DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. Ho. 25? Pil ibummef besU.1 nil drie bl.<to.. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 2 November 1935 HooWredecteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Dank zij het vraagstuk van den werkloozensteun zijn de politieke spiegelgevechten ditmaal door een talrijk publiek bijgewoond. Wie met vuur gespeeld heeft zonder dat het in den doofpot gestopt is, mag op de Zaterdagavondmarkt geen lucifers of sigarenaanstekers verkoopen. Wethouder van Slingerland trekt het boetekleed slechts aan om er grapjes in te kunnen maken. URANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgito 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Mr. de Groot heeft wat geduld moeten oefenen om in den Raad te komen. Hij heeft al eens meer in de rij der candidaten gestaan en eenmaal met vrij groote zekerheid, dar hij nog voor het sluiten van de deuren bin nengelaten zouden worden, maar ook toen bleken alle beschikbare zitplaatsen juist uit verkocht te zijn. Hij is, wat dat betreft, niet erg gelukkig geweest, maar nu mr. Lange- wld ontijdig het politieke strijdtooneel heeft verlaten was er een plaatsje vrij gekomen en zoo stapte mr. Koelma als plichtsgetrou we secretaris Donderdagmiddag weer naar de polderkamer waar de candidaat al in spanning op zijn toelating zat te wachten en maakte de heer De Groot zijn entrée de salon en legde plechtig de verklaring af, dat hij noch zijn voorganger, noch iemand an ders ooit iets beloofd of gegeven had om naast den heer Govers in het gestoelte der een te mogen zitten en naar de woorden van wijsheid van diverse edelachtbaren te mogen luisteren. De burgemeester hield het gebruikelijke begroetingsspeechje en mr. de Groot beloof de met al zijn talenten te zullen woekeren om de belangen van Alkmaars bevolking op de beste wijze te behartigen. Er was ditmaal een meer dan overladen programma, maar er stonden tal van voor dellen op de agenda, die met een hamertrk tonden worden afgehandeld. Wij zullen ons hier slechts bepalen tot de gemeentelijke vraagstukken, die door hun bijzonderen aard of door de daarover ge houden beschouwingen een afzonderlijke bespreking vereischen. Zoo was daar b.v. de interpellatie van den heer Appel, die wel niet op de agenda stond maar toch in staat was twee eivol'e tribunes met werkloozen in de raadszaal te brengen, mannen, die hun tijd misschien toch niet beter konden gebruiken, maar die, om dat de interpellatie tot na de afhandeling van de agenda werd uitgesteld, veroordee'd werden om de geheele raadszitting bij te wonen. Was het uit politiek paedagogisch oog punt, dat de burgemeester deze interpellatie kt den laten namiddag had verscho en? Wilde hij al deze menschen eens laten zien hoe er in den Alkmaarschen Raad over de belangen van stad en bevolking wordt gedacht en gesproken, wilde hij eens de- Oonstreeren, dat een raadslid een slachtof fer van menschlievendl.eid en gemeen schapszin is? Hij deed zooals een schouwburgdirecteur roet een volle zaal zou doen. Hij deed als het ware de deur dicht en hield al deze bezoe kers op de publieke tribune totdat een agen da van niet minder dan 28 punten was af gewerkt. En dit publiek, werkloozen, waarvan -*r velen toch zeker niet voor hun pleizier wa ren gekomen, hield zich voorbeeldig stil en net alle wijze woorden van onze vroede va- jferen en onze vroede moeder maar die heeft helaas nog niet gesproken over zich heen gaan en bewonderde in stilte Je scherpzinnigheid van onze juristen, de wel bespraaktheid van onze wethouders, de in errupties van de enfants terribles onder on- raadsleden. Het was een dankbaar pu- "c* en al waren al deze mannen dan ook P vrijkaartjes binnen gekomen, de over- groote belangstelling werkte toch stimulee- end op allen, die dezen middag voor het Politieke voetlicht