DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De begrooting van Binnenlandsche Zaken goedgekeurd. ^Buitenland De strijd in Abessinië. No. 271 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 16 November 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Tweede Kamer Korting op spoorwegpensioenen. De Britsche verkiezingen. Wal vandaag de aandacht trekt,,. COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Den Haag, 15 November. Minister de Wilde heeft zijn optreden jegens de gemeentebesturen krachtig ver dedigd tegenover de critiek, op hem ge oefend, door verscheidene afgevaardigden, volgens wie hij de gemeentelijke autonomie heeft aangetast. Hij betoogde, dat, als hij niet ingegrepen had, het met de gemeente lijke autonomie heelemaal gedaan zou zijn geweest, omdat de financiën van vele ge meenten dan vastgeloopen zouden zijn. Een feilen aanval deed hij op de S.D.A.P., die z.i. in tal van plaatsen een onverantwoorde lijke geldelijke politiek heeft gevoerd. Tegen over vele gemeenten, die toonden, haar ver antwoordelijkheid te beseffen, stelde hij an dere, die ze blijkbaar misten en, aan zichzei- ven overgelaten, deden, alsof zij ondanks ue crisis haar huishouding op den ouden voet zouden kunnen voortzetten. Aan de hand van cijfers betoogde hij intusschen, reeds een be langrijke verbetering te hebben bereikt Het reëele, nadeelige saldo der gemeenten, 770 millioen in 1932 bedragende was in 1933 tot 597 en in 1934 tot 472 millioen geslonken. Het bedrag, waarmede de gewone uitgaven de gewone inkomsten der gemeenten over treffen en dat in 1932 54.4 millioen had be dragen, was in 1933 tot 43.7 en in 1934 tot 36 1 millioen verminderd. Als men daarbij in aanmerking neemt, dat de Rijksbijdrage in 1934 29 millioen lager was dan in 1933, be grijpt men, dat tegenover de 43.7 millioen van 1933 eigenlijk geen 36.1, maar 71 mil lioen moet worden gesteld in 1934 Tegenover den heer Drees (s.ddie èt oorzaak van den nood der gemeenten had ge- zoriit in de wijziging van de financieele ver houding met het Rijk en in andere wettelijke maatregelen, verklaarde Z Exc., dat de regee ring zich moet stellen op de basis der bestaan de wetgeving. Evenwel moet, naar het ons voorkomt, de wetgever dan toch in aanmer king nemen, dat door de maatregelen, welke hij zich genoopt voelt te nemen, de positie der gemeenten nog moeilijker wordt, dan zij door de crisis reeds is. De bewindsman zette voorts uiteen dat hij bii het toezicht op de gemeenten, welke het Rijk helpt, steeds tracht, voor haar eigen verantwoordelijkheid een grootere plaats ir. te ruimen, maar, aldus Z.Exc., de gemeenten, bij welke dit geschiedt, schreeuwen niet! Zijn opmerking, dat de gemeenten, die geholpen i worden, blij moeten zijn, dat de re^eering haar het leven laat, liet weer ruimte voor de vraag, of het te verwonderen is, dat vele ge meenten een beetje boos on den wetgever zijn, die haar het leven bemoeilijk. De minister begreep niet, hoe mr Wester man (n.h.) kon nieenen, dat er geen overeen stemming zou bestaan tusschen de regeering en de provinciale griffies bij het toezicht op de gemeenten. Misschien, zeide Z Exc., heeft de heer Westerman dit ergens in een courant gelezen! Hij overweegt om het accountantsonder zoek in gemeenten in 1936 achterwege te laten, als het in 1935 heeft plaats gevonden Z Exc. legde er verder den nadruk op, dat hij de artikelen 125 en 126 der ambtenaren wet, betreffende de gemeentesalarissen, even zeer met