(Binnenland XcaoüicLaai Hieuws (Luchtvaart. Vtaaq, en Aanhad Minister v. Schaik verdedigt zijn beleid. auto rijdt twee fietsers aan DE N.S. B. TER SPRAKE. HET LARENSCHE GEVAL. DE ZAAK VAN 'T SANT WEER ACTUEEL. BERGEN LANGENDIJK OUDESLUIS teekend. Namens de familie bracht spr dank voor de vele ontvangen bewijzen van deel neming en medeleven en hij bad de familie en vrienden toe, dat hun de kracht worde gege ven om ook in deze donkere dagen moed te houden. De droeve plechtigheid was hiermede ten einde en men ging huiswaarts, ieder weer naar eigen werkkring, diep overtuigd, da1 er een man naar zijn laatste rustplaats was ge bracht, op wien niet tevergeefs velen hebben vertrouwd. AUTODIEVEN GESNAPT. Te Amsterdam In den loop van den middag is gisteren te in de Kinkerstraat te Amsterdam een auto gestolen, waarop vleesch werd vervoerd. De dieven wendden zich tot een hande laar op de van Lennepkade om de auto te verkoopen. De koop zou gisteravond wor den beklonken op een afgesproken adres op de Bilderdijkkade. De politie, die inmiddels naar de auto had gespeurd kwam plotse ling een einde maken aan de onderhande lingen, welke door drie mannen werden ge- V°Twee werden dadelijk gearresteerd, doch de derde trachtte een goed heenkomen te vinden. Bij de jacht, die op hem werd ge houden, maakte de politie gebruik van haar vuurwapenen. Het gevolg was, dat de man bleef staan en in de Borgerstraat kon wor den gearresteerd. Alle drie mannen zijn overgebracht naar het bureau Raampoort. Een der fietsers ernstig gewond. Gisteravond omstreeks tien uur wilden twee wielrijders ter hoogte van de Hartveldschebrug te Die- men den weg oversteken, toen een auto, die uit de richting Diemen den weg wilde inslaan hen aanreed. Een der wielrijders werd levens gevaarlijk gewond, de ander kwam er nog vrij goed af. Beiden zijn naar Amsterdam veroerd. De autobestuurder, die nog trachtte dc fietsers te ontwijken, haalde naar links uit, waardoor hij tegen een verkeerspaaltje te recht kwam. Hierdoor verloor hij de macht over zijn stuur, de auto slipte en kwam op zijn kant te liggen. De politie van Amsterdam stelt een on derzoek in. De twee inzittenden van de auto kwamen met de schrik vrij. Omrtent dit ongeval kan nog gemeld worden, dat de slachtoffers, twee jeugdige wielrijders, afkomstig uit Weesperkarspel waren. Eén hunner werd zeer ernstig ver wond opgenomen in het O. L. V.-gasthuis te Amsterdam, terwijl de ander lichte ver wondingen aan de handen had opgeloopen. betroffen daarbij alle de strafrechterlijke zijde van de zaak; met het daarnevens be staande civielrechtelijke geschilpunt heeft de overheid toch als zoodanior geen be moeienis. Wel is van het arbitraal geding, waartoe dat civiele geschil inmiddels aanleiding had gegeven, in zooverre voordeel getrokken, dat de procureur-generaal en waarnemend procureur-geneaal ten bate van de strafzaak atscnrift hebben verkregen van de voor ar biters gewisselde memories, en hun ook op hun verzoek is toegestaan, de getuigenver- P.?°ren, ^°°r arbiters bij te wonen. De moge lijkheid bestond toch, dat de in de strafzaak gehoorde getuigen, voor een tweede maal voor arbiters gehoord, nog een nuance an ders, of wellicht ook iets meer zouden ver klaren. In elk geval scheen het aangewezen, geen gegeven, dat maar van eenig belang zou kunnen zijn verloren te gaan. Van dit bijwonen der zittingen van de ar bitrage-commissie door het Openbaar Mnis- terie is nader in zekere persorganen een verwijt gemaakt; een flauwe naklank van dit verwijt is trouwens nog in het voorloo pig verslag te lezen. Dit verwijt berust blijkbaar uitsluitend op een