De buitenlandsche dienstboden. [Buitenland. ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 22 NOVEMBER 1935 Tekort aan Nederlandsch personeel? De meening van het hoofdbestuur van de Ned. Ver. van Huisvrouwen over het vergunningsstelsel. CURSUSSEN IN DE EERSTE PLAATS NOODIG. Proces te Aix geschorst. KOLENDAMPVERGIFTIGING. pet vraagstuk der buitenlandsche ar- l>ej,iskrachten heeft reeds langen tijd de aandacht van de regeering. Men weet, dat er voor sommige beroepen een ver gunningsstelsel is in het leven geroepen en dat deze vergunningen niet dan na rijpelijk onderzoek worden gegeven. Er ia echter een bepaalde categorie buiten landsche arbeidskracehten, welke nog i>uiten dit vergunningsstelsel valt en die aan den anderen kant het meest in het oog loopt. We bedoelen het buiten landsche huispersoneel, waarover al veel is geschreven en waarover nóg meer wordt gepraat. Naar schatting zijn er liier te lande een 35 40 duizend Duit sche en 0ostenrijk6che dienstmeisjes die posities innemen, waarvoor wel in d« eerste plaats Nederlandsche meisjes dienden te zijn aangewèzen, waarvan er immers zoo velen de lasten in gezinnen meteen werkloozen vader of kostganger verzwaren. Dit is een toestand, die naar veler oordeel niet gehandhaafd kan blijven. Men vindt de buitenlandsche dienstbo den meest in de steden, doch ook in de dorpen van het platte land komen ze voor. Ieder kent, hetzij uit eigen om geving, hetzij bij anderen de Gretchens, de Lotte's, de Elfriede's of hoe ze heeten mogen, die werk verrichten en loon ver dienen, waarvoor eigenlijk vele van het thans in lediggang rondhangende korps van Nederlandsche meisjes uit den werkenden stand in aanmeiking dienden te komen. Maarvele mevrouwen konden met een landgenoote niet slagen of konden maar al te gemakkelijk een buitenlandsche kracht vinden, die het werk naar tevredenheid deed. Zoo ken nen wij gezinnen, waarvan het hoofd bij een zich bij uitstek nationaal noemende richting is aangesloten, doch waar in de kc iken Duitsch of althans Nelerlandsch meteen opvallend vreemd accent wordt gesproken! De meeste van deze buiten- Itodsche dienstmeisjes munten boven dien uit door groote spaarzaamheid en iet zal wel niet gewaagd zijn, te veron derstellen, dat zij tezamen per jarr on geveer 5 millioen gulden over de grenzen naar hun verwanten sturen, een kapi taal bedrag, waar niets van terug komt. De minister van sociale zaken heeft nu j.1. Dinsdagavond in de Tweede Ka mer medegedeeld, dat binnen korten tijd ook het huishoudelijk personeel in het vergunningsstelsel zal worden opge nomen, zoodat het dan van de goedkeu ring van den door den minister met de behandeling van deze materie belasten ambtenaar zal afhangen, of men een Duitsche of andere vreemde dienstbode mag hebben. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat dit vergunningsstelsel soe pel zal worden toegepast, zooals het ook met de reeds eerder daarin opgenomen beroepen het geval is, doch op den duur zal de regeering er naar streven, de meeste plaatsen, die nu nog door buiten- landsch huispersoneel worden ingeno men, door landgenooten te doen bezet ten. Deze kwestie, die voor vele huishou dens van zoo groot gewicht is, leek ons bMangrijk genoeg, om eens te gaan be- sp-eken met het hoofdbestuur van de Nederlandsche vereeniging van huis vrouwen. De secretaresse daarvan, me vrouw mr. D. R. E. Oppenheimer Belinfante, te 's Gravenhage, heeft ons welwillend de meening van het hoofdbe stuur ontvouwd. De huisvrouwen-veraeniging is al eenige jaren met deze aangelegenheid be ig, zoo vertelde ons mevrouw Oppen heimer; het