£attd-- en JmUiAouw CbMtatlatid BERGEN DIRKSHORN WARM EN HUIZEN Vervolgens kwamen di6trictbelangen in be ENKELE MEDEDEELINGEN OVER EEN DOELMATIGE VEEVOEDING. Fientje de la Mar MOEILIJKHEDEN TE SJANGHAI. Een Japanner vermoord. Beperk- te staat van beleg. Japansche lezing van de zaak. JAPANSCHE VULKAAN. wel zeer laag, doch als tegemoetkoming, of ferde de aannemer zijn winst op, waarin een ieder dan „deel" had, doch men als tegenprestatie verplicht was zelf de kosten der diverse sociale verzekeringen te voldoen. Hierop werd niet ingegaan en onder be tuiging van tevredenheid van den baas, dien het speet, dat hij de overigens geschikte werkkrachten kwijt raakte, en tevens ver zocht om Zaterdagavond het geld te komen halen, daar hij op het oogenblik niets bij zich had, werd afscheid genomen en de Hu gowaard weer opgezocht. Zaterdagsavonds, nadat de fietstocht was gemaakt, kwam men bij den baas niet veel verder, doch deze verwees de arbeiders naar een aannemer, die hen betalen moes*. Deze vertelde hen waar ze het geld konden gaan halen, hetwelk toevallig net bleek bij den baas, die hen even tevoren had wegge zonden. Veel verder kwam men niet en ten tweede male werd de Hugowaard weer opgezocht. Woensdagsmorgens 11 uur zitting in het kantongerechtgebouw te Alkmaar voor burgerlijke zaken. Nadat alles was verteld en uitgelegd, deelde men daar mee, dat een en ander niet ressorteerde onder Alkmaar, doch men de volgende week Woensdag in Hoorn terecht kon, waar de zaak zeker haar beloop zou krijgen. Ten derde male werd de Hugowaard weer opgezocht. Maar in het verschiet ligt Hoorn, als een tweede Kaap de Goede Hoop. En volgende week zal daar de zaak op nieuw worden voorgedragen en zal men ten vierden male Hugowaardwaarts keeren. De d'der gevonden. In een weiland aan den Bergerweg heeft Donderdag wederom een hond zijn slag ge slagen en een schaap van den veehouder J. d. W. zoodanig verwond, dat het dier in het abattoir moest worden afgemaakt. De hond kon door omstanders worden gegrepen en bleek eigendom te zijn van zekere K. alhier, die de schade aan v. W. heeft vergoed. Van wie is het kalf? Door den veehouder H. S. is op zijn land op Zanegeest een kalf aangetroffen, waarvan de eigenaar niet bekend is. Indien de eigenaar van het kalf, dat langs den weg is komen aanloopen, niet binnen enkele dagen zich aanmeldt, zal het dier door de gemeente worden geschut. Witte Kruis. Onder leiding van den heer L. Reuvers werd in café Pijper de najaarsvergadering van de afdeeling Harenkarspel van „Het Witte Kruis" gehouden. De voorzitter deelde mede, dat door de Commissie voor de provinciale wijkverple ging eenige wijziging is gebracht in de salarissen der wijkverpleegsters. Voor onze zuster maakt zulks slechts een gering ver schil. Volgde de behandeling van den beschrij vingsbrief voor de algemeene vergadering te Amsterdam op 10 December a.s. Wat betreft de verkiezing van een lid voor het hoofdbestuur werd op advies van den voorzitter besloten, de candidatuur van baron v. Fridagh te Schoorl te steunen. Ten zeerste trok de aandacht der verga dering het punt aangaande de kwestie tus- schen het hoofdbestuur en de afdeeling Alkmaar. De behandeling dezer zaak op de algemeene vergadering zal met belangstel ling worden gevolgd. Tot afgevaardigden naar die vergadering werden benoemd de heeren L. Reuvers en J. Wartenhorst, voorzitter en secretaris der afdeeling; tot plaatsvervanger