$u&ticatie& £aatste betichten fcouinciaat 7tieuws BERGEN Jngeieaden Stukken ïPcheepsUidiHQen Spoct Rondom het wereldkampioenschap. EEN GENIALE AAP. ZITTING TWEEDE KAMER. Voortzetting onderwijsbegrooting. A.N W.B.-avond in „De rus tende jager". BEVERWIJK EGMOND BINNEN SCHAGEN Nieuw raadslid. HARENKARSPEL V. V. V. CONTRA OPVOERING REVUE. PROMOTIE A. IJ. VAN DER MEULEN. DE PLAATSELIJKE WEDSTRIJD. V.V V. II WINT VAN HEEMSTEDE II. Hoe onberekenbaar is het wonderlijk schaakspel, en Hoe onberekenbaar is de mensch DRANKWET. (Staatsblad 1931, nr. 476). Ingekomen is een verzoek van de N.V Alkmaarsche Exportveiling van Land- en Tuinbouwproducten, alhier, om een verlof B. verlof voor dei verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Helderscheweg nr. 14. Binnen twee weken na dagteekening dezer kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van dit verlof indienen. Alkmaar, 12 December 1935. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KÖELMA, secretaris. (Ongecorrigeerd) SECRETARIE-AMBTENAAR VEROORZAAKTE DOOD DOOR SCHULD. 4 maanden gevangenisstraf. J. v. D., ambtenaar ter secretarie van Blijham, woninde te Oude-Pekela werd he den door het gerechtshof van Leeuwarden veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf en één jaar ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen wegens het veroorzaken van dood door schuld. Ver dachte had onder Zuidbroek met een door hem bestuurde auto een wielrijder aangere den, die zoo ernstig werd gewond, dat hij is overleden. De rechter te Londen heeft bepaald, dat een aap uit een circus, die dronken was ge voerd en in dezen toestand het publiek had gebeten, zou moeten worden geoood. De eigenaar maakte hiertegen bezwaar en voerde aan, dat deze aap een bijzonder exem plaar is en in staat is met krijt op een zwart bord zijn naam en adres te schrijven. Aan dit bericht wordt niet toegevoegd of de rechter den aap aan een examen heeft onderworpen. Hedenmiddag vergaderde de Tweede Kamer. Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van het departement van onder wijs, K. en W. voor 1936 en 't onderwijs- bezuinigings-ontwerp. Minister Slotemaker de Bruine bespreekt de toepassing van artikel 185 der gemeen tewet inzake vernietiging van raadsbeslui ten tot stichting van nieuwe bijzondere scholen. Naar aanleiding van een advies van den raad van State zal spr. de zaak nader moe ten bezien. De overheid moet zich ten aan zien van het bewaarschoolonderwijs onthou den, nu er van particuliere zijde belangstel ling voor bestaat. Spr. verdedigt o.m. de subsidie aan de wereldjamboree. Steeds wordt naar bezuinigingsmogelijkheden ge zocht, doch het is niet gemakkelijk nog iets nieuws te vinden. Aan de pacificatie op on derwijsgebied wordt niet geraakt. De uitslag van de door notaris G. A. Verkade gehouden veiling bij opbod van een villa met zomerhuis en tuin aan den Loudelsweg, hoek Geestweg, is, dat het perceel in bod staat op 2060.—, terwijl de afslag zal plaats hebben op Woens dag 18 December a.s., des morgens om 10 uur (aanvang 11 uur) in café Hil- brand te Bergen. Uitgaande van den Kon. Ned. Toeristen bond A.N.W.B., was gisteravond in „De rustende jager" alhier een zoogenaamde bondsavond belegd, waarvoor helaas niet die belangstelling was, welke hij verdiende. Een zestigtal personen waren aanwezig, toen de heer J. L e y e n, als consul van den A.N.W.B., met een enkel woord allen harte lijk welkom heette. De loco-burgemeester, de heer J. Mac- D o n a 1 d, was bereid gevonden een openingswoord uit te spreken. Spr. vroeg zich af, of de A.N.W.B. wel een aanbeveling noodig had In 't kort schetste spr. hoe hij ertoe gekomen was een lidmaatschap voor het leven te nemen. Toen spr. in 1913 uit Indië terugkeerde, had hij een gevoel