DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Internationale samenwerking. Middag- en avondvergadering van de Tweede Kamer. Qaqetiikscfi ^Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h, HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 292 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag II December 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Tweede Kamer Een vaak onverstaanbare rede van minister Gelissen. - Vrouwelijke be langstelling voor het luchtbescher- mingsontwerp. Beloften van prof. Gelissen. AVONDVERGADERING. De heer Sneevliet (r.s.) bestreed het heeren v«u de brandweer toch EERSTE KAMER. De Engelsch-Fransche voorstellen nog niet vastgesteld. VERKLARING VAN BALDWIN. 1 Wat vandaag de aandacht trekt URANT. S ENHAGE, 10 December. 1 was minister Gelissen moei lijk verstaanbaar, vanmiddag! Een lange rede over de meest verschillende on derwerpen las hij met groote snelheid voor. Hij gunde zich geen pauze, ale hij van het eene naar het andere onderwerp overging. En als hij feitelijke mededee- lingen deed, daalde menigmaal zijn stem ondertusschen zoozeer, dat de woorden aan het slot van oen zin, waar het op aan kwam, onverstaanbaar wer- den. Zijn speech 6Cheen een aaneen schakeling van nota's en het aanhooren was vermoeiend in hooge mate Enfin laat ons trachten, er iets uit te pikken. Hun. die ontevreden waren over ie splitsing- van het departement van Eco nomische Zaken in een departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en een van Landbouw en Visscherij, hield hij voor, dat één minister niet voor alles kan zorgen en dat ten siotte de politiek inzake belangrijke onderwerpen door het Kabinet in zijn geheel wordt vast gesteld. Met zijn ambtgenoot van Buitenland- sche Zaken, met de centrale commissie voor de statistiek en met andere in stanties pleegt hij overleg over de zoo dringend noodige verbetering der eco nomische voorlichting van onze bedrijfs takken, weikts al zoo lang bepleit is. Hij bevestigde nog een6. dat de orde ning, die hij voorstaat, geen crisismaat regel is, maar een duurzame organisatie van ons bedrijfsleven beoogt. Mr. Wen- delaar (lib.), die heden vóór den be windsman nog het woord voerde, be toogde, dat de staat zich moet richten op het welzijn niet van de georganiseerde producenten, maar van de ongeorgani seerde consumenten. De minister tracht te, hem tegemoet te komen, door te ver klaren, dat de wet op de verbindend verklaring van ondernemersovereen- komsten teve.is een wet is op de ouver- bindendverklaring ervan, zoodat over eenkomsten, voor het .algemeen belang schadelijk, nietig kunnen worden ver klaard. En anderen, die er naar verlan- gen, de wet toegepast te zien, poogde Z.Exc. te verblijden, door hun te ver- te.len, dat de voorwaarden, waarop over eenkomsten bindend kunnen worden verklaard, binnenkort zullen worden ge publiceerd en dat hij zooveel mogelijk spoed zal betrachten met het afhandelen van de regelingen, die aan zijn oordeel zullen worden onde *worpen. Tegenover den aandrang, om de con- tingenteeringen door verhooging van invoerrechten te vervangen, verklaarde de bewindsman met bijzonderen nadruk, dat wij z. i. de contingenteeringen de eerste jaren nog niet zullen kunnen mis sen. Voorts meent hij, dat wij voor be paalde artikelen alleen contingenteerin gen moeten gebruiken, voor andere een combinatie van contingenteering met verhoogd invoerrecht, en voor weer an dere alleen verhoogd invoerrecht. De minister beijverde zich verder, aan te toonen, dat hij voor den middenstand druk in de weer is. Het wetsontwerp be treffende de vestigingsei6Cben, welks in diening de regeering al eenige malen zeer aanstaande heeft genoemd, is, naar wij deze maal hoorden, „nagenoeg vol tooid". Met maatregelen tegen het ca deaustelsel zal de bewindsman evenwel de grootste voorzichtigheid in acht ne men, omdat zoovelen tegenwoordig