DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De vlootconferentie geopend. Qaydiiksch Ovetzicht iBuitenland 1 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. N mcr bestaat mt drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 10 December 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang De openingsrede van minister Baldwin. Het standpunt der Japansche regeering. REDE VAN CORBIN. De oorlog in Oost-Afrika. Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Gistermiddag werd de Vlootconferen tie geopend met een rede van den En- gelschen minister-president Baldwin In aansluiting op wat wij gisteren nog opnamen, geven wij thans het ver volg van Baldwin's rede en het verdere verloop der eerste zitting. Baldwin dan zeide o.m.: De groote waarde der voorbereidende be sprekingen is geweest, dat iedere mogendheid thans in staat is de speciale problemen en moeilijkheden van anderen te waardeeren en het is een teeken van wijsheid rekening te houden met deze individueele problemen Essentieel is, dat wij tijdens deze conferentie zullen toestemmen in zekere beperkingen, waar iedere mogendheid op redelijke wijze aanspraak op kan maken ter vervulling van zijn eigen bijzondere behoeften, doch welke de openbare meening tegelijkertijd bevrijdt van de bedreiging van een algemeene vloot- bewapenings-wedloop. Indien het onmogelijk blijkt overeenstemming te verkrijgen voor de opheffing van het duikboot-wapen is het van vitaal belang een overeenstemming te be reiken, welke het misbruik maken van dit wapen zal verhinderen. Deel 4 van het vlootverdrag van Londen houdt de regelen in voor de behandeling van koopvaardijschepen door duikbooten in tijd van oorlog. Deze regelen zijn reeds van kracht tusschen de Vereenigde-Staten, Japdn en leden van het Britsche gemeenebest. Baldwin zeide, er verheugd over te zijn ie kunnen mededeelen, dat als resultaat der voorbereidende besprekingen met de vertegen woordigers van andere naties. Deze regelen zijn opgenomen in een instrument, dat ver schilt van het Londensche vlootverdrag De regeering van Frankrijk en Italië, die niet in staat zijn geweest het T.ondensche vlootver drag als geheel te ratificeeren, zullen in staat zijn een dergelijk instrument definitief te aanvaarden Wij honen, dat d't het sein zal ziin voor de aanvaarding van deze regelen door alle maritime mogendheden ter wereld en dat hierdoor in de toekomst een onbeperkte duik boot-oorlog zal worden voorkomen. Er zijn thans bijna 14 jaren verstreken sedert de beperking der vlootbewapening voor de eerste maal te Washington een feit werd. Zelfs hoewel eenige landen, hier aan wezig, een voorbehoud maken tegen de een of andere bepaling van de vlootverdragen van Washington en Londen, kan niet worden ontkend, dat in deze veertien jaren niets is naar voren gekomen van den geest van riva liteit bij den vlootbouw tusschen de partijen van deze verdragen, wat de internationale betrekkingen in de dagen voordat aan de idee der begrenzing door internationale overeen stemming op practische wijze tot uitdrukking was gebracht, dreigde te verstoren. Ik ben ervan overtuigd, aldus besloot Bald win, dat indien alle landen hier vertegen woordigd bereid zullen zijn een weinig van hun maximum eischen te willen prijs gevec voor de zaak van het algemeen een goede overeenkomst mogelijk zou zijn tusschen ons. hetgeen, niet alleen in staat zou stellen een beperking in te voeren in de totale tonnages der maritime bewapening over de geheele wereld, doch ook zou bijdragen tot de alge meene Veiligheid der wereld. Hoare conferentie-voorzitter. Sir Samuel Hoare, die volgens de mededeeling van Baldwin ter conferen tie tijdelijk afwezig is, omdat hij rust noodig heeft, werd vervolgens gekozen tot voorzitter der conferentie. De mi nister van marine, Lord Monsell, werd tot vice-president gekozen. Na deze verkiezing trok de minister president zich terug en nam Monsell het presidium over. De rest van de ochtendzitting na de ope ningsrede van Baldwin werd door verschil lende gedelegeerden gebruikt om de rede van