DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DaqeÜikfxh Oveczicfit ^Buitenland OPSTAND IN NOORD-BRAZILIË. De De toestand in het Verre Oosten. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. |to. 279 Di* nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 26 November 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Een communistische opstand reeds in de kiem gesmoord. STAAT van beleg afgekondigd. Uit Rio de Janeiro wordt het volgen de officieele communiqué medegedeeld: Onder de troepen van het 21e batal jon, dat te Natal ligt, is een muiterij ontstaan, die een communistisch ka rakter draagt. In den staat Pernambuco bezetten een deel van het 92e bataljon en com munistische elementen Olinda, dat in middels hernomen werd. De trouw ge bleven troepen en militaire politie tre den tegen de muiters in de voorstad Afogadas op. In de stad Pernambuco is het rustig. De federale regeering heeft troepen, vliegtuigen en oorlogsschepen uit de nabije staten naar de opstandige ge bieden gezonden. Het communiqé verklaart tenslotte, dat de regeering zeker is van de lucht en landstrijdkrachten en van den steun van het volk; zij is gereed om het hoofd te bieden aan alle ongeregeld heden of onlusten. Te Pernambuco (Recife) en te Natal is in verband met den Zaterdag daar uitgebro ken opstand de staat van beleg afgekon digd. Volgens radioberichten, welke door amateurs zijn opgevangen, moest de •pstandige beweging, die onder communis tische leiding stond, tegelijk uitbreken in de staten Pernambuco, Grao Para, Parahyba, Sergripe, Alagoas en Minas Geraes, doch de autoriteiten verklaren, dat in geheel Brazilië rust heerscht, behalve te Pernam buco en in Rio Grande do Norte. De opstandelingen moeten ook meester zijn in de stad Macahvba bij Natal. Te Belem en Rio de janeiro zijn uit voor zorg enkele communisten gearresteerd Ver der zou, volgens de verklaring der regee ring, in alle staten volledige orde en rust heerschen. Te Rio de Janeiro heerscht even eens rust, doch de winkels, de banken en alle spoorwegen worden door militairen be waakt. I Onder voorzitterschap van president Ge- tulio Vargas kwam het kabinet Maandag bijeen om den toestand te bespreken. De ministerraad heeft besloten, aan de Kamer te verzoeken, den staat van beleg af te kon digen. De revolutionnaire beweging, die Zater dag jl. te Natal, Pernambuco en Maceio is uitgebroken, moest, zoo zegt men, gevolgd worden door een opstand in de andere sta ten, ter uitvoering van een plan der com munisten, dat beoogde een gedeelte van 't leger ontrouw te maken aan de regeering. De beweging mislukte te Maceio, doch te Natal en Pernambuco slaagden de muiters, daarbij geholpen door een gedeelte der troepen van de plaatselijke garnizoenen, erin, zich van enkele strategische punten meester te maken. De rebellie zou onder leiding staan van den oud-kapitein Luiz Carlos Prestes, een lid van de Komintern, die laatst in Brazi lië werd gesignaleerd. Volgens berichten uit Pernambuco heeft de artillerie der federale troepen de voor stad van Pernambuco, Afogados, het cen trum van de muiterij, gebombardeerd. Het hoofd van de justitie in den staat Pernambuco zou zijn gearresteerd wegens zijn sympathiseeren met de communisten. De poging tot omwenteling in den staat Alagoas is mislukt. D regeeringsautoritei- ten traden daar zeer energiek op. De minister van oorlog is per vliegtuig met een escadrille bommenwerpers naar het noorden vetrokken. Later meldde Reuter nog dat de Kamer het voorstel van president Vargas om voor het geheele land voor den tijd van dertig dagen den staat van beleg af te kondigen, aa ïgenomen heeft. Er werd een buitenge wone bijeenkomst van den Senaat bijeenge roepen om dezen maatregel goed te keu ren. De regeering zou besloten hebben de mui ters, die zich in het militair kwartier van Recife hebben verschanst, te bombardeeren. Wat moet de „Graf Zeppelin" doen? Volgens de officieele mededeelingen moe ten de opstanden in Pernambuco en Natal onvoorwaardelijk worden beschouwd als communistische omwentelingspogingen. Aan gezien voorts in Para en in Maceio m den laatsten tijd omwentelingspogingen ter