DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Wet tegen cumulatie van pensioenen aangenomen. No 275 Dit nummer bestaat uit drie blaaen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 21 November 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Tweede Kamer Tweeërlei standpunt ten aanzien van verkregen rechten. De radio-uitzendingen. Werktijd! bij de posterijen. 3 ai te fit and John Rushworth Jellicoef De oorlog in Oost-Afrika. Waf vandaag de aandacht trekt Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2 50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PFR GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels f 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiio 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Den Haag, 30 November De Kamer heeft het wetsontwerp op de cumulatie zonder stemming aange nomen Het brengt een wijziging van Je pensioenwet 1922, c« provinciale w de gemeentewet en eenige andere wetten. De heer Sneevliet \rf.' c ie het voorstel afkeurde als veel te weinig vergaande, zeide, dat „de breede massa" het wets ontwerp zeer goed begreep. De perstrj- bune intusschen had een niet geringe moeite, om het te begrijpen want het betreft een zeer ingewikkelle materie Een uitwerking in bijzonderheden zou ons op onbescheiden veel plaatsruimte komen te staan. Voorgesteld wordt, de vooruitzichten op cumulatie van pen sioenen te beperken. In het algemeen worden verkregen rechten geëerbiedigd. Maar er komt een einde aan de non- activiteitstractementen van ambtena ren. die Kamerlid geworden zijn, toege kend volgens overgangsbepalingen van een wet van 1923. En voor gemeenten en provincies wordt het mogelijk om pen sioenen, toegekend aa„ oud-wethouders en oud-gedeputeerden, In verband met de tijdsomstandigheden te wijzigen. Het wetsontwerp ontneemt aan ge meenten en provincies de autonome be voegdheid, om pensioen of wachtgeld toe te kennen aan oud-wethouders en eud-gedeputeerden, en bepaalt in plaats hiervan, dat hun een in drie jaar afloo pend wachtgeld kan worden toegekend; het eigenlijke ouderdomspensioen voor deze mensche i gaat eerst in. alt zij vijf- en-zestig jaar zijn. De heer Van Braam beek (s.d.) heeft een amendement ver dedigd om deze regeling te schrappen en gemeenten en provincies haar be voegdheid te laten, maar behalve zijn fractie was niemand ervoor; hij trok het dan ook maar in. Van beteekenis is verder een bepa ling, waarvan o.m. het gevolg zal zijn, dat een oud-ambtenaar, tevens oud-wet houder, later met zijn beide pensioenen niet meer dan 4000 zat moeen trekken Hetzelfde zal gelden voor een oud-lid van Gedeputeerde Staten. Het pensioen van oud Kamerleden kan men niet be perken zonder grondwetsherziening. Hebben zij echter tevens ambte-iaars- pensioen, dan zal hierop een beperking kunnen worden toegepast. De heeren Zandt (s.g.), Linebeek (h.g.), Vervoorn (platteland), Van Houten (c.d.). Westerman (n.h.), Albarda (s.d.), Sneevliet (r.s.) en De Vi6sei (c.p.) be toogden in verschillenden toonaard, dat het wetsontwerp niet ver genoeg gaat De bezuiniging, welke het oplevert, zal, vtr~v«k?n hij de totale uitvaven d°r openbare lichamen, zeer onbelangrijk zijn. Het groote publiek maakt zich hier van dikwijls een overdreven voorstel ling. Maar er zijn voor het wetsontwerp, zooals de regeering schreef, psycholo gische redenen. Men zou kunnen zeg gen. het gaat niet orn de knikkers, maar om het spel. Ten aanzien van de cunmiatie bestaan -ekere misstanden, w««ke des te scherper als een onrecht wO'den gevoeld nu zoovelen van ons volk werkloos zijn of