de heer A. Kistemaker. Als bestuursleden werden herkozen de heeren L. Doekes, J. Smit Az. en J. Warten horst De plaatsing en het onderhoud der lig- hallen maakte hierna een punt van bespie- king uit, terwijl voort^nog we d besloten, voort te gaan met de bevordering van ont smetting, waar de geneesheer zulks wenscue- lijk acht. Aan de commissie voor de malaria-bestrij- ding zal weder een bijdrage a 10 worden afgedragen. Verg. Middenstandsvereeniging. De Middenstandsver. afdeeling v. d. K. N.M.B. Warmenhuizenn hield Donderdag avond een algemeene vergadering in de zaal van den heer Slikker. De voorzitter, de heer P. Dissel, heette de aanwezigen hartelijk welkom en in 't bijzon der den heer C. Roozendaal, die zou toelich ten de tarieven enz. over een boekhouding Ingekomen was een schrijven van den heer Donia over den Esperanto-cursus, waarvoor zich op dat moment al twaalf leden hadden opgegeven. Wat betreft het oprichten eener Floralia, hieraan zal worden gewerkt. Een schrijven was gekomen van de K. v. K betreffende de nieuwe wet over het houden van uitverkoopen, winkelweken enz. De voor zitter was van meening, dat dit voor den kleinen middenstander weinig zal baten en dat nu vermoedelijk zal worden overgegaan tot het geven van korting enz. ^a?.!",na sPrak de heer Roozendaal, die een duidelijke uiteenzetting gaf over het boek houden in den vorm van tarieven. Deze tarie ven waren verschillend doch zeer billijk Het verschil van tarieven ontstaat natuurlijk naar gelang het werk, dat wordt verlangd De werkzaamheden hieraan verbonden kun nen natuurlijk ook gedeeltelijk worden bijge houden door de betrokkenen zelf. Hierdoor worden de werkzaamheden v. d. boekhouder verlicht. Vandaar ook de varieerende prijzen. De heer Diepsmeer gevoelde voor een col lectieve overeenkomst, omdat hij overtuigd was, dat de meesten er geen goede boekhou ding op na houden. Het middenstandscrediet heeft voldoende bewezen, dat een boekhou ding van groot belang is. spreking. De voorzitter merkte op, dat deze vergaderingen nogal kostbaar zijn en de contributie zal moeten worden verhoogd en komt op 25 cent per lid per jaar. Hierbij kan door de leden gebruik worden gemaakt van rechtskundig advies. Door de vergadering werd besloten het Bureau B.U.V.A. uit te schakelen en zich al3 lid te laten schrappen. Hot Noordhollandsch Veevoederbureau Landbouwhuis Alkmaar schrijft ons: Prijsvergelijking der voornaamste krachtroedermiddelen. Teneincie in kort bestek zooveel mogelijk nuttige wenken te geven zullen wij ons hierbij onthou den van eene berekening, en zonder meer meedeelen wat bij de huidige prij zen de goedkoopste krachtvoedermidde- len per groep zijn. Groep der eiwitrijke krachtvoeder- middelen, sojameel en -schroot en grondnotenmeel leveren het eiwit het goedkoopst, deze ontloopen elkaar zeer weinig, lijnmeel is thans veel te duur. Wel schrijft de practijk over het alge meen een vrij groote bijzondere gunstige waarde toe aan lijnmeel, een waarde welke proefondervindelijk nog niet is aangetoond, wat nog niet bewijst dat deze bijzondere waarde er in het geheel niet is, maar dan toch in veel mindere mate dan men veelal meent. Het prijs verschil is zoo groot dat men bij de hui dige stand der prijzen wel mag beden ken dat een eenheid eiwit in lijnmeel 1 Vt maal zoo duur kost dan in soja- en grondnootmeel. Groep der matig eitwitrijke (cocos, palmpit, erwten, boonen, maisgluten- voermeel, tarwegrint