DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE RADIO-REDE VAN LAVAL. Verschillende wenschen bij de rijksbegrooting Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 280 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 27 November 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Tweede Kamer Geen ouderdomspensioen volgens een motie-Van Houten. - Uitbreiding lijst van beroepsziekten. Typhus en t. b. c. nemen af. Den Haag, 26 Nov. 1935 Bij de afhandeling der afdeeling Arbei dersverzekering van de begrooting van so ciale zaken heeft de heer van Houten (c.d.) een motie voorgesteld, waarin de Kamer zou hebben uitgesproken, dat zestig duizend mannen en vrouwen van vijf-en-zestig jaar en ouder, die nu van elke wettelijke ouder domsvoorziening verstoken zijn, dringend hulp noodig hebben. In deze motie zou de Kamer de regeering hebben uitgenoodigd, een regeling te maken, waardoor ouden van dagen met minder dan twaalfhonderd gulden inkomen 's jaars en zonder ouderdomsrente, drie gulden per week uitkeering zouden heb ben gekregen en vijf gulden per echtpaar. Het betreft hier vooral de oude arbeiders, die, nu zij den rentegerechtigden leeftijd hebben bereikt, geen ouderdomsrente krijgen, omdat zij b.v. lang werkloos zijn geweest en a daardoor niet genoeg zegels voor hen zijn geplakt. De heeren Sneevliet (r.s.), Drop (s.d.) en De Visser (c.p.) hebben de motie warm ge steund, maar de heeren Smeenk (a r.) en Joe- kes (v.d.) wezen erop, dat uitvoering van het voorstel millioenen zou kosten. En minister Slingenberg verklaarde, dat zij bij de algemeene beraadslagingen over de Rijksbegrooting had moeten zijn ingediend, daar men tevens zou moeten praten over de vraag, hoe aan die millioenen te komen! De bewindsman en mr. Joekes kregen overigens van de voorstanders der motie heel wat te hooren over het laatste verkiezingsprogram van den Vrijzinnig-Democratischen Bond, waarop een behoorlijke ouderdomsvoorzie ning prijkte. Met vijf-en-veertig tegen acht tien stemmen heeft de Kamer de motie ver worpen. Alleen de sociaal-democraten, de heer Sneevliet en de eenig aanwezige commu nist de Visser stemden met den voorsteller voor. Mevr. de Vries-Bruins (s.d.) wenschte, dat silicose zal worden opgenomen onder de be roepsziekten, waarvan artikel 87b der onge vallenwet een lijst geeft. De minister vertel de, dat dit te zijner tijd gebeuren zal. Maar mevr. De Vries-Bruins verlangde hetzelfde voor de tuberculose. Dr. Vos (lib.) merkte op, dat de vraag of tuberculose een beroepsziekte is, nog niet rijp is voor een beslissing. Moet die vraag bevestigend worden beantwoord bij voor beeld ten aanzien van een verpleegster, die tuberculeus blijkt, maar een tuberculeuze in fectie had, toen zij in dienst trad? 's Minis ters meening staat nog niet vast. Ds. Kersten (s.g.) heeft weer eens voor af schaffing van de sociale verzekering gepleit De heeren Smeenk en Krol (c.h.) namen ze met min. Slingenberg in bescherming. Van den heer Krol vernamen wij, dat er per jaar zeventig millioen wordt uitgekeerd krachtens de sociale verzekering. Hield zij op te wer ken, dan zouden met dit bedrag de kosten van armenzorg in ons land worden ver zwaard. En aan de sociale verzekering, be toogde Z.Exc., betaalt de arbeider mede; hij heeft een recht op de uitkeering, wat moreel de voorkeur verdient. Een door den heer Krol bepleitte instel ling van een Rijkskindertoes'agfonds zou, naar de minister verklaarde, op twaalf mil lioen 's jaars komen. Men begrijpt nu al, welk antwoord