Schura De regeering en het particulier bedrijf. DE LAATSTE LES VAN LANGELOT is zóó schoon met SOCIALISTISCHE LIEDEREN VAN DEN DOMTOREN. BOETEN LANGS GERECHTELIJKEN WEG GEÏND. AAN KINDERVERLAMMING OVERLEDEN. VAN ZESMANS- TOT EENMANS- SCHOOL. De neergang van het openbaar onderwijs. IN GLOEIEND ERTS VERBRAND. PER AUTO OP DIEFSTAL UIT. Een bende in de hoofdstad aan het werk? HOUDER VAN INCASSOBUREAU IN ARREST GESTELD. Te Groningen. Voor de Huisvrouw. Stamppot van savoyekool (4 personen). Hutspot (4 personen). PAARD IN PRIKKELDRAAD GESPRONGEN. VERDRONKEN. in deze of gene richting. Doch er bestaat goede grond om aan te nemen, dat de beslis sing nu toch werkelijk niet lang meer op zich zal behoeven te laten wachten Het is nog maar om een officieel bericht van de regeering te doen. Deze is, naar wij op grond van inlichtingen van andere zijde weten, bereid het hoofdbestuur van de Ne- derlandsche padvinders er acte van te geven, dat zij het als een zaak van algemeen belang beschouwt, dat de iamboree van 1937 in ons land wordt gehouden. Bovendien om aan de jamboree zoowel iiaar moreelen als materieelen steun te ver- leenen. De financieele steun van de regeering zal bestaan uit een bijdrage van 20.000 voor het garantiefonds, dat hiermee compleet is (zooals wij reeds hadden gemeld). Het is niet gezegd, dat de twintigduizend gulJen ge bruikt zullen behoeven te worden daarom zal er voor het bedrag ervan op de begroo- tiag-1936 een memoriepost worden ge bracht Voorts heeft de regeering zich bereid ver klaard eenig personeel beschikbaar te stellen om het hoofdbestuur bij de voorbereidende werkzaamheden behulpzaam te zijn. Over de plaats waar de jamboree gehou den zou worden is nog geen uiteindelijke beslissing genomen. Wij hebben reeds ge meld, dat het met groote waarschijnlijkheid Het Gooi zal zijn. Mocht het hierbij blijven, dan is er nog net een en ander te regelen met Defensie, men twijfelt er echter niet aan of ook van die zijde zal alle medewerking wor den verleend, daar de minister reeds in een vroeger sradium van de zaak faciliteiten had aangeboden. Er staat nu dus wel niets meer in den weg aan een gunstige beslissing van het hoofdbestuur en den hoofdverkenner en een uitspraak in dezen zin kan dan ook, na ontvangst van de offiöeele Bevestiging van de regeering, tegemoet gezien worden. Naar wij vernemen heeft de staatsraad Rambonnet, de hoofdverkenner der Neder- landsche padvinders, gisteravond in overleg met het hoofdbestuur der N. P. V besloten °e uitnoodiging van het internationaal bureau van de padvindersbeweging tot het organiseer en van de jamboree 1937 aan te nemen. Een en ander is telegrafisch ter ken nis van dit bureau gebracht. Over de plaats waar de jamboree gehou- zal. worden, za. dezer dagen de defini tie beslissing- volgen. Minister de Wilde meent, dat het van gemeentewege doen spelen van socialistische liede ren ernstig moet worden be treurd en dat het toestemming geven tot oprichting van een zuil ook achterwege had moe ten blijven. Coopg Vra®'en van Tweede Kamerlid J- Heeft het de aandacht van den minister rokken, dat ter gelegenheid van het z.g. sneongres van n.V.V. en S.D.A.P. het ca- van den Utrechtschen Domtoren in JPwacht van het gemeentebestuur van socialistische strijdliederen heeft "w®i hooren en dat terzelfder gelegenheid op ."stationsplein te Utrecht een twaalf meter met bloemen versierde zuil is opge- J® de minister niet van oordeel, dat: j. «et doen spelen van gemeentewege ten ijnhoore van de geheele burgerij van socia- «jsehe strijdliederen is een hoogst onge achte handeling? van toestemming geven tot het oprichten voormelde zuil op den openbaren weg «elegenheid van een vergadering eener kon,* Part'l niet te