bestuur meent nl., dat de vereeniging niet alleen de belangen der huisvrouwen heeft te behartigen, maar dat ook aan het algemeen belang moet worden gedacht. De aanwezigheid nu hier U. lande van zoo veel vreemde dienstboden acht men een scheeven too stend, die strijdig is met het algemeen belang. Daar komt bij, dat het voor Ne derlanders in het buitenland steeds moeilijker wordt om werk te vinden en dat een groot deel van het hier verdien de loon naar het buitenland wordt ge stuurd, waar geen inkomsten tegenover staan. Het hoofdbestuur heeft dan ook ongeveer twee jaar geleden een rond schrijven gericht aan alle 93 afdeelin- Ken, waarin op dezen abnormalen toe stand werd gewezen en gevraagd werd J®ts te doen om het te kori. aan geschoold Nederlandsch huispersoneel aan te vul len. Er zij daarop in enkele plaatsen eursussen opgericht, waarvan speciaa' die te Rotterdam een succes is geworden. De hoofdzaak, waar de 6Choen wringt, hcht de vereeniging n.1. de omstandig heid, dat er te weinig geschoold Neder landsch personeel beschikbaar is. Men «an de meisjes, die er om economische ®n sociale redenen voor in aanmerking gouden komen, niet zoo maar als ®nstmeisje in een huisgezin plaatsen, een26 iar«n geleden gemakkelijk t P'aats in een fabriek of op een kan- ken n(|en vinden, zijn ze den huiselij- boJ^id niet gewoon; zij willen er zoo v i n'6t Raarne aan, omdat ze dan hanen» v*n ^un vrijheid missen. Hier gekn, er *6ts: de uit den vreemde hier ai"beiH€r'. dienstmeisjes zijn gewillig, hierri zlaa®» sober en veelal welgema- jes vaJf»Wijl d« Nederlandsdche meis- hecht Veftl aan hun vrijheid ge- un. Mogelijk is, dat we den kant op gaan van het Amerikaansche stelsel, waarbij in de meeste gezinnen geen huispersoneel aanwezig is, maar hier is men daar meerendeels niet op ingesteld. Be buitenlandsche meisjes zijn boven dien alle in diensten voor dag en nacht, terwijl daar juist de Nederlandsche een groot bezwaar tegen hebben. De vrije avonden, de vrije Zaterdagmiddag en de vrije Zondag steken dan ook wel scherp af tegen de werktijden, die van de dienstmeisjes voor dag en nacht wor de. verlangd. Naar de meening van mevrouw Oppenheimer zullen hierin de huisvrouwen ook wat moeten toegeven. De geest dient aan beide zijden te ver anderen zoowel bij de werkgeefster als bij de werkneemster, en een vrije mid dag b.v. mag naar haar meening aan de meisjes niet worden onthouden, zooals dat ook bestaat bij de onder de arbeids wet vallende beroepen. De nu door minister Slingenberg aan gekondigde maatregel juichen de huis- vrowen dus wel toe, maar hij dient met grooten tact te worden gehanteerd. Vóórdat men de buitenlandsche meisjes uit de Nederlandsche betrekkingen weert, moet men de zekerheid hebben, dat er voldoende behoorlijk personeel tegen over 6taat. Daarom moeten de cursussen voor huishoudelijk personeel veel meer worden uitgebreid, want let aantal af geleverde meisjes blijft steeds nog over al beneden de honderd. Daarmee kunnen de plaatsen, die nu nog door het buiten landsche meisjes worden ingenomen, onmogelijk worden gevuld den het aan tal uit anderen hoofde 70or zulk een be trekking geschikte ederlandsche meis jes, dat thans door de vreemdelingen wordt verdrongen, is maar heel miniem. In het algemeen is er r.og te weinig animo voor de cursussen. Sommige af delingen hebben aan den oproep van het hoofdbestuur geen gevolg gegeven, omdat ze voor de cursussen geen mate riaal hadden. Daarom zal misschien een lichte pressie van de overheid in de ge vallen, dat de meisjes uit een gezin komen, waar van den werkloozensteun gbL-.efd wordt, gewenscht