SCQV/fo/ SAXON ZIJDETEELT IN NEDERLAND ECONOMISCHE ASPECTEN. Met steun van de overheid zou aan velen een bijver dienste kunnen worden verschaft. Middel tot werk verschaffing. WIERINGERWAARD BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.t DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M 720 Brahms-Reger-concert. GEMEENTELIJKE RADIO- De zangvereeniging brensi een serenade. Alkmaarsche Politierechter VERSTE De ervaring heeft bewezen, dat de teelt van zijderupsen in Nederland zeer goed mogelijk is. De Nederlandsche zijdeteelt- vereeniging telt reeds sedert 1929 een aan tal telers onder haar leden en de Gooische zijdeteeltvereeniging, die weldra geheel met de eerstgenoemde zal samensmelten om als economische afdeeling van het ge heel deze teelt te bevorderen, maakt er met stijgend succes propaganda voor. Dat alles hebben we in een vorig artikel uit eengezet. De cultuur van zijderupsen is in Nederland echter al veel ouder dan deze beide organisaties. We hoorden van iemand te Baarn, die thans als 82-jarige er op kan terugzien, dat hij reeds 75 jaar geleden voor zijn plezier zich hiermede be zig hield. Voor de meeste leden van boven genoemde vereenigingen is het ook nu nog een tijdpasseering en economische overwe gingen spelen bij hen niet de hoofdrol. Het is de Gooische vereeniging geweest, die voor het eerst en wel sedert korten tijd op ruime schaal de aandacht vestigde op de economische aspecten, welke de zijde teelt voor vele Nederlanders biedt in een tijd, dat talrijke landgenooten, die naar werk snakken, uitsluitend op steun van de overheid zijn aangewezen, zonder er iets voor te doen. De vice-voorzitter van deze vereeniging, de heer J. H. Smitt te Huizen, heeft ons ook daar het een en ander van verteld. Ideale huisindustrie. De teelt van zijderupsen, zooals we die in ons vorig artikel hebben beschreven, is niet moeilijk. De moerbeiboom, die uit het buitenland geïmporteerd moet worden, groeit ook in ons klimaat uitstekend en deze plant heeft niet een bepaalde grond soort noodig om goed te gedijen. Mogelijk is de eene grondsoort er wel beter voor geschikt dan de andere, maar het gaat er bij deze cultuur niet in de eerste plaats om, welke boomen er het fraaiste bijstaan of de meeste vruchten leveren, als ze maar bladeren dragen, die de zijderupsen eten. Dat is overal in den lande met een gelijk succes te bereiken. Er hebben geruchten de ronde gedaan, dat de moerbeiplant aan het uitsterven was. De heer Smitt vertelde ons, dat hij daar nog nimmer van had ge hoord en dat integendeel de hier geplante of gezaaide exemplaren het uitstekend de den. Het afplukken der bladeren kunnen de planten zeer goed verdragen, wanneer het maar niet al te onoordeelkundig en op een te groote schaal tegelijk geschiedt. Kinderen kunnen dat werk doen en in het zou een kleine verdienste worden ge bracht. De gemeente kan zich voordeel ver schaffen, door deze teelt aan te moedigen. De ingrediënten voor de zijdeteelt zijn goedkoop; het duurste is de moerbei struik, waarvan 3-jarige exemplaren 5 tot 6 cent per stuk kosten. Om te beginnen zou nu een gemeente kunnen overgaan tot beplanting van 600 vierkante meter met duizend 3-jarige struiken, die, als ze in Februari geplant zijn, in Juni blad dragen en een 6000 rupsen kunnen voeden. In het eerste jaar zouden dertig werkloozen ieder 200 rupsen voor hun rekening kunnen ne men, die in een bak van een kwart vier kanten meter kunnen geteeld worden. Het is niet aan