SAXON Xcooinciaal !foutfleton SCHAGEN STOMPETOREN NOORDSCHARWOUDE eeniging. GRAFT ZUIDSCMARWOUDE OEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum I. Lijn 4: Parijs Radio 8.05—8.50, D.sender 9.-10.35, Lond R,eg. 10 35—15.50, Droitwlch 15.50— 18.20, Brussel Fr. 18.20—18.50, Lond. Reg. 18.50-20.20, Droitwich 20.20—21.50, Lond. Reg. 21.5<K-. 24.—. ST. PANCRAS VERSTE sdoor g< p> bakker District Noord-Holland-Noord van i.en j K°n'nkl- Nederl. Midden standsbond. Jaarlijksche verga dering te Schagen. Dezer dagen heeft het District XI (Noord- Holland-Noord) van den Koninkl. Nederl Middenstandsbond te Schagen zijn jaarlijk sche algemeene vergadering gehouden in hotel „De Beurs". Voor deze vergadering, welke onder lei ding stond van den heer W. D. Niestadt uit Schagen, bestond groote belangstelling. In zijn openingsrede maakte de voorzitter melding van de toetreding van de afdeelin- gen Wieringen en Oudesfuis en kondigde oprichting van een nieuwe afdeeling voor de gemeente Zijpe aan. Hij wees er op, dat on danks den zorgvollen toestand, waarin het middenstandsbedrijf ook in Holland's Noor derkwartier verkeert, toch de organisatie- gedachte veld heeft gewonnen. Spr. herinner- de aan de bemoeiingen van het district met liet optreden der Landbouw-Werktuigen- Bureaux en de actie inzake de P.E N-tarie ven. Spr. herdacht voorts het overleden dist'iets- bestuurslid, den heer E. v. d. Wal uit Mid- denmeer. Naar aanleiding van een ingekomen schrij ven van de K. van K. voor Holland's Noor derkwartier ontspon zich een uitvoerige dis cussie over het ventvraagstuk. Hierbij bleek, dat de vergadering over het algemeen op het standpunt staat, dat de uitoefening van het bedrijf zooveel mogelijk vrij moet blijven en slechts tegen uitwassen moet worden opge treden. Vervolgens kwam in bespreking de a.s. stemming voor de periodieke verkiezing van de K. van K., welke noodig is gewordTt doordien eenige andere groepen tegenover de aftredende'leden candiaaten hebben gesteld. De voorzitter deelde mede, dat er een over eenkomst kon worden gesloten tusschen de afdeelingen Alkmaar en Schagen van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond en de Algemeene Heldersche Winkeliersvceeii- ging, waardoor men eikaars candidaten wederzijds zal steunen. Spr. wekte de overige afdeelingen van het district ot> om bij de stemming de candidaten: Colthof (Den Hel der), de Raat (Alkmaar) en Schmalz (Scha gen) krachtig te steunen. Voorts drong de voorzitter bij de afdee'in- gen aan op het verleenen van vlotte mede werking aan het Bondsbureau, wanneer dit inlichtingen vraagt. Ingevolge verzoek van het hoofdbestuur vestigde spr. de aandacht op de wenschelijkheid om in elke afdeeling plaatselijke controle-commissies te vormen, welke helpen toezien op de naleving van de nieuwe wet op het uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf. Het jaarverslag van den secretaris, den heer P. Dissel uit Warmenhuizen, werd on der applaus goedgekeurd, evenals het finan cieel verslag, dat hij als penningmeester u:t- bracht. Met het oog op de noodzakelijkheid van versterking van de districtsfinanciën werd met algemeene stemmen besloten om over 1935 alsnog 0.15 en over 1936 0.25 p"r lid aan de districtskas af te dragen. Daar door zal ook de actie inzake de P.E N.