DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De moord op koning Alexander. 7}aqetiiksch Oveczicht ^Buitenland Dinsdag 19 November 1935 Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang De advocaat van de Kroatische terroristen, Desbons, krijgt tijdens de eerste zitting reeds een berisping. ZWIJGZAME VERDACHTEN. De oorlog in Abessinië. De eerste dag der sancties. Wat vandaag de aandacht trekt Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No 7^3 Wt nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Een herinnering aan det vermoorden koning. De koning, zijn gemalin en de toenmalige kroonprins, thans koning Peter IL Het gisteren voor het Assizenhof te Aix-en- Provence begonnen proces tegen de leden van het geheime Macedonische genootschap „Oestasia die verdacht worden van mede plichtigheid aan den moord op koning Alexander van Joegoslavië en Louis Barthou, ving aan met toespraken van den president van de rechtbank, van den procu reur generaal en van den advocaat der be schuldigden, die woorden van hulde uitten aan het adres van de slachtoffers van de schietpartij te Marseille. Daarna viel het eerste incident voor door dat de advocaat een van de drie tolken ter zitting wraakte. Het gevolg van dit incident *as, dat de zitting nauwelijks een kwartier na den aanvang al geschorst moest worden ^oen de zitting heropend werd, werd bekend üunaakt dat van de diensten van den ge- Taakten tolk geen gebruik gemaakt zou worden. Vervolgens las de president van de recht bank, De la Broize, de acte van beschuldi ging voor, die zeer lang was. Aan het slot van deze acte van beschuldiging gaf presi- ®nt De ia Broize voor de gezworenen een opsomming van het aantal slachtoffers van den aanslag te Marseille. „In totaal", zeide „waren er vier dooden en zeven gewor- pL Wij hebben slechts die feiten te behande- ^n> die onweerlegbaar ten laste komen van ^n>( hoofdverdachte en zijn medeplichtip- De president las daarop een lijst voor van Afschillende namen van alle verdachten, sprak voorts nog van twee onbekenden: geheimzinnige blonde vrouw, die men in zietf P der misdadigers zou hebben ge- n. en den geheimzinnigen Peter. De aan- z'gen luisterden in eerbiedige stilte naar vanV?0rlezing door den procureur-generaal heeft n k' d'en koningin Maria gezonden cour c3n ^aar vertegenwoordiger, Paul-Bon- hen '5e.c'aa' wordt de nadruk gelegd op koni* n van d'* «chrijven, waarin de *Pre w" 'laar Voluut vertrouwen ui*- tche voijj1 rechtvaardigheid van het Frar- l»Paar,na begint het verhoor, dat zeer moei- Hrnf daar e'ke zin vertaald moet •ChV €erste wordt Mi° Krali ver' ^oora'o Kr8' verklaart niet te willen an! wiikpn maar allengs ertoe overgaat ont- DP a."JW00rden te geven. Oestas teS ente vraagt hoe verdachte tot de strikte u t0€Selaten Legde hij den eed van 8traffe °°rzaamheid af, een eed om op 0r<lers doods zonder tegenspreken alle °°gen ai!! te voeren? Met neergeslagen |°tdeo"i^rdt Kralj: Ik trad in 1933 toe 'itsj en i.®?!®» d°or bemiddeling van Pawe- 'te af. den Kroatischen bevrijdings- Jl'idt recht1. 