Agenda DOUWE EGBERTS OVERTREDING UNIFORMVERBOD. EFFECTEN EN GELD VERDUISTERD. SPOORWEGRAMP VOORKOMEN. Boomen van een overweg niet gesloten, toen er een trein passeerde. WIJZIGING VAN DE DRANKWET. Pricipieele punten blijven op één na onaangeroerd. BOTTER GEZONKEN. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING. Werkloosheid weer gestegen. PROVINCIALE STATEN. STOMPETOREN. Oppassen gewenscht. Kookcursus. HEERHUGOWAARD. Herdenking hervorming. EGMOND-BINNEN. Benoemd. ZUIDSCHARWOUDE. Kunst na Arbeid. is het, als Uw rooktabak Komt uit de oudste Friesche tabaksfabriek van JOURE-FRIESLAND* OPGERICHT 175S BAAI TABAK LANGENDIJK. Tuinderssteun. CASTRICUM. INRIJ VERBODEN ZWEEDSCH MOTORSCHIP ZONDER BEMANNING OP ZEE. EGMOND-BINNEN. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Wetten der zee (real.) Toegang boven 18 jaar. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Bavianenland (avonturen), hoofdrollen mr. en mrs. Martin Johson. Toegang voor eiken leeftijd. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer De nacht der terechtstelling (dram.); hoofd rollen Clark Gable. Myrna Loy; extra-num mer de comedie Koningin en dictator. Toe gang boven 18 jaar. Bioscoop Harmonie, hedenavond, half 8, hoofdnummer Hou je roer recht (hum.); hoofdrol Joe Brown. Toegang alle leeftijden Woensdag 30 October. 8 uur, Harmonie, optreden Frederic Lamond voor de Alkm. Kamermuziekver. 8.15 uur, in de handelsschool, lezing van den heer Daalder voor de Volksuniversiteit. Donderdag 31 October. 8 uur, bioscoop Harmonie, film Pandion de Vischarend voor de Volksuniversiteit, toe gelicht door J. P. Strijbos. 24 uur, café Kamsteeg te Stompetoren, kookdemonstratie. 8 uur, De Unie, concert. stad In het zuidoosten van Abessinië, Magalo, heeft gebombardeerd en in brand gestoken. De vleigtuigen wisten het vuur van het afweergeschut te ont- wijijken en kruisten voortdurend boven de stad, waarop zij een ware bommen regen lieten vallen, totdat de in de ver sterkingen gelegerde Abeseinische strijdkrachten uit de stad vluchtten. Tijdens den luchtaanval op Gabron Darre vloog een munitiedepot in de lucht. Nadat de loopgraven rondom Ma galo waren gebombardeerd en de Abes- sinische soldaten aldus waren gedwon gen hun dekking te verlaten, vlogen de Italiaansche machines laag over de vluchtelingen heen, die door machine geweervuur uit de vliegtuigen bestookt werden. Tenslotte wordt nog van Italiaansche zijde gemeld, dat een afdeeling Doebats uit Italiaan6ch Somaliland tusschen Skialave en Gorrahei een Abessinische afdeeling heeft verslagen en 732 gewe ren heeft buitgemaakt LBinnenland De politie te den Haag heeft gister avond in het gebouw voor K. en W. tijdens een openbare vergadering (voor de N. S. B. werd een tooneelstuk opge voerd) een 4-tal processen verbaal opge maakt wegens overtreding van het uniformverbod. Na te zijn voorgeleid voor den officier van justitie is heden in het huis van be waring te den Haag ingesloten de effec tenhandelaar W. B., wonende Gentsche- straat 114 te den Haag en kantoorhou- dende Bosschestraat 26 te Schevenin- gen. B. wordt verdacht van verduiste ring van een belangrijk bedrag aan ef fecten en geld, gepleegd ten nadeele van een aantal deelnemers aan een door hem opgerichte combinatie tot het spe- culeeren voor gezamenlijke rekening in effecten. Naar wij vernemen moet een som van ongeveer 25000,zoek zijn, waarvan het grootste gedeelte is verspeculeerd, terwijl voor ca. 7000,is verdwenen als gevolg van de vrij luxieuze levens wijze van B. Enkele personen zijn voor duizenden guldens