van klaploopen niet van zich kunnen afzetten en daarom was bovengemeld besluit genomen Hierna hield de ambtenaar van den A. N. W. B„ de heer H. P. Kanters, een zeer vlotte en boeiende lezing over het werk van den A.N.W.B. Spr. wees erop, hoe velen door tijdsomstandigheden gedwongen waren voor hun lidmaatschap te bedanken. Doch ook anderen, die daardoor niet getroffen zijn, bedankten eveneens omdat 't nu een maal „mode" werd te bedanken voor aller lei nuttige instellingen. Hiertegen protesteert de A. N. W. B. en een der middelen daartoe is deze avond. Spr. ging dan na, hoe de A.N.W.B. ontstaan is en hoe in den loop der jaren de bondsbelan- gen volksbelangen zijn geworden. De A. N. W. B. immers draagt zorg voor de geheele meubileering langs den weg: 3816 weg wijzers, 383 richtingwijzers. 654 waarschu wingsborden en honderden zoogen. padde stoelen, al dit materiaal is door den A. N. W. B. geplaatst en bekostigd. Is 't dan niet van een ieder, die daar ge bruik van maakt, aldus spr., de moreele plicht, om lid te worden van dezen bond? Denken we dan nog aan de vele tollen, welke verdwenen zijn, aan de reisinlichtingen, het handboek en zooveel tientallen dingen meer. allemaal werkzaamheden, welke eigenlijk door de overheid ter hand genomen hadden moeten worden, dan zal er toch wel niemand zijn, die den A.N.W.B. niet zal zien als 'n onmisbare schakel in ons land. Steunt daar om dit mooie werk. Spr. vroeg speciale aan dacht voor het mettertijd te bouwen museum van historische en hedendaagsche vervoer middelen, waarna gelegenheid bestond de tentoonstelling te bezichtigen. Hier was alles aanwezig, wat de A.N.W.B. zooal uitgeeft en tot stand brengt en geruimen tijd ver poosden de bezoekers op deze interessante expositie. Na de pauze werd de bondsfilm „Als een rots in de branding der tijden" vertoond. De gaslevering aan Heemskerk. Ged. Staten van Noordholland hebben gis termiddag in een openbare vergadering een geschil behandeld, dat betrekking had op de gaslevering van Beverwijk aan Heemskerk. In 1927 hebben de beide gemeentebesturen een overeenkomst gesloten inzake deze gas levering. In het contract was o.a. bepaald, dat de eventueel door Beverwijk te maken winst met Heemskerk gedeeld zou worden. Verleden jaar hebben de gemeenteraden van Beverwijk en Heemskerk echter besloten, dit contract te wijzigen. Bepaald werd, dal het aandeel van Heemskerk in de winst be perkt zou blijven tot de winst, welke eventueel op de gaslevering in Heemskerk werd ge maakt. Tegen deze redactiewijziging had de bur gemeester van Heemskerk, de heer W. Vreug de, bezwaar en hij verzocht aan Ged. Staten de betreffende raadsbesluiten niet goed te keuren. Bij de behandeling van deze zaak voor Ged. Staten gaf de voorzitter, jhr. mr dr. A. Röell, een overzicht van de voorgeschiedenis. Hieruit bleek, dat de beide wethouders van Heemskerk zich op een ander standpunt stel den dan de burgemeester. Naar aanleiding hiervan was een arbitrale uitspraak uitgelokt, waarbij Heemskerk ten aanzien van de winstverdeeling in het gelijk werd gesteld op grond van het contract var 1927. Tevens werd vastgesteld, dat Beverwijk de uit dit contract voortvloeiende verplichtin gen nimmer was nagekomen Na deze uitspraak hebben de beide wethou ders van Heemskerk overleg geoleegd met B. en W. van Beverwijk, omdat zij een minne lijke regeling prefereerden. Het resultaat wa6, dat de beide gemeenteraadsleden een redactiewijziging van het contract goedkeur den. De burgemeester van Heemskerk lichtte in de openbare zitting zijn standpunt nader toe. Wethouder Duivenvoorde van Heemskerk verklaarde zijn houding door het feit, dat Heemskerk, al werd het is het gelijk gesteld, toch geen voordeel daarvan zou hebben, daar de gemeente noodlijdend is