de bewincfeman gaf. Dr. Vos bracht de wenschelijkheid eener reorganisatie van de sociale verzekering weer ter sprake. Hij dacht hierbij in de eerste plaats aan de industrieele ongevallenwet, welke hij wenschte op den grondslag van bedrijfsvereenigingen, met een paritetisch samengesteld bestuur, zooals die bij de ziek tewet bestaan. En dezelfde kringen van ver zekerden zouden dan bij de verschillerde ver zekeringswetten betrokken worden. De hee ren Smeenk en Drop behielden zich hun mee ning voor en de laatste maande tot de uiter ste voorzichtigheid. Minister Slingenberg deelde mede, dat hij zijn departement had opgedragen, naar een oplossing van dit vraagstuk te streven. Hij hoopt, dit zittingjaar een voorontwerp bij den hoogen raad van arbeid in te dienen. Bij de afdeeling Volksgezondheid hebben de heeren Steinmetz (r.k.), Drees (s.d.) en omeenk (a r.) gepleit voor huurverlaging van woningen met Rijks- of gemeentesteun gebouwd Dit zal tenslotte wel hierop neer komen, dat het Rijk groote bedragen op die, '"den duren tijd gebouwde, woningen moet «drijven. Men wenscht ook huurverlaging an de, door particulieren gebouwde, wonin- Pr® en de heeren Steinmetz en Drees bevalen SmlV°?r huurcommissies aan. Maar de heer jnecnk betoogde, dat, als deze commissies werden ingesteld, zij bij de bepaling van t LUu^Pr'js toch pok rekening zouden moe- n de vaste lasten, welke op de n'ngen rusten. Dus zou tevens de verlich ting van de vaste lasten tot stand moeten komen. En daarbij blijkt de regeering groote zwarigheden te ontmoeten Genoemde afgevaardigden braken voorts een lans voor krotopruiming. Daarbij zou den woningcommissies moeten worden inge steld, die de slechte woningen keuren, omdat de inspecteurs voor de volkshuisvesting er geen tijd voor hebben. Haar leden zouden het werk belangeloos verrichten, zooals vroe ger de leden der gezondheidscommissies. Mej. Katz (c.h.) verhaalde van de erbarme lijke woningtoestanden te Emmen, waarvan zij diep onder den indruk is gekomen. Of schoon al veel keeten en krotten door goede woningen zijn vervangen, bestaat er nog groot gebrek aan behoorlijke woningen. Bij alle ellende van dezen tijd is er althans één reden tot vreugde: de typheuse koortsen en de tuberculeuse zijn sterk afgenomen. Het was dr. Vos, die hierop de aandacht vestig de, opmerkende, dat bij alle klachten, welke over de regeering worden aangeheven, uit de afneming van die ziekten toch kan worden afgeleid, dat zij in bepaalde opzichten een goed beleid volgt. Mevr. de Vries-Bruins zeidfe. dat ee..s flink moest worden opgetreden tegen den kruiden dokter Jonkers te Hoogeveen, die onbevoegd de geneeskunde uitoefent en rijn zaken in het groot drijft. Dr. Vos en mej. Katz gevoelden niet voor een wettelijke regeling van het ziekenfonds wezen, nu de regeering het toch niet met subsidie kan steunen. De sociaal-democrati sche fractie aarzelt m deze zaak blijkens een verklaring van'mevr. de Vries-Bruins, die vroeg, of, als de regeering nu niet kan sub sidieeren, de wet niet alvast tot stand komen kan, in afwachting van een beteren tijd, waarin zij m werking zal kunnen treden. De Kamer heeft de wijziging der militaire pensioenwetten, waarover wij de vorige week schreven, goedgekeurd, nadat de heer Schaep- man (r.k.) zijn amendementen had ingetrok ken. Een massa m:nder belangrijke wetsont- werpjes heeft zij zonder debat aangenomen. BFGROOTTNG DEPARTEMENT VAN FINANCIEN. Toch nog verlaging van accijns op gedistilleerd? In de avondvergadering is de begrooting van