de dupe geworden van de speculatieve onderneming van B., aan wien zij solide effecten in onder pand hadden toevertrouwd. Voor de meeste overige betrokkenen zijn het kleinere bedragen, welke door deze spe culaties zijn zoek geraakt. Aan actief is nog slechts een betrekkelijk gering deel van het totaal in onderpand gegeven be drag aanwezig. Gistermiddag even na twee uur is bij het station Muiderpoort te Amsterdam een trein gepasseerd, terwijl de boomen niet gesloten waren. Enkele personen konden nog op het laatste oogenblik op zij springen, zoodat er als door een won der geen ongelukken zijn gebeurd, meldt Het Volk. De trein was om 13.59 uur van het Centraal Station vertrokken in de rich ting Hilversum. Enkele minuten later naderde hij het Muiderpoort-station, waar de overwegwachter de boomen nog niet had gesloten. Op dat moment bevonden zich verschillende voorbijgan gers op en bij de rails. Hun pogingen om het lijf te redden hadden gelukkig resultaat, zoodat een ramp voorkomen is. Een agent van politie maakte proces verbaal op en hoorde verscheidene oog getuigen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Drankwet. Blijkens de memorie van toelichting is de strekking van dit wetsont werp, in de Drankwet eenige wijzigingen aan te brengen, die zonder schade voor de wer king van de wet eenigermate tegemoet komen aan de moeilijkheden, welke de vergunnings- en verlofsbedrijven in dezen tijd ondervinden Principieele punten van de wet, die in 1931 zijn vastgesteld, blijven onaangeroerd met uitzondering van één ount, n.1. de eisch, dat het bedrijf moet worden uitgeoefend op naam en voor rekening van den vergunning- of den verlofhouder. Er zal een nieuw art. 27a worden opgeno men, waarin mogelijk wordt gemaakt de uit oefening van het recht van verkoop van alco holhoudende dranken aan een derde over tc dragen met toestemming van B. en W., die zullen moeten nagaan of de vervanger be hoort tot personen, die ingevolge de wet bui ten het bedrijf moeten blijven. Uit de wijzi ging van art. 27 volgt, dat deze overdracht beperkt blijft tot den in de wet beperkten duur van de vergunning. Hierdoor wordt voorkomen, dat de vergunning of het verlof A een vermogensbestanddeel wordt; zij blij ven gebonden aan den persoon van den hou der, voor de werking van de wet levert dit in geen enkel opzicht schade op; aan moeilijk neden in het bedrijf wordt er door tegemoet gekomen en een bepaling, die practisch .vrij wel niet te handhaven is, kan uit de wet wor den geschrapt. Andere verbeteringen. Naast deze tegemoetkoming zijn in dit wetsontwerp opgenomen: verlaging van de grens voor kleinhandel van 10 op 5 liter; verlaging van vergunnings- en verïofsrecht; wijziging van den grondslag voor het ver gunningsrecht. Voorts zijn de bepalingen ietwat gemakkelijker voor de praktijk en zijn enkele misstellingen hersteld. Verder wordt bij deze wijziging tegemoet gekomen aan een bij herhaling geuiten wensch, dat de bestaande grondslag voor hei vergunnigsrecht zou worden gewijzigd. De omzet van sterken drank is een grondslag, die meer feitelijk is en dus meer bevrediging zal geven. Ook het minimum van het recht wordtJets verlaagd om aan de lasten van de bedrijven in dezen tijd eenigermate tegemoet te komen Verder zal worden mogelijk gemaakt stop zetting eener vergunning gedurende enkele dagen als strafmaatregel en voorts zal de automaatverkoop van sterken of zwak-alco- holischen drank slechts mogelijk worden met toestemming van den minister. Gisteren is tusschen Harlingen en Elburg op het IJselmeer de botter H. K. 14, schipper H. de Boer, gezonken. De schipper en zijn knecht zijn gered. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 7 tot en met 12 October 1935 het aantal leden van ingevolge het werkloos heidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereeni- gingen bedroeg 542.800 waarvan 74.700 landarbeiders. In de maanuen Mei tot en mot November worden geen gegevens aangaande de werkloosheid van de ver- eenigingen van landarbeiders ontvan gen. De werkloosheid onder de overige 468.100 verzekerden bedroeg 30.3 In de vorige verslagperiode (23 tot en met 28 September 1935) bedroeg de werkloosheid 30.2 In de overeenkomstige week van de jaren 1934 en 1933 was de werkloosheid onderscheidenlijk 26.2 en 24.3 Om een vergelijking mogelijk te ma ken van de zomer-werkloosheid in de laatste jaren, volgt hier een opgave van hel gemiddelde werkloosheidspercen tage, ontleend aan de persberichten over do periode April tot en met September van elk der jaren 1929 tot en met 1935: 1929 2.7 1930 5.7 1931: 11.3 1932: 25.3 1933: 24.8 1934 25.4 1935 29.4 Bij 1062 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 12 October in totaal 385.397 werkzoekenden inge schreven, onder wie 385.397 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 367.074 werkloos, onder wie 350.064 mannen. Op 28 September 1935 bedroeg het to tale aantal ingeschrevenen bij een on geveer gelijk aantal organen 380.014, onder wie 360.743 werkioozen. Van deze werkioozen waren 51.897 personen ge plaatst bij een werkverschaffing. Boven dien waren einde September nog 3960 personen met financieelen 6teun van de overheid ingevolge de loonbijslagrege- ling tewerkgesteld in het land- en tuin bouwbedrijf. Dit laatste aantal is niet begrepen onder het als werkloos opgj- geven aantal personen. Het aantal bij de organen der open bare arbeidsbemiddeling ingeschreven werkzoekenden is blijkens het boven staande sedert 28 September 1935 geste gen met 5.383. het aantal werkioozen daaronder met 6331. Bij de beoordeeling van deze cijfers moet in aanmerking worden genomen, dat de toeneming van het aantal inge schreven werkioozen ten deele moet worden toegeschreven aan de omstan digheid, dat categorieën van werkzoe kenden, ook met name van hoofdarbei ders, die vroeger niet of althans in mindere mate van de organen der open bare arbeidsbemiddeling gebruik maak ten, daartoe thans overgaan. ?&winciaat TUeuuis In de gisteren gehouden vergadering van de Provinciale Staten kwam in behandeling een voorstd van Gedeputeerde Staten, strek- kende tot invoering van standplaatsaftrek, voor het provinciaal personeel, welke voor dracht, op verlangen van den minister van Binnenlandsche Zaken, was ingediend. Na uitvoerige besprekingen werd de voor dracht verworpen met 49 tegen 23 stemmen De heer Lambooy (r.k.) had een voorste! ingediend om de provincie Noordholland v oor 10.000 te doen deelnemen in hei ga rantiefonds van de padvinder-wereldjam boree, indien deze in Noordholland gehouden zou worden. Gedeputeerde Staten stonden afwijzend tegenover dit voorstel, omdat zij in de jam boree geen algemeen provinciaal belang zagen. Het voorstel-Lambooy werd verworpen mer 45 tegen 21 stemmen. Aan het gehouden debat ontleenen we het volgende De heer Pothuis (s.d.) schetste de dwang positie der Staten, nu de minister dreigemen ten uit, door n.1. een ongunstiger regeling van hoogerhand in het vooruitzicht te stellen, als de voorstellen van Ged. Staten niet wor den aanvaard. De heer Vulik (r.k.) verklaarde zich ook voor verwerping van de voordracht. De mi nister heeft een voorstel gedaan, dat niet be hoorlijk overwogen is en dat onnoodig leed brengt. De grens der rechtvaardigheid en billijkheid is overschreden. De heer de Jong Schouwenburg (c.