misverstand, n.1. dit, als zou het bijwo nen van de verhooren voor arbiters in eenirgerlei opzicht in de plaats zijn geko men voor rechtstreeksche verhooren in het strafrechterlijk onderzoek zelf. Dit is in gee- nen deele het geval. De verhooren in dat onderzoek waren toen reeds gehouden; het bijwonen van het arbitrale geding kwam daarboven op. Met het vorenstaande moet in deze memo rie worden volstaan daar op de zaak zelf, welke zich in handen van cfen rechter-com- missaris bevindt, uiteraard niet kan wor den ingegaan. In de Memorie van Antwoord op de justi- tiebegrooting ontkent minister van Schaik, dat hij een zwakke houding zou aannemen tegenover de actie van de N.S.B. Het voornemen van de regeering, een ont werp van de wet ter voorkoming van parti culiere machtsvorming op het terrein der overheidstaak aanhangig te maken, aan welk voornemen zij eerlang uitvoering hoopt te kunnen geven moge het bewijs bren gen, dat de regeering, zoodra haar de nood zakelijkheid van zekere voorzieningen is ge bleken, geenszins draalt om het noodige tot de tot stand brenging daarvan te verrichten. Het is inderdaad mogelijk, dat het uniform verbod in den aanvang in twijfelachtige ge vallen niet overal geheel uniform, is toege- jast. Het zich 3ieren met een roode tulp, is naar de rechtspraak op zichzelf niet strafbaar; strafbaarheid ontstaat eerst, indien dit sieren die sinds Januari een groot deel van West- Brabant onveilig heeft gemaakt Sedert dien tijd werden in talrijke r.k. kerken de offer blokken gelicht, zonder dat het gelukte de daders te vinden. Ook de St. Laurentius- kerk te Ginneken werd eenige malen met een bezoek vereerd, terwijl betrekkelijk groote bedragen werden verduisterd. Burgemeester Serraris heeft daarin aan leiding gevonden de kerk voortdurend te doen bewaken. Dagenlang vertoefde een re chercheur in de kerk, nu eens in een bid- stoel dan weer in een biechtstoel, doch steeds in de buurt van de offerblokken. Ein delijk zag hij j-1- Woensdag door vernuftig opgestelde spiegels een jongen zich op ver dachte wijze bij een offerblok ophouden. De rechercheur hield den jongen, den 14-jarigen Mededeelingen van den minister van justitie. In de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer betreffende hoofdstuk 4 (Departement van Justitie) der Rijksbegrooting voor 1936 doet de minister uitvoerige mededeelingen betreffende de zaak van den gewe zen hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage. Deze luiden als volgt: Omtrent de zaak van den gewezen hoofd commissaris van politie te 's-Gravenhage, zijn inderdaad met niet te miskennen sen satiezucht en met veeal doorzichtige bedoe lingen door eenige persorganen geheel of ten deele onjuiste berichten verspreid. Ter weerlegging van deze berichten, voor zoo- ver zij onjuist waren, en van vermoedens, welke naar aanleiding daarvan bij een deel van het publiek ten onrechte zijn ontstaan, schijnt het goed in aansluiting aan de in lichtingen welke reeds op 6 Juli werden verstrekt in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid den heer De Visser, het volgende mede te deelen. Door enkele persorganen is gesuggereerd, dat in dezen een streven aanwezig zou zijn geweest „de zaak in den doofpot te stop P?n". Niets is minder waar. „Toen de minister met de tegen den hoofd commissaris ingebrachte beschuldiging en de daarvoor aangevoerde gronden in ken nis werd gesteld, was zijn onmiddellijke in druk, dat het hier een strafzaak betrof van zeer bijzonder gewicht. De integriteit van ons staatsbestuur is een belang van de al- 'ereerste orde. Verdenkingen op dit gebied moeten met de