tot tevredenheid, zoo als uit de volgende lijsten van deze 32 staten blijkt: Afganistan, Argentinië, Australië, België. Bulgarije, China, Denemarken, Er. feland, Frankrijk, Griekenland, Guatemala, ritsch-Indië, Irak, Iran, Letland, Liberia, Li- tauen, Luxemburg, Nederland, Nieuw-Zee- land, Noorwegen, Polen, Roemenië, Sovjet- Rusland, Spanje, Tsjechoslowakije, Turkije, Uruguay, Zuid-Afrika, Zuid-Slavië, Zweden en Zwitserland. Nog verblijdender is dat ook 29 regeerin gen zich hebben bereid verklaard tot het toe passen der economische sanctiemaatregelen over te gaan namelijk alle 32 bovengenoemde staten met uitzondering slechts van China, Iran en Spanje. Zooals boven gezegd heeft Zwitserland echter het voorbehoud gemaakt ten aanzien van het verbod van invoer van Italiaansche waren in Zwitserland; boven dien heeft de regeering van Polen bij de aanvaarding van de economische sanctie maatregelen een voorbehoud gemaakt voor nog loopende contracten over warenlevering aan Polen, waarojnte Poolsche gedelegeer de in de commissie van adittien reeds dc aandacht had gevestigd. Het plebisciet voor den vrede zooals het Journal des Nations de rondvraag van de Volkenbondssecretariaat bij de regeeringen over de naleving van de sanctiemaatregelen noemt, is vandaag be antwoord op een wijze, die voor de zaak van de internationale solidariteit alleszins bemoe digend is. De „Giornale d'Italië" over de sancties. Het besluit tot vastberaden afweer van de sancties van Genève wordt door den semi- officieelen „Giornale d'Italia" aan een prin- cipieele beschouwing onderworpene „Snel naderen wij de sancties, zoo schrijft het blad. Twee Engelsche ministers en de Fransche premier reizen naar Genève om het teeken te geven voor het aan den gang brengen van de moeizame en mysterieuze Geneefsche machine. De starre Engelsche politiek der onmiddellijke en gelijktijdige toepassing van alle door het Volkenbonds handvest toegelaten uiterste maatregelen heeft, zooals altijd, de gematigder, door Frankrijk vertegenwoordigde politiek van de langzame en stapsgewijze toepassing der sancties met zich mee gesleurd. In Geneve is men ver verwijderd van die eenstemmigheid, waarop de Engelsche politiek doelde ter ont plooiing van den strijd der geheele wereld tegen Italië. Het Fransch-Engelsche eenheids front. is echter met zijn aanvullingen voldoende om aan de sancties een zoodanigen ernst te &even, dat een even serieuze afweer nood zakelijk is". Na vervolgens er op te hebben gewezen, dat juist Frankrijk en Engeland van het deelnemen van Italië aan den wereldoorlog de grootste voordeelen geplukt hebben, maar ook thans, evenals indertijd te Versail- les Italië willen tegenhouden op den weg naar een koloniale expansie, schrijft het blad, dat het doel van de sancties is de vitale kiem cellen van de ItaFaansche arbeid te treffen en Italië wapenen en geld af nemen. De econo mische belegering moet, evenals de mili taire, door een wegvloeien van krachten Italië tot capitulatie brengen Deze belege ring, waartoe uit naam der gerechigheid is besloten, baseert zich in werkelijkheid op de onrechtvaardigheid. De Italiaansche afweer gaat uit van een realistisch principe: Het handelsverkeer kan alleen op wederkeerig- heid berusten. Van de landen die geen Ita liaansche producten meer kocpen en daar mede de noodzakelijke valuta niet ter be schikking stellen, zal ook Italië niet meer kopen, aangezien het niet de noodige beta lingsmiddelen heeft Boycot tegenover boy cot. Dat is een principe van natuurlijk recht en van internationale rechtvaardigheid, maar ook een principe van wederkecrigheid, dat onmiddellijk