230hte stem spreekt, vei- °P de vraa„reetbuche Zwoorden te geven. in hM i 0 hii een dergenen was. die u^ia oe,enria"lp der Oestasji's te Janka u' "abii hpt r an,w°ordt Kralj eerst dat art dan h *tP verblijf hield Kralj ver at het kamp een boerderij was, waarop de procureur-generaal interrumpeer* „Een boerderij zoo ge wilt, maar een boer derij, waar dagelijks geoefend werd met ko gels op schietschijven''. De verdediger, Desbons, moest tot de orde worden geroepen toen hij alle reeds vroeger door de verdachten afgelegde bekentenissen in hun geheel wilde ontkennen. Kralj had n 1. tijdens de instructie bekend zich in het han- teeren van wapens en en het werpen var. bommen te hebben geoefend, terwijl de an dere beschuldigden soortgelijke bekentenis sen hebben afgelegd. „Ik doe opmerken", aldus de president, „dat de bekentenissen niet slechts te Mar seille werden afgelegd, doch nog eens in het Duitsch herhaald werden met andere tolken dan die te Marseille". De president vroeg nog of de verdachte ir. de gevangenis te Weenen niet bezoek heeft ontvangen van een kolonel, een der leiders van de Oestasja Kralj aarzelde en ant woordde niet. Na deze ontkenning werd de zitting voor de middagpauze geschorst. Desbons krijgt een berisping. Nauwelijks was de zitting van het Assizenhof na de middagpauze hervat, of opnieuw verwekte de advocaat van Pospisjil en Rajtsj terechtstaan, beschuldigd de verdachten, Desbons, een incident. De pre sident maakte bekend, dat inplaats van den derden, gfewraakten tolk, een Joegoslavië!, een Franschman toegevoegd zou worden aan de 2 reeds toegelaten tolken Het is de Fran- sche journalist Casteran, die vertegenwooi- diger van eenige Fransche bladen te Bel grado. „Een Franschman!" roepen de ver dachten uit: „dat vinden we goed". De presi dent hervatte toen het reeds begonnen ver- Het tweede slachtoffer van den moord: de Fransche minister Barthou, bij zijn vertrek uit Parijs naar Marseille; één dag voor den moord. hoor van Mio Kralj. De advocaat Desbons beschuldigt, even nadat dit verhoor begonnen is, den rechter van instructie te Marseille van partijdigheid. Vergeefs tracht de president van de recht bank hem den mond te snoeren. De procu reur-generaal bemoeit zich ook met den hoog- loopenden woordentwist en roept uit dat het optreden van Desbons ontoelaatbaar is. „Ik gevoel mij verplicht'', zoo zegt hij, ,de toe passing te vragen van het wetsartikel dat van den advocaat een behoorlijk optreden en gematigdheid eischt. Desbons verdedigt zich: hij zegt geen in cident te hebben willen verwekken Het helpt hem echter niet: het hof trekt zich in raad kamer terug om te beraadslagen over de al of niet toepasselijkheid van het desbetreffen de wetsartikel en over de straf die opgelegd zal worden. Na een uur wordt de zitting her vat en maakt de president bekend dat het hof besloten heeft dert advocaat George Desbons wegens ongepast optreden een berisping tce te dienen. Daarmede is het incident gesleten. Het verhoor van Kralj wordt dan opnieu voortgezet. Hij ontkent, dat de namen van degenen, die Koning Alexander moesten vermoorden, door de Oestasji door het lot werden bepaald; wel geeft hij toe, dat hij zijn opdracht eerst tijdens de reis heeft vernomen. De voorzitter merkt op, dat deze verklaring in strijd is met voorgaande verklaringen, welke de verdachten te voren hebben afge legd. Vervolgens wordt het verblijf van de sa menzweerders te Zürich ter sprake gebracht en het binnenkomen in Frankrijk en de reis naar Avignon langs verschillende wegen. Kralj erkent, dat Peter (de onbekende leider van het complot) hem wapende en dat een blonde vrouw hem geld had gegeven. Kra'j bekent, dat hij twee pistolen en een hand granaat in zijn bezit had. De verdachte ontkent echter, dat hij zelf het complot heeft voorbereid. Hij verzekert, dat hij niet wist, dat Koning Alexander in Frankrijk zou komen. Hij zegt niet anders gedaan te hebben dan gehoor te geven aan de orders van zijn leiders. De president van de rechtbank zegt dan, dat dit alles hem zeer onwaarschijnlijk voorkomt