^Buitenland DE GEBROEDERS „GOCHEM" MEERHUGOWAARD Witte Kruis. WIJDENES CHINA EN JAPAN. Een incident. DE POSITIE VAN PERSONEEL BIJ JOODSCHE FAMILIES. PIJN IN DE RUG EN STIJFHEID. Verdwenen en voor goed. Drie Jaren hadden de pijnen geduurd, dan weer meer, dan weer minder, maar altijd waren de pijnen er. Nu na twee jaar Kruschen Salte gebruikt te hebben, kan deze dankbare patiënt met het vol ste recht verklaren, dat hij ze voor goed kwijt is. Hij schrijft ons: ONTDEKKINO VAN VON BREHMER WAARDELOOS. VIJFTIO TREINREIZIGERS DOOR OLASSCHERVEN GEWOND. SPIONNEN GEARRESTEERD. Let blifkt de leider organisatie. van een SINTERKLAASBRIEF. nicmand een voorstel, zoodat deze kweitie wederom aan het bestuur ter beandellng wordt overgelaten. De voorzitter zeide, dat de verlichting van de baan het vorig jaar veel geld heelt gekost. Het verdient aanbeveling dat nauw lettend op deze kosten wordt toegezien. Wil nien de vereeniging in stand houden en wil de ijsbaan populair blijven, dan is verlich ting echter absoluut noodzakelijk en er werd dan ook met algemeene stemmen be sloten om ook dit jaar de baan te verlich ten. Bij de rondvraag zeide de heer Leek, dat het wenacheliik is dat de ijsclub aan de zwemvereenig ng een vergoeding geeft in de kosten, we ke deze vereeniging maakt bij het opruimen der palen, welke 's winters in het zwembad worden geplaatst. De voorzitter zeide met hetgeen de heer Leek zegt, te sympathiseeren. Door de ver grooting van het zembad verkrijgt de ijs baan een grooter oppervlakte. De baan zal pl m. 10—12 meter langer worden en pl.m. 5 meter breeder. Vooral deze groote- rt breedte zal de baan ten goede komen, terwijl de grootere lengte van nut zal blij ken bij eventueele wedstrijden in hardrijden Spr. was er echter tegen om aan de zwem vereniging een jaarlijksch subsidie te ver- leen en, doch voelde meer voor een bedrag joeens. De heer Leek zeide deze subsidie meer te beschouwen als een contract, waarbij wederzijdsche verplichtingen worden vast gelegd. De heer Buddendorf vroeg wat de kosten van opruiming bedragen. De heer Leek zeide dat wanneer 5 per jaar zou worden betaald, dit zeker niet te hoog zou «ijn. De neer Buddendorf zeide dit voorstel niet te hebben verwacht. Spreker vond het niet juist, dat de zwem vereniging deze 5 vraagt. De ijsclub heeft een veel wisselvalliger bestaan dan de zwemvereeniging. De heer van Zoonen zeide deze vergoe ding gerechtvaardigd te vinden. Hij voelde echter meer voor een vergoeding ineens. De heer Langendijk wilde een vergoeding Ineens geven te betalen in twee termijnen. De heer van Zoonen stelde voor om 30 te geven, te betalen naar nader over een te komen voorwaarden. Besloten werd om een vergoeding ineens te verleenen van 30. De heer Buddendorf vond de contribu tieregeling niet billijk, leder ongehuwd lid betaalt 0.50 en een gehuwd lid 1, waarop dan tevens de echtgenoote op de ijsbaan wordt toegelaten. Spr. stelde zich voor dat het wel kan voorkomen, dat een der echtgenooten wil bedanken. Dan moet volgens de regeling evengoed 1 betaald worden. Spr. vond dit niet billijk en voelde meer voor contributie-heffing per persoon. Deze regeling werkt zuiverder. Ook vond spr. de contributie te laag. De heer van Zoonen zeide dat dit finan cieel niet verantwoord is. Hierdoor zullen de inkomsten van de vereeniging minder worden, wat de kas niet toelaat. Ook wat betreft contributie-verhooging zeide spr. hiervoor niet te voelen. Hierdoor zullen leden als zoodanig bedanken en lid worden van de zustervereeniging te Nieu we Niedorp, waar de contributie op 1 is bepaald. De heer Leek zeide de regeling, zooals die door den heer Buddendorf wordt voor gesteld wel billijk te vinden, doch met het oog op de kaspositie is het niet te verant woorden. De heer Buddendorf vroeg of het niet wenschelijk is om, wanneer er geen ijs is, geen contributie te heffen. De heer van Zoonen was hier tegen. De baten, welke in de kas vloeien bij een zach- ten winter moeten dienen voor stijving