DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De oorlog in Oost-Afrika. De bezuinigingswet in den Senaat. 3)xiqeliikscfi Overzicht Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 281 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 28 November 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Eerste Kamer. Toestand in Nederland beter dan in landen welke gedevalueerd hebben. HET PLAN VAN DEN ARBEID. Begrooting van financiën aangenomen. Levendig debat over de werk- loosheidskassen. Hoewel te Rome de berichten over Abessinische overwinningen worden tegengesproken, blijkt meer en meer, dat de Abessiniërs successen boekten. ONZEKERHEID TE ROME. Wat vandaag de aandacht trekt,,. ALKMAARSCHE COURANT. Den Haag, 27 November. De tijd van de raadsleden der Kroon is thans kostbaarder dan fijn goud, waarschuw de kernachtig voorzitter De Vos van Steen- wijk en hij dreigde met een avondvergade ring voor het geval, dat de bezuinigingswet morgennamidaag niet zou zijn afgehandeld. Zoo n vaart zal het waarschijnlijk niet loo- pen. De senaat behoeft er niet zoo heel lang over te doen, o.a. omdat de Tweede Kamer pas de algemeene beraadslagingen over de Rijksbegrooting achter den rug heeft, waarbij allerlei zaken ter sprake zijn gekomen, waar over een discussie aan de overzijde niet be hoeft te worden herhaald. Men is trouwens toch weds in herhalingen vervallen. Maar dat mag voor ons een reden zijn om er niet te veel over uit te weiden. Mr. van Lanschot (r.k.) merkte op, dat de rtgeeriric den moed bij ons volk erin moet iouden. Daarnaar strééft zij ook, antwoordt de minister Colijn, die ten bewijze hiervan »ees op de tweehonderd millioen landbouw steun en op andere crisismaatregelen. Volgens den heer Pollema (c.h.) bestaat de taak van het kabinet met name in de credie'- bewaring, maar de minister-president voegde hieraan toe, dat de regeering ook moet zor gen voor den economischen gang van zaken, al is, merkte Z.Exc. tevens op, niet één lid der regeering ervoor, dat de staat zelf als pro ducent optreedt. Dit laatste kan den heer Pollema, die aandrong op een vermindering der regeeringsbemoeiïng, eenigszins hebben gerustgesteld. De heer Serrarens (r.k.) achtte den toe stand in ons land slechter dan in de landen, welke hebben gedevalueerd. De kabinetsleider zette nog eens uiteen, dat het hier beter ge steld is dan in landen, met het onze verge! ij- baar. Amerika rekent Z.Exc. daartoe niet, omdat dit groote land zijn eigen grondstof fen kan produceeren en in het binnenland een voldoende afzetgebied heeft. De premier verklaarde nog eens weer, dat de regeerir.g geen verantwoordelijkheid voor devaluatie aanvaardt, ook met het oog op het belang der arbeiders. Is volgens den heer Serrarens de deflatiepolitiek der regeering onvoldoen de, de bewindsman wees hem erop, dat haar aanpassingspolitiek meer omvat dan deflatie dat zij in zich houdt de aanpassing onze; firoductie aan de tegenwoordige afzetmoge- ijkheden, even goed als de aanpassing van de kost- aan de goederenprijzen, de deflatie. Mevrouw Pothuis—Smit (s.d.) bestreed één der onderdeden van de bezuinigingswet, het capitulantenstelsel, als een militarisee ring van het ambtenarencorps. Mr. van Rap- pard (lib.) verdedigde dit stelsel en de mi nister betoogde, dat het noodig was om frisch bloed in ons onderofficierencorps te brengen, waarvan nu vijf-en-negentig percent boven veertig jaar is. Als dit zoo doorging, aldus Z.Exc., zouden bij een