D DE TERING NAAR DE NERING. E ONBUIGZAMEN yxoiHMciaat TUeuuxs !fauMetw BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN. Wat reeds gedaan jaarlijksch tekort te is om het verminderen. STERKE INKRIMPING VAN PERSONEEL. Sedert 1921 zijn de exploitatiekosten van de Nederlandeche spoorwegen met n.eer dan de helft gedaald. De produc tie, uitgedrukt in het aantal afgelegde treinkilcmetere, is met 35,gestegen, doch het personeel is met 32 vermin derd en in alle opzichten is krachtig bezuinigd. Dit was de kern van de me- dejeelingen, welke de chef van den al- gemeenen dienst der Nedertandsche spoorwegen, jhr. dr. 0. Deelaarts van Blokland, ons verstrekte bij een onder houd, dat wij over deze materie met hem mochten hebben. Het jaarlijksche tekort op de exploita tie der Nederlandsche spoorwegen geeft reden tot groote bezorgdheid. Dezer da gen is bij de behandeling van de be grooting van het verkeersfonds dit on derwerp weer in de Tweede Kamer ter sprake gekomen. De minister van wa terstaat heeft toen medegedeeld, dat men onvermoeid doende is om dit tekort zoo veel mogelijk te beperken. De dienst is in vele opzichten vereenvoudigd en allerwege zijn de uitgaven verminderd. Jhr. Beelaarts van Blokland iieeft ons thans een en ander uitvoerig toegelicht zooals ook reeds voor de leden der Tweede Kamer geschied is in een rap port vanwege de directie der spoor wegen. Inkrimping van de organisatie. Th de eerste plaats is de organisatie belangrijk ingekrompen. De in 1921 be staande organisatie der beide maat schappijen hieid uiteraard ten nauwste verband met de eenige jaren tevoren tot stand gekomen fusie. Zonder schokken moest het nieuwe groote bedrijf worden opgebouwd, en toen men daarmede ge reed was met gebruikmaking van de beschikbare krachten, is de vereenvou diging krachtig ter hand gevat. Het aantal diensten en het aantal afdeelin- gen op het hoofdbureau is sterk vermin derd en bij den dienst op de lijnen is de organisatie mede vereenvoudigd. Door mechanisatie, rationalisatie en vereen voudiging der administratieve werk zaamheden is het aantal personen, werkzaam in de hoofdadministratiege bouwen, sedert 1921 met 1100 vermin derd, van 2891 tot 1791. De personeelsuitgaven zijn dan ook sinds dien in zeer sterke mate vermin derd. Dat is echter niet alleen het gevolg van de vermindering van personeel, doch vooral ook van belangrijke loon j- verlagingen en premieheffingen - voor pensioen. Zoodoende is het netto-loon voor de jaarlooners sedert 1921 vermin derd met gemiddeld 30 en voor de uurlooners met gemiddeld 34 In rui me mate is personeel afgevloeid, door dat voor administratief personeel, voor stationspersoneel en voor de meerder heid van het treinpersoneel een leef tijdsgrens van 59 jaar is vastgesteld en voor locomotief- en remisepersoneel een van 54 jaar. Ten aanzien van het overi ge personeel geldt, dat de 63-jarigen den dienst moeten verlaten, indien zij ge mist kunnen worden en niet, direct of indirect, door nieuw in dienst te nemen personeel vervangen behoeven te wor den. In totaal verminderde zoo het per soneel van 51.078 op het eind van 1921 tot beneden de 34.000 op het eind van dit jaar. Ook op de posten dienstkleeding en reis-, verblijf- en verplaatsingskosten is aanmerkelijk bezuinigd. Het spoorwegnet ingekort. Ten aanzien van het spoorwegnet is vereenvoudiging en bezuiniging verkre gen door staking van de exploitatie van buitenlandsche baanvakken, door aan koop van bij de spoorwegen in exploita tie zijnde lijnen van derden, door sta king van den reizigersdienst op ëompii- ge