DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De oorlog Italië-Abessinië. ÏDaqeÜiksch Oueczicht ^Buitenland laudeu acgoqpp gaaüde met saucties teg£u ita.l11 Ho. 263 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 7 November 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Zal de opmarsch der Italianen vandaag worden voortgezet? De Negus vertelt over den toestand. Aan de fronten. HET WERK DER SANCTIE-COMMISSIE. het onderhoud tusschen Mussolini en Drummond. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Men verwacht, dat de Italianen van daag hun opmarsch voort zullen zetten. De regen is opgehouden en een felle zon droogt het terrein snel. De belangrijkste vraag van het oogenblik is, of de Abessiniërs Makallé zullen verdedigen, ja dan neen. De be richten hieromtrent worden er niet dui delijker op en hoewel men aan den eenen kant te Addis Abeba officieel heeft medegedeeld dat dit wel het gevat zal zijn, doet een telegram van den ne gus, waarin deze beveelt de Italianen dieper te laten doordringen alvorens een grooten slag te leveren, vermoeden, dat er in ieder geval geen groote gevechten om de stad plaats zullen vinden. De po sitie van de hoofdmacht van ras Syoem wijst daar ook nog niet op. In het Zuiden hebben gevechten plaats gehad in het dal van de Sjebeli. De Abessiniërs hebben zich hier terug moe ten trekken. Zij schijnen echter geen groote verliezen geleden te hebben. Verder hebben de Italiaansche vlieg tuigen gisteren opnieuw bommen gewor pen op Gorrahei. De negus over den toestand aan de fronten. De negus heeft een vertegenwoordiger van het Duitsche nieuwsbureau in audiëntie ont vangen en hem een aantal inlichtingen over den militairen toestand gegeven. Hij verklaarde, dat de Italianen hun op marsch aan de grenzen hebben geëindigd en thans verder voortdringen, terwijl de Abes- sinische strijdmacht nog opmarcheert. De verschillende legers betrekken de hun toegewezen stellingen te voet, met paarden of muildieren, aangezien hun geen treinen ter beschikking staan. Bij den eersten aanval drongen de Italia nen tot de lijn Aksoem—Adoea—Adigrat. Zij konden deze 30 K.M. breede strook ter rein zonder groote moeilijkheden bezetten, omdat op mijn bevel de troepen teruggetrok ken waren. Bij hun verder trekken stieten de Italianen evenwel op de achterhoede van de Abessiniërs, welke den terugtocht dekte. De Italianen doen hun opmarsch gepaard gaan aan bombardementen. Zij hebben zich thans in genoemde linie verschanst. Het hangt geheel af van de ontwikkeling van den toestand, wanneer de hoofdmacht van de Abessinische troepen zal ingrijpen Aan het zuidfront hebben de Italianen de lijn Wal-Wal—Geledi—Gerlogoebi niet over schreden, Gorrahei bevindt zich nog in Abes- sinisch bezit. De Italiaansche actie in het Danakil-ge- bied is vrijwel waardeloos. Met groote opmerkzaamheid volgt men te Addis Abeba den aanleg van nieuwe vliegvelden door de Italianen, vooral die, v/elke dienen tot steunpunt voor bommen werpers, hetgeen erop duidt, dat binnenkort een aanval op de spoorlijn Dzjibceti—Addis Abeba zal komen. De verliezen van de Abessiniërs zijn niet nauwkeurig bekend, aangezien elke telegra fische verbinding met de hoofdstad ontbreekt en dus de berichten langzaam binnenkomen. De vernieling van een Abessi- nisch munitietransport. Zooals wij reeds berichtten, hebben Ita- '■aansche vliegtuigen een karavaan, op weg yan Britsch Somaliland naar het Zuidelijk front, die groote hoevereden munitie ver eerde, aangevallen en vernietigd. De volgen- Ie bijzonderheden worden hierover bekend: De karavaan bestond uit een aantal Vr3chtauto's. beladen met vaten benzine en ^ige honderden kameelen en muilezels, die a"e kistjes met munitie droegen. Verder wa- er soldaten en geleiders ten getale van J*00- De karavaan vertrok van Berbera en 'usschen Dzjidzjiga en Harrar werd zij op gemerkt door twee Italiaansche vliegtuigen, •e hier een verkenningsvlucht uitvoerden. e Italianen begonnen onmiddellijk met een bombardement, dat eerst een groote verwar- •"K en later een vreeselijke verwoesting aan- h De auto's met benzine vlogen in j ncl en enorme vuurzuilen stegen op. Hier uit r ^'erden de dieren wild en sloegen op j'werden er verschillende var. deze en getroffen en de kistjes met munitie ontploften op hun rug. Hierna verdwenen de vliegtuigen in Zuidelijke richting, waar in het veld verschanste Abessinische troepen een levendig vuur openden. De toestellen keerden terug en openden zeer laag vliegend het vuur op deze troepen. Ook hierbij hebben de Abessiniërs verliezen geleden. Van de karavaan was inmiddels niets overgebleven. Het aantal dooden moet 