zijn. Die pres sie mag echter niet te -waar zijn, want als de meisjes contre coer een betrek king als dienstbode aanvaarden, zijn het ge-n aanvename werkkrachten. Men moet ze voor het werk zien te winnen. Minister Slotemaker de Bruine heeft eenigen tijd geleden, toen hij nog minis ter van sociale zaken was. een circulaire gestuurd aan de gemeentebesturen, om ook eens op het vraagstuk van de werk- looze meisjes de aandacht te vestigen. Zelfs kan er in zoo n geval aan een cur sus subsidie worden verleend. De ver eeniging heeft ook gevraagd, of het niet mogelijk zou zijn. dat, in plaats van het gebruikelijke twee derde deel van het loon. als het dienstmeisjes betrof bij voorbeeld één derde deel ervan werd af gehouden van het steunbedrag van den werkloozen vader of kostwinner. Dat zou natuurlijk het aanbod stimuleeren, doch de minister had er bezwaren tegen. Wel kan in sommige gevallen het steunbe drag worden gekocht, wanneer 'n meisje uit een werkloos gezin weigert zich als dienstbode op de arbeidsbeurs op te geven. Minister Slingenberg heeft nu een wetsontwerp in den maak, om fabrieks arbeid voor meisjes beneden 16 jaar te verbieden. Het is nu om advies bij den hoogen raad van arbeid en als het een maal wet mocht worden, zou het mis schien het dien6tbodenvraagstuk ook een 6tap naar een oplossing kunnen bren gen. Men hoopt dan de jonge meisjes, als ze eenmaal in dit beroep werkzaam zijn, er op den duur voor te behouden. Aan deze zaak zit echter ook een poli tieke kant, omdat de vrijheid van be roep er door voor de vrouwen beknot wordt en de gelijkheid wordt opgeheven. Daarom zou de huisvrouwen-vereeni- ging niet durven adviseeren op dezen weg nog verder te gaan. Wat evenwel bovenai noodig is me vrouw Oppenheimer legde er nog eens sterk den nadruk op is een behoor lijke opleiding. De meisjes (en voor de minderjarigen ook de ouders) dienen daarbij een verklaring te teekenen, dat ze .ia afloop daarvan een passende be trekking als dienstbode zullen aanvaar den. want anders helpt het nog niemen dal De leerlingen behooren tegelijkertijd een practische opleiding te krijgen in daartoe geschikte huisgezinnen, waar een dienstbode aanwezig is, welke ge zinnen daarvoor een kleine vergoeding ontvangen. Sommigen ijveren voor een soort leerlingenstelsel, zooals dat in Duitschland bestaat, doch het is nu al vaak moeilijk, om geschikte gezinnet) voor de practiêche opleiding naast de cursussen te vinden, en velen zijn ook bevreesd, dat dit systeem zou ontaarden in een soort kinderexploitatie. De meis jes vinden de cursussen over het alge meen prettig, doch de groote vraag is natuurlijk, hoe ze zich in een dienstbe trekking houden. Over het algemeen heeft men daarmee zeer bevredigende ervaringen. Maar er zijn nog veel te wei nig van zulke cursussen en veel te wei nig leerlingen! We hebben hiermede het vraagstuk bekeken van het standpunt der huis vrouwen. Er is echter ook nog een ande re, niet minder belangrijke, kant aan n.1. die van de werklooze jeugd. Op dit gebied is sedert eenigen tijd werkzaam de heer J. Buiskool, burgemeester van Delfzijl en rijksinspecteur voor de werk verschaffing in de provincie Groningen. We hebben naar aanleiding van deze kwestie ook hem een bezoek gebracht, waarvan we in een volgend artikel zul len vertellen. In Januari betfint het tweede proces. Gistermorgen werden de drie Oestasji door he parket ontboden, doch zij weigerden te gaan. Zij weigerden eveneens hun nieu wen verdediger, den deken Saudino, en zijn beide collega's in de gevangenis te ontvan gen. Zij hebben hun voedselweigering ook voortgezet. De