zooveel mogelijk eerbiediging van de zelfstandigheid der gemeentel) heeft toege past. Een wachtgeldregeling van Almelo, waarvoor de katholieke Steinmetz in het krijt was getreden, kon volgens Z. Exc. niet be stendigd worden wegens de moeilijkheden, waarin deze plaats verkeert. Hij meende, dat de gemeenten hem, voor wat hij voor de ega lisatie der gemeentesalarissen in het land heeft gedaan een krans zouden moeten aan beden. Men had afgekeurd, dat hij al op j September, toen het georganiseerd overleg ?e verlaging der Rijkssalarissen nog niet fad behandeld, een circulaire van de gemeen- kn had gezonden met mededeeling, dat zij °°k tegen 1 Januari tot een nieuwe verlaging zouden moeten overgaan. De minister had dit S®daan om den gemeenten tijd te geven en haar in staat te stellen, haar eigen georgam- ,fd overleg te raadplegen. In twee-en-twintig gevallen heeft hij ue ?emtenten ertoe gebracht, haar salarissen te v®rhoogen, en dertien maal is een Konink.nk "«sluit verschenen tot verhooging van gc- «"tesnlarissen. Nadat aldus de afdeeling BinnenlanuaC der begrooting was afgehandeld, v aarde de minister bij de afdeeling tv,", ?innigenwezen in antwoord aan mevr da. J.,€Sbruins (s.d.) en ir. Van Dis (s.g te|i ,1 lngaat tegen het streven van gemeen- coesturen om armlastige krankzinnigen me. sticht e 'age valuta in Belgische ge- Mol doen opnemen. u Bakker—Nort (v.d.) en do •voor (l€r Zaal (a r-) ziïn oPK€koman ne w#rnno.e Nederlanders m een nieuwe overeen komst met Duitschland gesloten, waarbij dit land o.a. toezeggingen heeft gedaan om werklooze Nederlanders, ginds wo nende, aan het werk te brengen. In antwoord aan mr. Boon (lib.) en den heer Drop (s.d.) deelde de minister mede, dat er binnen zeer korten tijd een wijziging zal worden voorgesteld van de geldschieterswet, omdat enkele bepa lingen voor de bonafide spaarzegelkas- sen bezwaar opleveren. De heeren Krijger (c.h.), Drop, Duy- maer van Twist (a r.) en De Visser (c.p.) zijn voor de noodlijdende schippers op gekomen. De schippers kiezen bij voor keur ligplaats in gemeenten, waar een kantoor der bevrachtingscommissie is gevestigd, maar zulke gemeenten wor den daardoor, wat armenzorg betreft, te zwaar belast. In het voorloopig verslag was verklaard, dat Zwolle in geen geval 6teun verleent aan schippers, voordat zij veertien dagen ongeladen daar ligplaats hebben gehad. Ligt de schipper buiten zijn domicilie, dan wordt hij voor steun hierheen verwezen en gaat hij naar zijn woongemeente, dan stuurt men hem naar de gemeente, waar zijn schip ligt. De heer Krijger zeide nu, dat Zwolle schippers, die er niet komen lossen, maar die er met een leeg schip gaan liggen, niet steunt, doch hij merkte op, dat zij er heen gaan, omdat er een kan toor van een bevrachtingscommissie is. De bewindsman had reeds in zijn memo rie van antwoord meegedeeld, dat naar de Zwolsche regeling een onderzoek wordt ingestelda De heer Drop verzocht, een onderzoek te laten instellen naar de toestanden der schippers met betrek king tot armenzorg in het algemeen; er zijn b.v. ook gemeenten, die in natura steunen. Hij wenschte, dat er een cen traal en vlug werkend orgaan voor alle schippers in het land zou komen De heer Krijger verlangde ook naar een al- gemeene regeling, waardoor de kosten, voor noodlijdende schippers te maken, niet langer op slechts weinige gemeen ten zouden drukken. Volgens den heer Duymaer moest de minister de gemeen ten per circulaire op haar plicht wijzen. En de