Kralj beweert dan, dat hij even voordat de aanslag zou geschieden, vluchtte omdat bij vreesde, dat onschuldigen het slachtoffer zouden worden van den aanslag. Hij begaf zich naar Aix, en daarna naar Fontaine- bleau. E)e procureur-generaal herinnert er aan, dat Kralj in Joegoslavië gezocht wordt voor een halsmisdrijf: hij zou een helsche machine verzonden hebben. Kralj antwoordt ontwijkend. De zitting wordt dan geschorst. De strijd in Ogaden. In Addis Abeba worden berichten ont vangen betreffende voortdurende Italiaan- sche troepenbewegingen tusschen Sassaba- ne en Gorahei, hoewel er aanwijzingen schij nen te zijn, dat de opmarsch der Italianen niet vlot verloopt. Ondanks herhaalde te genspraken beweren de Italianen, dat zij 't geheele gebied ten Zuiden van Sassabane in bezit hebben. Dagoeboer is opnieuw door de Italianen gebombardeerd. Men gelooft, dat Gorahei door de Italianen als basis zal worden in gericht voor verdere militaire acties, doch de opmarsch en het transport vandaar naar het Noorden schijnt op ernstige moeilijkhe den te stuiten. Bij verschillende gevechten is over en weer oorlogmateriaal buit gemaakt, terwijl aan beide zijden dooden en gewonden zijn gevallen. Uit Britsch Somaliland wordt gemeld, dat de Italiaansche troepen zich in de buurt van Sassabane zouden bevinden. Deze troe pen zouden evenwel slechts verkennings tochten ondernemen. De Britsche bevelhebber van het korps kameelrijders, die gestationneerd zijn aan de grens van Somaliland verwachten voor een moeilijke situatie te komen staan, wan neer de vluchtende nomaden uit het grens gebied naar Britsch Somaliland zullen wil len uitwijken, indien de Italiaansche troe pen in dit gebied mochten oprukken. Wordt het plateau van Tembien verdedigd? De oorlogscorrespondent van het D.N.B. verneemt dat Ras Seyoem met ongeveer 20 000 man op de hoogvlakte van Tiem- bien noordoostelijk van de Takazze, staat. Hij streeft er naar, nog meer troepen om zich te verzamelen. Hij zou het voorstel van Ras Kassa om een gemeens..happe'ijk front te vormen hebben afgewezen met de verkla ring, dat hij de hoogvlakte van Tembien tot léderen prijs verdedigen. Op grond van deze berichten hebben twee Italiaansche colonnes van Makalle en Hausien uit omtrekkende bewegingen aan gevangen. Het van Abessinische zijde verspreide be richt, dat bij de g-vechten aan het Zuidelijk front twee Italiaansche vliegtuigen zouden zijn neergeschoten, waarbij de inzittenden zouden zijn gedood, wordt in Italiaansche kringen tegengesproken. Men deelt mede, dat een vliegtuig wegens motorpanne een noodlanding heeft moeten maken, doch ds Italiaansche linie heeft kunnen bereiken. Een groot luchtgevecht. Het luchtgevecht tusschen Italiaansche bommenwerpers en vijandelijke strijdkrach ten, dat Maandag werd geleverd in het ge bied tusschen Ambaladsji en Antalo, wordt van militaire zijde de grootste luchtoperatie genoemd sedert het begin van den oorlog. Twee eskaders bestaande uit 20 vliegtui gen merkten bij Boedsja ten zuiden van Makalle sterke Abessinische troepenafdee- lingen op. Zij gingen op geringer hoogte vliegen, teneinde de troepen beter te kunnen betombardeeren. Het kwam daarbij tot een verbitterd gevecht. De Abessiniërs hadden de hellingen bezet en vuurden vandaar op de vliegtuigen. Ongeveer 7000 Abessiniërs na men de Italiaansche toestellen onder vuur. Alle vliegtuigen werden daarbij door den kogelregen min of meer ernstig beschadigd. In totaal zijn de vliegtuigen door meer dan 100 schoten getroffen. Niettemin zijn alle erin geslaagd de vuurlinie