ken nis van de autoriteiten zijn gekomen en ver der geheime munitie-depots werden ontdekt, neemt men aan, dat de communisten ook in andere staten opstanden hadden beraamd, doch deze door de onmiddellijk genomen voorzorgsmaatregelen niet tot uitvoering konden brengen. In den staat Pernambuco bezette muiten de soldaten van het 29ste bataljon jagers met behulp van de communistische massa de stad Olinda, die echter spoedig door de re- geeringstroepen kon worden heroverd. De opstandelingen trokken zich in de kazernes terug, waaruit zij echter volgens de laatste berichten eveneens weer zouden zijn verdre ven. Aangezien de regeeringstroepen thans door vliegtuigen worden gesteund, hoopt men den opstand hier spoedig meester te kunnen zijn. Het luchtschip „Graf Zeppelin" kon gisteren tengevolge van de bezetting van het vliegveld aoor de opstandelingen niet te Pernï a' uco landen. Gistermiddag tegen half vijf heeO het de post te Ma-eilo afgeworpen en in afwachting van de moge lijkheid om te landen kruist het thans heen en weer. Toestand hoogst critiek. In Natal is de toestand ernstig. De stad bevindt zich in handen van de opstandelin gen van het 21ste bataljon jagers. Alle ver bindingen van den staat Rio Grande del Norte met de rest van Brazilië zijn verbro ken. Ook omtrent het lot van den gouver neur van dezen staat, die klaarblijkelijk in handen van de opstandelingen is gevallen, verkeert men in het onzekere. Men vermoedt, dat het te Natal gestationneerde Condro- vliegtuig-eskader eveneens in handen der opstandelingen is. Het federale parlement heeft gisteravond besloten den staat van be leg over geheel Brazilië af te kondigen en een censuur in te stellen. Volgens de loopen- d? geruchten zou de opstand onder leiding staan van den bekenden communistischen leider Luis Carlos Prastes. Teneinde uitbreiding van den opstand te voorkomen zijn in alle hoofdsteden de beken de communistische leiders gearresteerd, w.o t? Pernambuco de staatssecretaris van bin- nenlandsche zaken. De regeering beschouwt den toestand met kalmte en verklaart, dat zij in staat is in korten tijd de orde te herstel len en alle nieuwe omwentelingen in den kiem te kunnen smoren. Jonka, die kapitein is in het Abessinische leger, tot bevelhebber van het leger in de provincie Bali benoemd. Te Makallé is een groot vliegveld aange legd voor de vliegtuigen, welke tot nu toe op Italiaansch gebied gestationneerd waren. Dit vliegveld nabij het front maakt de actie radius boven het vijandelijk gebied des te grooter. Italiaarsch legerbericht. Het Italiaansche legerbericht no. 54 luidt: „Maarschalk De Bono telegrafeert dat aan het front van het eerste legercorps een colonne inlandsche troepen en zwarthemden verkenningen heeft uitgevoerd op de linie Scellicot Eicallet. Aan het front van het tweede legercorps heeft men een garnizoen geregelde troepen en politieke bureau* geplaatst in de meer belangrijke plaatsen en zoo de reorganisatie van het gebied voltooid. Detachementen van de divisie Gaviana hebben het gebied tnda Mikael Zongui, ten Z.W. van Adoea bezet, in samenwerking met zwarthemden en Erytreeërs van de gar nizoenen te Tzahama en Nadir. Inlandsche troepen hebben de voornaamste overgangen over de Takaze bezet. De luchtvaart heeft verkenningsvluchten uitgevoerd boven Tembien in de richting van Amba Alagi. Volgens een gerucht zou Ras Seyoem gesneuveld zijn. Met grooten opmaak maakt de „Lavoro Fascist<r melding van een gerucht, dat on middellijk uit het Italiaansche hoofdkwartier afkomstig is en volgens hetwelk de Abessi nische aanvoerder Ras Seyoem gedood zou zijn tijdens een luchtbombardement op 18 November. Sedeit jdien, aldus vervolgt het blad, is een gebrek aan strijdlust aan Abes sinische zijde op te merken, hetgeen zou voortvloeien uit den dood van Ras Seyoem Het dagelijksch dementi- Van bevoegde Italiaansche zijde wordt het bericht, volgens hetwelk de Abessiniërs bij Makallé drie Italiaansche bataljons zouden 'nebben vernietigd, 'gedementeerd. oorlog in Abessinië. Zoowel Abessinië als Italië melden overwinningen. Naar te Addis Abeba wordt vernomen hebben de Abessiniërs een overwinning be