I SAXON JladiopcogtMwia !hui££etoH VERSTE Vrijdag 8 November. HILVERSUM. 301 M. (8.—12.— 4.8.en 11.12.VARA, de AVRO van 12.4.en de VPRO van 8.11-uur). 8.Gr.pi. 10.VPRO-morgenwijding. 1015 Voordr. J. Lemaire. 10.30 De Zon nekloppers olv. C. Steyn. 11.15 Ver volg voordr. 11.30 Verv. concert. 12— Cantabilé-orkest o. 1. v. E. Beeckman en gr.pl. 2.10 Gr.pl. 2.30 Causerie mevr. I. de Leeuw—van Rees. 2.50 Piano-recital M. de Jong 3.10 en 4— Gr.pl. 5.Kinderuur tje. 5.30 Orvitropia olv. J. v. d. Horst, mmv. B. van Dongen, zang. 6.35 N. de Klijn, viool en D. Wins, piano. 7.— Lezing over Mazzini, door W. H. Vliegen, afgew. met gr. pi. en deel. door J. Lemaire. 7 50 Nieuwsber., herh. SOS-ber. 8.— Vrijz. Godsd. Persbureau. 8 05 Dr. N. A. Bruining: Onze bijbel. 8.30 M. Monnier, cello en C. Swaan, piano. 9.Ds. F. Kleyn: De ge- loofsbeweging in Duitschland. 9.30 Verv. concert. 10.Tooneelpr. B. Verhagen. 10.30 Gr.pl. 10.45 Nieuwsber., Vrijz Godsd. persbur 11.Voordr. W. van Cappellen 11.12 Jazzmuziek, gr.pl. 11.42— 12.— Gr.pl. HILVERSUM. 1875 M. (NCRV- uitz.. Alg- progr) 8.— Schriftle zing en meditatie. 8.159.30 Gr.pl. 10 30 Morgendienst olv. ds. J. H. Telkamp. 11.—12.—Orgelspel G. Snijders. 12.15 Gr.pl. 1.15 Ensem ble van der Horst. 2.303.Chr. Lectuur. 3.15 Ensemble v. d. Horst. 4.Gr.pl. 4.15 Hobo-recital B. de Vries. Aan den vleugel A. Tump. 5.A. Hermes, alt. G. Beths, viool en P. Halsema, piano. 6.30 CauserU A. J. JJerwig. 7.Ned. Chr. Pers bureau. 7.15 Rep. 7.30 Literau halfuur. 8.Ber. 8.05 Arnh. Oi- kestver. olv. J. Spaanderman mm\. J Juda, viool. 9.Deel. door P. v. d Bijl. 9.30 Verv. concert. (10.— Ber.) 10.35—11.30 Gr.pl. DROITWICH. 1500 M 10.35 10.50 Morgenwijding. 1105 Le zing. 11.20 Orgelspel F. Bayco. 11 50 Voor de scholen. 12.10 Tro- cadero-Cinema-orkest olv. A- van Dam. 12.50 BBC-dansorkest o.l.v H. Hall. 1.35 Strijkkwartet m m.v S C. Cotterell, klarinet. 2.20 Ber 2.25 Voor de scho'en. 3.20. 3 35 en 3.55 Lezing. 4.20 BBC-Midland- orkest olv. Heward. 5.35 BBC-dans orkest olv. H. Hall. 6.20 Ber. 6.50 Koorconcert. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 „Grüfin Mariza'\ operette van Kalman. 9.35 Piano recital E. Lush. 9.50 Ber. 10.— Verkiezingstoespraak. 10.20 Lezing 10.40 BBC-orkest olv. C. Raybould mmv. bariton en koor. 11.3512.20 Dansmuziek door 11? Roy en zijn Band. RADIO PARIS 1648 M. 7 20 en 8 20 Gr.pl. 12.35 Orkestconcerr 2 50 Gr.pl. 3.20 Orgel, zang en harp. 4-20 Orkestconcert olv. Krett- lv 5 50 SymPh.-concert. 6 50 Verv. concert. 8.20 Piano-recital. 9 05 Mariette", operette van O Straus met tekst van Guify, mmv. solisten, koor en orkest olv. Labis. 11 05 12.35 Gr.pl. KALUNDBORO, 1261 M. 11.20 __1 20 Strijkorkest olv. Magnussen 9 50^-4.50 Sted. orkest Aarhus olv. lensen 7.40 Koorconcert olv. Wöl- dike, mmv. B. Christensen, orgel. 8.20 Hoorspel. 10.2011.50 Dans muziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkest- concert 11.20 Fr. Hauck's orkest 1 35 Gr.pl. 3 30 Omroepkoor en so listen 4 20 Omroepkleinorkest olv. Evsoldt 6.20 Omroepkwintet. 7.30 Schach dem König", operette van 'óoetze. ROME, 421 M. 8.10 Vrouwen- koorconcert olv. M. Pacifico. 9.35 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12 20 en 1.30-2.20 Gr.pl. 5.20 en 6 35 Omroeporkest olv. Douliez. 7 35 Gr.pl. 8.20 Symph.-concert olv. André 10.30-11.20 Trioconcert. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Om roeporkest olv. P. Gason. 1.40 Zang. 1.50—2.20 Gr.pl. 5.20 Zang. 5.50 Pianorecital. 