Agenda Stad en Omqeoinq WeecAeeicfU £aatste Berichten GEMEENTE-BEGROOTING DIENST 1936. Voor een tekort van f 360.000 dekking gezocht. het doodelijk ongeval bii de overdekte. H. PETTE Jzn. t [iotuqêEZ -u DE TOESTAND VAN MGR. JANSEN. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. In de Oude Doelen tot en met 24 Nov.. eiken dag 1—5 (Zondag 10—5) tentoonstel ling Kunst zij ons doel. Tot en met 27 Nov. eiken dag 104 uur, Stedelijk Museum, tentoonstelling van wer ken van Koos Stikvoort en J. de Wolf. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, eerste hoofdnum mer De Duivelsvallei (Wild-We3tfilm); hoofdrol Buck Jones; tweede hoofdnummer Een nacht van liefde (rom.); hoofdrol Grace Moore. ToegarT boven 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De man die zijn hoofd behield (sens.); hoofdrol Claude Rains. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Victoria-theater, half acht, hoofdnum mer Het mysterie van de Mondscheinsonate (rom., Nederlandsche film); hoofdrollen Louis de Bree, Louis Saalborn, Ernil Meu nier, Wiesje van Tuinen e.a. Zondag 2 uur, half 5 en half 8. Bioscoop Harmonie, t/m. Woensdag eiken avond half 8, hoofdnummer De kruistochten (hist. film uit den geloofsstrijd der volke ren); hoofdrollen Loretta Young, Henny Wilcoxon, Jan Keith, Kath. de Mille. Zondagmiddag vanaf 2 uur door.oop tnde voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag, 23 November. Café De Graanhandel, clubtentoonstelling Aves, pluimvee en konijnen. Zondag 24 November. Café De Graanhandel, clubtentoonstelling Aves, pluimvee en konijnen. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering revue „Wij zoeken contact", door Alkmaarsch revue-gezelschap. 8 uur, lokaal Kamsteeg te Stompetoren, uitvoering door Aurora. Nassiboe, den Turkschen generaal, den staf en de vliegers. Woensdag werkte hij met de adviseurs en vooraanstaande stamhoofden, om vervolgens opnieuw de troepe... te inspecteeren. Hij keerde daarop per automobiel terug naar Harrar, waar hij om 18 uur aankwam, om vervolgens om 20 uur weder te vertrek ken. Hij stapte des morgens te Diredaua weder in zijn vliegtuig, en kwam om half negen in de hoofdstad aan. Verloven voor Italiaansche soldaten. Binnenkort zullen 100.000 man van de 1.2 millioen Italianen, welke onder de wapenen staan, drie maanden verlof krijgen. Zij moe ten dan meehelpen in de industrie en den land bouw om de sancties het hoofd te bieden. In de officieele verklaring wordt gezegd, dat de door de sancties getroffen toestand noodig maakt de productie- en arbeidsproblemen de grootste aandacht te schenken. De landbouw moet zoo groot mogelijk rendement hebben en de levensstandaard van de behoeftige ge zinnen moet verhoogd. Het ministerie van oorlog heeft derhalve bepaald, dat aan de onder de wapenen staande militairen de volgende verloven kun nen worden gegeven: le. landbouw verlof voor den tijd van drie maanden. 2e. bijzonder verlof van denzelfden duur voor militairen welker gezinnen zich in bij zonder behoeftige omstandigheden be vinden. 