JSuxcq edijke Stand. £uchtoaact Jzidschtiften Spoct Jieck ÓL Schooi Pluimveeteelt. BENAUWD OOGENBLIK VOOR DEN SINT. Zijn baard raakte in brand. BERGEN N.H. (November). Hoor kleine tuinen. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De „Koetilang" (uitreis) vloog gisteren van Marseille naar Rome en de ,,Perkoetoet" (thuisreis) vloog gisteren van Athene naar Grottagli. VREEMDE VLIEGTUIGEN OP SCHIPHOL. VLIEGTUIG OP ZOEK NAAR ELLSWORTH. Wordt uitgezonden door Trubee Davison. VIER OF VI FF DIENSTEN NAAR BR.-INDIE PER WEEK. Groote vliegbooten en vlieg tuigen besteld. HET NEDERLANDSCH ELFTAL TE DUBLIN. Hartelijke ontvangst DE RADIO-UITZENDINO. EEN WEDSTRIÏD NEDERLAND- SCHOTLAND? „Kerk en Vrede" en Italië. Dezer dagen kwam bij de firma H. te Oeldermalsen Sint Nicolaas op bezoek om enkele inkoopen te doen Hoe precies het gebeurde weet niemand doch plotseling stond de baard van den goeden Sint in brand, met het noodlottige gevolg, dat de heilige brandwonden aan 't gelaat bekwam. Zijn inkoopen bij de firma H. moest hij staken om zich onder behan deling van een arts te stellen VELE LANDGENOOTEN IN DUITSCHLAND GEDUPEERD. Het verbod van invoer van rijksmarkbiljeten. Het verbod van invoer van Duit- sche rijksmarkbiljetten en gemunt geld, dat te twaalf uur in den afge- loopen nacht in werking is getre den, beteekent een ernstige benadee ling der belangen van vele Neder landers in Duitschland. De Neder landers, die in Duitschland werken en uit Nederland een salaris ontvan gen, zien dit salaris met ongeveer 35 pCt. verminderd. Dit nadeel is te ernstiger daar steeds meer werkge vers de salarissen op den lagen koers van den mark hadden geba seerd. Nog moeilijker is de situatie voor de Ne derlanders in Duitschland, wier inkomsten geheel of gedeeltelijk bestaan uit Neder- iandsch of Indisch pensioen. Het zwaarst ge troffen zijn tenslotte zij, die wegens werk loosheid, invaliditeit of ouderdom geheel of gedeeltelijk zijn aangewezen op particulieren of Rijkssteun uit Nederland. Aantal gedupeerden groot. Hoe groot het aantal landgenooten is, dat door deze maatregelen getroffen wordt, is niet met zekerheid vast te stellen. Van be voegde zijde wordt ons echter verzekerd, dat dit aantal vrij groot is. Men wees er ons op, dat alleen voor Neder landsche werkloozen, invaliden en ouden van dagen, die in Duitschland gevestigd zijn, door onze regeering jaarlijks een steunbe drag van 2 millioen gulden wordt uitbe taald. In dit verband moet men er rekening mee houden, dat in het algemeen werklooze Nederlanders in Duitschland geen steun van de Nederlandsche regeering ontvangen, doch van de Duitsche. Er zijn echter gevallen, dat personen van Nederlandsche nationaliteit zoozeer verduitscht zijn, dat zij niet onder de betreffende Nederlana-Duitsche overeen komst vallen. Deze menschen ontvangen steun uit Nederland. Intusschen ziet men ook in Nederlandsche kringen zeer goed in, dat het verbod naast de ernstige nadeelen, ook voordeelen voor de Nederlandsche economie heeft. In de eer ste plaats zal het gebruik van rijksmarken belangrijk toenemen, hetgeen aan de clearing ten goede komt. In de tweede plaats is het thans zoo goed als uitgesloten, dat Neder landers zich voor korten tijd naar Duitsch land begeven om daar inkoopen te