het departement van financiën aan de orde gekomen. De heer v. d Heyden (r.k voerde 'n pleidooi voor afschaffing van de grondbelasting, al thans voor kwijtschelding van gelden, als onmacht blijkt. Op het platteland schijnen de belasting-ambtenaren op dit stuk niet bij zonder soepel. De heeren Schilthuis (v.d.) en Kortenhorst (r.k.) wenschten verlaging van den accijns op gedistilleerd en op bier. Hiertoe is de re geering voornemens geweest, over te gaan, maar zij heeft haar plan moeten laten va ren, toen zij toegaf aan den aandrang der Kamer om geen oocenten op de omzetbelas ting te heffen. Genoemde afgevaa digdbn echter wezen op de smokkelarij en het ge knoei, waartoe de tegenwoordige hooge ac cijns aanleiding geeft. De heer J. ter Laan (s.d.) voelde mtus- schen niet voor deze verlaging. De communist de Visser heeft een motie voorgesteld om de volkscoöperaties uit te sluiten van de dividend- en tantiémebelas- ting, maar volgens minister Oud zou dit een ontoelaatbare bevoorrechting zijn. Afschaffing van de grondbelasting zou, zeide de bewindsman voorts, neerkomen op een cadeau aan de grondeigenaren, daar deze belasting in den grondprijs is verdis conteerd. En hij voelde er ook niet voor om den gemeenten, gelijk de heer J. ter Laan had gewenscht, de vrijheid te ontnemen, een be drijfsbelasting te heffen, daar dit een aan tasting zou zijn van de gemeentelijke autono mie, die de heer J. ter Laan anders ook zoo vurig pleegt te verdedigen. De katholiek IJsselmuiden had een vereen voudiging van het belastingwezen bepleit en gevraagd, of het niet mogelijk was, alle belastingen in één groote belasting samen te brengen. Minister Oud merkte op, dat er inzake vereenvoudiging den laatsten tijd wel één en ander bereikt is, maar hij liet erop vol gen, dat men aan het historisch gegroeide vastzit. Z.Exc. vertelde, zijn plan tot verlaging van den accijns op bier en gedistilleerd niet voorgoed te hebben laten varen. Hij hoopt, er over niet te langen tijd op terug te kun nen komen. De heer van den Heuvel (a r.) klaagde over onaangename eigenschappen van de omzetbelasting Het geld moet er komen, ant woordde Z.Exc., maar hij overweegt wel, ar tikelen, waarvan nu tevens accijns wordt ge heven, van de omzetbelasting uit te sluiten. De heer Bakker (c.h.) had wat tegemoetko mendheid bepleit jegens landarbeiders, die in moeilijkheden zijn geraakt, doordat zij hun plaatsje, krachtens de landarbeiderswet in den tijd van hoogconjunctuur in hun bezit gekomen, niet meer kunnen financieren. De minister zeide, dat op dit terrein het initia tief aan de gemeenten behoorde te zijn. De heeren Bakker, Amelink (a.r.), J. ter Laan en van Houten zijn opgekomen voor de belangen van verschillende categorieën personeel van den dienst der belastingen. Men klaagde ook, dat de minister het geor ganiseerd overleg niet voldoende raadpleegt, maar Z.Exc. stelde hiertegenover, dat het ge organiseerd overleg niet d'ient voor kwesties van dienstuitvoering. Bij de afdeeling „Eerediensten" betoogde ds. Zandt (s.g.), dat een koninklijk besluit van 1816, waardoor, zooals hij zich uitdruk te, de overheid zich aan de hervormde kerk verrijkt heeft, moet worden ingetrokken. Minister Oud antwoordde, dat er een zeer verwarde toestand zou ontstaan, als dit ge beurde, en dat overigens de hervormde kerk volkomen vrij is, haar organisatie in te rich ten, zooals zij wil. De heeren Zijlstra (a.r.) en Stumpel (r.k.) deden tenslotte een goed woord voor den middenstand met betrekking tot de voor waarden, waarop