lijnen en tenslotte door algeheele op heffing van sommige'lijnen en baan vakken. Met ingang van het volgend jaar zullen geen buitenlandsche baan vakken meer geëxploiteerd worden. Ruim 900 K.M. spoorweg is door naas ting of aankoop verkregen, waardoor de veelal bezwarende exploitatie-overeen komsten vervielen en de vrije hand werd verkregen om desverlangd hetzij den dienst in te krimpen, hetzij lijnen en baanvakken op te heffen. Met ingang van 1 Januari 1936 zal de reizigersêienst over een totale lengte van ruim 215 K M. zijn gestaakt, terwijl over een lengte van in totaal 344 K.M. daarenboven de geheele dienst gestaakt zal zijn. Met de opheffing van verliesgevende lijnen en baanvakken moet men evenwel voorzichtig zijn, deelde de heer Bee- laerts ons mede. Er wordt wel aanstonds veel door bespaard, maar de opbrengst der lijn, hoe gering ook, gaat geheel ver loren en bovendien een deel van het ver voer op het overige net, afkomstig van of bestemd voor de opgeheven lijn. In dit opzicht mag men dus vooral niet overhaast te werk gaan, ook al omdat men anders de kans zou loopen af te breken wat mogelijk na het tot stand komen eener algemeene verkeersrege ling zou blijken in het toekomstig kader te passen De. spoorwegen trachten ook nog een gedeelte van het goederenver voer te behouden, door op sommige baanvakken een beperkten dienst in het leven te houden. Vermeerderd reizigersvervoer. Niettegenstaande de inkrimping van het spoorwegnet is het totaal aantal treinkilometers van rond 41 millioen in 1921 gestegen tot ruim 55 millioen in 1934. Het aantal reizigerstreinkilometers bleef gedurende die jaren steeds stijgen de, het aantal goederentreinkilometers is edert 1929 dalende. Het eerste is een gevolg van de invoering van electrische en motortractie, hetgeen eenerzijds ook tot bezuiniging leidde en anderzijds tot een snellere en betere bediening van het reizigersvervoer heeft bijgedragen. Door de electrificatie kon mede de uitbreiding van eenige stations achterwege blijven De teruggang van het aantal goederen treinkilometers komt gedeeltelijk voor rekening van de invoering van den groepsstukgoederendienst en den groeps- wagendienst. Belangrijke besparing van kosten werd verkregen door sterke ver mindering van de personeelbezettjng op de treinen; het treinpersoneel is terug gel oopen van 5687 tot 2191 man. De stationsdienst is in verschillende opzichten vereenvoudigd. zoodat sedert L Januari 1922 het stationspersonée. met rond 5000 personen kon worden ver minderd. Versthuiende stations en hal ten of stopplaatsen zijn daarbij geheel of gedeeltelijk geslotm. Soms werden de bestaande vervoerrelaties iu het recht- streeksco verkeer met de A T O. opge nomen, zoodat het goederenvervoer voor de spoorwegen niet geheel verloren ging. Niet gerekend die aan opgeheven lijnen zijn ruim 120 stations en halten gesloten, ongeveer 90 alleen voor het reizigersver- vervoer, en met betrekking tot het goe derenvervoer zijn op ruim 250 stations en halten beperkingen ingevoerd. Onderhoud, bewaking en be veiliging. Dan zijn met betrekking tot het onder houd, de bewaking en de beveiliging van den spoorweg nog aanmerkelijke ver eenvoudigingen en bezuinigingen ver kregen. De bewaking van 1398 overwegen op de hoofdspoorwegen en van 159 op de locaalspoorwegen is sedert 1923 op geheven. De permanente kader6terkte van de ploegen op den weg is vermin derd, welke nu in het gunstige seizoen met hulpkrachten worden aangevuld Verder dient in dit verband vermeld de ipvoering van het automatische blokstel- sel op verschillende