meeste zorg en tot den grond worden onderzocht. Trouwens zoo danig onderzoek is, indien de hoofdcom missaris aan het ten laste gelegde onschul dig is en zoojang bet tegendeel niet be dril is, moet zulks worden aangenomen ook een belang van den beschuldigde. Een eerste zorg vormde de vraag, aan 'en het onderzoek in deze gewichtige en vele redenen hoogst moeilijke zaak a***t worden ogedragen. Het scheen aan tlen' dit onderzoek aan een der oudere JT* van het O. M. toe te vertrouwen. De re "J^r verzocht daarom, waar de procu '"„generaal bij het Gerechtshof te 's-Gra n„m Sp met verlof afwezig was, den waar- on? procureur-generaal bij dat Hof het l_ .Zoek aan te vangen en, zoodra voor tpiia'^e resultaten waren verkregen, schrif si 1* verslag uit te brengen. Nadat dit ver in»f binnengekomen, 's bet onderzoek inmi!ij^e 2'in opdracht voortgezet door den raai i teruggekeerden procureur-gene tie \ens fungeerend directeur van poli bii'yn j 8 me* de politieverhoudingen in Ctn j Yertrouwd, in samenwerking met hen 'n do zaak betrokken waarnemen herz ,?cureur"8eneraal De tijdens deze on nen en Behouden verhooren. de ingewon rapporten, en de andere verrichtingen plaats vindt onder zoodanige omstandighe-1 fIJ" aoor,"et W+ den en op zoodanige tijd, bijvoorbeeld tijdens cmeldinge bin- 1 Mei-' jonge T. uit Breda, aan en leidde hem voor den burgemeester, die hem een streng verhoor afnam. Dit leverde geen enkele resultaat op en ook een volgend verhoor liep op niets uit. Inmiddels bleek, dat dezelfde jongen ook was opgemerkt in andere kerken, waar de offerblokken waren gelicht, terwijl vele an dere aanwijzingen tegen hem binnen kwa men. Bij een derde verhoor op Vrijdagmid dag viel de jongen dan ook door de mand en toen bleek, dat hij slechts een zeer onderge schikte rol speelde. De 14-jarige iongen was met twee broers van 11 en 12 jaar als het ware in dienst van drie Bredasche misdadigers, den 2I-jarigen B., den 20-jarigen S. en den 18-jarigen H., die er op uittrokken om overal offerblokken te lichten. Ieder van hen nam één der jongens T. mede. Met een beitel werd hei deksel der offerblokken opgelicht, waaruit de jongens met hun kleine handen dan het geld haal den. B., S. en K. werden nog Vrijdagmiddag door de Bredasche recherche op aanwijzing van burgemeester Serraris aangehouden en op het gemeentehuis te Ginneken aan een streng verhoor onderworpen. Zij legden daarbij een volledige bekentenis af en deel den mede in niet minder dan zestien gemeen ten, onder meer te Breda. Ginneken, Princen- hage, Klundert, Segge, Seppe, St. Willibrord, Sprundel, Rucphen, Dorst, Gilden. Ouden bosch en Beek herhaalde malen offerblokken te hebben gelicht. Te Breda opereerden zij niet minder dan elf maal, onder andere in de kathedraal, in de Baronielaankerk en de Sacramentskerk. Het totaal bedrag, dat op deze wijze aan charitatieve doeleinden werd onttrokken, kon men niet bij benadering op geven. De minderjarige jongens zijn aan hun ouders voorloopig teruggegeven, terwijl de drie aanstokers vandaag voor den officier van justitie zullen worden geleid. SCHEEPSBOTSING OP DE OOSTER- SCHELDE. Twee personen gewond. Gistermiddag is het Belgische schip „In- fatigable II", schipper Vroonland, in de Wemeldingsche Valley op een zeilschip van schipper de Haan geloopen. Schipper de Haan en zijn knecht werden hierbij gewond. De beide vaartuigen zijn door het agent aan, begon ruzie met hém te maken en greep hem plotseling vast met de woorden: „Nou ga je zwemmen". Met alle macht trachtte de woesteling den agent over de brugleuning in het water te dringen, zoodat de politieman de grootste