EMIGRATIE NAAR ZUID-AFRIKA. DE GEBROEDERS„GOCHEM" 3nqe<zmde*t Stukken Filmavond. SCHAGEN f SS n°r r?tUW te Zand voor HOOGKARSPEL Binnenland. Onderhoud mei Jhr. dr. v. Winter, secretaris van de Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche vereeniging. Jjediisiaketi Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Spoct BRIDGEN TE LANGENDIJK. Lengte raden van een draad, prijs bestikt kussen, gewonnèn door W. Verkuil, lengte 69 meter. Getal raden tusschen 1—300, prijs taart, gewonnen door P Hartman, getal 165. Aantal erwten in flescii, prijs kussen, ge wonnen door J. Gootjes, getal 366 De bazar mag alleszins als geslaagd worden beschouwd. Het bezoek was buiten gewoon groot. De avond werd eveneens gesloten door ds. Molenaar. Op initiatief van die vereenigingen „Volksonderwijs", Oudercommissie ,en Schoolfeestvereeniging werd een filmavond gegeven voor de schoolkinderen en ouders en voorstanders van het lager onderwijs, tevens voor de ouders ingekleed als ouder avond. Door bovengenoemde vereenigingen is in dertijd een filmapparaat aangeschaft van het i g.n. dubbeltjesfonds waarvan nu het eerste filmwerk werd vertoond. Door de kinderen is buitengewoon ge noten, zoowel leerzame als humoristische films werden ten beste gegeven, vooral bij de humoristische is onbedaarlijk door de kinderen gelachen De films voor de ouders waren natuurlijk van andere strekking, doch alles tot in de puntjes verzorgd, voor niemand aanstoote lijk. In de pauze werd door de dameskrans voor de thee gezorgd, daarvoor een woord van dank is hier wel geplaatst. Na afloop van de film werden nog eenige besprekingen betreffende het onderwijs ge houden. De vereenigingen kunnen terugzien op een geslaagden filmavond. Dinsdag 26 Nov. werd door den heer Chr. Dekker, architect te Schagen, namens den heer D. Wit aanbesteed: Het bouwen van een boerderij op een perceel aan de Grootsloot, gemeente Zijpe. Ingekomen waren 14 biljetten, t.w.: Gebr. Boekei te Oude Niedorp voor 9985. A v. Eekeren te Keinsmerbrug voor f 9500. U. Schipper te Schagerbrug voor f 9200. Gebr. Veeter te Schagerbrug voor 9090, Th Boekei te Schagen voor f 8935, Dirk Eriks te Burge<"brug voor 8900, W. Uitterdijk te Wieringerwaard voor 8893 N. Hoogzand te Spanbroek voor 8890. B. r'ac^w^' jte Maartensbrug voor 8636, Doorn s Bouwbedrijf te Sint Maar tensbrug voor f 8480. P. de Graaf te Jul.anadorp voor f 8450. D. de LeéUw te w mS voor f 8325- Jan VeuSer te Sint Maartensbrug voor 8290. De gunning is aangehouden. als'liiUj'n'h.A» "'"'V alhler h«'lbedankt het Burgerlijk Armbestuur. 't ZAND i Rijwielpad n een daartoe gehouden vergadering vereen'ging „Plaatselijk Belang" is het Xü p?ging.?,n in het werk te stellen om i or, rijkswaterstaat aan te leggen r S01 loopen niet> zooals de rijkswaterstaat voornemens is, langs de huizen, maar achter de boomenrij op den rijksweg langs het N.-H. kanaal. De aanwezigheid van een rijwielpad langs n.ulzen z?u- verband met de geringe ruimte ter plaatse, voor de bewoners dier huizen zeer bezwaarlijk zijn. rv u - Opheffing vereeniging. bijna 20 jaar bestaanae plaatselijke vereeniging „Nut en Genoegen" is, wegens gebrek aan voldoende leden, opgeheven. Bestuurslid „Plaatselijk Belang". nl bestuurslid van de vereeniging „I laatselijk Belang" alhier is gekozen de heer J. J. Boerma arts, alhier, zulks in de plaats van dokter Oterdoom, die onlangs is vertrokken naar Hilversum. NOORDSCHARWOUDE Afdeeling S. D. A. P. io de vergadering van de afdeeling der S.D.A.P. werd een motie van de afdee ling Purmerend ter bijeen roeping van een buitengewoon congres voor kennisgeving aangenomen. Behandeld werd de beschrijvingsbrief voor de a.s. te houden gewestelijke jaarvergade ring