te raden, om dadelijk in het groot te beginnen, want als elk bedrijf, moet ook dit het eerste jaar worden ge leerd. Het heele gezin kan medewerken in deze ideale huisindustrie en zoo kunnen als eerste stap een dertig gesteunden eenige bijverdienste krijgen. Ook voor an deren acht men in het Gooi de zijdeteelt bijzonder geschikt. Men denkt in dit ver band speciaal aan de zoogenaamde onvol waardige arbeidskrachten, voor wie vaak zoo moeilijk werk is te vinden. Er zitten aan dit geval zooveel aspecten. Een uitgave van 60 voor duizend. 3-jarige moerbeiplanten kan, zoo redeneert men, iedere gemeente nog wel dragen. De grond zou kunnen worden omgespit in werkverschaffing onder toezicht van de heidemaatschappij, die ook de leiding zal moeten hebben bij het planten. Lukt de op zet niet, dan kunnen de planten altijd nog in een gemeentelijk park worden gebruikt, hetzij los, hetzij als haag, zoodat het geld nooit is weggegooid. Bovendien worden de planten, als het met de zijdeteelt goed gaat, steeds waardevoller, omdat er telken jare meer bladeren aan komen. Zoo levert een 5-jarige plant 900 gram loof voor 3040 rupsen en een 8-jarige plant 3000 gram loof voor 110120 rupsen. Dit zijn eigenlijk nog meer sociale dan economische aspecten. Wanneer tot de op richting van een Nederlandsche fabriek kon worden overgegaan, dan zou ook eco nomisch veel zijn te bereiken. Daartoe zijn reeds plannen in voorbereiding. Men wil deze aangelegenheid grondig bestudeeren en dan zich wenden tot den minister van economische zaken, bij wien men voor deze nieuwe industrie als zij levensvat baar blijkt steun verwacht. De nadere uitwerking der plannen zal echter nog wel eenigen tijd vorderen. algemeen kan het heele huishouden mede werken aan dit bedrijf, dat zeer gemakke lijk is te leeren. Een droeve omstandigheid voor hen, die zich om economische redenen met dezen teelt inlaten, is evenwel, dat het bedrijf de laatste jaren niet bepaald winstgevend is te noemen. Kort geleden was dat nog wel het geval, sedert de laatste jaren is daar echter verandering in gekomen en nu le vert het bedrijf zelfs verlies op. De markt prijs van de cocons der zijderupsen is zoo aanmerkelijk gedaald, dat de kostprijs niet eens meer wordt vergoed. Wanneer men den kostprijs kan drukken door subsidieering van over heidswege, zou althans het verlies kunnen worden weggewerkt en zou den velen, die thans tot lediggang ge doemd zijn, hun dagen weer gedeelte lijk met een bezigheid kunnen vullen. Zij zouden zelfs een kleine bijver dienste hebben en in de toekomst zou op een of meer plaatsen in den lande een zijdefabriek kunnen worden opge richt, waardoor weer aan vele handen werk zou worden verschaft. Nederland voert voor ongeveer vier millioen gul den aan zijde in, ongerekend de kunst zijde, zoodat er wel een afzetgebied kan worden gevonden. In 1931 was de marktprijs van 1 kilo gram cocons nog 7.50, Volgens de bere kening van de Nederlandsche heidemaat schappij kon iemand, die één hectare grond in exploitatie bracht met 16 tot 17 duizend moerbeistruiken, een opbrengst bereiken van 400 kilogram cocons. De kostprijs daarvan werd met inbegrip van alle werkzaamheden geschat op 4.70 per kilo, zoodat men op deze hectare ruim duizend gulden winst zou behalen. Thans is de marktprijs evenwel teruggeloopen tot 2 en zelfs 1.50 per kilo, zoodat er per kilo een verlies van 3 zou worden gele den. Werkloozen en werkver schaffing. Hoe wil men nu tot een sluitende exploi tatie