moeite had om niet het slachtoffer te worden van 's mans woede. Intusschen waren enkele in de buurt zijnde agenten te hulp geschoten en dezen slaagden er in, den dolleman, zij het met veel moeite, te overmeesteren. Hij werd geboeid naar het bureau Kattenburg gebracht, waar hij is op gesloten. RIJKSMIDDELEN IN OCTOBER. Opbrengst ruim 1K millioen beneden het vorig jaar en de raming. In October bedroegen de ontvangsten der Schatkist uit de middelen 31.404 327 of bijna 1.6 millioen minder dan in October 1934 en bleven mitsdien ruim 1.7 millioen beneden één twaalfde der raming. Voor de directe belastingen was op 31 October in totaal 90.088.506 aan aan slagen op de kohieren gebracht tegen 83.789.797 op 31 October 1934. Voor niet-middenstanders, di© voor dit doel een bijdrage willen geven, be staat daartoe gelegenheid bij de drie bovengenoemde adressen. een 1 Mei-optocht, dat de tulp uitdrukking moet worden geacht van een bepaald staat kundig streven. Het dragen van het officieele costuum der N.S.B., in quasi-besloten bijeenkomsten dier partij, is anderzijds naar onzen rechtsspraak zeker wel strafbaar. Pe colportaé Voor wat betreft de gemaakte opmerkin gen nopens de gevaren, verbonden aan het colporteeren met partij-geschriften, kan wor den medegedeeld, dat over het algemeen niet can worden volgehouden, dat de colporteurs uittartend optreden. Daar, waar wanorde- ijkheden zijn ontstaan en ingrijpen van de politie nooaig werd, was dit een gevolg van de reactie van zekere groepen van politiek- andersdenkenden, die blijk gaven zich niet te willen onthouden, door ontoelaatbare midde len de colportage van de geschriften hunner tegenstanders te verhinderen of te bemoeilij ken. Men is er daarom hier en daar toe over gegaan, een verbod van colportage en zelfs van rondbrengen van drukwerken aan de luizen in werking te stellen. De regeering veroordeelt ten sterkste de critiek, die in geschriften en in vergaderingen van extremistische partijen wordt gevoerd, en die allengs is gezonken tot een dusdanig cil, dat zij ook door de meest welwillende eoordeelaar alleen kan worden verklaard als een voortgezet streven om door het ver breiden van halve waarheden, leugens, en laster en door 't geven van een tenaentieuse voorstelling van zaken het bestaand gezag in de oogen van de massa aan te randen, zulks ten bate van eng begrepen partijbe lang. Dat de regeering tegenover dit verschijnsel niet werkeloos staat, is uit talrijke strafver volgingen reeds gebleken en kan nog dezer dagen blijken uit een strafvervolging ter zake van een aantal uitlatingen in het week blad „Volk en Vaderland". Men kan zich ver zekerd houden, dat de regeering zich zal in spannen, het gesignaleerde kwaad zoo krach tig te onderdrukken. Het laat zich intusschen aanzien, dat met de thans bestaande grondwettelijke en wette lijke bevoegdheden niet kan worden vol stcinn De regeering ontveinst zich de verre strek king van een en ander en van de reeds geno men maatregelen niet. Zij hoopt echter hier door bepalingen, welke de vrijheid nog meer inperken, te kunnen voorkomen. Tegen de ongewenschte verschijnselen, welke zich plaatselijk bij colportage voor doen, zal met kracht worden opgetreden. Waar en zoolang colportage geoorloofd is, behoort zij ook afdoende door de politie te worden beschermd. BENDE KERKDIEVEN ONTMASKERD. Maatregelen van den burgemeester van Ginniken leiden tot opsporing van drie mannen, die met hulp van jongens offerblokken lichten in ver scheidene West-Brabantsche kerken. Aan den burgemeester van Ginneken en Bavel, jhr. mr. Th. E. Serraris, is het na een moeizaam onderzoek