Ka bi net-Col ij ri verdedigt zijn beleid. 3}tujetiiksch Omcou/U DE OORLOG EN DE DIPLOMATIEK. Grondwetsherziening o.m. om ongebondenheid in taal en geschrift te beperken Reorganisatie „Werkfonds" De Italiaansche bladen steeds feller in hun strijd tegen Engeland. DE TOESTAND AAN DE FRONTEN. Verschenen is de Memorie van Antwoord der regeering op het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake algemeene beschou wingen over de Rijksbegrooting voor 1936, naar aanleiding van het Eerste Hoofdstuk (Huis der ko ningin). Wij lezen, dat de regeering gereedelijk kan instemmen met de in net voorloopig verslag uitgedrukte vrij algemeene meening, dat het weinig zin zou hebben thans opnieuw in een uitvoerige gedachtenwisseling te treden over de jongste kabinetscrisis. Het doel van dit kabinet is gelijk aan dat van het vorige, doch de middelen tot be reiking ervan wisselen met de veranderde omstandigheden, zoodat van een vergelij king met dit program, buiten de algemeene doelstelling, nauwelijks sprake kan zijn, daar immers de omstandigheden, waaronder ge werkt moet worden, telkens andere aspecten vertocnen. De regeering is er verre van staatssocia lisme te begeeren, en zal integendeel den dag zegenen waarop de tegenwoordige nood maatregelen kunnen worden opgeheven. Voor een verwijt dat de regeering in dien zij althans de bevoegdheid bezat om anders te handelen te veel gedoogt, te ruime vrijheid laat, zou meer grond aan wezig zijn dan voor de opvatting, dat de regeering de rechten en vrijheden des volks onder den voet loopt. In plaats van op dit stuk beterschap te beloven, kan worden meegedeeld, dat bij de .komende voorstellen tot herziening van enkele grondwettelijke bepalingen, de regee ring integendeel ruimere bevoegdheden zal vragen, om de grenzenlooze ongebonden heid in woord en geschrift te kunnen in perken. Economische voorlichting. De regeering is niet in gebreke ge bleven, als haar meening te kennen te geven, dat aanpassing van de verhoudingen hier te lande aan de gewijzigde omstandigheden onvermijdelijk is. Deze aanpassing vormen tweeërlei- aanpassing van de verteringen zoo in de publieke als jn de private huis houding aan het gedaalde welvaartspeil en aanpassing der economische structuur aan de gewijzigde internationale verhoudingen. Deze beide doeleinden zijn onafscheidelijk verbonden. Is er alzoo geen verschil met betrekking tot het einddoel, overeenstemming bestaat niet ten aanzien van de middelen, die moeten worden toegepast. De regeering acht het weinig doelmatig, bij deze gelegenheid op nieuw in te gaan op het vraagstuk der de valuatie. Zij acht dit niet gewenscht met hef oog op de onrust, die een bespreking van dit vraagstuk telkens met zich brengt, en niet noodzakelijk, omdat de vraag thans van alle kanten is bezien. Nogmaals de „schobbers". De leden, die zich als voorstanders van de valuatie gedisqualificeerd achtten door de woorden, die de voorzitter van den raad van ministers heeft gewijd aan hen, wier on- vaderlandslievendhcid een groot gevaar voor het behoud van den gouden standaard vormt, zijn slachtoffers van een misverstand. Wie oprecht overtuigd is, dat devaluatie in het welbegrepen belang van ons volk is, zal men, ook al is men het met hem nog zoo oneens, zeker nimmer van onvaderlands lievendheid mogen beschaldigen. Uiterst be denkelijk is echter het optreden van hen, die de vraag, of devaluatie al dan niet in het belang van ons volk is, koud laat, en die er alleen op uit zijn monetaire onrust te ver wekken, ten einde daaruit voor zichzelf per soonlijk voordeel te trekken. Door hun ver- derfelijken invloed is een aantal rustige Ne derlanders in onrust gebracht en er toe ge komen gestaag