billijken is, in strijd met de bestemming van den openbaren 8 en ongewenschte precedenten schept °°r volgende gelegenheden? W. minister bereid het gemeente- de»*11111' \an. Utrecht erop te wijzen, dat te de t<L.ve gehandeld op een wijze, die in hwf.i* behoort vermeden te worden? «it de minirter van binnenlandsche geantwoord; nd ,na<?at de ondergeteekende uit de 2f, a<? vernomen, dat op Zaterdag D0m, i',„ door het carillon van den deren wJ* e. utrecht socialistische strijdlie- c fen ten gehoore gebracht, heeft bij z!c|» ('en burgemeester in verbinding ge steld Hem is toen medegedeeld, dat bij de carillon bespeling, welke des Zaterdags plaats vindt, op dezen Zaterdag bij de keuze van het programma rekening is gehouden met geuite wenschen, om in verband met het bijzonder karakter van het congres enkele liederen in het programma op te nemen, w.e ..'1, £even van de toestemming niet als strijdliederen werden beschouwd. Tevens werd medegedeeld, dat ook vroeger in een bijzonder geval tegen het ten gehoore bren gen van soortgelijke liederen geen bezwaar was gemaakt. De ondergeteekende is van oordeel, dat het doen spelen van gemeentewege van de liede ren ter gelegenheid van het congres hoogst ongewenscht is geweest. Ernstig moet het gebeurde worden betreurd. Met voldoening heeft de ondergeteekende dan ook vernomen, dat het gemeentebestuur van Utrecht dit aanstonds heeft ingezien en besloten heeft muziek, waaraan een politieke strekking kan worden toegekend, voortaan van het carillon te weren. Het toestemming geven tot het oprichten van een zuil had, naar de meening van den ondergeteekende, ook achterwege moeten blij ven. Gezien de houding, door hst gemeente bestuur voor de toekomst ten aanzien van de bespeling van het carillon bepaald, is de on dergeteekende overtuigd, dat ook het vergun- ning geven tot oprichtirg van versieringen, als hier bedoeld, die aanstoot moeten geven, tot het verleden zal behooren. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noord-Holland brengt onder de aandacht van hare georganiseerden, dat in den ver volge, wanneer een georganiseerde een hem door de Commissie voor de Crisis Tuchtrechtspraak opgelegde geldboete tot een bedrag van f 100.— of lager niet na aanmaning van den Hoofdambtenaar Crisis Tuchtrechtspraak voldoet, deze georgani seerde niet meer, zooals vroeger het geval was, van rechtswege als zoodanig wordt geschrapt. Voortaan zal niet-betaling van een boete worden doorgegeven aan een daartoe aan gewezen Commissie van scheidslieden, welke een beslissing neemt ten aanzien ven de te volgen gedragslijn. Dit zal practisch hierop neerkomen, dat deze boeten voortaan, zonder dat hieraan schrapping is voorafgegaan, langs gerech telijke weg zullen worden geïnd. De hier aan verbonden kosten, welke in vèrhou- ding tot de opgelegde boete zeer hoog zul len zijn, worden dan bovendien op den be trokken georganiseerde verhaald. De 28-jarige echtgenoote van den heer M. v. d. H. werd eenige dagen geleden in het ziekenhuis te Almelo opgenomen, omdat zij aan kinderverlamming leed. De patiënte is hieraan overleden. WerkverschaHings-potUiek Men schrijft aan het „Handelsblad": De cijfers, welke betrekking hebben op de werkloosheid gaan nog steeds in de verkeerde richting. Ze zijn niet alleen stationnair, neen. het wordt bij voortduring erger. Het tota'e aantal dergenen, die er niet in slagen betaal den beroepsarbeid te vinden, kan op het oogenblik gesteld worden op ten mins;e 400.000 Vergeleken met een jaar geleden is er een geregistreerde toeneming met 65.000 werkloozen. En dat alles, terwijl er landen zijn, gelijk Zweden, waar de toestand zoodanig opge klaard schijnt te zijn, dat het oordeel is: de crisis is voorbij! De