zijn getreden en deden van n wonrrion aan zeldzaam suggestieve woorden een tracht uitgaan. De heer Appel, langamerhand de kam pioen der verdrukten geworden, trok heftig e v7e legen het voornemen van B. en W. wü-ui slungelden van de georganiseerde rkioozen niet meer op Zaterdag maar op ^oensdag uit te betalen Die verandering neen in theorie van weinig beteekenis, liithJ" de PrnHijk werden er allerlei moei- vaulu".voorzien Men gaat als werklooze de vrn de8 ^nterdags eens met moeder en anilw naar de markt en koopt er het een eens uff' ??en ^ft geld om des Zondags het rb>S ra's te «Ion of te drinken, al is MaanrWc08 zo° ^scheiden en er is des huishaac Ir0r^ens zelfs nog geld voor den ^oensdane IS'u>n',bel Wordt het steungeld inden riSi 8 rd dan is het Zaterdags Wijkheidlcl °P e" ZU'ien 31 di< kleine Ren0e" het tetailn waartoe we natuurlijk niet ^shttrwVof mVa. huisbaas rekenen rwe8e moeten blijven. Zaterdags vergaderen bestuurders van vakvereenigingen om contributies te innen en steun te betalen en werkenden en werk loozen komen dan voor de bestuurstafel zon der eigenlijk een verschillende behandeling te ondervinden. Wordt de steun evenwel op Woensdag uitbetaald dan ziet men dadelijk de scheiding tusschen steuntrekkenden en contributie-betalenden, dan moeten de be stuurders extra-bijeenkomen* omdat anders nog het gevaar dreigt, dat de gemeente zelf aan het uitbetalen gaat en de uitkeering vol komen het karakter van een bedeeling zal krijgen. Maar er was meer. Wie van Zaterdag op Woensdag ver springt heeft een halve week tusschen ruim te cn het is te begrijpen, dat de werkloozen ook in deze drie dagen niet zonder hun steun kunnen. De regeling is tot dusver zoo. dat wanneer zij b.v. op een Maandag weer aan den arbeid gaan. de steun met ingang van den vorigen Zaterdag is opgehouden. Nu de steun van den Zaterdag naar den Woensdag verschoven is, schuift hij ook over de periode van werkloosheid heen, zoodat iemand, die op Maandag weer aan het werk gaat toch van Maandag tot Woensdag nog steun in ontvangst zal kunnen nemen. Bij ftéf einde van het tijdvak der werk loosheid is deze regeling dus van voordeel, maar het is treurig maar waar, dat het ein de van dat tijdvak voor de meesten niet ir. 't zicht is en voor sommigen misschien nooit meer zal aanbreken Wat men dan en wie weet wanneer als een voordeel zou beschouwen werd thans direct een nadeel omdat over de drie tus- schengelegen dagen wel steun zal worden uitgekeerd, maar alleen als voorschot, dat geleidelijk afbetaald zal moeten worden. Het verschil met de tot dusver geldende rege ling was nog afgescheiden Van de moei iijkheden van den zoogenaamden wachttijd dat zonder de verandering de werkloozen in de eerstvolgende tien dagen ook tien da gen steun zouden krijgen en dat zij thans slechts zeven dagen steun krijgen en drie dagen als voorschot, dat zij met 5 pCt. per week moeten afbetalen en dat zij dus eigen lijk niet krijgen. De heer Appel heeft dat alles t duidelijk uiteengezet en B. en W. hebben daarna me degedeeld, dat het de bedoeling van den mi nister was een betere controle op de ver diensten van de vorige week te kunnen uit oefenen en dat daarom voortaan des Woens dags inplaats van des Zaterdags zou wor den uitbetaald. Tevergeefs hadden B. en W zich daartegen in Den Haag verzet wet houder van Slingerland las een desbetref fend uitstekend gedocumenteerd schrijven voor maar de minister was voor alle ar gumenten zoo dof als een pot gebleven, zoo dat er nu eenmaal niets aan te veranderen viel. Alkmaar kan de Rijkssubsidie niet mis sen en is wel gedwongen zich neer te leg gen bij alle beslissingen welke men ten de partemen^e inzake de steunregeling zal wil len nemen. Slechts over het tijdvak van af betaling van het voorschot viel nader te re deneeren en de heer van Slingerland wilde gaarne nog eens met