en -gries). Een eenheid melkwaarde öf een voedereen heid krijgt men 't voordeeligst in mais- gluten, palmpit en cocos, daarop volgt erwten- vervolgens boonenmeel. Het duurst is een eenheid melkwaarde in tarwegrint gevolgd door -grie6, in beide ruim IK maal zoo duur dan in de drie eerst genoemde voedermiddelen. Groep der eiwitarme (mais, gerst, rogge, tarwe, haver, suikerpulp). Hier van is per eenheid zetmeelwaarde het allergoedkoopst roggemeel direct ge volgd door maismeel, daarna gerstemeel en tarwemee, terwijl in havermeel een eenheid z.w. 2 maal zoo duur is dan in rogge- en maismeel. Behalve de prijs (per K.G. v.w.e. öf per m.w. öf per eenheid z.w.), werpen ook de meer of minder gunstige eigen schappen hun gewicht in de schaal bij het doen va neen keus, eigenschappen welke weer beoordeeld moeten worden in verband met het doel waarvoor de voedermiddelen bestemd zijn (melkkoe- industriemelkbedrijf of cons. melkbe- drijf); jongvee, mestvee, varkens enz. Rantsoenen voor melkvee. Kwaliteit en kwantiteit en soort der bedrijfsvoe- de,rmiddelen bepalen de hoeveelheid krachtvoer alsmede welke samenstel ling daarenboven nog noodig is. Wij zullen een en ander hieronder schematisch voorstellen. Bedrijfsvoedermiddelen, enkel volop hooi, bijpassende krachtvoersamenstel- ling 18 a 20 vert. werk. eiwit bijv., oriënteeringsgetallen omtrent benoo- digde hoeveelheden krachtvoer voor melkkoeien 500 a 600 KG., 5 K.G. of droog 0 a 1 K.G. öf best hooi en weinig haver- en of boonen- öf erwtenstroo: bijpassende krachtvoersamenstelling 30 40 50 eiwitrijke voedermidd. grondnoot, soja, lijnmeel, oriënteeringsgetallen om trent benoodigde hoeveelheden kracht voer voor melkkoeien 500 a 600 K.G., 10 K.G. IK a 2 K.G.; 15 K.G. 2 a 4 K G.; 20 K.G. 3 a 5 K.G., 25 K.G. 4 a 6 K.G. Bijpassende krachtvoersamenstelling: 30 20 matig eitwitrijke mais- gluten, cocos, palmpit. 40 40 50% eiwitarme mais, rog ge, gerst. Bedrijfsvoedermiddelen: voldoende hooi en bieten (voer- en suikerbiet1, bij passende 28 a 32 v.w.e. bijv., oriën teeringsgetallen omtrent benoodigde hoeveelheden krachtvoer voor melk koeien 500 a 600 K.G., 5 K.G. of droog 0 a K K.G. Aardappelen, koolrapen, resp. 70 70 eiwitrijke, 10 K.G. 1 a 1K K.G. Tulpen 15 K.G. K a 2 K.G. Gerekend 8 a 10 K.G. hooi en vari eerende hoeveelheden bieten van 10 tot 40 K.G. al naar de productie, 20 30 matig eitwitrijke, 20 K.G. 2K a3 K.G., 25 K.G. 3 a 4 K.G. 10 eiwitarme. Voerbieten worden in de practijk vaak in zeer groote hoeveelheden gevoerd, het meest economische kwantum zal al naar de productie varieeren van 15 a 40 K.G. per koe per dag. Suikerbieten en aardappelen bezitten tweemaal zooveel dioge stof, men geve daarvan dus het halve kwantum voerbieten: voor inge kuilde tulpen bedraagt dit 1 derde. Wat de mineralen betreft hiervan is de noodzakelijkheid naast best hooi nog nooit bewezen. In gevallen van weinig hooi en veel bieten bijv. is het zeker wenschelijk. Men kan nemen 2 deelen krijt, 1 deel fosforzure /oe lerkalk en 1 deel zout, en daarvan 1 tot 1 ons per dag per dier al naar de productie. Op veengrond neme men 1 deel krijt, 2 dee len fosforzure voederkalk en 1 deel zout. Met mineralen van onbekende samen stelling dient men voorzichtig te zijn. Waai het eerste hooi het afgeloopen jaar over het algemeen slecht is gewonnen en bovendien zeer velen door de weers omstandigheden wat laat hebben ge hooid, zal het