gelukt een eind te maken aan het werk van een inbrekersbeude, nengebracht, waar den gekwetsten genees kundige hulp is verleend. De knecht werd mjar het ziekenhuis te Goes. vervoerd. Schipper de Haan kon aan boord blijven van zijn vaartuig, dat aanzien lijke schade opliep. VAN VREEMDE SMETTEN VRIJ? Ned. officier smokkelt haken- kruisvlag. Men meldt uit Maastricht aan het „Limb Dagblad" Donderdagmiddag tegen 2 uur stopte aan de douane te Vaals een auto, komende uit Duitschland. Bij visitatie werd gevonden een hakenkruis vlag van 6 X 3 M., die in be slag werd genomen. De invoerder bleek te zijn een Neder- landsch officier in actieven dienst, woonach tig te Den Haag. VERSTERKING VAN ONZE WEERMACHT. Een fonds ten bedrage van vijftig millioen. Naar „de Standaard" verneemt, zal het] fonds, waaruit de, naar het woord van mi nister Oud urgente, voorzieningen van onze Nederlandsche weermacht gefinancierd zui len worden, in totaal circa 50 millioen gul den bedragen. I De versterking van de afweerkracht van ons leger zal voornamelijk door drieërlei maatregel bevorderd worden, n.1. door uit breiding van de artillerie, vermeerdering van de luchtafweermiddelen en versterking en uit breiding van onze luchtvloot. SMOKKELARIJ VAN CONFECTIE- GOEDEREN. Commiezen te Velden hebben aan de Duit- sche grens aldaar aangehouden een pei sonenauto, welke door den caféhouder M. uit Tegelen werd bestuurd. Bij onderzoek bleek de auto een partij frauduleus ingevoerde ron- fectiegoederen te bevatten. Auto en smokkel waar zij in beslag genomen. Tegen den smokkelaar is proces-verbaal opgemaakt EEN BEDREIGING, WELKE ERNST WERD. Een werklooze kolendrager poogde een agent in het water te gooien. Een 22-jarige werklooze kolendrager ver voegde zich gisterochtend aan het politie bureau aan de Kattenburgergracht te Am sterdam en deelde mede, dat hij in aanmer king wenschte te komen voor steun. Hem werd medegedeeld, dat hij zich hiervoor in verbinding diende te stel.en met Maatschap- pelijken Steun hetgeen den man de opmer- icing ontlokte, dat hij daarmede geen genoe gen nam en dat hij den eersten den besten, dien hij op straat tegen zou komen, zou „la ten zwemn.en'. De man liet in hevige woede het bureau uit en, op de Kattenburgergracht gekomen, maakte hij ernst van zijn bedreiging Hij klampte hier een surveilleerenden politie HaarlemHeemstedefilm. Op initiatief van de afd. Bergen en Om streken van die Christelijke Vereeniging „De Macht van het Kleine" werd Woensdag avond in gebouw Reheboth aan de Dr. v. Peltlaan een bijeenkomst gehouden, welke door ruim 80 bezoekers werd bijgewoond en waar de propagandist van de Vereeni- ing, de heer Kortenhof uit Heemstede een film vertoonde over het ontstaan en het werk der inrichtingen Bethesdia Sarepte en Meer en Bosch te Heemstede en Haarlem. De heer Mol van Schoorl ging voor in gebed en hield een korte inleiding, waarin hij mededeelde, dat de Ver. „De Macht van het' Kleine" zich ten doel stelt gelden in ,te zamelen voor de verpleging van toeval lijders in genoemde inrichtingen; Neder land telt ongeveer 14000 toevallijders en vele aanvragen moeten wegens gebrek aan financiën worden afgewezen. De kosten van verpleging van een patiënt bedragen onge veer 750 per jaar. Meer dan de helft van de patiënten worden in genoemde inrichtin gen gratis verpleegd, dank zij het fonds van de Ver. De Macht van het Kleine, die 1000 afdeelingen in het land telt; de afd. Bergen en Omstreken mag er zijn al is het ledental van 102 teruggeloopen tot 79; spr. wekte de aanwezigen op dit christelijk liefdewerk te steunen, door hun jaarlijksche of maan- delijksche