van de schuld. Spr. zeide er te willen voorstel len om, wanneer een lid bedankt, hij, wan neer hij weer lid wenscht te worden in plaats 0.50, 75 ct. moet betalen, dus met een kwartje inleggeld. Aldus besloten. De heer Langedijk wenschte hetgeen in deze vergadering is besproken met betrek king tot de vergoeding aan de zwemver eeniging te willen vastleggen in een con- tractje. Besloten werd om dit aan het da- gelijksch bestuur ter regeling over te dra gen. De heer Heinis vroeg, of, wanneer meer dere menschen als Krouwel met een tent op de ijsbaan willen staan, deze moetert ge weerd of toegelaten. Na ample bespreking werd besloten den heer Krouwel het alleenrecht te geven, wan neer deze hiervoor de baan wil schoonhou den. Dinsdagavond hield de afd. Heerhugo- waard van de Noordhollandsche vereeniging Het Witte Kruis een ledenvergadering in het lokaal van den heer Jb. Wesier. De voorzitter, de heer Th. van der Meer, opende met een kort woord van welkom. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering, die op 10 December a.s. te Amsterdam zal worden gehouden, behandeld. Besloten werd voor de vervulling van de vacature in het hoofdbestuur de candidatuur van mevr. mr. J. H. Teekens-Kunst uit Ven huizen te steunen, daar het vorig jaar het eenige vrouwelijke lid van het hoofdbestuur i® afgetreden. Voor de overige punten van de agenda kregen de afgevaardigden vrij mandaat. vervolgens was aan de orde het verkiezen van een bestuurslid van de afd. wegens het aftreden van den heer A. van Langen, die zich niet herkiesbaar stelde. Gekozen werd met op één na algemeene stemmen de heer J. Beers uit Heerhugo Waard-Noord. Tot afgevaardigden voor de algemeene vergadering werden benoemd mej. Smit en den heer K. Hoogland, tot plaatsvervangers fesp. de heeren J. Geusebroek en Th. van der Meer. Hierna was de rondvraag aan de orde. Dr. Zwartcveen informeerde naar het ge ruik, dat van het badhuis werd gemaakt, nadat de tarieven verhoogd waren. „J* «ecretaris deelde mede, dat het badhuis voorloopig was gesloten, daar de kosten te hoog werden voor de afdeeling. tinJl^Lf?eU8fbroelc vroeK o{ er rege- P kon worden met het armen huis. Als daar warm water kon worden ar gemaakt, dan behoefde de afdeeling geen stroom meer te betalen en het armen- houden°U badgelegenheid 0^9°™^ jWrJ^art°8i was niet voor sluiting. Spr. meende, dat er veel meer propaganda voor het gebruik van deze inrlcnting moest worden gemaakt. tffchten een re8«Ung met het armenhuis te treffen. De heer van Schaick vroeg of het niet mo gelijk zou zijn een zweminrichting te stich ten, waar aan de schoolkinderen het zwem men kon worden geleerd. „oDoj^r Zwarte veen wees op de inrichting van de zwemver. H.Z.V. Daar kan men on der leiding leeren zwemmen. Spr. zou er wel voor zijn met deze vereeniging een regeling te treffen om een bepaald uur vast te stel len, waarop de kinderen het zwemmen zou aen kunnen leeren en aan deze vereeniging vanwege Het Witte Kruis een subsidie te geven. Besloten werd, dat het bestuur zal trach ten in deze richting een overeenkomst met H.Z.V. te sluiten. De heer Hartog wees er op, dat de heer J. de Jong geen vergoeding krijgt voor het werk, dat hij voor het consultatiebureau ver- richt. Spr. vond dezen toestand verkeerd Dr. Zwarteveen meende, dat vroeger al een besluit genomen was aan den heer de Jong hiervoor een vergoeding te geven. Het bestuur zal deze zaak onderzoeken. De bode klaagde er over, dat hij bij veel menschen verschillende malen moet terugko men bij het ophalen der contributie. Besloten werd op voorstel van den heer Hoogland, dat als de contributie niet op tijd betaald is geen materiaal van het Witte Kruis meer mag worden verstrekt en dat als de bode de eerste maal geen geld zou ontvan gen, de contributie met 25 cent incassokosten ten bate van den bode, zal worden verhoogd Vervolgens deelde de bode nog mede, dat materiaal hij dit jaar 354 maal strekt. Hierna sluiting. had ver- In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd met de stemmen van de 2 soc. dein. tegen besloten, Ged. Staten te adviseeren de salarissen van burge meester, secretaris en ontvanger met 5 pet. te verlagen. Ten einde het tekort op de begrooting te dekken zijn de opcenten op de personeele belasting van 50—145 op 100195 gebracht. Een verklaring van Huil Huil, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft alle naties er van verwittigd, dat de regeering van de Vereenigde Staten de autonomistische be weging in Noord-China niet met onver schilligheid volgt. Huil vraagt alle naties, om de bestaande verdragen te eerbiedigen Den naam van Japan heeft hij niet genoemd, maar men neemt aan, dat hij dit land heeft bedoeld. Hyll verklaarde, dat wat ook de oor sprong was en wat ook de beweegredenen waren, het feit is, dat een poging gedaan is en tegenstand uitlokt, om een belangrijke wijziging te brengen in het politieke sta tuut en voorwaarden van verscheidene pro vincies van Noord-China. Ongewone ontwikkelingen in eenig deel van China interesseeren terecht en noodza kelijk niet slechts de regeering van de Ver eenigde Staten en het Chineesche volk maar ook talrijke volkeren en machten, die be langen in China hebben, want in de betrek kingen met China en in China zijn de rech ten en verplichtingen van de mogendheden, die daar verdragen hebben, over het alge meen identiek, in de bedoelde streek van China zijn de belangen van de Vereenigde Staten overeenkomstig die van de andere mogendheden. Huil voegde eraan toe, dat in de huidige periode van groote politieke opwinding in de wereld en economische onzekerheid de regeeringen en volkeren beginselen en ver plichtingen moeten eerbiedigen. De besprekingen te Peking. Generaal Soeng Tsjeng Joean heeft plot seling Peking verlaten, hij weigert deel te nemen aan de huidige besprekingen. Na zijn vertrek, heeft generaal Ho Jing Tsjlëng, de minister van oorlog, de overige leiders van Norod-China bijeengeroepen. Propaganda uit de lucht. Evenals boven Peking hebben ook boven Tientsin Japnsche vliegtuigen gecirkeld om strooibiljetten uit te gooien, waarin propa ganda gemaakt wordt voor de onafhanke lijkheidsbeweging in Noord-China. Terwijl gisteren 14 Japansche vliegtui gen boven Peking cirkelden, heeft een toe stel, behoorende aan de regeering, die zich in het Oostelijk gedeelte van de provincie Hopei autonoom verklaard heeft, duizen den strooibiljetten uitgeworpen, waarin aangedrongen werd op steun van het plan inzake autonomie voor Noord-China. Japansche onderdanen door Chineesche politie mishandeld. Volgens berichten uit Tientgiii heeft de Chineesche politie ongeveer 30 K M. bezui den Tientsin dertig Japansche onderdanen, die een onderzoek instelden naar de eco nomische verhoudingen, in Tientsin mis handeld. Soeng Tsjei-ioean afgetreden. Generaal Soeng Tsjei-joen, de chef van de garnizoenen van Peking en Tientsin is afgetreden. Voor het paleis van den minister van oorlog Ho Jing-tsjin hebben volksbetoo- gingen plaats gehad ten gunste van de autonomie. Uit Japansche bron .wordt ontkend, dat aan de Chineesche autoriteiten een ultima tum gesteld is, maar verklaard wordt, dat de autonomistische beweging dringen is. In Chineesche kringen te Peking is men ernstig ongerust naar aanleiding van een nog al geruchtmakend incident, de arresta tie van vier Japanners, die in door Chinee- zen bewoonde woningen zijn binnenge drongen, onder het voorgeven, dat zij schul den kwam innen. Daar een van de ar restanten een soldaat was, hebben de Ja pansche autoriteiten verklaard, dat zijn aanhouding een beleediging van de eer van het leger was en dat het incident de onder handelingen, welke thans gevoerd worden, weieens in de war zouden kunnen sturen' De stad is overigens kalm. Op het Rijks- en Pruisische ministerie van binnenlandsche zaken worden evenals bij vele andere instanties tal van inlichtingen ge vraagd met het verzoek vrijgesteld te worden van paragraaf 3 van de wet tot bescherming van het