te Alkmaar. Als afgevaardigde werd gekozen de heer J. v. d. Abeele. Na afloop der agenda werd door een der leden nog een hoofdstuk van „Het plan van den Areibd" behandeld, n.1. over de Middenstand. Dat talloos velen, die tenge volge van de economische crisis werkloos zijn geworden en vrijwel geen vooruitzichten op nieuwe werkgelegenheid hebben, zonder dralen zouden handelen, indien hun elders gelegenheid werd geboden een arbeid te vinden, welke het eigen land hun niet meer verschaffen kan, behoeft nauwelijks betoog. Het is prac- tisch echter alleen Zuid-Afrika, dat tengevolge van bijzondere omstandigheden zijn grenzen nog niet voor vreemde werk krachten gesloten heeft en zoo heeft ten onzent in breede kringen de meening po6t ge vat, dat, mits men gezond en sterk is, en de beschikking heeft over vakbekwaamheid of intel- lectueele waarden, emigratie naar Zuid-Afrika tot de moge lijkheden behoort, welke zonder al te veel hinderpalen verwe zenlijkt kunnen worden. Een verslaggever van het Algemeen Nederlandsch Persbureau heeft, tenein de omtrent deze uiterst beiangrijke aan gelegenheid de juiste gegevens te kun nen mededeelen, zich in verbinding ge steld met de reeds meer dan 50 jaren bestaande Nederlandsch-Zuid Afrikaan- sche Vereeniging te Amsterdam, welker secretaris, jhr. dr. P. J. van Winter, hem met groote bereidwilligheid een langdu rig onderhoud heeft toegestaan. Jhr. van Winter deed in de eerste plaats uitkomen, dat de bemoeienis op het terrein der emigratie naar Zuid- Afrika geen nieuwe werkzaamhei l van de Nederlandsch-Zuid Afrikaansche Vereeniging is; vrijwel van haar oprich ting af heeft zij hieraan haar aandacht geschonken, waarbij haar uitgangspunt was, dat zij het voor Zuid-Afrika als een winst beschouwde, indien de bevolking werd aangevuld met goede Nederland- sche werkkrachten. Het hoofddoel was niet, sociale nooden te helpen lenigen; de vereeniging is echter dankbaar, dat zij hieraan thans, voor zoover dat in haar vermogen ligt, kan medewerken. Een bedrijvigheid in emigratie-aange legenheden, als zich den laatsten tijd heeft geopenbaard, is in de geschiedenis der Nederlandsch-Zuid Afrikaansche Vereeniging niet bekend. Het aantal Nederlanders, dat na den wereldoorlog naar Zuid-Afrika is geëmigreerd, staat in geen verhouding tot dat van het oogen- blik. Ook in ons land ontstond na 1918 een „boom", als gevolg waarvan zich een drang tot emigratie in veel geringer mate deed gevoelen dan thans het geval is met zoovele duizenden, die zich in ons land vrijwel iedere bestaansmogelijk heid ontnomen zien. Het is daarom in deze tijden wel zeer gemakkelijk men- schen te vinden, die gaarne willen emi- greeren; moeilijk is het echter om op oordeelkundige wijze te schiften en te remmen, aangezien de arbeidsmarkt in Zuid-Afrika allerminst werkkrachten in onbegrensde hoeveelheid kan opnemen, vooral ook omdat Zuid-Afrika het eenige land is, waar werkelijk van een „boom" sprake i6 en in dit verband menschen uit alle streken der wereld zich opma ken om zich in dit land een bestaan te verschaffen. Jhr. van Winter vestigde er de aan dacht op, dat de „boomin Zuid-Afrika ten nauwste samenhangt met oe goud premie. Door de daling van het pond sterling toch is het goud, dat in Zuid- Afrika gewonnen wordt, in ponden uit gedrukt, meer waard; welk voordeel niet door de kosten van de goudwinning wordt gecompenseerd. Als gevolg hier van worden than6 goudlagen ontgonnen, welke vroeger niet rendabel konden worden geëxploiteerd. De bedrijvigheid op dit gebied brengt met zich mede, dat er installaties aangelegd, bestellingen gedaan en werkkrachten aangesteld n-oeten worden. Het onderdak brengen Van deze menschen geeft dan weer aan leiding tot