Oestasji waren evenwel aanwezig op de zitting van gistermiddag, welke begon met een verklaring van Saudino, den deken van de balie te Aix, die, zooals men weet, is aangewezen als verdediger der Oestasji. Hij zeide: „Ik heb met angst en vreeze de taak op mij genomen, waarmede het hof mij be last heeft, en die een deken niet kon weige ren. Ik ben mij ervan bewust, dat ik ondanks alle moeite niet tegemoet zal kunnen komen aan het gebrek aan middelen waarover ik beschik, als gevolg van het feit, dat de ver dachten geen vertrouwen in mij stellen, en mij geen confidenties hebben gedaan, zooals aan hem, dien zij gekozen hebben, en zonder welkeg een verdediging mogelijk is. Ik verzoek het hof derhalve mij niet een dergelijke taak op te leggen, en het verhoor uit te stellen tot een andere zitting, om de verdachten in staat te stellen, naar eigen verkiezing een verdediger aan te wijzen. De procureur-generaal verklaarde daarop: Ik koester teveel eerbied voor de rechten van de verdedigiftg, dan dat ik niet het verzoek van den deken zou inwilligen. Het Assizenhof gaat daarop in raadka mer en komt enkel minuten later weder te rug, waarop de president verklaart, dat de behandeling wordt uitgesteld. Hij verklaart de zitting, en tegelijkertijd het verhoor, voor gesloten. Het tweede proces zal in Januari a.s. aan vangen. Desbons heeft vanmiddag een nieuw cas satieverzoek ingediend tegen zijn veroor deeling tot een berisping, die Maandag, vóór zijn royeering, is uitgesproken. Hij verklaarde aan journalisten, dat hij zich over eenigen tijd naar Turijn zou bege ven om dr. Pawelitsj bij te staan, die moet verzoeken, Italië te mogen verlaten, om zich ter beschikking van de Fransche justitie te stellen. Hij verklaarde eveneens, dat hij zich met de zaak der drie Oestasji bezig zou blij ven houden en dat hij hoopte in Januari, bij het tweede proces, André Berthon ter zijde te kunnen staan. De Raad van de Orde van Advocaten, in geschreven bij de Parijsche Balie, heeft de kwestie-Desbons bestudeerd en heeft een proces-verbaal opgesteld, waarin o.a. wordt gezegd: „De Raad is zeer getroffen door het ver nemen van het feit, dat een advocaat van de Parijsche balie werd gestraft door royement en manu militari uit de raadszaal werd ver wijderd, waar hij drie personen verdedigde, die terecht staan voor een zaak, welke met den dood kan worden gestraft. De Raad ver zoekt den deken stappen te doen bij den Ze gelbewaarder en hem te verzoeken alle ge gevens te willen verstrekken, welke dit ern stige incident kunnen ophelderen". De geschorste advocaat weet veel. De advocaat Desbons heeft aan een ver tegenwoordiger van het Petit Journal ver klaard, dat hij de laatste 10 maanden' eer. enorm aantal bijzonderheden over den aan slag te Marseille had verzameld. Deson danks kan hij nog niet zeggen, dat hij alle kwesties nauwkeurig kent. Hiermede wil hij zich thans gaan bezighouden en daartoe zal hij zich o.a. naar Turijn begeven om met dr. Pavelitsj ruggespraak te houden. Naar verluidt, is het bestuur van den bond van advocaten te Aix-en-Provence voor nemens af te treden uit protest tegen de uit sluiting van Desbons. SCHIPBREUK BIJ DOGGERSBANK. Waarschijnlijk 21 menschen ver dronken. Woensdagavond 10 uur ving het draad- looze station te Marseille een S.O.S. op van het van Newcastle naar Hamburg onderweg zijnde stoomschip Sheaf Brook, dat op de Doggersbank in nood verkeerde. De mededee- ling werd onmiddellijk naar Newcastle door gegeven en nog in den nacht is de Sheaf Water, een zusterschip van dezelfde lijn op zoek gegaan met een marinevaartuig van dc regeering. Op