bijdrage aan „De Macht van het Kleine". De heer Kortenhof vertoonde hierna een documentaire film, waaruit bleek dat 50 jaar geleden door freule Tedmg van Berkhout te Heemstede het werk der verpleging van toe vallijders zeer eenvoudig werd begonnen met 4 patiënten; thans omvatten Bethesda en Meer en Bosch 13 groote paviljoenen, waar 160 man personeel werken aan de verple ging van 440 toevallijders. De film gaf een documentair beeld van de groei van de inrichtingen, van de verple ging der patiënten, waarbij de arbeidls- therapie een voorname rol vervult, en van het leven in de verschillende paviljoenen Dat net werk succes oplevert bleek uit de mededeeling, dat jaarlijks 'n 30 a 40 patiën ten genezen worden ontslagen. De film werd met veel belangstelling ge volgd, alsmede de causerie, die de heer Kor tenhof er bij hield Ongetwijfeld zal deze propaganda-avond ertoe bijdragen, dat het liefdewerk van De Macht van het Kleine in steeds wijderen kring wordt gesteund; het is 't ten volle waard. Een mooi voorbeeld In Bergen werd door de Middenstands organisaties reeds lang gevoeld, dat het zoogenaamde cadeau- en bonnenstelsel een kwaad is, waarmee gebroken dient te worden. De mislukking met de Mica bonnen heeft de drie Middenstands-or ganisaties, t.w. de Berger Winkeliers vereeniging, de afd. Bergen van de Hanze en de afd. Bergen van den Han deldrijvenden en Industrieel© Midden standsvereeniging tot elkander ge bracht, omdat het hun duidelijk werd dat aan dergelijke pogingen om koopers te trekken zooveel kosten verbonden zijn, dat ongeveer 60 van wat aan de koopers ten goede moest komen, daar door verloren gaat. Een commissie werd daarom inge steld om de lijnen voor de toekomst vast te stellen en op advies van die commis sie is men tot het besluit gekomen om in Bergen voorgoed met de bonnen uitreiking te breken. Besloten werd om van den omzet in de St. Nicolaasweken een bedrag af te staan, ongeveer gelijk aan wat men anders aan bonnen kwijt is en het to taalbedrag te gebruiken voor St. Nico laaspakketten ten behoeve van de in Bergen wonende armen, waarvoor over leg gepleegd zal worden met de kerke lijke besturen en het Burgerlijk Armbe stur. Ook de stille armen wenscht men met een St. Nicolaaspak'-et te verblij den. Burgers, die wenschen, dat aan een hun bekenden arme een pakket wordt uitgereikt, behoeven daarvan slechts opgave te doen aan den voorzitter van het comité, den heer Blommenstein Loudelsweg, aan den secretaris, den heer Kwant, Oldenburglaan, of aan den penningmeester, den heer H. de Jong Dorpsstraat. Zekerheid bestaat, dat de opgegeven adressen bij anderen onbekend zullen blijven. De commissie vertrouwt er op, dat alle winkeliers aan dit besluit van de orga nisaties zullen medewerken, om de SL Nicolaasvreugde in de arme gezinnen zoo groot mogelijk te doen zijn en zij hoopt, dat dit sympathieke besluit voor de bevolking een aansporing zal zijn om hun St. Nicolaas-inkoopen in Bergen te doen. Zwarte andijvie. *Men deelt ons mede, dat op verschil lende perceelen andijvie wordt gecon stateerd, waarvan de struiken zwart worden Wat daarvan de oorzaak is, kon men ons niet zeggen. Deze „zwarte andijvie" wordt zoowel op akkers aangetroffen, waar verleden jaar ook andijvie op werd verbouwd als op perceelen, waar voor het eerst andijvie op wordt geteeld. Voor verscheidene tuinders beteekent dit weer een strop. Tanaverzorging op scholen. In het gymnastieklokaal der o. 1. school alhier werd een bijeenkomst gehouden door de oudercommissie. Hierbij waren aanwezig B. en W. van Zijpe, alsmede dr. J. J. Boerma, arts te 't Zand. Laatstgenoemde