haald nabij Makallé. De troepen van dedzjas Wores slaagden bij Halawé in een Italiaansche afdeeling ,e hervallen en muildieren en munitie buit te maken Aan Italiaansche zijde moeten een com mandeerend officier en vele manschappen Ib,r ziin- De Abessiniërs hadden de eten'anen overvallen. terwijl dezen zaten te H Ras Sejoem en Ras Kassa vereenigd' corPs Maravigna heeft in een aantal S|y''lkn, de Abessinische troepen terugge- zen vijand leed hierbij zware verlie- het'co fr''c( Dolo—Makallé is versterkt met P8 Santini, aangezien men hier op een heftigen Abessinischen aanval schijnt te re kenen. De reden hiervoor is de concentratie van Abessinische troepen tusschen Amba Aladji en Dessié, de sterkte van deze troe penmacht wordt op eenige honderdduizenden geschat. Klaarblijkelijk hebben Ras Sejoem en Ras Kassa zich vereenigd. Aan het Dankalifront is de linkervleugel van de Italianen onder bevel van generaal Mariotti verder opgerukt. In het Paleis van Ras Sejoem te Aksoem heeft men achter een steen een portefeuille ontdekt waarin brieven van den Negus en buitenlandsche officieren aan Ras Sejoem gericht. Deze buitenlandsche officieren Ziju een Zweedsch kolonel, wiens naam onlees baar is en een Russisch kolonel Konovalov, beiden raadgevers van den Negus. De brieven bevatten tactische raadgevin gen. Zoo wordt erin geadviseerd zich steeds op de heuvels op te houden, verder wordt critiek uitgeoefend op de verdedigingswer ken tegen tanks en de raad gegeven den oever van de Mareb te verlaten wegens het heerschen van koorts. tL A Naar men in Weener. verneemt, heeft ae Negus den Oostenrijkschen ingenieur Joseph De regeering van het autonome Oost-Hopei in functie getreden. De autonome regeering van Oost-Hopei is gistermorgen te Toengtsjou ingewijd door den administrateur-generaal van de gedemi litariseerde zóne, Jing Joe-keng, die de func tie aanvaardde van president van het nieuwe bestuur, hetwelk naar hij zeide, alle inkom sten tot zich zal trekken, met uitzondering der douanerechten en der heffingen op zout De autonomie, verklaarde hij, strekt zich uit over de geheele gedemilitariseerde zóne en vier aangrenzende gebieden, en de vor ming der nieuwe regeering is in geen enkel opzicht een schending van het verdrag van Tangkoe. Chineesche stappen te Tokio De Chineesche zaakgelastigde te Tokio, Ting, bezocht heden den plaatsvervangenden Japanschen minister van buitenlandsche zaken Sjigemitsoe, en gaf tegenover dezen uiting aan den wensch van Nanking naar onderhandelingen over een vriendschappe lijke Chineesch-Japansche samenwerking. Deze onderhandelingen zouden dan te Nan king door Tsjang Tso-pin en Arijosji gevoerd moeten worden. De plaatsvervangende minister van bui tenlandsche zaken ging met dit voorstel ac- coord. Sjigemitsoe wees op de noodzakelijk heid, de Noord-Chineesche kwestie op zoo danige wijze op te lossen, dat zoowel de verlangens van het Noord-Chineesche volk alsook de gemeenschappelijke belangen van China, Japan en Mantsjoekwo werden be vredigd. Een nader bericht over het onderhoud van Ting met Sjigemitsoe geeft nog de bijzon derneid dat de onderhandelingen zullen uit gaan van de volgende beginselen: China za moeten toestemmen in onderdrukking van de anti-Japansche propaganda in China China's oude politiek, de mogendheden te gen elkaar uit te spelen, dient niet meer te worden toegepast; er moet harmonie ko men tusschen China en Mantsjoekwo. en, er moet worden opgetreden tegen de commu nistische penetratie. Ting deelde mede, dat Tsjang Tso-pin machtiging heeft tot het voeren van nieuwe onderhandelingen. Sjigemitsoe vestigde er de aandacht van Ting op, dat wat nu gebeurt in Noord-China een uiting is van de noodzakelijkheid. Bij de oplossing van het Noord-Chineesche vraag stuk moet met de realiteit der dingen reke ning worden gehouden. Te Tientsin moeten de autono misten zich terugtrekken. Na te Tientsin eenige uren den toestand in handen te hebben gehad, moesten de opstan delingen, die deze stad eveneens deel wilden laten uitmaken van den onafhankelijken staat der gedemilitariseerde zóne, het veld ruimen De bevolking liep te hoop voor het hoofd