3e. Verlof wegens verdienste voor mili tairen, die zich bijzonder hebben onder scheiden, die ten minste acht maanden onder de wapenen zijn en die bijzondere familie betrekkingen hebben. Uitgesloten van deze verloven zijn mili tairen, die eerst in de laatste maanden onder de wapenen zijn geroepen en die gereed staan naar Oost-Afrika te vertrekken De mi litairen, die zich met verlof bevinden moeten zich steeds klaar houden naar hun onderdeel terug te keeren. MINISTER DECKERS NAAR BROEK OP LANGENDIJK EN GROOTEBROEK. Als gevolg van de adressen der tuin bouworganisaties en gemeentebesturen van den Langendijk en omstreken, had Donder dagmiddag ten gemeentehuize te Broek op Langendijk een conferentie plaats tusschen burgemeester Slot, voorzitter der Prov. com missie uit de veilingen in Noordholland en den minister van landbouw, mr. Deckers. vergezeld van zijn particulieren secretaris ir. Peters. Uit de gevoerde besprekingen bleek duide lijk, dat de minister zich ten volle wenschte te overtuigen van den grooten nood, waar onder de tuinbouw in deze streek gebukt gaat. Na afloop werd nog een bezoek gebracht aan de veiling en het betaalkantoor, waar na werd vertrokken naar Grootebroek al waar de minister zich nog op de hoogte wenschte te stellen van den nood in de Streek. GEMEENTE OPPERDOES IN HET GELIJK GESTELD. De gemeente Opperdoes is bij vervroegd vonnis van de arr. rechtbank te Alkmaar in 'het gelijk gesteld inzake haar geschil met de gemeente Voorburg, betreffende uitlegging Art. 86 L. O.-wet De gemeente Voorburg had Opperdoes aangesproken voor een uitkering van schoolgeld ingevolge voornoemd artikel, be treffende een minderjarige, wiens toeziende voogd zich in de gemeente Opperdoes hac gevestigd. De gemeentebegrooting voor 1936, met memorie van toelichting op de ontwerp-be- grootingen van de afzonderlijk beheerde takken van dienst, is heden verschenen en ter vaststelling aan den raad aangebeden. Het totaal van de inkomsten en uitgaven van den gewonen dienst bedraagt 3.626.430 en voor den kapitaaldienst 2.685.415 50 (vorig jaar 3.511.894 76 en 2.790 015.50). De te late verschijning vindt voor een be langrijk deel haar oorzaak in het feit, dat B. en W. voor een tekort van 360.000 dekking moesten zoeken. Dit tekort is ontstaan wegens een gemis van een voordeeüg slot groot 55.000 en tengevolge van een nadeelig slot van de re kening over 1934 groot 90 000. Voorts vordert Maatschappelijk Hulpbe toon wegens algemcene armenzorg een hoo- gere subside van 40.000. De gemeente krijgt bovendien uit het ge meentefonds 27.000 minder, 20.000 min der uit de opcenten van de personeele belas ting, 14.000 minder winstuitkeering uit het electriciteitsbedrijf, 17.000 minder winst van het slachthuis en 67.000 minder winst uit het gasbedrijf, terwijl voor het ove rige tal van posten, waaronder ook eenige belastingposten, met het oog op te verwach ten lagere ontvangsten voorzichtiger moesten worden geraamd. Bezuinigingen. Verschillende uitgaven zijn geschrapt er, eenige subsidies zijn opnieuw verminderd De bureaukosten enz. voor het archief zijn geraamd op 700 en met 100 verminde'd. De kosten van vergaderingen zijn tot 600 teruggebracht, vermindering 200; de bu reaukosten van den gemeente-ontvanger op 650, vermindering 100. Geschrapt is de contributie aan de hinder- wetvereeniging groot 10. De bureaubehoeften voor de politie zijn van 1200 tot 1000 teruggebracht. Geschrapt zijn voorts de subsidies v.or de politiehonden 30, voor het examenfonds U 1 o 20, die voor het bureau voor kinder bescherming 30, die voor de vereeniging voor handelsonderwijs 10, die van den bond van gemeenten, welke inrichtingen var. handelsonderwijs in stand houden 30. Geschrapt zijn ook de subsidies aan de muziekvereenigingen 500, voor kunstdoel einden 20, voor het Ned. Paedagogisch congres 10, voor de Nat. vereeniging tegen werkloosheid 20, voor de Ned. Heidemaat schappij j 10, voor den bond voor de pluim veehouderij 30, voor den provincialen leg- wedstrijd 30. De sub&idie voor de tuberculosebestrijding groot 6400 is met 600 