deen, waardoor zij den Nederlandschen handel be- nadeelen. En tenslotte ziet men in den maat regelen een bewijs, dat de Duitsche regeering vastbesloten is. den Mark, die met een circu latie van 6 milliard en een gouddekking van honderd millioen uiterst moeilijk op peil te houden is, toch tot het uiterste te handha ven. HEER-HUGOWAARD (November.) Elisabeth Gerrigje, d. v. Kooij en J. Zwep. Martinus, z. v. M. Dekker en C. Vlaming. Hendrika Cecilia Maria, d v. C. A. Beers en C. B. Punt. Maria Coleta, d. v. C. Steur en A Groot. Elisabeth, d. v. J. de Reus en A. Oud. Maria, d. v G. Giooi en C. H. Barhorst. Huibert, z. v J. H. Reine en A. de Vries. Jan, z. v. J. Gootjes en H. Verhulst. Maria Annie. d v. A. Vlaar en A. Dekker. Jacobus Cor- nelis, z. v. J. A. Feldberg en J. Volkers. Catharina Jacoba, d. v. J. de Boer en J. C. Sijs. G e h u w d: J. Bregman en A. Hittema. Overleden: Aagtje Ootjers, 85 jaar, wed. C. Rol. Cornelis Barsingerhorn, 74 jaar, geh. met T. Ootjers. Johanna Suzan- na van Putten, 45 jaar, geh. met P Out (overl. te Alkmaar). Hendrika Maria Cecilia, 11 dagen, d. v. C. A. Beers en C. B. Punt Geboren: Catharina, d. v. Pieter Bras en Veronica Kraakman. Theresia Marga retha Maria, d v. Simon Kleverlaan en Berta Alfonsa Maria Probst. Jan Heinz, z. v. Albert van Pel en Anna Hulda Henkei. Pieter, z. v. Christiaan de Vries en Maar- tje Wilhelmina Bruyn. Jan, z. v. Gerrit Klok en Roelofje Kwak. Ilse Elize, d. v. Hugo Kurt Finkensieper en Elisabeth Wil helmina Kerkmeer. Catharina Guurtrui- da, d. v. Piet Winder en Guurtruida Schot ten. Petrus Carel, z. v. Cornelis Jacobus Zoon en Krijna Cornelissen. Joannes Ja cobus Maria, z. v. Franciscus Arnoldus Hen- drikus Otten en Jacoba Johanna Oldenburg Cornelis, z. v. Cornelis Duyn en Dirkje Wijker. Jan Peter, z. v. Lambertus Louwe en Hendrica Johanna Elisabeth Vo gelzang. Arie, z. v. Nicolaas Bonselaar en Gerritje Koning. Gehuwd: Koendert Kerkmeer te Koe dijk en Aaltje Bakker. Gerrit Hoogvorst te Schoorl en Marie Geertruida Hoogvorst -- Maarten Leeuwrik en Margaretha Iken Jean Hendrik van den Bogaerde te Alk maar en Agtha Burgering. Cornelis Hoebe te Delft en Christina Vlugt. Overleden: Geertje Houten, oud 19 jaar (overleden te Alkmaar). Simon Zwaan, oud 55 jaar. Pieter Wijker, ouu 41 jaar. Aartje Leene, echtg. Wil'em Koojd6, oud 66 jaar, overleden te Alkmaar. Cornelia Frederiks, echtg. Martinus Kle verlaan, oud 55 jaar. Dirk Mul, oud 64 jaar. Een waterpartijtje in den siertuin. Ook in kleinere tuinen kunnen we ge nieten van een waterpartijtje. Zoowel in den rechtlijnig aangelegden tuin als in den landschappelijken aanleg is dit aantrek kelijke onderdeel van den tuin op haar plaats, mits natuurlijk op de juiste wijze aangebracht. In verreweg de meeste tui nen zal het niet mogelijk zijn om door het graven van een gat dat als vijvertje moet dienen, steeds het geheele jaar door vol doende water te ebben. Waar dit wel het geval mocht zijn is de grondwaterstand voor den groei van veel planten wel wat erg hoog. We zullen dus aan moeten brengen een ondoorlatenden bodem, en waar het hier gaat om een kleine oppervlakte, ma ken we deze van beton. Als ligging kiezen we een laag tuingedeelte en zorgen we bij voorkeur voor een passenden achtergrond. Vorm en ligging zijn