DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Tweede Kamer tot diep in den nacht bijeen. DE OORLOG IN OOST-AFRIKA. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 276 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 22 November 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Tweede Kamer Wijziging militaire pensioenwetten. - De justitiebegrooting geeft aanleiding tot tal van vragen en opmerkingen. Duitsche propaganda in Nederland. fiaqelijhsch De toestand aan de gevechtsfronten. Weinig nieuws. DE NEGUS OP REIS. Waf vandaag de aandacht trekt,.. 4. ALKMAARSGH Den Haag. 21 November. Wijziging militaire pensioen wetten Justitiebegrooting De regeering heeft wijzigingen van de militaire pensioenwetten voorgesteld, met de behandeling waarvan de Kamer vanmiddag een aanvang heeft gemaakt Er zullen ver anderingen in worden aangebracht, welke in de practijk noodzakelijk zijn gebleken. En er zijn bovendien drie min of meer belangrijke punten bij betrokken Het eerste punt is de beperking van de cumulatie van militair pensioen en andere inkomsten uit de publieke kassen. Hiertegen had niemand bezwaar. Het tweede punt is de, door de regeering voorgestelde, opheffing van den militairen pensioenraad. Er wordt f 22.000 door be spaart! en de regeering meent, dat dit college weinig meer te doen heeft en zij het wel zon der zijn adviezen af kan, nu het eenmaal voor een omvangrijke jurisprudentie heeft ge zorgd. Ook kan de regeering altijd nog ad viezen aan den burgerlijken pensioenraad vragen. Minister Colijn voerde één en ander aan tegen de heeren Duymaer van Twist (a.r.), K. ter Laan (s.d.) en Tilanus (c.h.), die den pensioenraad wenschen te zien voort bestaan. omdat zijn adviezen h.i. den betrok kenen meer waarborgen geven, dat zij krij gen, waarop zij recht hebben. Het derde punt is een wijziging van de bepalingen omtrent verlies van pensioenaan spraken bij niet-eervol ontslag. De militair, dien het uitvoerend gezag niet-eervol ont slaat, verliest alle recht op pensioen, maar hij, tegen wien bij rechterlijk vonnis als bij komende straf ontslag uit den dienst, zonder ontzetting, wordt uitgesproken, behoudt zijn recht op pensioen. Om aan deze onge lijkheid een eind te maken, stelt de regeering voor, aan alle gevallen van niet-eervol ont slag het verlies van recht op pensioen te ver binden. Het uitvoerend gezag wordt dan be voegd, in sommige gevallen genade voor recht te laten gelden en dus een uitzondering op den algemeenen regel te maken. Met dit voorstel was de heer Tilanus het eens, maar de heeren Schaepman (r.k.) en K. ter Laan hebben het bestreden. Zij vinden het ver keerd, dat de beslissing, of een veroordeelde militair pensioen krijgt, den rechter uit han den genomen en naar den minister en den centralen raad van beroep overgebracht wordt. En zij wenschen, dat militaire en bur gerlijke ambtenaren in pensioenkwesties ge lijkelijk zullen worden behandeld Volgens minister Colijn moet het vraagstuk van deze gelijkheid afzonderlijk en in zijn geheel wor den onderzocht en kan het niet incidenteel worden opgelost. Voor Z.Exc. is het op het oogenblik de hoofdzaak, dat alle militairen gelijkelijk zullen worden behandeld. De heer Schaepman had amendementen ingediend, maar die bleken veranderd te moeten worden. Daarom werd het debat geschorst. De justitiebegrooting. Verschillende wenschen. Daarna is de behandeling van de begroo- "ig van Justitie aangevangen. De inbeslagneming van persen van „De Tribune" en van „Volk en Vaderland" als van voorwerpen, waarmede een delict is ge- P'eegd, werd afgekeurd niet alleen door mr. Westerman (n.h en den heer Schalker (c p.), ®aar ook door ds Van der Heide (s.d.); mr doon (lib.) opperde er tevens bedenkingen tegen en drong erop aan, dat de desbetref- 'ende strafzaken althans spoedig zullen Worden behandeld. Laatstgenoemde afgevaardigde wenschte een krachtiger handhaving van het uni- rmverbod tegenover de N.S.B en keurde torM de Haa8sche politie bij colportage- firi