Duitsche bloed en van paragraaf 12 van de eerste uitvoeringsbepaling, volgens welke Joden geen vrouwelijke staatsondei- danen van Duitsch of soortverwant bloed be neden 45 jaar in dienst mogen nemen en be neden 35 jaar langer in dienst mogen hou den. Vele dezer verzoeken berusten op een ver keerde interpretatie der voorschriften. Een huishouding is slechts dan Joodseh in dei zin der voorschriften, wanneer een Joodsche man gezinshoofd is of tot het gezin behoort. Als man in deze beteekenis moet worden beschouwd hij die ouder is dan 16 jaren Een huishouding, waarin slechts vrouwen of kin deren Joodsch zijn, kan derhalve niet onder de wet vallen. Verzoeken om dispensatie heb ben principieel geen kans op succes en zijn derhalve doelloos tenzij zeer bijzondere om standigheden aanwezig zijn. STREICHER VERKOOPT DE STURMER. Wordt Streicher „Kaltgestellt"? De invloed van de Olympiade. De Prager Presse van 3 December j 1. vei- neemt uit Berlijn, dat de overeenkomst tot verkoop van het antisemietische weekblad de Stürmer thans is gesloten. Als kooper wordt niet zooals bij geruchte verluidde bet Ullstein-Mosse-concern, doch Winkler, de voorzitter van het Verband Deutscher Zei- tunesverleger genoemd. Winkler zou echter slechts een strooman zijn, die de uitgeverij van de Stürmer in een n.v. zal omzetten en deze later bij het Eher-concern zal inschake len. De Stürmer zal dan te Berlijn worden gedrukt en de opdracht hiertoe zal bijdragen tot financieele verlichting van een der zwaar onder de crisis lijdende voormalige democra tische groote drukkerijen. Als koopsom wordt het bedrag van twee en een half millicen mark genoemd, waarvan de gouwleider van Franken en redacteur van de Stürmer, Julius Streicher, de eene helft en de burgemeester van Neurenberg, Liebel, die financieel bij de uitgeverij was geïnteresseerd, de andere helft zou ontvangen. De koopover eenkomst zal op 1 Januari a.s. in werking treden. Reeds sedert eenige weken aldus de Prager Presse heeft de Stürmer op hoog bevel een meer gematigden toon moeten aan slaan, vooral door het achterwege laten van zijn meest agressieve rubriek de „brieven bus". Het ligt in de bedoeling, dat de Stür mer een tijdschrift vcor rassenpolitiek zal blijven, doch dat al te radicale tendenzen zullen worden vermeden. Het programma van de Stürmer is immers in de wetten van Neurenberg door de rijksregeering zelf m zijn belangrijkste punten verwezenlijkt. Ook de Stürmer-vitrines zullen tijdelijk verdwijnen en pas na afloop der Olympische Spelen weer worden opgesteld. Deze maat regel brengt men in verband met het bezoek van den president van het Internationale Oiympiscne Comité, graaf de Baillet Latcur, aan eenige overheidsinstanties te Berlijn. Een ander door Streicher uitgegeven tijd schrift, Deutsche Volksgesundneit aus Biut und Boden, heeft volgens de Prager Presse eveneens opgehouden te verschij nen. Dit blad was een kwakzalverscourant. die het pleit voerde voor de afschaffing der inenting en voor allerlei geneesmiddelen. Nog dit jaar heeft dit orgaan een extra-anri- inentingsnummer uitgegeven, dat aan alle artsen in Duitschland werd verzonden. Zelf» de natioaal-sccialistische bond van artsen moest tegen dit persproduct opkomen en den gouwleider van Franken desavoueeren Ove rigens is het in den laatsten tijd gekomen tot arrestaties van een aantal tegenstanders dor inenting, omdat hun propaganda van hoo- g«r hand werd beschouwd als verzet tegen de staatsmacht. „Drie jaren lang leed ik erg aan pijnen in het laagste deel van mijn rug. Ik probeerde alle mogelijke middelen zon der eenig succes. Wanneer mijn beenen te lang ln dezelfde houding bleven (bijv. wanneer ik sliep) waren zij zoo stijf, dat het bewegen mij tot een marteling was. Nu en dan waren de pijnen wat minder, maar dat was de eenige verbetering, die ik kon bespeuren. Tenslotte raadde een vriend mij aan het eens met Kruechen Salts te probeeren. Tot mijn groote ver rassing verdwenen de pijnen. Twee jaren