Jieck School 8s5ss9RNs Keen dienst. (Recht&zaken JUxHHHciaal 'tlieuws grootschermer langendijk (Boeken Jijdschciften Winterdienst in ons ontbijt. r/root en toch was er een matige handel, met prijzen van 6 tot 9.50 per 100 K.O. De aanvoer van vruchten en druiven is groot genoeg, vooral van appelen. Voor druiven is meer vraag en ook tafclperen zijn duur. Daarentegen golden appelen (behalve Goud- reinet en Present van Engeland) bitter wei- n fjruiven kocht men voor 15 tot 30, ap pelen 4.50 tot 9, tafelappelen als Goud- reinet en Present van Engeland golden 9 tot 17. Keukenperen 4 tot 9, tafelperen 14 tot 22, alles per 100 K.G. De overige aanvoer, in hoofdzaak kleine partijtjes of af wijkende kwaliteit, geeft geen reden tot ver melding. NIEUWE NIEDORP. T ninboo wvereeniging. Dinsdagavond had in het lokaal van den heer Kossen een vergadering plaats van de tuinbouwvereeniging Nieuwe Niedorp en omstreken om gelegenheid te geven opgaven te doen van het beplante veld en de geteelde hoeveelheid bewaarkool, om alzoo een over zicht te krijgen van de schade, die hier door de draaihartigheid en de luizen is aange licht. De opkomst van leden was groot. Uit de gedane opgaven tijdens de vergadering bleek #el, dat bij vele bouwers de oogst van be waarkool allerbedroevendst was. Velen kwamen niet tot 100 K G. per snees toe, joowel roode als Deensche kool. De vergadering meende dat ieder, die lid van een veilingsvereeniging was, onver schillig waar, in verhouding tot de geleden schade moest worden gesteund Voor het elders geopperd plan van te werkstelling in eigen bedrijf voor 5 per week of iets dergelijks van de overheid, ver wachtte men hier niet veel. De vergadering sprak zich uit voor een steun op het niet door de draaihartigheid en luizenplaag aangetast pi/duct tot b.v. 500 K.G. per snees. De secretaris zal in den geest van de ver gadering een en ander in de Noordermarkt- bondvergacering bespreken. Blijkt het daar bij, dat eet streven is om een. dergelijke steunregeling alleen voor Langend ijk tot stand te brengen, dan zal men zich tot B. en W. van Nieuwe Niedorp en Winkel wenden, om zoo mogelijk ook deze gemeente in een steunregeling voor bewaarkool te betrekken. In overleg met den Marktbond zal men zich tot de bevoegde instanties wenden om gedaan te krijgen, dat de tuinders voor 1936 tijdig hun teelt vergunning krijgen. Hierna sluiting. Ds. J. Drenth te Broek op Langen- dijk komt voor op het tweetal voor pre dikant bij de chr. geref. kerk te Sassen- heim. Ds. D. van Peursem te Uitgeest is beroepen tot predikant bij de herv. ge meente te Maastricht Tot notabel der herv. gemeente de Rijp zijn herkozen de heeren J. Hoog straten en F. Bruntink. GESLAAGD. Geslaagd voor het examen wiskunde L. O., de heer J. A. van Hee te Stroet-St. Maarten (N.-H.) KERKELIJK JUBILEUM TE HEERHUGOWAARD. Gemeld is, dat de heer Brouwer, pastoor aan de parochie van het H. Hart, onder al gemeene belangstelling van de parochianen zijn 25-jarig priesterfeest vierde. Men verzoekt ons te vermelden, dat de parochie waarvan de heer Biouwer het noofd is, Zondagmiddag haar 25-jarig be staan heeft gevierd. PREDIKBEURTEN. Zondag 24 November. Dringend verzoeken wii opgave voor deze rubriek tot uiterlijk Vrijdagmorgen 10 uur. Later ontvangen opgaven kunnen alleen geplaatst worden, indien ze wijzigingen ALKMAAR. GrOote Kerk10 uur, ds. Warners. Kapelkerk10.30 uur, ds. Deetman, 6 uur, ds. Kloosterman, van Amsterdam. Rem. Geref. Gemeente10.30 uur, ds Rappold. tv. Luth. Kerk, 10.30 uur, ds. Makkink. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. Kuiper, collecte. Geref. Kerk, 10 uur en 5 uur, de heer Schenkeveld, cand. te Koudekerk fierst. Apost. Gem., Toussaintstraat, 10 "ur en 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur, dienst. VVi/z. Chr, Jeugdkerk, in de Ev. Luth. Kerk, n.m. 7 uur, ds. Baar. "rij Ev. Gem., Geesterweg la, 10.15 uur 7.30 uur, ds. Ruys. Chiderwerp: Het Mysterie des Lijdens. 12 uur, zondags- Stads-evangelisatie, Laat No. 56, 10 uur, ï'Jdingsdienst, 8 uur openbare samenkomst; j^dei'dagavond 8 uur openbare samen- B1R UIT DE OMGEVING. BARSINGERHORN, geen dienst. ^opsgezuule Gemeente, 10 uur, ds. v. d. BtRGEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. ei, Kerk, 10 uur en 5 uur, de heer Mager. tvangelisatie Maranatha, 10.30 uur, ds ni'nt.5r„,Linden- van Amsterdam. ^'EHUIZEN, 10 uur, ds. Loysen. bof D AAN ZEE> 10 uur' ds Ro°" d* 8JbdND AAN DEN H0EF' 10 UUf' GRr>c,T Z'e Schoorl. rondoSpTSCHERMER, 9 30 uur' Boe' Matti!10 uur< ds. Bloemhoff, tekst Neder J Onderwerp: Zoekende zielen. Kerk la;,,, "eeniging, aan de 'tördam uur' Bakker, van Ara HeeRHUGOWAARD, geen dienst, KOEDIJK, 9.30 uur, ds. Baar. NIEUWE NIEDORP, geen dienst. Doopsgez. Gemeente, 10 uur, ds. Haars. OOSTGRAFTDIJK, 7 uur, ds. Loysen. OUDE NIEDORP, 10 uur, ds. de Leeuw, van Dirkshorn. OUDESLUIS, 10 uur, ds. Witkop. PETTEN geen dienst. SCHAGEN, 10 uur, ds. v. d. Poel. SCHERMERHORN, geen dienst. SCHOORL, 10 uur, ds. Boeke. SINT MAARTENSBRUG, 10 uur, ds. Eikema. SINT PANCRAS, 9.30 uur leesdienst, 3 uur ds. Molenaar. STOMPETOREN, geen dienst, vacature. tvangelisatie, 10 uur, de heer W. v. Veen, in Amsterdam. URSEM, geen dienst. WARMHNHUIZEN, geen dienst. WESÏGRAFTDIJK, geen dienst. WINKEL 7 uur, ds. Boeke. ZUIDSCHERMER, geen dienst. van RIJWIELPLAATJES GEHEELD? Voor het Amsterdamsche gerechtshof ston den in hooger beroep twee inwoners van iaarlem terecht, verdacht van heling van gestolen rijwielplaatjes, gestolen uit de orandkast van den ontvanger der belastin gen te Apeldoorn. Behalve 300 kostelooze rijwielplaatjes (voor werkloozen) hadden de inbrekers een bedrag van 7600 buitge maakt. Een aantal van deze gestolen plaatjes bleek later te Haarlem in het bezit van een timmerman te zijn, die ze op zijn beurt weer aan een rijwielhandelaar verkocht had. Wegens heling stonden deze beide perso nen voor de rechtbank te Haarlem terecht, wegens heling; zij ontkenden en werden door de rechtbank vrijgesproken. In hooger beroep merkte de president op, dat het toch wel vreerad was, dat de ver dachten niet aan misdrijf hebben gedacht, toen de twintig gloednieuwe plaatjes werden aangeboden. „Dat riekt maar misdrijf, hè?" zeide hij. De rijwielhandelaar verklaarde, dat hij dacht, dat de plaatjes bij werkloozen waren opgekocht, wat volgens hem herhaaldelijk gebeurde. De procureur-generaal, mr. dr. D. Rei- lingh, requireerde tegen den timmerman zes maanden gevangenisstraf en tegen den rij wielhandelaar vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en 20 boete E>e verdediger, mr. Stomps, pleitte vrij spraak, subs. clementie. Arrest 5 December. DE SPOORWEGAANSLAG TE OUDEBROEK. A.s. Dinsdag voor den Krijgs raad. Dinsdag a.s. zullen voor den krijgsraad tt 's-Hertogenbosch een drietal beklaagden be trokken bij den spoorwegaanslag in Augus tus j.1. te Oldebroek gepleegd, terecht staan. Aan den 20-jarigen gewoon dienstplich tigen so'daat van het derde regiment veld artillerie te Breda H. G H. is ten laste ge legd, dat hij op 18 Augustus 1935 des avonds ongeveer te 8 uur te Oldebroek op zettelijk gevaar voor het spoorwegverkeer heeft veroorzaakt tusschen de halte Olde broek en den blokpost