mobilisatie de onderofficieren op krukken naar de grenzen moeten Minister Oud zal morgen den heer De Zeeuw (s.d.) beantwoorden, die deze bezuini ging als een lapmiddel betitelde, alsook des nooren Pollema s betoog, dat de belasting grens reeds vrijwel bereikt is, hoewel nog nieuwe belastingen zullen worden ingevoerd. Z.Exc. zal ook den heer De la Bella (sd.) van repliek moeten dienen. Deze senator stel de het gevaar in het licht van een politiek, waarbij lasten naar de toekomst verschoven worden. Hij dacht hierbij aan wat er in de verzekeringsfondsen moet worden gestort, en kwam voor de rechten der verzekerden op. Het Plan van den Arbeid, van S D.A.P. cn N.V.V., heeft ook nu een deel der discussie in beslag genomen. Mr. van Lanschot en mr. Droogleever Fortuyn (lib.) zetten uiteen, dat er geen drie jaar lang tweehonderd millioen Per jaar kan worden geleend, en met hen leg de minister Colijn hierop den nadruk. Men kan, meent mr. Droogleever Fortuyn voorts, of' z00ve'e openbare werken vinden, als het lan bevat. De heer Pollema kwam met het Pnncipiëele bezwaar, dat de staat z i. op het ^oriomische leven weinig positieven invloed °efent, zoodat hij het Plan met gezonde economische stellingen in strijd acht Vol- gena den heer Serrarens zou het met deva- ver gePaard moeten gaan, maar dit zal, mptnii? n wii. menig sociaal-democraat niet fw hem eens zijn. De heeren De la Bella en laat uw hebben het Plan verdedigd De ma» Veide> dat het wat speculatief was, reo r dat ditzelfde met de middelen der aan ['ng het was- ln verband met het tic mfnre8etr'ng gedane verwijt, dat de zes ledig _~10en. van het werkfonds nog niet vo'- zich n u'tgegeven, maakte minister Colijn hij ,j," oogenblik warm. Dit kwam, zeide Z.Èxr do0r technische bezwaren, waarop dat er '®P: ..Men wil toch niet beweren, van den u ,eerd '8?" Lenige interrupties heer M,oltmak.er (s.d,) ging» ia 's voorzitters gehamer verloren. De methode van het werkfonds tegenover het Plan V2n den Arbeid stellende, noemde de minister president als grootste bezwaar tegen her laatste, dat het den Nederlandschen uitvoer zou dooden. Morgen zal minister De Wilde den heer Kolff (c.h.) beantwoorden, die samenvoeging van kleine gemeenten op groote schaal als bezuinigingsmiddel heeft aanbevolen. Tweede Kamer, Den Haag, 27 Nov. Bij de afdeeling Volksgezondheid van de begrooting van sociale zaken heeft minister Slingenberg een rede gehouden, waarin hij. in aansluiting aan opmerkingen van dr. Vos (lib.), den gunstigen gezondheidstoestand in ons land duidelijk maakte. Dat het cijfer van de open tuberculose stijgt, kan het gevolg zijn van een verbetering der diagnostiek. Mevr. de Vries Bruins (s.d.), die bang was, dat niet streng genoeg tegen kwakzalverij werd opgetreden, kreeg van den bewinds man te hooren, dat de geduchte Jonkers te Hoogeveen reedis twee veroordeelingen achter den rug heeft. De heer J. ter Laan (s.d.) en mevr. Bakker- N'ort (v.d.) hebben nog het woord gevoerd over tandtechnici van 1913, die niet bevoegd geworden zijn om hun arbeid voort te zet ten, maar de minister gaf te kennen, dat het nu met deze kwestie uit is. Anders zouden zich nog weer drie- tot vierhonderd perso nen aanmelden voor een bevoegdheid. Want behalve deze menschen van 1913 zijn er nog zoovele nieuwe gegadigden gekomen! De heer Van de Putt (r.k.) bepleitte orde ning op het gebied van het ziekenhuiswezen, waar nu een al te groote vrijheid bestaat. De bewindsman houdt er zich mee