nieuwe bedrijvigheid, welke in een groeiende gemeenschap noodig is. De zegsman legde den nadruk op de zen „boom", aangezien de werkelijke voorspoed van Zuid-Afrika op het goud gebaseerd is. De plattelandsbevolking heeft het, voor zoover niet arbeidend voor de levensmiddelenvcorziening van de groote steden, niet goed. Het winnen van wol, de vruchtencultuur e.d. zouden niet in staat zijn een „boom" in Zuid- Afrika te voorschijn te roepen. Het Afrikaansche bestanddeel van de bevol king heeft betrekkelijk weinig deel in de opleving, uitgezonderd degenen, die door de regeering geholpen worden uit het aandeel van de goudpremie, dat deze voor zich opeischt. Zoo heeft de regee ring steunmaatregelen voor den land bouw ontworpen en heeft zij groote plan nen georganiseerd met betrekking tot irrigatie-schema's, zulks in verband met het feit, dat de bevloeiing der velden in Zuid Afrika een groot probleem is. Ook voor de uitvoering van deze schema's zijn menschen noodig en zoo zou het voor de hand liggen, dat er tenslotte toch in Zuid-Afrika over de geheeie linie vraag zou ontstaan naar bruikbare werkkrach ten. Hier dient echter onmiddellijk een beperking te worden gemaakt, aange zien de irrigatiewerken, de wegenaanleg enz. van regeeringswege worden uitge voerd en regeeringsbetrekkingen niet verkregen kunnen worden als men niet minstens als „British born' twee jaar en als niet-„British born" drie jaar in het land i6 geweest. Zoo enkele Nederland- sche ingenieurs of technici bij irrigatie- werken of wegenaanleg werkzaam zijn, is dat een groote bijzonderheid. Het zelfde geldt voor alles wat samenhangt met het Unie-departement voor de spoorwegen en de haven. Er zijn ons aldus Jhr. van Winter gevallen be kend, van vreemdelingen, die in Kaap stad wel voor regeeringsdiensten werden aangenomen, maar voor wier aanstel ling men in Johannesburg of in Pretoria geen fiat wilde geven. Over het algemeen is het alleen langs bijzondere kanalen, dat Nederlandsche ingenieurs in Zuid-Afrika werkgelegen heid kunnen vinden. Er zijn twee om standigheden, die zulks, ook voor de particuliere bedrijven, begrijpelijk maken. In de eerste plaats is er in Zuid-Afrika zeer weinig Nederlandsch ondernemers-kapitaal en dit feit werkt de vraag naar speciale Nederlandsche technici niet in de hand. In de tweede plaats is er de omstandigheid, dat iemand met een hoogere opleiding, wan neer er niet in het bijzonder vraag is naar Nederlanders, in den vreemde pas langzamerhand tot een leidende positie zou kunnen geraken. De weg hiertoe be gint meestal met de gewone practische uitoefening van den vakarbeid. In vele gevallen is het maar al te waar zoo zeide Jhr. van Winter dat Nederland sche ingenieurs en Nederlanders met diploma M. T. S. in zeer sterke mate theoretisch ontwikkeld zijn, doch voor de practijk, zeker voor de practijk van het handwerk, geen behoorlijke oplei ding hebben ontvangen. Wat voorts den Nedei landschen arts betreft, deze kan in Zuid-Afrika geen practijk uitoefenen, maar moet zijn studie overdoen en krijgt slechts uiterst weinig vrijstellingen op grond van zijn bekwaamheid en voor-opleiding. Dan is, om een ander voorbeeld te noemen, ook de architecten-titel in Zuid-Afrika zeer 6terk beschermd. Men mag zich in Afrika alleen architect noemen wanneer men zekere examens heeft gedaan en men opgenomen wordt in de Engelsche architectenorganisatie. De examens daartoe worden ook in Zuid-Afrika afgenomen en wel door de universiteiten te Kaapstad en Johannes burg. Om tot dit examen te worden toe- ge'aten, moet men intusschen in de eerste plaats een examen hebben afge legd, dat toegang geeft tot de universi teit en dat ten onzent gelijk staat met het eind-examen