Wezep, door op een klembout van een klemstoel, waarmee een spoorstaaf van de lijn Amersfoort-Zwolle aan een dwarsligger was bevestigd, den klemboutsleutel en den kraagschroefsleutel verticaal te plaatsen en op ongeveer een me ter afstand onder en naast denzelfden spoor staaf een ijzeren stophamer met den steel naar boven te plaatsen, waardoor gevaar is ontstaan dat de trein, die daar 's avonds omstreeks half tien passeert, zou ontsporen, althans, dat het aan zijn schuld is te wij ten, dat gevaar voor het spoorwegverkeer is ontstaan. De gewoon dienstplichtige korporaal H B K., oud 20 jaren, van hetzelfde regiment staat terecht terzake, dat hij als meerdere op zettelijk het omschreven misdrijf heeft toege laten. De derde beklaagde is de 20-jarige gewoon dienstplichtige soldaat J. A. W. van hetzelf de regiment, die zich te verantwoorden heeft omdat hij heeft nagelaten van dit misdrijf tij dig aan justitie of politie kennis te geven, terwijl hij kennis had van het plegen der ge noemde feiten. Als getuigen worden gehoord de machinist B J. Stegema en de hoofdopzichter J. B. Schultebern, beiden in dienst van de N'eder- landsche Spoorwegen en wonende te Zwolle en de wachtmeester dér Kon. marechaussee J. van Zanten te Oldebroek. Inzake J. A. W. zal mr. Baudoin te 's-Her togenbosch als verdediger optreden en voor de beide andere beklaagden mr. Bloemarts te 's-Hertogenbosch. heer Fokker als vliegtuigfabrikant direct en ook indirect bij het oogmerk der commissie is betrokken. In dien brief worden op zeer belangrijke punten den heer Fokker negen vragen ge steld. Terwijl de commissie tevens vraagt om eventueele opmerkingen en voorstellen, niet door die negen vragen aangeroerd, eveneens te harer kennis te brengen. Dit is een belangrijke uitnoodiging, waar uit zeker wèl blijkt hoe hoog men in Ameri- ONZE POSTVLUCHTEN. De Kwak is gistermiddag om 5.18 uur op Schiphol geland en had 154 K.G briefpost en 1 K G. pakketpost aan boord. De Sperwer (uitreis) vloog gisteren van Parijs naar Rome. ka de meening van Fokker aanslaat. een constructeur als MIST TE CROYDON. De 4-motorige F. 22, P. H. A. J. R. (Roerdomp) van de K. L. .M, welk toestel Donderdagmiddag om 12.43 uur van Schiphol naar Londen was vertrokken, heeft wegens mist Croydon niet kunnen be reiken. Het vliegtuig, dat bestuurd werd door Evert van Dijk, is daarom te Grave- send geland. EEN SPOOR VAN KINGSFORD SMITH? Uit Singapore wordt gemeld, dat de ka pitein van het stoomschip Pasha draad loos heeft meegedeeld, dat hij op het eiland Saijer aan de Westkust van Siam in de golf van Bengalen, gisteren vuursignalen heeft waargenomen. Hij heeft getracht het eiland te naderen, hetgeen door den hevigen wind echter niet mogelijk was. Men acht het mogelijk, dat deze signalen afkomstig zijn van den op deze route vermisten vlie ger Kingsford Smith en zijn metgezel en 'n vliegtuig heeft opdracht gekregen onmid- dellijk een onderzoek in te stellen. FOKKER'S ADVIES GEVRAAGD. Verhooging van veiligheid luchtverkeer. De voorzitter van de sub-commissie voor vliegtuigonderzoek der Handelscommissie van den Senaat der Vereenigde Staten heeft zich in een brief tot den heer A. H. G Fokker gewend om advies met betrekking tot het verhinderen van vliegtuigongelukken. In dezen brief schrijft de heer Royal S. Copeland dat het de taak van zijn sub commissie is om toe te zien dat, bij den snellen vooruitgang der vliegtuigtechnieck, ook met den veiligheidsfactor terdege reke ning gehouden wordt. In de laatste vijf jaren is de vooruitgang enorm geweest. In elk opzicht. Zoodat het reizen langs den luchtweg