lang heb ik nu regelmatig Kruschen Salts genomen; ik ben nu volkomen vrij van pijn, maar toch neem ik nog iederen morgen de „kleine dagelijksche dosis" in mijn eerste kop thee of koffie. Ik ben nu een goede vijftiger en doe weer zon der eenig bezwaar mijn werk. Ik ben U inderdaad zeer dankbaar voor dit uiterst werkzame en eenvoudige middel. Steeds zal ik aan mijn vrienden vertellen hoe enorm veel goed Kruschen Salts mij ge daan heeft." A. W. te L. Rheumatische pijnen en pijnlijke stijfheid, welke laatste maar al te dik wijls een voorbode van rheumatiek is, vinden bijna altijd hun oorzaak in opge hoopte afvalstoffen en een daardoor Voorkomen van overtollig urinezuur in het bloed. Kruschen Salts bestaat uit zes verschillende zouten, die lever, nieren en ingewanden aansporen tot krachtiger werking, waardoor de giftige afvalstof fen volkomen worden verwijderd. De pijnen nemen af, terwijl tegelijkertijd de algemeene gezondheidstoestand enorm verbetert. Zoo zult ge door regelmatig gebruik van Kruschen Salts niet alleen gevrijwaard zijn tegen rheumatiek, maar ge zult U ook frisscber, krachtiger en energieker voelen. Kruschen Salts stralende gezond heid voor één cent per dag. Kruechen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. Het verlies van deze beide tijdschriften be- teekent voor Julius Streicher een belangrijke vermindering van zijn tot nu toe zoo aanzien lijken invloed op de openbare meening, indien het ten minste niet het voorspel vormt tot zijn uitschakeling. SAHM BLIJFT LID VAN DE N.S.D.A.P. Het besluit van de afdeeling Berlijn der nat.- socialistische partij, om dr. Sahm. den eerelen burgemeester van de hoofdstad als lid der partij te royeeren, is naar de Berlijn- sche correspondent van de Times meldt door Hitier vernietigd. Sahm blijft dus lid van de partij en zal nu vermoedelijk wel af- zien van zijn voornemen om tegen dit besluit van de afdeeling Berlijn in beroep te gaari bij het partijhof te Mtichen. Naar men weet was dit besluit gegrond op het verwijt dat Sahm en zijn echtgenoote wel eens inkoopen deden in Joodsche zaken. Men brengt te Berlijn deze rehabilitatie in verband met den wensch te hoogster plaatse om te vermijden dat opzienbarende maatrege len het bezoek uit het buitenland aan de Olympische Spelen afbreuk zouden doen. DE BEHANDELING IN HOOGER BEROEP VAN DE ZAAK HAUPTMANN. Uit Trenton in New Jersey wordt gemeld, dat de gouverneur van dezen staat, Hoffman, den leden van het Hof van Appel van den staat New Jersey heeft verzocht, een persoon lijk bezoek te brengen aan Bruno Haupt- mann, den ter dood veroordeelden beschul digde van de ontvoering van de baby van het echtpaar Lindbergh, in zijn cel, opdat zij zijn verklaringen uit de eerste hand zullen kunnen hooren. Het is thans gebleken, dat gouverneur Hoffmann reeds in het begin van October een avond een bezoek aan de gevan genis heeft gebracht om het verhaal van de ontvoering en den moord van Hauptmanu zelf te hooren. AARDSCHOK RICHT SCHADE AAN. In Potenza is een aardschok gevoeld, die aan talrijke huizen schade heeft toegebracht. Slachtoffers zijn er echter niet gevallen. Een commissie van het gezondheids-mi nisterie heeft een onderzoek ingesteld naar de theorie van dr. Von Brehmer over het kan- kervraagstuk, in verband met de door dezen geleerde gedane ontdekking. De commissie is tot de slotsom gekomen, dat de door Von Brehmer beschreven basil bestaat, dat men echter geen oorütkelijk verband tusscben dezen bacil en het ontstaan van kanker heeft kunnen aantoonen en dat de door den ge leerde aangegeven methode tot herkenning der ziekte volkomen waardeloos is. Doordat te Liverpool de machinist van een personentrein een onjuiste manoeuvre maak te, zijn alle ruiten der wagons gebroken Vijf- tig passagiers werden door de scherven ge wond. Te Leningrad is een uitgebreid spionnage- net ontdekt, waarvan de draden in de handen berustten van zekeren August Kivisiak, een Let, die verscheidene malen de grenzen van Letland