DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. felle tegenaanvallen der Abessiniërs. Tlaqeliikfrii 0 veezicht iBuitenland Ho. 278 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 25 November 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Hei Alrikaansche conflict. Willen zij den Haliaanschen opmarsch lol slaan brengen? Wal vandaag de aandacht trekt.,. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Het Abessinische gezantschap te Parijs heeft de pers een mededee- ling doen toekomen, waarin be weerd wordt, dat de Italiaansche propaganda-centrale tal van valsche berichten omtrent de jongste lucht reis van den Negus in omloop heeft gebracht. Men heeft oa van Italiaansche zijde be weerd, dat de reis ten doel had, dat ver schillende bevelhebbers zouden terugkomen op nun plannen, om naar de Italianen over te loopen De Abessinische regeering ver klaart met beslistheid dat alleen Haile Selas sie Goegsa zijn Ke zer en zijn vaderland heeft verraden. Geen enkel ander Abessi- nisch leider heeft zich met den vijand inge laten Integendeel heeft de oorlog de eenheid van bel Abessinische keizerrijk versterkt, doordat alle krachten in het land zich om den hoogsten vorst hebben verzameld. Het verzet tegen den binnenvallenden vijand heeft de bevolking van Eritrea en zelfs van Itali- aansch Somaliland aan de zijde van Abessi- nië gebracht. G'oot is het aantal vluchte lingen uit de Italiaansche koloniën, die in Abessinië bescherming zoeken. Deze stroom heeft reeds een zoo-lanigen omvang gekre gen, dat de Italiaansche regeering het niet langer kan verbergen. Te Asmara hebben de Italiaansche autoriteiten officieel de scherp ste straffen afgekondigd voor ieder die onder de verdenking valt, zich aan de Itali aansche heerschappij te willen onttrekken Zuiveringsactie aan het Dankali- front? De oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat het corps Santini een zuiveringsactie voorbereidt langs het Dankali-front. waar Abessinische troepen zijn waargenomen In de buurt van Sjelikot, ten Zuid van Makalle, zouden uitgezonden Italiaansche patrouil'es geen verzei hebben ontmoet. De divisie Gavinana zou gisteren het ge bied van Lnda-Mikael Songoei, ten Zuid- Oosten van Adoea, hebben bezet en langs de Takazze-rivier Italiaansche posten hebben uitgezet. Bij verkenningsvluchten nabij Kat sjamo zouden Italiaansche vliegtuigen, die door Abessinische troepen beschoten waren, het vuur beantwoord hebben, waarbij de Abessiniërs groote verliezen zouden hebben geelden. Verder zou een Abessinische mili taire karavaan in het Aoessa-gebied ten Zuiden van Dankali in botsing zijn gekomen met troepen van den sultan van Aoessa, waarbij de karavaan geheel zou zijn ver nietigd. Verkoop van oude Amerikaan- sche schepen aan Italië verboden. Ter verhindering van den uitvoer van oor logsmateriaal naar Italië heeft de Shipping Board van het Amerikaansche Departement van Handel den verkoop van oude Ameri kaansche schepen voor sloopingsdoeleinden verboden. Dit verbod is mogelijk waar het "thepen betreft, waarbij de regeering door credietverleening financieel geïnteresseerd is. voor de verklaring over de Amerikaansche neutraliteit van Roosevelt waren reeds twee ^hepen naar Italië verkocht, maar de ver- k°op van het derde schip is thans verboden Italiaansche stappen tegen een uitvoerverbod van petroleum? De „Echo de Paris" schrijft, dat Italië z'ch weliswaar de economische sanctiemaat reëelen heeft laten welgevallen, doch een uit voerverbod van petroleum als een vijandige rv,ZOu. beschouwen. ue Italiaansche ambassadeurs te Londen, Washington en Moskou en de gezanten te j e r?st en Den Haag zouden dit reeds aan dLu J?ken re8«eringen hebben medege- ®rid. De ninMf*fc/,v,a .Ammieci» kan zich bit ^.e Generische commissie 1 'waarlijk met bijkomstige sanctie-maatrege- kom. houden '"dien zij niet in strijd wil tot dJ\met artikel 16 Frankrijk behoort niet hoeft "de,n- die petroleum uitvoeren en be de rL derhalve niet