met groote veria- Ring van hun verdiensten te kampen hebben. Deze tegenstelling schept een voedingsbodem, w aarop de N. S. B kan gr'>eien. Verschillende sprekers keurden oe demagogie van de N. S. B in dit ver hand af. Maar eveneens keurden zij af, at de verleende pensioenen niet wor- den verlaagd. De regeering heeft dit af lezen met een beroep op verkregen hechten, maar zij stelden hiertegenover, "at de regeering geen verkregen rech on erkent bij de Indische de spoorweg- de Nederlandsche ambtenaarspen- soh nen' sociaal-democraten intus- d nen doen dit wel en ir. Albarda erken- nu dan ook. dat dit hen bij de kwestie Drt Urr,u'at'6 in 'n moeiliikheid brengt. wei Iefth€n De Visser en Sneevliet even Voor ennen verkregen rechten wel Oiaar DQe,Mch«n met lage inkomens. Per nip' voor oud-functionnarissen. die Zoi (tl* nen U'1 °P«nbare kassen trekken, o-v stemming heeft de Kamer de gen r<1nu",Khf>na'ln(z€n welke die verkre- aanu>,,c bevatten goedgekeurd met staatki/H-ntr communisten en de eenr (*wrpf°'"meerdei. benevens ingen Sneevliet, Westerman, w m «i 9 9 m VVV yw Van Houten en Vervoorn tegen waren. Tevoren had de Kamer met 53 tegen 7 stemmen een motie-De Visser verwor pen, waarin zij zou hebben uitgespro ken, dat de bestaande cumulatie niet voldoende wordt bestreden, en zou heb ben besloten, het debat te schorsen om de regeering in de gelegenheid te stel len, een wetsontwerp van wijdere strek king in te dienen. Minister De Wilde maakte het zich met zijn verdediging van het beperkte karakter van het wets ontwerp wel erg gemakkelijk. Een mo tiveering, w aarom in dit geval de regee ring wel verkregen rechten erkent, maar in 't algemeene pensioenvraagstuk niet, kregen wij niet te hooren. Dat na de totstandkoming van deze wet het met de ontevredenheid in het land over de cumulatie uit zal zijn die illusie maken wij ons niet Bij de afhandeling van de Posterijen- begrooting, welke de Kamer, met de stem des heeren Sneevliet tegen, heeft aangenomen, heeft zij met 56 :egen 24 stemmen moties-De Visser, tegen uit breiding van het instituut der arbeids- contractanten en ten gunste van invoe ring der acht-en-veertig-urige werkweek, verworpen. Met de communiste:, stem den alleen de sociaal-democraten en de een.ingen Arts, Sneevliet en Van Hou ten voor. De katholiek Schaepman klaagde over. verspreiding, door de posterijen van circulaires met aanbeveling van kwak- za'versmiddelen, welke de couranten voor haar advertentiekolommen weige ren. Minister De Wilde zei, dat men van meening kan verschillen over de vraag, wat een kwakzalversmiddel is. maar zal aandacht aan de zaak wijden. Zendtijden. De heer Drop (s.d.) was niet best te spreken over het feit, dat de Vara den zendtijd, welken zij op nationaie feest dagen, aan de viering w aai van zij niet wil meewerken, aan andere omroepver- eengingen moet afstaan, niet vergoed krijgt. Mr. Boon (lib.) daarentegen ver- de ligde deze regeling, maar was onte vreden over de uitbreiding van de radio controlecommissie met een sociaal democraat. Er is voorts gesproken over de pogingen van de omroepverenigin gen en de dagbladen om tot ove. een stemming te komen over de kwestie van advertenties, van opneming van radio programma's in de couranten, enz. De minister verklaarde, dat de regtering hierbij zorgvuldig moet zwijzen, omdat ingrijpen zoo licht een pacificatie kan verhinderen. Mr. Teulings (r.k.) wil de radio later dan acht uur 's morgens la ten beginnen, maar ir. Louwes (lib.) voelt meer voor vervroeging, met het oog op het platteland, waar men vroeg uit de veeren is. Minister De