de vakorganisaties overleggen wat er in dezen gedaan zou kun nen worden. Ook met de commissie van ad vies voor de steunregeling was al vergaderd en de vertegenwoordigers der organisaties daarin zouden ook weer eens nader gepolst worden wonderlijk genoeg bep'eitte de heer Bülens als sociaal-demca-aat alleen het hooren van deze commissie en er was een algemeenen zin voor samenwerking, zoo dat men b.v. een afbetaling van 1 pCt. per week zou kunnen bereiken wat voor velen niet meer bezwaarlijk zou zijn. Aan het feit zelf, dat men op Woensdag bleef uitbetalen kon ook de Raad niets veranderen, maar het is te voorzien, dat men zich dan bij de omstandigheden zal aanpassen en dat b.v de huisbaas Donderdags zal verschijnen als hij een paar maal op Maandag tevergeefs is gekomen. Hoewel de meeste toehoorders van de pu blieke tribune wel begrepen, dat de Raad niets kon veranderen en er slechts naar streefde het nadeel zoo klein mogelijk le doen zijn, waren er enkele meer heethoof dige bezoekers, die door hun interrupties de zorg der vroedere vaderen weinig schenen te waardeeren. Men sprak zelfs van diefstal op groote schaal zonder te bedenken, dat de steun groo- tendeels vrijwillig uitgekeerd gemeenschaps geld is. Maar gelukkig kwamen dergelijke interrupties slechts sporadisch tot uiting en de burgemeester heeft door het niet doen ontruimen der tribunes blijk gege.en, dat hij de ontstemming van deze gedupeerden wel kon meevoelen en ook kon begrijpen, dat deze door den geesel der werkloosheid ge troffenen zich in hun verbittering wel eens in sterkere bewoordingen uiten dan onder normale omstandigheden verwacht mag worden. Dan was er de interpellatie van den heer Stoutjesdijk over den bouw van het nieuwe politiebureau. Wij zijn de bespreking van het raadsmc;- nu eigenlijk met het dessert begonnen, maar, zooals gezegd, wijzen wij allereerst dc meest markante schotels aan. De heer Stoutjesdijk verwonderde zich over den gang van zaken bij den bouw van iet nieuwe politiebureau en hij zal niet de eenige zijn, die daarover verbaasd is geble ken, want er zijn eenige vreemde dingen bij deze aanbesteding gebeurd. Hoewel er gewoonlijk een raming bekend is, bleek de architect bij de inschrijving geen ledrag te kunnen of willen noemen. Alle in schrijvingen gingen ver boven de beschik bare som uit en het vermoeden werd geuit, dat de architect zich in zijn berekening min of meer in gunstigen zin voor de gemeente vergist had De laagste inschrijver trekt zich terug, de op een na laagste, die nog vele duizenden guldens boven het beschikbare ledrag is, krijgt het werk toegewezen en het mocht al weer niet bekend worden voor hoe veel het thans gegund is. Het is geen wonder, dat men in aanne merskringen groote ontevredeffheid gewekt heeft. Immers men heeft nu het bestek be- angrijk gewijzigd, een kelderverdieping vrij wel doen verdwijnen en het werk zoo be snoeid, dat de aannemer het voor het door de gemeente te besteden bedrag kan uit voeren. 4 Zeer terecht heeft de heer Stoutjesdijk en anderen met hem oo dezen geheimzin- nigen en zonderlingen gang van zaken ge wezen. Er zou bij dit werk ruim 30.000 arbeids loon voor Alkmaarsche werkloozen zijn, hoe wel men van aannemerszijde dit bedrag slechts op de helft schatte. Verdwijnt de kel derverdieping en dus het graafwerk dan blijft er voor de werkloozen nog veel minder over. Waar geen geld is, daar zal men noodgedwongen moeten bezuinigen, maar waarom hebben B. en W. niet open kaart gespeeld en dat alles voor de defini tieve gunning nog eens in den Raad ge bracht? Waarom als men toch aan het versoberen ging heeft men niet zoo ver soberd, dat nummero drie, die een Alk maarder was, dit werk zou kunnen uitvoe ren. waarom heeft de architect het werk niet in eigen beheer genomen, zooals hij thans verpiicht was? Waarom is er niet opnieuw