verlaagd; de sub sidie voor de zuigelingenbescherming is op 2000 gebracht en met 250 verlaagd. Ook het Wit-Gele Kruis krijgt 310 minder en zal het met 2170 moeten stellen. De contributie Ned. Instituut voor Volks huisvesting is van 50 tot 20 terugge bracht, die voor de Ver. Ned. Wegencongies van 30 op 10. De kosten van het vakon derwijs U.l.o. zijn gehalveerd en op 1120 gebracht. Voor het voorbereidend lager onderwijs is 2000 minder uitgetrokken. Deze niet ver plichte post bedraagt nog 18.000. Voor de land- en tuinbouwcursussen is in plaats van J' 100 slechts 20 uitgetrokken. Voor den stadsautobusdienst willen B. en W. neg 2000 uitgeven. Gezien de discussie daarover in den raad en de nijpende begrooting, komt ons dit on begrijpelijk voor. Verwacht kan worden, dat de raad dit B. en W. wel duidelijk zal ma ken. De post voor de wethouders, kon, wegens de niet-benoeming van een vierden wethou der, met 1500 worden verlaagd. Het gemeentepersoneel krijgt voortaan voor ïijwieitoelage geen 30 doch 25. De salarisherziening, waarop de minister van binnenlandsche zaken heeft aangedron gen, is in deze begrooting niet geregeld. B. en W. motiveeren dit op grond van het raads besluit van. 31 October, waarbij bepaald werd, dat de raad van oordeel was, dat de eisch van den minister moest worden afge wezen. Blijkbaar wil men dit aan de booze regee ring overlaten. De winsten uit de bedrijven. Nu het electriciteitsbedrijf is afgeschreven wordt de winstuitkeering van het electrici teitsbedrijf 30.000 hooger geraamd. Op het bedrijf der gemeentewerken wordt 9000 bezuinigd. Geraamde uitgave thans 124.389. Dt 13.000 van de over 1934 te veel ont vangen subsidie van het Centraal Ziekenhuis, is door overboeking als inkomst voor 1936 opgenomen. Een afzonderlijk beheerd woningbedrijf zal op wensch van Ged. Staten worden in gesteld. Verlaging gasprijs voor de buitengemeenten. Hoewel contractueel de gemeente recht heeft in Bergen per M3. 5 tot 2 cent, in Hei- ioo 3'A tot U/2, Oudorp 2 cent en Koedijk 3 tot 1 cent meer dan in Alkmaar te bere kenen, oordeelen B. en W. het in hef belang van het bedrijf om in deze plaatsen voortaar. slechts 1 cent per M3. meer dan in A'kmaar te berekenen. 20 Maart 1935 deed de V V V. te Bergen daartoe het verzoek en B. en W. stellen voor in dien geest van het voorstel c antwoorden. Wij hebben, gezien de groote toename van de petroleumvergassers, reeds het vorig jaar uitvoerig de wenschelijkheid van een derge lijk besluit bepleit en zijn er van overtuigd, dat hiervan een verhoogde gasafname in die gemeenten het gevolg zal zijn Belastingen. Ue opcenten op de gemcentefondsbelastine zijn voor 1936-'37 geraamd op 200.000 (vo rige dienst 214.000). De opbrengst hoofdsom personeele belas ting wordt 10.000 en de opbrengst der opcenten 20.000 lager geraamd. Van de hoofdsom wordt een ontvangst van J 110 000 verwacht. Van een invoering van een brandassuran- tieverzekering wordt afgezien, eveneens van een invoering van een baatbelasting. Ondersteuning behoeftigen en werkloozen. Voor Maatschappelijk Hulpbetoon wordt een uitgave van 300.000 geraamd. Voor 1935 werd 260.000 begroot, doch zal ook wel 300.000 noodig zijn. Voor werkverschaffing bij door den mi nister van sociale zaken goed te keuren wer ken is wederom 52.000 uitgetrokken. Voor steun aan werkloozen wordt een be drag van 433.000 geraamd (vorig iaar 309.000). De gewone bijdrage uit net Werkloosheidssubsidiefonds is gesteld op 349.280 of 74 pCt. Voor cultureel werk van jeugdige werK- loozen wordt 25.000 uitgetrokken. Over den aard van