Wilde legde er nadruk op, dat het bedrijf der Posterijen er in de eerste plaats is voor het publiek en dat het daarnaas het personeel goed moet I _'j jgenen. Z. i. is een werkweek van één-en-vijftig uur voor bestellers, zaa'- chefs en lager technisch personeel niet te lang. Er zijn nu nog zevenhonderd bestellers in het land te veel. Overplaat sing van die vaste krachten is lastig. Het instituut van arbeidsrontractanten is soepeler. Zonder stemming heeft de Kamer een motie-IJsselmuiden (r.k) goedgekeurd, waarin zij de regeering uit- noodigt te bevorderen, dat geleidelijk bij de Posterijen de arbeidsduur buiten noodzaak de acht-en-veertig uur niet zal overschrijden. De bewindsman gaf aan deze motie een soepele uitlegging en verklaarde toen. er geen bezwaar tegen te hebben. Hij zou met den directeur- generaal over den werktijd spreken. Van 1 Januari af zullen de radio distributiebedrijven aan de omroepver- eenigingen een vergoeding voor haar uitzendingen betalen. Blijkens een verklaring van den com munist Wijnkoop heeft zijn fractie tegen de begrooting van Buiten'andsche Zaken gestemd, omdat de r-\geering een erken- *!ng van Sovjet-Rusland iminorec' vindt. De heer Sneevliet stemde tegen vanwege de medewerking der regeering aan de sancties tegen Italië Met 69 teeer 4 stemmen heeft de Kamer deze be grooting aangenomen. Admiraal Jellicoe, de opperbevelheb ber van de Britsche vloot in den we reldoorlog, is gisteren in den ouderdom van 75 jaar te Londen overleden. Jellicoe heeft een verkoudheid opge- loopen op wapenstilstandsdag, II No vember j.L, tijdens de plechtigheden bij de cenotaaph. Eerst was een long aan gedaan, maar later scheen er een ver» betering in den toestand te zijn inge treden en gistermorgen werd zelfs ver klaard, dat de ziekte een gunstige wen ding had genomen. Gisteravond is de admiraal dus nog betrekkelijk onver wachts overleden. John Rusworth Jellicoe was op 5 Decem ber 1859 geboren als zoon van een kapitein ter koopvaardij. Als dertienjarige jongen, in 1872, Kwam hij bij de marine nam in 1882 deel aan de veldtocht in Egypte, maakte in 1893 de schipbreuk van de Victoria mee, het vlaggeschip van de vloot in de Middelland- sche Zee, dat geramd werd door de Camper down en diende van 1898—1901 in het Verre Oosten, waar hij onder Sir Edward Sey- mour gedurende den Bokser-opstand chef van den staf voor de operaties te land en ter zee was. Bij Pelsjang werd hij in 19CK) zwaai gewond. In de volgende jaren was hij meestal bij de Admiraliteit werkzaam, tot hij in 1910 wederom een commando ter zee aannam, van 1910—1911 als bevelhebber van de At lantische vloot en van 19111912 als be velhebber van de tweede divisie van de thuisvloot. Bij de vlootmanoeuvres van 1913 slaagde hij erin met de aanvallende vloot door de vijandelijke linies heen te breken, de kust te bereiken en een landing te verrichten, een resultaat dat de Admiraliteit noopte om de kust- en Kanaalverdediging geheel te her zien en te verbeteren. Na de manoeuvres keerde Jellicoe als Twegde Zeelord van de Admiraliteit terug, maar nog voor het uitbreken van den oor log bevond hij zich weer op de thuisvloot bij Scapa, als onderbevelhebber, aangewezen als opvolger van Sir George Callaghan, wiens diensttijd in enkele maanden zou zijn afgeloopen. Toen het duidelijk werd. dat het uitbreken van den ooriog niet zou kunnen worden voorkomen, werd het wenscheiijk geacht, niet langer met de mutatie te wach ten en Jellicoe werd tot opperbevelhebber benoemd, met den rang van admiraal. Ge durende twee jaar zou hij de buitengewoon moeilijke taak vervullen