komen? Het plan van de Gooische vereeniging, waarvoor per circulaire aan alle gemeentebesturen in den lande op grooteschaal belangstelling is gewekt, is heel eenvoudig. Wanneer met steun van de overheid de kostprijs tot bijvoorbeeld 3.50 per kilo kon worden verlaagd en deze zelfde overheid zou de cocons voor 3.50 per kilo willen afnemen (om ze dan met verlies op de vrije markt te verkoo- pen), dan zouden vele menschen werk kunnen krijgen door de beplanting van groote stukken grond met moerbeistruiken. En in het huisgezin van den ondersteunde Jeeovitol levertraan weten- schappelijk de beste lever traan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bii apothekers en drogistenèfO.75 p. flacon Qemeeutetaden Installatie van den nieuwen burgemeester. Zaterdagmiddag vergaderde de raad voltallig met als eenige punt op de agenda: Installatie van den nieuwen burgemeester. De tribune kon niet alle belangstellenden bergen. Precies 3 uur werd de heer Daan Kaan met vrouw en kinderen door den lsten wet houder, den heer Koster, binnengeleid. Ais waarnemend burgemeester deed de heer Koster mededeeling van het ingekomen stuk, waarbij het H. M. de koningin had be haagd den heer Daan Kaan te benoemen als burgemeester van Wieringerwaard en tevens een schrijven van den commissaris, dat de heer Kaan de vereischte eeden in zijn handen had afgelegd. De heer Koster wees er o.a. op, dat Wie ringerwaard steeds een eigen inwoner als burgemeester had gehad, die de gemeente kent en lief heeft. Wanneer het spreekwoord „Goed voor gaan goed volgen" waarheid bevat, kunnen we verzekerd zijn dat het goed zal gaan. Het burgemeestersambt eischt tegenwoordig veel wettenkennis. Wij twijfelen niet of U zult pogen U die eigen te maken. Verder zult U op bijstand kunnen rekenen van den gemeente-secretaris en van den oud burgemeester. Ik ben er zeker van, dat Wie ringerwaard zich gelukkig acht, U als bur gemeester te hebben. In de hoop, dat deze functie U zal geven, wat U er van verwacht, overhandig ik U deze ambtsketen en ver klaar ik U als burgemeester geïnstalleerd, De heer Kaan bracht dank aan H. M. de koningin, dat het haar heeft behaagd, hem als burgemeester te benoemen, daarna aan Z.Ex. den minister van Binnenlandsche Zaken en aan den commissaris der koningin, dat deze hem heeft willen voordragen, maar vooral aan hen, die zijn candidatuur hebben gesteund. Op gemeentelijk terrein zal spr zich nog moeten inwerken. Op den lsten wethouder, tevens mijn vriend, hoop ik te mogen rekenen, alsmede op de medewerking van wethouder Sybrands en de leden van den raad. De gemeentebelangen mogen den grondslag zijn voor een goede samenwerking. Mijner zijds, aldus spr., zeg ik mijn volle medewer king toe. Spr. dankte voor een prachtige bloemenmand en richtte daarna het woord tot den heer Haringhuizen en hoopte, indien noodig, op diens voorlichting en steun te mogen rekenen. Met den heer Los, den aanstaanden secre taris, hoopte de heer Kaan ook prettig samen te werken. Met vol vertrouwen ging spr. ook tege moet de samenwerking met den heer van den Brink en echtgenoote, alsmede met den opzichter, den heer Groot. Ook de aanwezigheid van vele autoriteiten, burgemeesters van andere gemeenten, vrien den en kennissen, stelde spr. op hoogen prijs en hij deed een beroep op aller mede werking. De financieele toestand is niet roos kleurig. Spr. wilde hopen, dat een betere tijd mag aanbreken en verklaarde het voor zitterschap gaarne te aanvaarden. Wethouder