Wethouder J. Henneman van Heemskerk noemde het contract van 1927 immoreel. De burgemeester van Beverwijk, mr. H. J. J. Scholtens, merkte op. dat het uitgangspunt steeds is geweest een lage gasprijs. Men heeft dan ook bereikt, dat de gasprijs in beide gemeenten de laagte is in geheel Noordhol land. Beverwijk lijdt thans verlies op de exploi tatie-Heemskerk. Bovendien heeft Beverwijk het recht prijs gegeven om in Heemskerk de tarieven te verhoogen. De voorzitter zei. dat de arbiters Beverwijk in het ongeluk hebben gesteld Men heeft echter een nieuwe regeling gemaakt en deze van terugwerkende kracht tot 1927 ver klaard. Beide gemeenten hebben dus de arbi trale uitspraak volkomen genegeerd. Ged. Staten zullen hun beslissing nader bekend maken. Wit-Gele Kruis. Nadat reeds verscheidene malen was vergaderd is men thans in een gecombineer de vergadering van het hoofdbestuur, de af- deeling Heiloo Wit-Gele Kruis en de beide afdeelingen wijkverpleging van de Parochie Rinnegora en Egmond aan den Hoef tot overeenstemming gekomen aan te sluiten bij het Wit-Gele Kruis Heiloo. Dit beteekent een belangrijke verbetering voor de aangeslotenen bij de wijkverple ging, daar zich alhier nu een vaste wijk verpleegster zal vestigen en bovendien de contributie kan verlaagd worden. Voorts zullen de aangeslotenen ook zoo- noodig gebruik mogen maken van de goede ren, die de afdeeling Heiloo voor de wijk verpleging reeds beschikbaar heeft. Arbeidsbemiddeling. Het bestuur van den IandarbeidersbonJ zond aan den burgemeester het verzoek den heer A. Wittebrood van zijn functie als lid van de commissie der arbeidersbemiddeling te ontheffen en in diens plaats te benoemen den heer P. C. M. Simons, raadslid Naar wij vernemen zal hiertegen geen bezwaar bestaan. Politie. Tegen W. B. alhier werd proces-ver baal opgemaakt als verdacht van diefstal, gepleegd in het voorjaar van dit jaar, van een vat Shell-olie. De heer J. Speur, lid van den gemeen teraad voor de s. d. a p., heeft voor het lid maatschap dier partij alsmede als raadslid bedankt in verband met het bekende roye ment van mr. J. E. W. Duys. De heer W. Dekker heeft van de directie der Nederl. Spoorwegen bericht ontvangen dat hij de functie van raads lid mag vervullen. Tot hoofdingeland van den polder Koe tenburg is benoemd de heer L. Doeker, al hier. HEILOO (November). Geboren: Horst Walter, z. van R de Beurs en R. Flechtmann. Adrianus Willi- brodus, z. van P. Winnips en A H Laan. Jan, z. van G. Keuning en A. C Schilder. Anna Catharina Theresia d van P. Bijns- dorp en G. Schilder Nicolaas, z. van K. Groen en M. J. J. Esser. Sietske Nelly, d. van H. Ie Mair en J. van der Weg. Jo- hanna Maria, d. van T. Sengers en C. A. Levering. Maartje, d. van G K. Bakker en J. Venema. Wilhelmus Hendrikus, z. van P. van Rijn en J. M. Sohillemans. Ellen, d. van J. J. van Lienen en G. Ooij- kaas. Marianne, d. van O. J M. Souwer- bren en M. Visser. Ondertrouwd: W. C. van Schooten en M. de Jong. S. Hottentot en B. Schuite maker. Getrouwd: P. Sombroek en A. M. Wessel. D. Koomen en M J A. Otterloo. W. G van Schooten en M de Jong. Overleden: C. Westerveld, 61 jaar. G. Niesbeek, weduwe van P. Kok, 81 jaar. P. Alleman. 81 jaar. J. Nieuwenhuis, 66 jaar. P. Mors, 37 jaar. A. Hurk- mans, 62 jaar. J. Eeken, weduwe van G Out, 72 jaar. Geachte Heer Redacteur, Naar aanleiding van het door Uw correspondent te Heiloo vermelde, be treffende de houding van eenigé ex- bestuursleden der V. V. V. ten opzichte van een op te voeren revue, verzoekt or.dergeteekende het volgende wel te willen opnemen, waarvoor hij U beleefd dank brengt. In het bewuste stukje (Alkm. Cour. d.d. 9-12-1935) staat dat „het aftreden van eenige bestuursleden geforceerd was door het optreden van eenige V. V. V. leden". M. i. ware