D Qememieuxden TzouUiciaal Tlieuws HEILOO JeuiUetm E ONBUIGZAMEN CASTRICUM URSEM ST. PANCRAS Vrijdag 2Q November. HILVERSUM, 301 M. (8—12—, 4 B.— en 11—12— VARA, de AVRO van 12.4.en de VPRO van 8—11.uur). 8.— Orgel spel. 8.30 Or.pl. 10— VPRO-mor- genwijding. 10.15 Voordr. 10.35 Gr.pl. 11— Voordr. 11,20 Gr.pl. 12 30 De Octophonikers. 1,30 Gr. pl. 1.45 Omroeporkest. 2.45 Cause rie. 3.15 Omroeporkds, mmv zang solist. 4— Concert, viool, accor deon, piano, cymbaal en piano. 5 Kinderuurtje. 5.30 Dansmuziek. 6.30 Orgelspel. 7— Lezing, deel. en gr.pl. 7.57 Ber. 8.05 Le/ing. 8.30 Hollandsch strijkkwartet. 9.Le zing. 9.30 Verv. roncert. 10.Le zing. 10.45 Ber. 11.Voordracht. 11.12-12— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (K.R.O- uitz., Alg. progr.) 8—9.15 en 10 Gr.pl. 11.30—12— Voor zie ken en ouden van dagen. 12.15 Gr. pl. 2.Schlagermuziek. 245 Gr. pl. 3.15 Schlagennuziek. 4.Gr. pl. en orkestconcert. 5.30 Kwintet- concert, lezing. 7.— Lezingen en gr.pl. 8.— Ber. en gr.pl. 8 15 Or- kestconceft en grpl. 10.— Zigeuner- muziek. 10.30 Ber. 10.35 Populair concert. 11.15—12,Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20— 11.50 Orgelspel. 12.10 Populair concert. 1.35—2.20 Cello en piano. 4 20 BBC-Midland-orkest. 5.35 Dansmuziek 6.20 Ber. 6.50 Zang. 7.10 Lezingen. 8.20 Radiotooneel. 9.40 Populair concert. 9.50 Ber. 10.20 Lezing. 10.40 BBC-orkest 11.3512.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Kamermuziek. 4 20 Orkestconcert. 5.50 Parijsch Symphonie-orkest. 8.20 Pianocon- recital en deel. 9.05 Operettecon cert. 11.0512.35 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 5.50 Concert. 11.20 Concert. 1.35 Gr.pl. 4.20 Keulsch Symph.-orkest. 6.20 Boe- renkapel. 7.35 Orkestconcert. 8.20 Radiotooneel met muziek. 10.20— 11.20 Populair concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M-: 12 20 Gr.pl. 12 50 Salonorkest. 1.50 —2.20 Gr.pl. 5.20 J. Rutten's or. kest. 6.20 Gr.pl. 6.35 Pianorecital 7 05 Gr.pl. 7.35 Zang. 8.20 Salon- orkest. 8.50 Hoorspel. 9.50 Salon orkest. 10.30120 Dansmuziek 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 CW roeporkest olv. Douliez. 1.50—2.20 Gr.pl. 5.20 Deel, en pianospel. 6— Harmonicamuziek. 6.20 Gr.pl. 6 50 Pianorecital. 7.35 Zang. 820 Omroeporkest. 9 50 Zang. 10.05 Verv. Omroeporkest. 10.30 Gr.pl 10.451120 Harmonicamuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Rijksuitz.: Havdn-concert. 8 20 Radiotooneel. 9.20 Ber. 9 50 Viool en pianorecital. 10.05 Weer- ber. 10.20—1120 Kamermuziek. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn IHilversum I. Lijn 2: Hilversum II. Lijn 3: Brussel VI. 8.05—920 Keulen 9.2011.20, Kalundborg 11.20—12.05, Parijs Radio 12.05— 13 20, Brussel VI. 13.2014.20, Keulen 14.2014.50, Kalundborg 14 50—16.—, D.sender 16.-1620, Keulen 16.20—17.50, Parijs Radio 17 50—18.20, Keuien 18.2018.50, Weenen 18.50-21.20, Paris P. P. 21.20—21.50, Boedapest 21.50 22.20, Berlijn 22.20—2320, Wee- nen 23.20-24.—. Lijn 4: Parijs R 8.05—10.05, D.sender 10.05—10.35, Lond. Reg. 10.35—12.10, Droitwich 12.10— 13.35, Lond. Reg. 13.35—17.35, Droitwich 17.35—18.20, Luxum- burg 18.20—18.50, Lond. Reg. 18.50—19.20, München 19.20— 20.20, Droitwich 20.20—21.05, Lond. Reg. 21.05-24.-. é®00©'?©0000000000000@000000l Onder groote belangstelling op de pu blieke tribune werd Dinsdagavond te 7 uur een openbare raadsvergadering gehouden in het raadhuis onder voorzitterschap van den burgemeester. Bij de ingekomen stukken werd behandeld een vraag van de beide s.d.