van de eene valuta in de an dere te vluchten. Tegen hen, zijn inderdaad krasse doch volkomen gerechtvaardigde woorden gericht. De regeering sluit zich met overtuiging aan bij de vele andere leden, die in d e v a- iuatie geen heil zien. Het herstel der internationale stabili teit zal naar het oordeel der regeering door een devaluatie van onze munt niet worden bevorderd. Het nemen van maatregelen tegen verdere af vloeiing van het goud zou practisch neer komen op het prijsgeven van den gouden standaard. De vrije goudbeweging is het middel, waardoor die standaard moet wor den verdedigd. De afvloeiing mag daarom alleen worden stopgezet, wanneer men de overtuiging heeft, dat die standaard toch niet zal zijn te handhaven. Critiek nog altijd gewenscht. Bij de behandeling van de wetsontwerpen tot verlaging van hypotheekrenten, sommi ge andere vaste lasten en huren, zal de re geering den meest mogelijken spoed betrach ten. Dat aan de gevoerde aanpassingspolitiek een zeker dualisme niet vreemd is, heeft de regeering zelf bij herhaling toegegeven. Dit is echter onvermijdelijk. De landbouwende stand zou aan den on dergang zijn prijsgegeven, tallooze indus trieën zouden zijn bezweken, de werkloozen aan hun lot zijn overgelaten, wanneer men overhaast te werk zou gaan. De regeering was dus wel verplicht in 't aanpassingsproces regelend in te grijpen Dat daardoor de kosten van het levenson derhoud hooger werden, is juist. Aldus werd echter voorkomen, dat aan de consu menten groote voordeele in den schoot zoude zjin geworpen ten koste van het voortbe staan van groote groepen van producten. De gevolgde politiek is toepassing van het beginsel der verdeelende rechtvaardigheid. Dat herstel van het internationale ruil verkeer voorwaarde is voor een verbetering van den economischen toestand, blijft on verzwakt de meening der regeering. De regeering gaat zeer uitvoerig in op 't „Plan van den Arbeid, dat zij op tal van onderdeden bestrijdt. Als het gaat om de vraag, of het „Plan" in zijn grondgedachte en in zijn algemeene uitwerking kan worden aanvaard, luidt van de zijde der regeering het ant woord ontkennend. De openbare werken. Ook de regeering meent, dat met het uit voeren van openbare werken, met inachtne ming der financieele mogelijkheden, krach tig moet worden voortgegaan. De plannen voor de droogmaking van den Zuid-West-polder van het IJselmeer kunnen nader worden bezien, nadat de plannen door den Noord-Oost-polder zijn gereedge maakt. De door het Werkfonds goedgekeurde plan nen beliepen op 23 Oct. 1935 37.393.533. De reorganisatie van het Wer k- fonds 1934 kan binnen korten tijd tege moet worden gezien. Door deze voorgenomen reorganisatie zullen de openbare werken en de industriee- le projecten afzonderlijk worden behandeld. Beide zullen echter, als tot dusverre, uitein delijk de goedkeuring van de ministerieele behoeven. Aangezien ook de regeering overtuigd is dat verhooging van het voor het Werkfonds uitgetrokken bedrag noodzakelijk is, zal een daartoe strekkend voorstel spoedig worden ingediend. Gf en in hoeverre het instituut van de fexportcredietgaranties voor verbetering vat baar is, zal nader worden nagegaan. De door de regeering op dit gebied ver leende medewerking bij garanties heeft de financiering van exportorders op zichzelf vaak reeds belangrijk vergemakkelijkt. De regeering is voornemens, krachtdadi- gen steun te verleenen aan r efitneel uit te zenden particuliere handelsmissies. Onder zocht wordt, in hoeverre de vertegenwoordi ging in het buitenland meer dienstbaar ge maakt kan worden aan de bevordering van den Nederlandschen export. De regeering blijft zich principieel tegen de erkenning van Rusland