hun brood verdienen in de industrie, waarin de cadeaux worden gemaakt. De moeilijkheden bij de uitvoering van de wet op de evenredige vrachtverdee- ling zijn aanleiding geworden, dat een commissie, waarin het schipperselement is vertegenwoordigd, de zaak onder zoekt. Z Exc. voelt ervoor, dat de schip pers zeiven regelingen zullen treffen, waardoor het voordeel van de vaste re laties aan alle schippers ten goede zal komen. Met de belanghebbenden bij een ver laging van de haven- en kadegelden van Amsterdam en Rotterdam pleegt de re geering overleg over een verlaging van ie gelden van gemeentewege. Zelve wil zij niet de kosten dragen. De heeren Lovink (c.h.) en Smeenk (a.r.) keurden af, dat er voor 193o 43.000 en voor 1936 150.000 wordt aangevraagd voor personeelsuitbreiding van het departement, maar de minister spande zich in om duidelijk te maken, dat dit niet meer dan den normalen groei der werkzaamheden betreft. De heeren Van den Tempel (s.d.) en Stumpel (r.k.) hebben een goede uitvoe ring bepleit van de regeling van voor- schotverleening aan kleine middenstan ders, die niet kunnen voldoen aan de voorwaarden, welke de middenstands bank verplicht is te stellen, en die nu geholpen zullen worden door borgstel lingsfondsen, waarbij het Rijk zich voor veertig percent garant zal stellen. Mi nister Gelissen beloofde, dat de regeling in socialen geest zal worden uitgevoerd. De Kamer heeft de Ingrooting zonder stemming aangenomen met aanteeke- ning, dat de heeren Sneevliet (r.s.) en Wijnkoop (c.p.) tegen waren. Op de tribunes zaten vele vrouwen, uit verschillende plaatsen des lands geko men om het debat over het wetsontwerp betreffende de luchtbescherming bij te wo.ien. waartegen zij, naar v-erk'aard werd. gewetensbezwaren gevoelen. Zij hadden er vast op gerakend, dat dit wetsontwerp nedenmiddag aan de orde zou komen, maar voorzitter Ruys de Beerenbrouck schorste a om kwart voor vijf c1 vergadering tot des avonds. Bij den aanvang der vergadering zou de Kamer hebben gestemd over een motie-Drees (s.d.) ten gunste van bouvv van g^edkoope woningm en van ïnstel- n., van huurcommissi-s. Maar de heer Drees trok zijn motie in. omdat minister Slin^enberg had beloofd, dat de memo rie van antwoord inzake het wetsont werp op de vaste lasten daaromtrent één en ander bevatten zal. Vermoedelijk vreesde hij, dat verwerping van zijn mo tie een indruk zou maken, welken hijzelf allerminst wenschte. Tn de avondvergadering is het wets ontwerp, maatregelen tot bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen bevattende, aan de orde gekomen. De vele vrouwen waren weder op de tri du it es OD DOSt. Ds Van der Heide (s.d.), die er op wees, dat het wetsontwerp de burgerlij ke diensten actief maakt ten bate van genoemde bescherming, verklaarde wei, dat de bereikbare afweer maatregel en gebrekkig zijn, maar kon met opzet en werking van het ontwerp wel meegaan. De heer Tilanus (ch.) bestreed de in gekomen adressen tegen het wetsont werp speciaal dat van den Vrouwen- Vredèsbond. Toen hij zeide, dat er ge lukkig nog meer vrouwen in ons land Sn dan de 6400 onderteekenaarsters, werd op de tribune hoonend gelachen. Voorts begreep de heer Tilanus niet, hoe deze wet tot gewetensconflicten zou lairion eeliik in een adres der wordt betoogd, dat geschieden zal. Weekeiijkheid, sen- timendaUtoit en gebrek <u» heidsbesef constateerde de heer Tilanus bij de adressanten. verklaarde De heer Kooiman (v.d.) verKiaarue, dat zijn fractie voor het wetsontwerp stemt maar dat met gewetensbezwaren «kening moet worden gebonden Daarentegen bleek de heer Van Hou ten (c.cL) ernstige bezwaren tegen het wetsontwerp te voelen, omdat het z. de oorlogsgedachte levendig houdt en tegen luchtaanvallen weinig te beginnen zou zijn. Hij meende, dat het beter ware, de bevolking in tijd van gevaar van de steden naar het platteland te brengen. T^veranciers van