-h achtte het billijk, dat rijks- en provinciale salarissen gelijk zijn. De standplaatsaftrek is daar een onderdeei van. Men diene de voordracht aan te nemen, ook al om „opleg ging" te voorkomen. Daarbij sloot de heer Boissevain (v. b zich aan. De heer Romme (r.k.) stelde voorop, dat hij zijn steun niet aan de voordracht zou onthouden. Hoewel spr. den loop van zaken in hooge mate onjuist acht, stelde hij zich op het standpunt van de wet. Men loopt op dc wettelijke procedure vooruit. De Kroon heeft krachtens art. 126 der ambtenarenwet onge twijfeld gelijk als zij den standplaatsaftrek ook wil toepassen op de salarissen van het provinciaal personeel. Door het verwerpen der eischen van den minister bevordert men een wettelijke regeling, die zeker niet bevor derlijk zal zijn voor het personeel. 'Zoooals gewoonlijk legde een melk rijder van de zuivelfabriek „Neerlandia" 's avonds bij de leege bus6en van den heer W. Schermerhorn aan de Noorder vaart, de bestelde tien pond boter en een flesch karnemelk neer. Daar, door afwezigheid van de bewoners, de arti kelen en de bussen niet direct werden weggehaald, konden liefhebbers hun slag slaan. Om tien uur teruggekeerd, 1> merkte men dat boter en karnemelk verdwenen waren. Zeer kort geleden trof een anderen boer dergelijke schadepost. Men zij dus 0 zijn hoede. 'Dinsdagmiddag eindigde de kook cursus, georganiseerd door het P. E. N. 1 a de les, voordat allen zich schaarden aan den zelfbereiden welvoorzienen disch, overhandigde een der dames na mens alle leerlingen, mevr. Roersche en mej. Verbeek, resp. leidster en leerares van de lessen, een aardigen bloempot met plantje. Ook zij die het vaatwerk reinigde, kreeg eenzelfde attentie. Mevr. Kamsteeg zag zich verrast door de aan bieding van een cake. In een geestige afscheidsrede dankte mevr. Roersche de dames voor de pret tige samenwerking, daarbij den wensch uitsprekende, dat, mede door dezen cursus, het stroomgebied van het P.E.N. grooter mocht worden. Zeer voldaan keerden de deelneemsters huiswaarts. *De spreker van den avond, ds. B'oemhoff van Heiloo, verzocht de ge meente te zingen gezang 2 verzen 1 en 2. Toen daarna de inleiding tot den dienst ha 1 plaats gevonden en Heiloo's kerk koor het Lutherlied gezongen had volg de vanaf den kansel de ontwikkeling van de persoonlijkheid var den grooten hervormer. We zien Luther eerst als student, daarna al6 magister, waari.a de periode van afzondering in het klooster volgt. Dan volgt de persoonlijke worsteling en die eindigt met de vrijmaking van den geest en het aanslaan van zijn stel lingen, waardoor hij plotseling het middelpunt wordt van de Apenbare be langstelling. Daartegenover wordt gesteld het ver flauwende protestantsche bewustzijn van thans, het negatieve in het tegen woordige geloofsleven van zoovel en die zich nog altijd protestant noemen, doch in hun leven niet meer dc uiting daar van vertegenwoordigen. Nogmaals zong het koor eenige liede ren, waarna werd opgewekt om den lauwen geest te laten varen en te worden tot menscnen met een eigen geestelijk leven, dat zich grondt op die kracht waarin Luthe" zijn kracht vond. 