-tarie ven financieel kunnen worden gesteund De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat inplaats van het aftredendend lid, den heer J. van Gemeren, werd gekozen de heer M. Rentenaar te Alkmaar, terwijl in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van den heer v. d. Wal. werd benoemd de heer A C. v. Oeveren te Middenmeer. Als lid van den Standsraad werd benoemd de heer W. D. Niestadt uit Schagen en als plaatsvervangend lid de heer H. Sijbrands te Wieringerwaard. Op verzoek van de afdeeling Dirkshorn werd besproken de mogelijkheid om eenige beperking toe te passen op het houden van winkel- en verkoopweken, teneinde te voor komen, dat de verschillende plaatsen in het district elkaar in de wielen rijden. Men sprak zich uit over het houden van niet meer dan één verkoopactie naast de landelijke midden standscampagne. Bij de rondvraag werd gewezen op de aan stoot gevende filmoropaganda der verbruiks coöperatie. Medegedeeld werd, dat de lande lijke Middenstandsbonden terzake diligent zijn. Inzake de P.E.N.-tarieven werd medege deeld, dat de commissie uit de vier Noord- Hollandsche districten zich van deskundige medewerking heeft verzekerd en de actie zal worden voortgezet. Tenslotte bepleitte de directeur van hel Bondsbureau het nemen Van een collectie! abonnement op het Bondsweekblad en het be trekken van het Maandblad ten behoeve van de bestuursleden der afdeelingen. Voorts gaf spr. een uiteenzetting over de werkwijze van de afdeelingen Voorlichting en Technische Zaken van het Bondsbureau, welke voor de afdeelingen en haar leden van bijzondere beteekenis zijn. Na een pauze werd des avonds de verga dering voortgezet in tegenwoordigheid van tal van leden van de aangesloten afdeelin gen. Het college van B. en W. van Schagen was voltallig aanwezig om van zijn belang stelling te doen blijken, terwijl de K. v. K en F. vertegenwoordigd werd door den heer Schmalz, voorzitter van de Afdeeling Klein bedrijf. Het woord was aan den heer C. S. Th. van Gink te Voorbrug, secretaris van het Natio naal Comité tot Beteugeling van het Cadeau stelsel, die een causerie hield over de act'e, welke door dit comité wordt gevoerd, ter ver krijging van een wettelijke regeling dezer materie. Vervolgens hield de heer F. L. v. d. Leeuw, directeur van het Burer.u van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond te 's-Graven- hage, een pleidooi voor nieuwe acties, ten bate van het middenstandsbedrijf in aanslui ting aan de M.I.C.A., welke als een eersten stap is te beschouwen. Tenslotte deed spr. verschillende mede- deelingen over de collectieve reclame-cam pagnes, welke in verband met St. Nicolaas en Kerstmis en als afweer tegenover de coöperatiepropaganda zullen worden ge voerd. De voorzitter gaf de verzekering, dat men op de medewerking van het districtsbestuur zal kunnen rekenen. Daarna kreeg de heer F W Vlotman, vice- voorzitter van het Jeugdbestuur van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond te 's-Gravenhage, het woord van het belang van jongerenorganisaties voor den middenstand te bepleiten. Tenslotte hield de heer mr dr. J A. Buiskool uit Schagen een inleiding over het onderwerp: „De middenstander en de wet", waarin hij de wenschelijkheid, om door mid del van de organisaties invloed uit te oefe nen op de rechtsvorming uiteenzette. Spr. betoogde, dat recht en wet elkaar lang niet altijd dekken en noemde daarvan ver schillende voorbeelden. Met een woord van erkentelijkheid tot de inleiders en tot alle aanwezigen voor de be toonde belangstelling, sloot de heer Niestadt de welgeslaagde districtsvergadering. Donderdagavond begon in het boven zaaltje van café Renses de naaicursus voor vrouwen, welke door het Rijk mo gelijk is gemaakt. De commissie voor dezen cursus had zich met de secreta resse van den bond van boerinnen en