verzetten. De moeilijke omstandigheden van onze havensteden hebben bij voortduring de aan dacht van de regeer'ig. Belemmeringen voor den handel. Den leden, welke bij voorbaat waarschu- wen tegen de vervanging der contingentee- ringsmaatregeien door invoerrechten, ant woord de regeering dat met de betrekkelijke passage in de Troonrede niet beoogd is daar, waar de contingenteeringen doelmatig hulp geboden hebben, zonder meer die maat regelen door andere te vervangen. Dat de financieele toestand des Rijks een somber beeld ver toont, is helaas niet voor tegenspraak vat baar. De verminderde welvaart leidt tot een sterke vermindering van inkomsten en ver oorzaakt tevens, dat het Rijk allerlei uitga- ven moet doen ter tegemoetkoming in den economischen nood. Sedert de indiening van de begrooting zijn de vooruitzichten, althans tot dusver, niet slechter geworden. De regeering heeft de ra- mingcijfers der gewone uitgaven en middelen voor 1936 nader getoetst aan de sedert die indiening te harer beschikking gekomen ge gevens. Ook na deze toetsing meent zij hel tekort voor 1936 op 109 millioen te moeten blijven ramen. Het spoorwegtekort. De groote moeilijkheid bij het spoorweg tekort is, dat wel doorloopend op de uitga ven wordt bezuinigd, doch het effect dier be zuiniging steeds weer wordt geneutraliseerd door het terugloopen der ontvangsten. De aangekondigde defensiemaatregelen hoopt de regeering voorshands te kunnen financieren zonder de begrooting der jaar- 'ijksche uitgaven te verhoogen. Een naqwkeurige opgaaf in hoeverre .de bezuiniging van 77 millioen, welke met be hulp vah het bezuimgingsontwerp en de bij- behoorende wetsontwerpen zou worden be reikt, het eerste jaar effectief zal zijn, kan moeilijk worden verstrekt. De regeering verwacht echter, dat op een alsnog in de begrooting voor 1935 te verwer ken verlaging ad ƒ.43.8 millioen gerekend zal kunnen worden. Het laat zich aanzien, dat het tekort voor 1935 de twee millioen niet zal overschrijden en dat in 1936 op een sluitende begrooting kan worden gerekend. Voor verzwaring van de lasten van het Rijksbudget uit hoofde van tekorten van het Landbouw-Crisisfonds behoeft daarom geen vrees te bestaan. Het verwijt, dat van de door de regeering in de laatste jaren aangekondigde voorne mens weinig tot uitvoering is gekomen, is in hooge mate onbillijk. Dat niet alles kon worden uitgevoerd, lag ook wel aan het feit dat de omstandigheden inmiddels zoodanig waren veranderd, dat vroeger aangekondigde maatregelen thans ni^\ meer kunnen worden doorgevoerd. Pe regeering zet uiteen hoeveel er reeds is bezuinigd. De lasten der staatsschuld zullen inder daad, indien zij niet verder verminderen bij de daling van het totale cijfer van het bud get een steeds grooter deel daarvan gaan opeischen.i Dat er in het standpunt der regeering no pens belastingverhooging een ernstige wen ding zou zijn gekomen, berust op een mis verstand. Van den aanvang af heeft het ka binet op het standpunt gestaan, dat iedere belastingverhooging in dezen tijd uiterst schadelijk was en dat zij daarom zooveel mo- felijk moest worden vermeden. De *oestj!"d ij de indiening der begrooting voor 1934 met een geraamd tekort van 190 millioen was zoodanig, dat het onmogelijk was dit tekort door bezuiniging alleen te dekken. De salarisregeling. De regeering heeft besloten het daarheen te leiden, dat in het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1934 wordt opgenomen een bepaling, tot strekking heb bende een verlaging met 5 pet., ingaande 1 Januari 1936, van alle Wedde- en loonbedra gen (zoowel die van de vaste wedden als die van de minima, periodieke verhoogingen en maxima), toelagen, belooningen, vergoedin gen