den Britschen eersten minister te beant woorden. Een communiqué van de Japan sche delegatie. Naar het D.N.B. uit Londen meldt, heeft de Japansche delegatie gisteravond een offi- eieele verklaring gepubliceerd, waarin zij als voorwaarde van de beperking van den bewa peningswedloop een gemeenschappelijk maxi mum wenscht vast te stellen, dat geldt voor aHe leidende zeemachten ter wereld De Japansche regeering is er vast van overtuigd, dat door het vervallen van de vroegere verhoudingen en door te erkennen dat ieder land evenveel recht heeft op een nationale verdediging, het mogelijk zal zijn tot een accoord te komen, dat zoowel recht vaardig als billijk is. Het gemeenschappelijk maximum moet zoo laag mogelijk worden gesteld De delegatie spreekt verder den wensch uit, dat de vlieg tuigmoederschepen, de groote slagschepen, en de kruisers van de a-klasse zullen worden verminderd, zoodat iedere mogelijkheid van een aanval zal worden uitgeschakeld De Japansche delegatie zal er echter nooit in toestemmen, dat de onderzeebooten worden afgeschaft. Het Japansche standpunt. Nagano, de Japansche gedelegeeerde ver klaarde, tijdens de openingszitting dat de politiek der Japansche regeering er altijd op gericht geweest was, de internationale samenwerking te bevorderen. Dat Jaoan een voorstander is van een dergelijke politiek, is volgens Nagano duidelijk gedemonstreerd door den ijver waarmee Japan aan de ontwa peningsconferentie heeft deelgenomen en de oprechte wijze, waarop het met de andere mog ndheden bij deze conferenties heeft samengewerkt. Japan brengt geen wijziging in zijn politiek en wenscht, dat deze vlootcon ferentie tot een accoord zal komen op het ge bied der ontwapening ter zee, aan ieder land een passende nationale verdediging zal toe staan, dat zal bijdragen tot hét behoud van den vrede en de goede betrekkingen tusschen de landen zal bevorderen. Het nieuwe verdrag moet zijn grondslag vinden in het denkbeeld de bewapening ter zee op een zoo laag mogelijk peil te brengen Om dit te bereiken moeten tegelijkertijd de aanvalseenheden belangrijk worden vermin derd en de verdedigingseenheden in gelijke mate worden vermeerderd. De Japansche regeering is van opvatting, dat dit de eenige wijze is om tot een ontwapeningsaccoord 'e komen. De Japansche regeering is bereid op deze basis met al haar krachten bij te dragen tot de pogingen van de conferentie om tot een nieuw ontwapeningsaccoord te komen Nadat de gedelegeerden van Canada. Zuid-Afrika, Australië en Ierland een kort woord hadden gesproken, heeft de conferen tie een commissie benoemd, die heden om half elf onder voorzitterschap van Monsell bijeen zal komen. De rede van Corbin. Corbin, de Fransche gezant, verklaarde, dat Frankrijk nooit heeft opgehouden zich bereid te toonen voor het zoeken van een wederkeerige overeenkomst tot beperking van alle wapening. Dientengevolge zal de Fran sche delegatie voortgaan trouw deel te nemen aan alle besprekingen nopens de verschillen de aspecten van het vlootvraagstuk Corbin bracht nog eens naar voren, dat Frankrijk volkomen rekening dient te hou den. Dit is de reden, waarom Frankrijk tot dus ver altijd voorstander is geweest en nog is van het aanvaarden van een radicale beper king en zelfs van een aanzienlijke reductie van de maximum-tonnenmaat en het kaliber van de kanonnen, dat tot dusver was geoor loofd. Het is betreurenswaardig, zei Corbin, dat over dit hoogst belangrijke vraagstuk niet eerder overeenstemming is bereikt. Wat de quantitatieve vermindering betreft, hebben de gebeurtenissen getoond, dat het vraagstuk van de vlootbeperking in dit op zicht veel ingewikkelder is. Deze kwestie leidt tot uitingen van wantrouwen en de oplossing ervan vereischt het handhaven juist van het wederzijdsche vertrouwen, dat de eerste voor waarde is voor algemeene veiligheid. Dit onderwerp dient met voorzichtigheid te worden aangepakt. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat de Fransch delegatie elk voorstel zal steunen dat tot doel heeft de middelen van de oorlogvoering ter zee menschlievender te maken. Zinspelend op de verklaring van Baldwin betreffende duikbooten, zeide Cor bin, dat de Fransche regeering vurig hoopte, dat de conferentie tot een accoord kan komen ten aanzien van de noodzaak om zonder ver wijl het protocol dienaangaande ter teeke- ning en ratificatie voor te leggen aan alle maritieme mogendheden. Tenslotte verzekerde Corbin de conferentie van den oprechten wil van de Fransche dele gatie om open en eerlijk met de andere af vaardigingen samen te werken in het alge meen belang. De Japansche opvatting over de Amerikaansche vloot-politiek. In vlootkringen te Tokio wordt krachtig verzet gehoord tegen het Amerikaansche voorstel eener „horizontale verlaging dpr marinestrijdkrachten, n.1 met 20 pet. Vol gens deze Japansche critici is het Amerikaan sche voorstel er op berekend een nog grootere maritieme overmacht voor de Ver Staten te vetigen ten koste van andere vlootmogend- heden, vooral van Japan Er wordt op ge wezen, dat de Ver Staten met hun vlootbouw nog niet op het toegestane maximum zijn, dat de V. St. einde 1936 zouden mogen be zitten. Dit komt dan hierop neer, dat de Ver. Staten enkel verouderde schepen zullen be hoeven te sloopen, die toch niet in verre wate ren zouden kunnen worden gebruikt, of wel de in aanbouw zijnde schepen niet laten af maken Japan daarentegen zou vele moderne oor logbodems moeten laten sloopen. Op deze wijze zouden de V. St. zonder eenige opoffe ring van hun kant de vlootsterkte-verhouding 5-5-3 (V. St., Eng., Japan) kunnen hand haven. Ook wordt in Japansche marinekringen krachtig verzet gehoord tegen het afschaffen van de duikboot Duikbooten zijn door de Ontwapeningsconferentie te Genève erkerd als toelaatbare strijdmiddelen van defe.'i- sieven aard. Voor bepaalde marine-mogend- heden, w.o. Japan, zijn duikbooten onmis baar, zulks om geografische redenen Groote bedrijvigheid aan het Noordelijk front. Aan het Zuidelijk front heerscht groote rust. Van het Noordelijk front wordt echter groote activiteit der vliegers gemeld. De Abessinische troepen naderen in zeer ster ke formaties de Italiaansche troepen. Het Inchtbombardement van Dessie. Het Abessinische ministerie van buiten- landsche zaken heeft het Volkenbondssecre tariaat telegrafisch een rapport toegezon den van het Roode Kruis over het lucht bombardement van Dessie. Daarin wordt verklaard, dat de eerste explosieve en brandbommen op de lazaretten van het Roode Kruis zijn geworpen, en wel vijf bommen op het gebouw van het Tafari Ma- konnen-Ziekenhuis, dat 65 zieken en ge wonden herbergde en op het dak waarvan over de geheele breedte een rood kruis ge schilderd was. De instrumentenkamer werd door de bommen geheel vernield en brand de evenals twee ziekenkamers geheel uit. Ook het 100 Meter verder gelegen bijge bouw van het ziekenhuis, waarin zich even eens zieken bevonden, werd getroffen. Het zelfde lot trof een op 200 Meter afstand staande operatietent, die met al het mate riaal door een bom in brand geraakte en vernield werd. In al deze gevallen waren verscheidene roode kruisen uit de lucht zichtbaar. In totaal zijn in de omgeving van het Roode Kruis-lazaret meer dan 40 bommen geworpen. Het Italiaansche antwoord. Omtrent den luchtaanval op Dessie werd gister van Italiaansche zijde in het Volken bondsgebouw verklaard, dat deze actie om twee redenen gerechtvaardigd was Ten eer ste heeft Abessinië nagelaten overeenkomstig de bepalingen van de Geneefsche conventie mededeeling te doen van de aanwezigheid van een lazaret te Dessie, en ten tweede wa ren in Dessie sterke troepenafdeelingen bij een, terwijl ook de Abessinische generale staf daar aanwezig was. Gevecht aan de Takazze-rivier. Een Italiaansche afdeeling kwam gister nabij Addi Elkaro aan de Takazze-rivier in botsing met een groep van eenige honder den Abessiniërs die op de vlucht gedreven werden. Vijftien Abessiniërs werden gedood terwijl aan Italiaansche zijde twee in- heemsche onder-officieren gewond werden Generaal Graziani bevorderd Generaal Graziani, de bevelhebber der Italiaansche troepen in