andere plattelandsvrouwen, mevr. Glij- nisSchermerhorn, in verbinding ge steld. Ruim twintig vrouwen nemen aan de lessen deel. Mevr. Glijnis verwelkomde de deel neemster en wijdde een woord van dank aan de inspectrice van het nijverheids onderwijs, mej. G. G. Smit, die haar best heeft gedaan om dezen cursus mo gelijk te maken. Verder heette ze de leerares, mej. Buyze, welkom, en de dames van der Walde Boer en mevr. Korver uit Oterleek voor de hulp, haar bij de op richting bewezen. Zij hoopte dat de les sen, welke voornamelijk beoogen het leeren maken van kindergoed uit groote gedragen kleedlngstukken, in opge wektheid bijgewoond, en vruchtbaar mochten zijn. Hierna sprak mej. Buyze eveneens den wensch uit, dat men prettig mocht samenwerken, waarna men aan den arbeid toog. Vergadering A- R. Kiesver- De a.r. kiesvereeniging hield een leden vergadering in de zaal achter de geref kerk. Als afgevaardigden naar de kamerkieskring vergadering werden aangewezen de beeren H. Reek en D. Barten Dz. Vervolgens werd een inleiding gehouden door den heer P. F. Slot over het al of niet gewenschte van devaluatie. Op deze lezing volgde een breedvoerige discussie. Met de gewone plichtplegingen werd hier na gesloten. De driekleur op den toren Woensdag waaide onze driekleur cp de in aanbouw zijnde toren van de nieuwe Ned herv. kerk, wat beteekent dat men met werkzaamheden zoover gevorderd is, dat het dak van de kerk gereed is gekomen. Wij ho pen dat binnen korten tijd onze gemeente weer in het bezit is van een vriendelijk kerk gebouw. De heer da. W. A. Kastein ia gekozen tot voorzitter van de vereeniging het Nut en heeft die benoeming aange nomen. Uitvoering Kunst na Arbeid. Huldiging vier oudste leden. Woensdagavond werd in de zaal van den heer P. Kramer alhier, een concert ge- geven door het fanfarecorps „Kunst na Ar- eid", onder leiding van den heer P. P™?" ger. De belangstelling was vrij groot. De voorzitter van het corps, de heer C. Ouden dijk heette allen welkom, mededeelende, dat vijf van de beste krachten door ziekte niet mee konden spelen, zoodat men wel tehan dicapt was. Er zullen drie leden worden ge huldigd, daar één der vier jubilarissen ziek is. De voorzitter bracht dank aan de spaar ders voor het doncoursfpnds, waardoor het mogelijk was twee concoursen te bezoeken in dit seizoen. De spaarders hebben daar het mooie aan. Hierna werden een viertal muzieknummers ten gehoore gebracht, waarnaar met aan dacht werd geluisterd en welke allen met luid applaus werden beloond. De huUiging. Daarna was het groote oogenblik aange broken waarop de heer J. Koeman, vice- voorzitter, het woord nam om de jubilaris sen in het volle licht te zetten. Op geestige wijze schetste spr. de liefde van deze man nen voor balken en sleutels, mollen en krui zen en ging de voorgeschiedenis van dit pro grammanummer uitvoerig na. Eerst werd aan degenen, die in het huwelijk traden een cadeau aangeboden, iets heel moois, maar r.u wilde men degenen, die 25 jaren lid wa ren de hulde brengen die hun toekwam. De vier, die daarvoor in aanmerking komen heb ben tezamen 136 jaren de vereeniging trouw gediend tot groei en bloei van Kunst na Ar beid. Spr. verzocht de heeren P. Kramer, J. Kostelijk en C. Oudendijk naar yoren te ko men en op het podium plaats te nemen. (Ete heer D. Kist was wegens ziekte verhinderd.) De heer Koeman sprak vervolgens de ju bilarissen afzonderlijk toe. De heer Kramer heeft de vereeniging 38 jaren gediend, als werkend lid, vele jaren als hospes en als bestuurslid. De heer Kist is 36 jaren lid van de vereeniging