6.2Ö Gr.pl. 6.50 Fluit en piano. 7.35 Zang. 8.20 Voor oud-strijders. 10.30—11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7 30 Uit München: Concert o. 1 v. H. A. Winter mmv. solisten en orkest. 9.20 Ber., hierna tot 10.50 Orkestconcert. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn IHilversum I. Lijn 2: Hilversum II. Lijn 3: Keulen 9.2011-Ka- lundborg 11.20—12.05, Parijs R. 12.0512.35, Keulen 12.35—13.30 Brussel VI. 13.3014.25, Droit- wich 14.2514.50, Kalundborg 14 50—15.20, D.sender 15.20- 16.20, Keulen 16.20-17.50, Parijs R 17.50—18.20, Leipzig 18 20— 18.50, Weenen 18.50-19 55, Stutt- gart 19.55—20.20, Luxemburg 20 20-21.30, Weenen 21 30-22.— Rome 22.-22.25, Weenen 22.25— 24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8.058-50, D.sender 10.0510.35, Lond. Reg 10.35—12.10, Droitwich 12.10 13.35, Lond. Reg. 1335—17.35, Droitwich 17.35—18.20, Brussel VI. 18.20—18.50, Droitwich 18.50— 19.10, Lond. Reg. 19.10—2020, .-Droitwich 20.20—22.50 Lond. Reg. 22.50—24 ^ooooooooe@ooeoooooooQooooooo^ jBuuwdand BRIEVENBUS IN BRAND GESTOKEN. Baldadige jongens hebben gisteravond om kwart over zes den inhoud van de brievenbus, welke op het Zoutkeetsplein te Amsterdam bij de Houtmankade staat, met lucifers in brand gestoken. Toen de brandweer ter plaatse kwam, hebben omwonenden de vlam men reeds met een emmer water gebluscht. Volgens opgave van de post zijn 21 brie ven verbrand en verschroeid. MEISJE GEDOOD. Gisteravond even voor 6 uur is op de As- selschestraat te Apeldoorn ter hoogte van de Korte Nieuwstraat, het 14-jarig dochtertje van den architect D. Prins door een noodlot tig ongeval om het leven gekomen. Bij het uitwijken van een rechts van den weg staanden bakfiets kwam zij met haar rijwiel te vallen en werd zij door een achter haar rijdende vrachttrailer gegrepen. Zij kwam met het hoofd onder de wielen van den zwaar beladen vrachtauto van de firma Schoolderman uit Apeldoorn en werd vrij wel op slag gedood. BEROUW KOMT NA ZONDE De „snijder" van Naarden. De automboilist, die Zondagavond jl. op den Rijksweg te Naarden is doorgereden, nadat hij bij het z.g. „snijden" een botsing had veroorzaakt, waarbij een tegenligger over den kop is geslagen, heeft zich bij den burgemeester van Veen endaal, de plaats van inwoning, aangemeld. Hij heeft een verklaring afgelegd, dat hij een lichte schok heeft ~evoeld, doch toen hij omkeek, had hij zoowel de auto die hij had gecoupeerd, als den *egenligger zien rijden, zoodat hij meende, dat er niets gebeurd was. Hij zal de schade, die veroorzaakt is, ver goeden. VERDUISTERING TE AMERSFOORT. Oneerlijke dienstbode. Door de politie te Amersfoort is gister middag in arrest gesteld een 22-jarige dienstbode, die in den loop van dit jaar bij de familie A. v. R. te Amersfoort, bij wie zij in dienstbetrekking was, verschllende bedra gen had verdusterd, tot een bedrag van pl.m. 4000. Zij heeft een volledige bekentenis afgelegd. ZONNESTAAL HOUDT EEN LOTERIJ. Men schrijft ons: De Vereeniging „Zonnestraal", die voor de practische toepassing van de arbeids- therapie voor tuberculoselijders het sana torium „Zonnestraal" te Hilversum stichtte, bestaat thans 10 jaar. 10 jaar, waarin de overheidsbijdrage voor sanatoria, welke vroeger 11 cent per dag per patiënt be droeg, eerst werd verminderd tot 7 cent en daarna geheel werd ingetrokken. Waarin alle vrijbedden, beschikbaar gesteld door verschillende vereenigingen, kwamen te vervallen, terwijl de laatste jaren ondanks de toewijding onzer medewerkers