verklaring hiervan kan onmogelijk alleen zijn de goede gang van zaken in de oorlogsindustrie. Ook de overige producten, welke Zweden voortbrengt hebben blijkbaar een betere kans op de wereldmarkt dan de onze. De sombere toestanden van het heden mo gen overigens ook weer geen aanleiding rijn om bijvoorbeeld de periode van-vóór-den- grooten wereldoorlog te idealiseeren. Er was toen evengoed een werkloosheid, welke be langrijk verder ging dan de steeds noodzake lijke arbeidsreserve. Er is vooral in de groote steden, ook zelfs in de beste tijden, een niet gering contingent geweest van personen, die liever niet werken of die in het productiepro ces minder bruikbaar zijn of die volstaan m?t zoo nu een dan een klein handeltje dan wtl een klein karweitje te doen om op de ver diensten daarvan te teeren, totdat deze op zijn. Vroeger had men geen of weinig gege vens omtrent de werkloozen. Er bestond geen statistiek en de omvang der werkloosheid kon dus zelfs niet bij benadering worden vastge steld. Tegenwoordig is er een nauwkeurig overzicht der gesteunde werkloozen, waarbij dan nog komt het niet bekende, maar even eens vrij groote aantal niet-gesteunden Steunverleening. De algemeene meening is terecht, dat het billijk is, dat zij, die werken, degenen, die- geen werk kunnen krijgen, onderhouden. Van daar de steun. Deze loopt deels over de vak- vereenigingen, welke als instituut daar zeer wel bij varen, in zoover, dat het aantal leden sterk er door vermeerderd is. Anderdeels wornen de uitkeeringen en wel die aan de on georganiseerde werklieden rechtstreeks dorr de overheidsbureaux zelf gedaan. De hoogte van de steun-uitkeeringen is altijd een teer punt geweest. De loonen dalen in vele bedrijfstakken nog steeds en de steun- normen moeten uiteraard een zeker percen tage daar beneden blijven, wil men niet de prikkel wegnemen om werk te zoeken. Zoo datook de uitkeeringen voorbestemd zijn om verder te dalen. Hiernaast staat nog, dat het werkende deel der bevolking te kampen heeft met vermindering van inkomen en dus steeds moeilijker de belastingpenningen kan opbrengen. En dit alles, terwijl er door de regeeringsmaatregelen op het gebied van landbouw en veeteelt ernstig moet rekening gehouden worden met de stijging der prijzen. Werkverschaffing. Dat de regeering naast steunverleening is overgegaan tot werkverschaffing, is te prij zen. Voor het individu is het een weldaad, d«-t het niet langer aan lediggang is prijsge geven. Voor de maatschappij is het econo misch gezien goed, dat in ruil voor de onder steuning uit het gemeenschappelijk volksver mogen, arbeid wordt gepresteerd en iets wordt voortgebracht. Bovendien is werkverschaffing noodig als correctief voor de zoogenaamde beroeps- werkloozen óf voor hen, die liever zoo weinig mogelijk uitvoeren. Zoolang werkverschaffing zuivere .werk verschaffing" is, zal iedereen haar toejuichen Dat wil dan zeggen, dat er werk in 't leven geroepen wordt, maar het niet was of aan welks uitvoering anders niemand gedacht heeft. Zoo is het echter helaas niet gebleven In steeds toenemende mate worden werken, welke voorheen steeds op de normale markt, dus door het particuliere bedrijf, werden uit. Éevoerd, daaraan onttrokken of onthouHen. •eze werken worden dan, zooals dat heet, „in werkverschaffing" uitgevoerd. Dat wil zeggen, dat niet het particuliere bedrijf met zijn daarvoor ingestelde outillage en z»jo daarvoor opgeleide arbeiders met de ui'vo»- ring belast wordt. Het particuliere bedrijf wordt vervangen door zoogenaamde eigen- beheer, dat is een uitvoeringswijze recht streeks door de overheid, dus voor de ambte naren, zonder dat zij, die de werken uitvoe ren, er eenig financieel belang bij hebben de uitvoering zoo