kwartier der opstandelingen en negeerde de schildwachten. De situatie werd voortdu rend ernstiger en de Chineesche politie moest tusschenbeide komen om geweld te vermijden. De opstandelingen kregen bevel ïun hoofdkwartier te verlaten, hetgeen dezen direct deden, waarna zij onder geleide naar een veiliger plaats werden overgebracht. Jing Joe-keng legt een verklaring af. Jing Joe-keng, de voorzitter van het auto nome anti-communistische comité van Oost- iopei, verklaarde in een onderhoud, dat hij te Toengtsjou, de hoofdstad der nieuwe re geering aan een vertegenwoordiger van -lavas verleende: Het gebied van de nieuwe regeering blijft deel uitmaken van China, doch de hardnek- righeid van Nanking maakt een betrekkelijke scheiding noodzakelijk. Men hoopt op samenwerking der gouver neurs van Sjantoeng en Hopei met de auto riteiten van Tientsin en Peking, doch onaf- ïankelijk van de houding dezer laatsten, zal de nieuwe regeering haar actie voortzetten. Met betrekking tot de douane en het zout monopolie verklaarde Jing Joe-keng, dat de nieuwe regeering slechts de belastingen op wijn en tabak zou administreeren. Waar schijnlijk zal zij Japansche raadgevers in dienst nemen. Aan het bestuur zal niet wor den getornd Wel zal een speciaal politie corps worden gevormd van ongeveer 16.000 man De spoorlijn PekingSjanhaikwan zal worden gecontroleerd. Te Tansjan, het mijn centrum nabij Tsjingwangtou, binnen den Grooten Muur gelegen, zal een onder- regeering worden gevestigd. jing Joe-keng verklaarde nog, dat zijn beweging geen enkele bepaling van Chi- neesch-Japansch verdrag van Tangkou schond, dat gesloten werd naar aanleiding van de gebeurtenissen in Jehol en Hopei in Mei 1933. De positie van Doihara. Generaal Doihara, de leider van de poli tiek van het leger van Kwantoeng op het vasteland van Azië is uit Tientsin terug gekeerd te Peking. Deze terugkeer heeft groote zenuwachtigheid gewekt onder de Chineesche ambtenaren en de andere Chi neesche menschen van ontwikkeling. In wel ingelichte kringen te Peking wordt meege deeld, dat Doihara thans over uitgestrekter bevoegdheden beschikt dan bij zijn vorig bezoek in Peking Bij Sjanghaikwan wordt een Japansche legerdivisie gereed gehouden. ONGERUSTHEID BIJ DE BOEREN IN DURHAM. Wegens vele brandstichtingen. BURGEROORLOG IN FRANKR1IK AANSTAANDE? Sensationeele mededeelingen De „Oeuvre" maakt, zij het ook met het voorbehoud van een vraagteeken, melding van een staatsgreep, die de fascistische Croix du Feu Donderdag ter gelegenheid van het bijeenkomen van de Kamer zou willen uit voeren. De leider der Croix du Feu-beweging, overste de la Rocque, die dikwijls genoeg op het a.s. uur van de beslissing heeft gewezen zou volgens het blad ditmaal den aandrang van zijn aanhangers, in het bijzonder van een deel van zijn onder-commandanten niet meer kunnen tegenhouden. Het aanvalsplan zou aldus zijn samengesteld: bestorming van het parlement, de bestuurscentra, de ministe ries en de gebouwen van de groote republi- keinsche linksche dagbladen. Reeds in het eerste uur zouden talrijke te rechtstellingen moeten worden uitgevoerd en tal van namen worden reeds genoemd. Zoo zouden bijvoorbeeld alle voormalige radi caal-socialistische ministers op de zwarte lijst staan, evenals een aantal hooge ambte naren van de verschillende ministeries en van de politie. In tegenstelling tot dit sensationeele be richt staan de onthullingen van de rechts georiënteerde „Jour", die beweert, dat in alle rondom Parijs liggende voorsteden en gemeenten, dus in den zoogenaamcen Roo- lVat vandaag de aandacht trekt,,. den Gordel, onder het voorwendsel van ver dediging der democratische vrijheden overal gewapende weerafdeelingen zijn gevormd van het roode volksfront, die in de raadhui zen of gemeentegebouwen gereed zouden lig gen. Ook de zoogenaamde Roode brandweer is persoonlijk opgeroepen en staat ter beschik king van de burgemeesters. Overal is men voorbereid op de sirene-signalen en de kanon schoten, die de „verdedigers van de repu bliek" bijeen zullen roepen. GETUIGENVERHOOR IN HET STAVISKY-PROCES. In het Stavisky-proces is gisteren een aan- vang gemaakt met