-raadsleden be treffende gemeentelijke kindervoeding juister gezegd: schoolvoeding. De bedoeling was te komen tot een ver vroegd begin van deze voeding. B. en W, zegden medewerking toe, voor zoover Maat schappelijk Hulpbetoon geen bezwaren heeft, aangezien deze arbeid onder dit lichaam ressorteert. Een uitvoerig dispuut ontspon zich voorts over een door vier raadsleden ingediende vraag over verbetering in de loonen der werk verschaffing. Verschillende sprekers blaken geen voorstanders meer van werkverschaf fing, wegens het lage loonpeil, dat voor som migen 10 cent per week boven het even- tueele steungeld bedraagt. De wethouder voor de bedrijven was even min een voorstander van de weikverschaf- fing. Doch B. en W. zijn gebonden aan de rijks-besluiten. Het raadslid de N'ijs (r.k.) stelde een motie voor tot verhooging van het uurloon De wethouder nam de motie over, doch de burge meester wees op de eventueel gevaarlijke consequenties van de zijde van den minister De motie werd met algemeene stemmen aangenomen. Punt 3 van de agenda. Circulaire van Ged. Staten van Noordholland tot verlaging met 5 van de salarissen van burgemeester, secretaris en gemeente-ontvanger. De heer Hellinga (s.d.) vond het vre°md, dat Ged. Staten wel zelf de salarissen vast stellen, maar nu voor verlaging bij den raad aankloppen. Hij adviseerde tegen. De heer de Wildt (r.k.) stapte over dit argument heen en vond, dat men zoo dank baar diende te zijn voor een nog zoo prachtig salaris, dat men met het oog op den alge- meenen maatschappel ijken toestand acroord moest gaan met het verzoek. De burgemeester helderde het misverstand op naar aanleiding van art. 80 van de Ge meentewet. Dit artikel zegt: Gedeputeerde Staten stellen de salarissen vast, na den raad te hehbben gehoord. Nu, op het oogenblik wordt de raad „gehoord". B. en W. zullen deze meeningen ter kennis van Gedeputeerde brengen. Meer wordt niet gevraagd Punt 4. De bekende circulaire, waarover zooveel stof is opgewaaid. Bij zijn brief van 4 September verzocht de minister van binnenlandsche zaken om: a. te bevorderen, dat met ingang van 1 Januari 1936, op de bezoldiging van de ambtenaren (met inbegrip van het politie personeel) dezer gemeente eene nieuwe kor ting wordt toegepast van pl.m. 5 in verband met het voornemen der regeering orn ten aanzien van het rijkspersoneel eenzelfde korting in te voeren; b. de loonen der gemeentewerklieden op nieuw te toetsen aan het plaatselijk loon en levenspeil en voor zooveel noodig en moge lijk eene verlaging daarvan te bevorderen Met de commissie voor Georganiseerd Overleg voor de ambtenaren en voor de werklieden, zijn B. en W. van meening, dat voor verdere verlaging van salarissen en loonen thans geen aanleiding aanwezig is Zou de gemeente reeds op zichzelf be zwaar moeten hebben, om elke salariswijzi ging, welke de regeering noodig oordeelt voor het Rijkspersoneel, op den voet te doen volgen door een overeenkomstige wijziging ten aanzien van het gemeentepersoneel, ook overigens achten wij het, voor het juist stel len van de verantwoordelijkheid, van belang er op te wijzen, dat de Ambtenarenwet 1929 een dergelijk automatisch werkend verband tusschen rijks- en gemeente-salarissen niet kent en ook art. 126 dier wet, blijkens de ge schiedenis, niet doelt op het aanbrengen van een dergelijk verband. Nu het personeel sinds 1 Juli 1934 reeds 'n tweetal malen een sala riskorting moest ondergaan, achten B. en W het niet gewenscht, dat met ingang van 1 Januari 1936 opnieuw eene vermindering wordt ingevoerd. Indien de salarissen van de ambtenaren zouden worden getoetst aan de rijksnormen, dan zouden deze zelfs moeten worden ver hoogd. Verschillende leden voerden het woord en bleken weinig ingenomen met des ministers initiatief. De heer Hellinga dankte B. en W voor hun standpunt. Aangezien de gemeentebegrocting slui*°nd gemaakt is, achtte