deze crediet kan krijgen. Na middernacht was de begrooting afge handeld De minister-president doet een beroep op het Fransche volk. In een door alle Fransche zenders uit gezonden radiorede, die ongeveer 20 minuten duurde, heeft minister-president Laval gisteravond den binnen en bui- tenlandsch politieken toestand bespro ken. Bij deze gelegenheid sprak hij de hoop uit, dat tus6chen Duitschland en Frankrijk goede nabuurschappelijke be trekkingen bij wederzijdeche achting tot stand zouden komen. Het eerste deel van zijl! rede was gewijd aan het afleggen yan rekenschap ©*er de werkzaamheid vaa laQ-Jtabtnet binnen het kader van den opdrasfR wfc ft Juni 1035, die ten doe! stelde den ffanc te vefdedigen en de speculatie te onderdhiHien. Met 3fi tegen 160 stemmen, aldus létte Laval uiteen, heeft de kamer het kabinet-Laval de machtigmgs- wet gegeven. Vervolgens beschreef Laval de effecten van zijn talrijke decreten. Hij keerde zich te gen het verwijt, sommige klassen harder te nebben aangepakt dan andere. Het principe van de gelijkheid der offers van alle Fran- schen is bij de decreten toegepast. In het be lang van de economisch zwakken heeft men huurverlagingen, verlagingen van hypotheek rente en van de prijzen voor gas, steenkool en electriciteit tot stand gebracht, welke weergaloos stoutmoedig genoemd kunnen worden, 't Engelsche volk heeft in zijn regee ring ten behoeve van de bestrijding van de economische moeilijkheden vier jaar lang vertrouwen gesteld. De Fransche regeering gunt men slechts vier maanden en dan ko men onverbiddelijke censoren reeds in be weging om den staf te breken over de regee ring. Deze censoren zijn zich er derhalve be wust van. wat daarmede wordt aangericht Reeds de mogelijkheid, dat de as. parle mentaire besprekingen moeilijkheden zouden kunnen brengen, hebben een vernielende uit werking gehad. Wederom vertoont zich het zelfde verschijnsel, dat de vorming van de regeering-Laval gerechtvaardigd heeft, n.1. afvloeien van goud. Een land kan niet eeuwig van leeningen leven. Het moet ver standig en daadkrachtig zijn uitgaven aan passen aan zijn inkomsten. Een nieuwe devaluatie van den franc moet afgewezen worden. De regeering zal ook niet toelaten, dat door verzwakking van het re- geeringsgezag via een sluipende crisis het zelfde resultaat bereikt wordt. Het instand houden van de bezuinigingsmaatregelen ver hoedt de devaluatie. Wanneer het parlement een andere opvatting heeft, moet het dat dui delijk zeggen. Het is ontoelaatbaar, dat zii, die in woord en geschrift de devaluatie af wijzen, deze door hun wijze van stemmen onvermijdelijk maken. Wat de binnenlandsche politiek betreft leg de Laval er den nadruk op, dat zij die verant woordelijk zijn voor de orde en de veiligheid, ook het waarborgen van de republikeinsche instellingen op zich nemen. Geen partij heeft het recht haar gezag te stellen in de plaats van het gezag van den staat. Spr. riep alle Franschen op en verzocht hun de wereld niet het schouwspel van verscheurdheid te bie den. Het feit, dat op 11 November twee op tochten naar het Graf van den Onbekenden Soldaat getrokken zijn, vormt een teeken van een diepingrijpend conflict. Slechts in de na tionale verzoening ligt het heil. Als minister van buitenlandsche zaken heeft spr. slechts één doel: Voor het Fran sche vaderland den vrede te behouden. Zijn taak zal gemakkelijker te vervullen zijn, wan neer Frankrijk sterk blijft, wanneer zijn financiën gezond en zijn stemming goed zijn. De internationale toestand