mineraalgehalte van zeer veel hooi dezen winter minder goed zijn dan in normale jaren. Wat melkvee betreft zal de keus om een goedkoop© en tevens goed© samen stelling te krijgen gedaan moeten wor den zooals uit voorafgaande prijsverge lijking is gebleken uit: sojameel en grondnotenmeel, maisgluten, palmpit, cocos, roggemeel en maismeel. Vaarzen geve men al naar de conditie K K.G. eitwitrijk voer extra. Kalveren (gebr. '35) geve men naast volop hooi en zoo noodig 'n geringe hoe- vee.heid kuilgras al naar kwaliteit van het hooi en gewicht der kalveren K tot 3/4 K.G. eiwitrijk (grondnoot, soja, lijn meel, sesam). Wanneer sesam niet al te veel afwijkt in prijs van grondnoot en soja dan verdient dit in verband met de ontwikkeling van spieren en beenderen de voorkeur. Sesam heeft een hoog ge- .halte aan aschbestanddeelen hetgeen het groeiend dier uitstekend te pas komt. Heeft men weinig hooi beschik baar zoo kan men zeer goed gebruik maken van het mengsel van 20 eitwit. Ieder die zijn wijze van voeren wenscht te doen controleeren wende zich tot het Veev. Bureau, hetwelk gratis advies verstrekt. Bedenk wel dat een fout in het rantsoen (hetzij duur of onjuist) zich alle dagen minstens tweemaal herhaalt. COMITÉ INZAKE BESTUDEERING EN BESTRIJDING VAN DE IEPENZIEKTE. Wij ontvingen mededeeling No. 19 van het Iepenziekte Comité, waarin de verslagen zijn opgenomen van in 1934 verrichte onder zoekingen over de iepenziekte. STIP IN DE KOOL. Men schrijft ons uit St. Pancras: Meiddien wij onlangs het verschijnsel stip in de bewaarkool, thans blijkt bij het binnen halen der kool, dat deze ramp allerverschrik kelijkst is. Door de luizen zijn duizenden kooien verloren gegaan en nu als de tuinder nog een enkel vrachtje kool bij elkaar weet te scharrelen, blijken vele kooien stip te vertoonen. De opbrengst is allerbedroevendst. HITLER SPREEKT TOT GARDE". ,OUDE bewustzijn brengen, dat de Duitsche natie deze offers nimmer vergeet. U, mijn oude strijders, zou ik thans willen begroeten. Twaalf jaar geleden waren wij hier in deze zaal en thans weer. Duitschland is evenwel veranderd. Thans is het Duitsche volk één in politieke leiding en in de organisatie van zijn innerlijk leven, zoomede in de leiding van zijn zwaard. Wij zijn weer een sterke staat geworden. Een krachtig volk, dat niet meer onmachtig aan anderen is overgeleverd De vlag is thans stevig geplant. Gij moet bij deze vaan blijven als de oude garde der nationaal-socialistische revolutie, aldus be sloot Hitier. ONSCHULDIG VEROORDEELD DOOR NAAMSVERWISSELING! Te Stockholm was een 64-jarige naaister tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld omdat zij het burgerlijk armbestuur, waar van zij steun ontving, zou hebben opgelicht, door te verzwijgen dat zij een spaarbank boekje bezat met 400 kronen er op De vrouw, die volhield een dergelijk boekje niet te bezitten, ging in hooger beroep, doch nog voor de behandeling der zaak in appèl is ge bleken dat zij inderdaad onschuldig was, zoodat de zaak werd geroyeerd. Er kwam namelijk aan het licht dat een arbeidster, die juist zoo heette en precies even oud was als zij, een dergelijk boekje bezat. Bovendien was er ook nog groote over eenstemming tusschen het schrift van de twee De betrokkene is aldus in eere hersteld, maar de proceskosten krijgt zij niet terug en bovendien heeft zij tijdens de behandeling der zaak geen steun gehad van het arm bestuur. 