de in het S.O.S. aangegeven plaats hebben zij 3 vuurpijlen afgeschoten met verzoek als hun radio nog werkte aan te geven waar de schipbreukelingen zich bevon den. Er is echter niets vernomen en ofschoon een ander kustvaartuig gisteren den geheelen dag in de buurt gezocht heeft, is taal nog teeken van schip of bemanning gevonden en men moet aannemen, dat het schip, dat bij afzending van het noodsein reeds zware slagzij maakte met de bemanning van 21 koppen vergaan is. De schepen van deze lijn meten allen ongeveer 2000 ton en zijn met equipages van 2025 man uitgerust Nederlandsche sleepbooten zoeken. Omtrent het in noodverkeerende Engel- sche s.s. Sheaf Brook kan nader worden ge meld dat de Nederlandsche sleepboot Witte Zee van L. Smit Co.'s Internationale Sleepdienst Donderdagmiddag de door het schip opgegeven plaats heeft bereikt, doch daar geen vaartuig heeft aangetroffen. De Witte Zee zal voorloopig het gebied blijven afzoeken. v, Verder zoekt nog een tweede Nederland sche sleepboot naar het schip, n.1. de Hol land van de firma Doeksen en Dros op Ter schelling, terwijl voorts aan hte opsporings werk deelnemen de Engelsche sleepboot Superman en de Duitsche sleepboot Alba- txoss. Ook hebben nog helpen zoeken de En- Minister-president dr. H. Colijn en minister Oud hielden Donderdagavond een radio-rede tijdens de uitzending voor de Joodsche invalide gelsche vrachtbooten Sheaf Water een zusterschip van de Sheaf Brook en Blair- beg, alsmede het Grieksche s.s Kassos. Van deze koopvaardijschepen zijn echter geen be richten meer ontvangen, zoodat zij waar schijnlijk hun reis hebben voortgezet, zonder een spoor van het vermiste schip te hebben gevonden. Er bestaat groote vrees, dat de Sheaf Brook gezonken is. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat de radio-installatie van het schip nog steeds onklaar is, zoodat het na Woensdagavond nies meer van zich heeft kunnen laten hooren. De Witte Zee rapporteerde Woensdag avond, dat wel is waargenomen, dat de radio telegrafist van de Sheaf Brook met zijn sleu tel bezig was, doch dat er geen punten of streepen konden worden opgevangen. pONCET BIJ HITLER. verstandhouding Parijs lijn? Rijkskanselier Hitler heeft gister in tegen woordigheid van den minister van buiten landsche zaken den Franschen ambassadeur ontvangen. Het onderhoud, dat den algemoe- nen politieken toestand betrof, was van vriendschappelijken aard en bood gelegen heid om vast te stellen, dat beide regeeringen van goeden wil zijn. Een Havas-telegram uit Berlijn meldt nog, dat het goed is er den nadruk op te leggen, aat het onderhoud van Hitler met Poncet in aanwezigheid van von Neurath geen uitzon derlijk karakter had. Het was niet meer dan natuurlijk aldus het Fransche telegraaf- agentschap dat Fran^ois Poncet, die juist uit Frankrijk terugkeerde, waar hij met La- val besprekingen heeft gevoerd over cc vraagstukken van algemeene politiek, er waarde aan hechtte tegenover Hitler de in drukken weer te geven welke hij had van zijn besprekingen met de leidende figuren in Frankrijk. Het onderhoud van heden nog steeds is Havas aan het woord zal er zonder twijfel toe bijdragen een betere sfeer te scheppen in de Fransch-Duitsche betrek kingen, die niet op fatale wijze voorbeschikt zijn ten eeuwige dage vijandig te blijven. Maar aan den anderen kant moet men er zich wel voor hoeden op dit onderhoud over dreven hoop te vestigen. De sfeer van ver zoeningsgezindheid, die heerschte bij dit on derhoud, zal er ongetwijfeld toe bijdragen de Fransch-Duitsche betrekkingen te verbeteren en in dien zin is deze conferentie zeker geen slecht voorteeken, zoo besluit het Fransche telegraafbureau. \UTO RIJDT OP SCHOOL KINDEREN IN. In de nabijheid van een school te Sala- manca in Spanje is een auto op een groep kinderen ingereden. Een der scholieren werd gedood, terwijl vier kinderen ernstige ver wondingen bekwamen. 