fn van dezc beweging een soort in-of- srii 6 ^emonstratie goedkeurt en zelfs be- «Eerst de straai en dan de staat" is De i 8 geweest, waarschuwde mr. Boon poli .eer Schaiker verweet der Amsterdamsche N Partijdig optreden ten gunste van de trent i en veftelde wonderlijke zaken om- Partieuf1 comniissaris Broekhof, die aan zijn vanpp 'ïre a£tres correspondentie zou ont- voor r V3tn de Duitsche Gestapo, bestem l hun wPrLtapo'aRenten te Amsterdam, die er ten on wJan, maken °m anti-Nazi-emigran- aeeren C(lerlandschen bodem te bespion- V°lgen<; aa? Duitschland uit te leveren ^he üesta er .Walker schrijft de Duit- P0 m die correspondentie niet on zichtbare inkt mededeelingen /oor de Ge- stapo-agenten, aldus commissaris Broekhof bij den neus nemende. Betoogde ds. Van der Heide, dat de mi nister krachtiger moest optreden tegen den jeugdstorm van den heer Geelkerken, de heer Duymaer van Twist bepleitte zeer krach tig onverwijlde maatregelen tegen de machts vormingen der N. S. B., die ruiterbrigades. motorbrigades, stoottroepen, weer-afdeelin- gen, enz. opricht. De regeering heeft hier tegen „eerlang" een wetsontwerp aangekon digd, maar de heer Duymaer maakte terdege duidelijk, dat er haast is bij de zaak. Hij sprak van een staatsgevaarlijken toestand. Mr. Westerman oogstte een lachsucces, toen hij in verband met de stijging der cri minaliteit het Duitsche strafrecht aan het onze ten voorbeeld stelde. Het regende in terrupties tijdens zijn rede. Toen hij Duitsche cijfers citeerde aangaande misdrijven tegen het leven, riep men „Is Röhm daar ook bij en toen hij verklaarde, dat ginds de misda digheid afneemt, interrumpeerde de commu nist Roestam Effendi: „En de Nazi-partij dan?" Mr. Westerman's aanbeveling van een Sicherungsverwahrung, waarvan het doel bescherming van de betrokkenen zou zijn, wekte een storm van ironische vroolijkheid. Op gansch anderen toon besprak mej. Katz (c.h.) de stijging der criminaliteit ten onzent. Velen kunnen de boeten niet betalen en moe ten daarom aan het ondergaan van een vrij heidsstraf wel de voorkeur geven, wat mej. Katz aanleiding gaf tot de opmerking, dat de rechterlijke macht bij de bepaling van het boeterecht rekening moet houden met de draagkracht der veroordeelden. Ds. Van der Heide voelt ervoor, dat vrij willige castratie mogelijk zal worden ge maakt, maar zijn partijgenoote mevr. De Vries—Bruins bleek het niet met hem eens en noemde als bezwaar, dat men dit middel al leen bij mannen kan toepassen, omdat de in greep bij vrouwen ernstige gevolgen kan hebben, en dat het geen zin heeft, aan zwak zinnigen toestemming tot castratie te vragen. Mevrouw Bakker—Nort (v.d.) en mr. Boon zetten uiteen, dat wij ons ondanks het huwelijkstractaat met Duitschland niet be hoeven te storen aan het Duitsche verbod voor Ariërs, om met niet-Ariërs te trouwen. Als Duitschers hier een huwelijk willen slui ten, dat m Duitschland zelf verboden is, kunnen zij volgens deze afgevaardigden hier rustig trouwen, omdat onze wetgeving de begrippen Ariërs en niet-Ariërs niet kent en wij bij de naleving van een tractaat niet ver plicht zijn, het onmogelijke te doen. Ons 'and zit tot in 1939 aan het tractaat met Duitschland vast. maar mr. Boon merkte op, dat wij toch goed zouden doen, het aan stonds op te zeggen, vanwege het moreele effect. De dames Bakker—Nort en Katz bepleit ten een meer afdoende regeling van de dieren bescherming in het wetboek van strafrecht. In het voorloopig verslag was al aange drongen op een regeling van het dierenrecht, waarbij de dieren niet alleen object, maar ook subject van recht zouden zijn. Mr. Vervoorn (platteland) wenschte een regeling voor onderlinge 'waarborgmaat schappijen, speciaal ten behoeve van leden op het platteland, die gedupeerd worden, als het bestuur hun aanspraken in eigen hand houdt. Mr. Coops (lib.) klaagde, dat ambtenaren van het openbaar ministerie zich bij de be handeling van strafzaken soms noodeloos krenkende uitlatingen veroorloven welke met de zaak in