te verlaten Een boordmecaniciën werd zeer ernstig gewond door een schot in het been. Terwijl het vliegtuig van den minister van propaganda, graaf Ciano, bij Makalle een noodlanding moest maken, werd een ander toestel bij de landing in Hausien ernstig beschadigd. Het aantal bij dit groote luchtbombarde ment gedoode Abessiniërs moet zeer aanzien lijk zijn. Volgens een laatste uit particuliere bron ontvangen bericht zouden meer dan 5000 Abessinische soldaten zijn gedood of gewond. De sterkte der Abessinische troepen, die het vuur op de Italiaansche vliegtuigen hebben geopend, zou volgens deze bron niet 7000 doch 20000 man hebben bedragen. Gezantschapsgebouwen door militairen bewaakt. De eerste dag der tegen Italië gerichte sancties te Rome is, afgezien van studenten demonstraties, zonder incidenten verloo- pen. Op verschillende punten trad de politie tegen de demonstranten op en, naar verluidt, zijn ongeveer 20 tot 30 studenten gearres teerd. In den middag was er minder militair vertoon waar te nemen dan des morgens, hoewel de troepen niet zijn teruggetrokken. Soldaten zijn opgesteld in de rondom het Fransche ambassadegebouw liggende huizen. Een geheele compagnie heeft haar bivak op geslagen op de binnenplaats van een paleis, dat tegenover de ambassade ligt. Ook de stukken geschut van 7,5 c.M. zijn nog niet uit de omgeving der Britsche ambassade ver wijderd. In bevoegde Italiaansche kringen verklaart men deze bijzondere maatregelen door te zeggen, dat het de plicht der Ita liaansche regeering is, de ambassade- en gezantschapsgebouwen te beschermen Er zijn derhalve voorzorgsmaatregelen getroffen voor het geval, dat de volksmenigte tot excessen dreigt over te gaan. In toonaangevend kringen wordt ver klaard, dat verdere maatregelen tegen de sancties zullen worden genomen. Men acht het waarschijnlijk, dat in de zitting van den Grooten Fascistischen Raad op Maandag avond besloten zal worden tot het nemen van maatregelen van financiëelen en econo- mischen aard. Maandagavond te 10 uur, dus op hetzelf de tijdstip, waarop de Fascistische Raad bij eenkomt, zal een protestdemonstratie tegen de sancties worden gehouden op de Piazza Venezia. De 'taliaansche bladen over den toestand. In een bespreking van den internationalen toestand zegt de „Giornale d'Italia", dat Italië er zich van bewust is, dat de strijd nog ernstiger zal worden. Het herkent dui delijk de verschillende invloeden, die aan het werk zijn, en de nationale baatzuchtig heid der imperialistische staten, die zich in hun sanctiewoede hebben aaneengesloten Italië weet ook, dat deze invloeden er naar streven, ook de thans nog aarzelende staten aan hun zijde te krijgen om de belegering van Italië nog nauwer en meedoogenloozer te maken. Het ziet er naar uit, aldus het blad, dat de belegeraars hun beestachtige machinerie nog meer willen aanzetten, om dat zij met de eerste resultaten niet tevreden zijn. Italië vertrouwt er echter op, dat in een steeds grooter deel der beschaafde wereld het geweten wakker begint te worden. Bo venal vertrouwt het evenwel op zijn moreele kracht en op zijn capaciteit op het gebied van productie en organisatie Italiaansche grenzen gesloten. Elders schrijft de „Giorna.e d'Italia", dat met ingang van heden de Italiaansche gren zen gesloten zijn voor allen invoer uit de staten, die sancties toepassen. De douane instanties hebten reeds nauwkeurige voor schriften in dit veroanc' ontvangen Er is geen sprake van een opzeggen der handels verdragen, aldus et blad, doch de afweei zal zich van dezelfdt middelen