geweest, waarvan een groot gedeelte als penning meester, welke functie met accuratesse werd vervuld. Hem werd een spoedig herstel toe gewenscht. De heer J. K<»ielijk heeft 34 jaren ae wankele stappen van zijh jongere mede leden met stevige klop op de groote trom ge steund. Hem is men ook veel verschuldigd De grootste onderscheiding voor hem zal zijn, dat zijn zoons de voetsporen van den vader zullen drukken. De jongste der jubi larissen met 28 dienstjaren is de voorzitter, de heer C. Oudendijk. Er zijn er die langer lid zijn, maar 28 jaar is geen kleinigheid. De repetities en vergaderingen werden nooit ge mist dan bij ziekte. Als voorzitter is hij den rechte man op de rechte plaats. Spr. wensch- te allen toe, dat zij nog lange jaren deel mochten uitmaken van de vereeniging, die hun lief is en bood hun een zilveren potlood met inscriptie aan als herinnering aan dezen dag. Een „lang zullen ze leven" werd de jubilarissen toegezongen. Alle drie dankten voor de hun bewezen hulde. De heer Kramer zeide, dat muziek een deel van hun leven was. Den directeur is men dankbaar voor het ontvangen onderwijs. We zullen dezen dag nooit vergeten. Vervolgens werd het concert voortgezet met ,,Tête de Nuit" van Deneufbourg, een „Fantasie uit de opera Tannhauser" van Wagner en een serie door den heer Pranger gearrangeerde bekende liederen. Na de pauze speelden een aantal leden het vroo'ijk spel in een bedrijf „Arme Rijken" van Nono. Wegens ziekte van mevr. Dirks-van den Abeele. een der hoofdrolvertolksters, viel mej. Tr. Kostelijk van Oudkarspel in. On- Zaterdag 23 November. HILVERSUM, 301 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.pl. 10— Morgen wijding VPRO. 10.15 De Zonne kloppers, Orvitropia, VARA-tooneel en gr.pl. 12.— De Notenkrakers. 12 45 Or.pl. 1—1.45 E. Walis en zijn orkest. 2.Gr.pl. 2.15 Filmpr. 2.30 Gr.pl. 3.15 Toespraak. 3.30 R'damscn Philh. Orkest, m. m. v. piano-solisten. 4.27 Deel. 4.50 Ver volg concert. 5.40 Literaire cause rie. 6.— De Wielewaal. 6.30 Espe- ranto-uitz. 6.50 Cello en piano. 7.10 Westfriesche uitz. 8 Ber. 8.15 Or.pl. 8.30 Onbekend. 10.06 Verzoekprogr. 11.3012.Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (K.R.O- uitz.) 8.915 en 10.Gr.pl 11.3012.Godsd. halfuur. 12.15 Or.pl. en orkestconcert. 2.Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.— Kinder uur. 4.— Or.pl. 4.15 Kinderoperette 5.15 Or.pl. 5.30 Schlagermuziek. 6.20 Lezingen en gr.pl. 7.35 Muzik. lezing. 7.45 Ariane et Barbe-bleue, opera van Dukas. In de pauzes; ber., lezing en gr.pl. 11.12.— Or, platen. DROITWICH, 1500 M 11 20 12.35 BBC-Northern-orkest. 12.35 Commodore Grand Orkest. 135 Gr.pl. 2.05 Rep. 4.05 De Continen tals. 5.05 Or.pl. 5.50 Relais uit Amerika. 6.20 Ber., sportpr. 7.05 Welsch Intermezzo. 7.20 Weekend- progr. 8.05 Lezing. 8.20 Variété- progr. 9.50 Ber. 10.35 Gershom Parkington-kwintet. 11.2012.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Orkestconcert 2.50 Gr.pl. 4.20 Orkestconcert. 5.50 Gr pi. 8.20 Zang en deel. 9.05 Die Zauberflöte, Mozart mmv. so listen, koor en orkest. 11.05—12.35 Dansmuziek. KALUNDBORO, 1261 M. 11.20 —1.20 Strijkorkest. 2.50—4.50 Om- roeporkest. 7.50 Onbekend. 10.20 11.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkest- concert. 11.20 Orkest en solisten. I.35 Gr.pl. 3.20 Vroolijk progr. 6.20 Omroepkleinorkest. 7.30 Om roeporkest, -koor en solisten. 9.50— II.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12 20 en 1.30—2.20 Populair con cert. 4.20 en 5.20 Gr.pl. 6.02 Kwar tetconcert. 7.35 Zang. 8.20 Cabaret. 9.20 Salonorkest. 