niemand een aanleiding aanwezig tot loonsverlaging voor gemeente- personeel van Castricum te adviseeren Weth. de Vries (r.k.) noemde iedere loons verlaging afbraak van de algemeene koop kracht. Door nog geen enkele loonsverlaging is de toestand beter geworden. De burgemeester lichtte toe, dat de mi nister streeft naar z.g. „gelijkschakeling" tusschen loonen van rijk, provincie en ge meente. Staande op dit standpunt behoeft Castricum geen nieuwe verlaging in te voe ren, omdat het gemeentelijk loon niet boven, maar ongeveer 5 beneden het rijks niveau is. Punt 5. Behandeling van het voorstel van B. en W. tot aanvulling van de bezoldiginos- verordening voor ambtenaren en gem.-veld wachters. De verschillende punten zonder stemming aangenomen. Eveneens aangenomen een aanvulling op de instructie voor den gemeente-ontvanger. Punt 7. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging en aanvulling van het reglement voor gemeentelijk maatschappelijk hulpbetoon. Gevraagd werd: of het gewenscht, zoo niet noodzakelijk is. dat naast uitbreiding van het aantal leden, van 7 op 9, ook een dagelijksch bestuur wordt aangewezen, waardoor bereikt wordt, dat niet meer de dagelijksche bemoeiingen en spoedbeslissingen door den voorzitter alleen moeten worden genomen, maar als regel door het dagelijksch bestuur, dat door zijn kleine samenstelling gemakkelijker bijeen is te roe pen dan een vrij groot college. De verant woordelijkheid voor één persoon toch wordt door de uitbreiding van de bemoeiingen van de instelling te zwaar. Voorts is het noodig. dat een lid van het college steeds als zoodanig zitting heeft in het bestuur. Hierover is het advies ingewonnen van de instelling zelve, die met ons van meen;ng is, dat het invoeren van een dergelijke wijzi ging en aanvulling de taak van het college kan worden vergemakkelijkt, terwijl ook tegen uitbreiding van het aantal leden geen bezwaar bestaat. Verschillende leden voerden ook hierovei het woord. Een vrij heftig débat ontspon zich over de benoeming van personen, terwijl een voordracht hiertoe nog niet eens aan den raad was voorgelegd. De voorzitter repliceerde uitvoerig en stel' de het publiekrechtelijk karakter van M. H in het licht. Maatschappelijk Hulpbetoon is een zuiver particulier instituut. B. en W. kunnen op besluiten van haar bestuur niet in grijpen. Spreker ried de leden aan de armen wet te bestudeeren. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Benoemd werd tot onderwijzeres aan ie Centrale Openbare School mej. M. C. Schef- fener eerste op de voordracht van drie personen. Eenige gemeente-werklieden werden in vasten dienst aangesteld. Maandag vergaderde de Raad. Ingekomen was een schrijven van de Ver. tot IJsbestrijding in Noordholland benoor den het Noordzeekanaal, houdende een ver zoek om toetreding tot genoemde vereeni- ging. Uit bezuinigingsoverwegingen werd besloten hierop afwijzend te beschikken. Nog was ingekomen een schrijven van het Prov. bestuur betreffende de vaststelling der bebouwde kommen. Besloten werd dit schrij ven in handen te stellen van B. en W. Het college zal informeeren wat de kosten daar van zullen zijn, om vervolgens dienovereen komstig maatregelen te treffen. Zonder eenige discussie werd de verorde ning op de heffing van opcenten op de Gem fondsbelasting, alsmede de verordening op de invordering van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting, aangenomen. Punt 4 der agenda was: Benoeming leden Alg. Burg. Armbestuur, wegens periodiek af treden der heeren P. van Dam en G. Vet. In de vacature P. van Dam luidde de aanbeve ling: 1. P. van Dam en 2 J. Koopman. De heer P. van Dam werd met 6 tegen 1 stem op den heer Koopman