DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De toestand in het Verre Oosten. De bezuinigingswet aangenomen. Qaqeliiksch Ovecticht Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No 282 Tm nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 29 November 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Eerste Kamer. Ons crediet zal ongeschokt blijven, als wij ons maar rustig houden, zegt minister Oud. Minister Oud optimist. Een langdurige zitting. De Heidemaatschappij en de werkverschaffing. - De Alk- maarsche kwestie-Appel. Nog steeds hoop op een vreedzame oplossing. Tusschen Tientsin en Nanking het normale spoorwegverkeer hervat. TSJANG KAI SJEK GEREED. Waf vandaag de aandacht trekt... Einde van den opstand in Brazilië. Officieele mededeeling van president Vargas. Den Haag, 28 November Bij de afhandeling van de bezuinigingswet, die de senaat met 25 tegen 10 stemmen heeft' aangenomen (de s.d.a.p. stemde tegen), heeft minister Oud in een rede verklaard, dat hij zijn uiterste best zal doen om de uitgaven nog meer te verlagen, maar dat dit een moei lijk werk is, vooral omdat zoovele bezuinigin gen eerst over een zekeren tijd kunnen wer ken. Als er ambtenaren worden ontslagen., moeten die wachtgeld hebben en dit gaat eerst later over in pensioen. In verband met het uitstel van stortingen in de fondsen, waartegen de heer De la Bella (s.d.) bezwaar had gemaakt, betoogde Z.Exc., dat men wel gedwongen is, over te gaan tot een vervanging van het stelsel der fondsvorming door een gematigd omslag stelsel, omdat velen een rente krijgen van de sociale verzekering, die geen premie hebben betaald of dit een te korten tijd hebben ge daan De heer De la Belle had erop aange drongen, dat de fondsen vier percent zouden Wijven krijgen van het geld, dat zij uitleenen, maar Z.Exc. merkte op, dat deze senator an derzijds een lagere rente wenscht voor wat de woningsbouwvereenigingen hebben geleend. Als de regeering eenerzijds een hoogere rente zou moeten betalen en anderzijds een lagere rente zou ontvangen, zou dit niet met elkaar rijmen. De minister besloot zijn rede met de ver klaring, dat ons crediet ongeschokt zal blij ven, als wij ons maar rustig houden. On langs in de Tweede Kamer vergeleek hij den tocht van het regeeringsschip met dien van Columbus, toen de man in den mast, terwijl de ontevredenheid der bemanning groeide, „Land in zicht!" riep. En thans merkte Z.Exc. op, dat de redding misschien meer nabij is, dan menigeen vermoedt. Moge zijn optimisme gelijk krijgen. Minister van Schaik beantwoordde een paar opmerkingen, die gemaakt waren over het bezorgen van dagvaardingen «gr post in plaats van door deurwaarders. Tdocnt de nieuwe regeling niet voldoen, dan was de bewindsman bereid, wetswijziging voor te stellen. Minister de Wilde betoogde tegenover den heer Kolff (c.h.), die op samenvoeging van kleine gemeenten op groote schaal had aan gedrongen, dat het niet christelijk-historisch was om geen rekening te houden met het historisch gegroeide. Z.Exc. verklaarde ove rigens, zelf aan het historische niet wst ge klinken te zijn en tot samenvoeging te willen overgaan, als er aanleiding toe is. Maar over het algemeen zijn niet de kleine, maar juist de groote gemeenten noodlijdend. De katholiek Serrarens verdedigde nog eens devaluatie, wat minister Colijn deed op merken, dat hierbij groote waardevermind* ringen zouden optreden voor de 1800 mil- lioen in obligaties, de 600 millioen in hypo theken en de 180 millioen in boerenleenban ken belegd. Z.Exc. herhaalde, dat de