DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Studentenrelletjes te Kairo. D.aqeliik&ch Detoestand in Zuid-en Noord-Abessinië LBuitenland Debatten over de rijksbegrooting geëindigd. Ho. 269 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag U November 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Tweede Kamer Beperking drukpersvrijheid? - Minister Colijn ver foeit de evenredige vertegenwoordiging. - Minister Oud tegemoetkomend. De Abessiniërs beginnen zich te roeren. Een uitgestrekte guerilla op komst? Veldslag verwacht? Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSGHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Toch weer over devaluatie gesproken. Den Haag, 13 September. Nadat de Kamer niet minder dan vijf-en- dertig wetsontwerpen (waaronder vele be treffende contingenteeringen) zonder of na een kort debat had goedgekeurd, heeft zij de atgemeene beraadslagingen over de Rijksbe grooting voltooid. Het algemeene begroo- tingsdebat is deze maal wel bijzonder snel afgehandeld, vooral dank zij het feit, dat het regeeringsbeleid reeds in September was be sproken. Ten aanzien van een wijziging van artikel 7 der grondwet, dat de vrijheid van drukpers erkent, bleek jhr. De Geer voorstander van een regeling, welke het mogelijk zal maken, dat de rechter, die wegens een gepleegd de lict een veroordeeling uitspreekt, als bijko mende straf de verschijning van het orgaan, waarin het delict is begaan, gedurende een zekeren tijd verbiedt. Zulk een tijdelijk ver bod van een orgaan herinnert aan de Indi sche persbreidelordonnantie. Dat de regee ring een voorstel in den geest hiervan zal indienen, lijkt niet onwaarschijnlijk. Komt het zoo ver, dan zal het, naar wij vermoe den, wel heel wat tegenstand ontmoeten. Maar wij moeten afwachten, wat de regee ring indient. Minister Colijn, die in eerste instantie ver klaarde, dat de regeering zelve de grond wetsherziening wil voorbereiden, heeft in zijn repliek ruimte gelaten, indien al niet voor instelling van een staatscommissie ter voorbereiding ervan, dan toch voor het be trekken van anderen dan de regeering alleen bij het ontwerpen van de voorstellen. Behalve ir. Albarda (s.d.) bleek ook mr Joekes (v.d.) voor instelling van een commis sie te voelen. Al is de regeering dus tot tege moetkoming bereid, zijzelve zal, zoo ver klaarde de premier, den omvang en de gren zen der herziening aangeven. Dat spreekt ook wel vanzelf. Jhr. de Geer had gezegd, dat wij al vijf tien jaar lang (gemiddeld honderd millioen jaarlijks voor openbare werken bestedende) bezig geweest waren, het Plan van den Ar beid voor de helft uit te voeren, zoodat het ons nu ging als Monsieur Jourdain uit den „Bourgeois-Gentilhomme", die tot de ontdek king kwam, dat hij, zonder het te weten, zijn geheele leven proza had gesproken. Aardig was ir. Albarda's antwoord, dat deze opmer king voldoende mocht zijn voor een weinig intelligenten bourgeois, maar beneden de maat bleef van een scherpzinnigen gentil- homme. De leider der sociaaldemocraten had voorts opgemerkt, dat, al deed men ook nu al aan werkverruiming en openbare werken, een combinatie van bestaande dingen iets nieuws en goeds kan beteekenen. Daarna kaatste jhr. de Geer terug, dat zulk een com binatie ook wel eens verkeerd kan zijn, een grappig voorbeeld gevende. Kasteelen, zeide hij, zijn mooie dingen en Spanje is een inte ressant land, maar deswege zijn kasteelen in Spanje nog niet goed! „Chateaux en Es- pagne" noemt