in het centrum van deze cu?sie hierover te plaatsen, doch kan gen rus,iS °veilaten aan de regeerin- Boekarp?116' bonden, Washington, Moskou, st en Den Haag. Oostenrijk en de sancties Sd in^?ASCOn«res van den Boeren- in P ter 7oor kT,;fz ,hetdt gisteren de bondsminis- '2 epn l'andscne zaken, Berger-Walde- houdin., u,r.fv<?nnK gehouden *8g. '!uuciino ua„ kcmuuocii over uc de kwestip Oostenrijksche regeering in s der sancties tegen Italië. De de minister zette uiteen in welken moeilijken economischen toestand Oostenrijk zou moeten komen, wanneer de regeering in deze kwestie een andere houding had aange nomen dan de tegenwoordige. Men kan onmogelijk van Oostenrijk verlangen dat het zijn economische omstandigheden die thans iets verbeterd waren, nu weer slechter zou doen worden en daarmede nieuw onheil zou doen ontstaan. De Bono reikt onderscheidingen uit Op het vliegveld te Asmara zijn met groote plechtigheid onderscheidingen uitge reikt, aan soldaten en officieren, die den laatsten tijd op het slagveld zich hadden onderscheiden Maarschalk De Bono, om ringd door de militaire en civiele autoriteiten, hield een korte toespraak, waarin hij ver klaarde, dat hij zijn missie in Oost-Afrika niet beter kun beëindigen dan door deze hooge erkenning van den Italiaanschen moed. Zes tien personen werden gedecoreerd, n.L vier onderofficieren en soldaten en 12 officieren, or.der wie graaf Galeazzo Ciano, die een zilveren medaille kreeg voor het uitvoeren van verscheidene buitengewoon, koene en ge vaarlijke vluchten. Abessinisch rapport over de reis van den negus. Het Abessinische gezantschap te Parijs heeft Zaterdagavond de pers een mededee- ling verstrekt, waarin wordt beweerd, dat de Italiaansche popaganda onjuiste berichten in omloop heeft gebracht aangaande de recente luchtreis van den negiu. Men heeft, aldus de verklaring, het gerucht verspreid, dat het doel der reis is geweest het dreigende overloopen van verscheidene Abessinische opperhoofden te voorkomen. De Abessinische regeering heeft reeds her haaldelijk medegedeeld, dat enkel en alleen Haile Selassie Gugsa zijn keizer en zijn va derland heeft verraden. De Abessinische regeering herhaalt met alle beslistheid, zonder een correctie behoe ven te vreezen, dat geen andere Abessinische aanvoerder zich met een vijand heeft ingela ten. Integendeel! De oorlog heeft de een heid van net Abessinische keizerrijk ver sterkt, daar alle krachten des lands zich verzameld hebben om den oppersten vorst. Met het oog op dit gevaar, is het aanzien van den negus tot n de verste uithoeken van Abessinië geconsolideerd. Op zijn reis heeft de negus de hartelijkste l>etoogingen van trouw van zijn onderdanen in ontvangst genomen. De tegenstand tegen den het land binnenvallenden vijand heeft de bevolking van Eritrea en zelfs van Itali- aansch Somaliland aan de zijde van Abessi nië gebracht. Groot is het aantal vluchtelingen uit de Italiaansche koloniën, die in Abessinië be scherming hebben gezocht. De emigratie heeft reeds een zoodanigen omvang aange nomen, dat de Italiaansche regeering haar niet meer kan verzwijgen. In de officieele te Asmara uitgegeven communiqués hebben de autoriteiten zeer scherpe maatregelen aangekondigd tegen hen, die de verdenking op zich laden, zich te willen onttrekken aan de Italiaansche heer schappij. Italiaansche opmarsch aan het front van Dankali voorbereid? Het legercorps van generaal Santini be reidt, naar verluidt, een zuiveringsactie voor in de uitloopers vn het gebergte langs het front van Dankali, waar Abessinische troe pen zijn opgemerkt. In de buurt van Sjelicot (ten zuiden van Makallé) hebben Italiaansche patrouilles geen tegenstand ontmoet. De divisie Gavinana zou Zaterdag het gebied tusschen EndaMikael en Songoei (ten zuidoosten van Adoea) hebben bezet. De Italiaansche troepen hebben posten opgesteld langs de rivier Takazze. Bij ver kenningsvluchten in de buurt van Katsjamo zouden, naar van Italiaansche zijde wordt