de in komsten uit collecten en spaarbusjes regel matig daalden. Jaarlijks wordt een loterij georganiseerd om deze vermindering in inkomsten althans gedeeltelijk op te heffen. Ook de thans loopende 4e loterij moet slagen, wil „Zonnestraal" niet genoodzaakt zijn patiënten wegens gebrek aan middelen te ontslaan. Wij zoeken hiervoor 1000 helpers(sters) in ons land, die bereid zijn tezamen de nog onverkochte 10.000 laten te verkoopen, dat is dus elk 1 boekje van 10 loten. Indien wij deze vinden en daarop vertrouwen wij dan zullen ook ditmaal weer alle 50.000 loten a 1.per stuk bij de trek king verkocht zijn. Betaling kan na verkoop geschieden. De verpleging op „Zonnestraal" is voor iedereen, ongeacht geloof of politieke rich ting. Bij ons 10-jarig bestaan vragen wij dan ook met vertrouwen als geschenk de hulp van allen die zich als „Sterken" een kleine moeite willen getroosten voor de „Zwakke n". De trekking is eind December. Geeft U daarom nog omgaand op aan: Bureau „Zonnestraal", afd- Loterij, Stad houderskade 153 Amsterdam (Z.) De loten liggen voor U gereed. Vraagt U er heden nog even om. PRINSES JULIANA BIJ DE A.M.V.J. EN IN HET LYCEUM. Ter gelegenheid van de leden vergadering van de „Federatie van Christelijke Vereenigingen van en voor vrouwen en meisjes". Jonkvrouwe van Asch van Wijk over de taak van de vrouw in dezen tijd. Een belangrijk gedeelte van de leden vergadering der „Federatie van Chris telijke vereenigingen van en voor vrou wen en meisjes", welke vergadering gis termiddag is aangevangen in het ge bouw der A.M.V.J. en ook heden zal worden voortgezet, is bijgewoond door H. K. H. Prinses Juliana, Bescherm vrouwe der Federatie. Te kwart voor 4 kwam de koninklijke auto slechts door weinigen opgemerkt voor het gebouw a \n. Aan den ingang werd de hooge bezoekster, die vergezeld was van haar hofdame, jonkvrouwe de Brauw, ontvangen door de presidente der Federatie, mevrauw Van Reigersberg Versluys, geboren baronesse Schimmel- penninck van der Oye, alsmede door de algemeen secretaresse, mejuffrouw Mary W. Barger. Na korten tijd in een nevenvertrek te hebben vertoefd, betrad de prinses, begeleid door beide dames en de hofdame, de vergaderzaal, waar de talrijke daar aanwezige vrouwen en meisjes zich allen van haar plaatsen verhieven totdat Hare Koninklijke Hoogheid in den voor haar bestemden zetel tegenover de bestuurstafel had plaats genomen Mevrouw van Reigersberg Versluys, d'e de vergadering, welke eenigen tijd geschorst was geweest, heropende, heet te de prinses met een kort woord har telijk welkom, waarna zij cle voorzitster van den Wereldbond van Chisten Jonge Vrouwen- en Meisjesvereenigingen, jonkvrouwe C. M. van Asch van Wijk, gelegenheid gaf tot de aanwezigen te spreken over: „De plaats van de vrouw in dezen tijd". De spreekster schetste in haar bezie lend woord hoe honderd jaren van ont zaglijken ontwikkelingsgang de plaats der vrouw radicaal hebben gewijzigd. Thans is het zoo dat de verwording van de Westersche beschaving en de econo mische ineenstorting verwarring en on zekerheid hebben gebracht in tal van vrouwenkringen. Daartegenover staat de ontzagwekkende ontwikkeling van het vrouwenleven in de Oostersche lan den. waarbij de vraag rijst of deze bewe ging, als in zoo vele Westersche landen, vast zal loopen of dat zij zich in een ge heel nieuwe richting zal ontwikkelen. Datgene, wat de spreekster op h-st oogenblik ziet als de taak van de vrouw, is de bezinning, de diepe doordenking van de