de Franschman luchtkastee- len Minister Oud bracht de filosofie, met na me Hegei's dialectiek, bij het Plan van der. Arbeid te pas. Leert de groote wijsgeer niet, dat door een toeneming van de quantiteit er ten slotte een omslag komt in de qualiteit? Welnu, zeide de bewindsman, de zestig mil lioen van het werkfonds zijn een heel ander soort geld dan de zeshonderd millioen van het Plan van den Arbeid. Wilde hij te ken nen geven, dat naar zijn meening het laatste bedrag een andere goudwaarde vertegen woordigt? Dr. Bierema bleek voldaan, dat minister Oud zich erbij wil neerleggen, als de Kamei het beter vindt, de verhooging der omzetbe lasting zoowel als de verlaging der accijn zen op bier en gedistilleerd achterwege te laten. De heer Schouten (a.r.) raadde den be windsman aan, de verhooging der omzetbe lasting in te trekken, omdat een verwerping een onvrieridelijken indruk maken zou. (De accijnsverlagingen zijn nog niet voorgesteld.) Mr. Teulings (r.k.) was den minister niet eens dankbaar voor zijn tegemoetkoming, verweet hem bedektelijk slapheid en hand haafde zijn verzet tegen de andere belasting voorstellen, uitgezonderd de reisbelasting. Hij prefereerde een vrijgezellenbelasting boven een verhooging van de omzetbelasting, maar minister Oud merkte op, dat vele vrij gezellen voor familie hebben te zorgen. En de door mr. Teulings gewenschte belasting op besloten naamlooze vennootschappen ter voorkoming van misbruik stuit bij de voor bereiding op moeilijkheden, omdat zij haar doel dreigt voorbij te schieten en het bedrijfs leven zou bezwaren. Dat minister Colijn ten opzichte van de valuatie tot de Kamer had gezegd: „Praat er niet over; wij doen het toch niet'', vond dr. Bierema wel een beetje overdreven en zonder gevoel voor humor, lichtelijk dictato riaal. Minister Colijn verweerde zich, zeggende, dat hij bereid was, voor dr. Bierema plaats te willen maken, wanneer deze, door een Kamermeerderheid gesteund, tot devaluatie wilde overgaan. Mr. Teulings wenschte meer opheldering inzake devaluatie, maar terecht vroeg hem de premier, wat voor opheldering men nog meer kon wenschen, nu hij gezegd had: „Wij doen het toch niet!" Wat dr. Bierema betreft, voorloopig geven wij hem als premier aan het hoofd der de- valuïsten nog niet veel kans, gesteld, dat hij zoo'n positie begeert. De heer J. ter Laan (s.d.) heeft een motie ingediend, waarin de Kamer aan de regee ring verzoekt, af te zien van haar voorne mens om een lagere salarieering in te voe ren voor nieuw aan te stellen, jeugdig Rijks personeel. Minister Oud bestreed deze motie als voorbarig, omdat er nog niets vast staat. En de heer Suring (r.k.) deelde mede, dat zijn fractie ertegen was, omdat het georga niseerd overleg eerst over de zaak moet wor den gehoord. Morgen wordt over de motie gestemd. Mr. Joekes merkte op, dat de premier zijn critiek op de tweede ontvangst van ir. Mus sert door den gouverneur-generaal niet hac weersproken. Ook in zijn slotwoord deed mi nister Colijn dit niet. Men kan nu wel als vast aannemen, dat 'de regeering die tweede ontvangst afkeurt. Was zij niet démission- nair geweest, toen het feit zich voordeed, zij zou vermoedelijk nog wel wat anders heb ben gedaan, dan zwijgen. Mr. Joekes vond minister Colijn's persoon lijke verklaring, dat hij de evenredige verte genwoordiging diep verfoeit, geen gelukkig woord. „Het was een cri de coeur", interrum peerde Z.Exc. en in zijn antwoord voegde de bewindsman hieraan toe, dat