H. B. S. of Gymnasium. Mede wordt de eisch gesteld, dat men eenigen tijd practisch in Afrika heeft gewerkt. In dien tU6schentijd kan men wel als teekenaar werkzaam zijn, doch dan tegen een zeer gering loon. Intus schen hebben deze beperkingen vele Nederlanders niet weerhouden om den stap te wagen. Om nog even bij de hoogere beroepen te blijven aldus Jhr. van Winter is het van belang nog te wijzen op de om standigheid dat men in Zuid-Afrika in verschillend opzicht niet zoo gespeciali seerd is als hier te lande en alleen men schen kan gebruiken, die meer van alle markten thuis zijn. Zoo is mij bekend, dat men in de machinebranche niet alleen een goed vakman moet zijn, doch ook zelfstandig moet kunnen op treden. De eisch wordt gesteld, dat men met het personeel in hoofdzaak kaf- ferpersoneel goed moet kunnen om gaan, aangezien hét meermalen voor komt, dat met behulp van dit "ersoneel machines naar afgelegen oorden ge bracht en gemonteerd moeten worden. In Nederland is het uiterst moeilijk na te gaan eri zekér niet in een half uur praten op ons kantoor of iemand voor een dergelijke positie de geschiktheid toont en zoo zijn er meer moeilijkheden. Een e 1 e c t r i c i e n zal in Zuid-Afri ka permissie kunnen krijen om er te werken als hij 25 jaar oud is, en 5 jaren practijk heeft. Maar men zal van nem dan meteen vergen, dat hij zelfstandig met electrische machines zal kunnen omgaan, ze zal kunnen monteeren en repareeren. Wanneer iemand zijn diensten aan biedt bij een der mijnbouwmaatschap- pijen, wordt hij alleen aangenomen na een zeer streng geneeskundig onderzoek. Geen dokter in Nederland zal kunnen voorspellen, dat een dergelijk persoon zoon onderzoek met goed gevolg zal doorstaan, aangezien in Zuid-Afrika daaromtrent zeer bijzondere eischen worden gesteld. Moeilijkheden ondervinden over het algemeen ook de chemici, aangezien de werkzaamheden in de Unie nog niet zóó zijn, dat er door chemici belangrijke fu cties vervuld kunnen worden, uitge zonderd in de gouvernementslaborato ria, waarvoor zij echter niet in aanmer king komen. Wij hebben zoo vertelde Jhr. van Winter te onzen kantore ook nog wel eens aanvragen gehad van stuurlui van de groote vaart. Er is echter in Afrika geen koopvaardij. Wel zijn er enkele functies van havenmeester of onder havenmeester in handen van Nederlan ders, maar dat is dan puur toeval. Toe vallige omstandigheden kunnen uiter aard altijd voorkomen. Op het vervolg van het onderhoud, waarin Jhr. van Winter o.m. besprak de kansen van kweekers, de emigratie uit de lagere beroepen, de financieele voor waarden, waaraan degenen, die willen emigreeren, moeten voldoen en nog enkele punten van meer algemeenen aard, komen wij morgen terug. Neg eens dunnetjes overgedaan.* Op 24 Sept. j.1. stond terecht de 46- jarige Corn. P., visscher uit Westwoud, die verdacht werd van onjuiste steun- opgave doch het verweer van verdachte gaf motief om de zaak nog eens nader te bekijken en aan te houien. Thans bleek dat de opgaven van den visscher nagenoeg juist waren en dus van een bewuste fraude inderdaad geen sprake was, hoewel zijn systeem onjuist was, zeide de officier, die nu ten slotte vrijspraak requireerde. Mr. Dwar6 had een gemakkelijke taak en refereerde zich. Geen oplichtster maar het scheelde 'n haartje. De 34-jarige Jeltje V., echtgenoote Hendrik V., was op het bankje der boete geinviteerd, omdat zij te Uitgeest in April verschillende winkeliers had be gunstigd en ondermeer bij den winkelier Vos had gekocht 14 pond kapok en het overtrek van een bedstel omdat haar zuster bij haar kwam logeeren. De heer Vos, die van Jeltje al geld tegoed was, wilde aanvankelijk niet zonder betaling leveren, doch liet zich toch door