herbenoemd. In de vacature van den heer G. Vet luidde de aan beveling: 1. G. Vet en 2. G. Jonker. De heer G. Vet werd met 4 tegen 3 stemmen voor den heer G. Jonker herbenoemd. Evenals de vorige jaren werd ook thans weer besloten een perceel weiland onder hands te verhuren aan den heer A. Muys. Mte algemeene stemmen werd tot het aan gaan van een kasgekileening van 2500 be sloten. S! lu behandeling kwam de gemeentebegroo- tfng dienstjaar 1936 allmedc de begrooting van het burgerlijk armbestuur. Uit het verslag bleek, dat de begrooting aanleiding gaf tot de' navolgende opmerkin gen: post 15: belooning ééQ ambtenaar van 300 te brengen op 350. Aldus besloten. Post 19: Blijkens de gespecificeerde opgave, neergelegd in de memorie van toelichting be draagt liet restant bestemd voor het onder houd van het gemeentehuis 32. Dit komt de comm. te weinig voor en zij stelde voor dit bedrag met 50 te verhoogen. Aldus be sloten. Post 44, 45 en 46: De commissie stel de voor de huur van de ambtswoning van den burgemeester, alsook de bijdrage in de kosten van waterleiding ongewijzigd te la ten, doch de bijdrage voor de centrale ver warming te laten vervallen. De beide wet houders waren hier tegen, zoodat het voor stel met 5 tegen 2 st. werd aangenomen. Post 85: Deze post gaf de commissie aan leiding tot het stellen van de vraag hoe de voorziening tegen gladheid geschiedt bij de nieuwe brug te Rustenburg, alsmede bij de klucht in de Schermer, alsook de klucht bij den heer Stroomer. B. en W. zullen hierom trent informeeren wie daarin zal moeten voorzien Post 143: De commissie stelde voor de huur van het perceel weiland in onderhand- sche huur afgestaan aan den heer A. Muys van 85 te brengen op 75. De opmerking of hierdoor niet een scheeve verhouding zou ontstaan, beantwoordde de voorzitter met de opmerking, dat, indien de gem. en het B A. voorgaan in de verlaging der vaste lasten, de mogelijkheid geschapen wordt, dat de particulieren dit voorbeeld zullen volgen. De begrooting van het G.E.B. gaf geen aanleiding tot het maken van opmerkingen Bij de begrooting van het burgerlijk armbe stuur werd besloten aan elk raadslid een lijst te doen toekomen van bedeelden, waarop vermeld staat bij wie en tot welk bedrag on derstand genoten wordt. Voorts werd door den raad nog besloten tot wijziging der begrooting dienst 1935 met betrekking tot de werkloozenzorg, aange zien op de begrooting daarvoor te weinig bleek te zijn geraamd. Omtrent de wijziging van het reglement van het algemeen burgerlijk armbestuur werd besloten dit punt aan te houden tot de volgende vergadering, aangezien dit punt een te langen tijd in beslag zou nemen en het dus den raad beter voorkwam dit te behan delen in een vergadering die minder zwaar bezet zou zijn. Op een adres van den heer G. Deen om aansluiting aan het G. E. B. van Ursem, werd, aangezien dit een te groote kosten voor de gemeente met zich zou brengen, af wijzend beschikt. R. K. kiesvereeniging „Recht en Plicht". Dinsdagavond vergierde deze afd. in 't Brunogebouw. Ingekomen waren de ingediende candida- tenlijsten. De heer Fr. Nijman vroeg alsnog toelating van de te laat ingediende lijsten, waarop de voorzitter antwoordde, aat het bestuur be sloten heeft met 7 voor en 4 tegen dit niet te doen en dat er ook nu geen termen aanwe zig zijn, dit alsnog wèl te doen. De secretaris, de heer S. Borst, zette de re denen uiteen waarom hif niet langer wensch- te mede te werken aan het onrecht, hetwelk den heer J. Opdam is en nog wordt aange daan, want als men zooveel wist van dezen, maar zwijgt op zijn tarten om voor den dag te komen, aan blijft er toch niet veel van over. En mocht spr. bewust of onbewust aan die lastercampagne