overigens afhankelijk van de architectuur van den tuin. In den rechtlijnigen aanleg, waar het hoogtever schil gewoonlijk door het aanbrengen van stapelmuurtjes wordt overwonnen, kan het in den vorm van een bassin met rechte hoeken in het dieper liggende tuinvak wor den gemaakt. Om stijfheid te voorkomen maken we het niet in het midden van dit vlak, maar liever terzijde, b.v. in een hoek, zoodat twee zijden door het stapelmuurtje worden begrensd. Dit begroeide muurtje, waar achter nog een klein treurboompje en enkele groenblijvende heesters en coniferen met lossen vorm kunnen worden geplant, vormt dan een mooien achtergrond. Een pad van natuursteen of „flakstones" waar- tusschen rotplantjes, kan er naar toe voe ren. In den landschappelijken aanleg geven we het bassin een zeer ongedwongen vorm en maken we de overlijn vooral zoo laag dat het schijnt alsof het water er geheel op natuurlijke wijze aanwezig is. Heel goed kunnen we direct aansluitend een rotspar tijtje maken dat dan met de er op voorko mende beplanting een passenden achter grond kan vormen. In de directe omgeving passen geen streng begrensde paden of strak omlijnde bloemperken. De omgeving moet vooral, ook door een losse beplanting, zoo natuurlijk mogelijk worden gehouden. De diepte van het water kan varieeren van 30 tot 80 c.M. Om er ook in den winter siervisschen in te kunnen hebben moet het zeker 80 c.M. dien zijn. Om ook een ondiep vijvertje diep te doen schijnen, bestrijken we den bodem en zijwanden met een mengsel van cement en zwartsel, wat we zoo noodig eenige malen hérhalen. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan dr. te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rot terdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden Een belangrijk landbonw-congres in Duitschland. Van 11 tot 17 November heeft in Goslar, een oud stadje in den Harz, een belangrijke gebeurtenis plaats gevonden, die de aan dacht van hen, die bij den landbouw en vee teelt in Nederland betrokken zijn, ten volle waard was. Het betrof een 60ort landbouw- congres, waaraan ongeveer 3000 vertegen woordigers van plaatselijke afdeelingen in Duitschland deel namen. De officieele naam was Reichs-bauerntag, dus Rijksboerendag en een eigenlijk congres waar wetenschappe lijke problemen besproken werden, was het ook eigenlijk niet. Het was als het ware een soort wapenschouwing, georganiseerd door het ministerie van voedselvoorziening, de z g. Reichsnahrstand, waar men voor een grooten veldslag den generalen staf zijn plan fle campagne hoort uitleggen. Men spreekt in Duitschland ook van een veldslag en wel den productie-veldslag. On der leiding van den minister van landbouw, den rijksboerenleider Walter Barré. streeft Duitschland er naar zijn volk van voedsel te voorzien van eigen bodem. Het is nog lang zoo ver niet, dat Duitschland zich op voedsel- gebied zelf kan bedruipen, maar met al'e macht, die een goed georganiseerd leger van boeren ontwikkelen kan, streeft men er naar Aan de vertegenwoordigers der boeren werd dus in deze week door een reeks v3n voordrachten van bekwame mannen uitge legd, wat men van den boerenstand in het toekomende jaar verwachtte. Men moet hier bij in het oog houden, dat de toer tegenwoor dig in het centrum der