medegedeeld, vliegtuigen, welke door Abessi nische troepen werden beschoten, het vuur hebben beantwoord. De verliezen van den vijand worden aanzienlijk genoemd. Het verluidt, dat een Abessinische mili taire karavaan in het gebied van Aoessa, ten zuiden van Makallé, slaags is geraakt met krijgers van den sultan van Aoessa, waarbij de Abessiniërs geheel vernietigd zo'"1"1 zijn. Van Italiaansche zi:de ziet men hierin een bevestiging van de vijandige houding van den sultan van Aoessa jegens Abessinië HET PROCES MEISSEN C. S. De uitspraak. De Berlijnsche bisschop van Meissen, Mgr. Legge, verklaarde, dat niemand, die met hem in contact is gekomen ge durende zijn 25-jarige werkzaamheid als priester, zal hebben ondervonden, dat hij ooit onwaarheid heeft gesproken. De bisschop besloot zijn laatste woord met een betoog van zijn onschuld. Zijn broeder, Dr. Theodor Legge, ver klaarde o. m., dat hij met den bisschop niet heeft gesproken over deviezenaan- gelegenheden. Van de guldensrekening te Amsterdam hebben slechts twee men- schen geweten, n.1. hij, Theodor Legge en Dr. Hofius. Vicaris-generaal Dr. Soppa verzocht vrijspraak. Ten slotte werden de volgende von nissen gewezen: Tegen den bisschop van Meissen. Mgr. Peter Legge, een geldboete van 100.000 R. M., subs. drie maanden tuchthuis straf. De in voorarrest doorgebrachte tijd wordt voor 40.000 R.M. in mindering gebracht Tegen zijn broeder, Dr. Th. Legge. 5 jaren tuchthuisstraf met 5 jaren eer verlies en 70.000 R.M. boete, subs. 35 da gen tuchthuisstraf. Tegen den vicaris- generaal, Dr. Soppa, 3 jaren tuchthuis straf, 5 jaren eerverlies en 70.000 R.M. boete, subs. 35 dagen tuchthuisstraf. De motiveering van het vonnis De voorzitter van het gerechtshof heeft het vonnis tegen den bisschop van Meissen, Peter Legge, c.s. breedvoerig gemotiveerd. Hij zefde o. m., dat in den loop van den tijd Dr. Theodor Legge en Dr. Hovius het er over eens zijn gewor den in welken vqxm men in het buiten land obligaties zoh opkoopen. Ook de beschuldigde bisschop is van deze aankoopen op de hoogte gesteld in gesprekken, welke hij heeft gehad met den vicaris-generaal. Van einde Januari tot April zijn over schrijvingen gedaan tot een bedrag van 180.000 R.M. en zooals verder bewezen is zijn deze gelden tot een bedrag van van 140.000 R. M. van Muenster uit naar Holland overgebracht, waar voor dit geld obligaties zijn gekocht. De gelden waren reeds voor 9 April 1934 in het buitenland. Wat de schuld van den bisschop be treft, zeide de voorzitter: „De bisschop was bij de aanvaarding van zijn functie op de hoogte van den slechten financi eelpn toestand van het bisdom Meissen Dit geeft Dr. Peter Legge toe en wordt ook van andere zijde bevestigd. De per soonlijke indruk van het gerecht is, dat hij tot zijn benoeming tot bisschop van Meissen zijn voornaamste kracht heeft gericht op de zielverzorging. Hij heeft zich dan evenwel, zij het noodgedwongen, ook bezig gehouden met de financieele zaken. In het bijzon der heeft hij zich de acte laten voorleg gen over de Hollandsche leening, ten einde zich daarvan op de hoogte te kun nen stellen. Reeds in December 1934 trof hij een schikking voor de instelling van een fonds voor de verdere amortisatie dezer leening. Vervolgens besprak de voorzitter de vraag, waarom de bisschop den mede beschuldigde Dr. Soppa heeft benoemd tot zijn vicaris-generaal, waarbij zich volgens spr. de vraag voordoet of deze benoeming in verband staat met de af lossing van de Hollandsche leening. Indien de bisschop in zijn slotwoord op bijzonder plechtige wijze heeft ver klaard zich onschuldig te voelen en on schuldig te zijn, volgt het gerechtshof hem hierin op geen enkele wijze. Ook bestaat de overweging, dat hij zich meer heeft bezig gehouden met de dingen dan bij de bewijsvoering kon worden vast gesteld. Het schijnt onbegrijpelijk dat hij als kerkelijk leider van een diocees niet zou hebben geweten van welke financieele kwesties sprake was. De bisschop heeft op zijn