regee ring nooit vrijwillig tot devaluatie zal over gaan. De heer Serrarens zeide, voor de be zuinigingswet te stemmen, maar hiermee niet te kennen te willen geven, dat hij met het eco- nomisch-financieele beleid der regeering zou instemmen. Minister Oud bestreed het Plan van den Arbeid. De heer De Zeeuw zal er bij de be grooting op antwoorden. Tweede Kamer. Den Haag, 28 November. De partciuliere aannemers, de patroons in de bouwvakken en de technische bureaux be klagen zich, omdat zij zijn uitgesloten var het uitvoeren der werken van de werkver schaffing, die op hun terrein liggen De Nederlandsche heidemaatschappij verricht ook anderen werkverschaffingsarbeid dan be bossching, ontginning en ontwatering. De heeren Krijger (c.h Stumpel (r.kVos (lib.) en Zandt (s.g.) hebben deze uitsluiting afgekeurd. De heer Smeenk (a.r.) betoogde, dat aan particuliere aannemers wel het uit voeren van werkverschaffingsarbeid, die op hun terrein ligt, zou kunnen worden opge dragen, op bepaalde voorwaarden, b.v. dat zij behalve bouwarbeiders ook andere werk- loozen in dienst zouden moeten nemen, dat zij niet te veel machines gebruiken, dat er controle op loonen mogelijk zal zijn, enz. De aannemers schijnen zulke voorwaarden wel te willen aanvaarden. En de heer Ebels (v.d.) merkte op, dat bebossching, ontginning en plaatselijke ontwatering goed werk is voor de heidemaatschappij, maar dat particuliere aannemers b.v. met wegenaanleg moeten worden belast. De heidemaatschappij schijnt op de laatste 60ort van werk trouwens vol strekt niet gebrand. In nauw verband met deze kwestie staat de vraag, welke soort werken in werkverschaf fing en welke onder normale omstandig heden moet worden uitgevoerd. De heer Kupers (s.d.), Sneevliet (r.s.) en De Visser (c.p.) keurden af, dat normaal werk in werk verschaffing wordt verricht. Zij schrijven dit toe aan de neiging om de loonen te drunxen. Eerstgenoemde sprak zelfs van „een onge hoord schandaal''. Volgens den heer Eoel« beslist niet alleen de aard van het werk, of 't normaal dan wel in werkverschaffing moet worden uitgevoerd, maar ook de vraag, of net nu moet worden uitgevoerd, dan wel of ti" b.v. nog vijf jaar zou kunnen wachten. In het laatste geval is er reden om het werk reeds nu te laten verrichten, maar in werk verschaffing, tegen lagere loonen dan de normale. Overigens drongen de heer Kupers e.a. erop aan, dat het werkverschaffingsloon niet nog meer zal worden verlaagd. Een ander punt, waarover veel gezegd is, is het moeilijke lot der kleine boeren, kleine middenstanders en andere kleine zelfstandi gen. De heeren Bakker (c.h.), Groen (r.k Van Houten (c.d.), Louwes (lib.), Krol (c.h.), Ebels, Zandt (s.g.) en Van den Heuvel (a r bepleitten de belangen dezer menschen en de heer Duymaer van Twist a.r.) kwam inzon derheid op voor hulp aan de noodlijdende schippers. Wat de kleine boeren betreft, be toogden verscheidene afgevaardigden, dat zij in staat moesten worden gesteld om in hun eigen bedrijfje te werken, als het ware in werkverschaffing. De regeering wil voor flen geen crisissteunregeling maken, omdat deze regeling alleen voor arbeiders geldt en paste men ze op de boeren toe, dan zou dit consequenties hebben ten opzichte van allerlei andere groepen. Maar de heer Ebels verklaar de, dat er reeds nu subsidie wordt gegeven voor ontginning en verbetering van gronden en dat men de kleine boeren dit werk, gesub sidieerd, in hun eigen bedrijfje moet laten verrichten. En daarin ook, zeide ir. Louwes, moest men hen het loon laten verdienen, dat zij