strikt zal worden uitgevoerd. Daarbij is echter ijzeren beperking en tucht in de nationale consumptie, herziening en reorganisatie van de internationale handels wegen en opvoering van de nationale pro* ductie noodig. De Italiaansche economische politiek treedt thans een nieuwe phase bin nen. die ook na het einde van de Abessini sche episode aanhouden zal. Het blad herinnert ten slotte in dit ver band aan het onlangs tot de Italiaansche vrouwen gerichte beroep alleen ïiog maar binnenlandsche goederen te koopen en breidt deze oproep tot het geheele volk ait. aange zien het afvloeien van goud naar het buiten land steeds meer moet worden beperkt en de nationale productie steeds meer moet wor den uitgerust in den zin der autarkie. De toestand aan de fronten. Van de fronten komen weinig be richten binnen. De troepen van ras Syoem trekken zich klaarblijkelijk op bevel van hoogerhand nog steeds verder terug. De Abessinische troe penconcentraties bij Dessié nemen inmiddelê een zoo grooten vorm aan, dat het waarschijnlijk lijkt, dat hier binnenkort tot een actie za' worden overgegaan. De Abessiniërs zouden de Italianen dan verder laten trekken, tot zij, in samenwerking met het woeste gebergte in staat zouden zijn den verderen opmarsch te stuiten en de Italianen zoodanig te verzwakken, dat zij tot een teg?n- offensief zouden kunnen overgaan. Het langzaam terugtrekken van de bezetting van de stad Makalle, die bij een Italiaaansche bezetting van de hooge punten om die stad zoo goed als onverdedigbaar i6, zou in die richting wijzen. Wel hebben er gisteren eenige schermutselingen plaats gehad, doch deze schijnen er op gericht te zijn om den Italiaanschen op marsch, die uiterst behoedzaam vooiwaarts gaat, .xjoveel mogelijk te hinderen. De Keizer wordt nu spoedig te Dessié verwacht en na zijn aan komst aldaar, zullen de daar verza melde troepen in Noordelijke rich ting optrekken. Van het Zuidelijk front komen alleen berichten van verkennings vluchten en eenige luchtaanvallen op afdeelingeu Abessinische troepen. De troepen die thans te Addis Abeba aankomen worden voor het grootste gedeelte naar het Zuidelijk 'ront gedirigeerd. Schenkingen voor de regeering van Abessinië. De handelslieden te Addis Abeba, zoo wel grooten als kleinen, speciaal de Mo hammedanen, blijven hun trouw betui gen Zij hebben de regeering een bedrag van 600.000 francs in zilverstukken ge schonken, alsmede paarden, muilezels en allerlei handelsartikelen. Sommigen hebben de regeering ook grond geschon ken. De officieele schenking hiervan zal heden met groote plechtigheid geschie den. Te Diredaoea zijn twee speciale trei nen aangekomen, met 1500 man, die op weg zijn naar Ogaden. Over het algemeen trekken er meer troepen naar Ogaden dan naar het Noordelijk front. Aan het front van Tigré bereidt Ras Sevoem met hulp van Dedjaz Kassaseb- hat een offensief ten Noorden van Ma- kalé voor. Het gerucht gaat .dat de kroonprins, die op het oogenblik te Dessié verblijft, weigert naar de hoofdstad terug te kee- ren en er de voorkeur aan geeft de ope raties aan het front te leiden. De Egyptische prins Ismael Daoed heeft met den Negus gedineerd. De me dewerking van den prins bij het orga niseeren van den Roode Kruisdienst doet van dag tot dag sterker haar invloed gevoelen. De Zweed6che missie van het Roode Kruis voor Abessinië is gister Belfort gepasseerd op weg naar Marseille. De colonne bestaat uit tien ambulance auto's. Van Marseille zal de reis per schip worden voortgezet. Belgische adviseur overleden De luitenant-instructeur Roger Cam- De Volkenbond en zijn sancties. (Dag Overzicht.) De strijd in Abessinië. (Buiten land.) Verschillende Zwitsersche plaat sen melden hoog water in den Rijn; reeds heeft een aardverschuiving plaats gehad. (Buitenland.) De Spaansche regeerings crisis reeds opgelost. (Buitenland). Brand op een mailboot in volle zee. (Buitenland.) Tientallen dooden in Honduras; schade van 6 millioen. (Buitenland.) Zeilschip gezonken in de Greve- lingen. (Binnenland.) Opening grootste bioscoop in Nederland te Amsterdam. (Binnen land.