aanbesteding gehouden, zoodat ieder voor het kleinere project opnieuw zou kunnen inschrijven? Dit vraagstuk zit vol geheim zinnigheden en vergissingen, waarvan onze stadgenooten de dupe worden en de Vrij heidsbond of liever de heer Stoutjesdijk, want de heer Govers vertelde met de interpel latie niets te maken te hebben heeft zeer zeker goed werk gedaan hierop eens openlijk de aandacht te vestigen B. en W hebben een heel licht boetekleedje aangetrokken, maar de gunning had juist vóór de raadsvergadering plaats genad, zoodat er ten slotte aan al deze dingen niets meer te veranderen viel? Zooals gewoon'i'k leeft de Raad dan ook maar weer voort in de hoopvolle maar niet altijd gerechtvaa:- digde verwachting, dat het college uit het gebeurde voor de toekomst wel de nood'ge leering zal hebben getrokken. Na de vele vergaderingen, waarin dit moeilijke vraagstuk uitgesteld of besproken is, heeft de Raad eindelijk een Marktverorde- ning vastgesteld, waardoor men hoopt het Vraagstuk van de Zaterdagavondmarkt af- doende geregeld te hebben. Natuurlijk kwam hierin ook het reeds aangenomen verbod voor om stalletjes van meer dan vier meter te ge bruiken en verder nog eenige min of meer on begrijpelijke bepalingen, die misschien beter gemist hadden kunnen worden. Zoo mag een marktkoopman zich wel door vrouw en kinderen laten helpen en vervam gen. maar niet door zijn knecht. Waarom Jat zoo is, is ons op het oogenblik nog niet heek- maal duidelijk. Verder worden niet tot de markt althans niet tot de kooplieden van Markt toegelaten personen, die een of Hp rrrnn+p rPf»ks artikplpn de Markt toegelaten personen, uic een ui ander vonnis inzake de groote reeks artikelen van het wetboek van strafrecht op de zeden betrekking hebbende achter den rug hebben. Mr. de Groot heeft als goed advocaat aan deze gevonnisden zijn maidenspeech gewijd en er terecht op gewezen, dat hieronder men schen kunnen zijn, die b.v. alleen op klacht? vervolgd werden of die een voorwaardelijk vonnis en dus geen financieele of vrijheids- b^roovende straf hebben gekregen. Waarom moeten dergelijke lieden gedu- ]>eerd worden? Niemand ziet graag een gc- vonnisde weer op een zoodanige plaats, dat hij nog grooter macht of gelegenheid tot her haling van het misdrijf krijgt dan vóór zijn bestraffing het geval was Maar niemand mag een man, die zijn straf geboet heeft de gelegenheid benemen op eerlijke en beschei den wijze in eigen onderhoud te voorzien, wanneer hij b.v. tracht als marktkoopman iets te verdienen. Vreest men het gevaar, dat dergelijke kooplieden ongewenschte arti kelen zouden aanbieden of ongewenschte taal zouden uiteen, dan is er zoowel van de zijde van den marktmeester als van die der politie gelegenheid genoeg dit te constateeren en er definitief een einde aan te maken. Waar is de grens als men elke gevonnisde van de Zaterdagavondmarkt en waarom dan ook niet van de kaas- en van de koemarkt zou moeten weren? Men kan toch van den markt meester niet verlangen, dat hij iederen koop man, die een stalletje in elkaar timmert de vraag stelt: „heeft u misschien wel eens over spel gepleegd?" Trouwens, hoe zal de markt meester dat moeten controleeren? De Raad heeft het artikel verzacht door de mogelijkheid van wering vast te stellen, maar had o.i. beter gedaan het geheele arti- cel maar uit deze verordening te schrappen. De minister heeft belangstellend geïnfor meerd, hoe de Raad over een salarisverla ging van politiepersoneel en andere ambte naren dacht en B. en W. hebben voorgesteld om den minister te berichten, dat de Raad ïeelemaal niet van plan was er over te den ken. Dat is vlagvertoon, zeide mr Leesberg. Er is een ambtenarenwet en ten slotte is men in 3en Haag best in staat zich van de gedach ten van den Raad heelemaal niets aan te trekken en met het oog op de nivelleering precies voor te schrijven