het juister geweest te ver melden dat „het aftreden van eenige bestuursleden het gevolg was van het optreden van één der ex-bestuursleden!" en indien er sprake was van forceeren, men vóór de pogingen welke werden ge daan om een onjuiste begrooting aange nomen te zien, geforceerd zou moe ten plaatsen. Behoeft het bovendien verwondering dat een deel der leden in oppositie komt, wanneer zij gedurende 2 avonden uit de besprekingen kunnen opmaken, dat eenige bestuursleden elkander moedwillig niet begrijpen over een kwestie, die zooals op een derden avond blijkt, in minder dan een uur kon wor den opgelost? Begrijpelijk is dan toch dat men voelt dat de verstandhouding der be stuursleden allesbehalve goed is, en men meent goed te doen andere be stuursleden te kiezen. Dat eenige ex-bestuursleden daarna zich spoedig tegen de V. V. V. keeren door hunne medewerking te weigeren aan een revue, waarvan het batig saldo aan de kas der V. V. V. ten goede zou komen, is een duidelijk bewijs dat hun liefde voor de V. V. V. al tamelijk ge luwd was. en „het warme hart" dat zij de V. V. V. zouden hebben toegedra gen, al zeer snel aan temperatuurswis seling onderhevig is. Het mag dan te betreuren zijn dat de kas der V. V. Vr. er door de houding der bewuste heeren niet beter op wordt, in 't belang der V. V. V. is zeker een be stuur dat V. V. V. belang stelt boven „eigen ik". C. VAN MARLE. Heiloo J 240. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND" Johan van Oldenbarnevelt, uitreis, van IJmuiden 11 December. Poelau Bras, thuisreis, van Hamburg 11 December. Saleier, thuisreis, te Barcelona 11 De cember. Johan de Witt, thuisreis, van Genua 11 December. Enggano, thuisreis, te Suez 11 December. K. N. S. M. Agamemnon 11 December O. Finisterre gep- Aurora 12 December 17.00 te IJmuiden verwacht. Baarn 11 December van Amsterdam naar Curacao. Calypso 12 December te Hamburg. Ceres 11 December te Amsterdam. Colombia 11 December te Barbados Costa Rica 11 December van Amsterdam naar Hamburg. Deucalion 11 December van Cadiz naar Ceute. Euterpe 11 December te Bordeaux. Juno 11 December te Malaga. Merope 11 December van Amsterdam naar Kopenhagen. Oberon 11 December van Hamburg naar Amsterdam. Crestes 11 December van Constanta naar Instanbul. Orpneus 11 December van Santander naar Musel. Poseidon 11 December van Jaffa. Rhea 11 December te Catania Telamon 11 December te Burriana. Voetbal. Het was gistermiddag niet een overvclie tribune, doen wel de goed gevulde aula van de Gemeentelijke Universiteit van Amster dam. waar de oud-internationale keeper van het Nederlaudsche elftal, thans arts te Am sterdam, niet zijn doel, maar zijn proef schrift „Over het Foramen van Magendic" verdedigde. Om vier uur traden achter den pedel van Pooimeren de volgende hoogleeraren de zaal binnen. Prof. P. Kuitinga, prof. G. P. C. Zeeman, prof. C. U. Ariëns Kappers, de pro motor van Van der Meulen, prof. B. Brou wer, prof. Cornelia G. de Lange, prof. A H M. J. van Roof, prof. P. van der Wielen en prof. J. J. van Loghem. 1 let was allereerst prof. B Brouwer, die zijn wetenschappelijke schoten op het doel van Van der Meulen loste. Nadat de doctorandus gerepliceerd had, opponeerde nog prof. C. O. de Lange. r Hierop verwijderde de Faculteit der ge neeskunde zich eenige momenten om daarna den doctorandus tot doctor in de Geneeskun de te verklaren. Prof. Ariëns Kappers was de eerste, die den jongen doctor hiermede gelukwenschte Onder de vele aanwezigen, die dr. A. IJ- van der Meulen complimenteerden, merkten we nog de schaakmeesters Euwe en Panne- koek op. Paranymphen van den doctorandus waren de heeren dr. Melchior en Von dem Borne. Wielrennen. De Alkmaarsche wielerclubs Alcmaria en Victrix zullen elkaar Zaterdagavond ont