waarschuwt tot voorzichtigheid. Naast de vriendschappelijke samenwerking met Groot-Brittanr.ië heeft Frankrijk de vriendschap met Italië moeten Laval behoeden, welke hij zelf op 7 Januari j.1. in Rome bezegeld heeft. Zoo heeft Frankrijk alle militaire sancties afgewezen evenals alle maatregelen tegen Italië, die kunnen leiden tot een blokkade ter zee. De sluiting van het Suez-kanaal is nooit onder oogen gezien. Spr. heeft het gevoel op deze wijze de belangen van Frankrijk en van den vrede te hebben gediend. Voortgaande uitte Laval zich optimistisch ten opzichte van de mogelijkheid het Ita- liaansch-Abessinische geschil bij te leggen. Spr. zeide te hopen, dat men op het gegeven oogenblik niet tevergeefs een beroep zou doen op den verzoeningsgezinden geest van Mus- solini. Men zal natuurlijk een rechtvaardige en eervolle oplossing moeten vinden, welke de principes van het Volkenbondshandvest in overeenstemming brengt met de belangen van Italië. Deze opvatting wordt zeker ge deeld door al diegenen, welke in de wereld de verantwoordelijkheid dragen. Spreker weet, dat de leider der Italiaansche regeering den wil heeft, zijn land te doen deelnemen aan de organisatie van den vrede in Europa Frankrijk zal dan het werk kunnen hervat ten, dat, in Stresa begonnen, zoo vol hoop geweest is. Frankrijk is trouw gebleven aan het prin cipe van de collectieve veiligheid. Het heeft dat bij al zijn diplomatieke ondernemingen bewezen. Zoo is met name het Fransch-Rus- sische pact tegen geen enkel land gericht. Deze verzekering heeft de Fransche ambas sadeur te Berlijn kortelings den Duitschen rijkskanselier gegeven. Frankrijk doet af stand van geen enkele zijner vriendschappen. Het eerbiedigt al zijn verplichtingen. Bij het streven naar het vestigen van den Europee- schen vrede wil het de medewerking van allen en het wenscht oprecht, goede nabuur- schappelijke betrekkingen bij wecferzijdsche achting met Duitschland tot stand te bren gen en te bevorderen. Het sterke waakzame, vredelievende FranKrijk, heeft niets te vree zen Tenslotte verklaarde Laval, dat hij, toen hij de regeering op zich genomen had. wist. een zware verantwoordelijkheid op zich te laden. Spreker is bereid deze verantwoorde lijkheid verder te blijven dragen, maar de regeering moet haar gezag behouden. Frank rijk zal zichzelf niet opgeven. Het beeft erger moeilijkheden gekend. Socialisten tegen Laval. De socialistische Kamerfractie heeft giste ren vergaderd, en bij die gelegenheid nog maals uiting gegeven aan haar voornemen, den val van het kabinet-Laval uit te lokken, en eventueel deel te nemen aan een regeering van het Volksfront, op welks programma staan: de onmiddellijke ontbinding van de Kamer, de handhaving van de orde en de ver- Wat vandaag de aandacht trekt De radio-rede van den Franschen minister-president Laval. (Dag. OverzichtL De autonomistische beweging in Noord-China; de toestand zeei ge spannen. (Buitenland). De oorlog in Oost-Afrika. Ver schillende gevechten. (Buitenland). De opstand in Brazilië nog steeds niet onderdrukt. (Buitenland). De 23ste partij Aljechin—Euwe afgebroken; Euwe 6taat een pion voor, maar de kansen zijn vrijwel gelijk. (Sport). Provinciale Staten van Noordhol land bijeen. (Provinciaal Nieuws). De offerblok-lichters in Zuid- Limburg gearresteerd. (Binnenland). dediging van het regime tijdens de verkie zingscampagne, overeenkomstig het besluit van den Nationalen Raad van 17 November. In dit veronderstelde geval zou de socialis tische fractie bereid