beginselen, waarop zich de structuur van het Christelijk vrouwen leven moet voltrekken. De Wereldbond heeft in dezen zin-een studie in zijn af- deelingen ingeleid, welke zich met vele vraagstukken ten deze zal bezig houden. De laatste jaren is het verantwoorde lijkheidsbesef van de vrouw voor alle vragen op het levensterrein toegeno men. De positie, welke zij ten aanzien daarvan gaat innemen, mag niet nega tief zijn; er moet een radicale wijziging komen in de houding der christelijke kringen, een houding, welke genera- liseerend gesproken bestrijdend ge weest is, wat de beginselen betreft en aarzelend aanvaardend wat toch in de uitwerking is gebleken juist te zijn. Er moet aldus de spreekster gestreefd worden naar een zuivering van de atmospheer; van onze zijde moet het punt rechten op den achtergrond worden gesteld en het vraagstuk van de her nieuwde taak der vrouw in de eerste plaats gezien worden uit het oogpunt der verantwoordelijkheid. Voor God's aangezicht moeten man en vrouw naast elkaar staan om tot zoo qrooï lOgelijke ontwikkeling te brengen het geen door God in ieder van hen is ge legd. Van dit uitgangspunt moet de studie uitgaan; in dit licht moeten de practische vragen betreffende de positie van de vrouw in het gezin, de maat schappij, de kerk, onder de oogen wor den gezien. Het negatieve standpunt: wat moet aan de vrouw nog meer wor den toegestaan, valt dan weg; het posi tieve standpunt konit er' voor in de piaa.s. De nieuwe krachten in het vrou wenleven mogen ook niet meer buiten de kerk omgaan; ter wille van de kerk zelve moet mede op dit terrein een plaats voor de vrouw zijn weggelegd. Na deze. met groote belangstelling door de prinses en de overige aanwezi gen aangehoorde hooggestemde rede, waarvoor de presidente jonkvrouwe van Asch van Wijk hartelijk dankte, sprak jfw. de Ranitz, die met den heer Klaas Toornstra den Centralen Jeugdraad en daarmede indirect de regeering verte genwoordigende, een kort wóórd. Hij zeide, dat de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen uitsluitend uit financieels overwegingen zich ver plicht had gezien, het Rijkssubsidie voor de jeugdorganisaties te liquideeren. Voor het werk der Federatie heeft de minister alle belangstelling en waar deering. De prinses sprak nu en dan op ongedwongen wijze met het aan haar linkerzijde zittende bestuurslid. Vóór de discussies aanvingen nam de prin.es, na nog aan de heeren De Ranitz en Toornstra te zijn voorgesteld, tijde lijk afscheid van de aanwezigen. Des avonds keerde zij, in het Amsterdamsch Lyceum,in den kring van vrouwen en meisjes terug, waar zij met de anderen genoten heeft van de opvoering van het leeicenspel „Elckerlijk" door leerlingen van het Centraal Instituut voor Christe- liik-socialen arbeid te Amsterdam, als mede van de film, die het werk van dit instituut in beeld brengt. Bij de aan- k mst en het vertrek van hare ko ninklijke hoogheid wa6 er veel belang stelling van de zijde van het publiek. SALARISPOSITIE VAN HET RIJKSPERSONEEL. Een adres van het A.C.O.P. aan de Tweede Kamer. Het comité van moderne bonden van over heidspersoneel (A.C.O.P.) richtte zich met een adres tot de Tweede Kamer over de sala ris- en rechtspositie van het rijkspersoneel en de onderwijzer. In het adres worden allereerst algemecne bezwaren aangevoerd tegen de voorgenom?n verlaging der jeugdloonen en het weliswaar voor een jaar opgeschorte maar nog niet in getrokken voorstel tot verslechtering van de regeling der periodieke verhoögingen. Wat betreft de in voorbereiding zijnde wij ziging der jeugdloonen voor nieuw aan te stellen personeel vestigt het comité de aan dacht op de diepingrijpende verlagingen, welke door die wijziging dreigen te worden ingevoerd. Als voorbeeld wijst het adres op den machineschrijver der departementen van algemeen bestuur, voor wien, mede door de algemeene korting ad 5.