belangstelling staat- en dat men den nieuwen staat wil opbouwen vanuit een kerngezonden boerenstand. Als de boer weer een behoorlijk loon voor zijn arbeid kan verdienen en weer zekerheid heeft, dat hij niet van zijn erf verjaagd kan worden door schuldenlast, dan pas kan de staat gezord zijn en rustig aan andere problemen gaan werken. Dit jaar werd in Goelar de tweede pro ductie-veldslag aangekondigd op een veel grootschere wijze dan verleden jaar, toen voor de boerenleiders in een noodtent bet programma ontvouwd werd. Thans had men een geweldig vast gebouw in steen en hout opgetrokken, dat een ruime plaats bood voor ongeveer 3000 toehoorders en dat voortreffe lijk geventileerd en verlicht was. Door loud- speakers werd de stem der sprekers in elk plaatsje der enorme zaal uitstekend verstaan en voor de buitenlanders was een bepaalde afdeeling van 130 plaatsen ingeruimd, allen voorzien van telefoon. Wij hadden thans in Goslar telefonen, die in zes talen spraken en terwijl ik de voordrachten in het Nederlandsch hoorde, verstond mijn buurman links ze in de Fran- sche taal en mijn buurman rechts in hei Zweedsch. Deze vernuftige installaties wor den meer en meer op internationale congres sen gebruikt en zullen volgend jaar op het wereld-pluimvee-congres in Leipzig ook in gericht worden. Ieder, die geen woord Duitsch verstaat, kan dus thans zoo'n con gres medemaken en alles in zijn eigen taal volgen. Het spreekt van zelf, dat de organisatie van dergelijke massa-vergaderingen tot in de kleinste puntjes moet kloppen en zoo bleek het mogelijk, dat van de geheele menigte van 3000 menschen in enkele minuten ieder op zijn eigen plaats zat en ook weer in enkele minuten de zaal ontruimd was. Voor ons bui tenlanders was een apart hotel beschikbaar gesteld, vanwaar een geregelde autobusdienst ons naar de vergaderzaal en terug bracht Alle boerenvertegenwoordigers waren in de bruine S.A. uniform aanwezig, terwijl als zaalwachters en gidsen de S.S. mannen in hun zwarte uniformen dienst deden. Deze S.S. organisatie (Schutz Staffeln) omvat thans 20.000 uitgelezen mannen, die allen onder strenge leiding staan en als het ware een beschermend front vormen voor den boe renstand, die aldus beschermd door het zwaard, rustig zijn akker kan ploegen en oogsten. Vandaar dan ook dat het teeken van den Reichsnahrstand is de korenaar met het zwaard. Behalve de productie moet natuurlijk de distributie geregeld worden. Geen overpro ductie op de eene plaats en tekort op de an dere, geen beursspeculaties met landbouw producten en geen prijsopdrijving op plaat selijk tekort. Doelbewust wordt thans in deze richting gewerkt en al zal men niet in enkele jaren alles in orde hebben en er ook wel be zwaren zullen ontstaan, zooals thans hier en daar de vetschaarschte, men rekent er op, dat men met 'n goed georganiseerden bberen- stand onder bekwame leiding alle bezwaren zal overwinnen. Voor ons land klinkt dat niet zeer hoopvol, wij zullen ons moeten aan passen aan de nieuwe richting in Duitsch land, of we het nu mee eens zijn of niet, goedschiks of kwaadschiks en het lijkt mij veel beter precies op de hoogte te zijn van wat er gebeurt en zal gebeuren dan dat men zich met onjuiste toekomstbeelden van de wijs laat brengen. Als een typisch verschijnsel