minst genomen op nalatige wijze gehandeld. Hij kan zich er niet op beroepen, dat hij de verantwoordelijkheid in finan cieele aangelegenheden heeft overge dragen op zijn vicaris-generaal. De bisschop heeft zich des te meer om de aangelegenheid der leening op de hoogte moeten stellen, daar hij bekend was met het standpunt der deviezen instantie te Dresden aangaande het amortisatie-plan en daar dit door een nieuw werd vervangen, had hij de de viezeninstantie op zijn minst dit nieuwe plan ter goedkeuring moeten voorleg- gen. Beklaagde Theodor Legge is reeds te Paderborn gewaarschuwd voor Dr. Ho vius. Niettemin wil hij het gerecht doen voorkomen alsof hij omtrent dezen per soon niets heeft geweten. Den beschuldigden Dr. Theodor Legge en Soppa wordt de burgerlijke eere-1 rechten ontnomen, omdat zij zich in hun positie en als geestelijke aan volks- verraad hebben schuldig gemaakt en tegen de vitale belangen van het Duit sche volk in hebben medegewerkt aan het naar het buitenland overbrengen van groote bedragen. MUSSOLINI NEEMT RANCUNE MAATREGELEN. Verandering van straatnamen tegen de sanctielanden. Naarmate de sanctiemaatregelen verder I doorwerken wordt de ontstemming tegen de landen, die eraan deelnemen in Italië groo- ter. Reeds in de afgeloopen week heeft men zich gericht tegen de vreemde straatnamen en des nacht de straatbordjes vervangen in de straten met Belgische namen. Thans is de j bij de Fransche ambassade uitkomende Via Mama, aldus gedoopt ter herinnering aan den slag aan de Marne, van naam -veran derd. Voortaan heet deze straat „Weg der Italianen aan de Marne", De Via Romania, aldus gedoopt ter eere van den Roemeen- schen bondgenoot in den wereldoorlog, heet I thans ter eere van de beide staten, die niet aan de sancties deelnemen, Oostenrijk— Hongarije-straat. HULP VOOR JOODSCHE VLUCHTE LINGEN UIT DUITSCHLAND. Een beweging om 250.000 dollar bijeen te brengen voor hulp aan politieke vluchtelin gen uit Duitschland is gisteren te New-York begonnen. Dr. Frank Bohn, die als schrijver en houder van lezingen bekendheid heeft ver- worve. heeft zich bereid verklaard het voor- ziterschap op zich te nemen van de „Crisis commissie voor hulp aan politieke vluchte lingen voor het Nazisme". Men stelt zich voor het genoemde bedrag in de eerste plaats onder niet-Joden bijeen te brengen NAAR HET BAGNO 121 dwangarbeiders en 74 gede porteerden naar Guyana. De Matin meldt uit Saint Martin de Ré, dat vandaar 195 veroordeelden, 121 dwang arbeiders en 74 gedeporteerden, zijn inge scheept met bestemming Guyana. Dit aantal gestraften is zoo gering, omdat de Martinière te Algiers 475 gevangenen aan boord moet nemen. Tot de dwangarbeiders behooren verschei dene moordenaars, o.m. een jongen van 17 jaar, die zijn vader heeft vermoord. 140 Senegaleesche scherpschutters en 40 gendarmen hebben het weinig illustre gezel schap naar de haven geëscorteerd. De dwangarbeiders werden met het stoomschip Express, de tot deportatie veroor deelden met de Toiras naar de Martinière overgebracht. De zee was tamelijk ruw. Een uur 'ater waren de veroordeelden opgesloten in de cellen van het transportschip. Een der veroordeelden voor vertrek getrouwd. In het bagno van St. Martin de Ré heeft Zaterdag een weinig alledaagsche plechtig heid plaats gehad. Een der gevangenen, een 35-jarige man, werd kerkelijk getrouwd met een vrouw, met wie hij in 1926 voor den bur gelijken stand was gehuwd. De ceremonie werd voltrokken met den man en de vrouw aan weerszijden van tralie werk. Twee bewakers fungeerden als getui gen - NIEUWE ORKAAN BOVEN DE ZWARTE ZEE. Na een korte periode van rust woedt een nieuwe orkaan met groote kracht boven de- Zwarte Zee. De geheele scheepvaart moest gestaakt worden. De haven van Noworos- sisk, die ten deele door den storm bescha digd is, bood velen Russischen en buiten- landschen schepen, die er hun toevlucht zochten, een veilige noodhaven. Tengevolge van den storm kan men er echter laden noch lossen. Een