zijn, binnen 40 uren na de vorming der nieuwe regeering voor de begrooting in haar geheel te stemmen. Gister is de ministerraad bijeen gekomen. Laval heeft de jongste besprekingen inzake het Italiaansch-Abessinisch conflict uiteen gezet. Régnier. minister van financiën, deed ver slag van den financieelen toestand en de mi nisters beslote een beroep te doen op de va derlandsliefde van de Kamer om onmiddel lijk de financieele politiek te bespreken. Na een exposé van den minister van justi tie Léon Berard en nadat de minisfer van binnenlandsche zaken Paganon de nieuwe maatregelen tot handhaven van de orde be sproken had, keurde de regeering het rapport van Chauvin goed inzake de garanties tot handhaven van veiligheid, rust en orde. De minister van justitie en binnenlandsche zaken gaven vervolgens een verslag van de ongeregeldheden te Limoges. Op voorstel van Piétri (marine) stelde de regeering vast, dat de Fransche delegatie ter Londensche vlootconferentie zal bestaan uit den Franschen ambassadeur te Londen, Cor- bin, vice-admiraal Robert, inspecteur-gene raal van de Fransche Middellandsche Zee- vloot, en Carde, den gouverneur-generaal honorair van koloniën. Indien de regeering dit noodig oordeelt, kunnen ook de minister van marine, of de chef van den generalen marinestaf aan de besprekingen deelnemen. Verdere maatregelen tegen „liques" overwogen. de In October werden drie wetsbesluiten af gekondigd, die de handhaving der orde te gen de „lignes" regelen en de mogelijkheden tot beperking van hun actie. Het eerste dezer wetsbesluiten regelt de betoogingen op den openbaren weg. In het tweede wordt verklaard, dat het recht van vereeniging aan de justitie niet het recht heeft ontnomen, om dié onwettige organisaties te ontbinden, waarvan het doel strijdig is met de goede zeden, of die een be dreiging vormen voor de eenheid van het land of den republikeinschen staatsvorm. Het derde wetsbesluit regelt het bezit, den handel, de fabricage en den import van wa pens. In de besluiten komen eenige belangrijke beginselen voor, die in de twee parlementaire rapporten van den socialist Govin en den radicaal-socialist Chauvin waren geopperd. In den loop van den ministerraad scheen het, alsof de regeering nog verder zou gaan en eenige besluiten aan de Kamer zou voor stellen, waarin zelfs vereenigingen, die een besloten karakter hebben, zooals de „Croix de Feu", door een besluit van den prefect zouden kunnen worden verboden, met alle consequenties die een overtreding van dit verbod met zich kan brengen. Krijgt Laval een meerderheid? De Parijsche ochtendbladen van heden zijn het er algemeen over eens, dat het niet te verwachten is, dat dé regeering bij de Donderdag a.s. te houden Kamerzitting in de minderheid zal blijven nu de radicaal-so cialisten zich ermee accoord hebben verklaard de kwestie der strijdorganisaties pas na de financieele debatten aan de orde te stellen. De „Echo de Paris" verwacht reeds met groote zekerheid, dat Laval ook in deze laat ste aangelegenheid de meerderheid zal ver krijgen aangezien de maatregelen, welke ge nomen zijn voor de handhaving van de open bare orde, zeer zeker in overeenstemming zullen zijn met de wenschen der radicaal- socialisten. Men zal er op moeten rekenen, dat de radicaal-socialisten haar stemmen op drieërlei wijze zullen uitbrengen. De radiorede van Laval doet de Parijsche pers van de rechterzijde concludeeren, dat 4' (Zie verder eventueel laatste berichten.)

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1