gasmaskers verdienen ïïïïïrtsS. aldus do hoor Van Houten. Od de tribunes klonken zachte kreten van instemming, dio ooortittor Vhogen tot stilte deden manen. S nlot hanvorw ijton dat zij hot brand- gevaar zou vergrooten. De heer Wijnkoop (c.p.) stemde met het wetsontwerp in, al klaagde hij, dat er een militaristische propaganda voor was gevoerd. Minister De Wilde echter stelde juist in het licht, dat de leiding bij de uitvoering der maatregelen in burgerlijke handen zal zijn en niet van militairen. Op de vraag de6 heeren Wijn koop, wat voor arme menschen zal wor den gedaan, antwoordde Z. Exc., dat een rijk man een kelder voor zichzelf kan bouwen, maar dat deze wet de groote massa zal beschermen. De minister herinnerde er aan, dat door de wet de gemeenten zullen worden verdeeld in drie gevarenklassen. Tot de eerste klasse zullen gemeenten behooren, waar regeeringsgebouwen e.d. gevestigd zijn. Tot de tweede gemeenten, die door haar eigen ligging gevaarlijk zijn. En tot de derde alle andere gemeenten. Wat gedaan moet worden voor alle ge meenten, dus het minimum, dat geldt voor de derde, minst gevaarlijke, klasse, zullen de gemeenten zei ven betalen. De onkosten tegen de grootere gevaren, die de gemeenten loopen, tot de gevaarlijke klassen behoorende, komen voor reke ning van het Rijk. Jegens den heer Snee vliet merkte Z.Exc. op, dat aan de be volking geleerd zal worden, hoe zich in eigen huis te kunnen beschermen, maar dat de menschen, die op straat loopen tijdens een bombardement, in kelders moeten worden ondergebracht. De be windsman begreep niet, hoe menschen gewetensbezwaren kunnen hebben tegen verplichte medewerking aan maatrege len tot luchtbescherming. Blijkt het ech ter duidelijk, aldus Z. Exc., dat er zulke menschen zijn, dan moeten wij op eeni- gerlei wijze hierin voorzien. Maar de minister merkte op, dat men tegenover gewetensbezwaren voorzichtig moet zijn. Hij had een rijk man gekend, die een prachtig huis had, maar er gewetensbe zwaar tegen had om het te verzekeren, maar die heel blij was, dat zijn vrouw er geen gewetensbezwaar tegen had! De heer Van Houten had gezegd, dat de maatregelen ten hoogste de gevolgen van een bombardement wat zouden kunnen verzachten. Doch de minister merkte op, dat dit al heel wat is, en dat, als er door de maatregelen maar tien menschenlevens gespaard worden, die maatregelen niet achterwege mogen blven. Mevrouw BakkerNort (v. d.) verklaar de bij de artikelsgewijze behandeling, dat de minister ernstig gewetensbezwaarden most ontheffen van den plicht tot mede werking. Zijzelve had geen gewetensbe zwaren, maar zeide, dat diie van anderen moeten worden ontzien. Z. Exc. ant woordde, dat verstandige burgemeesters er wel rekening mee zullen houden. Over het wetsontwerp wordt morgen gestemd. DEN HAAG, 10 December. De Eerste Kamer heoft met 24 van de 46 uitgebrachte stemmen mr. J. van Andel benoemd tot commies-griffier, in de plaats van mr. De Block, die griffier is geworden. In antwoord op de vraag van den leider der Labour-oppositie in het Lager huis, majoor Attlee, omtrent den inhoud der voorstellen tot regeling van het Italiaansch-Abessinische conflict, ver klaarde Baldwin, dat de onderhandelin gen tusschen de Britscde en Fransche regeering over deze voorstellen nog steeds voortduren, zoodat tot nog toe geen voorstellen aan Italië of Abessinië zijn gedaan. Hij achtte het daarom voor barig, thans reeds een verklaring over den inhoud der voorstellen af te leggen Attlee vroeg daarop, of de voorstellen, zooals de Britsche minister van buitenland- sche zaken Sir Samuel Hoare ze had goedge keurd, overeenkwamen met de mededeelingen, die daaromtrent in de Engelsche en in de buitenlandsche pers waren gepubliceerd. Baldwin antwoordde, dat hij de persbe richten niet zelf had onderzocht en dat hij het ten zeerste betreurde, dat er, waarschijnlijk in Frankrijk, iets was