500 bedragen. Verder hebben de Italianen de laatste da gen verschillende bruggen tusschen Dzidzji- ga en Harrar vernield. De neergeschoten Italiaansche vlieg machines. Omtrent het neerschieten van twee Ita liaansche vliegtuigen aan het Zuidelijk front deelt men te Addis Abeba officieel mede, dat het eene toestel dat nog verschillende bom men aan boord had toen het op den grond neerkwam, ontplofte. Hierbij werden ver schillende Abessinische soldaten, die zich dicht in de buurt van het vallende toestel be vonden, gewond. Het andere toestel ontplof te niet, doch werd wel vernield. De inzitten den van de beide toestellen zijn om het leven gekomen. Een rede van Tecle Hawariate. Voor den negus, den ministerraad en hoog- waardigheidsbekleeders heeft Tecle Hawa riate te Addis Abeba een rede gehouden over de diplomatieke actie, waarbij hij nog kort geleden direct betrokken was. Hij legde den nadruk op eenige punten, die van belang zijn voor de onmiddellijke verdediging van het land, en wees vervol gens op de noodzakelijkheid voor alle Abes siniërs, daadwerkelijk deel te nemen aan de verdediging van het vaderland. Vervolgens gaf hij de militaire taktiek aan, die hij het best acht, om de overwinning te behalen. Men neemt te Addis Abeba aan, dat Ha wariate spoedig met een belangrijke functie bij den Abessinischen generalen staf belast zal worden. Eventueel zou hij hiervan de al- geheele leiding krijgen. Zooals men weet heeft Hawariate zijn krijgskundige opleiding genoten aan de keizerlijke Russische militaire academie. De strijd om Makalle. Met betrekking tot den strijd om Makallé kan nader worden gemeld, dat de Italiaan sche troepen, die de stad waren binnenge trokken, in den nacht zijn overvallen door Abessinische krijgers, die uit hutten vuur ga ven op de Italiaansche bezetting en groote verwarring onder deze troepen stichtten. Het resultaat was, dat de Italiaansche detache menten de wijk namen. De nachtelijke strijd had een half uur geduurd. De stad Makallé bezit slechts twee stee- nen gebouwen, te weten het paleis van Dedzjasmatsj Koeksa en het paleis van den vroegeren keizer Menelik. Bij verschillende gevechten aan het front zijn ook twee Italiaansche vliegtuigen neer gehaald. In een der gevallen zijn de vier in zittenden van het toestel om het leven geko men. Makalle veroverd? Uit Asmara is te Rome bericht ontvangen, dat een Italiaansch regiment van de Cavig- nana-divisie te Makalle, een karavaan-cen trum in Noord-Abessinië, in den loop van den nacht is binnengerukt. Volgens dit be richt wuifden de inwoners met witte vlag gen. Het regiment was voorafgegaan door patrouilles, die reeds in den loop van den dag Makalle hadden bereikt. Uit Dzjiboetji wordt gemeld, dat de auto riteiten van Fransch Somaliland een afdee- ling Senegaleezen naar de grens hebben ge zonden om de grensgarnizoenen te verster ken in verband met de schermutselingen in de Danakil-woestijn, die soms zeer dicht bij de Fransche grens plaats hebben. Slotzitting der werkcommissie. De werkcommissie der sanctieconferentie heeft gisteravond de juridische taken afge handeld, die de conferentie haar in haar zit ting van Zaterdag had opgedragen. Behalve de reeds medegedeelde resoluties betreffende de aanvulling van de grondstoffenlijst en den doorvoerhandel naar Italië heeft de commissie ook de kwestie der clearingverdra- gen en der loopende contracten geregeld. In de resolutie betreffende de ciearing- overeenkomsten wordt voorgesteld, dat de regeeringen vanaf 18 November het tijd stip van het van kracht worden der finan- cieele en economische sancties geen nieu we betalingen in lires op Italiaansche clea- ringrekeningen voor exporten naar Italië mogen aanvaarden. Derhalve moeten zij, voor zoover noodig, de uitvoering van alle eventueele clearing- of betalingsovereen komsten met Italië onderbreken en wel op zijn laatst op 18 Nov. Eventueel moeten zij de noodige bepalingen opstellingen, dat die importeurs, die nog onbetaalde Italiaan sche goederen ontvangen hebben of nog ont vangen, de betaling daarvan storten in een nationale kas. De gelden van deze kas zou den dan worden gebruikt voor het vereffe nen van de vorderingen der exportfirma's. In de resolutie betreffende de loopende contracten zijn voorloopig slechts de vol gende richtlijnen opgesteld: 1. Uitzonderingen kunnen alleen in geval van contracten toegestaan worden, die ge sloten zijn door een staat of door instellin gen onder staatscontrole of voor rekening daarvan en die betrekking hebben op goede ren, die voor den betrokken importeerenden staat van essentieele beteekenis zijn. 2. Minstens 20 pCt. van den in het con tract bepaalden totalen prijs moet voor 19 October betaald zijn. 3. Met verdragen, waarin een betaling in goederen staat opgenomen, welker export naar Italië volgens voorstel 4 verboden is, kan geen rekening worden gehouden. 