het getuigenverhoor. Allereerst werden de inspecteur van politic Cousin en de op pensioen gestelde commis saris Pachot gehoord. Beiden hebben ambts halve zich met de manoeuvres van Stavisky bezig gehouden, toen kort voor het begin van 1934 het schandaal losbarstte. Cousin had in Mei 1931 een rapport uitge werkt over de zaken, die Stavisky dreef met de bank van leening te Orleans. In October 1933 vervaardigde hij een rapport over Sta- visky's betrekkingen met de bank van leening te Bayonne. In dat laatste rapport stond ook het merkwaardige feit vermeld, dat de bank te Bayonne, welke stad 30.000 inwoners telt, beleeningsbewijzen tot een bedrag van 100 millioen francs in omloop had gebracht. Het rapport van Mei 1931 werd door den raads heer Prince, die later dood op de rails werd gevonden, opgezonden aan commissaris Pachot, opdat de personalia van Stavisky nauwkeurig konden worden vastgesteld In dit rapport werden reeds ernstige beschuldi gingen aan het adres van Stavisky geuit Cousin en Pachot verklaarden thans, dat dit opzenden van het rapport toen niet nood zakelijk was geweest, ja, dat het zelfs ver dacht scheen, omdat Stavisky de vertraging van vier weken, die daardoor intrad in hef tegen hem ingestelde onderzoek, gebruikte om de beleeningsbewijzen van de bank te Orleans weer in te lossen en zijn praktijken te Bayonne voort te zetten. Cousin antwoordde bevestigd op de vraag, of Stavisky in December 1933 te Parijs verhoord is door een commissaris en daarna als vrij man het bureau kon verlaten, of schoon den volgenden dag het schandaal te Bayonne aan het licht kwam. Pachot verklaarde, dat naar zijn meening raadsheer Prince „van dezelfde schotel" heeft gegeten als Stavisky. Pachot zeide ver der, dat hij geen bedenkingen tegen het op treden van Prince durfde inbrengen, omdat Prince zijn chef was. DE AUTONOME REGEERING VAN OOST-HOPEL De nieuwe richtlijnen. Volgens berichten uit Peking heeft Jin Joe ken, hoofd van de door hein zelf inge stelde autonome regeering van oost-Hopei de volgende richtlijnen vastgesteld, die zijn politiek voorloopig zullen beheerschen: 1) Afscheiding van Nanking. De voor zitter van de anti-communistische autono me is verantwoordelijk voor de militaire- en buitenlandschen aangelegenheden van oost- Hopei. 3) Volledige bescherming van leven en bezittingen van buitenlanders. 4) Tien millioen Joean der belasting op brengst zal worden bestemd voor het op bouwwerk. 5) De opbrengst der zoutbelasting zal niet worden verminderd door douane-be- mooiïngen. 6) Een corps van 15000 man veiligheids politie zal worden ingesteld om de rust en orde te handhaven. 7) De wapenstilstand-overeenkomst zal streng worden geëerbiedigd. 8) De Britsche mijnondernemingen zul len ten volle worden beschermd. Op 76-jarigen leeftijd is gisteren overU den admiraal Sir Edward Bradford, die zich verdienstelijk heeft gemaakt bij de vor ming van de Britsche oorlogsvloot voor' .14 ALKMAARSCH Do „Daily Herald" meldt, dat met revolvers en geweren gewapende boeren in Durham op den loer liggen om het „wrekend spook", den onbekenden brandstichter, die in de afgeloopen zeven weken acht boerenhofsteden in brand heeft gestoken, te kunner. betrappen. De brandstichter heeft het Noordwes telijk deel van Durham in zoodanigen staat van terreur gebracht, dat vrouwen noch kinderen des avond6 zonder geleide hun woningen durven verlaten. Speciale politie-patrouilles, van wie velen als landarbeiders zijn vermomd, doen de nachtronde en brengen op ge zette tijden bezoeken aan veraf gelegen boerderijen. Tot nu toe zijn bij de gestichte bran den hooivoorraden ter waarde van 3.000 een prooi der vlammen gewor den. Verleden week wijzigde het „spook zijn taktiek en heeft hij in verschillende plaatsen de ruiten der huizen ingegooid Nieuwe spelling blijft. (Binnen land.) Diefstal van koehuiden te Breda. (Binnenland.) Werktijden voor chauffeurs. (Bin nenland.) Nieuwe politieke partij. (Binnen land.) Directeuren van V. en D. inzake overtreding loterijwet vrijgesproken. (Stad). (Zie verder eventueel laatste berichten.) SIR BRADFORD. t

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1