'Het orgelfonds der N H. kerk werd verblijd met een gift van 30. Tot secretaris der R. K. Kiesvereeni- ging werd benoemd de heer Anth. Kla ver als opvolger van den heer J. Ver heggen, die wegens drukke werkzaam heden had moeten bedanken. I Het fanfarecorps Kunst na Arbeid ver gaderde in het lokaal van den heer P. Schoenmaker in de Koog. Men besloot o.m. deel te nemen aan het Bondsconcours. Tot deelnemen aan een Nationaal Con cours is nog niet definitief besloten, omdat men hierbij stuit op financieele bezwaren. Men besloot dan ook, pogingen in het werk te stellen, om nieuwe donateurs te trach ten te krijgen, terwijl ook weer de gelegen heid wordt gegeven als z.g. spaarder toe te treden, hetgeen neerkomt op een periodieke betaling per week of per maand. Voorts besloot men, een viertal veteranen- ^en van het corps te huldigen. e huldiging zal plaats vinden op het '51 CcMeFRIESCHE DE)! HEEREN BAAI EN eerste te houden concert van dezen winter. Dat concert werd bepaald op 20 November a.s. Door deze huldiging zal een feestelijk cachet aan deze uitvoering worden gegeven. Over de wijze van steunverleening zooals die door de Prov. Commissie uit de Veilingen en de standsorganisaties is uitge dacht om verlichting te brengen in de nood van de Langendijker tuinbouwstreek zijn alle tuinders het vrijwel eens. Deze steun verleening, een bedrijfssteun voor de groente teelt, wordt als een goede oplossing aan vaard. Althans, wanneer voor de tijd, welke nog ligt tusschen dc uitkeering daarvan, iets anders wordt gevonden, waardoor de tuinders in staat worden gesteld het leven te rekken tot die uitkeering. Deze uitkeering zal uiteraard lang op zich laten wachten, doordat ze niet eerder kan geschieden, dan na beëindiging van het sei zoen, als de resultaten van den koolbouw be kend zijn. Deze tusschenmaatregel wordt door het meerendeel der tuinders gevonden de te werkstelling van de tuinders in het eigen bedrijf met steun van de overheid. De conferentie, welke Donderdag a.s. in het gemeentehuis te Zuidscharwoude wordt gehouden om de mogelijkheden van een dergelijke steunregeling te bespreken staat dan ook wel in de belangstelling van de tuinbouwers en niet alleen in die der tuin ders, ook de andere bewoners van de tuin bouwstreek volgen een en ander met inte resse. Werkioozen bezoek aan bioscoop. Van die gelegenheid dat het bekend bios cooptheater van de Jong alhier voorstel lingen geeft heeft de burgemeester gebruik gemaakt en voor Donderdagavond deze in richting afgehuurd om de werkioozen met hunnen echtgenooten in deze voor hen som beren tijd een gezelligen avond aan te bie den. Ruim 70 werkioozen met hunne vrou wen zullen van deze aanbieding gebruik maken. Door deze daad geeft de burgemees ter te kennen dat hij de werkioozen een ge paste ontspanning gunt. t Geslaagd. Voor het te den Haag gehouden examen voor vakman le klasse der telefonie slaagde onze plaatsgenoot de heer D. S'eeman, reeds thans als vakman in dienst van de rijkstele- fonie. Een roode cirkel met wit veld beteekent: gesloten voor alle ver keer in beide ricbtingea Stad ut ihng^ving. WERKLOOZEN BIJEENKOMST. In bet lokaal van den heer D. de Boer aan het Heiligenland alhier werd gis teravond een door de afd. Alkmaar van het Werkioozen Agitatie-Comité heieg de, druk bezochte vergadering gehou den. Uitvoerig werd de steunverslech- ting besproken, die Zaterdag in wer king treed. Ten slotte werd met algemeene stem men een motie aangenomen, waarin met kracht tegen deze verslechteringen wordt geprotesteerd. Aan B. en W wordt de eisch gesteld de uitkeering als to nog toe te laten doorgaan en aan een delegatie werd opdracht gegeven om de eischen aan B. en W. kenbaar te makp" DE UITBETALING VAN STEUNGELDEN. De heer B. Appel, lid van den gemeente raad, heeft verzocht in de vergadering van morgen de volgende vragen aan B en W te mogen richten: 1. Is het B. en W. bekend dat in het ver volg de steun aan cnsis-werkloozen inplaats van op Zaterdag van iedere week, nu des Woensdag zal worden uitgekeerd? 