goedkoop mogelijk te doen zijn. Of één en ander wordt opgedragen aan ontginningsmaatschappijen, wier opzet het evenmin is geweest, in de plaats te treden van het particuliere bedrijf. Het aantal werken, dat buiten het bedrijfs leven om is uitgevoerd, loopt in de duizenden. Het Departement van Sociale zaken is zelfs zoover gegaan, dat het de hoognoodige restauratie van de Groote Kerk te Alkmaar als „werkverschaffing" wilde gaan financieren. De raad heeft zijn medewerking geweigerd, zoodat moet worden afgewacht hoe deze zaak zich zal ontwikkelen, maar ge restaureerd zal er moeten worden (De raad heeft zich hierover nog niet uit gesproken, daar het afwijzende voorstel nog niet in behandeling is gekomen. Red. Alkm. Crt.) In vakkringen heerscht de meening, dat de regeering heel wat tonnen gouds had kunnen besparen door in die gevallen, waarin thans het particuliere bedrijf gepasseerd is, de on dernemers op hun plaats te laten. Naar ons oordeel de grondfout in de politiek der regeering de methode om werk loozen niet in de eerste plaats in hun eigen bedrijf te werk te stellen. Dit geschied', slechts zeer sporadisch De groote massa wordt te werk gesteld aan werken, die anders door de particuliere ondernemers in het bouwbedrijf (inbegrepen het grondbedrijf) werden uitgevoerd. Zoodoende is in dat be drijf een ontstellende werkloosheid ontstaan. Niet minder dan 60.000 bouwarbeiders zijn zonder werk. Het lijkt nu wel erg mooi, dat de regeering erin geslaagd is een gelijk getal werkloozen te werk te stellen, maar dit is meer schijn dan werkelijkheid. Immers, indien men had nagelaten een aantal objecten aan de normale markt te onttrekken, was het aan tal werklooze bouwarbeiders mogelijk 20.000 minder geweest en het aantal tewerkgestelden ook 20.000 minder. Men had zich dus heel wat kosten en moeite kunnen besparen en toch hetzelfde resultaat kunnen bereiken. Wat de laatste jaren geschied is, was meer werkloosheidsverschuiving dan werkloos heidsbestrijding. Er is overigens geen enkele rechtsgrond of billijkheidsoverweging aan te voeren, dat één bepaald bedrijf, hetwelk zelf reeds zoo door werkloosheid was geteisterd, het weinig? werk, dat er nog was, moet opofferen aan derden, bij wie de werkloosheid overigens veel minder was. Hoe hoog de nood in het aannemersbedrijf, mede door de regeeringsmaatregelen, is ge stegen, moge blijken uit de aanbestedings- cijfers. Deze bedroegen bijv. in 1930 nog 185 millioen en in 1934 was het bedrijf 92 millioen. Doordat de regeering vooral het laatste jaar steeds meer de normale markt uitholt, vertoonen de drie kwartalen van 1935 al weer een daling van ruim 12 millioen ver geleken met de gel'ike periode van 1934 (resp. f 62.463.663'en 74.8C8 222). De vorige Minister van Sociale Zaken heett eenigermate zijn goeden wil ge toond door de gelegenheid te openen w^rk- verschaffingsobjecten aan te besteden. Maat schappelijk had dit in ieder geval het voor deel, dat de uitvoering weer komen zou bij het zeer ervaren particuliere bedrijf, maar ook, dat het concurrentie-element weer inge schakeld werd en bovendien dat de uitvoerder een belang kreeg bij een zoo voordeelig mo gelijke uitvoering der betreffende werken Slechts sporadisch is tot nu toe gebruik ge maakt van deze gelegenheid om het particu liere bedrijf door inschakeling bij de uitvoe- te betrekken. Een aantal gemeentebesturen wilde wel, ook de Minister was van goeden wil, maar de weg van gemeenten naar het hoofd van het departement bleek zoo vol ambtelijke weerstanden, dat het aantal op een betere wijze uitgevoerde werken bedroe vend klein is gebleven. Zoolang de Minister niet aan de lagere overheidsorganen bindênd voorschrijft de in schakeling van het particuliere bedrijf er. di. als voorwaarde aan het verkenen van subsi die vastknoopt, 6chijnt geen verbetering te verwachten. Ombuiging der regeeringspoli- tiek gewenscht. Summa summarum lijkt ombuiging van de werkverschaffingspolitiek der Regeering ons noodig op de volgende wijze: 1. Tewerkstelling van arbeiders geschiede meer in het bedrijf waar de werkloozen van daan komen. 