bedienen, du De moord op koning Alexander. (Dag. Overzicht.) Oorlog in Oost-Afrika. (Buiten land). Ernstig auto-ongeluk te Rens- woude. (Binnenland.) Auto-botaing te Woudenberg. (Binnenland.) De nat soc. verlaten uit protest tegen de houding van de Eerste Kamer de provinciale staten van Zuid-Holland. (Binnenland.) Auto rijdt in Eten Haag tegen een gevel en verwondt eenige voorbij gangers. (Binnenland.) Merkwaardige diefstallen bij de Hema in Haarlem. (Rechtszaken.) De loterij-kwestie van V. en D. voor de Alkmaarsche rechtbank. (Rechtszaken.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) ook door de sanctiestaten worden aangewend Italië zal zich niet passief doch actief verzet ten. DE ONRUST TE CAIRO HOUDT AAN. Ook gisteren is het te Caïro niet rustig geweest. De menigte wierp steenen naar de autobussen der Engelsche maatschappij. Voor het Volkshuis hadden voortdurend samenscholingen plaats. De weduwe van den nationalen held Zaghloel Pasja hield van het balkon van het Volkshuis een rede, die door de menigte met geestdrift werd begroet. Doordat de versterkte poirtie-afdeeliogen in ille deelen der stad snel en energiek ingre pen, konden ernstige botsingen worden voorkomen. In den loop van den dag zijn nog twee personen gpwond. De autoriteiten verwachten, dat de rust voorloopig nog niet zal terugkeeren. DE AUTONOME REGEERING VAN NÖORD-CHINA. De autonome regeering voor Noord- China, die zal worden gevormd, zal den naam dragen „Noord-Chineesche Commissie der Republiek China ter Bestrijding van het Communisme". Deze „commissie' zal drie subcommissies omvatten, welke resp. onderwijs, verkeer en economische zaken zullen behandelen. Ook Japansche raadgevers zullen van deze sub commissies deel uitmaken. Alle autonome provincies blijven als zoodanig bestaan. Het Kwantoeng-leger bedreigt Nanking. Volgens een bericht uit Tsjang Tsjoen heeft de woordvoerder van het Kwantoeng- leger verklaard, dat iedere poging der re geering te Nanking de autonomistische be weging in Noord China door het zenden van troepen te onderdrukken door het Kwan- toeng-leger met de wapenen zal worden be antwoord. De voorbereidingen daarvoor zijn reeds getroffen. Een binnentrekken van Nankmg-troepen in Noord-China is in strijd met de Boxer overeenkomst en den wapenstilstand van Tang Koe. OVERVAL OP EEN BANK TE BAZEL. Gistermiddag is een overval gepleegd op den kassier van de Adler-bank te Bazel. Een onbekende bood een Fransch bankbiljet ter wisseling aan en loste onmiddellijk daarop drie schoten op den kassier, die zwaar ge wond ineenzakte De roover maakte zich* meester van een bundeltje bankbiljetten, ter waarde van ongeveer 2500 en nam de vlucht. Voorbijgangers, die de schoten had den gehoord achtervolgden hem. Toen de roover in een zijstraat werd ingehaald, be roofde hij zich van het leven door zich in het hoofd te schieten. Men bleek te doen te hebben met een zeke ren Gaston Heymann afkomstig uit Straats burg. ermoed wordt, dat hij ook degene is geweest, die eenige jaren geleden een over val op een bank te Bazel pleegde waarbij de kassier om het leven kwam Deze overval was tot dusverre niet opgehelderd. STORM OP DEN OCEAAN. Ernstige stormschade aan de Amerikaansche kust. De hevige storm uit het Noord Oosten, welke gepaard ging met hagel- en sneeuw val, heeft groote schade aangericht aan de Atlantische kust van de staten Maine en Zuid-Virginia. Verscheidene huizen zijn ge heel vernield Eenige dorpen zijn geheel geïsoleerd. Veel booten zijn verloien ge gaan.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1