anders in de werkverschaffing zouden krijgen. Een deel van het debat betrof de loontoe- slagen, welke worden gegeven om te bewer ken, dat in den land- en tuinbouw extra arbei ders te werk worden gesteld. Het stelsel, vol gens hetwelk dit geschiedt, heeft gebreken. Zoo stelde de heer Ebels in het licht, dat de boeren, die personeel in dienst hebben gehou den, in ongunstiger conditie komen dan zij, die personeel, eertijds ontslagen, thans weer aannemen en voor deze nieuwe krachten een toeslag krijgen. Hij wenschte een progressie in den loontoeslag, naar gelang een ztker minimum-aantal arbeiders overschreden wordt. Ook zou men in den slappen tijd een grooteren toeslag kunnen geven. Eenigszins in dezelfde richting ging een betoog van den heer Van den Heuvel, volgens wien er niet alleen voor nieuwe arbeiders en voor nieuwen arbeid loontoeslagen moeten worden gege ven. De heer Van Houten heeft een motie inge diend, waarin de Kamer de regeering uit- noodigt om aan gezinnen, waarvan de kost winner in 1935 drie maanden werkloos of in werkverschaffing is geweest, een uitkeering in eens van twintig tot dertig gulden te feven, opdat zij althans in de allereerste be- oeften aan kleeding en dekking zouden kun nen voorzien. De heeren Sneevliet (r.s.), De Visser (c.q.) en Arts (k.d.p.), die de motie mede hadden onderteekend, verdedigden ze tevens. De heeren Smeenk en Ebels bestreden ze, opmerkende, dat zij vijf millioen zou kos ten, en vragende, waar de heer Van Hou*en dit geld dacht te vinden. De heeren Bakker, Steinmetz (r.k.) e.a. von den, dat de aftrek van twee derden der ge zinsinkomsten van gesteunde werkloozen te hoog is. Beide afgevaardigden drongen er voor's op aan, dat, als een gesteunde wat krijgt van de particuliere liefdadigheid, dit in mindere mate van den steun zal worden argetrokken dan nu geschiedt. „Vrijen armslag'' van de liefdadigheid heeft prof. Aalberse (r.k.) reeds vroeger bepleit. Dr. Vos (lib.) besprak de werkverschaf fing aan intellectueele werkloozen en, even als de heeren Arts en De Visser, die aan de )eUDe heeren Sneevliet en Kupers wenschten verstrekking aan werkloozen van levensmid delen, die nu, in den zomer, vaak bederven. De kwestie Appel. De heer Sneevliet bracht het geval ter sprake van een raadslid te Alkmaar, dat in de werkverschaffing werd geplaatst en toen volgens B. en W. als raadslid moest bedanken, omdat hij h.i. in de zelfde positie verkeerde als een arbei der-contractant de gemeente. Het raadslid bedankte niet, ging uit de werkverschaffing, maar kreeg toen geen steun meer. ffet werd, zeide de heer Sneevliet, een „cause célèbre" en B. en W. zijn ten slotte op hun standpunt teruggekomen. Genoemde afgevaardigde uitte de hoop, dat zulk een trouvaille om, zooals hij het uitdrukte, vertegenwoordi- gende lichamen van zekere elementen te zuiveren, zich niet zou herhalen. De middagvergadering duurde van één tot zeven! Toen kwam minister Slingenberg aan het woord om een begin met zijn rede te ma ken. Morgen voortzettting. Avondvergadering. Begrooting van Landbonw en Visscherij. In de avondvergadering is de begrooting van landbouw en visscherij aan de orde ge komen. Dr. Lovink (c.h begroette hartelijk.de in stelling van een afzonderlijk departement van landbouw en dr. Deekers als den mi nister daarvan. Ir. Louwes (lib.) hield een beschouwing over landbouwtoestanden in Duitschland, waarfn hij wees op de weinig begeerlijke gevolgen van een dictatoriaal be wind. De heer Ebels (v.d.) betreurde, dat de minister niet verantwoordelijk is voor de han