2. In geen geval mogen werken, die anders door het particulier bedrijf zouden worden uitgevoerd, daaraan onthouden of onttrok ken worden. 3. Indien bepaalde werken tot het aan nemersbedrijf behoorend, aan de bestrijding van werkloosheid der andere bedrijven zou den moeten worden dienstbaar gemaakt, dan dient de uitvoering in ieder geval te worden opgedragen aan een particulieren onderne mer en over de mate, waarin dit offer door het bouwbedrijf zal worden gebracht, lijkt overleg met dat bedrijf aangewezen. D© openbaro school t© Krabbendijke is de laatste jaren steeds sterk achter uitgegaan en van een school met 6 leer krachten pedaaald tot een, die een één- mansschool zou moeten worden. Intus- schen is er thans een vacature als hoofd aan die school. Een en ander schijnt B. en W. aanleiding te geven, opheffing van de school te overwegen, want zij heb ben reeds prijsopgaaf gevraagd van het vervoer van de nog resteerende kinderen naar de openbare school te Kruiningen. De 57-jarige werkman J. G. uit Budel, die werkzaam was aan de metaalertsfa- briek in het naburige Belgische plaatsje Lommei, is daarbij in een ketel met gloeiend erts gevallen en levend ver brand. De man was gehuwd en vader van vijf kinderen. Sinds korten tijd wordt Amsterdam onveilig gemaakt door pakjesdieven, die voor dit strafbare handwerk gebruik maken van een auto. Zij gaan met groo te handigheid te werk en naar gebleken i6, weten zij onder het voorbijrijden van een onbeheerd staand voertuig daarvan goederen af te kapen, om daar dan snel mede te verdwijnen. Het vermoeden bestaat, dat hier een georganiseerde bende aan den gang is, welke voor haar practijken waarschijn lijk over meer dan één auto beschikt. De 31-jarige B. A. te Groningen, hou der van het incassobureau „Succes", heeft zich bij de politie aangemeld en is in verzekering gesteld. Dit sinds eenige jaren bestaande in cassobureau werkte aanvankelijk goed en kwam zijn verplichtingen geregeld na. In den laatsten tijd kwamen er vele k achten binnen bij de politie, maar de houder van het incassobureau wist nog steeds de dans te ontspringen en de klagers tevreden te stellen. Het blijkt nu, dat hij het eene gat met het andere stopte en dat de achterstand hoe langer hoe grooter werd. Teneinde raad heeft B. A. zichzelf bij de politie gemeld, wel wetende, dat het oogenblik VOOR HET STAMPPOT-SEL NT. De stamppot behoort tot den winter- dienst in onze voeding: geen wonder, want dc in één schaal met elkaar opgediende be- standdeelen van het middagmaal bieden een veel gunstiger kans op lang-warm-blijven dan dezelfde onderdeelen, ieder afzonderlijk opgeschept. In één schaal opgediendmaar ook in één pan samengekooktdat is tenminste de oud-Hollandsche opvatting, die nog stamt uit den tijd, toen het fornuis ver was te zoe ken en de ijzeren pot aan een ketting boven het open vuur den geheelen maaltijd tegelijk moest bevatten: het vleesch, de groenten en de aardappelen. Heel veel huisvrouwen volgen, niettegen staande kolenfornuis, gas en electriciteit de bereidingsmogelijkheden sterk hebben ver ruimd, toch nog de oorspronkelijke methode en dat wel met veel succes. Anderen echter hebben een kleine wijzi ging aangebracht: zij houden nog wel vast aan het samen koken van groenten en aard appelen, maar ze zetten het vleesch op in een afzonderlijke pan soms, omdat ze den