geenerlei verband staan. De heer Sneevliet (r.s.) was ontevreden, omdat de minister hem geen toegang geeft tot de gevangenis te Leeuwarden, welke hij wil inspecteeren. Mr. Terpstra (a.r.) drong aan op een her ziening van de wet op het arbeidscontract, waardoor de opzegtermijn, welke nu voor de meesten in loondienst slechts een week be draagt, zal worden verlengd. Hij wilde ook bewerkstelligd zien, dat patroons personeel, dat onder de wapenen moet voor herhalings oefeningen, deswege niet zullen ontslaan, en bepleitte voorts spoed bij de regeling der rechtspositie van reizigers en agenten. De heer Drop (s.d.) verlangde instelling van een speciale commissie voor moderniseering van het arbeidsrecht. Avondvergadering. In de avondvergadering is dr. Kortenhorst (r.k.) aan het woord gekomen. Hij sloot zich aan bij den heer Duymaer van Twist, dat de regeering krachtiger tegen de N.S-B, moet optreden. Nadrukkelijk wees hij op het gevaar, dat van Duitsche zijde allerlei pro paganda via Duitsche agenten wordt ge maakt. Hij toonde een lijst van tachtig Duit sche politieke organisaties, die in alle deelen van ons land ageeren. De heer Zandt (s.g.) protesteerde ertegen dat de Zondag wordt verlaagd tot zonde dag, bestreed den aandrang inzake vrijwil lige castratie en wenschte maatregelen tegen crematie en invoering van de doodstraf Minister van Schaik zeide in zijn rede, dat hij aandacht wijdt aan dierenbescher ming, maar geen regeling begeert, waarbij het dier subject van rechten is. Inzake het Duitsche huwelijksrecht merkte Z.Exc. op, dat eerst zes maanden voor den afloop van het tractaat (in 1939) opzegging van het verdrag moet plaats vinden. Het is de vraag of een Duitsche Ariër met een Ne- derlandschen Jood kan trouwen. Volgens Z Exc. zelf kan elke Duitscher in ons land met eiken Nederlandschen onderdaan trou wen, maar het moet nog worden uitgemaakt. De regeering overweegt de vraag, of het verbieden van bladen niet moet worden mo gelijk gemaakt bij de komende grondwetsher ziening. Z.Exc. heeft den leden der politie aangeschreven dat zij persorganen, die de persvrijheid misbruiken door de overheid te verguizen, geregeld moeten controleeren. De minister hoopt in de aanstaande week het wetsontwerp tegen particuliere machts vorming in te dienen. Hij verdedigde de inbeslagneming van persen van „De Tribu ne" en van „Volk en Vaderland", zeggende, dat zij een afschrikwekkende werking heeft gehad. Het colporteeren heeft over het alge meen volgens Z.Exc. geen moeilijkheden opgeleverd, al stak hij niet onder stoelen of banken, dat N.S.B.-colporteurs weieens uit dagend optreden. Maar, aldus de bewinds man, de politie behoort de orde te handha ven. Hij verklaarde voorts, dat aan het uniformverbod streng de hand zal worden gehouden. Dr. Kortenhorst, volgens wien alle Duitsche politieke vereenigingen moes ten worden verboden, kreeg van den minister ten antwoord, dat daarmee de Duitschers in een uitzonderingspositie zouden worden ge plaatst. Op politieke agitatie wordt toezicht gehouden. Mr. Westerman, die de afneming van de criminaliteit in Duitschland ten voorbeeld had gesteld, kreeg van den minister te hoo ren, dat men met Duitsche cijfers voorzichtig moet zijn en dat, als men veel menschen opsluit, zij vanzelf niet meer misdadig kun nen zijn. Voor vrijwillige castratie van misdadigers bleek de bewindsman nog geenszins gewon nen. Hij betoogde o.a., dat men er heel voor zichtig mee moet zijn, omdat dr. Sanders in zijn bekende werk tal van castraties heeft beschreven, welke door ziekte werden ge volgd. In verband met de mededeelingen des hee-1 ren Schalker, verklaarde Z.Exc., dat de Ne- derlandsche politie voeling houdt met de politie van alle landen, zoodat het mogelijk is, dat zij ook met Duitsche functionnarissen samenwerkt. De bewindsman zegde toe, te zullen over wegen, in hoeverre het aanbeveling verdient, alsnog organisaties van belanghebbenden te hoorep over de kwestie van herziening va.i het Arbeidsrecht. Z.Exc. wil