10.30 Dansmuziek. 11.20—12.20 Or.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest. 1.50 2.20 en 4.35 Gr.pl. 5.20 Populair concert. 6.35 Salonorkest. 7 15 Or. Grpl. 8.50 dansmuziek pl. 7.35 Zang. 8.2C Orkestconcert. Hierna 11.20-12.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M 7 35 Gevar. progr. 9.20 Ber 950 Concert. 10.05 Weerber. 10.20 _ll 1.20 Dansmuziek. Lijn 2: Hilversum II Lijn 3: Brussel VI. 8 05—9.20, Keulen 9.20-11.20, Kaiundborg 11 20—12.20, Brussel VI 12.20— 14.20, Parijs Radio 14 20—15.20, Keulen 15.2017.20, Brussel Fr, 17.20—18.20, Keulen 18^20-1910, Beromünster 19.10^20.20, Keulen 20 20—21.2O, Parus P. P. 21.20— 21.4VBerlijn 21.45-23.20, Wee- nen 23,20—24. Zondag 24 November. HILVERSUM, 301 M. (8.55— 10.en 5.8.— VARA, de VPRO van 10.—12.— en de AVRO v. 12.—5.— en 8—12.—). 8.55 Orgelspel. 9.— Ber.. tuin- bouwpr. 9.30 Verv. orgelspel. 9.45 Lezing. 10.— Zondagsschool. 10.30 Kerkdienst. 12.— Flimpr. 12 30 Ko- vacs Lajos' orkest en gr.pl. 2— Boekbespr. 2.30 Concertgebouw orkest olv. E. van Beinum, m m. v, cellist. 4.30 Or.pl. (4.45 Sport nieuws). 5.Orvitropia. 5.35 Le zing, ber. 6.Or.pl. 6.30 Radio- tooneel. 7.— De Flierefluiters en solisten. 8.— Ber. 8.15 Omroep orkest. 9.— Radio-Journaal. 9.15 Or.pl. 9.40 Voordr. 10.— Omroep- orkest. 10.45 Versl. schaakmatch en gr.pl. 11— Ber. 11.10—12.— Avro-Decibels. HILVERSUM, 1875 M. <8.30— 9.30 en 5.-7.45 NCRV, de KRO van 9.30—5.en 7.4511.30). 8.30 Morgenwijding. 9.30 Or.pl. 10.— Hoogmis. 11.30 Gr.pl. 12.15 Orkestconcert en lezing. 2.— Cur sus. 2.30 Or.pl. 3.— Orkestconcert. 3.30 Lezing. 3.45 Vervolg concert. 4.15 Or.pl. 4.30 Voor de zieken. 5.Oewijde muziek. 5.20 Ned Herv. Kerkdienst. Hierna gewijde muziek. 7.45 Ber., lezing. 8.15 Ca- baret-progr. 10.— Or.pl. en ber. 10.40—11.— Epiloog. danks dezeh andicap werd een aardige vlotte opvoering gegeven, waar hartelijk om werd gelachen. De avond werd met een bal besloten. De afdeeling van den Bond van Staats- pensionneering nield een propagandafeest- avond in café van den heer Bouwstra De opkomst was uitermate klein. De voorzitter, de heer van Kampen, sprak in zijn openingsrede zijn tevredenheid uit over de opkomst der oudjes. lederen keer, zeide spreker, als de maand voorbij is en aan de ongeveer 90 oudjes van St. Pancras wordt door mij hun pensioen uit betaald, doet het mij leed, dat hetzelfde aan tal van pensioen verstoken blijft. Voor wie niets is geplak, is pensioen buitengesloten Velen onder hen dachten voor eenige jaren, dat zij daar geen behoefte aan zouden heb ben op hun ouden dag, doch nu de tijden ver anderen, zijn velen, die voorheen in de ver mogensbelasting waren aangeslagen, aange wezen op kerkelijke of gemeentelijke instel lingen. Velen, die vrijwillig hebben geplakt, heb ben dit niet vol kunnen houden, er zijn er ook, waar het armbestuur is bijgesprongen om het resultaat te bereiken. Echter moet steeds nog worden gevochten door den bond, b.v. iemand die den 35-jari- gen leeftijd heeft bereikt en altijd eigen wer ker is geweest, en dan in loondienst vervalt, blijft van alles verstoken. Spr. wees nog op vele misstanden. Het geld is er niet, zegt men, hoe ongelukkig het ook is, voor werk loosheid is het er ook, al is het veel te wei nig, dus voor de oudjes is 't er ook. Hierna feliciteerde spreker het herbenoem de bestuurslid Boskamp, die thans is be noemd als bondsspreker en reed op eenige plaatsen met succes is opgetreden. Dezen avond traden op Jasper en Maraike van Suntebankerus. Als eerste nummer werd door hen ten tooneele gebracht een propaganda-stukje