zeer populair is geworden. Ten einde zijn hulp in te roepen in deze materie schreef de Amerikaansche voorzit ter aan Fokker bedoelden brief. Omdat de WATERONTTREKKING DUINEN IN KENNEMERLAND. De heer P. Heilker, lid der Provinciale staten van Noordholland, en eenige andere Staten-leóen hebben het volgende voorstel ingediend De Staten der provincie Noordholland be sluiten, Gedeputeerde Staten uit te noodigen. zoo spoedig mogelijk een commissie van des kundigen te benoemen, aan weike wordt op gedragen a. een onderzoek in te stellen naar die ge volgen der wateronttrekking door het Pro vinciaal Waterleiding Bedrijf aan de gronden in Kennemerland voor de aldaar gelegen cultuurgronden; b. indien het resultaat van dat onderzoek daartoe aanleiding geeft, aan Gedeputeerde Staten zoodanige voorstellen te doen welke zooveel mogelijk de eventueele nadeelige ge volgen dier wateronttrekking voor de ge noemde gronden opheffen. Onder voorzitterschap van den heer D. Pascha hield de afd. Zuid- en Noordschermer van het Noordhollandsche Witte Kruis haar najaarsiedenvergadcring ten huize van den heer J. Kay op Woensdag 20 November. De vergadering was bezocht door 16 leden. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen, uitgezonderd het verzoek der malaria commissie, die door derving van overheidssubsidie thans de Witte Kruis-afdeelingen vraagt om finan- cieelen bijstand Na eenige bespreking werd 5 voor genoemde commissie beschikbaar gesteld. In de bestuursvacature, ontstaan door het vertrek van den secretaris-penningmeester, den heer N. Waterdrinker, werd voorzien door de benoeming van den heer J. Pilkes, terwijl de heer D. Pascha, die aftredend was, herkozen weid met 13 stemmen. Het ligt in de bedoeling, dat de afd. om het andere jaar, behoudens bijzondere om standigheden, ter algemeene vergadering vertegenwoordigd zal zijn. Voor de a.s. jubileum-vergadering wer den als afgevaardigden benoemd de heeren D. Pascha en J. Pilkes. Het bestuursvoorstel om 5 extra be schikbaar te stellen voor de afgevaardigden voor den feestmaaltijd vond geen steun. De afgevaardigden verkiegen vrij man daat, echter ligt het in de bedoeling de can- didatuur van mevr. Teekens—Kunst te steu nen. De behoefte aan een cursus voor huise lijke ziekenverpleging werd hier niet ge voeld, daar men hier beschikt over een wijk verpleegster. Besloten werd personen, die na gevraagd te zijn geen lid wenschen te wonden, bij eventueele aanvrage om materiaal geduren de een termijn "an 3 maanden huur laten betalen, waarna zij alsnog kunnen toetreden. Ledenvergadering „Het Witte Kruis". De afd. Langendijk van de N.H. Ver. Het Witte Kruis vergaderde Donderdagavond in het lokaal van den heer L. Hop te Noord- scharwoude. Naar aanleiding van de door den secreta ris, den heer F. Morijes Fzn., voorgelezen notulen werden door den heer C. (Je Boer Wzn. eenige vragen gesteld. Hem werd ge antwoord, dat „Vechtoever" nog niet opge heven was. De pensioenregeling voor de zus ters is in orde. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van zuster Leegwater over den moedercursus. Op den laatstgehouden bestuursvergade ring was besloten een moedercursus te hou den. Thans hebben zich nog maar zes deel neemsters opgegeven. De vraag is nu: Wat moeten wij doen? De zuster schrijft, dat er altijd, als de cursus aan den gang is, nog wel wat bijkomen. Als het niet doorgaat 'kost het 15, wanneer het wel doorgaat 23 bij een deelname van 10. Men besloot daarom, dit jaar nog door te gaan Toege laten worden meisjes vanaf achttien jaar. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering behandeld Op deze algemeene vergadering zal meteen het 60- jarig bestaan van de vereeniging worden herdacht. Voor de vervulling van de vacature, ont staan door het bedanken van den heer D. Schoenmaker als hoofdbestuurslid, adviseer de het bestuur de candidatuur mevr. Teekens- Kunst te steunen. De vergadering ging hier mede accoord. Naar aanleiding van de door de afdeeling Alkmaar gestelde vraag over het al of niet juist zijn van het overleg van de hoofdbestu ren van Het Witte Kruis en Wit-Gele Kruis, deelde de voorzitter, de heer Jb. Rutsen, mee, dat het hier betrof een kwestie tusschen de afdeelingen van beide vereenigingen te Alk maar. De afgevaardigden kregen vrij man daat. De begrooting gaf geen aanleiding tot be sprekingen. Het H.B. stelde voor, de commis sie voor kinderhygiëne op te heffen en een nieuwe commissie in het leven te roepen en daarvoor een reglement samen te stellen. De vergadering sloot zich bij dit voorstel aan. Eenige wijzigingen van het huishoudelijk reglement werden goedgekeurd. Men gevoel de wel voor het houden van cursussen voor huiselijke verpleging van zieken, waarvoor het H.B. een crediet van 1000 aanvraagt. De afgevaardigden kregen vrij man daat. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren Jb. Rutsen en F. Moeijes. In de commissie voor het nazien van de rekening zal de heer K. G. Reinders worden verzocht. De aftredende bestuursleden, de heeren H. van wuijlen, H. Glas en G. IJff. werden herkozen. Bij de rondvraag merkte de heer F. Moeijes op, dat de op de bewijsjes voor het uitleenen van materiaal aangebrachte aan duiding dat de uitleening geschiedt voor zes weken, niet beteekent, dat de patiënt zes we ken ziek zal zijn. De aanduiding is gemaakt, omdat het materiaal wel eens niet vlot terug komt. Na de mededeeling, dat Shelltox voor de leden gratis verkrijgbaar is, volgde sluiting. Moderne bouwkunst in Nederland. Onder redactie van de architecten dr H. P. Berlage, W. M. Dudok, ir. J. Gratama, ir. A. R. Hulshoff, Herman van der Kloot Mey- burg, J. F. Staal en J. Luthmann (Berlage overleel inmiddels) werd in 1932 door de uitgevers N.V. W. L. en J. Brusse, Rotter dam, een aanvang gemaakt met de uitgifte van 'n 20-tal monografieën met afbeeldingen en plattegronden van de beste voorbeelden van woonhuizen, flats, landhuizeh, boerde rijen, winkels, warenhuizen, kantoren, fabrie ken, poldergemalen, watertorens, silo's, sta tions, scholen, kerken, raadhuizen, postkan toren, begraafplaatsen, ziekenhuizen, ver- eenigings- en sportgebouwen, zweminrichtin gen, café's, bioscopen, bruggen enz. Het doel van deze uitgave is een overzicht te geven van de beste architectonische uitin gen in Nederland sinds 1900. Slechts één criterium werd gesteld, n.1. dat de bouwwer ken in deze uitgave opgenomen, in hun soort karaktervol moesten zijn. Op één na, te weten het nummer over „Het ameublement van de straat" (kiosken, toilet- gebouwtjes, wachthuisjes, lantaarns enz) zijn thans alle nummers verschenen. Dezer dagen verscheen het nummer, gewijd aan de middenstandswoning, het huis voor een gezin. Dit nummer bevat afbeeldingen en platte gronden van scheppingen van H. A. J. en Jan Branders, ir. J. W. C. Boks, Co Branders, Johan Brouwer, irs. B. Bijvoet en J Duiker, G. Feenstra, ir. J. B. van Loghem, J Luth mann, J. Roodenburgh, G. Rietveld, Frans Lourijsen, G. J. Rutgers, F. den Tex G Ver steeg, Jan Wils, Zandstra, Giesen en Sijmons (de veelbesproken atelierwoningen te Am sterdam) en van den dienst der stadsontwik keling en volkshuisvesting te den Haag. De nummers zijn ook afzonderlijk in den