doorgelekt, waardoor de indiscreties in de pers mogelijk waren, die een delicate aangelegenheid nog zeer v.el moeilijker en delicater hadden gemaakt. Hij meende echter te kunnen zeggen, dat er tus schen de publicaties en den werkelijken in houd der voorstellen groote verschillen op be langrijke punten bestaan. Op het verzoek van Attlee, om het Lagerhuis mededeelingen te doen, nu het gevaar bestond, dat er nog meer bijzonderheden zouden uitlekken, wilde Bald win niet ingaan. Hij zegde echter toe, hel Parlement volledig in te lichten op het oogenblik, dat definitieve overeenstemming bereikt was en de voorstellen aan de betrok ken partijen waren overhandigd. Op de vragen van den afgevaardigde Sinclair antwoordde Baldwin, dat hij het als vanzelfsprekend beschouwde, dat de voorstel len slechts aanvaard konden worden indien de drie betrokken partijen, n.1. de Volken bond, Italië en Abessinië er alle accoord mee gingen. Eden pleegt overleg met de ver tegenwoordigers der Dominions. Van wei-ingelichte zijde wordt vernomen, dat de kabinetsbesprekingen over de vredes plannen van Laval een zoo ernstig stadilirn hebben bereikt, dat men de Dominions bij de beraad-slagingen heeft betrokken. De Hoogt Commissarissen van Australië, Zuid-Afrika, Canada en Nieuw-Zeeland hadden in den loop van gistermiddag op het Foreign Office een onderhoud met Eden over de genoemde voorstellen. Clerk en Vansittart bij Laval. De onderhandelingen tusschen Frankrijk en Engeland zijn gisterenmiddag voortgezet. Te half vijf ontving minister-president Lava! den Britschen ambassadeur te Parijs, Sir George Clerk, en den onderstaatssecretaris van het Foreign Office Sir Robert Vansittart voor een bespreking, die 40 minuten duurde. Zij deden Laval mededeeling van de meening van het Britsche kabinet over de plannen, waarvan zij uit Londen telefonisch op de hoogte waren gesteld. Bij het verlaten van de Quai d'Orsay ver klaarde Vansittart, dat hij optimistisch ge stemd was en niet geloofde, dat verdere be sprekingen met de Franschen minister-presi dent noodig zou zijn. Hij stond op het stand punt, dat men practisch overeenstemming had bereikt. Laval heeft medegedeeld, dat hij heden avond uit Parijs naar Genève zal vertrekken Overeenstemming tusschen Parijs en Londen? Gisteravond werd in wel-ingelichte krin gen te Londen bevestigd, dat inzake de be middelingsvoorstellen in het Italiaansch- Abessinische conflict volledige overeenstem ming tusschen de Fransche en Engelsche regeering zou zijn bereikt. Voorstellen te Rome en Addis Abeba overhandigd? In aansluiting op het onderhoud tusschen Laval en den Britschen ambassadeur Clerk en den onderstaatssecretaris Vansittart wordt bekend, dat de tekst van de Zondag door Laval en Hoare uitgewerkte bemiddelings voorstellen in den loop van den nacht te Rome en te Addis Abeba zouden worden overhandigd aan de beide betrokken regee ringen. Een verklaring van Eden in het Lagerhuis. Hoewel Baldwin verklaard had, dat op het oogenblik geen bijzonderheden kunnen worden medegedeeld aangaande de bemidde lingsbesprekingen, die worden gevoerd, heeft Labour in het Lagerhuis opnieuw aangedron gen op het houden van een debat over het Oostafrikaansche conflict. Tenslotte heeft Eden, de minister voor Volkenbondsaangelegenheden, het woord genomen. Hij zeide onder meer, dat eenige niet onbelangrijke misverstanden bestonden ten aanzien der besprekingen te Parijs In dien de grondslag voor eventueele onderhan delingen, die te Parijs is uitgewerkt, zou worden aanvaard door de instanties, die in de eerste plaats belang bij de kwestie hebben, dan zou dit nog slechts de eerste stap op den weg naar overeenstemming zijn. De voornaamste beginselen, waarop de bemiddelingsvoorstellen steunen, zijn de volgende: 1. Een gebiedsruil, die beiden partijen zekere voordeelen biedt; 2. Volkenbondssteun voor Abessinië ter bevordering van de ontwikkeling