2. Indien dit juist is, zijn B. en W. dan niet met ondergeteekende van meening, dat de Woensdag en elke andere dag dan de Zaterdag, de meest ongeschikte dagen zijn om tot uitbetaling van de steungelden over te gaan? 3. Zijn B. en W. bereid de uitvoering van deze onpractische en in hooge mate schade lijke regeling, die in wezen neerkomt op een scheiding van werkenden en werkioozen, op te schorten tot na overleg met de plaatse lijke vakcentrales? 4. Indien vraag 3 ontkennend wordt be antwoord, zijn B. en W. dan bereid om aan den raad mede te deelen, welke motieven de voorgenomen invoering van een dergelijken diepingrijpenden maatregel rechtvaardigen? INBRAAK. In den afgeloopen nacht is er een poging tot inbraak gedaan ten huize van den heer W. Mossel, Heerenweg te Heiloo. Door het indrukken van een glasruit heeft men pogingen aangewend in het huis te komen. Vermoedelijk is de inbreker gestoord. In de woning wordt althans niets ver mist De politie stelt een onderzoek in. LIJK AANGESPOELD. In den afgeloopen nacht is op 1 K.M. bezuiden Egmond het lijk aangespoeld, van een zwaar manspersoon van onge- veer 30 k 40-jarigen leeftijd. De man droeg slechts een nethemd en een on derbroek waarin een Duitsch merk. Dr. Belonje, die het lijk schouwde, veronderstelde, dat het lijk afkomstig was van iemand van Duitsche nationa liteit Vermoedelijk betreft het hier dus een van de opvarenden van het stoom schip „In6te-bprg" uit Koningsbergen. Vandaag komt iemand van deze maatschappij naar Egmond om het lijk te identificeeren. £aatste AecicfUeu (Ongecorrigeerd Volgens een mededeeling van het loods wezen te Malmö drijft het Zweedsche mo- torzeilschip „Alfhild" uit Soelvasborg zon der bemanning in de Oostzee rond. Het schip was Donderdag j.1. met 'n lading hout vertrokken. Zaterdag schijnt het daarop in de zware Noordoosterstorm geraakt te zijn, waarop het lek sloeg. De vier personen bemanning heeft het schip, dat zich in een gevaarlijke positie bevond, met de reddingboot verlaten op ongeveer 30 mijl ten oosten van het eiland Bornholm. Zij werden door het s.s. Odm aan boord genomen. Q&neenUcadett Maandagavond vergaderde de Raad der gemeente Egmondbinnen voltallig. Onder de ingekomen stukken troffen wij aan: een schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring aankoop grond Vennewaters- weg; in verband hiermede deelde de voorzit* ter mede, dat a.s. Maandag met de verbetfr nng van den weg zal worden aangevangen- De aanvang was uitgesteld, doordat het door den voorzitter beter werd geoordeeld, dat het Hoogheemraadschap eerst afhandel de met de eigenaren, van wie de strookje® grond langs den weg waren gekocht. van den heer P. van Dam kwam een ver zoek in om tegemoetkoming in de kosten van vervoer van zijn kind naar de Ulo-school te Alkmaar. De voorzitter lichtte toe, dat de kosten zouden bedragen voor ongeveer maanden 3 50 per maand. In verband met het inkomen van den heer van Dam werd besloten de helft van de kosten voor rekening der gemeente te nemen. Een schrijven van Ged. Staten houdende vaststelling financieele verhoudinpsstaten over 1933; de kosten per inwoner bleken te zijn 14.28, zoodat het voorschot dat de ge* meente was verstrekt, ad 7 22, niet te hoog wrs geweest Een mededeeling van Ged. Staten, dat o(

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2