heer De Visser bepleitte een al gemeens wettelijke regeling. De be windsman antwoordde, dat hij met zijn ambtgenooten, inzonderheid dien van Sociale Zaken, overleg zal plegen over het maken van een regeling voor be hoeftige schippers, welke geen prece denten voor anderen zal scheppen. De Kamer heeft de begrooting zonder stemming goedgekeurd, met aanteeke ning, dat de communisten en de heer Sneevliet (r.s.) tegen waren. Vervolgens is zij de korting op de spoorwegpensioenen gaan behandelen. Aanvankelijk had de regeering voorge steld de Kroon te machtigen om de pensioenregeling, bij wet vastgesteld, bij Koninklijk besluit te wijzigen. Daar hiertegen velen bezwaar hadden, is bij een gewijzigd wetsontwerp voorgesteld om de Kroon bevoegd te maken om bi. toekomstige algemeene wijzigingen in de loonregeling van het spoorvvegperso neel de pensioengrondslagen en de reeds toegekende pensioenen te herzien. Voorts is in het gewijzigde wetsontwerp de be paling opgenomen dat de korting op de loopende pensioenen beperkt wordt tot een maximum van vijftien percent. In afwachting van de nadere berekening der korting komt er een voorloopige korting van tien percent. Zij blijft een jaar bestaan, ook als de definitieve kor ting meer dan tien percent blijkt te be dragen. Alleen de communist Wijnkoop heeft zich tegen alle pensioenkorting verklaard, ze afkeurende al6 een aan tasting van verkregen rechten en een loo ïaftrek met terugwerkende kracht. De heer Van Braambeek (s.d.) heeft een amendement verdedigd om de pensioenverlaging te beperken tot tien percent. De regeering schijnt ook voor nemens, bij de herberekening der pen sioenen van het overheidspersoneel dit maximum aan te nemen. Volgens het amendement worden ook de weduwen en weezenpensioenèn niet gekort De regeering wil ze ook voor het overheids personeel sparen. De heeren Hermans (rk.) en Amelink (a.r) benevens mevr. BakkerNort (v.d.) bepleitten ook gelijk stelling van spoorweg^ met overheids personeel. Minister Van Lidth de Jeude betoogde, dat, al zijn de personeelen in den loop der jaren in velerlei op/"-ht gelijkelijk bejegend, er overwegend be zwaar tegen bestaat om dit nu ook te doen. Het overheidspersoneel bestaat uit zoovele categorieën en is bij tal van ge meenten in dienst, zoodat de conse- kwentie6 van een pensioenwijziging hierbij heel wat moeilijker zijn te over zien, dan bij het spoorwegpersoneel. Z.Exc. vertelde, dat de korting 1.4 mil lioen besparing zal opleveren, maar zet te uiteen, dat dit dan ook noodig is, omdat de jaarlijksche uitgaven van het fonds de inkomsten overtreffen. De heer Van Braambeek evenwei merkte op, dat er aan het fonds zoo zware eischen wor den gesteld, doordat er massa s men schen uit zijn gaan trekken, die, zonder de vervroegde pensioneer.ngen, in dienst gehouden of op wachtgeld gesteld zou den zijn. Hoe het zij, de minister had overwegei d bezwwaar legen een uit zondering voor de weduwen- en wee- zenpensioenen, welke de besparing met vijf-en-twintig, en tegen een beperking der korting tot tien percent, die ze met dertig percent zou verminderen. Over het amendement wordt Dinsdag ge stemd. De bewindsman heeft een amende- ment-Amelink overgenomen, bepalende, dat op pensioenen van vijfhonderd gul den of minder geen korting zal worden toegepast. Hevig gevecht aan het Zuidelijk iront. Driehonderd Abessinië*,s gesneuveld? De oorlogscorrespondent van het D. N. B. meldt, dat de Italiaansche op- marsch in het Zuiden wordt