medegewerkt hebben, dan herriep hij thans zijn woorden, en hij drong er bij de vergadering op aan dit ook te doen. Naar aanleiding van het feit, dat spr. uit gemaakt was voor „verrader der arbeiders", zei hij, dat zij verraders zijn, die elk verant woordelijkheidsgevoel missen, hun functie verlaten zonder de loopende zaken af te han delen. Spr. vertrouwde, dat de arbeiders on derscheid weten te maken tusschen hen die hun eigen belangen trachten te dienen en hen, die werkelijk de arbeidersbelangen op 't oog hebben. Bestuursverkiezing. Na gehouden stem ming werden tot bestuursleden gekozen ver klaard de heeren dr. Barnhoorn, S. M. A Berst, G. Heijne, J. Opdam, N. Haarman, M. J. G, van Rossum, N. op den Kelder, Jn. v Zaal, Jn. Sengers, A. Dekker en G. Schou ten. De overige 10 candidaten zijn volgens het reglement aangewezen als plaatsvervan- fers. Tot voorzitter werd herkozen dr. Bara- oorn. Tot afgevaardigde naar de rijks- en kring vergadering werd benoemd de heer J. Schuijt en als plaatsvervanger de heer G. Hoetjes. In zijn jaarverslag vond de penningmees ter den financieelen toestand niet zorgwek kend, want de contributie moet nog geïnd worden. Opening toonkamer G.E.B. 'Dinsdagavond bad onder groote be langstelling plaats de opening van de toonkamer G.E.B., welke geschiedde in do raadszaal. Aanwezig waren burge meester en wethouders en de secretarie, bijna alle raadsleden, het oud-raadslid Kostelijk, de gemeente-opzichter, alle erkende installateurs en andere perso nen, waaronder eenige dames De burgemeester zeide dat de admi nistrateur van het Gem. Electr. Bedr. hem had gevraagd om de toonkamer te openen. Gaarne had spr. hieraan vol daan, omdat er uit blijkt dat het G. E. B. groeit en bloeit, vooral groeit. Toen in 1913 het G. E. B. in werking werd ge steld hadden we met kunst en vlieg werk een 300 aansluitingen, nu 1850. Die vooruitgans: is te danken aan het groot aantal huizen dat hier is gebouwd en dagelijks doorgaat. Onze jonge energieke administrateur heeft de tee kenen des tijds verstaan. Een zijner wen- schen was goedkooper stroomverbruik en een toonkamer waar men de electrische apparaten kan zien. Deze toonkamer heeft niet het doel al6 verkoop-apparaat, doch om te laten zien de voordeelen en 't gemak van electrisch koken. Met den wensch dat de toonkaner moge strek ken tot grooter bloei van het G. E B. en bijgevolg ook van dien der gemeente, verklaarde spr. de toonkamer voor ge opend. (Applaus). De heer Wolzak, adm van het G. E B., gaf eenige details cr-er het stroomver bruik voor 1934 en thans. Er Is een voor uitgang van 25 pet. De invoering van het dubbel tarief is goed gezien, d»t blijkt uit dezen vooruitgang. Spr. bracht dank aan B. en W., aan den burgemeester die d« toonkamer wilde openen, aan de electriciene voor hun mooi bloemstuk, waaruit de goede verstandhouding tusschen het G. E. B. en de electriciens blijkt, en sprak de hoop uit dat velen de kamer zullen be zoeken. (Applaus). De heer Zwaag bracht namens de er kende electriciens dank vcor de ultnoo- diging en voor de verhouding tusschen G. E. B. en dezen. Spr. sprak de hoop uit dat de toonkamer zal voldoen aan wat de administrateur en wij er ons van voorstellen. (Aplaus), Met groote belangstelling nam men kennis van de moderne artikelen. Bazar. De zendingskrans „Bidt en Werkt" hield Dinsdag een bazar in het gebouw naast de Ned. herv. kerk. De opening geschiedde door ds. Molenaar op de gebruikelijke wijze. Een keurcollectie van gemaakte goederen, was ten toon gespreid Door het damespubliek, wat m groote ge tale de bazar heeft bezocht, werd gretig ge bruik gemaakt, om de goederen, welke zoo goedkoop mogelijk waren aangeprijsd, te