delspolitiek, maar minister Deekers ant woordde, dat deze politiek door het geheele kabinet, dus ook door hem, wordt vastgesteld, waarbij het landbouwbelang zooveel mogelijk wordt behartigd. Den heer Louwes antwoordde Z.Exc reeds vaak aan boeren en visschers gezegd te heb ben, dat het gelukkig is, dat in ons land alle wenschen en klachten tot in 's ministers kabi net doordringen. Dr. Lovink diende een amendement in tot schrapping van een post van 50.000, besteiltd yoor eventueele aan stelling van nieuwe ambtenaren. Z. Exc. ver zekerde, zoo sober mogelijk te zijn, maar liever niet aanstonds een aanvullingsbegroo- ting te willen indienen, als nieuwe ambtena ren noodig mochten blijken. Over het amen dement wordt later gestemd. Bij de behandeling der afdeeling „Land bouw" bleken de heeren Hiemstra (s d er Ebels nog al optimistisch gestemd inzake de uitvoermogelijkheden. De heer Hiemstra bepleitte verbindendver klaring van de collectieve contracten voor landarbeiders en drong aan op een spoedige oplossing betreffende de braakliggende gron den in de Wieringermeer. De heeren Ebels en Weitkamp (c h.) kwa men op voor bebossching. De katholiek Van der Weijden zette uiteen, dat z.i. in België voor de boeren zooveel meer wordt gedaan dan hier, en verlangde ophef fing van de varkenscentrale. Zijn partij genoot Groen wenschte medezeggenschap der organisaties bij de uitvoering der crisismaat regelen en dankte voor den grooteren tuin- bouwsteun. De heer Droesen (r.k.) gaf eeni- ge wenken betreffende een verbetering van het landbouwcrisis-beleid, een vraagstuk, dat in onderzoek is En de heer Van Houten (c.d.) wenschte effectieven steun aan de melkveehouderij. De heer Van den Heuvel (a.r.) drong aan op een goede verzorging van het landbouwonderwijs en steunde warm de landbouwcrisispolitiek der regeering. Voorts traden hij en vele an dere sprekers in he tkrijt voor de belangen van den kleinen boer. De heer Schilthuis (v.d.) wees op de lage salarieering der crisisambtenaren. De heer Weitkamp verlangde ernaar, de ambtenarij uit het boerenbedrijf te zien ver dwijnen en mr. Vervoorn (platteland) zag in protectie de oplossing en beval voorts de op richting eener staatshypotheekbank aan Minister Deekers zat geduldig naar al deze sprekers te luisteren, ofschoon het tegen één uur in den nacht liep. Z. Exc. was hevig verkouden, blijkens zijn snuiten en snuiven. Mevr. De VriesBruins, die niet voor niets arts is, bood hem een Formamint-tablet aan. waarvoor Z.Exc. met een hartelijk „dank u zeer!" bedankte. Ds. Kersten besloot de rij der sprekers, het landbouwcrisisbeleid in velerlei opzicht afkeurende, omdat het z i den spot drijft met de rechten en vrijheden des volks. Een volgende maal komt de mi nister aan het woord. Uit Nanking wordt aan de bladen ge meld, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek nog steeds hoop heeft op een vreedzame regeling van de kwestie der autonomie in Noord-China, doch besloten heeft zijn toevlucht te nemen tot geweld, indien vreedzame onderhandelingen mochten mislukken. Gemeld wordt, dat Tsjang nieuwe schik kingen heeft getroffen met betrekking tot de positie der troepen en wel in dier voege, dat maarschalk Tsjiang Hsoe-liang de provincies Sjensi en Soeyoean zal moeten verdedigen, generaal Tang Sjeng Tsji Hoenan en Hoepei, generaal Feng Yoe Siang de linie tusschen Tientsin en Poekau, generaal Tsjen Tsji Tang de Zuidwestelijke provincies, maar schalk Tsjang Kai Sjek de provincies Kiang- nan, Ngan-hrvei, Kiangsoe en Tsjekiang. Volgens een bericht uit Tientsin