van den nieu wen tijd moge gelden, dat te Goslar afge kondigd werd, dat voortaan geen enkel dier in Duitschland meer gepremieerd zal worden op grond van zijn uiterlijk, doch alleen op grond van zijn productie-vermogen. Dit gel it vooral voor paarden en runderen, in hoeverre het pluimvee hier ook onder zal vallen, moe» nog afgewacht worden. Dr. B. J. C. te HENNEPE. Nadruk verboden. De jKwak" is te Bandoeng geland. De Douglas-amphibie Dolfijn, van den Franschen fabrikant Esders, die eenigen tijd bij de K. L. M. op Schiphol in onder houd is geweest, is gistermorgen weer naar Parijs vertrokken, bestuurd door den Fran schen piloot Deckert. De Dolfijn heeft twee Wasp-motoren van 550 P.K. elk, die gron dig zijn nagezien door de K. L. M. Vandaag of morgen wordt op Schiphol verwacht het Sikosky-amphibie vliegtuig, toebehoorend aan den bekenden Engelsch- man Francis. Dit toestel de O. A. Bys zal ook door de K. L. M. grondig worden na gezien. De „New York Times" meldt, dat Tru bee Davison, de president van het Ameri- kaansche Museum voor Natuurlijke Histo rie, een der medewerkers aan de expeditie van den vlieger Ellsworth, uit New York een vliegtuig zal zenden om naar den se dert 25 November vermisten vlieger en zijn metgezel te zoeken. Het woord voerend op de Imperiale Bur- gerluchtvaart-Tentoonstelling zeide de Engelsche minister van luchtvaart, Swin- ton: Binnenkort zullen er vier of vijf diensten per wee kvan Engeland naar Britseh-Indië komen, die naar Singapore en een perma nente dienst naar Hongkong. Voorts twee geregelde diensten per week naar Australië en twee naar Kaapstad. Wij hopen, dat in 1937 de post door de lucht vervoerd zal worden tot Indië, Malak ka, Australië, de koloniën in Oost-Afrika- Noord- en Zuid-Rhodesië en Zuid-Afrika. Groote vliegbooten en vliegtuigen zijn reeds voor deze uitgebreide en belangrijke diens ten besteld, en ik meen met recht te kunnen vertrouwen, dat na al deze verbeteringen de worden. Het Novembernummer van het ,Jiaagsch Maandbladvangt aan met een beschouwing van mr. dr. G. J. Goedhart, hoofdredacteur van het „Utrechtsch Nieuwsblad", getiteld „Om den Poolschen Corridor'', waarin hij ge documenteerd betoogt, dat het Corrido- vraagstuk nauwelijks voor een normale op lossing vatbaar is. Ir. C. Wolterbeek, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, behandelt het onderwerp „De Fout in de Theorie van den Vrijhandel"; mr. dr. W. M. Westerman, de hoofdredacteur van het tijdschrift, het onderwerp „Licht en schaduw in Duitschland"; dr. ing. Louis G. Stokvis het onderwero „Handelsbelemmerin gen en Nationale Industrie". Dr. J. H. Henkamp geeft een historische verhandeling over Steven van der Hagen, waarin wij zien hoe belangrijk in de 16e eeuw Hoorn als koopmansstad was en welke avon turen Hagen als koopvaarder beleefde. Mevr. G. M. S. Kranenburg—Hoen, doe- teranda in de Duitsche letteren, schrijft over „August",; Graf von Platem— Hollermlinde, een bekend Ehiitsch schrijver uit de 19e eeuw, die om een satyre de toorn van Heine op zijn hals had gehaald. „Het Vraagstuk van Vivisectie" wordt door den heer H. G W. Munsick behandeld, terwijl al6 steeds het nummer met een maandschouw eindigt, waarin over de Engelsche verkiezingen, het vijftig millioen weerfonds en de 6taking