20 kerkgangers ernstig ongesteld. Tijdens de gisteren ter gelegenheid van den Bid- en Boetedag in de Evangelische kerk te Tegernau bij Scliopfheim gehouden godsdienstoefening zijn ongeveer 120 kerk gangers onwel geworden. De vergiftigingen droeen bij 20 dezer een tamelijk ernstig karakter. Des avonds waren allen buiten levensgevaar, ACTIVITEIT DER DUITSCHE SPIONNEN. De „Matin" meldt uit Londen, dat de ar restatie van dr. Gorz de aandacht van het publiek heeft gevestigd op het doen en laten der geheime agenten van de rijksweer in het buitenland. Het werk, dat in de afgeloopen maanden in Groot-Brittanoië is verricht door de spionnen van het Duitsche rijk, is aan zienlijk en gaat terug tot den tijd der jubi leumsfeesten van koning George. Kolonel Nikolai, de leider der betreffende diensten te Berlijn, had begrepen dat deze periode gepaard zefti gaan met een de hand lichten van het toezicht der politie en van de Britsche immigratieautoriteiten. In de maand Mei zijn niet minder dan 150 geheime Nazi-agenter. in Groot-Brittannië aangekomen, die zich verspreiden over de verschillende centra des lands. In Juli, toen de groote Britsche vlootrevue werd voorbe reid hadden deze spionnen reeds alle mo derne eenheden gefotografeerd. Tenslotte hebben de Duitsche spionnen zich meester gemaakt van de technische be schrijvingen van een speciale torpedolanceer- buis der Royal Air Force, welke aanzienlijk beter was dan de andere soorten toestellen, zooals die over de geheele wereld worden gebruikt. Bij gevolg bezit de Duitsche lucht vaart sinds twee maanden 550 bommenwer pers, die voorzien zijn van deze lanceerbuis, welke een getrouwe copie is van de Engel sche uitvinding. De spionnage-centra werden in het bij zonder gevestigd tusschen het vliegveld van Manston en het eiland Wight en eveneens langs de monding van de Theems. De Nazi agenten hebben zich eveneens gehaast naar Duitschland inlichtingen te verzenden over de activiteit der tuighuizen te Woolwich, de positie en het aantal brandslangen der tuig huizen, de schikkingen welke door de Lon- densche brandweer zijn getroffen ter bestrij ding van gifgassen en de modellen der che mische bluschapparaten, welke door de re geering zijn besteld. STUDENTENRELLETJES TE LUIK. De politie moet handelend op treden. Donderdagavond werd in de hoogeschool te Luik een lezing gehouden, georganiseerd door het Luiksche comité van de Vereeniging voor den Volkenbond. Tijdens de lezing kwamen het tot heftige heftige botsingen met personen, die tegen de sancties betoogden De politie moest tal van personen de zaal doen ontruimen. Verscheidene dezer mani festanten werden hierbij gekwetst. Den geheelen avond bleef het nog woelig om het gebouw der Universiteit, af en toe moest de politie ingrijpen, waarbij rake klap pen werden uitgedeeld. DE SPANNING TUSSCHEN POLEN EN TSJECHO-SLOWAKIJE. Ruiten van gezantschapsgebouw ingegooid. Na een gisteren gehouden betooging ge durende welke verscheidene ruiten van het gebouw der legatie van Tsjecho-Slowakije te W, wc waakschen zaakgelastigde namens den mi nister van buitenlandscne zaken verontschul diging aangeboden. arschau werden vernield, heeft de verttgen- ger van het protocol der Tsjecho Slo waakschen zaakgelastigde namens den

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9