Sybrands beloofde, dat het aan samenwerking niet zal ontbreken, waar na ook de heer Goosens de hoop uitsprak, op een goede samenwerking, waarbij de heer Rol zich gaarne aansloot. De openbare ver gadering werd nu gesloten, waarna door wethouder Koster gelegenheid werd gege ven om tot den nieuwen burgemeester te spreken. Hiervan werd gebruik gemaakt door den oud-burgemeester, den heer Haringhuizen, die volle medewerking toezegde en de hoop uitsprak, dat de heer Kaan tot diens groote voldoening zijn ambt moge vervullen. Verder sprak de heer Loggers, mede na mens de heeren Breebaart en Zwart; de heer van den Brink namens het personeel, wat vergezeld ging van een mand bloemen. De heer Sieswerda sprak namens hef onder wijzend personeel; de heer Breebaart na mens de vereeniging van burgemeesters en secretarissen. Op korte, doch krachtige wijze werden de diverse sprekers door den heer Kaan be dankt, waarna de aanwezigen, die daartoe lust gevoelden, werdien verzocht mee naar zijn woning te gaan om daar nog gezellig eenigen tijd bijeen te zijn Van deze uitnoodiging hebben velen ge bruik gemaakt. Woensdag 20 November. HILVERSUM, 301 M- (VARA- uitz.) 8 E. Walis en zijn orkest. 9.— Gr.pl. 9.30 Kookpr. 10.— Morgenwijding. 10.15 Lezing, so listenconcert en deel. 12.De Bohemians. 1.—1.45 Fantasia. 2.— Voor de vrouw. 2.15 Viola en piano recital. 2.30 Gr.pl. 3— Voor de kinderen. 5.30 Dansmuziek. 6.— Orgelspel. 6.30 Populair concert 6.55 Sportuitz. 7.10 Verv. populair concert. 7.30 Causerie. 7.57 Herh. SOS-ber. 8.— Ber. 8.05 Residentie orkest m. m. v. pianosoliste. 9.— Hoorspelfragm. (gr.pl.) 9.35 VA- RA-orkest mmv. solisten. 10.15 VA- RA-varia en ber. 10.25 Verv. con cert. 11Causerie. 11.20 Cym- baal-recital. 11.30—12Gr.pl. en pianospel. HILVERSUM, 1875 M. (NCRV- uitz.) 8.— Schriftlezing. 8.15— 9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst, li.12.Viool en piano. 12.15 Gr.pl. 12.30 Kwintetconcert. 2 Gr.pl. 2.15 Zangen piano. 3.15 Gr.pl. 4.— Christ. Liederenuurtje. 5,Kinderuur. 6.Landbouw- causerie. 6.30 Afgestaan. 715 Rep. 7.30 Lezing over Abessinië. 8. Ber. Het Stichtsch Salon-orkest. 9— Causerie. 9.30 Orgelconcert. (10.— Ber.) 10.3011.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11-20 11.50 Gr.pl. 12.05 Orgelspel. 12.20 Ch. Manning's orkest. 1.50—2.20 Gr.pl. 3.10 Piano-recital. 3.35 Sted. orkest Bournemouth mmv. cello solist. 5.05 Western Studio-orkest. 5.35 Trioconcert. 6.20 Ber. 6.50 Piano-recital. 7.10 en 7.25 Lezin gen. 7.50 Het BBC-dansorkest. 8.35 Causerie. 8.50 BBC-Symph.-orkest mmv. P. Casals, cello. 9.50 Ber., verv. concert. 11.05 Cabaret. 11.35 12.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Orkestconcert. 2.50 Orkestconcert. 4 20 Kamermu ziek. 5.50 Kamerconcert, olv. Cloez. 9.05 Radio-tooneel. 11.05—12.35 JiadiopauftaMttta 50 Omroeporkest. 6.50 Zang. 7 10 Gr.pl. 7.20 Rep. 9.35 Omroep orkest. 10.25—11.50 Dansmuziek. KEULEN. 456 M. 5.20 Haven concert. 7.50 Orgelconcert. 9.50 Koorzang. 11.20 Orkestconcert. 12 25 Kamermuziek. 2.20 Cello en njano. 3.20 Populair concert. 6.05 Vocaal en instrumentaal concert. 7 20 Het Peterkwartet. 8.05 Voor Oud-strijders. 8.45 Orgelconcert. 9 5011.20 Orkestconcert. 1220 Gr.pl 12.50 Salon-orkest. 1 50—2 20 Gr.pl. 6.20 Kamermu ziek. 7.35 Gr pl. 8.20 Salon-orkest. 8 50 Hoorspel. 9.35 Salon-orkest. 10 3O_ll 20 Dansmuziek. 484 M.j 12 20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. 1 50—2 20, 5.20, 6.50 en 7.35 Gr. pi. 8.20 Omroeporkest. 