$, welke met ingang van 1 Januari 1935 zal worden toegepast, de totale achteruitgang in salaris op 24-jarigen leeftijd ruim 30 zal bedragen.' Voorts verzoekt het comité aan de Tweede Kamer, het daarheen te_yiljen leiden, dat met de centrales van .overheidspersoneel op reëele wijze overleg zal worden gepleegd over de aangelegenheden, welke de' algemeene be langen van het personeel raken. Mede in verband met de heerschende werkloosheid wordt er ten slotte in het adres op aangedrongen, voor die groepen van rijks personeel, welke langer dan 48 uur per week werken, een verkorting van arbeidstijd door te voeren. AUTOBOTSING IN AMSTERDAM. Chauffeur rook naar drank en verleende geen voorrang. In de Linnaeusstraat te Amsterdam ter hoogte van de Ringdijk heeft gisteravond een autobotsing plaats gehad, waarbij vier personen licht gewond werden. De 25-jarige chauffeur H. H. uit Amster dam, kwam met zijn auto de Ringdijk afge reden en wilde juist de Linnaeusstraat over steken toen uit deze straat, komende uit de richting van de stad een andere auto na derde, bestuurd door den 22-jarigen H., eveneens uit Amsterdam. De chauffeur had dezen laatste voorrang moeten verleenen; hij deed dit echter piet en een botsing was het gevolg. De vier inzittenden van de auto, die uit de Linnaeusstraat kwam, werden min of meer gewond en zijn met de auto van de G. G. D. naar het O. L. V.-gasthuis vervoerd, waar zij na verbonden te zijn, huiswaarts konden keeren. De beide voertuigen zijn totaal vernield en ter onderzoek door de politie in beslag genomen. De chauffeur H. die niet gewond is, is door de politie vastgehouden, daar hij eenigszins naar sterken drank rook Ook werd de brandweer gealarmeerd, daar tengevolge van de botsing één der voertuigen neiging had om in brand te vliegen. Toen de brandweer arriveerde, bleek ech ter het gevaar geweken. Het verkeer was eenigen tijd gestagneerd; de Gooische Tram had een uur veCraging. LOCOMOBIEL UIT LAADBOOM NEERGESTORT. Gedeeltelijk door den bodem van een motorboo* geslagen. Te ongeveer half zes is gisteravond aan de De Ruyterkade te Amsterdam een zware locomobiel, welke van de vrachtboot „Hunze I" van de Hunze-Maatschappij moest worden overgeladen in de motorboot Delft Zaandam VII van de firma Boelhuuwer te Delft, door het breken van den laadboom, waarin het gevaarte hing, met een zwaren slag, die tot ver in den omtrek hoorbaar was, in het ruim van de motorboot neerge stort. De locomobiel sloeg gedeeltelijk door den bodem, zoodat de boot begon te zinken. Met hulp van een boot der firma Rutten en van een der booten van de havenpolitie kon worden voorkomen, dat de Delft—Zaandam geheel zonk. Het gehavende schip is naar de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij gesleept en in een de-- dokken opgenomen. Heden zal de locomobiel met behulp van een ook worden gelicht. Als door een wonder hebben zich bij dit ongeval geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. DE PADVINDERS JAMBOREE VAN 1937. Wordt in ons land gehouden. Op het hoofdkwartier van de Nederland- sche padvinders in Den Haag was gister middag