moeten in een vreedzamen maar vinnigen strijd op de hometrainers. Het gevecht wordt geleverd in het hotel Brittanje in de Wilhelminalaan en waar beide vereeni- gingen haar sterkste ploegen afvaardigen, zal er een spannende strijd komen. Voor Alcmaria komen o.a. uit: Stehr, Derksen, Mulder en Bouman en voor het bezoekende Victrix o.m.: Metz, Groot, Pronk en Zandvoort. Sc h a k e n. Voor de competitie van den Noordholland- schen schaakbond speelde V. V. V. 2 alhier tegen Heemstede 2 voor de reserve 2e klasse. De uitslag was: B. Veltman—G. A. Wesselinger 0—1 P. Hartog—H. C. Luiting Yt—Y» J. de Groot—B. Schüster 0—1 „Ik zal vanavond niet kunnen komen kegelen. Mijn vrouw is aan die sanctie- malligheid gaan meedoen; ze wil mijn broek niet geven.(Humorist). r \Y7 F Vn1L-prfc n F. Helder—W. F. Volkerts H. Booy—J. C. Luiting L. Lips—v d. Lint H. Vlug—Fiegen K. Munting—w. Kuiken D. Kruimel—v. d. Velden G. S. Groenewoud—H. Evers 0-1 01 1-0 1-0 1-0 0-1 1-0 V. S. V. 2—Heemstede 2 5K—4j$ Laat ons bij voortduring ootmoedig zijn en wat meer leeren uit het machtig spel der schaakfiguren, dan de kennis alleen van lumineuze varianten Aanvankelijk wisten wij het niet, maar nu na maanden inteneief mee leven kunnen we niet meer ontkomen aan de obcessie: Alle dingen in het Leven ie schaakspel. Wilt gij 'n bewijs? Neem een van de meest enerveerende gebeurtenissen van het oogenblik: Het Italiaansch-Abessiniech conflict! Reeds de oorlog op zichzelf ie een bitter- ernstige schaakmatch met ter weerszij den Koningen, Raadsheereri, Torene en 'n. menigte van vooruitgeschoven pion nen. De huidige oorlog maakt geen uit zondering. Er wordt gespeeld met wit en met zwart en het schaakbord is de hoogvlakte van Ethyopië. Het is zelfs niet een enkelvoudige partij, maar 'n soort simult&an-seance. Want Signore Mussolini speelt gelijk tijdig 'n spel met den Volkenbond. Op dit bord is Engeland het machtige Dame-stuk. En het is volstrekt geen oorlog, zelfs geen vechtpartij, marr 'n schaakmatch! Italië doet 'n zet: Troe pen-vervoer. Engeland antwoordt: De middel land6che zee vloot. De Duce moet zetten: Openlijke inval in het Abessini- sche land. Tegenzet: Sancties! Italië offert 'n pion: Terugtrekken van 'n le gercorps uit Libië. Winst in de positie: Vertrek van de dreigende oorlogsschepen uit de Middell&ndsche Zee naar den Oceaan De stand neigt naar remise. Winst zit er voor geen van de partijen in. Het wereld-publiek bevindt zich in de zaal van den strijd en wacht in 6panning op zet na zetEmbargo van levensbehoef ten Boycot van de santioneerende staten. Weigering van credieten Offers aan goud en sieraden door het bedreigde volkSchaak door een petroleum-tekortMat wordt ont komen door versobering van het ge bruik Italië bedreigt de kasteelen in Abessinië. maar op dezelfde lijn staat een gevaarlijke looper: Sluiting van het Suez-kanaal Het is een spannende schaakpartij, waarvan niemand den afloop zoggen kan. Maar dit is teekenend voor het spel, dat niet enkel de stukken daar heen en weer gaan, maar dat alles gedreven wordt door het scherpst gespannen ver nuft, het combinatie-vermogen, de bra- vour. de kennis van de varianten en de analises van iederen zet! Onberekenbaar en verbluffend van verrassingen Onberekenbaar en verbluffend van verrassingen! Zoo is het eveneens met den relatief goedaardigen wedstrijd om het Wereld kampioenschap 6chaken tusschen Dr. Aljechin en Dr. Euwe. F.tn felle str'd binnen een klein bestek. En het grootste vraagstuk darrbij is schaker Euwe. W-.nt het zijn de wend'ngtp van resul taat bij dezen schaker, die ons in oot- mo.digheid openbaren hoe veel meer dan 'n simpel spel zoo'n schaakpartütje is. Zou een van deze beide tegenstanders niet onbetwist de sterkste zijn? Neen dat leert ons de