mooie praatjes verleiden, de goederen af te geven, voorts leverde hij ook nog eenige paren kousen. Op 8 April zou alle6 worden betaald, doch toen de heer Vos op 8 April bij de woning kwam was de vogel bereids gevlogen en naar Amsterdam vertrokken. Verdere aan maningen bleven zonder gevolg. De juffrouw, thans uit A'dam gearri veerd, trachtte zich met veel woorden uit de misère te werken, doch maakte over het algemeen een oneympathieken indruk. Bij den heer F. H. N. Zührlohe, koop man te Uitgeest, had het vrouwtje de zelfde truc uitgespeeld en wist zij zich op crediet van 'n kapokkussen en 'n karpet meester te maken. Van haar be lofte dat zij wekelijks zou afbetalen kwam niets, doch ai wat zij afbetaalde was 1 x 2.50. Ook dit werc" grooten deels door haar geloochend en waar het om ging onder veel praatjes verdoezeld. De officier noemde het een zonder linge geschiedenis. Eerst deze koopjes op crediet en later de plotselinge ver huizing in den nacht, het lag er tamelijk dik op het opzet om eensklaps te ver trekken en de tegenstrijdige praatjes gaven den officier geen motief haar te vertrouwen. Een en ander te zamen ge nomen vermeende de officier dat er vol doende bewijs wa6 geleverd en werd ge vorderd 4 maanden gevangenisstraf. Brand gesticht door schuld. De 36-jarige bouwstoffenhandelaar Jan K., te Westerblokker, was zoo slim geweest om in den avond van 21 Sep tember de tank van zijn auto in de schuur te vullen met benzine, onder het licht van een stormlantaarn, met het gevolg dat brand ontstond en ge vaar was te duchten voor personen en goederen, onder meer voor een paar kinderen, die in de nabijheid sliepen. Het was een hevige brand geweest en deze kinderen moesten met levensge vaar worden gered door den onvrijwilli- gen brandstichter, den vader, zelf. De man heden terecht staande, met mr. v. d. Loos als verdediger, gaf dit dan ook grif toe. Hij had vertrouwd op de door hem meegebrachte stormlantaarn. Er was in de schuur ook nog electrisch licht, doch verdachte moe6t juist met zijn rug naar dat licht staan gieten. De verdediger had nog als getuige decharge opgeroepen de heer Frits Rin- gers, commandant der Alkm. Brand weer, doch deze was door omstandig heden verhinderd. Besloten werd alsnu de zaak in handen te stellen van den rechter-commissaris mr. Fruin voor na der onderzoek. 'n Paar bloembollensaneerings- lijders in hooger beroep. De amateur-narcissenkweeker Joost L., te Egmond-Binnen, had deze sier- bloemen geteeld zonder vergunning en was deswege door den kantonrechter veroordeeld, van welk vonnis hij in het heden behandelde hooger beroep kwam. De bollen waren volgens appellant in middels vernietigd. Bevestiging van het vonnis werd gevraagd. De heer Engel Z., uit dezelfde plaats, had ook eens geprobeerd dit hooger be roepsvliegertje te doen opgaan. Ook hier betrof het narcissenbolletjes, te samen 4 aren. Eisch bevestiging van het von nis 40 boete of 20 dagen hechtenis. Er waren geen nieuwe gezichtspunten naar voren gekomen vermeende de officier. Een onbetrouwbare autocar chauffeur. De 28-jar. chauffeur Jan W. in dienst van de Westfr. Autocaronderneming te Hoorn, had zich aan verduistering van plaatskaarten en abonnementsgelden, totaal tot een bedrag van 113.95, al thans van een bedrag in geld, schuldig gemaakt en stond nu te dier zake te recht. Een zestal bezwarende getuigen, meest dame6, waren gedagvaard, doch verdachte bekende alles wat hem was ten laste gelegd. Achtereen verschenen de boekhouder en eenige dames voor het podium om getuigenis af te leggen. Eisch tegen den reeds eenmaal voc -w. veroordeelden chauffeur, 3 maa., ?n gev. terwijl de ten uitvoerlegging van de voorw. straf ook nog wacht. Deze zaak kon