nog geen bescheid ontvangen om trent het standpunt, dat de regeering tegen over de padvindersjamboree van 1937 in neemt en in verband hiermee kon er dan ook nog geen sprake zijn van een beslissing ^25 G. P. BAKKER 43) „Dat heb ik reeds verklaard, Excellentie" „Juist. U kennend, verwondert dat mij niets". Saxon boog. „Als de prinses in inijn macht is, en dat zal ze spoedig zijn, want ik vertrouw zelfs, dat als het bericht haar bereikt, dat u mijn gevangene is, ze hier onverwijld zal komen om alles, alles, wat ze heeft, aan te bieden voor uw leven. Na het verbond van den keurvorst met den Zweed is er geen enkele reden zijn leenmannen te ontzien. Bingum stein is een broeinest. Het moet verdwij nen". „Als ik haar in mijn macht heb", ver volgde hij, „zal geen opoffering u te groot zijn haar te bewaren voor laat ons zeg gen onaangename dingen. Een man, die zich voor haar had willen laten ophangen, alleen.... Ja? Waarom? Het is mij niet duidelijk. Oin de partij, die zij aanhangt, niet te verraden? Om onbekend te sterven, opdat haar naam niet in verband gebracht wordt met een gehangene? Uit liefde? Maar wat heeft ze aan een gehangen man?" „En de prinses? Ik zei het al; ze zal alles doen om u voor mogelijke gebeurlijkheden te beveiligen. U heeft haar het leven gered, beschermd voor iets ergers. Het is bijna een ridderroman. Men heeft mij het een en an der ingefluisterd. Zij zou uw leven met het hare koopen. Twee geliefden, die voor elkaar zouden willen sterven". Een glim lach verscheen om zijn lippen. „Maar, Excellentie" „Ik weet. Ik weet. Maar Messer Nicol Machiavelli heeft reeds een eeuw geleden geschreven: De deugd is: het altijd gereed zijn voor gebeurlijkheden en de gelegenheid benutten. Altijd gereed zijn in te grijpen met het volle gewicht van eigen macht. De deugd is het tegengestelde van goedheid. Het is de activiteit, die staat boven goed en kwaad. Vergeet niet, dat mijn houding den doorslag kan geven in dezen oorlog. Niets zal me terug houden. Ik zal ingrijpen met het gewicht van eigen macht. Ik wil zelfs geen cijfers noemen. Ofschoon een voor waarde als deze: De prinses gaat weer over tot het oude eenig ware geloof mij wel door het hoofd speelt" „Maar dat zou ze nooit doen", riep Saxon uit. „Denkelijk niet dadelijk, maar onze pleit bezorgers zijn zeer welsprekend. De prinses is zonder twijfel eenige moeite waard? Men heeft mij gezegd, dat ze niet alleen een der rijkste, maar ook een der mooiste en in teressantste vrouwen van Duitschland is Ik zeg u ronduit, overste. Ik zal den toestand zooveel uitbuiten als in mijn vermogen ligt" Saxon bleef zwijgen. Hij wist "dat Von Pappenheim de macht en zelfs het recht aan zijn zijde had. Bovendien, wie niet ver liezen kan, moet niet vechten. Maar hij werd nog bleeker dan hij reeds was. Voor zijn oogen verschenen afschuwelijke too- neelen. MarionTe wreed om aan te denken. Hij zag MarionNeen, niet zien. Nu niet. Sterk zijn. Aan zichzelf dacht hij geen oogenblik. „Excellentie", zei hij en deed zijn uiterste best om zijn stem te beheerschen. „Dat is een plan, dat de duivel had kunnen uitden ken". „Het ligt nog al voor de hand. U weet even goed als ik wat er op het spel staat. Het geheele Duitsche rijk. De overwinning der keizerlijken of der ketters. Het is geen wraak, omdat u en de prinses mij in Mei ontkomen zijt. Het is geen haat. Ik voel voor haar zelfs sympathie. Ik ben nieuws gierig die mooie wilde avontuurlijke prin ses te leeren kennen. Maar voor persoon