koopen. Nog enkele goederen, welke onverkocht waren gebleven, werden bij opbod en afslag verkocht. De zoo noodige attractie, welke op een bazar nu eenmaal onontbeerlijk zijn, waren natuurlijk ook aanwezig. Ook een verloting was aan de bazar ver bonden. De trekking geschiedde doqr den burge meester, den heer Jb. Kroonenburg. De verjaardag der pop luidde 27 Juni, ge wonnen door A. Hopman. naar het Engelsch van J. S. FLETCHER door mr. H. J. H. 2) „Het is meer dan een gril", antwoordde Oliver. „Het is een soort eerzucht van mede eerzucht van mijn heele leven! Ik heb nog meer van zulke wenschen gehad en die heb ik reeds weten te verwerkelijken. Ik ben een van de rijkste, zoo niet de aller rijkste man van mijn land geworden Driemaal ben ik nu al lord Mayor van Hal firth geweest. Ik ben voorzitter van de Kamer van Koophandel. Als ik wilde, kon ik morgen aan den dag in het Parlement komen. Ik kan krijgenja wat kan ik al niet krijgen, als ik er maar om vragen wil? Maar onder dat alles door, onder mijn geld verdienen, onder mijn publieke bezigheden en zoo meer, ben ik altijd vast blijven houden aan mijn besluit, eigenaar van Ryvedale Abbey te wordener is geen dag van mijn zestig jaren voorbijge gaan of ik heb er aan gedacht, meneer Rawlinson!" Rawlinson, een pientere man van mid delbaren leeftijd, keek Oliver eens van ter zijde aan. Ja, zoo dacht hij, het was wel echt in overeenstemming met het karakter van zijn gastheer. Groot, breed gebouwd, gespierd, recht van houding en vol werk kracht, was hij echt een man, die heel wat gedaan had en nog zou blijven doen. En beter dan ooit te voren begreep hij het ka rakter van dien man. „Ja, ik zie nu wel inU bent een van die menschen, die den bergtop voor zich zien en er dan regelrecht neen omhoog stijgen". „Ik zal u alles vertellen!" zei Oliver, met zijn duimen in de armsopening van zijn vest gestoken, terwijl hij zijn sigaar naar een zijner mondhoeken verplaatste en ach terover leunde op de ruw houten bank. Door zijn half gesloten oogleden tuurde hij naar Ryvedale Abbey, die, nu de zon steeds lager aan den westelijken hemel daalde, in de schaduwen wegdoezelde. „Mijn vader was tuinbaas bij den ouden lord Ryvedale", vervolgde hij dan. „Hij woonde in een huisje achter in den tuin ik zie van hier den schoorsteen nogHij was een uitstekende tuinder had liefde voor zijn vak^ ziet u? En hij wist van wer ken afniet een van die acht-uren-men- schen van tegenwoordighij was van den vroegen morgen tot den laten avond bezig. Hij leerde me werkende betee kems van werk, ziet u?.... en hij prentte me in, dat menschen, die werken, menschen worden, die iets te zeggen krijgen. Hij liet me tot mijn dertiende jaar schoolgaan en zette me toen aan het werk. Onder zijn leiding begon ikdaar in dien tuin. Ik bleef er, tot ik achttien wasvijf jaar heb ik leeren tuinieren. En zoo komt het ook, dat mijn tuinen nu zijn, wat ze zijn de beste uit de heele buurt Kijk, dat kom!, omdat ik weet, wat er te doen valtvan den practischen kant dan altijd. Maar toen ik achttien was, wilde ik toch wel wat an ders, dan altijd in een tuin werken Ik wil de geld makenveel geld. Ik had er zelf wat bijgeleerdop avondschool. En zoo kreeg ik een baantje bij Chettleworth, in Halfirth in hetzelfde bedrijf, waarin ik nu nog zit. Ik leerde het vak gauw, was in drie jaar opzichter en op mijn dertigste een van de firmanten. En toen de laatste van de familie Chettleworth stierf, nou, toen kocht ik de zaak open wat die nu is de fabriek van Carsdaledat weet de heele wereld! En nu zal mijn droom ook wel verwezenlijkf wordenzooals ik al tijd wel voorzien heben dan zal het worden: sir Carsdale van Ryvedale..." „U hebt zeker al onderhandelingen