baanvakken en in het algemeen een ver doorgevoerde me chaniseering van het bedrijf van weg en werken. De oprichting van de N.V.'s Het Spoorwegbouwbedrijf en Spoorhout heeft prijsregelend gewerkt en groote voordeelen opgeleverd, evenals de eigen exploitatie van de grinderij te Linne. Ook op de tractie-kosten zijn belang rijke besparingen verkregeh, zoodat die voor de stoomtractie tot ongeveer op de helft konden worden verminderd. Door de invoering van electrische en motortractie is eveneens niet onbelang rijke besparing bereikt Bijna 200 K.M is geëlectrificeerd, hetgeen aan tractie- en onderhoudskosten een voordeel van bijna 10 per 100 treinkilometers heeft opgeleverd. De motortractie heeft twee groote voordeelen: lagere aanschaffings- kosten en bediening door één persoon. Voor den rangeer- en convooidienst zijn locomotieven aangeschaft, waarvoor geen deskundig personeel noodig is; dit bespaarde bovendien op de vernieu wingskosten van oude rangeerlocomo tieven. Werkplaatsen Daarmede was de heer Bee laerts nog niet gekomen aan het einde van zijn op somming van de maatregelen, die tot vermindering van de uitgaven der spoor wegen hebben geleid. Op de exploitatie der centrale- en wagenwerkplaatsen is vereenvoudiging en bezuiniging verkre gen door centralisatie der bedrijven, waarbij de wagen-, rijtuig- en locotief herstellingen achtereenvolgens werden geconcentreerd ieder in twee werkplaat sen. Door gewijzigde werkmethoden werd tevens een verkorting verkregen van den herstelduur van het materieel, terwijl de herstellingen aan bepaalde onderdeelén in hoofdzaak gecentrali seerd werden te Utrecht. Niettegen staande het totaal aantal treinkilome ters met 24 vermeerderde, vermin derden zoodoende de kosten voor on derhoud van het rollend materieel met pl.m. 42 Ook op den magazijndienst is een besparing verkregen door ver mindering van personeej- en van de waarde van den aanwezigen voorraad goederen Men ziet, zoo eindigde de heer Bee- laerts het onderhoud, dat de minister in de Tweede Kamer waarlijk niet over dreven heeft. Het feit, dat in de jaren 19211934 de bruto-opbrengsten met 42 zijn teruggeloopen en daarentegen de exploitatiekosten met 46 mag wel gelden als een aanwijzing voor de doel treffendheid der getroffen maatregelen. Sinds dien zijn de exploitatiekosten nog ve-der verlaagd. oooeee Jladiopc Woensdag 11 December. HILVERSUM, 1875 M. (NCRV- uitz.) 8.Schriftlezing. 8.15— 9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11—12.Ensemble v. d. Horst. 12.15 Gr.pl. 12.30 Verv. ensemble concert. 1.30 Orgelspel 2.30 Frie- sche lezing. 315 Chr. Lectuur. 3.45 Gr.pl. 4 Zang. 5.— Kinder uur. 6.Landbouwpr. 6.30 Afge staan. 7.— Ber. 7.15 Gr.pl. 7.30 Lezing. 8.— Ber., gr.pl. 8.15 Arn- hemsche Orkestvereen., mmv piano solist. (9.— Lezing). 10.10 Ber 10.15 Causerie. 10.30—11.30 Gr. platen. HILVERSUM, 301 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.pl. 8.30 De Noten krakers. 9.30 Kookpr. 10.— Mor genwijding VPRO. 10.15 E. Walis en zijn orkest, VARA-tooneel en le zing. 12.Gr.pl. 12.30 Orgelspel en gr.pl. 1.30—1.45 Gr.pl, 2.— Voor de vrouw. 2.15 Gr.pl. 2.30 Voor de kinderen. 5.30 Dansmuziek. 6.35 Gr.pl. 650 Sportuitz. 7.05 Dubbelmannenkwartet. 7.30 Lezing. 8— Ber., VARA-Varia 8 15 VARA-orkest, m. m. v. zangsoliste. 9 05 Radiotooneel. 9.30 Fantasia. 10.— Ber. en gr.pl. 10.25 Dubbel-X en zang. 11.—12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 11.50 Gr.pl. 12.05 Orgelspel. 12.50 Ch. Manning't orkest 1.50 2.25 Gr.pl. 3.10 Pianorecital B Mason. 3.35 Sted. Orkest Bourne- mouth, mmv. solist. 