Somaliland, is be vorderd tot legercommandant. Hij blijft echter corpscommandant in Oost-Afrika. De gondinzameling in Kamer en Senaat. De dagbladen melden, dat bij de goudin zameling in de Kamer en in den Senaat 1200 medailles zijn overhandigd, die een waarde van ongeveer 30.000 goudlire heb ben. Op zoek naar grondstof surrogaten. Na een bespreking van de corporatie voor de chemische industrie is een corporatieve commissie ingesteld, die nauwkeurig de mo gelijkheid zal bestudeeren om de natuurlijke hulpbronnen van Italië te gebruiken voor de vervanging van buitenlandsche grond stoffen door Italiaansche surrogaat-produc ten, vooral wat brandstoffen voor motoren en machines betreft. Ook de mogelijkheid tot uitbreiding van de bestaande industriee- le outillage van Italië zal bestudeerd wor den. VOLKENBONDSRAAD OP 17 DECEMBER A.S. BIJEENGEROEPEN Ter behandeling van de vestiging der Assvriërs in Irak? Op verzoek van den voorzitter van de door den Volkenbondsraad ingestelde commissie voor de vestiging van Assy- riërs in Irak heeft de waarnemende voorzitter van den Volkenbondsraad, de Argentijnsche vertegenwoordiger Ruiz Guinazi, den Volkenbondsraad bijeen geroepen in een niet-openbare zitting op 17 December a.s., des morgens te 11 uur. Algemeen neemt men aan, dat deze moti veering slechts dient om den Volkenbonds raad bijeen te kunnen roepen ter bespreking van de nieuwe fase, die in de diplomatieke besprekingen inzake hef ItaliaanscheAbes sinische conflict is ontstaan. Men verwacht, dat een beslissing, die men in den loop van Januari tegemoet zag, thans reeds voor 'Kerstmis mogelijk is. THEATER-RUMOER TE GENT. Fel protest tegen anti-Vlaamsch stuk. Met niespoeder en stink bommen gegooid. De Nederlandsche Schouwburg te Gent is gisteravond het schouwtooneel van een woest tumult geweest. Op uitnoodiging van een franskiljonsch comité was een Brus- selsch tooneelgezelschap naar Gent gekomen, om er het bekende anti-Vlaamsche stuk „Monsieur Peperhol" dat te Brussel al meer dan 650 maal is gegaan, op te voeren. De studenten van de Vlaamsche Hooge- school te Gent waren in grooten getale men schat hun aantal op tenminste 200 man naar den Nedierlandschen schouwburg gekomen om protest aan te'teekenen tegen deze opvoering welke zij een provocatie van het nationaal bewuste Vlaanderen achtten; zoodra het doek opging begonnen zij te fiuiten. Tezelfder tijd werden er groote hoeveel heden niespoeder rondgestrooid en van de galerij gooide men stinkbommen naar om laag. Een groot gedeelte van het publiek stemde levendig in met het protest der studenten, zoodat het er naar uitzag dat de voorstel ling gestaakt zou moeten worden. Op dat oogenblik greep de ijlings gealarmeerde poli tie, versterkt door gendarmerie, in. Circa vijf tig studenten werden successievelijk uit de zaal gesleurd en naar het politiebureau over gebracht onder hen als een der eersten een zoon van den katholieken senator Gabriels. Ondanks een zeer krachtdadig optreden o.a. werd er een Tuim gebruik van den gum mistok gemaakt slaagde de politie er niet in de rust te herstellen en gedurende het ge heele eerste bedrijf hielden de protesten en het fluitconcert aan. Buiten het gebouw van den Nederlandsche Schouwburg had zich inmiddels een talrijke menigte verzameld, die eveneens op luid ruchtige wijze protesteerde tegen de opvoe ring van dit anti-Vlaamsche stuk, zoodat de politie ook op straat de handen vol had om de orde te handhaven. (Hbld.) STUDENTEN DEMONSTREEREN TE PEIPING. Tweeduizend Chineesche studenten hebben te Peiping een protestdemonstratie tegen de autonomistische beweging in Noord-China op touw gezet. Zij trokken luid schreeuwend door de straten der stad. Toen studenten van de universiteiten van Yeng-Tsjing en Tsing Hoea trachtten, zich bij de demon stranten te voegen, werden de stadspoorten gesloten In de stad werden de betoogers verspreid, nadat de brandweer te hulp was geroepen. Gemeld wordt, dat de Japansche autori teiten troepen naar Toeng-Tsjau dirigeeren en ook andere punten in de gedemilitari seerde zóne versterken. DE