ge voerd met den tegenwoordigen eigenaar? Is hij willig om het u te verkoopen?" vroeg Rawlinson. Oliver wendde zich naar hem toe en keek hem met een sluw lachje aan. „Daar weet ik alles van!" zei hij. „Ik ben met de zaken van den tegenwoordigen lord Ryvedale zoo goed op de hoogte, als met mijn eigen tenminste bijna. Hij heef nooit iets om de plaats hier gegevenhij heeft een ander landgoed met een meer modern ingericht huis, ergens in het zuiden van Engeland. Hij is hier heel zelden ge weest vroeger kwam hij nog wel eens een enkelen keer om patrijzen te jagen, maar dat doet hij in den laatsten tijd ook al niet meer. Hij loopt al een paar jaar met iet plan rond Ryvedale Abbey te verkoopen maar ja, het is familiegoed uit de da gen van 1 leudrik den Achtsten nogze hebben het van hem gekregen, toen hij de oude monniken er uit verjaagd haden zoodoende hangt hij er nog een beetje aan. Maarik weet mijn weetje! Mylord vindt het toch wel een blok aan zijn been en hij kan het geld best gebruiken. De laat ste drie jaar is het niet meer geweest dan een kwestie van tijdEn danik heb een kruiwagen zijn zaakwaarnemer in Halfirth is ook de mijneMr. Har- greaves. Zoodra Hargreaves in de gaten krijgt, dat het landgoed te koop komt en dat hoort hij natuurlijk het eerste nou, dan is de zaak gezond! Ik zal niet af dingen dat is niets voor mijop een paar duizendal is het tienduizend pond, komt het er niet op aan. Neen geld telt hier niet mee. Én dus zooais de zaken nu staanis Ryvedale zoo goed als mijn eigendom. Als u volgend jaar de zen kant nog eens uitkomt, meneer Raw linson, dan woon ik er misschen al". Rawlinson stond van de bank op, liep naar den rand van het ravijn en keek neer op het voorwerp van Olivers levenswensch En ook Oliver stond op en kwam naast hem kijken naar de oude grijze muren met het donkere klimop. „Wel de moeite waard om een leven lang op te wachten", mompelde hij zachtjes. „Als je het dan ten minste in ha krijgt!" „Hoe groot is die bezitting feitelijk?" vroeg Rawlinson. „Is het een groot land- goed? „Nog al!" antwoordde Oliver. „Daar is het huis zelf en de oude ruïnen, die in den zoogenaamde abbytuin staan. Dan heb je handen daar verder de tuinen en de stallen en daar de behuizing voor het personeel en het park en zoo meer. Bovendien hoort er zoowat drieduizend bunder heigrond aan de ande re zijde van de vallei bij... tot ongeveer daar aan dien heuvel in de verte. En de heele vallei, van de grens der stad tot daar in het zuiden, hoort er ook bij, op één stuk grond na. Dat heeft trouwens iets bijzon ders. Kijk eens hier naar benedenzie je daar, vlak tegenover de abdy, aan deze zijde der rivier, een soort plateau vao gras land met een stukje bosch aan het eene uiteinde en een soort rotskloof aan de an dere zijde? Nou, dat stukje land... alles bij elkaar een bunder of zes, behoort aan een man, die een eindje verderop een hoeve op de hei heeft. Dat stukje land hoort aan zijn familie van nog vroeger tijden dan Ryvedale aan lord Ryvedale en verschil lende heeren van Ryvedale hebben flinke sommen voor dat stukje grond geboden, maar mis hoor! Verder... al wat je van hier tot zoover je kijken kunt, ziet... da' wordt mijn eigendom!" Rawlinson Tiet zijn blikken goedkeuren" en bewonderend glijden over het toekom stige eigendom van zijn gastheer. na wees hij naar een hoogen, groenen dam) door een soort muur bekroond, die er zag als een middeleeuwsche verdediging?' toren, welke de vallei naar het zuiden 8loot- Haar „Wat ik vragen wou wat ts dat voor een damdat is toch niet door natuur gevormd, wel? Een of andere ting of wat is het?" ,_j\ (Wordt vervolgd/'

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6