9.35 Ween- sche muziek. 10.3011.20 Gr.pl. 9.20 Ber. 9.50 Viool en piano. 1005 Weerber. 10.2011.20 Con cert uit Flensburg. Lijn 1Hilversum I. Lijn 2: Hilversum II. Lijn 3: Brussei \h. 8.05—9.20, Keulen 9.20—1120, Kalundborg 11.20^-12.20, Brussel VI. 12.20 14.20, Keulen 14.20—14.50, Ka lundborg 14.501520, Keulen 15.20—17.20, Beromünster 17.20— 17.50, Berlijn 17.50—18.50, Wee- nen 18.50—19.30, Leipzig 19.30— 21 20, Weenen 21.20—22.05, Boe dapest 22.05—22.45, Weenen 22.45 —24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8.05—8.50, Normandië 8.50—10.20, Lond. Reg. 10.20—12.35, Droitwich 12.35 —14.20, Lond. Reg. 14.20^-15.10, Droitwich 15.1018.20, D.sender 18.20—1850, Droitwich 18.50— 19.10, Lond. Reg. 19.1019.5<\ Daarmee was het nog niet afgeloopen De zangvereeniging „Apollo", waarvan de heer Kaan ook langen tijd werkend lid was, meen de ook niet achterwege te moeten blijven en was ongeveer halfacht op het erf van den heer Kaan bijeengekomen om een drietal nummers te zingen. De heer Kaan zeide zeer getroffen te zijn door deze hulde. „Apollo'' is een der oude vereenigingen in de gemeente en van zijn kant wilde hij gaarne toezeggen, zoo noodig „Apollo" van dienst te zullen zijn. De heer van Ham, de directeur, sprak na mens de vereeniging en in goed gekozen woorden werd de heer Kaan gefeliciteerd Men kon niet lang binnen blijven, want in- tusschen was de muziekvereeniging „Ons genoegen" ook present om een drietal num mers ten gehoore te brengen. Ook hiervoor was de heer Kaan zeer erken telijk. De naam „Ons Genoegen", aldus spr., is zeer goed gekozen. Jelui werken ten ge noegen van de burgerij en tot eigen genoe gen. Bij de oprichting stond ik er sceptisch tegenover, maar ik moet eerlijk bekennen, dat ik mis heb gezien Ook de leden van „Ons Genoegen'' werden binnenshuis ont vangen. Begrijpelijkerwijze was het op den weg zeer druk. JlechUtaken Strafzitting Maandag 18 Nov. Mishandeling. De niet verschenen Texelaar Arie E. had op 3 September het stoute stuk dur ven bestaan zijn mede-eilander, de wel bekende heer Cornelis Boon aan te val len, hem in het gelaat te stompen zoo- dat hij zelfs bloedend werd verwond en eep bult op zijn onpchulditr hpofd opliep. De heer E. vermeende geld te moeten vorderen van Boon en toen deze over dracht van het verlangde duimkruid nier naar wensch verliep, trad hij op de bovenomschreven strafbare wijze op. Gevorderd werd 30 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak conform den eiech. Een langgevingerde Heldarsdie juffrouw. Een 25-jarige gehuwde Heidersche dame, Aaltje B., huisvrouw P. M., te Hel der, was gedagvaar op des politierech- tersjour om zich te verantwoorden over 't laakbar efeit, dat zij omtrent Mei zich had schuldig gemaakt aan diefstal van diverse dameskleeren, kouzen, hand schoenen en een damestaschje. allee eigendom van mej. H. M. Dorre, die haar kleederen had achtergelaten in de Sta tions-restauratie in een ongesloten kast, van welke fraaie gelegenheid mej. M. gebruik had gemaakt haar slag te slaan. Hoe verdachte tot dit laakbare feit was gekomen, scheen ze zelf niet te kunnen verklaren. De heer Wiggers, die zelden in derge lijke treurige zaakjes wordt gemist, toonde zich niet afkeerig haar een kans op reclasseering te gevsn en adviseerde eevoorw. straf. Haar ir.an verdient slechts 13 en er zijn ook kinderen. De officier 6tapte nu in 's heeren Wig gers schuitje en requireerde, onder waar schuwing aan de patiente, haar zwak karakter