voor Staatspensioen. Op uitstekende wijze werd deze één-acter vertolkt. Menige traan werd in de zaal weg gepinkt. Om alles te beschrijven zou te veel plaats- riumte vergen, daarom bepalen we ons bij het geheel. Door het duo werd van alles ten gehoore gebracht. Het Hollandsche levenslied. Decla matie in het Hollandsch en Westfriesch dialect. Ook een halfuurtje Boerenhumor. Dat een profeet in eigen land niet geëerd is, kon hier gevoeglijk worden weggelaten, gezien het overweldigende applaus na ieder nummer. Het duo heeft in Sint Pancras geweldig succes geboekt. 56) „Vrienden", sprak Mercurius, de man van Werben. „Komt eens hier. Het valt niet te ontkennen, dat wij de kostbaarheden hebben gevonden. Maar we moeten voor de overmacht wijken. Het schijnt mij toe, dat we niet beter kunnen doen dan den schat de prinses", een buiging tegen den jongen zi geuner, „aan te bieden. Zij is de oorspron kelijke eigenares". De beide anderen keken elkaar aan en knikten. „Het grootste gedeelte", vervolgde hij, „ligt chter nog in den plas. Peter heeft de ze beide pakken met levensgevaar uit het moeras gehaald. Maar hoe krijgen we de anderen?" „Als de prinses het wenscht, zal ik weer duiken", stelde Peter voor. „Er is een veiliger en beter weg", sprak de jonge ruiter, wiens bol rond gelaat vroo lijk glansde onder den morion. „In een dei booten ligt een dreg. Ik zal haar halen. Met uw verlof, kapitein". Melchior knikte. Vóór iemand nog iets m het midden kon brengen, was Edzke ver blies goed en wel", meende Saxon, „maar kunnen we niet overvallen wordent Het schijnt hier vanavond een verzamel plaats van het schatgraversgilde". „Onmogelijk", stelde de meester hem ge rust. „Mijn mannen hebben de prinses en u in het oog gehouden. Toen we hoorden, dat u de rivier waart overgestoken, ver moedde ik het doel van uw tocht. Een regi ment van uw ruiters trok over de schip brug, die de koning van Zweden over de Elbe heeft laten leggen. Zij hebben den ge- heelen heuvel afgezet. Er kan niemand doorsluipen. Wij zijn u in de gang gevolgd om u te helpen. Vóór de morgen aanbreekt en Von Pappenheim met zijn leger aan rukt, moeten we opbreken. Voor dien tijd hebben we niets te vreezen". „We zijn zoo veilig als bij moeder thuis", bevestigde Melchior. „En deze beide goudzoekers?" vroeg de meester. „Wij hebben alles gehoord", zei Ma- rion. „Zii meenden recht op den schat te hebben. De man van Werben heeft bezwo ren niets te zullen verraden. Een man een man, een woord een woord". Mercurius knikte. „Overste Saxon en ik hebben, zooals u bekend is, meester, den schat bestemd voor den koning van Zweden", vervolgde Ma- rion. „Maar als we de kostbaarheden heb ben, schijnt het mij billijk dat de beide hee ren vindersloon krijgen. Bastiaan kan zich dan wentelen in het aardsche slijk en Pe ter kan de mooiste vrouw ter wereld trou wen, ofschoon ik twijfel of hij er gelukkig door zal worden". „Edzke zou zeggen", viel Saxon haar in de rede: „Die vervloekte wijven brengen zelfs den verstandigsten man den kop op hol". Allen lachten. „En de man van Werben?" zei Marion met een glimlach op het gelaat. „Prinses", antwoordde Mercurius met 'n diepe buiging. „Ik was bij de eerste mis lukte poging onder het huis met den toren. Het toeval kwam mij te hulp. Ik ben et trotsch op een vriend van den overste te zijn. We zijn dat geworden toen wij drie ën, de overste, mijn vriend Praxiteles en ik, als verkleede afgedankte soldaten in het kamp der Merodebroeders waren. Dat ik ook u van dienst kon wezen, is voor mij de grootste belooning, mevrouw". „Prinses", sprak