dat werk wordt meiden minister van sociale zaken onderhandeld. Verwacht wordt, dat voor dezen post van hei rijk 99 pCt. subsidie wordt verkregen. Extra bijdrage en belasting- bijdrage. Om de begrooting sluitend te maken word: gerekend op een extra-bijdrage uit het werkloosheids-subsidiefonds in de kosten van werkloosheidsbestrijding groot 118 000 en een belastingbijdraige uit dat fonds van 175.380. Alvorens dit in te willigen, zal de regee ring ook wel een woordje over de begroo ting meespreken, al wenschen B. en W. deze 290.000 als gedeeltelijke vergoeding van de bedragen, die de gemeente door inperking van haar belastinggebied moet derven. Het rijkt kent deze bedragen niet toe, wanneer n.1. de begrooting niet voldoet aan de voor waarden, welke de ministers van financiën, binnenlandsche zaken en sociale zaken, na overleg met Ged. Staten stellen. Door dit voorstel treedt Alkmaar dus in de rijen van de noodlijdende gemeenten en is er van hef vaststellen der begrooting door den raad in werkelijkheid geen sprake. Voorts stellen B. en W. voor af te wijzen het verzoek van de muziekvereenigingen om toekenning van subsidie; het subsidieverzoek van de afd. der Kon. Maatschappij voor tuinbouw en plant kunde; het verzoek van de afd. Alkmaar van den Ned. Bond van Koffiehuishouders om verlaging der personeele belasting en het verzoek van de R.K. vereeniging tot verschaf fing en bevordering van opvoeding en onder wijs ten behoeve van den land- en tuinbou- wencten stand in het bisdom Haar'em. Aan de vereeniging „Hulp aan Spraakge- brekkigen" willen B. en W. een subsidie van 100 toestaan benevens een verwarmd schoollokaal. Voorts willen zij aan de rijwielpadvereeni- ging met het oog op het rijwielpad van Ber gen naar Bergen aan Zee een subsidie toe kennen van 125. Wij zijn van oordeel, dat Bergen voldoen de geholpen is met de tot standkoming van dit rijwielpad uit particuliere bijdragen. Wanneer dit pad niet zou zijn aangelegd, zou het er met het oog op het drukke ver keer toch hebben moeten komen. Het onder houd wordt daarom dit jaar trouwens reeds bekostigd door de Bouwgrond-exploitatie Maatschappij Bergen aan Zee, die daar alle gronden bezit en het grootste belang heeit bij goede toegangswegen naar zee Een onverklaarbaar ongeluk. Zooals wij gisteren nog in onze stads editie konden vermelden, heeft zich omstreeks half vier bij de in aanbouw zijnde overdek te zweminrichting aan de Paternosterstraat alhier een tragisch ongeval met doodelijken afloop voorgedaan. Omstreeks dien tijd zagen eenige werk lieden plotseling, dat er een hijschinstalla- tie naar beneden stortte. Dadelijk vermoed de men, dat er ook een persoon in den val was meegesleept en helaas kwam men al spoedig tot de ontdekking dat hier inder daad iets vreeselijks was gebeurd. De 22-jarige A. Juckers, die hier ter stede in pension, doch uit Leeuwarden of- komstig is, was het slachtoffer geworden van dit tot heden onverklaarbare ongeval. Deze jongeman, die slechts over één oog be schikte, doordat hii bij den bouw van de uit breiding van Westerlicht, waar hij destijds eveneens werkzaam was, het andere oog door een ongeval nad verloren, was op het platte dak, geheel alleen, werkzaam een en ander schoon te maken. Daarvoor gebruikte hij bedoelde hijschinstallatie om resten van het isolatie-materiaal, waarmee het dak be dekt, is, op te ruimen. Of nu het slachtoffer duizelig geworden of dat hij misgestapt is, weet men niet, maar op een kwaadi moment kwam hij te valien en in zijn angst greep hij de hijschinstallatie vast, welke hij