enz., met dien verstande dat: a. het in artikel 21, lid 1, sub a. van het Bezoldigingsbesluit aangegeven minimum bedrag ad 60 per jaar voor de kinder toelage der ambtenaren op maand- en week loon, buiten deze verlaging valt; b. de verlaging voor ambtenaren op maand- en weekloon, geplaatst in de ge meenten der 4e klasse, in stede van op 1 Januari 1936, op 1 Juli 1936 ingaat. Het rendement van dezen maatregel kan blijkens een nadere raming begroot worden op pl.m. 11.500.000, dat is dus pl m. 1.500.000 meer dan in het Bezuinigings ontwerp genoemd bedrag van 10 millioen gulden. Het ligt in het voorpemen der regeering, deze 1 5 millioen guldeti aan te wenden, om eenige in het Bezoldigingsbesluit voorko mende onjuiste verhoudingen recht te zetten Aan een daarvoor aangewezen commissie is opdracht verstrekt, deze aangelegenheid in studie te nemen en in den loop van 1936 ad vies uit te brengen nopens de wijzigingen, welke voor het rechtzetten van die onjuiste verhoudingen in het Bezoldigingsbesluit moeten worden aangebracht. De vraag is gerezen, of het denkbeeld van z.g. „aanloopsalarissen" ook op de jeugdige ambtenaren (niet-onderwijzer), de ambtena ren-werklieden en op andere categorieën van jeugdig personeel toepassing zal kunnen en moeten vinden. Indien de nieuwe regeling van de jeugd salarissen eveneens op 1 Januari 1936 zou ingaan en het rendement daarvan overeen zou komen met het in de millioenennota ge noemd bedrag van 8V, millioen gulden, zal de totale bezuiniging op den salarislast ten hoogste 20 millioen beloopen. De regee ring acht deze bezuiniging onvermijdelijk. Het vraagstuk van ae pensionneering der wachtgelders is nog in studie. Teleurstelling inzake de door den minister van Buitenlandsche Zaken tegenover de Commissie voor Buitenlandsche Zaken uit de Kamer aangenomen houding, komt de' regee- ring niet gerechtvaardigd voor. De indiening van een?, wetsontwerp ter voorkoming van partici^fére macÉtsvorming op het terrein van de Overheidstaak zal bin nen afzienbaren tijd kunnen geschieden in derdaad meent de regeérjng, dat de wen ding, welke in den laatstén tijd de zaken ge nomen hebben, het gewenscht maakt, dat naast het z.g. uniforravërbod mitsgaders de bestaande bepalingen op hét stuk van vuur- en andere wapenen en munitie, voorschriften worden vastgesteld als thans ontworpen Het te verwachten wetsontwerp zal mede de gelegenheid bieden, een nieuwe en zeer effectieve Overheidscontrole in te voeren op de burgerwachten en dergelijke organisaties .van particulieren, van welke overigens als vaststaande mag worden aangenomen, dat zij zuiver legale doeleinden dienen en zon der voorbehoud gezagsgetrouw zijn. Met betrekking tot de gestelde vragen nopens het weren van fascistische invloeden in de burgerwachten, zij medegedeeld, dat ae regeering bij voortduring ernstig aan dacht aan dit punt heeft geschonken en blijft schenken. De regeering meent, dat het z.g. uniform verbod al moge het dan niet een volko men afdoend middel zijn gebleken zonder twijfel bevredigend heeft gewerkt TVolk en Vaderland". De publicaties van de N. S. B. hebben de voortdurende aandacht. De regeering meentv dat er geen reden is het verbod voor ambtenaren om lid te zijn van de N. S. B., op te heffen. - In antwoord op de vraag of het juist is, dpt het verbod voor ambtenaren om lid te zijn van de N. S. B., niet geldt ten aanzien van personen werkzaam op crisis-bureaux, kan het volgende worden medegedeeld: Krachtens artikel 44 van het Arbeidsre glement voor het crisis-personeel is het ver boden lid te zijn van die vereenigingen, waarvan de voorzitter van den Raad van Ministers heeft verkl^rd, dat zij de behoor lijke vervulling door Rijksambtenaren van hun plicht als ambtenaar 'kunnen in gevaar brengen of schaden. Van een zeer welwillende houding van justitie en politie jegens de N. S. B. is geen sprake. De G.