5.05 BBC- Welsch-orkest. 5.35 Populair con cert. 6.20 Ber. 6.50 Concert. 7.10 Lezing. 7.50 Voordr. en causerie. 8 20 Oratoriumconcert mmv. solis ten, BBC-koor en Symph -orkest. 9 05 Ber. 9.20 Verv. concert. 10.25 BBC-Theaterorkest. 11.35—12.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7 20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Populair concert. 4 20 Symph .-concert, 5.50 Kamer muziek. 9.05 Radiotooneel 11.05 Dansmuziek. 11.3512.35 Populair concert. KEULEN, 456 M. 5 50 Concert. 10.05 Concert. 11.20 Weragkamer- orkest. 1.35 Gr.pl. 3.35 Zang en piano. 4.20 Omroeporkest, Hauck- kapel en solisten. b20 Omroep- koor, orkestleden en soliste. 7.35 Rijksuitz. 8 05 Voor soldaten. 9.50 11.20 Omroep- en -kleinorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M i DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7 35 Rijksuitz. 8.05 Concert 9.20 Ber. 9.50 Viool en piano .eerber. 10.2O1120iJane- muziek. t GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum I. Lijn 2: Hilversum II. Lijn 3: Brussel VI. 8.05—9 20, Keulen 9.20—11.20, Kalundborg 11.20—12.20, Brussel VI. 12.20— 14.20, Kalundborg 14.20—15 20, Lond. Reg. 15.2016.35, Keulen 16.35—17.50, Parijs R. 17 50— 18.20, Leipzig 18.20—18.50, Wee- nen 18.50—20.50. Brussel Fr. 20.50 —22.20, Dsender 22-20—23.20, Weenen 23.20-24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8 058.50, D.sender 9.—9.20, Normandië 9.20 —10.35, Lond. Reg. 10.35—12.05, Droitwich 12.05—14.20, Lond. Reg 14.2015.10, Droitwich 15.10 18.20, Brussel VI 1820—18.50, Lond. Reg. 18.50—20.05, Droitwich 20.05—24.—. NOORDSCHARWOUDE Vorrink antwoordt Mussert. De groote zaal yau Cqncordia was Maandagavond wederbar van voor tot ach ter, tot in.de uiterste huiken bezet, toen de troond En politiek onmondig gemaakt, zoo partijvoorzitter van déls.D.A.P., de heer hebben zegt Mussert wel. De klassenstrijd zal b.v. worden afgeschaft, of er iets af te schaffen valt. Het is geen uitvinding van dien duivelschen Marx, maar een gewoon maatschappelijk verschijnsel. Mussert zal de scheidsrechter zijn tusschen de arbeiders en flr werkgevers. Als hij fluit moet het uit zijn met de klassenstrijd. De arbeiders mogen in de corporatieve staat niet staken, terwijl men een corporatief parlement krijgt, waardoor het kiesrecht wordt afgeschaft. Wij hebben genoeg van de rol van koning kiezer zegt Mussert Dat is wel gevaarlijk voor de N.c.B. Bij de staten verkiezingen heeft hij dit niet gezegd. Toen verzocht hij te stemmen. Als hij de mach; eenmaal heeft wordt koning kiezer dan ont Koos Vorrink, een spreekbeurt hield ter be antwoording van dë redq van den heer ir. M ussert, verleden week in dezelfde zaal uit gesproken. Ruim 500 pérsonen waren aan wezig, ondanks de geringe voorbereiding, welke was getroffen. De heer Vorrink, dié na een inleidend woord van den heer J. van den Abeele het woord verkreeg, merkte op, zich niet alleen bij het beantwooden te zullen houden van de reoe van den heer Mussert, doch ook iets als men was voor dè verkrijging vin Hét kiesrecht, waarvoor zoo fs gevochten. Wie beoordeelt de zedelijke wil en deskun digheid, waarover Mussert spreekt? Dat dcet hij zelf. Dat de minister-president het werkelijk hoofd van <Je regeering is, daai hebben wij niets op tegen, als hij dan maar gekozen wordt door den wil van het volk en als men hem, wanneer hij het niet naar den zin doet van dit volk, naar huis kan zenden De N. S B. wil de totale ctaat, waartegen in de dieper te zullen ingaan op de waarde van het tachtigjarige oorlog al werd getreden Een nat.