lijke overwegingen is hier geen plaats. Het gaat om het allerhoogste. In onze vaandels staat geschrevenVoor kerk en rijk U moet toegeven, dat het niet onredelijk is. Ik vertrek weer naar Halle. Vanavond of vannacht zal ik u laten overbrengen. Ik heb mijn troeven open op tafel geworpen En nu de uwe?" „Misère ouverte", luidde het antwoord en het gelukte hem dit te zeggen met vaste stem en een glimlach. „Het is niet de kogel, die ons doodt, maar het noodlot", vervolgde Saxon. „De plaats, waar we staan", klonk het koele antwoord van den veldmaarschalk. De veldmaarschalk belde. „Hopman, de wacht! Geleid den overste naai zijn tent. Behandel hem volgens zijn [a"&' tüaar t>e,waal< 6ero goed. Je staat met je hoofd voor hem in", „Tot later, overste". Saxon stond te midden der hellebaar diers. Hij salueerde in de houding, maar sprak geen woord. HOOFDSTUK XXVIII. Saxon zat aan de tafel in de ruime tent. Zijn hoofd steunde op zijn handen. Hij had gedacht en gedacht om een uitweg te vin den tot zijn gewond hoofd van vermoeid heid voorover zonk en de toekomst nog hopeloozer scheen. Von Pappenheim had duidelijk genoeg ge sproken. Hij wist dat er geen redding moge lijk was. Marion moest overgaan naar net oude geloof. De ruitergeneraal, die alles kreeg wat hij wilde door zijn ontstuimigen moed, zijn gebruik maken van elk middel zijn groote sluwheid en zijn onbuigbaren wil, was nieuwsgierig de mooie, wilde, avon tuurlijke prinses te leeren kennen. Zij zou niet de eerste vrouw zijn, die de begeerte van Von Pappenheim opwekte en zich voor zijn wil moest buigen. Als hij haar zaz zou hij haar begeeren, daarvan was Saxon' overtuigd, begeeren met geheel zijn vurigen roeden hartstocht Hij zou deJ middelen weten te vinden haar tot onderwerping te 5rnüEfni 5P. hlJ zou geen enkel m'ddel onbe- proefd latem voor geen wandaad terug schrikken. Hij zou niet met geld aüïai tevreden zijn. Bovendien had zi* groote be uS? u u0,lgariie en die kon Pappen he.m slechts bemachtigen door haar fcez d^Tvta™1""1012li" ""««'"ij"'. Marion, zijn Marion in de macht van Von Pappenheim! Hij kende hem. In het ge vecht worgde hij met zijn sterke handen de vijandelijke soldaten. Zij zou als een ptS' geboren kind zijn in de armen van dien bruut. Want een wilde woesteling was hij» al was hij een zeer geleerd man die aan vele universiteiten had gestudeerd, vele talen vloeiend sprak en zich aangena*® kon voordoen. Saxon was niet gebonden, maar hij geen enkel wapen. Hij had de tent aan alle kanten onderzocht, maar geen enkele zwak ke plek gevonden. Er was geen maas ]tl het net, waardoor hij zou kunnen kruip*" Achter het zeildoek noorde hij de rqT' matige schreden der hellebaardiers en de voorzijde was het wachtlokaal. Als #'1 maar een goed zwaard had, zou hij allt® den strijd aanvaarden, trachten door wacht heen te breken, maar met ledige »an' den viel daar niet aan te denken. Een hellebaardier trad binnen, salueert. „Overste, kapitein Govaerts wenscht u spreken". „Kapitein Govaerts? Wie zou dat zij" „Laat binnenkomen". Kapitein-ingenieur Govaerts was schansmeester, die had moeten constat ren dat Willem de Schipper een Hollan® was. Saxon had geen acnt op den ,e. geslagen. Hoe lang was dat nu al i den? nn „Overste", zei hij, „ik heb dikwijls van gehoord. En daar. we landgenooten heb ik verlof gekregen u te bezoeken j Hij sprak Hollandsch met een vr«in accent. „Dat is heel vriendelijk van u, kap' (Wordt vervolg®-/

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6