radiogram van een tegen hef nood weer kampenden s.s., de „Tsjenomor", meldt, dat het, tezamen met het tankschip „Moskwa" het in nood verkeerende benzine transportschip „Grosnyi" nabij de Krimha- ven Feodosia op sleeptouw heeft genomen DE KONINGSMOORD. De „Vreme" over het proces. Naar aanleiding van de schorsing van het proces te Aix-les-Bains tegen de moorde naars van koning Alexander schrijft de „Vreme" uit Belgrado, flat Joegoslavië, bij alle begrip van gastvrijheid toch volledige voldoening eischt voor aen moord te Mar- seille, want koning Alexander viel als gast der Fransche regeering. Juist de vriendschap met Frankrijk maakt het noodig, dat men niet onverschillig blijft zwijgen, doch des noods uitschreeuwt, dat de eer van land en volk gebiedend eischt, dat het te MarseiMe vergoten bloed zoo spoedig mogelijk gewro ken wordt. Werktijden 4n winkels enz. met St. Ni col aas. Kerstmis en Oudejaar. (Binnenland). Podium ingestort in de Apollo-hal tijdens St. Michielsepel te Amster dam. (Binnenland). Tragisch auto-ongeval bij Hen gelo. (Binnenland). Auto met 4 personen in het Boter- diep (Gr.); vrouw en twee meisjes verdronken. (Binnenland). Man tusschen trein en perron te IJmuiden. (Binnenland). Ellsworth vermist. (Luchtvaart). Electriciteitsvoorziening in Noord- hollandd; gemeente contra P. E. N. (Stad en Omgeving). (Zie verder eventueel laatste berichten.) NIEUWE BULGAARSCHE REGEERING. Bij Koning Bons in audiëntie. Koning Boris heeft Zondagmorgen te 11 uur de leden der nieuwe Bulgaarsche regee ring ontvangen. In een korte toespraak wees hij op zijn oproep van 22 April j.1., waarin gezegd werd, dat Bulgarije wat zijn staats leven betrof niet meer zou afwijken van den sedert 19 Mei 1934 gevolgden weg, d.w.z van het autoritaire systeem. In dezen oproep was, zooals men zich wellicht herinnert, ook een door het volk goedgekeurde grondwet toegezegd, en het zal de voornaamste taak der nieuwe regeering zijn, deze grondwet tot stand te brengen. Na de ontvangst bij den koning kwam het kabinet in zijn eerste zitting bijeen. De Zon dag verschenen bladen hebben zich onthou den van elk commentaar op het optreden der nieuwe regeering. ZEVENTIG VISSCHERS IN LEVENSGEVAAR. Op ijsschotsen afgedreven. Uit Astrakan in Rusland wordt gemeld, dat op de Kaspische Zee 70 visschers in le vensgevaar verkeeren. Ongeveer duizend visschers hadden zich naar de Baai van Astrakan begeven om daar te overwinteren, toen zij verrast werden door storm en drijfijs. Hun schepen raakten in het ijs beklemd en dreigden vernield te worden. De visschers moesten de vaartuigen ontruimen en sloegen op het ijs geïmprovi seerde tenten op. Nabij Sjilaja Kossa raak te een ijsschots met 54 visschers erop los en dreef naar zee. Een uit de havenplaats Goerjef gezonden vliegtuig slaagde erin, op de schots te lan den en levensmiddelen aan te voeren. Een andere losgeraakte schots met 15 visschers erop, drijft eveneens in open zee ter hoogte van Saboenroenja. DE AUTONOMIE IN NOORD-CHINA. 25 Prefecturen geïnstalleerd. Uit Peking wordt gemeld, dat hedenmorgen te 10 uur de auto nome regeering van Oost-Hopei, een gebied, dat 25 prefecturen omvat, waarvan 18 behooren tot de gedemilitariseerde zóne, te Toentsjau is geïnstalleerd. De leden der regeering waaronder Yin Joe Keng, inspecteur der ge demilitariseerde zone en leider van de anti-communisti6che au tonome commissie voor Oost- Hoeii werden beëedigd. Onmiddellijk na de installa tie heeft Yin Yoe Keng zich ge wend tot generaal Soeng Tsje Yoean, commandant van de jgarnizoenen te Peking en Tientsin en tot de gouverneurs van de provincie Shantoeng. Sjansie, Tsjahar, Soeyoetan en tot de burgemeesters van Pe king, Tienstinben Tsjangtao, gemeld wordt dat de autonome regeering zich tot eerste taak heeft gesteld de verlaging der be lastingen. O INRIJ VERBODEN Een roode cirkel met wit veld beteekent: gesloten voor alle ver keer in beide richtingen

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1