ter dege te herzien, 2 maanden gev. voorw. met een proeftijd van 3 jaar. Vonnis conform den eisch. Ongewenschte bezoekers in de geref. kerk. Een drietal plattelands jonge heeren, we zouden liever zeggen lummels, de 18 jaar niet te boven gaande en luiste rende naar den naam van Piet V., Jelles M. en Corn. Gr., hadden op 14 Juli een bezoek gebracht aan de gereformeerde kerk te Andijk in den morgendienst en zich alstoen op een zoodanig onordelijke wijze gedragen, dat de toezichthouder Piet Kooyman hen gelaste het kerkge bouw te verlaten, aan welk bevel niet feuilleton 5225 G. P. BAKKER 53) „Je kunt gelijk hebben", viel Saxon haar opgewonden in de rede. „Het zou ook een aanwijzing kunnen zijn, een boodschap: In de nabijheid ligt de schat begraven Ik zal J'Su1l" j1,Visterde ze- »Ik g^oof, dat ik iets hoorde Saxon legde zijn oor tegen den muur luisterde scherp. „Ja", klonk zijn oordeel! „Heel ver weg hoor ik plassende voetstap pen. Er komen menschenHij haalde een pistool te voorschijn zette de scherpe schop die aan zijn gordel hing, naast zich neer. „Klim over den muur. Verberg je daar. Ik zal ze warm ontvangen". „Neen, neen", fluisterde Marion. „Vlug, kom mee. Samen achter die steenen, dan kunnen we hooren en zien, wat ze in hun schild voeren". „Je hebt weer gelijk", beaamde hij. „Een ongeziene vijand telt dubbel". Saxon hielp haar over den muur. Ze gin gen op 'n paar steenen zitten. Hij drukt» haar een pistool in de hand. Vol spanning wachtten zij de komende gebeurtenissen af, HOOFDSTUK XXXIII. „Hier in deze afschuwelijke spelonk zou de schat begraven zijn", klonk een heldere stem op een ietwat spottenden toon. „Het ziet er hier onheilspellend genoeg uit, om bang van te worden. Een smal pad en een groote diepe moeraspias. Zeer geschikt voor verborgen schatten. Zet de lantarens daar maar neer. Ze geven tenminste een beetje lichtEn wat is daar achter dien muur?" „We hebben die brokken steen opgesta peld en met kalk aangevuld; daar achter is de gang ingestort". „Weet je het zeker, Peter? 't Was een ellendige tocht". „Ja, Bastiaan en ik zijn hier reeds eeni ge malen geweest. We hebben den boel een beetje opgeruimd en in de gang op de minst begaanbare plaatsen steenen gelegd. Je moet niet vergeten dat we een vadem ot tien gedaald zijn. Het is gelukkig een bui tengewoon droge zomer. Als de Elbe niet zoo laag stond, zouden we hier als ratten verzuipen. Het grondwater zou zooveel stijgen, dat het één vuile watermassa zou zijn tot boven aan het gewelf. Bij flinke re genbuien zouden de schatten voor ons ver loren zijn". „Hoe weet je, dat de kostbaarheden hier liggen?" „Ik ben er bij geweest dat ze verborgen werden. Zé lagen op een andere plaats on der het huis met den toren, maar mijn vriend' de oude wonderdokter, meende dat ze daar niet langer veilig waren. Met ons drieën hebben we ze hier heen gesleept. Een 1 zwaar karwei, drie dagen lang hebben we er aan gewerkt". „En jij bent de eenige, die dat weet?" „Ja". „Hoe zoo?" „De wonderdokter vernam, dat de plaats waar ze begraven lagen bekend geworden was. We konden ze nog juist op tijd in vei ligheid brengen. Toen de Pappenheimers de plek hadden gevonden was het nest leeg". „Wie was de andere helper?" „Schwarz". „De wonderdokter nam ons een eed af, dat we met niemand er over mochten spre ken, maar zooals je wegt, hebben ze hem in een hinderlaag gelokt en doodgeschoten- Schwarz deelde zijn lot. Ik werd gevangen genomen, redde iqijn leven, maar dat is weer een