nog in zijn val medesleepte Waar het hier een hoogte van 12 M. be treft, waren de gevolgen vanzelfsprekend vreeselijk. Reeds enkele oogenblikken na den val overleed de jonge arbeider, vóórdat iemand hulp kon bieden. Onmiddellijk werd om medische hulp ge telefoneerd. welke spoedig ter plaatse was doch slechts den dood kon constateeren. Het lijk werd door de politie in beslag genomen en vervolgens naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. Het gebeurde verwekte natuurlijk groote ontsteltenis bij allen, die bij het bouwwerk betrokken zijn. Hedenmorgen heeft het parket uit Alk maar een uitgebreid onderzoek ingesteld, waarbij men tot de conclusie kwam, dat het hier een zeer droevige samenloop van om standigheden is geweest, welke aan den jongeman het leven ontnam. Inmiddels is het lijk vrijgegeven, dat vol gende week te Leeuwarden ter aarde zal worden besteld. KORTING VOOR WERKLOOZEN. De heer Hilckman, manufacturier, Langestraat alhier, geeft aan werkloo zen, op zijn concurrearcnd geprijsde goederen. na vertoon van de stempel kaart, 10 korting Werk'oozen ge lieven hiervan nota te nemen. DE WALMUREN AAN DE MIENT Voor vernieuwing van den onderbouw van de Spekbrug en van de walmuren aan de Mient is in de begrooting 1936 20.000 uitgetrokken. Alvorens dezen post goed te keuren, zal de raad o.i. verstandig doen om ernstig de vraag onder de oogen te zien, of het niet wenschelijk is de brug op te ruimen en de Mient dicht te gooien. Als vaarwater tn haven is de Mient zonder beteekenis en met het oog op het toenemend vreemdelingen verkeer zou men hier een prachtig parkeet- park kunnen verkrijgen, waaraan Alkmaar zeker behoefte heeft. SINT CAECILIA. Morgenmiddag houdt St. Caecilia haar tweede en laatste rondgang met muziek tot den verkoop van haar loten a 10 cent per lot. Van de opbrengst wordt 20 pCt. afge staan voor de kas der vereeniging Huisver zorging alhier. De trekking zal nog in December plaats vinden. Hier ter 6tede is heden overleden de heer H. Pette Jzn. De overledene, die den leeftijd van 79 jaar bereikte, was een bekende figuur in de kringen van cacaofabrikanten. Tezamen met zijn vader, wijlen de heer J. Pette Hzn. legde hij in 1870 de grondslagen voor de be kende cacao- en chocoladefabriek Pette te Wormerveer. Aan zijn energie en voortreffe lijk koopmanschap was het te danken, dat het eertijds zoo kleine bedrijf uitgroeide tot de groote fabriek van thans. Nadat hij vele jaren als directeur en later als gedelegeerd commissaris aan de firma verbonden was geweest, zag hij zich door zijn hocgen leeftijd genoodzaakt een welver diende rust te gaan nemen. De heer H Pette, die een vooruitstrevend man was, heeft als raadslid en wethouder zeer veel gedaan voor de gemeente Wormer veer. Ook op het gebied van de drankbestrij ding heeft hij verdienstelijk werk verricht, terwijl hij mede-oprichter en financier was van „Ons Huis". DIERENBESCHERMING. De eigenaar van een fox-hondje, onge veer een jaar oud, gisteravond gevonden, wordt verzocht zich hedenavond tusschen half 7 en half 8 te vervoegen bij den in specteur van Dierenbescherming (Baanstr.) PROPAGANDA AVOND „NAZORG". In alle opzichten geslaagd. De reeds in een apart artikel in onze cou rant aangekondigde propaganda-avond van „Nazorg" (Vereeniging „Zorg voor de leerlingen en oud-leerlingen der school voor buitengewoon lager onderwijs te Alkmaar) is gisteravond in de groote zaal van de „Harmonie" gehouden. De belangstelling was zeer bevredigend, de zaal was goed bezet. Voor dezen prop.