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) bier, die lid was van de Belgische mili taire missie, is Zondag te Irga Alem, in de proviicie Sidamo, overleden. Cambier was sedert veertien maanden met de opleiding van een bataljon gere gelde troepen belast Zijn dood is, naar de leider van de missie, majoor Dothee, verklaarde, een gevolg van natuurlijke oorzaken. Het stoffelijk overschot is per vlieg tuig naar Addis Abeba overgebracht. De begrafenis geschiedde gister in te genwoordigheid van personeel van het Belgische gezantschap en de militaire missie. Hulptroepen naar Danakil. Ras Getatsjoe, gouverneur van de pro vincie Kaffa en de vroegere gezant te Parijs Maggi, die kort geleden aan het hoofd van 40.000 man uit de westelijke provincies zijn aangekomen in de hoofd stad, zullen Maandag naar Dessie gaan. Vandaar zullen zij naar de Moessa Ali gaan om zich bij de troepen daar te voe gen, welke worden gecommandeerd door lagere hoofden. Het is mogelijk, dat zij aan het hoofd van deze vereenigde leger macht een aanval zullen doen op de Italianen, die zich sedert het begin van de maand in deze gebieden hebben ge nesteld. Ras Getatsjoe heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat de Abessiniërs in November tot den aanval gereed zul len zijn. Hij schat het aai tal dergenen, die onder de wapenen zijn, op meer dan een miliioen. Hij heeft veel vertrouwen n de Abessinische soldaten. Zijn eerste vraag aan vreemdelingen is: Wat vindt u van onze soldaten? Hij stelt zich op het standpunt, dat vier man één geweer kunnen bedienen. „Indien," zoo zegt hij, de eerste gedood wordt, moet de tweede hem vervangen, en zoo vervolgens. Onze mannen vree zen den dood niet, wanneer het om het lot van het land gaat." Wat betreft een eventueele regeling verklaarde Ras Getatsjoe met nadruk: „Wij zullen geen duimbreed van ons grondgebied afstaan en den vijand tot over de grenzen terugdringen. Binnen- twee maanden zal er geen enkele Itali aan meer in het land zijr." Tecle Hawariate zal den Negus vergezellen. Tecle Hawariate, die binnenko-t te Addis Abeba aankomt, zal door den Negus eenigen tijd te Aldis Abeba wor den gehouden, die zich op de hoogte wil stellen van de Europeesche gevoelens. Vermoedelijk zal Tawariate den Negus naar Dessié vergezellen en zal hij een >e'an<3Tijke militaire of c:viele functie krijgen. Anderzijds wordt gemeld, dat Tecle Hawariate binnenkort wordt uitgezon den naar het buitenland op een belang rijke missie, waarvan de aard nog niet bekend is gemaakt. Tecle Hawariate verklaarde bij het pa.seeren van Diredaoea intusschen nog het volgende :,.Ik ben blij terug te komen. Ik ben in het geheel niet voor nemens, zooals de geruchten willen doen gelooven, de leiding op mij te nemen van de artillerie, doch uitslui tend om rust te nemen." Hawariate gelooft persoonlijk, dat het conflict met Italië niet kan geregeld wx-den. dan nadat Italië vooraf het be zette gebied ontruimt. Stad door vliegtuig gebom bardeerd? Van Italiaansche zijde verluidt: Uit Mogadiscio wordt gemeld, dat een esquadrille bombardementsvliegtuigen gisteren de versterkste Abessinische

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1