4. De regeeringen moeten de subcommis sie der sanctieconferentie voor economische problemen op zijn laatst op 10 November uitvoerige inlichtingen doen toekomen over ieder loopend contract. Deze inlichtingen moeten uitgebreid worden tot de soort der goederen, het verschuldigde totale bedrag, het op 19 October reeds betaalde gedeelte van het bedrag en het op 10 November nog verschuldigde bedrag. De commissie zal dan uiterlijk 12 November de lijsten der contrac ten opmaken, waarvoor haar een uitzonde ringsbehandeling gerechtvaardigd schijnt. De werkcommissie heeft bovendien in een resolutie de boycot van Italiaansche produc ten aldus geïnterpreteerd, dat het invoerver bod geen betrekking zal hebben op boeken, dagbladen, tijdschriften, kaarten en carto- graphische werken, noch op gedrukte of ge graveerde biljetten. De werkcommissie heeft ten slotte besluiten genomen betreffende de samenstelling van de subcommissie voor de uitvoering der sancties, die vanaf 18 Nov. permanent bijeen zal zijn. Daartoe zullen behooren: Sovjet-Rusland, Spanje, Polen, Zuid-Slavië, Roemenië, Griekenland, Zweden, Turkije en Zwitserland. - r X n C i T 1 11 I m II I FlMAUClEELE MAATBEGCLjEM TEGEM ITALIË 3/LANPCL iwvoeovepbod VAKI italiaauscue goederen LAUPG Uitvoer verbod van goedeoem naar italië dienstbaar aaw ooplogs potle.uocu „fl,tunru Orgauisatie wedec? keerige hulpverleen»* 18 lanoec Sancties 1-2-3-4-5 4-Z-3-4 1-3-4-5. - A-2. 2-5 SANCTIE 1- SANCTIE54-3-4 Pessimistische uiting van de Giornale 1'ltalia. Ten aanzien van het onderhoud, dat Mus solini Dinsdag met den Britschen ambassa deur heeft gehad, schrijft de Giornale d'Ita- lia dat Italië geenerlei nieuwe voorstellen heeft gedaan. Het blad constateert, dat een verzoening verder dan ooit verwijderd schijnt daar er zich te veel feiten hebben voorgedaan, die den internationalen toestand moeilijker en ingewikkelder hebben gemaakt Vooral moet daarbij volgens het blad ge dacht worden aan de sanctie-maatregelen, die uitgelokt zijn door Engeland in samen werking met Frankrijk, en die geenszins de strekking hebben, den oorlog te verkorten, doch veeleer den Negus in zijn houding «ter- ken. Het Italiaansche verzet tegen de sanctie maatregelen zal overal in Europa wijziging brengen in de economische betrekkingen tus schen de staten en stof leveren voor een nieuw, ernstig conflict. Dit conflict zal veel gevaarlijker zijn dan het Oost-Afrikaansche, ook wanneer het niet door de wapens beslist zal worden. Het blad ziet in de politiek van Engeland de beslissende poging om een breuk te verwekken in de Fransch-Italiaan- sche betrekkingen en daarmede een streven naar toenadering te vernietigen, dat een con crete basis scheen te zijn voor een ophelde ring in de verhoudingen op het vasteland Bovendien, aldus het Italiaansche blad, wil Engeland den goudlanden een zwaren slag toebrengen. Een belangrijk aankoopingspunt voor de beoordeeling van den toestand ziet het blad in de Engelsche vlootpolitiek. Engeland tracht in de bestaande omstandigheden een rechtvaardiging voor een vlootuitbreiding te vinden. Het blad spreekt spottend over de Engelsche bewering, dat de vlootconcentratie in de Middellandsche Zee haar oorzaak vindt in den toon van de Italiaansche pers. Het spreekt van zelf, dat de vlootbewegingen niete uitstaande hebben met Genève en de sanctiepolitiek. Men moet zich afvragen, welke nieuwe situatie de vlootpolitiek van Engeland en Frankrijk juist aan den voor avond der vlootconferentie schept voor de Italiaansche politiek inzake de vlootkwestie. Fransche perstenimen. De „Paris Soir" houdt zich bezig met de be sprekingen, die Laval gistermorgen heeft ge had met de Engelsche en Italiaansche ambas sadeurs. Het blad ziet een mogelijkheid voor verbetering van den toestand, indien Italië zijn strijdkrachten in Lybië terugbrengt tot het vreaespeil en bovendien zijn anti-Engel- sche campagne zoowel in Europa als in Afrika staakt, waarop een terugtrekking van Britsche schepen uit de Middellandsche Zee zou kunnen volgen. Daarbij zouden door bei de partijen waarborgen gegeven moeten wor den en de details zouden nauwkeurig ge regeld moeten worden. Het blad gelooft, dat men op den goeden weg is. De Romeinsche correspondent van de „Temps" acht een accoord over de kwestie van de strijdkrachten in Libye en de Middel landsche Zee mogelijk, doch kan geen yo<u-

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1