- avond hadden zeer velen hun belanglooze medewerking toegezegd, een bewijs, dat „Nazorg" steeds kan rekenen op de vele haar goedgezinde Alkmaarsche vrienden. Aanwezig waren o.m. het raadslid Appel, de secr. van den Armenraad, de heer Ver schoor en vele personen, die werkzaam zijn op humanitair terrein. Nadat het muzieKgezelschap „Siewerts" eenige nummers ten gehoore had gebracht, betrad de voorzitter, de heer C. F. D. K o h n e r t het podium om met enkele woorden zijn vreugde te uiten over de groo te belangstelling en "'et verheugende mede leven van zoovelen. Ook al werken de tijdsomstandigheden te gen, aldus spr., onze vrienden laten ons niet in den steek Zij willen ook altijd wel helpen, maar waar niets is, verliest de kei zer zijn recht. Zoodoende kunnen we slechts met groote moeite orze misdeelde kinderen naar het vacantie-kolonie-oord te Ede zen den. Nadat spr. nog gememoreerd had het el- ken dag gratis verstrekken van melk door de Alkm. Melkcentrale en gewezen had op de wijze, waarop burgemeester van Kin schot gezorgd had, dat de 10 subsidie verlaging weer aangevuld was, werd over gegaan tot het afwerken van het program ma, dat zeer uitgebreid en gevarieerd was Allereerst was de heer C. de Lange zoo welwillend geweest eenige journaals gra tis voor de aanwezigen af te draaien, een geste, welke op hoogen prijs gesteld werd. Het bekende dubbelmannenkwartet Zanc en Vriendschap" (dir. Corn Jonker) liét zich hierna hooren De prestaties van dit ensemble zijn te goed bekend om er op deze n'aats nog uitvoerig over uit te wei den. Het krachtige applaus na elk nummer bewees, hoezeer de prachtige zang door het publiek geapprecieerd werd. In de pauze had een zeer geanimeerde verloting plaats, waarvan de opbrengst al leszins reden tot groote tevredenheid geeft „Zang en Vriendschap" zong met muzi kale medewerking van het ensemble „Sie werts eenige nurnme rs, welke evenals vóór de pauze groote instemming ontlokten. De sympathieke directeur van het zwak zinnigengesticht, de heer Webster, leid de met een enkel woord de smalfilm „Een- voudigen van geest" in, welke opgenomen is door den heer J. LduParantcn wel ke in 4 oeelen vertoond werd. De beide eerste tafreelen zijn speciaal gewijd aan het onderwijs aan debielen d w z. aan die zwakzinnige kinderen, die al- 1 ,.n®,n°2 voor ee"ig lager onderwijs be vattelijk zijn In tegenstelling met deze kin deren zien we ook het veel moeilijker werk aan de imbecie'en en de nazorg. Het slot v0™^e eenige filmische beelden van den arbeid van de vereeniging „zwakzinnigen zorg Op voortreffelijke wijze heoben wii door deze film een inzicht gekregen in het werk van het buitengewoon lager onderwijs fn 0fe?j" dit aanschouwt, zal onge twijfeld warme sympathie gevoelen voor hen, die hun leven geven aan zulk een zwa- ren arbeid slotwoord bracht de voorzitter allen dank voor hetgeen hier was tot stand gebracht. De propaganda-avond van „Na- zorg mag uitstekend geslaagd genoemd naar waarnemingen, verricht in den morgen 3 van Vrijdag 22 November Medegedeeld door het Kon Nederl. Met. Instituut te de Bilt Hoogste barometerstand //9,1 m.M. te H Uag-st^liarometerstand 750,0 m.M. te MVe^achting, geldig tot den avond van Zaterdag 23 November: Zwakke tot matige oostelijke tot noord oostelijke wind; nevelig tot zwaar of half bewolkt; waarschijnlijk weinig of geen neer slag; aanvankelijk iets kouder. Weeroverzicht. De hooge druk heeft zich in zijn kern ver sterkt over Scandinavië worden thans baro meterstanden nabij 780 m.M. aangetroffen. Over Lapland klaarde de lucht op, waar door daar strenge voorst intrad (minus 21 gr Celsius). Over centraal-Europa, oost- Duitsohland en Polen trok de hooge druk king zich verder terug, terwijl zij zich weer meer over de Noordzee en de Britsche Ei landen uitbreiden. Het verdringen van de betrekkelijk warme lucht door koudere uit het noord-oosten geschiedde later dan gis teren verwacht werd, zoodat ook hedennacht in het noorden van ons land nog eenige regen viel uit de omhoog gestuwde warme luchtmassa's. De daling van temperatuur was in onze omgeving echter reeds vrij flink. Ook in het verdere gebied werd het kouder. De depressie welke gisteren over de Golf van Biscaye was gelegen, trok naar de Mid- dellandsche Zee. Zij veroorzaakte in zuid- Frankrijk nog zwaren neerslag. De algemeene drukverdeeling doet ver wachten. dat ons weer langzamerhand onder invloed komt van de noordoostelijke koude luchtstrooming. Eenige opklaring is te wach- ten. Daardoor is ochtendnevel waarschijnlijk, verder zijn de regenkansen klein. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 4.30 uur licht op. (Ongecorrigeerd DE TOCHT VAN ELLSWORTH. De Amerikaansche vlieger Ellsworth, die van het Dundee-eiland in het Zuid poolgebied was opgestegen voor een vlucht over de Zuidpool, moest na een vlucht van 10Vï uur zijn poging opge ven, aangezien hij door een zeer krach tige zijwind te ver uit zijn koers was gedreven. Met zijn vliegtuig Polarstar legde Ellsworth ongeveer een derde af van den afstand die hem van de Rotszee 6cheidde. Hij ontdekte daarbij aan den anderen kant van de Stevenson zee engte ten zuiden van kaap Eltson een van het noordwesten naar het zuidwes ten loopende bergketen waarvan hij de hoogte op 7 h 11000 voet schat. Hierdoor schijnt het vermoeden, dat zich in het Zuidpool-gebied een groot bij elkaar behoorend continent bevindt, be vestigd te worden. WONNEN DE ABESSINIERS EEN SLAG? Een officieel communiqué meldt, dat op 12 November de Abessiniërs in een ge bied van Enderda ten noordoosten van Makalie de overwinning hebben be haald. De troepen van Ras Kassa, die reeds dagenlang de bewegingen der op rukkende Italiaansche troepen van de heuvels af hadden gevolgd deden 's morgens om 7 uur een aanval op de Italiaansche strijdkrachten. De strijd duurde den geheelen dag en eindigde om 6 uur 's middags. De Italianen moes ten het veld ruimen met achterlating van 300 dooden, waaronder een kolonel en twee blanke officieren der pioniers. De gewonden namen zij mee De totale vet liezen der Italianen zouden 500 doo den en gewonden bedragen. De Abes siniërs maakten twee auto-colonnes, 200 geweren en 4 machinegeweren met elk 4000 schoten buit. Benauwdheid sterk toegenomen. In den toestand van Z.H. Excellentie Mgr. J- H. G. Jansen, is in de afgeloopen dagen een belangrijke inzinking gekomen. De be nauwdheid is sterk toegenomen. Nu en dan bestaat er een extreme kortademigheid, die Monseigneur het spreken volkomen onmoge lijk maakt. Ook de voedselopname lijdt daar door zeer. De algemeene toestand is zorg wekkend en verontrustend. DE BENOEMING VAN PROF. GORTER. Naar wij vernemen, zal prof. dr. E- Gorter, die zooals wij reeds in dit num mer meldden door de Belgische regie ring is benoemd tot docent in de kinder geneeskunde aan de Universiteit te Gent, den Leidschen hoogleeraarszetel blijven bezetten en zich met toestem ming van den minister van OK. en W- gedurende twee dagen in de week naar België begeven ten behoeve van bet onderwijs aldaar. Hij zal dan te Lelden worden vervan gen door dr. J. Munt en dr Tjeerd Halbertsma.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2