-G. ontving ir Mussert. De regeering betreurt, dat verscheidene leden onvoldaan waren over het: antwoord van den minister van Koloniën op de schrif telijke vragen van den heer Albarda, betref fende de ontvangst van ir. A. A. Mussert door den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië. Zij acht de geleverde politiek op dit punt slechts verklaarbaar door den grooten ophef, welke van de verleende audi ënties in verschillende kringen, ook hier te lande, in woord en geschrift is gemaakt. Het is met de zeden des Lands in over eenstemming, dat, particulieren, die Neder- landsch-Indië bezoeken, in vele gevallen er prijs op. stellen, zoowel na aankomst als voor hun vertrek, hun opwachting te maken ij den Gouverneur-Generaal, die hen dan h! ee*ds ?leegt te ontvangen. lonien nt' door den min'ster van Ko- genomen, dat het uitsluitend aan den gouverneur-generaal staat om uit te ma ken welke personen hij wenscht te ont vangen of niet, strookt geheel met de opvat- ting der regeering nopens de positie, welke de Landvoogd in ons staatsbestel inneemt. Het colportage-vraagstuk. Een algemeen verbod van colportage schijnt, afgezien van de vraag, of het niet in strijd zou komen met het bestaande art 7 van de Grondwet, onwenschelijk met het oog op de daaruit voortvloeiende aanmerke lijke beperking van de vrijheid van mee- mngsuiting in het bijzonder tegenover an dersdenkenden.. In de voorgenomen bijzondere voorzie ningen inzake de middelen tot verdediging van het koninkrijk zal ook de maritieme ver dédigd van Ned.-Indië te zijner tijd worden betrokken. In verband met de vraag naar de voorne mens der regeering nopens een wettelijke re geling van den vrouwenarbeid zij opgemerkt, dat een voorontwerp van een wettelijke rege ling, welke beoogt ter verruiming van de werkgelegenheid voor mannelijke arbeiders eenige beperkende bepalingen vast te stellen ten aanzien van het verrichten van arbeid door vrouwelijke arbeidskrachten bereids bij den Hooge Raad van Arbeid aanhangig js gemaakt. Ook de regeering hoopt, dat het mogelijk zal blijken het tegenwoordige peil van de steunuitkeringen 1n het algemeen onaange tast te laten. Het is de bedoeling, dat de leiding der handelspolitiek blijft berusten bij het Dept. van Handel en Nitverfieid en Scheepvaart. De regeering kan zich vereenigen met de meening der leden, die het geenszins afkeur den, dat de persdienst tot verbreiding van regeeringsopivatting wordt gebezigd. Wat de evenredige vertegenwoordiging be treft, is de regeering van oordeel, dat in het algemeen het stelsel d'Hondt de evenredig heid het meest benadert Voor wijziging van de Kieswet in dit opzicht acht zij dan ook geen bezwaar aanwezig. Hoare, Eden en Laval zijn gisteren, zoo wordt van officieele Engelsche zijde gemeld, tijdens hun besprekingen te Genève tot algeheele overeenstemming gekomen omtrent de toepassing van maatregelen tot nakoming van artikel 16 en omtrent het zoeken naar een oplos sing in overeenstemming met de grond slagen van den Volkenbond. Bevestigd wordt, dat vandaag een volledige uiteen zetting zal worden gegeven van de mis lukte pogingen, door beide regeeringen tot nog toe ondernomen, om een basis van onderhandeling te vinden. Reuter wist gisteravond nog uit Genève te melden, dat Laval deze ver klaring zal afleggen en dat Hoare zich met enkele woorden bij hem zal aanslui ten. Laval zal waarschijnlijk zeggen, dat de basis van verdere onderhandelin gen is, dat een schikking zich moet laten voegen is het kader van den Volkenbond De