speler Euwe. Zoo hopeloos als hij vandaag verliest zoo gradioos wint hij morgén! Zou de sterke en geniale schaker Euwe niet iederen dag de geniale schaker zijn? Neen Want zoo hij vandaag ongenaakbaar «strijdt, dan laat hij morgen zich aebte- loos en argeloos vangen als 'u midden klasse speler. Dat leert ons het verloop van de reeks partijen dat leert ons de verbluffende kansenwisseling dat leert ons het volkomen falen van onze schuchtere veronderstellingen.. umiere Want laat ons het verloop onbewogen nagaan. De internationale match om het we reldkampioenschap werd begonnen in de eerlijke en gefundeerde mcening, dat de beide tegenstanders aan elkaar ge waagd waren. Kort na het begin moe6ten wij deze meening corrigeeren. Want Euwe 6telde eerlijk teleur. Binnen een paar partijen was er 'n onrustig stem mende achterstand en na acht of negen zittingen werd niemand tegengesproken dl 3 durfde beweren, dat de wereldkam pioen de wedstrijd beheerschte en.. in z'n zak had! We hadden ons vergist, omdat «haak spelen meer is dan schaakspelen. De ommekeer kwam. Euwe leefde op. De Russische meester faalde keer op kee". De achterstand verdween de nivtl- leering groeide de gelijkstand ver raste onsDe voorsprong verbaasfc onsEen puntTwee punten Het wonder bracht nieuwe wonderen. Euwe zakte in. Vijf partijen achter- eikaar speelde hij zwak, uitdrukking loos. En Aljechin schiep dag na dag sterkere prestaties. Elf partijen voor het einde maakten we ons vertrouwd met de gedachte, dat het voor den Wereld kampioen niet zoo moeilijk wezen kon de vereischte vijftien punten te noteeren te zijnen gunste vóór zijn tegenstander Enfin Maar alle schoolsche schaakwijshe'd verstierf en we waren als schoolkindc- re zonder diep begrip, die dachten wat ze het wisten, terwijl te niets wisten. Want Dr. Euwe won de twintigste en dc een en twintigste partij met verschil lende kleuren en bracht den stand gc- 1 Niet door meerdere schaakkenni niet door ongeschiktheid van zijn tegen speler. maar door het wonder van de o: berekenbaarheid!. Het ging niet enkel om de loopkennis van de stukken op het geblokte bord. Het ging om factoren, die niemand ziet en niemand weet, maar die er zijn en 's levens onbegrepen gang beheerschen: i!j geest, die vaardig steigert, de geniale inval, die beslist, de vernuftige helder heid om het onzienlijke te zien, die er gisteren en eergisteren niet was. Al thans zich niet gelden deed... Nu naderen we het eind en we zijn even ver in het onberekenbare als aan het prille begin. Onze solide diagnoses en schaaktechnische beslissingen ten spijt Euwe stond twee punten voor. Euwe staat nu nog maar een punt voor. Er moeten nog twee partijen gespeeld. Euwe behoefte voor *n zegevierend slot i og een vol punt. Aljechin nog ander half punt. Euwe kan maken: twee pun ten. Aljechin kan ook maken: twee pun ten. Er is geen zekerheid. Er is ge®11 schijn van vermoedelijk einde.. Ve weten niet nietsNa acht en twin tig nartijen1 Wat we weten is: dat we niemendal weten Wat we hebben gewonnen alleen, dat is het tooverachtig geheim van de onze kerheid. De open vraag... En deze niet door ongelijk spel, ni®1 door ongelijke kracht, niet door opval- lende bijkomstigheden, niet door onle dige gebeurtenissen, niet door trucs en door iets, dat we eigenlijk wel hadde» kunnen vermoeden... Alleen door de openbaring, dat bi®1 niet twee meesters schaken, maar gf* schaakt wordt door het ondoorgrond*' lijk leven, dat zelf in handen heeft bovenmenschelijk vernuft, het cOIÏ1. natie-vermogen, de bravour, de u'te'de delijke kennis van de varianten eD hoogere kennis van iederen zet.-- Laat ons als mcnsch ootmoedig bij het zien in den spiegel van c schaakspel (Nadruk verboden).

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10