hield een interessan te lezing övef tandverzorging op scholen, toegelicht doof lichtbeelden. Burgemeester mr. D. Breebaart gaf een uiteenzetting van de wijze waarop men in de toekomst de tandverzorging op scholen denkt te organiseeren. Door den voorzitter, den heer H. Jippes werd nog medegedeeld dat bij huisbezoek 45 van de 50 gezinnen zich voor tandver zorging hadden uitgesproken. DE VERMISSING VAN KINGSFORD SMITH. Een vage mededeeling. In een bericht uit Singapore waarin werd medegedeeld dat de Europeesche directeur van een tinmijn te Takoeata (Siam) positief meldde, dat een drie motorig vliegtuig was waargenomen op den ochtend van de ver missing van Kingsford Smith, merkte de N. R. C. op, dat het toestel, waarmede Kings ford Smith zijn recordvlucht naar Australië maakte, de „Lady Southern Cross" en één- motorig Lockhead-vliegtuig is. Er zijn nu 2 mogelijkhedenöf dat sprake is van een geheel ander vliegtuig, óf dat de waarnemer zich vergist heeft en meende te doen- te hebben met een drie-motorig toe stel. In verband hiermede moet het bericht dus met de noodige reserve worden opgevat al is het niettemin mogelijk, dat Kingsford Smith, indien hij niet bij Takoeata is waar genomen, zich elders bevindt. NIEUWE AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN. Het nieuwe Douglasvliegfuig. Te Santa Monica (Cal.) staat een nieuwe Douglas op stapel, waarvoor, zooals bekend, de K. L. M. belangstelling heeft. Het nieuwe type wordt in twee uitvoerin gen gebouwd: voor dagvluchten, dan zijn er 24 plaatsen; voor nachtvluchten, dan biedt het toestel 16 slaapplaatsen. Voor het vlie gen overdag bezit het toestel een actieradius van 1800 K.M.; voor den nacht 2600 K M. De afmetingen van het nieuwe toestel moeten zijn: vlucht 29 M., lengte 23 M., breedte cabine 2.32 M., hoogte cabine 2.02 Meter. Het toestel zal uitgerust worden met twee Wright Cyclone motoren van een nieuw type, die elk niet minder dan 930 P.K. aan den grond en 800 P.K. op diensthoogte kunnen ontwikkeien. Als kruissnelheid is berekend: op 5000 M. '340 K.M./h.; op 3000/3500 M. 272 K.M./h. Een nieuwe Boeing. Ook de Boeing-fabriek werkt aan een nieuw type, bestemd voor het verkeer van kust tot kust in Amerika. Weinig bijzonder heden zijn er nog van bekend. Het toestel zou plaats bieden aan 20 passagiers en zou een actieradius krijgen van 2000 K M. Het plan is het vliegtuig met twee Twin Wasp motoren van 850 P.K. te voorzien. (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van 15 reeels 60 cent bij vooruit betaling te voldoen. Best houten TUINHEK TE KOOP, lang 11 Meter, geschikt voor boerderij'. Bevr. bij JOH. WIT, Straatweg A 145, gemeente Heiloo. IE KOOP z. g. a. n. Koksfornuis, Vee- renbedden m. t. b., éénpersoons Slaap kamer-ameublement, een Ford-auto, een Da.mesfiets. In- en Verkooplokaal ACHTERDAM 30. z' 8- a. q. in alle soorten, -000 paar, reeds vanaf 1.35. Een pracht Damesrijwiel, geheel compleet, als nieuw voor spotprijs, Divans, Leunstoelen, enz. J. L. Sostman Jr., Verk.lok Ridderstr. 10 „TE KOOP 2e handsch 4 EIKEXH. STOELEN, 2 FAUTEUILS (rood pluche) Spotprijs. BROUWERSTRAAT 3. Prima Winterjassen vunaf 2.50, Man tels vanaf 1.50. best v'eerenbed 5, Gemakskoffer met pot 4.50, Ledikant 7 2.50, Naaimachines, Kleeren, Rijwie len, Gramophoons, Platen, enz., z. g. a n. DEKKER, Laat 182. TE KOOP goed 17. KINDERWAGEN onderhouden. ROCHDALESTRAAT Beste fiets 4.50, met torpedonaaf 5.50, prima Invalidewagentje 27.50, best werkende Singernaalmachine 6.50, Singertrapm. 10, best Fornuis 4, Kinderstoel 1 enz. Dekker, Laat 182

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7