-socialisme en van de democratie. De oorzaak van het fascisme is de stoffelijke nood, waardoor velen bang zijn geworden voor hun bestaan. Zij gaan zich nu bemoeien met de politiek, iets waarmee zij zich eerder nooit hebben ingelaten en dus volkomen on deskundig zijn. Het zou wel een verheugend verschijnsel zijn, als men dan maar niet begon met boeken schrijven, voor men het b. c. kende. De kwaal waaraan wij lijden is volgens het nat.-soc. het demo-liberale stelsel, waarvoor de corporatieve staat in de plaats moet komen. Hoe die corporatieve staat er uit zal zien, weet de heer Mussert zelf nog niet, verklaart hij. In het program wordt het met een tien tal regels afgemaakt. J Datgene wat de corporatieve staat niet zal staatsinrichting dus, welke '■eds vier eeuwen oud was en waarover het vonnis reeds toen is geveld. Spr. citeerde een artikel in een blad van de gelijkgeschakelde arbeidersorganisaties in Duitschland, waarin wordt geschreven, dat de leider altijd geluk heeft, dat er een is, die steeds voor ons denkt, voor ons han delt, en voor ons alle zorgen en moeite ge troost. Toen spr. dit las heeft hij zich ge schaamd over zijn medemenschen, die zich zoo konden vernederen. Spr. vroeg zich af, of men, om als leider van een volk op te treden, iets moest hebben gepresteerd, of er nog bekwaamheid noodig was, of dat men zichzelf tot deze functie kon proclameeren. De strijd van de N. S. B. gaat tegen de politieke partijen, zegt Mussert. Wie zijp de politieke partijen. Waaruit bestaan deze? Uit de tienduizenden van het Nederland sche volk. Hoe kunnen nu de politieke par tijen het Nederlandsche volk bestrijden? De oogen en ooren open heeft Mussert gezegd Dat is heel goed. Vooral voor de N. S. B.-ers, die hier door wel eens een beter politiek inzicht zouden kunnen krijgen. Beoordeelt maar eens, wat door de politie ke partijen is verkregen. De arbeider u niets meer de vertrapte. Mussert wil de po litieke partijen vermoorden en de menscheti laten leven, na ze eerst politiek onmondig te hebben gemaakt en inplaats van hersens, zaagsel in hun hoofd te hebben gedaan hierin ligt nu het verschil en de scheidings lijn van de N. S. B. en de andere partijen. Op dat punt stemmen de A R m Ad* S.D.A.P. overeen; dat zij voortspruiten uit de gedachte dat de mensch is de drager van een onsterfelijke ziel, waarvoor hij verantwoor ding schuldig is aan God, den Vader vol gens het woord van Jezus Christus, dat niet de een heersche en de ander verdrukt worde Het socialisme heeft van de slaaf mensch gemaakt. Wij kunnen op daden wijzen, in de Scandinavische landen bijvoorbeeld Wat ge- gebeurt daarentegen in Duitschland De Jodenvervolging is een feit, dat zal worden aangeteekend als het allervreeselijkste in de geschiedenis. Spr. gaf hierover eenige spre kende voorbeelden. Door over zulke misdaden te zwijgen, wordt men mede-schuldige. Adalbarto Smit zou zeggen, dat men niets anders te doen had. dan te slaan op de koppen van hen die slapen, totdat ze wakker worden, en woest. Een volk dat woest is verdedigt zich. Fas cisme is oorlog, werd door den spreker vastgesteld, waarbij hij op de tegenspraak wees in het program, waar gewezen wordt op de zorg voor beter oorlogsmateriaal voor de militairen, terwijl even verder gézegd wordt dat men meer hecht aan de levens der kameraden dan aan een gevulde buidel. Mussolini speelt met de wereldvrede. Hij wil slaven bevrijden, maar is de grootste 12) na&r het Engelsch van J. S. FLETCHER door mr. H. J- H. Al de nieuwste vindingen zijn in dat huis toegepast, al de modernste gemakken zijn er