9 November 1923. Rijkskanselier Hitier heeft ter herdenking van den 9den November 1923 in de Bürger- braukeller te München een rede gehouden tot de „Oude Garde" en daarin de gebeurte nissen van vóór en op 9 November 1923 ge memoreerd. Hitier zeide één ding te weten en wel dat alle besluiten hem gemakkelijker zijn geval len, dan dat hetwelk hij op 8 November had genomen. Voor de eerste maal had men de overtuiging, dat het niet om het eigen lot ging, doch om dat van het geheele Duitsche volk. Er zijn slechts twee uitersten: óf oorlog dan weet men dat het leven niet veel waarde bezit óf vrede. Terwijl ieder, die in 1914 te velde trok en het veldgrijze eerekleed droeg op algemeen aanzien mocht rekenen, kon hij, die den band van de nationaal-socialisten had om gedaan er zeker van zijn door allen te wor den uitgelachen en bespot. Toen was dit nog geen eereteeken. Zoo was het besluit dubbel zwaar, omdat het niet verbonden was met uiterlijke waardeering doch slechts met spot en hoon. Het was in 1920 en 1921 zeer zeker een moeilijk besluit voor iederen natio- naal-socialist te treden in een beweging, wel ke zich afkeerde van alles wat in Duitsch- land bestond. Indertijd schreef de beweging óp haar vaan: „Duitschland moet leven, ook wanneer wij sterven" en bij de anderen was het juist omgekeerd. Zij zeiden: „Wij zullen leven, ook wanneer Duitschland te gronde gaat". Het noodlot heeft het toch goed met ons gemeend. Het heeft een actie, welke, indien zij zou zijn gelukt, ten slotte had moeten mislukken aan de innerlijke onrijpheid der beweging en haar toenmalige gebrekkige or ganisatorische en geestelijke grondslagen, niet laten gelukken. Dat weten wij nu! Toen hebben wij slechts mannelijk en dapper ge handeld, de Voorzienigheid evenwel heeft wijs gehandeld. Dit dappere optreden is evenwel niet vergeefsch geweest, want hieruit is tenslotte toch de groote nationale bewe ging voortgekomen. Wij hebben den zestien dooden, die op 9 November 1923 «mv Hen zijn, het vcorbeeld te danken, dat zij in een zeer ernstigen tijd in Duitschland hebben gegeven, want toen wij hier opmarcheerden wisten wij het: Het was geen zegetocht meer, wij hadden de overtuiging, dat het het einde was. Ik moet hier, aldus Hitier, op dit oogenblik voorts een man gedenken, die thans niet bij ons is en dien ik indertijd heb verzocht niet aan de spits te marcheeren: generaal Lu- densdorf, die mij ten antwoord gaf: „Ik zal aan de spits staan". Toen dit bloed was gevloeid, was het eer st - bedrijf van het Duitsche drama ten einde. Van toen af stond d: wettige macht met de wapens tegenover de natiorale vrijheids beweging. Thans hebben wij voor den eersten keer, sinds er Duitschers bestaan, één rijk, be woond door één volk, beheerscht door één wereldbeschouwing, beschermd door één leger en dat alles onder één vlag. Wij hebben de dooden voor onze beweging met vergeten, doch een trouw hart toegedra aid u11' zoo^ra wij konden, er voor gezorgd, dat hun offers het geheele volk weer tot het WAAROM NOG EEN KRANT? In Duitschland? De vraag of het bestaan in Duitschland van een da^)lad, dat behalve een snelle nieuwsvermelding ook nog commentaar daarop geeft, gerechtvaardigd is, is door de verschijning van een brochure te Berlijn weer naar voren gekomen. De schrijver van deze brochure wil de twee genoemde eigen schappen van een dagblad scheiden, en pleit, dat een dagelijks verschijnend nieuwsblad, in den geest van