den heer Sneevliet niet tot de Leeuwarder gevangenis toelaten, omdat het hem niet gewenscht voorkomt, dat iemand, die revolutionnaire propaganda voert, daar rondloopt. D heer Sneevliet diende een motie in, waarin instelling wordt gewenscht van een parlementaire commissie, die de reglemen ten der gevangenissen en den toestand der gevangenisbevolking zou moeten onder zoeken. De voorsteller maakt zich blijkbaar ongerust over de behandeling van de mui ters van „De Zeven Provinciën". Over de motie wordt morgen gestemd. Bij de replieken verklaarde Z. Exc. nog, dat hij op het oogenblik bezig is, te onder zoeken, wat er in ons land voor Duitsche centra zijn en waarmee zij zich bezighou den. Bij de artikelsgewijze behandeling vroeg ds. Van der Heide, waarom de preventieve hechtenis niet wordt toegepast jegens den gewezen Haagschen hoofd-commissaris van politie, die verdacht wordt een valsche handteekening geplaatst te hebben en wiens zaak de rechter-commissaris onderzoekt (Het betreft de rol van den heer Van t Sant in de affaire-Vredenburch). De mi nister legde er nadruk op, dat hij volstrekt niet de bedoeling heeft gehad, de zaak in den doofpot te stoppen en dat hij. zelfs per soonlijk onderzoek van stukken door schrift kundigen heeft bevorderd. Preventieve hech tenis was niet noodig. Is de instructie afge- loopen, dan zal Z. Exc. overwegen, of er aanleiding is tot het doen van mededee lingen. Ds. Van der Heide drong erop aan, dat de directie van gevangenissen zal worden opgedragen aan menschen met paedagogi- sche bekwaamheid, opdat er een andere geest in de gestichten kome. Mej. Katz bepleitte een behandeling van vrouwelijke gevangenen, met den aard der vrouw over eenkomende en mevrouw BakkerNort deed desgelijks. Minister Van Schaik ant woordde, dat de meeste van de in een des betreffend rapport aanbevolen maatregelen aanzienlijke onkosten meebrengen. Hij noemde zich financieel aan handen en voe ten gebonden. Waar wat gedaan kan wor den, zonder dat het geld kost, zal hij doen. Hij zal overwegen, of de jeugd in een be paalde gevangenis kan worden geconcen treerd, zooals mevrouw BakkerNort wenscht. Ds. Van der Heide wenschte, dat jonge veroordeelden in de gelegenheid zullen worden gesteld, de hun opgelegde boete in termijnen te betalen, opdat zij niet in een tuchtschool behoeven te worden geplaatst. Minister Van Schaik wil dit gaarne be vorderen. Mevrouw De VriesBruins (S. D.) wees op de nadeelen, verbonden aan de verla ging van het subsidie voor voogdkinderen. De minister zal zien, wat hij kan doen. De heer Amelink (A. R.) bepleitte de be langen van het personeel der Rijksopvoe- dingsgstichten en Z. Exc. zegde overwe ging toe. Zoo werkte de Kamer een stuk in den nacht om de justitiebegrooting af te han delen! Er zijn slechts weinig berichten van de fronten In het Noorden zijn de Italianen tot wachten genoopt tot den strijd op het Tembien plateau beslist is en in het Zuiden blijft het weer en de slechte gesteldheid van het terrein een beletsel, dat ook het consolideeren van de reeds ingenomen stel lingen bemoeilijkt en dat voorloopig groo- tere actie onmogelijk maakt. Opvallend is het bericht dat de Italianen ten Zuiden van Makkallé zware stukken artillerie opstellen. Hieruit blijkt, dat men hier rekening houdt met een Abessinischen tegenaanval. De berichten over den strijd op het Tem bien plateau, die een zeer verwoed karak ter blijkt te dragen zijn goeddeels veron derstellingen en zij vertoonen weinig gelijk luidendheid. Zij komen bovendien vertraagd door van de Italiaansche linies. ,Syoem schijnt een aanval gedaan te heb ben op een afdeeling inlandsche troepen, doch ueeft zich hierna, naar uien meldt met verliezen, in een hooger gedeelte terug getrokken. De Italiaansche verliezen zouden hierbij ook vrij aanzienlijk geweest zijn. De Italiaansche krachten zijn daar op nieuw versterkt met bataillons Italiaan sche troepen en cavallerie van Askari's. De positie van ras Syoem is inmiddels niet benijdenswaardig, omdat