geen voortgang hebben wegens den dood van verdachte. De middagzitting was bestemd voor de behande'ing van een nogal omvang rijke zaak betreffende diefstal van ette lijke rijwielen door een Amsterdammer, bereids in voorarrest gesteld. Niet minder dan elf getuigen waren in deze zaak gedagvaard, doch op grond van het feit dat de verdachte Wilh. Jos. G., inmiddels aan hartverlamming was overleden, kon de strafvervolging geen voortgang hebben en moest de zaak van de rol worden afgevoerd. Bridgen, In het lokaal van den heer C. Vijzelaar fe Broek op Langendijk werd de eerste bridge drive van dit seizoen gehouden. Deelgenomen werd door 56 bridgers. De uitslag was als volgt: Groep A. Oneven nummers: 1. B. Schouten en P. van der Molen, Broek op Langendijk met 9j4 punt; 2. de heer en mevr. P. Schagen, Broek op Langendijk, 28 wedstrijdpunten; 3. C. Smit en M. Wagenaar, Broek op Langendijk, 29 punten. Groep A. Even nummers: 1. P. Eecen Jr. en Kuilman Jr., Oudkarspel, 22 Y, p.; 2. A. Bruin en J. Bruin, Noordschar- koude, 23 p.; de heer en mevr. T. Leek, Ob- dam, 27 p. Groep B. Oneven lijn: 1. C. de Waard en M, van der Molen Pz., 21 p.; 2. Abr, van der Welle en mej. Lies Voogt, Zuidscharwoude, 29 p.; 3. P. Eecen Sr. en P. Kuilman Sr., Oud karspel, 29 p. Even lijn: 1. H. Kramer en J. Komen, Zuid scharwoude 22 p.; 2. K. Sijpheer en G. van Rijn, Noordscharwoude, 23 p.; 3. J. Zijp en M. Goudsblom, Noordscharwoude, 25 p. VERKEERSPROBLEMEN. Mijnheer de Redacteur! Mag ik naar aanleiding van het ingezon den stuk in Uw blad van 26 Nov. j.1. van den heer J. Boxma een kleine verbetering? Deze heer schrijft, dat het bord voor het verbod van fietsen precies midden in de Vrouwenstraat staat. Nu, hier overdrijft de geachte inzender een weinig. Het bord is pl.m. 10 M. vanaf het Ritsevoort op een hoogte van ongeveer 214 meter aan een gevel geplaatst. En ik vermoed, dat de politie hier den wielrijder tegemoet heeft willen komen, want als dit bord aan het eerste huis (vanaf de Kneppelbrug) was geplaatst, dan zou de fietser heel de Vrouwenstraat moeten uitloc- pen. Maar daar is hier iets anders, dat ik als Vrouwenstraat-bewoner al jaren gade sla en voorals des zomers. De vreemde chauffeur, die vanaf Bergen bij de Bergerpoort de stad binnenkomt, ziet eerst rechts van zich een breede straat (de Geest). Misleid door het veel smallere Zevenhuizen, stuurt hij zijn wagen de Geest op, rijdt vervolgens de Cla- rissenbuurt en komt dan aan het begin van de Vrouwenstraat (vanaf de Kneppelbrug). Hier weet hij niet waarheen: de Molenkluft op, dat gaat niet; de Kneppelbrug over, dat gaat niet. Hij meent vóóraan in de Vrouwen straat, dus Ritsevoort-kant) een verbodsbord te zien, kijkt misnoegd rechts en links en draait dan in de richting vanwaar hij ge komen is. Zoo heb ik er honderdtallen retour zien gaan. Hierin zou misschien door de ver keerspolitie verbetering aan te brengen zijn. Met dank voor plaatsing, Vrouwenstraat. JANSON. 1. Pit en Pat waren de zoons van zeer arme ouders. Pa Gochem, schoenmaker van beroep, had zijn werk plaats in een vervallen schuurtje, dat aan hun kleine armelijke woning grensde. Pit hielp zijn vader in de schoenmakerij, terwijl Pat steeds de kapotte schoe nen moest ophalen en de gerepareerde aan hun rechtmatige eigenaars terug bezorgen. 2. Op zekeren dag hielden de twee broers conferen tie en bespraken hun tegenwoordige armoe, maar vooral hun toekomst. Ze kwamen tot de conclusie, dat het er verre van rooskleurig voor hun uitzag en besloten daarom de wijde wereld in te trekken. Zij wilden probeeren zelf hun kost te verdienen, om zoo doende de zorgen van hun ouders te helpen ver lichten.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7