om de zg. Grand Fleet te organiseeren en te oefenen en ge- vechtsklaar te houden. De gevólgde taktiek van blokkade uit de verte bood hem voor- loopig geen gelegenheid om zijn verdiensten naar buiten te laten blijken. Dat geschiedde eerst op 31 Mei 1916, in den slag bij het Skagerak. over den uitslag waarvan de mee- ningen verdeeld geweest zijn, maar welken men het allengs als een succes voor de En- gelschen is geen aanrekenen, dat de Duitsche vloot het sindsdien niet meer gewaagd heeft, om het tegen de Grand Fleet op te nemen. Op het eind van November 1916 werd Jellicoe echter uitgenoodigd om de taak van Eersten Zeelord van de Admirali teit te aanvaarden, hetgeen hij deed met leedwezen over den post, dien hij verliet en waarop Beatty zijn opvolger werd Ook op zijn nieuwen post ontbrak het hem niet aan kritiek, omdat hij er niet in slaagde den Duitschen onbeperkien duikbootoorlog den baas te worden Op het eind van 1917 trad hij dan ook af en aan het eind van den oor log werd hij als burggraaf van capa tot Pair verheven, aan welken tite' hij later dien van burggraaf. Brocas van Southampton toe voegde Het parlement betuigde hem zijn dank en schonk hem een gift van 50.000 In 1925 werd hij tot graaf verheven Nadat de oorlog afgeloopen was. werd hij in 1919 nog tot groot-admiraal benoemd, nalat hij voordien een bezoek aan de dominiums ge bracht had. om advies uit te brengen over de verdere organisatie van hur vloten. Het volgende iaar werd hij tot gouverneur gene- raaT van Nieuw Zeeland benoemd wat hij tot 1924 het jaar waarin hij de ieeftiids grens bereikte, geete-en is. Van 1928—1932 trad hij daarna nog op als voorz tter van het Bri'sche I e?ioen. Als theoreticus heeft Jellicoe zich laten gelden met ziin twee in 1920 verschenen boeken The Grand Fleet '91416, jets Crea- tjon Development and Work en The Crisis of the Naval \X ar. Hij was getrouwd met Florence Gwen doline Cayzer en had vijf dochters en een zoon Dritsche waardeerin«r Admiraal Raeder, de opperbevelhebber vrn 'e Duitsche oorlogsmarine heeft het vol o-ende verklaard naai aanleiding van den dood van Jellicoe De opperbevelhebber van de Duitsche oorlogsmarine en de geheele Duitsche vloot betreuren oprechf den dood van admiraal Jellicoe, die als ridderlijke tegenstander van de Duitsche vloot in den wereldoorlog, met name in den slag in het Skagerak, door de geheele Duitsche marine hoog geschat werd en onder de oudere Duitsche marineofficie ren vele persoonlijke vrienden telde. De Duitsche oorlogsmarine betreurt het overlijden van den admiraal des te meer, omdat zij zijn wensch kende eens de jonge Duitsche vloot te bezoeken. Men had hem dan willen verzoeken de Duitsche vloot de eer te bewijzen aan de herdenkingsplechtig heden van de gevallenen in den slag in het Skagerak zoowel de Duitsche als de Engelsche deel te nemen in het voorjaar van 1936. De Duitsche oorlogsmarine strijkt de vlag voor den greoten admiraal van de Britsche vloot. De 'oestand aan het front. De oorlogscorrespondent van het D.N.B meldt, dat twpe Italiaansche colonnes van Makalle en Hausien zijn opgerukt, om een omtrekkende beweging te maken om het plateau van Tembien, waar de troepen van Ras Seyoem staan. Het is bekend geworden, dat in den nacht van 17 op 18 November een escadron cavallerie in botsing is geko men met een Abessinische afdeeling, die werd teruggeslagen. De Abessinische verlie zen zouden groot zijn. Aan Italiaansche zijde sneuvelde ritmeester Rinaldi, terwijl eenige ruiters gewond werden. In het Italiaansche hoofdkwartier wordt gemeld, dat Abessinische troepen