de tegenwoordig in Duitsch land onder officieele controle staande be richtgeving, voldoende zou moeten zijn. Hij erkent echter, dat de algeheele afschaffing van de dagbladen een onmogelijkheid zou zijn. Een betere oplossing zou volgens den schrijver zijn de verschijning van een serieus en cultureel ingesteld weekblad, dat de commentaren op het nieuws van de week zou moeten leveren. Hij motiveert deze afkeuring met de meening dat het meerendeel van de kranten met hun „dagelijksche onverdraag lijke, onverteerbare en waanwijze menigte van commentaren, opstellen, onderhoudende schetsen en berichten toch geregeld in de prullemand verdwijnt". AFBRAAK WERELDTENTOON STELLING. Hotelprijzen verlaagd. De werkzaamheden voor de afbraak van de wereldtentoonstelling hebben een groot aantal werkloozen uit alle deelen van hei land naar Brussel doen stroomen, in de hoop, er werk te vinden. Reeds hebben zich meer dan 400 werkloozen bij den dienst voor arbeidsbemiddeling en werkloosheidsbestrij ding aangemeld. Eigenlijk is men nog niet met de afbraak van het groote paviljoen begonnen. Tot dus- vvr wordt er nog maar alleen verhuisd en worden de meubelen weggehaald. Voor al dit voorafgaande werk hebben de eigenaars of huurders een beroep gedaan op de ondernemers, die met hun personeel de plaatsing verrichtten en ook het binnenwerk moeten afbreken. Talrijke electriciens, tim merlieden en verhuizers zijn hier verder mede bezig. Men verwacht, dat de eigenlijke afbraak Dinsdag zal beginnen. Daar het afbreken veel minder personeel vergt dan de opbouw, waarbij ongeveer 35.000 arbeiders te werk waren gesteld, voor ziet men, dat ten hoogste 3500 arbeiders bij de werkzaamheden voor de afbraak zouden kunnen geplaatst worden. Onmiddellijk na het sluiten van de wereld tentoonstelling hebben de Brusselsche hotels hun prijzen aanmerkelijk verlaagd. Een der grootste hotels in het centrum van de stad deelde mede, dat de prijsverlaging gemid deld 20 25 bedraagt, zoodat men thans een eenpersoons-kamer, die gedurende de tentoonstelling frs. 66 kostte, weer voor frs. 55 kan krijgen, terwijl men voor een tweepersoons-kamer met een bed nu frs 70 betaalt inplaats van frs. 100 tijdens de ten toonstelling. DUITSCHE STUDENTEN UNIFORMEN VERBODEN. Voortaan alleen de partij-uniform. De Duitsche Rijksminister van Onderwijs Rust, heeft een besluit uitgevaardigd, waarin hij verklaart, dat in het tijdperk van den overgang der groote studentenorganisaties in de rijen der beweging, en van de ontbin ding van talrijke studentencorporaties he' „chargeeren", (het in de oude studenten uniform officieel vertegenwoordigd ziinl nog bestaande corporaties bij plechtige beuitenissen ongewenscht moet worden het ten der ge Ri- FIENTJE DE LA MAR IN HISTORISCH^ FILM? Samenwerking Ned. en Engelvi. maatschappij. 1 Naar het Hbld. ter oore komt zijn er het oogenblik besprekingen, die reeds in m? ver gevorderd stadium verkeeren, gaajJ? tusschen een Nederlandsche en een Ern™ sche filmmaatschappij, betreffende het ven vaardigen van een historische film in Neder landsche en Engelsehe versie. Het thema van deze film zou zijn e«i •-.jm «ièlipt li iiwpi iil'clpvnn gehuwd i icl uiviiw z.1ju m|. episode uit het huwelijksleven van Qu^ Mary, de Engelsehe Koningin, die gehuwd was met onzen Koning-Stadhouder Wille,. In beide versies zou de Nederlandse!,, filmster Fientje de la Mar de hoofdrol ver vullen, onder regie van onzen