te Tilburg in de bekende anti-democratische zin wordt geschreven. „Astra", grill, maandschrift. Onder de bijdragen die het December nummer van Astra bevat, noemen wij flller\ eerst het Noorsche Kerstverhaal van Kristian Elster: „In de sneeuw, verdwaald". Van een heel ander genre is „Holland- Engeland in de keuken", een humoristische schets van H. M. Kapee. Ook van John van Snellenberg is er weer een bijdrage, ditmaal een ervaring, opge daan op een van zijn zwerftochten in Ca nada. „Het schot in de slaapkamer" is een span nend detective-verhaal van Ralph Springer. Ook is er een humoreske van den bekenden Rus Anton Tschechow: De Perzische Leeuw- en Zonne-orde, vrij bewerkt door Frans Hulleman. „Petronella" is een tragi komedie, vlot geschreven door Cornelins Conijn. Een artikel over „De wonderen der insec tenwereld", zal door zijn populaire uiteen zetting de belangstelling van vele lezers wekken. Tenslotte is er nog een Sint Nico- laasverhaal: „De Sint Nicolaasavond van Jonkheer Brik" door Peggy van Kerckhoven J. Rotgans en anderen zijn er met hun teekeningen in geslaagd de aantrekkelijk van de verschillende verhalen te verhoogen KALENDERS. Van de bekende Nationale Levensverzeke ringsbank te Rotterdam verscheen weer eeti groote maandkalender, waarop de datums in flinke roode cijfers zijn aangegeven; natuur lijk ontbreekt opgave van kerkelijke en natio nale feestdagen niet. Deze kalender kan terstond in gebruik werden genomen, doordat er ook een blad voor December 1935 op voorkomt. De kalender van het Onderwijsfonds vr>~r de Scheepvaart is weder een heel boekwerkje geworden van ruim 100 bladzijden, naar wij aannemen van groote waarde voor allen, die bij de scheepvaart betrokken zijn. Van den inhoud noemen we slechts: de hoogwatc- standen, opkomst en ondergang van de zon voor eiken dag, oorzaken voor motorstorin gen, scheepsboekhouding en scheepsmeeting, kantoren voor evenredige vrachtverdeeling, afstandstabel en sleepvaarttarieven op d?n Rijn en een belangrijk artikel over den Rijn. Voetbal Na een voorspoedige reis is het Neder landsche elftal gisteravond te Dublin aan gekomen. Het gezelschap werd ontvangen door den Nederlandschen consul-generaal, den heer I. R. A. W. Weenink en door eenige be stuursleden van den voetbalbond van den Ierschen Vrijstaat. De begroeting was buitengewoon harte lijk; de stemming onder de spelers is uit stekend. Vandaag zal een deputatie van den K. N. V. B. een krans leggen op het graf van den eenigen meester van den voetbalb. van den Ierschen Vrijstaat, den eer J. Ryder. In den namiddag biedt de consul gene raal der Nederlanden, de heer Weenimc. 't gezelschap een tea aan te zijnen huize. Za terdagochtend zullen de Nederlandschen voetballers en officials ontvangen worden door president de Valera. De Avro heeft van alle officieele instan ties toestemming verkregen tot het uitzen den van een ooggetuige-verslag van dezen belangrijken wedstrijd. Han Hollander zal op zijn bekende ma nier de wedstrijd verslaan, zoodat „half Holland Zondagmiddag wel weer aan de radio zal hangen!" Naar het „Handelsblad" verneemt, zal hoogstwaarschijnlijk het volgend jaar in Amsterdam ons nationaal elftal tegen Schotland spelen. De schotten maken n.1. 