bezig. Z.Exc. overweegt een wettelijke regeling van het ziekenfondswezen, waardoor samen werking zal worden verkregen van fondsen, geneeskundigen, apothekers, vroedvrouwen en tandartsen. De honoraria der onderschei dene categorieën zullen worden vastgesteld als gevolg van zulk een regeling. De heer Kampschoër (r.k.) brak een lans voor huurverlaging op het platteland en zijn partijgenoot Stumpel voor steun aan de particuliere bouwnijverheid. Mr. Westerman (n.h.) vroeg, of er geen subsidiestelsel mogelijk zou zijn, opdat de particuliere woningeigenaren de huren zou den kunnen verlagen. Minister Slingenberg zette uiteen, dat de huren der particuliere woningen sedert 1933 vrij sterk verlaagd waren. Dat de regeering streeft naar verdere daling, zal blijken uit de memorie van antwoord inzake het wets ontwerp tot verlichting van vaste lasten, de wijzigingen waarin de regeering zeer spoe dig zal vaststellen. Uit die memorie zal ook blijken, welk standpunt zij inneemt met be trekking tot wederinstelling van huurcom- missies. Voor huurverlaging van verschillen de categorieën woningwetwoningen heeft de regeering één en ander gedaan, maar zij be moeit zich op dit punt niet met woningen, alleen met gemeentevoorschot gebouwd -n ook niet met die, waarbij de gemeente zich garant heeft gesteld. Want daarbij heeft, aldus Z.Exc. het Rijk geen belang. De minister merkte voorts op, dat de re geering wel een stap wil doen op den weg van bouw van woningen met lage huren, maar dat men voorzichtig moet zijn, omdat er zoovele woningen leeg staan, waarvan althans een zeker deel van lage huurwaarde. In verband met de woningtoestanden te Emmen, waarover nog de heer de Visser (c.p.) klaagde, deelde Z.Exc. mede, dat daar eenige jaren geleden bijna duizend krotten waren en nu nog maar honderdvijftig. En ook die zullen verdwijnen. Bij de afdeeling werkloosheidsverzekering en steunverleening verzette de heer Loerak ker (r.k.) zich tegen verlaging van de kasuit- keeringen. Ir. Louwes (lib.) betoogde, dat, als dé loo- nen in de collectieve contracten te hoog zijn, de regeering de werkloosheidskassen in de desbetreffende bedrijven niet moet steunen. Dr. Vos drong erop aan, dat het Rijk zou oprichten een neutrale werkloosheidskas, los van de politiek gekleurde vakorganisaties en waarbij menschen zich zouden kunnen aan sluiten, die zich bij zoo'n vakorganisatie niet thuis voelen. Eenigszins in dezelfde rich ting ging een rede van mr. Westerman, die zich sterk afkeurend uitliet over de kassen der vakorganisaties en een nieuwe regeling der werkloosheidsverzekering bepleitte, met wetenschappelijk uitgangspunt, een echte verzekering, alleen door den arbeider te beta len. Minister Slingenberg voelde niets voor in williging van zulke wenschen. De heeren Sneevliet (r.s.), Smeenk (a.r.) en van den Tempel (s.d.) bestreden dr. Vos en mr. Westerman, hen op één lijn stellende, wat dr. Vos aanleiding gaf, zijn bedoeling te verduidelijken. Hij waardeerde, wat de vak beweging voor *de werkloosheidsverzekering had gedaan, wilde de bestaande kassen ook handhaven, maar verlangde hiernaast op richting van een nieuwe. Doch, zooals ge zegd, de minister wil er niet van weten. De zaak maakte het debat een oogenblikje le vendig. De bewindsman maakte duidelijk, dat ieder reeds nu vrij is, een nieuwe kas op te richten. Maar het Rijk zal er geen nieuwe oprichten. Met vijftig tegen achttien stemmen heeft de kamer een motie-de Visser (c.p.) verwor pen, waarin der