voortgezet in de richting van Harrar en Djidjiga. De colonne van Maletti stiet Donderdag in het Fafan-dal o# een sterke afdeeling Abossiaiërs. die nd harden strijd werden verslagen. De Abessiniërs zouden meer dan 300 dooden hebben moeten achter laten, terwijl velen zouden zijn gewond. Ook een Europeaan, die aan Abessini- sche zijde streed, zou gesneuveld zijn. Talrijke machinegeweren ,veel munitie en een pantserwagen zouden in handen der Italianen zijn gevallen. Aan Itali aansche zijde, aldus wordt verklaard, zijn een officier en een onder-officier gevallen. Een officier, twee Askari- onderofficieren en 60 Askari'g werden gewond. Volgens de laatste berichten lijkt het, of de gevechten aan alle fronten herle ven. Aan het Noordelijk front wordt de Italiaansche opmarsch systematisch voortgezet. Overal achter de liniën van de corpsen van Santini en Birolo wordt het gebied gezuiverd. Ten Zuiden van Makalle hebben vlie gers sterke Abessinische troepen-con centraties waargenomen, vooral tus schen Antalo en Amba Alatsji. In een kamp werd een groote tent gezien, die, naar men vermoedt, aan den Abessini schen troonopvolger zou kunnen toebe- hooren. Er zijn teekenen, die zouden kunnen wijzen op de aanwezigheid van Ras Seyoef en andere aanvoerders in deze streek. De bevolking heeft het ge bied verlaten, blijkbaar omdat zij ern stige dingen verwacht. De Italiaansche vliegtuigen hebben bommen en brand bommen op de Abessinische concentra ties geworpen, die. naar het schijnt, veel uitwerking hebben gehad. Het corps van Maravigna staat niet ver van de Takaze, terwijl aan het Setit front alle afdeelingen inlanders de ri vier hebben overschreden en eenige kilometers in Abessinisch gebied zijn opgerukt. Te Asmara gelooft men algemeen, dat belangrijke krijgsbedrijven verwacht kunnen worden. De gevechten bij Daggaboer, Zoowel uit Addis Abeba als uit As mara worden hevige gevechten bij Dag- gaboer gemeld. De Italianen hebben de stad fel gebombardeerd, waarbij ver schillende dooden te betreuren waren Uit Harrar wordt gemeld, dat generaal Nassiboe, de opperbevelhebber aan het front van Ogaden, persoorlijk aan de hevige gevechten bij Daggaboer deel- n^6int Men acht het daar onwaarschijnlijk dat hier sprake is van een werkelijk treffen tusschen de twee groote legers daar de Italianen het gebied niet bezet 'iben. doch het krachtig bombardee ren ten einde den opmarsch voor te be reiden. Het is meer waarschijnlijk, dat het hier schijnbewegingen betreft. Een officieel communiqué van de re geering te Addis Abeba ireldt, dat de Ita'ianen opnieuw Daggaboer gebom bardeerd hebben. Zij wierpen 50 bom men, die de hutten der inboorlingen ver woestten, alsmede een kerk, waarvan de priester werd gedood, hetgeen in ker kelijke kringen groote verontwaardiging heeft gewekt. De Italiaansche actie zou er op wij zen, dat de Italianen de bevolkingscen tra vermijden, zoodat het niet onmo gelijk is, dat de Abessinische bewering, dat de Abessiniërs nog langs deelen van de verdedigingslinie van Gorrahei tot Dzjidziiga stand houden, juist is. Het gerucht gaat dat Giaorari Goin- goel en Sjifera tijdens het bombarde ment van Daggaboer ernstig gewond werden. Een nieuwe Turksche garde is van Harrar vertroken, om zich te voegen bij den Turkschen generaal Neheb Pasha, den technischen adviseur aan het front Ogaden. Ras Kassa en ras Syoem Reuter deelt uit Addis Abeba het vol gende mede, dat in verband met de ge ruchten over een oneenigheid tusschen