sterk uitkomenden rooksmaak (van spek en worst b.v.) minder apprecieerensoms, om dat het vette vleesch tijdens het koken het gerecht te „machtig" maakt. In die gevallen wordt dan het vleesch apart gekookt en kan men b.v. de op het kooknat drijvende vet laag gemakkelijk na bekoeling er af schep pen en later in een ander gerecht te pas brengen. Voor die methode valt wel iets te zeggen. Aan het bezwaar, dat de smaak van het gerecht aan „pittigheid" verliest, wordt ge makkelijk tegemoet gekomen door de toevoe ging van wat Maggi's Aroma. Hier volgen eenige voorbeelden van zeer smakelijke stamppotten, waarbij het vleesch niet in de bereiding is begrepen, maar óf af zonderlijk wordt gekookt óf wel bestaat uit een stuk gebraden vleesch wellicht een restje van den vorigen dag. 1 middelmatig groote kool (ongeveer F/a KG.), 2 KG. aardappelen, ongeveer 1 afge streken eetlepel zout, 80 gr. (4 afgestreken eetlepels) vet of boter, 4 theelepels Maggi's Aroma, 1/4 L. melk. Maak de kool schoon en schaaf of snipper ze fijn; zet ze op met een bodempje water en breng ze aan de kook. Leg er dan de ge schilde aardappen op, strooi er het zout over en laat alles samen gaar worden (H a 3/4 uur), nu en dan onderzoekende, of de bodem der pan nog voldoende vocht bevat. Giet er ten slotte de melk in en laat die aan de kook komen; stamp de kool met de aardappelen en het vet of de boter door elkaar en maak het gerecht op smaak af met de Maggi's Aro ma en misschien nog wat zout. 1K.G. winterwortelen, 250 gr. p.) uien, 2 K.G. aardappelen, ongeveer 1 afge streken eetlepel zout, 80 gr. (4 afgestreken eetlepels) vet of boter, 1/4 L. melk, 4 theele pels Maggi's Aroma. Schil de wortelen en snipper breng ze aan den kook met een bodempje water en leg er dan de stukgesneden uien en de geschilde aardappelen op. Strooi er het zout over en laat alles samen op een zacht vuur gaar en bijna droog; koken (ong. 3/4 uur.) Giet er dan de melk bij, (laat die even aan den kook komen en stamp (of roer) alles door elkaar met het vet of de boter. Maak het gerecht op smaak af met de Maggi's Aroma en mis schien nog wat zout. ver van zijn arrestatie niet ver meer wijderd was. Dit was inderdaad het geval, want de recherche was reeds bezig, gegevens te A'erzamelen, waarbij aan het licht kwam, dat A. zeer vele gelden, die hij voor zijn klanten moest incasseeren en ook inderdaad binnen kreeg, niet af droeg, maar voor zijn zaak en zijn gezin gebruikte. Het onderzoek, dat nog gaan de is, heeft thans reeds uitgewezen, dat er voor een groot bedrag, eenige duizen den guldens, is zoek gebracht. B. A. zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. De heer Fult Jr. reed gistermiddag te paard op de Vliegheide te Huizen, toen plotseling zijn paard schrok voor een auto en op hol,sloeg. Het dier rende in het prikkeldraad en 6tortte neer; het was zoodanig aan den hals gewond, dat het dood was toen de veearts ter plaatse kwam. De ruiter is er goed afgekomen. Gistermiddag is de 46-jarige H. de Jager, bij het grassnijden, in de sloot geraakt en verdronken. De man leed aan toevallen. Hij laat een vrouw en twee kinderen na. 265. Het beertje had natuurlijk nooit van zijn leven ge leerd wat hij wel en wat hij niet mocht doen. Hij wan delde zoo maar vreemde huizen binnen en snuffelde over al rond wat er zooal op tafel stond. Die nieuwsgierigheid zou ons beertje leelijk te staan komen. 266. Want toen hij een fleschje inkt zag staan, dacht het beertje dat het limonade was. Hij ging aan het tafellaken trekken omdat hij er anders niet bij kon en voor het beertje goed wist wat er gebeurde, lag hij languit op den grond, terwijl de inkt door de kamer stroomde.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7