oprukken in de richting van Sjelikot. Zij zouden voornemens zijn het Italiaansche front bij Makalle en Dolo aan te vallen. De strijd in Tembien. Volgens de in de Abessinische hoofdstad ontvangen berichten nemen de gevechten in de provincie Gheralta in Tembien steeds grooteren omvang aan, waardoor de op- marsch der Italiaansche troepen belem merd wordt. Uit betrouwbare bron ver luidt, dat ongeveer 10.000 man in afzon derlijke afdeelingen deelnemen aan de guerilla in deze streken. Een Italiaansche poging om aan de Webbe Sjebeli op te rukken is naar ver luidt afgeslagen. Ten zuiden van Makalle zijn Dinsdag en Woensdag groote Italiaan sche eskader bommenwerpers verschenen, die trachtten door het werpen van bommen den nog niet voltooiden opmarsch der Abes sinische troepen te belemmeren. De Keizer, die Dinsdag per vliegtuig naar het front is vertrokken zou vermoede lijk weer spoedig naar Addis Abeba terug- keeren. Het doel van zijn reis is onbekend Er verluidt, dat hij zich naar het Noorde lijk front, naar Dessie begeven zou hebben om den strategischen toestand te bestudee- ren. Andere geruchten maken evenwel mel ding van een ontmoeting van den keizer met generaal Nassiboe in Djidiiga. De strijd in het Noorden. De correspondent van de „Dailye Tele- graph" meldt, dat de Abessinische bevel hebber Ras Aveloe met een duizendtal uit gelezen manschappen den pas, die van Adoea naar de heuvelen toegang geeft, bezet houdt en den Italianen zware verlie zen toebrengt. Inmiddels worden de groote- re Abessinische operaties uitgesteld tot De cember. De officier, die de troepen aanvoerde, welke zes tanks hebben veroverd te Anele, heeft daarover persoonlijk verslag uitge bracht en uitvoerig uiteengezet welke ope raties met succes zijn uitgevoerd ter bestrij ding van de mechanische strijdmiddelen, die nu riet langer gevreesd worden. Ten Zuiden van Makalle zijn 10 perso nen gedood en dertig gewond tengevolge van bombardementen. Uit Ogaden wordt gemeld, dat daar hevige koortsen woeden. De Italiaansche afweermaatregelen. Gisteren is ook in de banken de ononder broken kantoortijd ingevoerd. Theaters en bioscopen moeten hun avondvoorstellingen vroeger aanvangen en eindigen. Ook op het electriscbe licht wordt thans energiek bezuinigd. Terwijl tot dusverre alle straten tot middernacht haar volledige verlichting behielden, wordt thans reeds te half elf de verlichting ben rkt. Op de huiseigenaars is een beroep gedaan om uitsluitend natio- naJc'rod'-'-ten voor herstel, enz. te gebrui l en. Het is verder de bedoeling dat ook op de verwarring zeer wordt bezuinigd, zooals de centra'e verworm^nr slechts enkele uren rer dag in werking is F.en waarschuwing? ..Popoio d'Itaha" nub'iceert een der in de Italiaans,'re rers thans gebruikelijke be schouwingen over de onrechtvaardige be handeling dé d« rrr'vndhe 'en Italië doen geword'i tcv.r Ita're toch in d"n wereld oorlog g-'mïren he~ft de overwinning tot stand te brengen na eerst neutraal te zijn gekb rn D re beschouwing beëndigt het (ad diti" al e Ver met de woorden: „Na de neutralitc't, de int rventie, de overwin ning en de trouwe samenwerking bevindt *7 t'1 n'v* nr Hp laatste rroof Of' Groote Raad is op 18 De*.emLer weer bij-' D-e vroegere admiraal der Engel sche vloot overleden. (Buitenland.) De oorlog in Afrika. (Buitenland). Italië en de sanctie6. (Buitenland). De toestand in China. (Buiten land). Geen wereldtentoonstelling te Am sterdam in 1938? (Binnenland). Concentratie Oranje-Naesau-mijnen. (Binnenland). Hakenkruisvlag van Duitsch schip te Amsterdam gescheurd. (Binnen land). Trein