economische sancties zullen worden toegepast, doch zij zullen geen reden vormen om de verzoeningspogingen te onderbreken. De spanning in d« Middellandsche Zee duurt onverminderd voort. Mussolini heeft te kennen gegeven, dat hij op de uiteenzetting van het Britsche standpunt door Drummond nader zal antwoorden. Voorloopig blijft de toestand- zoo, dat Engeland zijn vloot in de Middellandsche Zee niet -zal verminderen, zoolang Italië voortgaat met zijn aanvallen in de pers en zoolang het zijn troejjen in Libië niet vermindert. Op het onderhoud tusschen Laval, Sir Sqmuel Hoare en Eden is, naar onze Geneef- sche correspondent meldt, gistermiddag een bespreking tusschen Laval en Aloisi gevolgd. Vanochtend zullen vermoedelijk Hoare en Aloisi een onderhoud met elkaar hebben Men neemt echter algemeen aan, dat het niet tot een ernstig zoeken naar een grond slag van onderhandelingen zal komen, daar op het oogenblik onderhandelingen geener lei kans van slagen hebben. 'Gistermiddag liep te Genève het gerucht, dat de ex-koning van Spanje, Alfonso, die in het Hotel des Bergues vertoefde, waar ook Laval en Aloisi verblijven, de reis naar Genève zou ondernomen hebben, om op ver zoek van den Paus een bemiddelingspoging te wagen. De ex-koning van Spanje schijnt echter slechts zeer korten tijd te Genève le zijn geweest en de stad reeds weer verlaten te hebben. Zijn aankomst op dit tijdstip te Genève schijnt een zuiver toeval te zijn ge weest, dat door den ex-koning zelf betreurd werd. Naar men zegt, zouden Laval en Hoare het gisterochtend er over eens zijn geworden, dat de economische sanctiemaatregelen zoo spoedig mogelijk moeten worden toegepast Laval moet daarbij aan Hoare de verzekering gegeven hebben, dat Frankrijk de economi sche sanctiebepalingen gestreng zal toepas sen en aan Engeland den gewenschten steun zal verleenen. indien de Britsche vloot in de Middellandsche Zee zou worden aangeval len. De wederzijdsche bijstand in de Middellandsche Zee. De Londensche correspondent van de Echo de Paris wijdt een beschouwing aan de onder breking der onderhandelingen tusschen de .Fransche en Engelsche vlootdeskundigen over eventueelen onmiddellijken wederzijd- schen bijstand in de Middellandsche Zee. De schrijver verbaast zich erover, dat de Brit sche admiraliteit versterkte voorzorgsmaat regelen blijft eischen, temeer omdat deze ad miraliteit gehandeld heeft zonder van tevo ren overleg te plegen met den Volkenbond. De Britsche regeering wenscht, dat in geval van een Italiaanschen aanval niet slechts de Fransche vlootbasis, doch ook Fransche oorlogsschepen de Engelsche vloot zullen steunen. Deze theoretische eisch brengt voi- gens de Engelsche opvatting mee, dat Frank rijk onmiddellijk alle voorbereidende maat regelen moet treffen, om in geval van nood den geéischten bijstand zonder tijdverlies te kunnen verleenen. In Londensche marine, en militaire kringen is men van meenine dat Frankrijk om hieraan te kunnen voldoen maatregelen moet nemen, die volgens den correspondent moeilijk in overeenstemming zijn te brengen met datgene, dat in vredestijd toelaatbaar is. Dientengevolge moesten de onderhandelingen over technische deta.Ts verdaagd worden. Officieel worden er geen groote gevechten «remeld. Vermoedelijk staat dit in veroand met het feit, dat men gisteren aan het Ita liaansche front Allerheiligen heeft gevierd. In Ogaden, waar de troepen den Iaatst'n tijd veel last ondervonden van hevige regen buien is het thans droog geworden. In ver band hiermede verwacht men, dat de mili taire activiteit daar spoedig op grootere schaal zal worden voortgezet. De Italiaan sche vliegtuigen hebben gisteren uitgebreide verkenningsvluchten gedaan in de