boekhandel verkrijgbaar. Dit nummer voor 2.75 ingenaaid en voor 3 gebonden. Nu wij de geheele uitgave overzien, kun nen wij met overtuiging constateeren, dat de in bouwkunst belangstellende in de meer dan 1000 afbeeldingen en 500 plattegronden een schat bezit van hetgeen er de laatste jaren door de besten in den landen op bouw kundig gebied werd samengesteld. Aan de typografische uitvoering van het werk is buitengewone zorg besteed. Wij hebben bij de verschijning van de eer ste nummers de uitgave een cultuurdaad ge noemd en handhaven nu de uitgave bijna voltooid is deze conclusie voor 100 pCt. Na kennisname van dit werk wordt het genot van het reizen door ons land vergroot, omdat men daardoor beter de. beteekenis van onze bouwkunst begrijpt en het niet meer wonderlijk vindt, dat zooveel buitenlandsche bouwkundigen daarvoor naar ons land ko men, omdat zij weten, dat de bouwkunst in Nederland op hoog peil staat en een bloeien de kunst is. Voor allen die in bouwkunst be lang stellen is deze uitgave van groote be teekenis. Ook voor hen die er over hebben te oordeel en en dit vaak moeten doen na voor lichting door onvoldoend bevoegden, is het wenschelijk dat zij voor deze uitgave, die wij ook in het bezit wenschen van onze nij verheidsscholen, kennis nemen. Het Novembernummer van „Het Haagsch Maandblad", uitgave van H. P Leopold's Uitg. Mij. te den Haag, onder redactie van Mr. Dr. W. M. Westerman en S. W. F. Margadant, vangt aan met een artikel van Mr. A. P. Cohen Stuart over „Abessinië: Feiten, vragen, ant woorden", een artikel, dat goed gedocu menteerd is en zeker actueel kan wor den genoemd. Dr. H. M. Alvares Correa behandelt het onderwerp „Devaluatie: „Een po ging tot scherpere omlijning van het vraagstuk". F. J. Los schrijft over „Rus- land's toenadering tot Europa vóór Pe ter de Groote". Dr. A. Lijsen behandelt het onderwerp „Carnegie en het Vredes paleis". M. W. EttyLeal, financieel- economische redacteur van Aneta te 's Gravenhage publiceert een artikel over „Valsche muijters en falsarissen", terwijl van C. Bsse. van Boerop een bij drage werd opgenomen over Genève Stamboel—Trebiroudo en van M. Bsse van Ittersum—van Ittersum een ver handeling over het onderwerp weg naar Soeti Andreas", een belangrijk klooster in Joego-Slavië. Ook ditmaal eindigt het nummer met een tendentieus geschreven maand- schouw, die steeds interessant is om zijn anti-democratische strekking, doch gelukkig geen maatstraf is voor de be langrijkheid van de overige artikelen. door MARTINE WITTOP KONING. De „winterdienst" in ons dagelijkseh leven beperkt zich niet tot spoor- en tramgidser is óók sprake van in den huiselijken kring. Kachels worden gezet, warme kleeren komen de plaats innemen van het dunne zomergoed, het „hoekje bij den haard" komt meer in trek dan de plaats bij het venster. Ook de maaltijden passen zich aan bij het koudere jaargetij: het middagmaal met zijn stamppot en zijn erwtensoep; de koffietafel met het zeer geliefde „warme hapje" bij de boterhamhet ontbijt met zijn stevig bord dampende pap. Er is iets gezelligs in dat winter-ont- bijt. En juist het feit, dat we er geduren de het laatste halfjaar niet meer aan ge dacht hebben, doet het ons thans dub bel waardeeren. als iets wat den glans van het nieuwe met zich brengt Zullen we ons houden aan de oud-Hol- landsche overlevering en gort kiezen als grondstof? O wel, voelen we meer voor de Schotsche en Engelsche gewoonte en bepalen we ons tot havermout? Dat hangt van verschillende overwe gingen af. „Van den 6maak" zullen de dischgenooten zeggen; de een houdt meer van