BERLIINSCHE OBERBURGER- MEISTER DR. SAHM NEEMT ONTSLAG. De Berlijnsche Oberbürgermeister Dr' Sahm heeft den minister van binnenlandsche zaken dr. Frick zijn ontslag uit zijn functie aangeboden met het verzoek, hem tot aan den datum van ingang van he* ontslag verlof te willen verleenen. Dr. Frick heeft het verzoek van Dr. Sahm ingewilligd en met toestem ming van Hitier zal dr. Sahm beschikbaar blijven voor het vervullen van een andere functie in rijksdienst Het officieele bericht voegt hieraan toe, dat hierdoor de weg vrij wordt voor de uit voering der aangekondigde wetten tot wijzi ging van den status an de Rijkshoofdstad, waardoor aan het bestaande dualisme in het Berlijnsche bestuur een einde komt. De Vlootconferentie begonnen met een rede van minister Baldwin. (Dag. Overzicht). De Volkenbondsraad tegen 17 December bijeengeroepen. (Buiten land). De „Echo de Pari6" in geheel Duitschland verboden. (Buitenland). Het hooger beroep van Haupt- mann afgewezen. (Buitenland). De oorlog in Oost-Afrika. (Buiten land). Auto te Middelharnis te water; eenige inzittende verdronken. (Binnenland.) Eenige ernstige verkeersongeval len. (Binnenland.) Euwe houdt de 28ste partij' remise. De stand luidt thans: Euwe 14 K pt., Aljechin 13 H pt. (Sport). Een sporthal in Amsterdam. (Sport). (Zie verder eventueel laatste berichten.) DE „ECHO DE PARIS" IN DUITSCHLAND VERBODEN. De verspreiding van de „Echo de Paris" is voor het geheele rijksgebied verboden we gens „het publiceeren van leugenachtige be richten omtrent Duitschland". De editie van Zondag j.1. van het Fransche blad bevatte nl ondanks het Duitsche dementi van 6 December j.1. wederom het bericht, dat rijks kanselier Hitier eer» Fransch groot-indus trieel heeft ontvangen, waaruit het blad, mede in verband met een bezoek van den Franschen ambassadeur aan Hitier, conclu sies trekt, die van allen grond ontbloot zijn. ACHT SLACHTOFFERS VAN HET AUTO-ONGELUK BIJ SCHNFIDEMUEHL. Het aantal slachtof'ers van het vreese- lijke auto-ongeluk bij Schneidemuehl is ge stegen tot acht, aangezien van de acht zwaargewonden vier slachtoffers aan hun kwetsuren zijn bezweken. De toestand der overige gewonden is zorgwekkend. De baanwachter, die heeft verzuimd, de afsluitboomen van den spoorwegovergang te sluiten, verkeert in een zoodanigen toestand van geestelijke denressie, dat hij nog nier verhoord kon worden. GEVECHT IN CHINA.. Reuter meldt uit Peking, dat volgens be richten uit Chineesche bron 900 soldaten van Mandsjoekwo, gesteund door vliegtuig en tanks, een aanval hebben gedaan op de stad Koeyoean aan de grens van Tsjahar en Jehol. De aanval is door Chineesche mi litie afgeslagen. GROOTE OVERSTROOMINGEN IN TEXAS. Tengevolge van de hevige wolkbreuken van de laatste dagen ontstond te Houston in Texas een groote overstrooming, waar door reusachtige gebieden onder water kwa men te staan. Te Houston zelf staan de meeste woonwijken en de voornaamste win kelwijk Onder water. Tot nog toe zijn drie menschen tengevolge van de overstrooming om het leven gekomen, en 8 personen worden vermist, zoodat men vreest, dat ook zij ver dronken zijn. De schade wordt op meer dan een millioen dollar geschat. SPRINGSTOFAANSLAGEN IN OOST OPPER-SILEZIE. Gisternacht zijn in Oost-Opper-Silezië verscheidene springstofaanslagen gepleegd op Joodsche zaken. Te Lipini werd de winkel van den Joodschen koop man Schell vernield en alle ruiten werden ingedrukt Te Schlesiengrube werd groote materieele schade aangericht aan den winkei van den koopman Laub De eigenaar zelf werd door wegvliegende glasscherven vrij ernstig gewond. Ook te Scharley werd een dynamiet-aanslag gepleegd In alle gevallen waren de dynamiet-ladingen tegen den bui tenmuur van de winkels tot ontploffing ge bracht. Van de daders ontbreekt tot nog toe elk spoor. DAGBLADDIRECTEUR DOOD GESCHOTEN. Uit Mineapolis (Minn.) wordt gemeld, dat de dagblad eigenaar Walther Ligetl Maandag is doodgeschoten door twee onbe kende mannen Deze moord zou een politie ke achtergrond hebben.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1