buurt van Dolo, bij welke stad het hoofdkwartier van den linkervleugel van de Italiaansche troe penmacht in het Zuiden is gelegen. Over de positie van de hoofdmacht van ras Desta, die tot dusverre in het dal van de Sjebeli was ge legerd heerscht onzekerheid. Men vermoedt, dat Desta in Zuid-Westelijke richting is ver der getrokken en op die manier een bedrei- f ing vormt van den linkervleugel van de ta lianen. Te Addis Abeba ontkent men, dat de ge vechten bij Wal Wal die de vorige week heb ben plaats gevonden grooten omvang had den. Bij Makallé heeft men Abessinische troe penbewegingen waargenomen. Het is echter niet bekend of dit zou inhouden, dat de Abes- siniërs toch de stad tegen de Italianen zullen verdedigen. Italiaansche vliegtuig neergestort. Naar te Addis Abeba wordt medegedeeld, heeft ras Desta een telegram gezonden, waarin hij o.m. melding maakt van het feit, dat drie dagen geleden een Italiaansrh vliegtuig, tijdens de algemeene bombarde- mntsoperaties van de Abesisnische posten aan het Zuidelijk front, is neergestort. Bij zonderheden worden niet vermeld. Journalisten vertrekken. Vele journalisten verlaten Addis Abeba en sommigen vertrekken zelfs uit Abessinië. Zij, die blijven wachten tot de negus naar het front vertrekt, om hem dan te volgen, indien hun dit tenminste wordt toegestaan. Een aan tal van hen heeft auto's gecharterd om die ie beladen met kampeerbenoodigdheden en levensmiddelen. De fabrikanten van uithangborden zijn op het oogenblik overstelpt met werk, daar eeni- i ge journalisten de wanden hunner vracht- auto's laten beschilderen in de nationale Abessinische kleuren en aanplakbiljetten be stellen in hun moedertaal en in net Am- harisch, met het oog op hun vertrek naar het front. Uit Harrar is bericht ontvangen, dat de correspondent van het Madrileensche blad A.B.C. aldaar een ernstige longontsteking heeft opgeloopen. Zijn toestand is uiterst ernstig en er bestaat weinig hoop, dat men hem in het leven zal kunnen houden. Drie Italiaansche missonarissen uit Entoei- laga zijn in de hoofdstad aangekomen, waar schijnlijk om te reoatrieeren. Zij zouden door Abesisnische soldaten geëscorteerd worden en op hun reis zou hun geen enkele hinder paal in den weg worden gelegd. In de Abesinische wildernis op avontuur. Henri Drisse, een jeugdig „cameraman", heeft in de Abessinische wildernis op vei' boden terrein avontuur gezocht en verte1' ervan in Paris Midi. De streek wemelt van ethiopische troepen, die als het ware met de rotsen versmelten. Je ontdekt ze pas als J? tegenover hen staat- Eens „picnicte" hij bij een stamhoofd. De korf met eetwaar was op een grijs vilten plaat uitgeschuld. Wie schets zijn verbazing, toen Bakala Ajale t0°. heette de gastheer het vilt scheurde en h" doodgemoedereerd begon op te eten Verder-oo trekkende, bevond hij, dat cactus twee of drie zwarte soldaten met machinegeweer verborg. Vooral wanneer 1 een geweer in de hand hebben marcheeren nooit, maar hollen ze. Nooit zag hij vr0"' lijker krijgers, ze lachen aan één stuk en o! gedachte, dat vijanden hen kunnen bedreige vinden ze de beste mop. Hij had o.a. te maken met een U*nerfV die net deed of hij de paspoorten las, want filmfotograaf had de overtuiging, dat deze kunst niet verstond, waarna hij op kele fil men een klein toestel beslag 'e8de.,en Voor het overige werden hij en g"el terdege in hun bewegingsvrijheid geknot. De Italiaansche verliep Reuter meldt uit Rome. dat aldaar o cieel wordt meegedeeld, dat in de v October, tijdens gevechten in Oost-At een Italiaansch officier en 4 soldaten sneuveld en dat een officier en 27 orj g^er eieren en manschappen den dood 9

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6