regeering werd gevraagd, de volkscoöperaties van de dividend- en tan- tiémebelasting uit te zonderen. Met de com munisten stemden alleen de sociaal-democra ten en de heeren van Houten (c.d en Arts (k.d.p.) voor. De begrooting van financiën heeft de Ka mer zonder stemming aangenomen, met aan- teekening, dat de communisten tegen waren. In officieele kringen wordt me degedeeld, dat van Italiaansche zijde geen bericht is ontvangen over voornemens in de Britsche be- langen-zone rondom het Tsana- meer, doch de verzekeringen, welke de Italiaansche regeering vroeger heeft gegeven, worden als vol doende en bevredigend beschouwd. Te Rome wordt het bericht, dat maarschalk BadogUo vóór zijn vertrek uit Roar de formeele op dracht zou hebben gekregen het Tsana-meer tot doel tan het of fensief te maken, officieel tegenge sproken Makallé niet geheel door de Italianen verlaten. De Abessiniërs verkeeren in een blijde stemming wegens het terugtrekken van Italiaansche troepen uit het Zuiden. Gisteren is bericht ontvangen, dat 1000 man Italiaansche troepen uit Makalle tot Adrigat zijn teruggetrokken. Er is evenwel nog geen bevestiging ontvangen of het ge bied geheel ontruimd is. De terugtocht der Italianen is het resul taat van de methode der Abessiniërs, die kans hebben gezien de verbindingen tus- schen Adigrat en Makalle te verbreken. Te Addis Abeba gelooft men, dat de Italiaansche Zwarthemden-divisie Makalle nog steeds bezet houdt. Officieele personen te Addis Abeba zijn bezorgd en vreezen dat men hier te doen heeft met een tactische manoeuvre, hoewel de Italiaansche legers zich over de geheele linie terugtrefken. De situatie aan de twee fronten ontwik kelt zich thans in het voordeel der Abes siniërs. Zij hebben Gorohei en Gerlogoebi opnieuw bezet, waardoor de Italianen in dezelfde positie zijn gekomen als zij had den bij het begin van den oorlog. Ras Desta doet een inval in Somaliland. De Italiaansche verbindingen worden sterk bedreigd door den opmarsch van Ras Desta. Benden van den Fanno-stam zouden zijn doorgedrongen tot de stad lscia Baidoa, halverwege tusschen Dolo en Mogadiscio in Italiaansch Somililand o>p ongeveer 240 km. van Mogadiscio. De hoofdmacht van de indringers be vindt zich meer naar het N.W. Voorafgegaan door zijn voorhoede van Fanno's is Ras Desta met zijn 100.000 man Sidomo's, gezeten op een witten muil ezel, de Joeba-vallei op Italiaansche gebied binnengetrokken. Ras Desta heeft den Somi.ii-stamhoofden, die onder de Italianen dienden, vergiffenis geschonken, doch hij heeft hen ontwapend en naar het binnenland van Abessinië ge zonden. Tijdens den opnrarsch zijn evenwel vele soldaten van Ras Desta omgekomen, deels door de Italiaansche wapenen, deels door de koortsen in dit vochtige klimaat, doch niettegenstaande dit trekt de colonne van Ras Desta als een krokelende slang voor waarts en vervult Mogadiscio met schrik en generaal Graziani was genoodzaakt zijn troepen naar de Joeba-vallei te zenden om den Abessiniërs het hoofd te bieden. Volgens een communiqué van generaal Naaiboei hebben Italiaansche vliegtuigen 12 bommen geworpen, waardoor brand ont stond in een kerk, zoodat drie soldaten, die den dienst bijwoonden, werden gewond. Italiaansche tegenspraak. Het Italiaansche ministerie van pers en propaganda ontkent formeel, dat de Italianen Makalle hebben prijsgegeven en zich naar Adigrat terugtrekken. Officieele instanties ontkennen ook de bui- tenlandsche berichten uit Addis Abeba, vol gens