zouden de leger-autoriteiten van het Japansche gar nizoen in Noord-China met groote bezorgd heid de situatie bezien welke bestaat tusschen Noord-China en Nanking. Twee Japansche torpedo-jagers zijn uit Tsjing Wang Tao te Tankoe aangekomen. Het telegraaf-agentschap Rengo bericht, dat Wang Tsjing Wei te Kobe is aangeko men. Hij ontkende dat Tsjang Kai Sjek hem een speciale missie heeft opgedragen in Ja pan. Wel is hij voornemens verscheidene persoonlijkheden te bezoeken, o.a. Hirota. Chaotische toestand in Noord- China. Het ontslag van generaal Tsjang Tsjen, den gouverneur van Hopei, de weigering van generaal Soeng Tsje Joean om de functie van pacificatie-commissaris in Tsjahar en Jopei te aanvaarden en de onzekerheid ten aanzien van den terugkeer van Ho Jing Tsjin, hebben in Noord-China een chaoti- schen toestand geschapen. De Chineezen wachten met spanning de resultaten van de besprekingen te Nanking af. Spoorwegverkeer Tientsin Nanking hervat. Tusschen Tientsin en Nanking is het nor male spoorwegverkeer thans weer hervat. Echter moeten volgens een afspraak tus schen de spoorwegautoriteiten en de Japan sche militaire autoriteiten alle goederenwa gons, die naar het Zuiden gaan, te Tientsin terugkomen. Japansche troepen zijn in het station van Tientsin gestationneerd om op de bewegingen van het rollend materieel te letten. De woordvoerder van het Japansche mili taire commando te Tientsin verklaarde, dat het spoorwegverkeer van Tientsin naar het zuiden onderbroken werd, omdat de directie van de spoorwegen aan de Japanners had verzocht alle goederen voor het zuiden vast te houden. De Chineesche regeering zal vandaag offi cieel protesteeren bij den Japanschen consul te Nanking tegen de bezetting van de stations Fengtai en Tsjeng Jimen door Japansche militairen; dit is een overtreding van de ver dragen. In internationale kringen is men van mee ning, dat de bezorgdheid der Japanners wat betreft het terugtrekken uit het Noorden van het rollend materieel een bewijs is van hun voornemen, het plan betreffende de autono mie der vijf provincies uit te voeren. Ingeval een separatistisch bestuur zou worden ingesteld, zouden de spoprwegont- vangsten het voornaamste deel der inkomsten van den nieuwen staat* vormen, aangezien het onmogelijk is, beslag te leggen op de douanerechten en heffingen op zout. Dat de Japansche troepen inmiddels van de spoorwegknooppunten Fengtai en Tsjang Men zijn teruggetrokken wordt toegeschre ven aan het succes van de operaties, welke moesten beletten dat de regeering van Nan king de spoorlijnen van Noord-China ge bruikte voor troepentransport. De zegsman van het Japansche militaire commando te Tientsin verklaart, dit de troe penbewegingen daar ter stede manoeuvres zijn. De loop der gebeurtenissen is afhanke lijk van de houding van de regeering van Nanking. Tegenover de buitenlandsche pers ver klaarde de zegsman van het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio, dat de auto nomiebeweging in Noord-China een sponta ne volksbeweging is en geheel een interne aangelegenheid van China, waarin de Ja pansche regeering niet voornemens is zich te mengen. De valuta-maatregelen van de regee ring van Nanking hadden veel bijgedragen tot ontwikkeling der autonomie beweging. De kwestie Appel in de Tweede Kamer. (Uit het parlement). De toestand in het Verre Oosten; nog steeds hoop op een vree lzame oplossing. (Dag. Overzicht). De oorlog in Oost-Afrika. (Bui tenland). Het einde van den oorlog in Bra zilië. (Buitenland). De emigratie naar Zuid-Afrika. (•vervolg). (Binnenlan Bedrijfsraad voor kappershedrijf ingesteld. (Binnenland). Het Tweede Kamerlid Drop (S. D. A. P.) stelt vragen aan den minister over het radio-verbod van de Planuitzendingen. (Binnenland). Mr. J. Duys uit de soc.