ras Kassa en ras Syoem, de beide Abes sinische aanvoerders aan het noordelijk front wel interessant is. Ras Kassa heeft bij de operaties in het Noorden geheel de vrije hand laten. Ras Syoem heeft niet dergelijke instructies ontvangen, en hieruit trekt men de conclusie, dat alleen ras Kassa het algeheele vertrou wen van den keizer geniet. Graan voor de Abessinische troepen. Aba Hanna, een priester, die bijzonder in den gun6t staat bij den negus, is be noemd tot controleur over de graan voorraden, die opgeslagen zijn over de provicie Ogaden en speciaal in de buurt van Ogaden. Aba Hanna is gemachtigd verschillende van deze voorraadschu ren, die enorme hoeveelheden graan be vatten, te openen om vet graan op ka- meelen en muilezels naar het Abessini sche front te laten transporteeren. De „kruistocht". Men meldt uit Rome: Gisteren werd gemeld, dat de majoor van de artillerie Delmonte ten gevolge van bij een gevecht bekomen verwondin gen zou zijn overleden. Dit bericht wordt thans tegengesproken en men verklaart, dat de majoor slechts ge wond is. De Italiaansche pers levert commen taar op den opmarsch in Ogaden in de richting van Harrar en verklaart dat men hier te doen heeft met een echten kruistocht, omdat in dezs streken de Italianen door de bevolking nog meer worden toegejuicht dan in het gebied van Tigré het geval was. De bombardementen. Men becijfert te Addis Abeba, dat se dert het begin van den oorlog de Itali aansche vliegtuigen reeds 18.000 bom men op Abessinisch gebied hebben laten vallen. Waar deze bomaanvallen in het geheel ongeveer 45 personen het leven hebben gekost, moeten de vliegtuigen gemiddeld 400 bommen laten vallen om den dood van één Abessiniër te veroor zaken. Daarom is men daar van mee ning, dat de Italiaansche luchtaanval len weinig schade aanrichten. 243 be- Regeeringsmeerderheid van zetels. Bijna alle resultaten kend. Vrijdagavond waren de resultaten van 597 der 615 kiesdistricten bekend. De uitsla- ?;en der overige districten zullen waarschijn- ijk eerst in den loop van vandaag of later bekend worden. Volgens de voorloopige resultaten hebben de regeeringspartijen 420 en de oppositie partijen 177 zetels behaald. De regeering be schikt dus op het oogenblik over een meer derheid van 243 zetels. De stand der partijen is thans; Conservatieven 379 Nationaal-liberalen (Simon) 30 Nationale Labour 8 Onafhankelijke liberalen 3 Labour-oppositie Independant Labour Samuel-liberalen Lloyd George-liberalen Communisten Totaal 420 153 4 15 4 1 Totaal 177 Commentaar op de resultaten. Bij het bekend worden van het resultaat in het district Seaham, waar Shinwell van de Labour-oppositie zijn vroegeren partijge noot MacDonald versloeg, laaide een groot enthousiasme op. De hoofdzakelijk uit mijn werkers bestaande menigte zong het lied „De Roode Vlag". MacDonald heeft tegenover een journalist verklaard, dat zijn nederlaag hem niet ver rast heeft. In dit district, aldus zeide hij, is het probleem van de mijnwerkersloonen tot een politieke kwestie geworden. De verkiezing in Engeland. (Bui tenland). Nieuwe gevechten in Abessinië. (Buitenland). Bende kerkdieven opgespoord. (Binnenland). Minister v. Schaik verdedigt zijn beleid. (Binnenland). De zaak-v. 't Sant weer actueel. (Binnenland). Begrafenis P. Zeeman. (Stad en Omgeving). Euwe verliest de I9e partij. Stand is thans Aljechin 10 KEuwe 8 K. (Sport). Uit het parlementaire leven .