zooals men het heb- >en wil. Waar zoo vroeg mr. Leesberg zijn de cijfers, waaruit b.v. blijkt, dat de poli- tiesalarissen in Alkmaar niet hooger dan elders zijn? Gjfers zoo betoogde wethouder Bon- sema hebben wij niet te geven, die moet de minister zelf maar geven. De minister zal ze wel hebben, antwoordde mr. Leesberg en hij betoogde, dat het ver- j standig zou zijn nog even met een definitief antwoord te wachten tot we de begrooting be- ïandelen. Maken we nu een breed gebaar en moeten we bij de begrooting terugkrabbelen of steun van het Rijk vragen, dan slaan we een allerbedroevendst figuur. Maar B. en W. waren vol goeden moed, zij achtten de finan cieele aderlatingen van den laatsten tijd voor de ambtenaren meer dan voldoende en gaven niet onduidelijk te kennen, dat er bij het slui tend maken van de komende begrooting niet aan de salarissen der ambtenaren zal ge tornd worden. Of er ook geen belastingver- hoogingen in 't zicht waren, werd helaas niet pertinent meegedeeld, maar de tijd zal dat wel leeren Besloten werd den minister te berichten, dat de ambtenaren in Alkmaar zoo veilig als in Abrahams schoot zijn, hoewel de heer Vogelaar zich de vrijheid voorbehield ze ook daar te attaqueeren als de begrooting het noodzakelijk zou maken. De Schermerweg zal verbeterd en verbreed worden tot groote vreugde van den heer Wol- dendorp en niet minder van den heer Govers, die het nog hcopte te beleven. Het werk zal het volgend jaar gereed zijn en er is dus alle reden om aan te nemen, dat 's Raads nestor van de voltooiing nog getuige zal kunnen zijn. De heer Appel heeft bij dit voorste! op het onwenschelijke gewezen, dat werkloozen voor wie f 3000 beschikbaar waren naast werklieden in contractloon zouden ar beiden en wethouder Klaver zal de moeilijke puzzle zien op te lossen een dijk af te graven ei den grond voor ophooging van den naast gelegen weg te gebruiken, terwijl beide wer ken na elkaar worden uitgevoerd. Waar schijnlijk zal hij den grond zoolang mee naar huis nemen of op de zolders van de omlig gende woningen deponeeren. Verder is o.a. besloten een gemeenschap' pelijke regeling met Castricum aan te gaan inzake het boifto- en woningtoezicht, een regeling, welke eenige critiek uitlokte, maar welke wij van harte toejuichen, omdat door het gebruik maken door omliggende plaatsen van onze gemeentelijke diensten Alkmaar steeds meer een centrumplaats kan worden en deze diensten mede door de bijdragen van anderen zoo goed en doeltreffend mogelijk kunnen zijn. De vernieuwing van een brug ontmoette ditmaal geen enkele bezwaar, omdat B. en W. die daarvoor 25000 op de begroo ting hadden staan een wijziging aange bracht hadden, die ten slotte een bezuiniging van ruim 14000 met zich meebracht, een onverwacht douceurtje, dat de Raad dank baar voor de gemeentelijke schatkist accep teerde. De heer Keijsper bespaarde alle aanwezi gen een uurtje extra vergaderen door de ziekenhuiskwestie naar de begrootingsbe schouwingen te verwijzen en de grenswijzi ging bleek ten opzichte van de naburige ge meenten waarmede Alkmaar, om in de ter men van de troonrede te spreken, de meest vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt, zooveel precaire kanten te hebben, dat men er liever in comité over beraadslaagde. Wii ge- looven, dat de pers, in het uur van anticham breeren in de polderkamer, zich meer voor de daar gevoerde gesprekken dan voor de raads- debatten interesseerde, maar tenslotte kunnen journalisten hun tijd toch heel wat nuttiger besteden en voor het publiek, dat zoolang op straat of in de gang mag staan, zijn deze comité-vergaderingen buitengewoon ver velend. Het is een kleine moeite om dergelijke voorstellen aan het einde der agenda te be handelen. Ten slotte had de Raad de gemeentereke ning van 1934 nagekeken en hadden B. en W., in het boetekleed gehuld, heel