een minister geen wassen pop uit „Madame Tussaud's" (het i_ondensche panopticum) is. Mr. Joekes wees op de nadeelen van het districtenstel sel. De minister betoogde, dat de Kamer niet alleen een zoo zuiver mogelijke afspie geling moet zijn van de stroomingen in het volk, maar ook zoo moet zijn samengesteld, dat een regeering ermede kan samenwerken Maar dit laatste wordt ook door een distric tenstelsel volstrekt niet gewaarborgd. Minister Colijn beantwoordde ds. Kersten niet. Alle staatkundig-gereformeerden waren afwezig en. zeide Z.Exc., de afwezigen heb ben altijd ongelijk! Mr. Westerman (n.h.) had de regeering stijfhoofdigheid verweten, wat den premier verbaasde, omdat deze dacht, dat mr. Wes terman was voor een kabinet, dat „Sic volo sic jubeo'' zegt en voor een parlement, dat slechts nu dan bijeenkomt om in de handen te klappen, 's Ministers gedachte is juist Maar „Es sei der König absolut, wenn er unsren Willen tut". Zoo denkt mr. Wester man over een kabinet. De kansen aan het Zuidelijk front. Reuter meldt uit Rome, dat men daar van meening is, dat de Abessinische tegenstand fan het Somalifront zich niet ernstig kan 'aten gevoelen, voordat de Italianen de freek van de hoogvlakten van Harrar heb ten bereikt, daar watergebrek inderdaad de voornaamste karakteristiek is van Ogaden, waar de meeste rivieren uitgedroogd zijn verlies van Gorahei, waar de belangrijk- 8te bronnen uit de streek liggen, heeft het voor de Abessiniërs onmogelijk gemaakt den troepen van Graziani weerstand te bieden, tteze worden voortdurend door transport- indelen gevolgd, die hun watervoorziening ^rzekeren, terwijl' de Abessiniërs bij gebrek ravitailleering geen groote concentraties Annen uitvoeren Men denkt dus, dat de iianen, zonder veel moeite tot het gebied Harrar zullen kunnen optrekken, waar "e Abessiniërs er alles op zullen zetten ojn spoorweg van Addis Abeba naar Dzji- lVo te verdedigen en om de Italianen te be nen de verbinding h>sschen hun beide ko- nies t°t stand te brengen. De Takazze bereikt meldt °orlogscorres Pondent van het D.NB heltf ,i v°°rhoede van het corps Maravigna verrL laka"e bereikt. De voortdurende staanril lng van het aan den linkervleugel troe"? corPs Santini door Abessinische ke wnla 2u.'veringsacties uitgelokt, wei gen aJu u"voer gelegd door afdeelin- telonn* to'S v^n..het corPs van Santini en de kameelrijders van kolonel Lorenzini Op deze wijze hoopt men de omstreken van Asbi Dera van Abessinische troepen te bevrijden. De Bono neemt bezit van Makallé. De gouverneur-generaal der Italiaansche bezittingen in Oost-Afrika, generaal De Bono, heeft, naar de Romeinsche avondbla den melden gisteren officieel bezit van Ma kallé genomen. In zijn gezelschap bevond zich de minister voor de propaganda, graaf Ciano. Generaal De Bono werd ontvangen door Ras Gugsa, die omringd was door zijn onderaanvoerders en de geestelijkheid Bombardement in het Zuiden. Vijf Italiaansche vliegtuigen met bommen aan boord, die te Daggaboer waren opgeste- en, zijn het dorpje Agar es-Salam, tusschen zjidzjiga en Daggaboer gaan bombardee ren. Een der vliegtuigen vloog daarop zeer laag over den weg, die naar Dzjidzjiga leidt, en wierp bommen op de transportauto's vo! Abessinische soldaten die naar het front trokken. Een overlooper naar de Abessiniërs. Men deelt te Addis Abeba mede, dat on langs uit Eritrea een stamhoofd met 1457 man, die allen gewapend waren en de be schikking hadden over 26 mitrailleurs, naar Abessinische