landgenoot Haro van Peski. Of de opnamen .n ons land zullen geselnV den is nog niet met zekerheid te zeggen. Wel vernam het Hbld., dat hiertoe reeds p0gjn gen in het werk zijn gesteld. acht. De studenten zullen inde tSomst untfoerr?e P^^eden deelnemen in de der nationaal-socialistische organi saties, waarvan zij deel uitmaken en voor zoover zij daarbij aangesloten zijn. ALS LOOPJONGEN BEGONNEN. En geëindigd alsbedrieger! Bij de Kreditbank te Stockholm is een ge val van bedrog op groote schaal ontdekt, ge pleegd door den eersten kassier, die zich schuldig heeft gemaakt aan verduistering tot een bedrag van ongeveer 200.000 kr. Het misdrijf werd toevallig ontdekt tijdens de vacantie van den betrokkene. De dader werd in zijn villa bij Stockholm gearresteerd en bekende volledig. Hij was als loopjongen bij een bank begonnen en had zich tot zijn huidige positie opgewerkt. Tot voor een jaar of drie, vier leefde hij zeer zui nig, maar toen begon hij plotseling met hd geld te gooien Hij kocht een villa en richttr die zeer rijk in. De ontrouwe kassier is gehuwd. GEEN VROUWEN ALS KELLNERIN". In het Hitler-rhk- De leider van de afdeeling „bedrijven" van het Duitsche arbeidsfront keert zich tegen bediening door vrouwen in café's. Hij ver klaart dat men moet komen tot een principi- eele erkenning van vrouwenwerk. Belangrijk is in dat opzicht het werk in het café- en ho. telbedrijf, waarbij ongeveer 46 pCt. van alle werkende vrouwen ondergebracht zijn van de rol van kokkin en schoonmaakster af tot kellnerin en danseuse toe. Japan heeft door bemiddeling van generaal Kenji Diohara, den leider van den Japanschen gehei men dienst in China, geëischt, dat in Noord-China direct een onafhan kelijke regeering zal worden ge vormd. Te Sjanghai heeft zich tegelijker tijd een incident voorgedaan, dat een Japanner het leven heeft gekost. Een afdeeling Japanners heeft opdracht gekregen stellingen te be trekken bij de internationale neder zetting. Uit Sjanghai is bericht ontvangen, dat Hideo Nakayama, een Japansche marinier, door een Chinees is doodgeschoten. Een bataljon Japansche landingstroepen heeft eenige belangrijke punten der stad be zet. De Japansche autoriteiten beschouwen het incident als een Chineesche uitdaging tegenover Japan en zij hebben er bij de plaat selijke Chineesche autoriteiten op aangedron gen direct stappen te doen voor de arresta tie van den schuldige. ju| Indien het resultaat onbevredigend moeit zijn, zal het Japansche detachement eigen gelegenheid optreden. In het Noordelijk deel van Sjanghai is e® beperkte staat van beleg afgekondigd. De revolver van den moordenaar is aan?f' troffen bij de plaats, waar de aanslag wf( gepleegd. Bij de autoriteiten zijn vertjj lende stappen gedaan, waarbij werd aatf drongen op een snel en nauwkeurig on# zoek. De kanonneerboot Siaka is uit N®' king ontboden, teneinde de Japansche onflP danen te Sjanghai en hun bezittingen te schermen. ;jn Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft W deelneming met het gebeurde laten betuige De Japansche vulkaan Asama (prov. Nagano) is onverwacht weer in werking getreden. De vulkaan-uitbarsting ging Pe' paard met een geweldige aschregen, welke zoo sterk was, dat hij ze"s tot in de buurt van Tokio werd ge' dreven. De aangerichte schade is aanzien lijk, doch het is niet bekend, of 00 menschenlevens te betreuren z'Jn'

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8