heeft overschreden. Den 16den Sep tember probeerde KivisLk wederom de grens te Liarks, bij Pskov, te overschrijden, maar werd aangehouden. Hij bood gewapend hef- tigen weerstand, doodde een onderofficier van de grensbewaking, maar werd zelf neer geslagen. Men vond twee revolvers op hem, benevens honderd kogels, Estisch en Sovjet- geld en documenten betrekking hebbende op zijn spionnage. Dank zij inlichtingen op hem gevonden kon men een aantal agenten, waar van vijf Sovjet-onderdanen van Epische na tionaliteit, arresteeren, die hem als onder agenten ter zijde stonden te Liapek, Loejsk en Leningrad. De organisatie ontving inlichtin gen betreffende de garnizoenen van het Roo- de Leger in de gebieden van Loejsk, Novgo- rod en Leningrad. Zij bestond uit Estiërs, verwanten van Kivisiak, geëmigreerde Rus sen, evenals „Koelakken", gerecruteerd voor hun inlijving bij het Roode Leger of geduren de hun militcfiren dien9t. Op te merken valt, dat ln weerwil van de voorzorgsmaatregelen die na den moord op Kirov, juist een jaar geleden te Leningrad gepleegd, waren genoi ien, Leningrad wegens de nabijheid van de grens, klaarblijkelijk het terrein blijft voor spionnen in de Sovjet-Unie. A. Rannah schrijft In 't Verloren Hoeks- ken van Het (Brusselsche) Laatste Nieuws: Oom Santé Kwante, ik zou willen een brief schrijven aan Sinterklaas. Krikiljoentje, en dat op uw jaren! Gij hebt mij geleerd, oom Santé Kwan te, dat ik altoos dankbaar moet zijn voor wat ik krijg En vaak dankbaarder voor wat ge niet krijgt, Krikiljoentje. Ik wil Sinterklaas danken, al bestaat hij niet meer, maar ik weet niet hoe ik het schrijven zal. Schrijf, Krikiljoentje: „Mijnheer Sinterklaas, dit is niet om u te loven en eer te zeggen, want daar moet gij toch als heilige zeer onverschillig voor zijn, gelijk wij op de wereld moeten onverschillig zijn, zegt oom San Kwante, voor lof en eer. En dit is ook niet om u iets te vragen, want vragen of niet vragen het zal toch wel gelijk zijn, want gij als heilige kunt toch niets an ders erlangen dan mijn geluk tot uw geluk: eigen geluk begint, zegt oom Santé Kwante, wanneer men anderen gelukkig maakt. Die wet is te schoon om ook niet in den hemel te gelden. Dit is, mijnheer Sinterklaas, om u te dan ken voor al wat gij mij ieder jaar hebt ge bracht, peins hoe schoon het is wanneer men nog zijn geluk zoo vlak bij, in een hoek van het huis kan gaan zoekenkan gaan zoe kenwacht een beetje, Krikiljoentje Ik wacht, oom Santé Kwante. kan gaan zoeken. Maar nu weet ik ook mijnheer Sinterklaas, dat ik u op een heel andere manier had moeten danken, al die verleden jaren, dan met woorden, door een schoon en loffelijk gebruik te maken van mijn sinterklaassen. Ik had ieder keer zeer blij moeten zijn, ook dan wanneer mijn mand half leeg bleef, of wanneer er weer zoo'n vervelend boek in lag dat ik niet gevraagd had en niet dien blau wen trein om er mee naar Oostland te va ren Te rijden, oom Santé Kwante. te rijden, Mijnheer Sinterklaas, want ook gij in den hemel kunt niet voldoen aan al wat wij vragen op de wereld en kunt ook niet alles voorzien, want wij verlangen te veel in eens. En ik had niet zoo gulzig alles alleen voor 15. Zij klopten aan de deur van een groote boeren- hofsteide; een forsche boer deed open en vroeg wat ze wilden. „Ja ziet U", zei Pat verlegen, „onze vader en moeder zijn erg arm en nu zoeken we werk en onderdak". De boer - keek hen onderzoekend aan. „Maar jullie zijn niet sterk genoeg voor boerenwerk", opperde hij. „Probeer 't eens met ons, meneer Boer," zei Pit haastig, „heusch we zijn reuze werkezels". 16. Boer Pummels liet zich bepraten en daar de staljongen juist ziek lag, konden deze twee jongens bet stalwerk verrichten. Deze nacht hadden ze alvast onderdak. In de keuken kregen ze van de boerenmeid een paar flkscho boterhammen, die vze broederlijk met Dunipie deelden, waarna het drietal zich op den hooizolder ter ruste begaf.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7