-dem. Ka merfractie; hij blijft echter Kamer lid. (Binnenland). 24ste partij EuweAljechin re mise. (Sport). (Zie verder eventueel laatste berichten.) Engeland vraagt inlichtingen. De Britsche zaakgelastigde heeft gisteren een onderhoud gehad met den Japanschen onderminister van buitenlandsche zaken, Sjigemitsoe, waarbij hij inlichtingen inwon over de werkelijke bedoelingen van Japan met betrekking tot de autonomie-beweging in Noord-China. Sjigemitsoe zette uiteen, dat de Chineesche autonomistische beweging een spontane volksbeweging was, en derhalve een zuiver interne Chineesche aangelegen heid. Niettemin is Japan uiteraard ernstig bezorgd ten opzichte van zijn positie als na buurland van China. Voortgaande merkte Sjigemitsoe toen op, dat het Japansche publiek den indruk had, dat Leith Ross iets uit te staan had met de recente nationalisatie van het zilver in China en aldus tusschenbeide gekomen was in in terne Chineesche zaken op een wijze, die klaarblijkelijk de autonomistische beweging in Noord-China had gestimuleerd. In ver band hiermede stelde Sjigemitsoe den Brit- schen zaakgelastigde vragen betreffende En- gelands werkelijke bedoelingen ten opzichte van de Chineesche valutapolitiek. Japan waarschuwt Engeland. Volgens een telegram uit Tokio aan de „Daily Tel." heeft de zegsman van het mi nisterie van buitenlandsche zaken een beroep gedaan op Groot-Britannië om zich ervan te onthouden de regeering te Nanking aan te moedigen tot het aannemen van een anti- Japansche houding. Een dergelijke houding, zeide hij, zou de pogingen van Japan tot het herstellen van normale betrekkingen met China moeilijker maken, en het mislukken van deze pogingen zou den toestand in het Verre Oosten verscherpen en Groot-Britannië scha de berokkenen. Russische protestnota. De Sovjet-Russische ambassadeur Joerenef heeft gisteren aan den Japanschen min. van buitenl. zaken, Hirota, een protestnota der Sovjet-Unie overhandigd, waarin geprotes teerd wordt tegen schending van de scheep vaartverdragen betreffende het verkeer op de Siberisch-Mandsjoerijsche grensrivier door Japansche schepen. Het protest is gebaseerd op een verdrag van 1858. krachtens hetwelk slechts het verkeer met Chineesche en Russi sche schepen op deze rivier, niet echter dat met schepen onder andere vlag is toegestaan. Hirota heeft toegezegd de geldigheid van het verdrag en de feiten te zullen onderzoeken. Bondspresident Getulio Vargas, die tijdiens de onderdrukking van den opstand te Rio de Janeiro persoonlijk op het tooneel van den strijd aanwezig was, heeft per telegram officieel de gouverneurs der afzonderlijke staten in kennis gesteld van het eindie van den opstand te Recife (Pernambuco), Natal en Rio de Janeiro In de mededeeling van den president wordt verklaard, dat te Natal 500 opstandelingen aan boord van een schip met onbekende be stemming zijn gevlucht. De banken werden geplunderd en de daders zijn per vliegtuig ontkomen. Alle maatregelen zijn genomen om hen te kunnen arresteeren. Te Recife is het gelukt den opstand te on derdrukken. De opstandelingen hadden 100 dood en. Bij den opstand te Rio de Janeiro zijn verscheidene officieren door de opstande lingen doodgeschoten. Het aantal slachtof fers vam de gevechten om de vliegschool en

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1