aangebracht. Van zolder tot kelder is geen kiertje te vinden, waarin zich stof zou kunnen opboopen. In iedere kamer is koud en warm stroomend water. Er zijn zooveel badkamers, dat ik ze voor de vuist weg niet kan tellen. Tot in de kleinste klei nigheden is alles op ons gemak ingericht. We hebben maar een vinger uit te steken, om overal en op ieder oogenblik van den dag een warmen, drogen handdoek tot on ze beschikking te vinden. In de heetste da ken van Julie zitten we geen dag zonder ijs. Onze tuinen zijn de beste van de heele streek; we hebben perziken en druiven uit onze broeikassen op Kerstmis en we leven midden tusschen de meest exotische bloe men. Hij heeft nooit opgehouden om verbe teringen, versieringen en verfraaiingen in dat buitengewoon begeerlijke familieverblijf aan te brengenook al wonen er op dit oogenblik slechts drie menschenhijzelf, ik en mijn goede tante Benia. Je zoudt zoo denken, dat iemand, die er zijn gezonde verstand nog op nahoudt, er met geen mo gelijkheid aan zou kunnen denken, om een zoo schitterend ingericht huis te verlaten En nu blijkt het, dat de eigenaar van dat huis reeds al dien tijd, dat hij zijn geld er zoo royaal aan besteedde, het oog heeft ge had op eer. met mos overgroeid, met klim op overwoekerd, bouwvallig oud krot in een ravijn, waar de zon maar drie uur per dag schijnt! Wat, vraag ik je,, wat is het ge heim van een zoo eigenaardig verlangen?*' ,,'n Gevoelskwestie! antwoordde Marga- ret. „Hm... misschien heb je wel gelijk!" gaf Louis toe. „Er schijnt, veronderstel ik, werkelijk nog wat van die snelverdwijnen- de eigenschapof ondeugdin de we reld overgebleven te zijn! Misschien is va der ook wel een beetje sentimenteel! Naar zijn handelsmanieren zou ik anders gezegd hebben, dat hij het heelemaal niet was maar ja, we bezitten nu eenmaal allen van die onbekende eigenschappen en die ko men zoo nu en dan aan het daglicht Maarjou vader? Hoe is die er, vraag ik me af, toe gekomen om Ryvedale Abbey te koopen?" „Eerzucht!" zei Margaret Mary „Aha! Dat is beter begrijpelijk! Wat verlangt hij.wat heeft hij er mee voor?" „Ik denk zoo, antwoordde Margaret na een poosje, „dat hij zich in het hoofd heeft Sehaald om een landedelman te worden it wat ik gisterenavond gehoord heb, maak ik op, dat hij van plan is de abdey grondig te laten restaureeren. Hij wil het geheel laten moderniseeren. Daarna trekken we er pas in. Enik heb zoo'n vaag idee, dat er uitzicht bestaat op een titel rid der of baron of zooiets Zulke eigenaardig heden moet je nu eenmaal weten te veront schuldigen.vooral in menschen, die bard hebben gewerkt". „En die toch kinderen gebleven zijn!" zei Louis. „Ja... jamaar er blijft toch één ding, dat je vader niet mee zal kun nen nemen naar dat gemoderniseerde huis endat ben jij!" Margaret Mary keerde zich naar hem toe en nam hem bedaard van het hoofd tot de voeten op. Louis keek haar op zijn beurt ook aaneven bedaard, als zij het hem deed. „Ik heb me al afgevraagd onder het loopen hierheenhoe wij dat moeten aanpakken", zei ze eindelijk. „Die ruzie schijnt ernstig te worden en ingrijpend ook!" „Jadat wordt een diepe kloof", zei Louis. „Te oordeelen naar wat ik vanmid dag op de club hoorde, en naar wat vader tegen me gezegd heeft sedert ik thuis ben, is het een afgrond, Margareten het zal lang duren, voordat die overbrugd is, als dat ooit gebeurt! We moeten de zaak onder de oogen zienjij en ik. Vader heeft me heel bedaard, maar meer dan dui delijk gezegd, dat hij nooit of niminer zijn toestemming zal geven tot een huwelijk met de dochter van zijn