Peter aarzelend. „Wij zijn u zeer dankbaar. Wij wisten niet, dat de kostbaarheden u toebehoorden" „Dat hebben we gehoord, Peter", ant woordde Marion. „En wij hebben gezien dat je een moedig man bent". „Heeft u mij zien duiken, en ik had niets aan", stamelde Peter. „Heeft iemand iets te drinken?" vroeg Saxon. „Een hartversterking zal ons goed doen". „Waar de meester is, zijn ook versnape ringen", beweerde Praxiteles. „Peter, hier voor jou het eerste glas". „Hij heeft het verdiend", zei Mercurius Beurtelings dronken ze het glas leeg, ook Marion. „Overste", sprak Peter „Mag ik een paar woorden met u spreken?" „Zeker. We rroeten toch op Edzke wach Zij verwijderden zich zoo ver mogelijk ten van de anderen en waren weldra in een ernstig gesprek gewikkeld. „Mijn vriend de wonderdokter en Schwarz werden gedood. Ik werd gevangen geno men. Om mijn leven te redden bleef mij slechts de keuze over verklikker te worden in dienst van de keizerlijken. Veel van be lang heb ik echter nooit ontdekt en ik heb mijn oogenblik afgewacht. Zou u een spion kunnen vertrouwen?" „Volkomen", antwoordde Saxon. „In orde", zei Peter. „U weet, dat de koning plotseling omkeerde op weg naar Maagdenburg. Hoe, weet niemand, maar hij was gewaar geworden, dat Von Pap penheim, Tilly en Mansfeld zich reeds ver- eenigd hadden en gezamenlijk tegen hem optrokken. De koning trok noordelijker op de Elbe aan, nam het oude stadje Tanger- munde, nadat honderd musketiers in booten over de Elbe getrokken waren. Daarna greep de koning alle schepen, die hij in de Elbe tot aan Maagdenburg te pakken kon krijgen, liet een schipbrug bouwen en trok met ruiters en voetvolk over de rivier. Ge neraal Johan Banner nam Havelberg. Ook de aan den voet van den berg liggende voorstad. Toen moesten de keizerlijken Werben, Stendal en tal van andere plaats jes ontruimen. De weg naar Luneburg was vrij en de Altmark, de bloeiende provincie naast het uitgemergelde Erfsticht Maag denburg, kan hem zooveel vivres verschaf fen als hn noodig heeft. In den driehoek tusschen Elbe en Havel is de koning nu bezig een kamp in te richten. Maar mis schien weet u dat alles?" „Ik heb er iets van gehoord, maar alle bijzonderheden waren mij niet ter oore ge komen. Je begrijpt, Peter, dat het mij mach tig interesseert". „Tilly en von Pappenheim waren met dit nieuws, dat ik hun bracht, slechts matig ingenomen", vervolgde Peter. „Zij besloten op te marcheeren naar Werben. Pappen heim logeert nu in Burg en zal morgen wel hier zijn. Na eenig overleg kreeg ik de opdracht eenige mannen in Werben om koopen om den vijfden Augustus de stad in brand te steken. Andere in het vak bedre ven mannen zullen 's nachts de kanonnen van den koning vernagelen. Zij zijn reeds binnen Werben. Ik was van plan den ko ning te waarschuwen, maar zag er geen kans voor. U weet hoe gevaarlijk dat is. De verrader slaapt nooit, maar nu heb ik mij» plicht gedaan. Ik woon eigenlijk in Wer ben en voel evenmin als Bastiaan er iels voor mijn geboortestad in brand te late» steken en als Maagdenburg te laten moorden". „Ik begrijp het", antwoordde* Saxon. „Tilly denkt op deze sluwe wijze de stao te vermeesteren om het Zweedsche leger de pan te hakken". „Ik moet natuurlijk naar de keizerlijke» terugkeeren, maar zal weldra in Werben komen om Tilly's plannen uit te voeren"- „Hoeveel heeft Pappenheim je beloofd'' „Wij nemen geen bloedgeld. Wel had gaarne dat u en de koning ons later in scherming zoudt willen nemen Het zwaaru hangt boven onze hoofden". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6