welke de Italianen aan het front in Ogaden den aftocht zouden hebben geblazen. Deze berichten hielden in, dat de garni zoenen van Gorahai en Gerlogoebi naar Wal- Wal en Wardair waren gevlucht, doch naar men te Rome verklaart, zijn deze berichten volkomen ongegrond. Ten bewijze hiervan herinnert men eraan, dat de laatste verken ningstocht der Italiaansche vliegtuigen boven Harrar werd uitgevoerd door een escadrille, dat gedeeltelijk uit Gorahai afkomstig was. Italianen bezetten twee dorpen. Maarschalk De Bono telegrafeert dat aan het front van het eerste legercorps de Itali aansche detachementen uit Dolo komend de dorpen Amentilla en Sechet hebben bezet; van uit de grenzen van het hoogland rukten de troepen op naar het gebied van de Galla Weggerat. Het Eritreesche legercorps gaat voort met de bezetting van Tembien. De luchtmacht voert verkenningsvluchten uit in het gebied om het Asjangi-meer heen. Van het Somalifront wordt gemeld, dat op ongeveer 100 K M. ten Noorden van Dolo, bij het plaatsje Lama-Sjilindi, een gevecht ge leverd is tusschen Italiaansche inheemsche troepen en Abessinische troepen van Ras Desta. De Abessiniërs wilden, uit het Dsjoeba- gebied komend, de Italianen in de flank aan vallen. Na een gevecht, dat verscheidene uren duurde, werden de Abessiniërs op de vlucht geslagen. Zij hadden ongeveer 100 dooden. De Italianen verliezen bedragen 4 a 5 gewonden. Verzet van een deel der Koptische geestelijkheid. De Italianen zouden, naar Reuter uit Ak- soem verneemt, zekeren tegenstand onder vinden van de zijde der conservatieve ele menten van de Koptische geestelijkheid, die trouw zouden blijven aan de centrale regee ring. Een kerkelijk hoogwaardigheidsbekleder zou na eenige aarzeling verklaard hebben, dat de Italianen verscheidene priesters zou den doen hebben arresteeren, in wier woning munitie was aangetroffen. Uit Asmara wordt gemeld, dat een vlieg tuig bij een vlucht over het gebied van het Asjangi-meer een kamp heeft waargenomen, bestaande uit een vijftigtal zichtbare tenten en andere die gecamoufleerd waren. Eenige duizenden soldaten, die met di verse werkzaamheden bezig waren, openden met hun geweren het vuur op het vliegtuig, dat het vuur met zijn mitrailleurs beant woordde en verschillende slachtoffers maakte. Reizigers, die uit Asmara komen, melden, dat de electriciteii.*.- zoowel als de watervoor ziening voortdurend stagneeren, als gevolg van het feit, dat er in verband met ae toe neming der militaire bevolking buitenge woon veel van gevergd wordt. De stad is bijna eiken avond in het duister gehuld en de journalisten moeten bij kaarslicht werken. Geheele stadswijken zijn dagenlang van water verstoken. Het is onmogelijk benzine te verkrijgen, daar deze geheel en al door het leger wordt opgeëischt. Een groot aan tal waren is in de winkels niet te verkrijgen Duizend Italiaansche arbeiders repatrieeren. Het s.s. „Toscania" is uit Massaua te Napels aangekomen met 1.000 arbeiders, wier contract is geëindigd. De „Lombardia" zal binnenkort uit Genua vertrekken met 4.000 arbeiders ter vervan ging van die, welke teruggekeerd zijn. De vliegtuigmoederschepen „Miraglia" en „Ir cania'', die te Napels zijn aangekomen zijn begonnen met het inladen van vliegtuigen. De oorlog in Oost-Afrika; Abessi nische successen. (Dag. Overzicht). De opstand in Brazilië. De Graf Zeppelin werd gedwongen 120 uur in de lucht te blijden. (Buitenland). De toestand in Noord-China; spoorlijnen door de