'n toer door Scandinavië en zullen dan hun terugreis over Amsterdam nemen. Meening van Ds. P. Eldering. Het pas verschenen nummer van „Kerk en Vrede" bevat een verklaring van het hoofd bestuur dezer organisatie over zijn meenirig ten aanzien van de militaire sancties. Wij ontleenen er aan, dat een vergadering van het hoofdbestuur, waarin ds. F. W. J. Brüm- mer te Bergum, voorzitter van de federatie Friesland van „Kerk en Vrede", aanwezig was, lang en breed over het onderwerp heeft gesproken, doch niet tot overeenstemming ge komen is; daartoe was het verschil in opvat ting tusschen het hoofdbestuur en ds. B. te groot. Het stuk luidt verder: „Ds. Brümmer kon niet ontkennen, dat de aanvaarding van militaire sancties, bij den tegenwoordigen stand van zaken op interna tionaal gebied, in strijd is met onze beginsel verklaring. Daarmede is de zaak zelf natuur lijk allerminst opgelost, 't Zou kunnen zijn, dat de aanvaarding van militaire sancties noodzakelijk is. ook voor een christen, en dat dus de beginselverklaring van „Kerk en Vrede" voor het oogenblik op nonactief moet worden gesteld, zij het ook in één enkel op zicht. De voorstanders der militaire sancties kunnen niet ontkennen, dat toepassing van militaire sancties waarschijnlijk oorlog be teekent. Deze oorlog zullen zij als een recht vaardigen oorlog politie-optreden in ko lossalen stijl moeten aanvaarden. Maar dan is het van „Kerk en Vrede" een groote fout, om eiken oorlog als zonde af te wij zen. Dan zullen wij voortaan moeten onder scheiden tusschen een oorlog, die zonde is een oorlog, die geen zonde is, den oorC dien de Volkenbond in laatste instantie tegen' Italië voeren zal. Dan zullen wij verder ooi den oorlog van Abessinië tegen Italië een rechtvaardigen oorlog moeten aanvaar, den. Het is immers onmogelijk, aan den Vol kenbond het recht en den plicht toe te ken nen, Italië met de militaire organisaties t» weerstaan en aan Abessinië dit recht en de. zen plicht te ontzeggen. „Het H.B. wil dezen weg niet op. Onder geen voorwaarde. En het meent, dat het in de principieele afwijzing der militaire sanc tiesniets anders doet, dan onze statu- ten handhaven. Het H.B. besloot nochtans, de voorstan. ders van de militaire sancties in ons blad aan het woord te laten komen, zoodat onZf lezers in dit nummer van ons orgaan dne artikelen vinden, die op de vraag der militai. re sancties een antwoord geven, dat afwijkt van het antwoord van het H.B Ds P. Eldering, emeritus-predikant der Rem. Oem. te Rotterdam, heeft een der hier bedoelde artikelen geschreven. Wij laten het slot van zijn beschouwing hier volgen: „Het fascisme heeft ons voor nieuwe pro blemen gesteld. Ook de koloniale kwestie b.v., die door Heering in zijn boek niet gron dig en m i. ook niet principieel genoeg behan deld en waarover in onze vergaderingen bij. na nooit gesproken wordt, eischt thans onze aandacht. Het zou zeer nuttig zijn, wanneer we voorloopig onze „getuigenis-bijeenkom, sten" lieten vervallen en inplaats daarvan of in allen gevalle daarnaast in ledenveoa. deringen de door mij in deze artikelen b>. sproken punten scherp en helder onder <fe oogen gingen zien. Want de vrede moge een kostelijk goed zijn, de waarheid is nog kost baarder. En een woord als: „Wie Mij Hef. heeft boven de waarheid, is Mijns niet waar dig", al