vijand nooit! En als hij zooiets zegt, nou dan meent hij het!" „En jij hebt geantwoord vroeg Margaret. „Dat wij elkaar ons woord al hadden gegeven en dat we heer en meester zijn over ons eigen leven!" „Enwat heeft hij daarop gezegd?" vroeg ze weer. „Precies wat je van een man van zijn leeftijd verwachten kunt", antwoordde Louis. „Dat hij veronderstelde, dat de jongelui tegenwoordig van meening waren, dat ze geen plichten tegenover hun ouders hadden. Ik heb toen mijn meening op dat Eunt gezegd. Die is gezond. De zelfzuchtig- eid der ouders is een ramp voor de kin deren. Ik zou tegen hem gezegd kunnen hebben, dat jij en ik op een bepaalde ma nier aan hem en jouw vader zouden kunnen bewijzen, dat wij de beste rol wilden spelen, die menschen maar spelen kunnen hier op de werelddien van vredestich ters. Maar daar zou hij toch niet naar ge luisterd hebben. Jouw vader al evenmin Maar, we kunnen voor hen beiden toch niets beters doen, dan als we en nog wel heel spoedig doen, wat ik zooeven opperde". „Zoo?" vroeg Margaret. „En dat dan wel?" „We moeten gaan trouwen dadelijk, antwoordde Louis John. de toestand blijft zooals hij nu is, zal nocfi mijn vader, noch de jouwe ooit toestemming geven. Daar zouden we jaren en jaren op kunnen wachten. En, wat nog het aller ergste is mijn vader heeft gezworen, dat hij zich op jouw vader wreken zou. Dat meent hijhij heeft het in het openbaai gezegden als hij eenmaal zooiets ge zegd heeft, dan zal hij hemel en aarde be wegen, om zijn zin te krijgen. Ik wil dat tegenhoudenhet is kinderachtig, dwaas en nergens goed voor. We kunnen iets doen om het hem te beletten. Als we eenmaal getrouwd zijn, dan oestaat er een band tusschen onze families, die niet meer voor bijgezien kan worden Die is er dan dit- bestaat! Ze kunnen doen, of ze het met we wat is en wel Zoolang ten... maar bestaan blijft hij! En met tertijd misschien veel eerder dan wt; vermoeden zullen de beide woedende menschen tot bezinning komen. Margaret Maryjij en ik hebben niets anders le doen en er zit voor ons niets anders op, dan te trouwen!" „Stilletjes? In het geheim??" vroeg Mat garet. „Dat is onze zaak. Van niemand, dan van ons op de eerste plaats!" antwoordde Louis „Wie heeft daar wat over te vertellen? Wi<j zal er zich bijzonder druk om maken Jouw vader zal neen zeggen; je moedei, met allen eerbied, heeft tegenover je vader geen eigen meening naar voren te brengen- Mijn moeder is dooden mijn vader heeft al neen gezegd! Beslist en met na druk. We staan ei voor als weeskinderen! Margaret verviel in een lang stilzwijgen en Louis keek haar eens aan en liet haar rustig nadenken. Hij gaf haar ruim vij» minutenen toen ging hij rechtop zitten en stopte zijn pijp. „Het is in elk geval bar gelukkig'be merkte hij opeens, „dat we met geld g''*"11 zorgen hebben Ik heb geen cent van d« erfenis van mijn grootvader opgemaa* We zullen in elk geval altijd genoeg hebben om van te leven, ook al verdien ik ge«" pond. MaarMet een maand of negen hen ik met mijn machine klaar en dan dan zaï het geld hij me binnenrollen, a het water van de Niagara. Dat staat al- een paal boven water, Magaret!" (Wordt vervolg'1* 12.20 Gr.pl. 1.30—2.20 Constantin- orkest. 6.20 Zang en piano. 6 50 en 7.35 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest en radiotooneel. 10.3011.20 Dans muziek. 484 M.: 12.20 Constantin orkest. 1.30-2.20 Gr.pl. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Gr.pl. 6 50 Ka mermuziek. 7.25 en 8.20 Gr.pi 8.50 Symph.-concert. 10.30-11.20 Gr.pl.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6