zijde is overgeloopen. De Ne gus heeft deze houding van het stamhoofd ten zeerste gewaardeerd. Deze was in Abes- sinië ter dood veroordeeld, doch uitgeweken naar Eritrea, waar hij dienst nam bij het Italiaansche leger. Bij de krijgsoperaties is hij gedeserteerd en naar Abessinië terugge keerd Hij is te Addis Abeba aangekomen, waar hij heeft verklaard, dat het Italiaan sche leger ernstig te lijden heeft van ziekten, in hoofdzaak van dysenterie. Voorts deelt men mede, dat onlangs des nachts een verborgen schat, waartoe behoor de de beroemde schat van Menelik, naar een niet nader genoemde plaats is overgebracht. Oorlogstuig voor Abessinië. Reuter meldt uit Addis Abeba; Er zijn hier 180 kisten met 12 herstel plaatsen voor geweren en mitrailleurs uit Europa aangekomen. Onder leiding van dr. Brunner, vroeger inspecteur van politiv te Weenen, een Oosten- rijkschen kolonel en den Zwitserschen luite nant Borgle, worden deze herstelplaatsen opgesteld. Bovendien zijn nog 5O0O geweren en mi trailleurs van het modernste type en een groote hoeveelheid medicamenten en ver- bandstoffen aangekomen. Binnenkort worden 400.000 gasmaskers verwacht. In het Noorden maken de Italianen zich ongerust over plotselinge Abessinische be wegingen. Wel bericht men, dat men thans de Takazze heeft beieikt, doch het terrein schijnt nog zoo vol te zitten met Abessini sche guerilla-troepen, dat men met een nog veel grootere voorzichtigheid te werk gaat. Zoo zijn de Italianen genoodzaakt geweest om op hun linkerfvleugel het gebied van Azbi Dera te ontruimen, in verband met een groote activiteit van de troepen van dedzjaz- matsj Kassa. Bovendien hebben de troepen van dedzjazmatsj Gabriet kar.s gezien om tusschen de Italiaansche linies te geraken, in het gebied tusschen Tembien en Makallé, waardoor hij een ernstige bedreiging vormt voor de Italiaansche voorhoede. Ook ras Syoem is opgetrokken in Noorde lijke richting, zijn troepen zijn ten Noorden van Amba Adji gesignaleerd. Men houdt, in verband met deze plotselinge Abessinische bewegingen, rekening met een spoedig tref fen. Een bericht uit Addis Abeba spreekt reeds van een gevecht, dat gaande is bii Antalo, waarbij ras Syoem er in geslaagd zou zijn, de Italiaansche voorhoede terug te dringen. In liet Zuiden gaan de Italianen verder de verbindingen met hun voorhoede tot stand te brengen, tevens wijdt men daar veel aan dacht aan het bezetten van de waterbronnen Bij hun verderen opmarsch zullen de Itali anen een zeer droog terrein moeten door trekken, zoodat het van zeer veel belang is, dat de toevoer van water zonder storingen kan verloopen. Wat den toestand aan het zuidelijke ge deelte van het Somali-front betreft, ontvein zen de Italianen zich niet, dat naar thans be kend wordt de belangrijke strijdkrachten van ras Desta in de streek van Sidamo en Borranda, aan de grens van Kenia, gecon centreerd zijn en dat meer naar het Noorden, in de streek van Bale, tusschen Dzjoeba en Oeësi Sjebelli dedzjaz Bellen Merib ongeveer dertigduizend man verzemeld heeft, met het klaarblijkelijke doel een inval te doen in Ita- liaansch Somaliland, om achter de troepen van Graziani te komen, maar ook daar is de kwestie van het water van belang en men meent, dat de Abessiniërs van hun plannen zullen moeten afzien en in het defensief zul len moeten blijven. Inmiddels kon deze Abessinische bedrei ging achter de Italiaansche voorhoede wel verrassingen op het Zuidelijk front teweeg brengen, dit te