staat het niet m een van de vier evangeliën, is toch zeker in den geest van het evangelie van Christus, dat wij zeggen te belijden". De redactie maakt eenige „kantteekenin- gen" op het artikel, welke opmerkingen na tuurlijk in den geest van de hierboven weer gegeven meening van het hoofdbestuur is. Bij de Ned. herv. kerk te Enkhuizen is als hulpprediker beroepen ds. J. A. Peters, can- didaat te Tiel. PREDIKBEURTEN. Zondag 8 December. ALKMAAR. Groote Kerk, 10.30 uur, ds. Deetman (in de verwarmde consistoriekamer). Kapelkerk, 10 uur, ds. Warner», doop; 6 uur, ds. Kloosterman. Rem. Geref. Oemeente, 10.30 uur, ds. Rappold. tv. Luth. Kerk, 10.30 uur, ds. Makkinl. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds Kuiper Qeref. Kerk, 10 uur, H. Avondmaal en 5 uur, H. Avondmaal en dankzegging, beide keeren ds. von Meijenfeldt. Herst. Apost. Gem., 7 oussaintstraat, 10 uur en 4 30 uur en Woensdagavond 8 uur, dienst. Vrij Ev. Gem., Geesterweg la, 10.15 uur, ds. Ruys. Onderwerp: „Vijf namen". 12 uur, zondagsschool II, 2 uur, zondagsschool I, 7.30 uur, ds. B. Meloen. Leger des Htils Stichter William Booth), Limmerhoek 14, Zaterdagavond 8 uur open luchtsamenkomst op de Steenenbrug; Zon dag v.m. 7.30 uur bidstond, 10 uur heili- gingsdienst, 7 uur n.m. bidstond. 7.30 uur veriossingsbijeenkomst, alles onder leiding van kapitein de Pree en de kadetten; Dins dagavond 8 uur solckatensamenkomst; Don derdagavond 8 uur heiligingsdienst. Nederl. Leger des Heils, Hekelstraat C 9, Zondag 10 uur wijdingsdienst. 3.30 uur openbare bijeenkomst, 8 uur openbare bijeen komst; Maandag 7 uur meisjesbond; Dins dagavond 8 uur en Donderdag openbare bijeenkomst. Al deze bijeenkomsten worden geleid door vaandrig T. Eenkhoorn. UIT DE OMGEVINO. BARSINGERHORN, geen dienst. Doopsgezinde Gemeente, geen dienst BERGEN, 7 uur n.mds. v. d Kieboom. Geref. Kerk. 10 uur en 5 uur, hulppredi ker J. H. Slager. Lvangelsatu Maranatha, da. Gijzel, van Amsterdam. BURGERBRUG, 10 uur, ds. Witkop. BURGERVLo IBRUG, Doopsgez. Gem., 10 uur, ds. v. d. Veen. D1RKSHORN, 10 uur, ds. de Leeuw. DRIEHUIZEN geen dienst EENIGENBURG, 10 uur, ds. van Beek. EGMOND AAN ZEE, 10 uur, ds. Roo- bol. Oud kath. kerk, geen opgave ontvangen. EGMOND AAN DEN HOEF, 10 uur, ds Baar. GROET, zie Schoorl. GROOTSCHERMFR 9 30 uur. ds. Heep. HE1LOO, 10 uur, mej. ds. Thomsen, van Gouda. Neilerl. Herv. Evang. Vereeniging, aan de Kerklaan, 10 uur, ds. van Waardenburg van Haarlem. HEERHUGOWAARD, 7 uur n.m., ds. v. d. Kam. KOEDIJK, 9.30 uur, de heer Baart, cand te Alkmaar (voor ds Roobol). L1MMEN, 9 30 uur, ds. v d. Kieboom. NIEUWE NIEDORP, geen dienst. DOor,snez. Gemeente, 10 uur, ds. Haars. OUDE NIEDORP, 7 uur n.m., ds. Boeke. OUDESLUIS, 7 uur n.m ds. Witkop. Doo'S'-ezinde Gemeente, 2 uur n.m-, ds v. d. Veen. PETTEN, geen dienst. SCHAOEN 10 uur. ds. Eikema. SCHERMERHORN, 10 uur, ds. Boeren- donk. SCHOORL. 10 uur. ds. Boeke. SINT PA NCR AS, 9.30 uur, leesdienst, 3 uur ds. Molenaar. STOMPETOREN, geen dienst wegen va caturebeurt. Evange'isatie, 10 uur, de heer P. L- P°or' ter, van Amsterdam URSEM ds Buiskool van Orosthuizefl- WARMENHUIZEN, geen dienst Wc*"5 dasavond 7 uur. ds Molenaar. WINKEL. 10 uur ds. Molenaar ZUIDSCHERMER, ds. Kastein.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10