Japanners bezet. (Buitenland). Een Engelsch stoomschip heeft signalen opgevangen van den ver misten vlieger Ellsworth. (Lucht vaart). Meeningsverschillen in het Griek sche kabinet. (Buitenland). Het ongeluk bij Nigtevecht; auto bestuurder in vrijheid gesteld. (Bin nenland). De Amsterdamsche recherche zoekt een internationaal oplichter. (Binnenland). Nieuws van de Chr. Nat. partij. (Binnenland). Emigratie naar Zuid-Afrika. (Bin nenland). Werkfonds wordt versterkt. (Bin nenland). De 23ste partij Aljechin—Euwe remise. De stand thans 1154 :1154. (Sport). (Zie verder eventueel laatste berichten.) Het landbouwverlof ingetrokken. Reuter meldt uit Rome: In verband met den toestand, welke is geschapen door de dreiging van nieuwe sancties en de ongerustheid, die hierdoor is ontstaan heeft men nieuwe militaire voorzorgsmaatregelen ge nomen. Er hebben troepenbewegingen plaats gehad, om gelijk het heet Italië in een onmiddellijken staat van tegenweer te brengen. Wat hiermede bedoeld wordt is niet zeer duidelijk en allerlei geruch ten doen de ronde. Het is echter onmo gelijk officieele inlichtingen te verkrij gen Wel wordt verklaard dat de getrof fen maatregelen officieel zijn en dat zij beoogen Italië in een toestand van oor- logsafweer te brengen, ingeval de sanc ties verscherpt werden. Ook wordt gemeld, dat de 100.000 man, die drie maanden met landbouw verlof zouden gaan, onder de wapenen moeten blijven. De Italiaansche medische dienst. De Popoio d'Italia schrijft: In Tigré, Danakil en Somaliland, wordt de opmarsch der Italianen gevolgd door de installatie van ziekenhuizen en leprozen huizen voor inlanders. Vele zieken gaan er heen om er kostelooze hulp van Italiaansche geneeskundigen te ontvangen, die vrijwel door genezingzoekenden belegerd worden. De deprozen komen er met hun afzichtelijke wenden, moeders brengen er hun kinderen, opdat deze van den geesel der epidemische ziekten worden gekweld Dit a.les is een wer kelijkheid, die voor goed op de film is vast gelegd. De humanitaire zielen, die een economisch beleg op het edelmoedige Italië toepassen, moeten weten hoeveel goeds de Italiaansche geneeskundigen aan de Abessinische men schen uitrichten. De beschaafde wereld moet weten in wel ken staat van afschuwelijke barbaarschheid een regeering, die de negatie is van God, de bevolking van Abessinië houdt. Om een slavenhandelenden negus te beschermen legt men menschen sancties op, die met middel- eeuwsche rooverij overeenkomen. Volgens de sanctionistische politiek zouden de sancties de sluiting der ziekenhuizen en leprozenhui zen tot gevolg moeten hebben, zouden de pioniers der wetenschap zich moeten afw -1- den van geheele volksstammen en deze aan hun deerlijken staat van verdierlijking over laten. Een ambulance vliegtuig voor Abessinië. Lady Gladstone, de presidente van de vrou wengroep van de Volkenbondsvereeniging, heeft op voorstel van de vrouw van den Britschen gezant in Abessinië een actie op touw gezet om geldei. in te zamelen voor den aankoop van een vliegtuig dat dienst zal doen tusschen Addis Abeba en de fronten voor het vervoer van medicamenten. Lady Barton, de vrouw van den gezant, noemt de situatie van liet Abessinische Roode Kruis beneden iedere beschrijving. De regeeringen van Groot Britannië en Abessinië hebben hun toestemming gegeven voor het plan, De kosten van de machine en de n trusting zullen ongeveer 3000 ppud «ttfUag bedragen,

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1