in sociaal, economisch en administratief opzicht; Internationale samenwerking; een verklaring van Baldwin; nog geen Fransch-Engeleche voorstellen. (Dag. Overzicht). Russische spionnage tn Zuid- Slavië. (Buitenland). Noodweer in Griekenland en bij de Belgische kust. (Buitenland). Bomaanval op Adidis Abeba? Be volking verkeert in paniekstem ming. (Buitenland.) Haagsche sigarenwinkel uitge brand. (Binnenland.) Belgisch verkeersvliegtuig in En geland verongelukt. Alle elf inzit tenden gedood. (Luchtvaart). Algemeen verslag en memorie van toelichting over de gemeente- begrooting 1936. (Stad.) A. Wijn, oud-hoofd eener open bare lagere school, overleden. (Stad.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) 3. Bijzondere faciliteiten voor Ita- liaansche kolonisten en Italiaansche ondernemingen, juist in verband met de economische ontwikkeling. Eden besprak verder de verschillende pers berichten over den stand van zaken en zeide. dat sommige daarvan op belangrijke punten onnauwkeurig zijn en andere vol tegenspraak zijn. Een onmiddellijke publicatie kan eerst worden overgegaan, wanneer de bevoegde Volkenbondsorganen de voorstellen hebben overwogen en een besluit hebben genomen. Tenslotte verklaarde Eden: „De voorstel len van Parijs vormen niet het standpunt der Britsche of Fransche regeering. Zij zijn veeleer een initiatief, dat de partijen in staat wil stellen, bijeen te komen. Dat is het eenige doel der voorstellen". Eden zeide, dat hij zich Woensdag naar Genève zou begeven, omdat de politiek der Britsche regeering blijft steu nen op het lidmaatschap van den Volken bond. DE UITREIKING VAN DE NOBEL-PR1JZEN. In tegenwoordigheid van Koning Gustaaf II en andere leden van het Zweedsche Ko ningshuis zijn gister in de groote zaal van het nieuwe concertgebouw te Stockholm op plechtige wijze de dit jaar toegekende No- bedprijzen uitgereikt. De plechtigheid werd geopend met een rede van den voorzitter der Nobelprijs-Stichting Hammerskjoeld, waarna de Koning met de gebruikelijke ce- renomie de prijzen, bestaande uit 'n oorkon de, uitreikte. De prijs voor natuurkunde werd overhandigd aan den Engelschen win naar prof. H. Chadwick, de prijs voor schei kunde aan het Fransche echtpaar Joliot-Cu- rie, schoonzoon en dochter van het beroem de echtpaar Curie, en de prijs voor physio- logie en medicijnen aan den Duitschen hoogleeraar uit Freiburg prof. Hans Spe- mann. Gisteravond werd in de gouden zaal van het raadhuis van Stockholm een groot ban ket gehouden, dat den Nobelprijswinnaars werd aangeboden en waaraan ruim 200 genoodigden deelnamen. Ter gelegenheid van de uitreiking der Nobelprijzen is te Stockholm een stand beeld van den stichter, Alfred Nobel, ont huld. DE NAZI'S EN DE ROOMSCH- KATHOLIEKEN. De „Times" meldt uit Berlijn, dat na de arrestatie van den R.K. vicaris-generaal van Wüursburg die vicares-generaal van Passau en Regensburg eveneens zijn arresteerd in verband met de inbeslagneming van de ar chieven van den R.K. Inlichtingendienst van dr. Bannasch. De zaak tegen dr. Bannasch, is volgens de laatste berichten uit gezaghebbende kringen gebaseerd op de beweerde insluiting van vertrouwelijke circulaires, welke door de po litie en andere autoriteiten in verschillende deelen van het land waren uitgegeven, in de rondschrijvens van de inlichtingendienst. Het schijnt, dat de arrestaties verband- hóuden met pogingen, na te gaan hoe deze vertrouwelijke circulaires bekend zijn ge worden. Het verluidt, nadat mgr. Bortram, de kar dinaal-aartsbisschop van Breslau en voor zitter van de bisschoppenconferentie van Fulda, zijn recente besprekingen met den bisschop van Berlijn den pauselijken nuntius te Berlijn had beëindigd, hij officieel heeft ge protesteerd, zoowel bij rijkskanselier Hitier, zoowel als bij den minister voor kerkelijke aangelegenheden Kerrl,

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1