wat aan merkingen en opmerkingen in ontvangst te nemen over uitgevoerde werken en uitgege ven gelden, waarin de Raad niet gekend was. Uit het rapportenboekje van B. en W bleek, dat hun vlijt wel eens te groot en hun gedrag wel eens beneden peil was geweest en dat er heel wat onnutte uitgaven gespaard waren geworden als men niet zoo eigenwas was geweest en het oordeel van den Raad ge vraagd had. B. en W. waren wel eens zelf standig opgetreden en moesten nu ondervin den, dat eigen initiatief niet altijd bewonderd wordt, vooral niet als een ander de kosten daarvan moet betalen. Het is in dergelijke gevallen wethouder van SlingerlancL die door zijn ootmoedig en schuldbewust optreden en tegelijkertijd door zijn humor wel eens olie op de golven giet, waardcor die golven plotseling verdwijnen en de Raad dit wethouderlijk enfant terrible glimlachend al zijn kleine en grootere tekort komingen vergeeft en in de algemeene abso lutie ook de andere wethouders en den burge meester laat deelen. B en W. hebben als gewoonlijk beterschap beloofd en de raadsleden doen dan maar n*t of zij er van overtuigd zijn, dat iets derge lijks in de toekomst ook werkelijk niet meer zal gebeuren !BmteHiand DE MOORDAANSLAG OP WANG TSJING WEI. De Japansche minister van buitenlandsche zaken betreurt het gebeurde te Nanking, doch verklaart, dat de Chineesche politiek hierdoor niet wordt getroffen. De oorzaken kunnen worden gezocht in de talrijke ver schillen van meening over de buitenlandsche politiek, de houding ten opzichte van de communisten of van Japan. Het ministerie van buitenlandsche zaken vermoedt, dat men een regeeringswisseling in China zal moeten verwachten en een wij ziging van de betrekkingen tot Japan. De benoeming van den opvolger van Wang Tsjing Wei is van het grootste belang voor de Chineesch-Japansche betrekkingen. Ook de Japansche pers houdt zich uitvoerig met den aanslag bezig. Men verklaart, dat de Chineesche regeering ernstig is geschokt, aangezien Wang Tsjing Wei de sterkste steun was van Tsjang Kai Sjek. De indruk in Peking. In politieke kringen te Peking is men nog zeer gereserveerd met het uitspreken van een oordeel over de beteekenis van den aan slag op Wang Tsjing Wei, aangezien men verdere berichten wil afwachten over de motieven voor den aanslag. De dader en het z g. door hem vertegenwoordigde nieuwsbu reau zijn in dagbladkringen alhier onbe kend Over het algemeen neemt men aan, dat de daad geen reacties zal hebben op de po litiek betreffende Noord-China, ten opzichte waarvan de richtlijnen zoowel van den kant van China als van Japan de laatste maand waarschijnlijk bindend vastgelegd zijn. MOORDENAAR VAN MEVROUW FRANCASANOE GEARRESTEERD. Eenige dagen geleden zijn aan de Zwit- sersche technische hoogeschool te Zurich de twee Hongaarsche studenten gearresteerd, die er yan verdacht werden kleine diefstal len te hebben gepleegd. Tijdens hun verhoor werd het vermoeden steeds sterker, dat een der gearresteerden de sinds ruim vier we ken gezochte moordenaar was van de vrouw van den Roemeenschen kolonel Farcasanoe die op 29 September onderweg van Boeka rest naar Parijs in de nabijheid van Salz- burg dood op de spoorrails was gevonden. Uit haar bagage werden sieraden en een bedrag aan geld vermist. Men vermoedde eerst, dat de als internationale misdadiger bekende Roemeen Theodorescoe d<e dader was. Nadat echter bij een der beide gear resteerde studenten een huiszoeking was ge houden, waarbij een bontjas en eenige an dere voorwerpen aan het licht kwamen, die mevr. Fracasanoe hadden toebehoord, be kende de man een langdurig verhoor de vermoorde uit den trein te hebben gestooten. Hij had haar, toen zij op de bank van de coupe was gestapt om iets uit de bagage te zoeken een zoo hevigen stoot gegeven, dat

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1