(Ar tikelen). Holland's stedenschoon in praat en prent. (Artikelen). (Zie verder eventueel laatste berichten.) Lloyd George achtte het totale resultaat niet verrassend, in aanmerking genomen de omstandigheden, waaronder de verkiezingen hebben plaats gehad. Minister-president verklaarde, dat de re- feering een groot succes heeft behaald. De iezers hebben opnieuw hun vertrouwen in de nationale regeeHng uitgesproken en haar opgedragen, den arbeid voor het nationale herstel en den wereldvrede voort te zetten. De regeering, zoo zeide hij, zal in de komen de jaren alles doen om het vertrouwen van het land te rechtvaardigen. De bladen over het resultaat der verkiezingen. De conservatieve „Evening News" schrijft onder het opschrift „Overwinning van het verstand",' dat het liberalisme ophoudt, een politieke macht te zijn. Voor de socialisten, aldus het blad, is de verkiezing een bittere teleurstelling geweest. De „Evening Standard'', die conservatief is, ziet in het resultaat der verkiezingen het volgende: 1. de kiezers hebben hun goedkeuring ge hecht aan de belofte der regeering, dat geen militaire sanctiemaatregelen tegen Italië zul len worden genomen. 2. de regeering zal uit de resultaten lezen, dat haar deelneming aan het systeem der collectieve veiligheid wordt goedgekeurd. 3. de regeering heeft volmacht gekregen tot uitbreiding der bewapening. De links-liberale „Star" schrijft, dat door deze verkiezingen in ieder geval bereikt is, dat er weer een rasecht parlement is ont staan. MacDonald verslagen. Ramsay MacDonald is in zijn kiesdistrict te Seaham Harbour verslagen door den can- didaat der oppositioneele Labourpartij E. Shinwell. (James Ramsay MacDonald heeft van 1906 tot 1918 in het Lagerhuis zitting gehad als Labour-afgevaardigde voor Leicester Van 19221929 was hij afgevaardigde voor een district van Giamorgan, terwijl hij sedert 1929 Seaham Harbour in het Lagerhuis ver tegenwoordigde, sedert 1931 als lid der na tionale Labourpartij. MacDonald heeft in 1893 een leidende rol gespeeld bij de oprich ting van de I.L.P., van welke partij hij van 1906 tot 1909 voorzitter was. In 1930 trad hij uit de I.L.P. Van 1900 tot 1912 was MacDonald secre taris van de Labourpartij, terwijl hij van 1911 tot 1914 haar leider was. MacDonald was minister-president en mi nister van buitenlandsche zaken in de eer ste arbeidersregeering, nadat hij in 1922 lei der der oppositie in het Lagerhuis was ge weest. MacDonald was minister-president van de tweede Labour-regeering, welke van 1929 tot 1931 aan het bewind was. Nu MacDonald bij deze Lagerhuisverkie zing in zijn district waar hij tijdens de ver kiezingscampagne reeds groote moeilijkheden ondervond, niet naar het Lagerhuis zal te- rugkeeren, blijft de mogelijkheid bestaan, dat hij bij een eventueele tusschentijdsche verkie zing in een kansbiedend district vanwege de nationale regeering zal worden gecand: deerd.) HET IS RUSTIG TE CAIRO. Gisteren hebben in Caïro geen ernstig incidenten plaats gehad. Nessim Pasja is blijkbaar niet voornemens, voor de pressie der Wafd-partij te wijken. De politie heeft alle maatregelen genomen om een herhaling der ongeregeldheden te voorkomen. Een der gedoode studenten is gistermiddag te Alexandrië begraven; bij de plechtigheid was een sterke afdeeling politie aanwezig. Een andere begrafenis is geduren de den nacht door de politie verzorgd. De gezantschapsgebouwen en het ziekenhui-, waarin de gewonden zijn opgenomen, staan onder politiebewaking.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1