vermorzelt op den onbe- waakten overweg nabij Apeldoorn twee menschen. (Binnenland). Het incident Aljechin—Euwe. (Sport). Ieder Nederlander zwemmer. (Sport). (Zie verder eventueel laatste berichten.) een geroepen. Italië zal morgen evenals vandaag een groote mogendheid en een be slissende kracht in Europa zijn. Tegenover de Italiaansche mededelingen omtrent de vrijwillige onderwerping der burgerlijke bevolking verklaart de Abessi nische nota, dat Abessini tot dusverre zijn gebied tegen den aanvaller niet heeft ver dedigd. Derhalve heeft de civiele bevolking voorloopig het juk van den vijand op zich moeten nemen en evenals in alle door den oorlog getroffen gebieden hebben de opper hoofden der civiele bevolking met den vijand onderhandeld. Wanneer de civiele be volking door een voorloopige onderwer ping een afslachting tracht te ontkomen, be- teekent dat echter niet, zooals de Italiaansche nota beweert, dat zij zich stelt onder de be scherming van Italië. Toch zijn dergelijke beweringen steeds door den aanvaller naar voren gebracht De Italiaansche regeering heeft dit unfaire op treden volmaakt door te beweren, dat haar invasie verplichtingen tot bescherming van de bevolking geeft. Welk verstandig mensch zou aan dergelijke onwaarheden geloof kun nen schenken, waar het toch om een gebied gaat, waarin de heilige stad van Abessinië de wieg van het keizerrijk en de graven van zijn koningen sedert eeuwen gelegen zijn? De Abessinische regeering wijst vervol gens in deze nota de Italiaansche verwijten betreffende het voortbestaan der slavernij van de hand. Het betreft een huichelachtig gebaar van de Italiaansche regeering, dat alleen hen kan bedriegen wien de sociale verhouding m Oost-Afrika en de onmogelijk heid om met één klap een eeuwenoude in stelling op te heffen, onbekend zijn. In ieder geval heeft de Italiaansche regeering zelf de slavernij in haar eigen Afrikaansche koloniën nog niet uit den weg kunnen ruimen. Ten slotte wordt in de nota verklaard, dat de Abessinische regeering ook bij deze ge legenheid op de meest nadrukkelijke wijze tegen iedere poging om een regeling tot stand te brengen op de basis van de oorlogs kaart protesteeren moet. Als slachtoffer van een ongerechtvaardigden aanva! dien uitge voerd is onder unfaire omstandigheden, zou de regeering en zou het volk van Abessinië weigeren een voorste! te bestudeeren, dat den aanvaller direct of indirect een beloo ning zou geven voor zijn misdaad. KORTE ONDERBREKING VAN HET KONINGSMOORD-PROCES. In de zitting van gisteren in het. proces tegen de personen, die beschuldigd zijn in verband met den moord op koning Alexander en Barthou, verklaarden de drie beklaagden, dat zij geen woord zouden zeggen, zoolang hun verdediger niet in zijn functie zou wor den hersteld. Het gerecht voegde hun als verdediger toe Saudinot, deken van de orde van advocaten te Lyon. Deze verklaarde, dat hij de be klaagden ook tegen hun wil zal verdedigen. Hij wilde echter eerst kennis nemen van de stukken. Het gerecht onderbrak daarom de zitting tot Donderdagmiddag. BOTSING TUSSCHEN TREIN EN AUTO. Vier dooden. De directie der rijksspoorwegen te Stuit- gart deelt mede: Woensdag om 18 45 uur is op den onbewaakten overweg bij post 73 tusschen Urlau en Friesenhofen een perso nenauto met 4 inzittenden op trein 17 Lout- kirch-Isny ingereden De vier inzittenden van den wagen, allen uit Leutkirch, werden ge dood. Van de treinreizigers en he* treinper- sonee' is niemand gewond. De machinist had de voorgeschreven signalen gegeven.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1