meer omdat de verbindingen van de Italianen hier nog maar zeer onvol ledig zijn De Italianen hebben verder verkennings vluchten gedaan tusschen Daggaboer en Dzidzjiga, waarbij zij op verschillende plaatsen bommen hebben laten vallen, met het doel om Abessinische transporten onmo gelijk te maken. Veldslag in Zuid Tigre te wachten. In den slag, welke binnenkort in Zuid- Tigré wordt verwacht, trachten de Italianen het initiatief te nemen. De Ethiopiërs verzamelen thans hun strijd krachten en zoeken het zwakste punt in de Italiaansche stellingen om slag te leveren. Om een vereeniging van de Abessinische strijdkrachten, die dreigen door grooter aan tal en meer terreinkennis sterker te worden, te beletten, besloten de Italianen de geïso leerde groepen te verjagen. Vier Italiaansche colonnes rukken op naar de Takazze om te trachten het front van Danakil tot aan de Takazze recht te maken. Koloniale deskundigen zijn van oordeel, dat de tegenstand van de Abessiniërs niet lang kan duren Karavaanleiders deelen mede, dat onder de Abessiniërs verwarring heerscht; een aan zienlijke groep krijgers weigert op te rukken en anderen zijn gevlucht naar de dorpen bij de Italiaansche linie. Sas Spioem wint terrein. Naar men te Addis Abeba vermoedt zal aan de rivier de Gheva, een zijrivier van de Takazze, tusschen Makalé en Antalo slag worden geleverd. De aanvallende Abessini sche troepen behooren tot het leger van Ras Sejoem. Zij winnen terrein op de Italianen Een stamhoofd uit Eritrea is met een deta chement van 1400 geweren, met 26 mitrail leuses en materieel naar de Abessiniërs over geloopen. De Negus heeft hem een groote belooning gegeven. Naar verluidt zou het een ter dood ver oordeeld Abessiniër zijn, die naar Eritrea was uitgeweken en dienst had genomen in het Italiaansche leger en thans weer naar de Abessiniërs is teruggekeerd. In den nacht is de staats-schat en de oor logsreserve van Menelik overgebracht naar een onbekende bestemming, misschien Hrotte in het gebied van Ankobar. Gorahai zou nog in het bezit der Ethiopiërs zijn. Een officieel communiqué bevestigt het succes der Abessiniërs te Annale, nabij Gorahai, en het buitmaken van zes Itali aansche tanks. Twaalf Italianen werden gedood en c.a. duizend Italiaansche Somali's gevangen ge nomen. Men verklaart voorts, diat Gorahai en Daggaboer nog steeds in handen der Abes siniërs zijn. Het gerucht houdt aan, dat het leger van Ras Desta Zuidwaarts getrokken is langs de grens van Kenja en Dolo gepasseerd zou zijn, volgens sommigen op weg naar Lugh Ferrandi, volgens anderen naar Moestahil, in elk geval naar het Zuiden van de Italiaan sche stellingen in het binnenland van Itali- aansch Somaliland. Te Tarrar heerscht kalmte en orde. DE OVERSTROOMINGEN IN FRANKRIJK. Door den buitengewoon zwaren regen- va blijft te Rhone wassen. Bij Avignon is het overstroomde gebied reeds 20 K M breed. De stad zelf staat voor vier vijfden onder water. De bewoners van verschil lende lager gelegen wijken moesten hun woningen in booten verlaten. Ook in de omgeving van Marseille heeft het noodweer groote schade aan gericht. Bij Toulon moesten verschei dene bruggen voor het verkeer worden gesloten. De toestand in Noord-Abessinië. (Dag. Overzicht.) Studentenrelletjes te Caïro. (Bui tenland.) Spoorwegdieven berecht. (Rechts zaken). De rubberbrand te Amsterdam door twee jongens gesticht. (Binnen land). Eenige opleving in de mijnen. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten.) Demonstratie voor Engelsch consulaat. Tijdens de viering van den Onafhankelijk heidsdag hebben te Kaïro vechtpartijen plaats gehad tusschen studenten en de poli tie. Negen-en-dertig personen werden ge wond, waaronder 19 politiébeambten De toe stand van sommigen is zorgwekkend. De studenten vierden den Onafhankelijk heidsdag door het werk te staken en betoo gingen te houden, waarbij zij hun ontstem ming over Sir Samuel Hoare te kennen gaven en den oppositieleider Nahas Pasja hun hulde betuigden. Hoares verklaringen betreffende Egypte in zijn in Guildhall gehouden rede vinden in de Egyptische bladen een weinig gunstig ont haal. Omtrent de onlusten te Kaïro wordt nader gemeld, dat zich bij de oproerige studenten bepaalde vechtlustige elementen voegden en dat een wilde menigte tenslotte naar het ge bouw van het Britsche consulaat-generaal trok, dat beschadigd werd en waarvan de ruiten werden ingegooid. Een Grieksch warenhuis moest Het'even eens ontgelden; ook hier werden de ruiten ingeworpen. De politie zag zich in twee gedeelten der stad genoodzaakt van de vuruwapens gebruik te maken .waardoor verschillende personen werden gewond. Verscheidene gedeelten der stad, o.a. waar de legaties gevestigd zijn, werden door de politie en de Egyptische in fanterie afgezet. De toestand is inmiddels rustiger gewor den, doch men verwachtte gisteravond nog meer onregelmatigheden, daar dan een massa-vergadering van de Wafd zal worden gehouden, waar het woord zal worden ge voerd door Nahas Pasja. Tientallen gewonden. Zooals boven gemeld, heeft de opwinding onder de bevolking, die veroorzaakt is door de houding der Wafd-partij ten opzichte van de regeering, tot botsingen geleid. Een troep van ongeveer 100 studenten werd door de politie aangemaand uiteen te eraan. Toen een der studenten een slag met een gummistok ontving, werd de politie door de menigte aangevallen en ontwapend. Verscheidene agenten werden over een muur in den onge veer 6 meter lager liggenden tuin der Engel- sche kazerne geworpen. De ooi'Re-officier, die de leiding had en ernstig gewond werd, riep Engelschen soldaten toe, hem te helpen. De soldaten grepen evenwel niet in. Vóór er politieversterking arriveerde, gingen de stu denten uiteen. In verband met het feit, dat Nahas Pasja, de leider der Wafd-partij, voor gistermiddag een massademonstratie had georganiseerd, had de politie uitgebreide afzettingsmaat regelen genomen. De onrust in de straten duurt voort. Nader wordt gemeld, dat 19 gewonde politie-agenten en 18 demonstranten in het gemeentelijke ziekenhuis zijn opgenomen. Negen der politiemannen zijn ernstig ge kwetst. De gezantschapsgebouwen worden be- waakt, deels door politie, deels door militai ren Bij een demonstratie voor het Britsrhe consulaat werden de etalage-vensters van de grootste delicatessenwinkel ingeworpen. Reeds 47 politie-agenten en 50 burgers gewond. De onlusten duren nog steeds voort Tot duverre zijn 47 agenten van politie en onge veer 50 burgers gewond Onder de gewonde genten bevindt zich een Engelsch inspecteur van politie. Ook de voorzitter van den Hoo- gen Arbeidersraad, Hamdi Bey Se'e'nasr, lid van de Wafd-partij, heeft verwondingen opgeloopen. Eén doode, groot aantal gewonden. De opwinding tegen Engeland, die de Wafd-partij onder de bevolking gewekt heeft, is huitengewoon groot. Na het einde van de massa-vergadering is het, toen Nahas Pasja zich naar het Volks-

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1