gort, de ander veel meer van havermout „Van het werk" zegt moeder; en ze denkt aan havermout vlug kóken-de zelfs! die slechts eenige minuten noodig heeft, terwijl de gort om even zoo veel halve uren vraagt. „Van de kosten", meent een ander en ze vergelijkt dan niet enkel den prijs van de grondstoffen maar ook dien van de verbruikte brandstof. Er is u ziet het al wel meer kan6 voor de havermout. Onoverkomelijk zijn echtr de bezwaren teen de gort niet: we kunnen b.v. om kooktijd uit te sparen en toezicht overbodig te maken heel goed onze toevlucht nemen tot de hooi- kist of krantenmethode voor het gaar maken; we kunnen zelfs de pap kant en klaar van de melkinrichting ontvangen een maatregel, die trouwens óók geldt voor de havermoutpap. Wat de voedzaamheid betreft, staan beide soorten pap vrijwel gelijk: gort en havermout ontloopen elkaar niet veel in voedingswaarde, terwijl de hoeveelheid melk per bord pap (2 4 4 dl.) voor beide graanproducten ongeveer hetzelfde zal zijn, evenals de suiker, die er gewoonlijk over wordt gestrooid. 't Is de melk natyurlijk, die de hoofd rol vervult; en 't is verrassend om waar te nemen, hoe gemakkelijk bij menig een speciaal bij kinderen de melk er met het bordje pap in gaat, terwijl ze in den beker of het glas zoo licht wordt... „vergeten" zullen we maar zeggen! De recepten, die hier volgen, toonen aan de huisvrouw verschillende moge lijkheden; ze zal dus in staat zijn te kiezen in verband met de omstandig- h- den zooals die zich in haar gezin voordoen. Gort met warme melk (4 personen). 150 gr (1 ons of 2 kleine theekopjes) gort, snuifje zout, 1 L water (nl. 5 maal zooveel water als gort), ongeveer 1. kokende melk, wat êuiker. Laat de goed gewasschen gort in de voorgeschreven hoeveelheid water eeni ge uren weeken; breng ze in hetzelfde water met een ietsje zout aan de kook en laat ze zachtjes gaar worden (ongeveer 2 uur). Verminder desgevvenscht dezen lan gen kooktijd door de gort in het water slechts Vi uur te laten koken, de pan dan in de hooikist of in kranten te pak ken en ze daarin minstens 6 uur te la ten staan (gedurende den nacht b.v.). Dien de gort koud op, als een stevige massa; giet er op de diej>e borden ko kende melk over en strooi er wat suiker op. (Op deze wijze kan de gort dus heel goed den vorigen dag worden bereid; alleen de melk moet voor het ontbijt worden gekookt). Havermout met warme melk (4 personen). IX ons (ongeveer 4 kleine theekopjes) havermout, snuifje zout, 12 dl. (12 kleine theekopjes) water, ongeveer 1. koken de melk, wat suiker. Breng het water met een snuifje zout aan de kook, strooi er roerende de ha vermout in en blijf roeren, tot de vloei stof weer kookt. Laat de havermout op ee> zacht vuur gaar en dik worden, af en toe roerende (10 üt 15 minuten). Presenteer de havermout koud (dus b.v. den vorigen dag gekookt) met ko kende melk er over en wat suiker. Havermoutpap (4 personen). l'/« 1. melk, 100 125 g. (1 1'/» ons) havermout( afhankelijk van de ge- wenechte dikte), snuifje zout, wat suiker. Breng de melk aan de kook, strooi er roerende de havermout in en laat ze op een zacht vuur gaar worden, nu en dan roerende (ongeveer een kwartier). Dien de pap warm op en strooi er op de borden wat suiker over. Gortpap (4 personen). 1 flesch gortpap, wat stroop of suiker, desverkiezende een klontje boter. Breng de pap uit de flesch over in een gaaf pannetje en warm ze voorzichtig (steeds roerende) op. Hoer er vóór het opdoen misschien een klontje boter door en presenteer de pap met stroop of met suiker.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 11