hij bij grootere versterkingen van de Italianen practisch in een val komt te zitten. Hij kan weliswaar den Italianen veel schade toebrengen en vooral veel tijd van hen nemen, wat onder de gegeven omstandigheden bijzonder on gunstig voor hen zou zijn. Men leidt uit het bezoek, dat de negus aan het Zuidelijk front gebracht heeft en den krijgsraad, die in zijn tegenwoordig heid te Dzjidzjiga gehouden is af, dat de Abessinische plannen voor de verdediging van Harrar thans vast staan. Hiermede zou het slechte weer inderdaad een bijzon dere groote schadepost voor generaal Gra- ziani kunnen beteekenen, omdat hij hierme de het voordeel van een niet voldoende ge organiseerde verdediging verloren heeft. De oorlog in Oost-Afrika. (Dag. Overzicht). Het koningsproces te Aix-en- Provence geschorst. (Buitenland). Hitier ontvangt den Franschen ambassadeur. Betere verstand houding tusschen Berlijn en Parijs? (Buitenland). Een schipbreuk op de Noordzee eischt waarschijnlijk 21 dooden. (Buitenland). Gecompliceerde autobotsing bij Zwolle. (Binnenland.) Doodelijk mijn-ongeluk in de Nas- sau-mijn III te Heerlen. (Binnen land.) Onze reisnedacteur bespreekt de kwestie van de buitenlandsche dienstboden. (Binnenland.) Gemeentebegrooting verschenen voor 360.000 tekort dekking ge zocht. (Stad.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) Verder schijnt generaal Graziani ook niet veel geluk te hebben bij het versterken van zijn stellingen tusschen Gorrahei en Dag- gaboer. Abessinische berichten maken bij voortduring melding van aanvallen, die guerillatroepen verrichten op kleinere afdee- lingen Italiaansche troepen, die op weg zijn naar de Italiaansche stellingen. Wat de verdere plannen van den negus zijn is niet bekend. In Abessiische regee- rigskringen kondigt men aan hieromtrent het grootste stilzwijgen te zullen betrachten. Ras Seyoem De reis van den negus Reuter meldt uit Addis Abeba nog de volgende bijzonderheden over de reis die de negus naar Harrar heeft gemaakt: De censuur is de oorzaak dat eerst thans de bijzonderheden bekend worden gemaakt, omdat het groote 3-motorige Fokkervliegtuig waarmede de reis gemaakt werd eventueel een goed doelwit vormde voor vijandelijke toestellen. Toen de negus weer te Addis Abeba geland was kreeg men daar, naar thans officieel gemeld wordt, bericht, dat er boven Harrar en Djidzjiga Italiaansche vliegtuigen verschenen waren. Dit hoeft trouwens niet te beteekenen, dat deze toestel len vijandelijke handelingen tegen het toe stel van den negus in den zin hadden. Het was de eerste maal, dat de negus zich per vliegtuig verplaatste, daar het protocol zulks verbood. Ondanks het incognito, was de reis volgens ooggetuigen een zegetocht. De negus vertrok om half zeven van Addis Abeba met zijn vliegtuig, dat bestuurd werd door den Franschen vlieger René Drouillet. Dit toestel werd begeleid door twee andere toestellen, waarin de lijfarts en de privé- secretaris van den negus gezeten waren. De negus arriveerde om 9 uur te Dzjidzjiga, het hoofdkwartier van het front in Ogaden, en inspecteerde direct de troepen. Hij bracht vervolgens een bezoek aan de hospitalen, waar hij de gewonden decoreerde. Hij maande de soldaten tot voorzichtigheid, doch bestrafte de verraders De keizer hield daarop raad met generaal Nassiboe, den gouverneur der provincie Har rar, en den Turkschen generaal Wehib Pas ja, den technischen adviseur aan het front van Ogaden, om het nieuwe plan de cam pagne vast te stellen, alsmede de gedrags lijn, die gevolgd moet worden ten aanzien van de Mohammedanen, die in dit gebied in de meerderheid zijn. De negus vertrok vervolgens per automo biel om het front in de richting van Dagga- boer te inspecteeren. Hij wenschte de troe pen geluk en toouue groote belangstelling voor de oorlogstrcjieeën, o.a. de vier tanks, die bij Annele zijn buitgemaakt. Hij keerde vervolgens terug naar Dzjidzji ga, waar hij den maaltijd gebruikte mei

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1