andere geschiedenis. De plek heb ik niet verraden. Ik ben de eenig overge blevene die weet, waar de kostbaarheden zijn. Ze liggen daar". Hij wees naar het vunzige water. „Nadat we den schat in dien afgrond begraven hadden, hebben we den muur van onderen doorgebroken en het water stroomde binnen met zoo'n vaart dat we ons slechts met moeite in veiligheid kon den brengen". „En heeft niemand je kunnen zipn?" „Onmogelijk. We hebben zorgvuldig op gepast dat we niet bespied werden. Ik her inner me nog dat we bij het overbrengen van een groot pak sluipende voetstappen meenden te hooren. We hebben overal ge zocht, alle gangen afgeloopen, maar nie mand gevonden. Blijkbaar waren het ratten, die zijn hier bij duizenden". „En Bastiaan?" Hij was altijd mijn boezemvriend. Alleen zagen we geen kans den schat te lichten. Daarom nanjen we jou, den man van Werben, als derde in het geheim. We we ten, dat je vele vrienden heht en niet kei- zersgezind bent. Jij zpudt oqs kunnen hel pen om de kostbaarheden naar een veilige plaats te vervoeren en te verkoopen tegen de volle waarde". De man van Werhen, een langbeenige donkere man met een haakneus, zei: „Je hebt je woord gebroken, Peter". „Neen, ik deed mijn eed aan mijn vriend en hij is dood. De schat zou hier anders eeuwig blijven liggen". „Gelijk heb je'% zei de man van Werben, „maar het goed behoort ons niet". „Aan wien dan? De rechtmatige eigenaar is keizer Ferdinand. Von Pappenheim is in zijn dienst. De eigendommen waren rech tens verheurd toen de stad veroverd was Oorlogsrecht. Zouden yyij ze aan den keizer geven?" Keliik". mengde Bastiaan zich in het gesprek. „Geen van ons drieën zou willen, dat keizer Ferdinand ze kreeg om zijn soldaten te betalen, die tegen ons, Protestanten, vechten". „Je hebt mijn bezwaren weggeredeneerd" antwoordde de man van Werben „Ik geloof dat er voor ïuUie meening veel te zeggen valt. Vertelde de wonderdokter je niet aan wien ze oorspronkelijk behoorden?" „Neen. Hij was zeer geheimzinnig Hij had haast, wist niemand te vinden om hem dadelijk te helpen. Hij zei: „Wil je mij hel pen gaarne, maar verder gaat het je geen duivel aan. Begrepen?" „Zou er,veel zijn?" „Heel veel. Misschien voor een millioen. Overvloed, rijkdom, weelde. Alles kan je thans voor goud koopen", beweerde Peter. „De mooiste vrouw ter wereld zal de mij"? worden. Zij zal mij niet weigeren, als 'k met zooveel geld kom. In aeze ellendige tijden is ieder bang voor armoede Eep vrouw vraagt niet meer: Heb ik hem lief- Maar ze berekent nauwkeurig of de man genoeg heeft een onbezorgd, rijk bestaan te verzekeren. Mooi of leeTijk, jong of oud, dom of verstandig, geestig of vervelend, doet er allemaal geen steek toe, zonder geld zou ze mij nooit nemen, doch als ik ri]k ben" „Gelijk heb je, Peter", sprak de man van Werben. „Wat is dat voor geluid?" vroeg hij eens- klaos „Ben je bang?" „Bang, ik? Strijk dat maar door, maar ik meen iets te hooren". „Zeker weer die vervloekte ratten", o°r" deelde Bastiaan. „Steek de fakkels aan. Zet ze tussch®f! dje steenen. Ratten schuwen het licht. zjin banger voor ons dan wij voor hen Wacht even". Hij haalde een zwaar pi»t°o1 te voorschijp, scnoot het af in het water- Het klonk als een kanonschot, de echo her haalde het meerdere malen. t „Nu zullen ze den eersten tijd wel koest jn". Er volgde een doodschte stilte. KaM ging de man van Werben zijn pistool weer laden. (Wordt vervolgd)- zijn

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6